NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. VEROORDEELD. N. 34. Woensdag 28 April 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. - F euilleton. Eene Anialisiscta Verttllii st0t-tai. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De eerewaehten van het paleis te Amsterdam zullen tijdens het verblijf van de koninklijke familie in de hoofd stad door de verschillenden corpsen als volgt worden betrokken: Den 26en door het 7e reg., infanterie, den 30en het te bataillon mariniers, den le Mei het 7e reg. infanterie, den 2e Mei de schutterij en den 3den Mei het 7e reg. infanterie. Z. M. de Koning zal Woensdag a. s., 's morgens ten 9% ure, in het paleis te Amsterdam audiëntie verleenen aan militaire en civiele autoriteiten en com- missiën, en Donderdag ten 9% ure aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daartoe aan het paleis gereed liggen, tot en met den 26 April, des namiddags ten 4 ure, op wel ken tijd die lijsten zullen worden geslo ten. H. M. de Koningin bracht j.l. Za terdag een bezoek aan de tentoonstelling van voorwerpen, door handwerkslieden en leerlingen vervaardigd, welke tentoon stelling in 't gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten te 's Hage gehouden wordt. Belangrijke inkoopen werden door H. M. gedaan, die over hetgeen zij zag hare ingenomenheid betuigde. De Kon. goedkeuring is verleend aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener christelijke bewaar school te Doorn, en aan de Vereeniging tot christelijke opleiding van meisjes uit den beschaafden stand te Utrecht. Maandag j.l. werden te Nijmegen de wedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Gehlersche Wielrijdersvereeni- ging. De uitslag daarvan is als volgt 1. Wedstrijd om 't kampioenschap van Gelderland, afstand 5000 meter, 15 ron den. Eerste prijs: gouden kampioenspen ning, A. R. W. Kerkhoven, van Arnhem, 11 min. 7 seconden; tweede C. W. Boer, van Dodewaard, 11.10; W. van Ittersum, van Apeldoorn, 11.12. 2. Wedstrijd voor leden der Arnhem- sche vereeniging „de Zwaluw", afstand DOOR 2000 meters. Eerste: verguld zilveren medaille W. F. H. van Leeuwen,4.12%, tweede: A. R. W. Kerkhoven 4.27%; derde, P. J. Stokvis, 5.50, allen van Arnhem. 3. Uitnoodigingswedstrijd internatio naal, afstand 1600 meter. Eereprijs, ge borduurde sjerp in de Geldersche kleu ren, 10 deelnemers; winner E. Kiderlen, van Delft in 3.2'/5, tweede aankomende E. J. De Stuers, van Amsterdam, 3.5%. 4. Wedstrijd voor leden „Velocitas," Nijmegen: afstand 2000 m. Eerste C. W. Boer van Dodewaard, in 4.15%, tweede G. H. van Os, van Nijmegen, in 4.24. 5. Internationale wedstrijd, met voor gift, afstand 3000 meter; 6 deelnemers. Eerste: E. J. De Stuers, van Amsterdam, 5.51%; tweede, E. Kiderlen, van Delft, 5.52%, derde: C. Deilmann, van Bochum. Extra reed J. Holst van Amsterdam op een driewieler in 41% seconde de baan rond, 333 meter. Hbl. Voor het gerechtshof te Amster dam zal den '10. Mei e. k. in appèl worden behandeld de zaak tegen den directeur der Centraalspoorweg-maat- schappij mr. H. Ameshoff, die wegens overtreding der spoorwegwet, regelende den dienst en het gebruik der spoorwe gen, door de rechtbank te Utrecht den 29 Maait 1886 is ontslagen van rechts vervolging. Te Yerseke is eene torenquestie hangende, die maar niet tot oplossing schijnt te kunnen komen. De kerk eischt voor hare bijdrage tot den torenbouw bij contract het recht om snaar aloud gebruik voor hare godsdienst-oefeningen en bij trouwplechtigheden te mogen lui den." Het gemeentebestuur wil daaraan de clausule toegevoegd hebben smits de burgerlijke gemeente de klok niet noodig hebbe." Hierover is men het tot nu toe nog niet eens kunnen worden, en het kerkbestuur heeft een verzoek, om met heeren B. en W. te confereeren, ten einde tot een vergelijk of eene eind beslissing te komen, van de hand gewe zen. Uit Amsterdam meldt men van 24 April aan de N. R. Ct.: terwijl de werk zaamheden aan de bekapping van het Centraalstation reeds sedert half Febr. 2) En ofschoon er misschien nooit werd gestookt, toch ontbrak er de Engelsche vuurhaard Diet, die gevuld was met wit- gesponnen vlas, eenige gouddraden en daarop de geelkoperen vuurtang en schop, even als in Oud-Engeland gedurende de warme zomerdagen. De spiegels en beelden, de piano, de mahoniehouten rol- tafels, de bruine, gepolijste sopha's en de geborduurde stoelen waarop zij zich zett'en, alles hadden zij uit hun geboor teland mede herwaarts gebracht. De zilveren theekan, waaruit Florry haren ouders van thee bediende, de suikerpot, het boterschaaltje, de melkpot, zelfs de serviezen, kopjes en borden, waarvan zij zich bedienden, waren afkomstig uit de eerste magazijnen van Londen. De familie kon tusschen deze vier muren of vesting, zooals de Engelschman zijn huis noemt, zich best voorstellen in haar nevelig vader land verplaatst te zijn. Maar terwijl daarbinnen een familie vader met gade en kind aan den huiselij- ken haard, zich verheugen over de ge lukkige wedervereeniging, sluipt achter het huis een zwak, verlaten schepsel troostloos rond. De arme Rosario Nog slechts een uur geleden, had zij zich zoo zeer verheugd over hare thuiskomst, en ach, hoe had het eerste woord, dat zij vernam, al hare vreugde in de bitterste droefheid veranderd De haar opgelegde werkzaamheden verrichtte zij werktuige lijk. Nauwelijks wist zij, wat zij deed. Wanneer de goede oude haar toesprak, antwoordde zij kort af, of in 't geheel niet. Eindelijk verzocht zij hare meeste res voor een paar uurtjes eene harer vriendinnen te mogen bezoeken. Onmid dellijk werd haar zulks toegestaan, doch Mrs. Arrowsmith ging, terwijl zij beden kelijk het hoofd schudde, over het zon derling gedrag van het anders zoo lustige meisje, weder naar voren. De jonge Spaansche ijlde door de nauwe steegjes langs de steenen trappen naar boven, en nauwelijks was zij aan de hoogst gelegen huizen gekomen of zij klouterde in lijnrechte richting naar den top des bergs, zonder zich te bekomme ren, om een gemakkelijkeren weg te vinden, die in zacht klimmende wendin- geheel zijn gestaakt, wegens de waar genomen verzakkingen van de funda menten aan de IJzijde, wordt in de laatste dagen op last van het departement van waterstaat een onderzoek ingesteld naar de fundamenten en den ondergrond in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Dat onderzoek, weder aan de firma Gebroeders Goedkoop opgedragen, ge schiedt door ijzeren buizen bij wijze van Nortonpompen in den grond in te laten of in te boren ter lengte van niet min der dan 35 meter onder A. P., terwijl deze onderzoekingen meer dan 40 voe ten onder den beganen grond, tusschen elk spant worden herhaald, ten einde de gesteldheid van den grond over de ge heele lengte te leeren kennen. Dat onder zoek moet, naar verzekerd wordt, alles behalve gunstige resultaten opleveren. In plaats toch van vasten grond, wordt uit de diepste diepte nietst dan modder of derrie te voorschijn gehaald, en men ondervindt de grootste moeite met het uittrekken der ijzeren buizen uit den grond, door de zuiging in de diepte. Bij het uithalen nl. dezer pijpen worden machineriën en ijzeren kettingen gebezigd, waarmede een gewicht van 30 a 40 ton kan worden omhoog geheschen, en deze ijzeren ka bels springen meermalen bij de pogingen, om de ingeboorde pijpen uit den grond te trekken. Mocht het vermoeden waarheid wor den, dat de ondergrond over de geheele lengte van de bekapping zoo weinig stabiliteit vertoont, als dit zich aanvan kelijk laat aanzien, dan zou het half voltooide deel der bekapping weder moeten afgebroken, en geheel nieuwe fundeeringen gemaakt worden, waarbij dan wellicht betonning zal moeten wor den gebezigd. Deze fundeeringen hebben, zooals men zich herinnert, p. m. f 160,000 gekost. De te maken nieuwe fundamen ten zouden op ongeveer 10 maal deze som of 1 millioen gulden worden ge raamd Dewijl in den laatsten tijd verschil lende gevallen van hondsdolheid in de provincie Noord-Brabant zijn voorgeko men, is door den Commissaris des Ko- nings het bevel uitgevaardigd, dat in alle gemeenten van deze provincie, gedurende vier maanden, de honden die zich op straat vertoonen, moeten voorzien zijn van een muilkorf. Men schrijft uit Edam Het drama Bulkley, nog versch in aller geheugen liggend en nauwelijks afge speeld, heeft hier, zij 't op minder groote schaal en met minder vertoon haar even knie gevonden. Het echtpaar \V. torschte reeds sedert jaren de huwelijksketen, die hoe zwaar ook soms, hier in al haar ge wicht gevoeld werd en aan vrouw en man beide een ondragelijken last oplegde. Hoezeer toch de echtelieden hun kinde ren als de appels hunner oogen bemin den, was er niets ter wereld in staat om de tusschen beiden bestaande kloof te dempen of de verbittering eeniger mate te verminderen. Ten slotte beslo ten ze van elkander te gaan; doch wat met de kinderen aan te vangen. De man nam de twee oudste jongens mee naar zijn ouders, liet het jongste kind zijn vrouw ter verzorging over en verbood haar, ooit naar de andere te komen zien. Doch de liefde der moeder was te sterk, dan dat zij zich door een derge lijk verbod zou laten weerhouden. Terwijl zij zich, om in het onderhoud van haar en haar kind te voorzien, be ijverde op eerlijke wijze haar brood te verdienen, en o. a. les gaf in de hand werken, stierf de vader van haar man, en werd ook deze evenals de twee kin deren, die hij bij zich had, ziek. Zoodra dit de moeder ter oore kwam, spoedde zij zich in noodweer en koude naar Edam om haar kinderen te zien, doch dit werd geweigerd. De man herstelde intusschen ook de kinderen, die weder de bewaar school te E. bezoeken. Op zekeren dag kwam de moeder de kinderen op den weg naar de school tegenzij grijpt het oudste van hen, en loopt, alsof de dood haar op de hielen zat, den weg naar Monnickendam op, W., onderricht ge worden van het gebeurde, begeeft zich naar den burgemeester, die afwezig is en gaat zijn vrouw na, vergezeld van den politie-agent D., die het evenwel beter vond een juist vertrekkende post- kar te bestijgen en het rijdende te doen. Dit had ten gevolge dat de vrouw met het kind spoedig werd ingehaald. De politieagent dorst haar evenwel niet arresteerenhij vroeg alleen het kind, of het bij zijn moeder wilde blijven en op het toestemmend antwoord, liet D. de vrouw haars weegs gaan, die terstond door eenige particulieren, welke W. uit vrees voor onheilen, waren gevolgd, werd ondersteund en verzorgd. W. moest on- verrichterzake terugkeeren, naar E., en moet daar als een bezetene hebben ge raasd, omdat er niemand was, die hem (naar hij meende) recht kon verschaffen. Wat de gevolgen dezer zaak zullen zijn, valt nog niet te zeggen, en of de rechter er in betrokken zal worden, evenmin. (Stand.) Volgens de N. R. Ct. zijn de hee ren Schram Bouterse en F. K. Ozinga te Amsterdam aannemers geworden van den aanleg der havenwerken in Rumenie. De zer dagen ontvingen zij de gunning voor eene som van vijf millioen francs, welke som 12.000 francs verschilde met die van den op hen volgenden laagsten in schrijver, een aannemer te Stettin. De beide overige inschrijvers waren uit Pa rijs en Frankfort. Wegens openbare dronkenschap werd, in Januari II., proces-verbaal op gemaakt tegen P. B., te Ameide. Daar het feit werd geconstateerd, terwijl die persoon zich op het ijs bevond, rees de vraag of art. 22 der drankwet, strafbaar stellende dronkenschap op den openbaren weg, ook in dit geval van toepassing was. De kantonrechter te Gorinchem heeft die vraag in toestemmenden zin beantwoord en den bedoelden persoon deswege ver oordeeld. Zekere H. E., die de vorige week door de politie te Venlo was aangehou den en naar Roermond overgebracht, wegens diefstal van manufacturen uit een wagon te Blerik, is, na alles bekend te hebben, door de Rechtbank voorloopig op vrije voeten gesteld. Op zijne terugreis naar Blerik werd hij echter wederom aangehouden door den veldwachter van Belfeld, omdat hij niet van een ontslag- bewijs voorzien was. Eerst door den wachtmeester der maréchausées te Venlo kreeg hij zijne vrijheid terug. De uitvoer van afgesneden bloemen uit ons land, bepaaldelijk Haarlem en omstreken, naar Londen is vrij belang rijk; niet alleen, dat groote partijen over Rotterdam met de Harwichbooten ver zonden worden, maar ook sedert eenige weken met de mailbooten over Vlissin- gen. De bloemen zijn in lichte mandjes gen naar boven voerde. Zoo ijlde zij over de kleine rotsblokken en rolsteenen, waar- tusschen lange grassen en rozemarijn groeiden, spoedig naar den top der rots. Meermalen struikelde zij, of de losse steenen gleden onder hare kleine voeten weg, doch dit alles telde zij nietzij scheen slechts ééne gedachte te hebben., spoedig naar boven te komen. Meer dan eens overschreed zij den zachthellenden weg, doch zij scheen deze vriendelijke baan te versmaden, en vervolgde haren weg in lijnrechte richting. Het was niet enkel de spoed, die haar hiertoe aan- spoordde, maar ook de verlichting, die wij in angst en nood bij de inspanning onzer krachten ondervinden. Slechts een enkelen keer, nadat zij meer dan een half uur geklouterd had, hield zij, niet ver van haar doel, gansch uitgeput zijnde, stil. Onwillekeurig vielen hare blikken op eenige rotsblokjes, die met eene menigte slakkenhuisjes versierd waren. Er was geen leven meer in te bespeuren. De slakken hadden, met de uiterste inspanning harer krachten zich tot op het hoogste voor haar bereikbare punt, voortgesleept, om daar haar nauw merkbaar bestaan te eindigen. Deze door de zon gebleekte huisjes kroonden nu zeer bevallig de toppen der steenen. Het arme meisje staarde bijna met welgeval len op deze kleine grafplaatsen. In grooten angst en harteleed heeft de aanblik van dood en rust iets sympatetisch, iets ver zoenends. Vandaar viel haar oog op het diep beneden liggend kerkhof der men- schen doch met al zijne prachtige mar meren monumenten, was dit voor haar als een ijzingwekkend contrast. Daar, zes voet diep in den grond, waren der ver rotting prijs gegeven schepsels, die eens gevoelden en beminden, en hier op de vooruitstekende toppen der rotsblokken, nam de westenwind vriendelijk en spelend al de atomen, die eens leven ademden, uit de sierlijke omhulsels weg, en voerde ze weder liefderijk binnen den eeuwigen cirkelgang der natuur terug. Rosario trok haar wijden rooden halsdoek wat vaster aan, en eenige minuten later stond zij op het hoogste punt der rots, een bergrug van circa tien voet breedte. Zij stond daar met het gezicht naar het zuiden gericht. Vóór zich had zij Afrika, rechts de golf van Gibraltar, links de Middellandsche zee en achter zich Spanje. Voor het prachtige en indruk wekkend uitzicht van deze vrije hoogte kon men zich gemakkelijk eee uur klau- terens getroosten. Ongeveer honderd schreden achter haar viel de door een fort afgesloten rotswand loodrecht in de diepte. Deze met schietgaten en kanonnen voorziene want blikte dreigend op de Andalusische heuvels, de witte dorpjes en blauwe bergen aan de overzijde. Aan hare rechterzijde, waar zij naar boven was geklommen omgordde Gibraltar, met zijne spitse, bruine geveldaken, groene vensterblinden, enkele tuinen en exercitie pleinen en zijne imposante vestingwallen aan de zeezijde den berg een half uur ver, tot aan zijne uiterste spits. Op (het exercitie-plein, bij de haven, kon zij roode, zich bewegende lijnen onderscheiden, Engelsche infanterie, en in de onmiddel lijke nabijheid, groote en kleine donkere punten, die langzaam heen en weer kropende groote waren wagens en paarden, de kleine verspreide menschen, die, gebukt door de dagelijksche zorgen, nauwelijks eenen blik naar dit vrije standpunt richten. Het lustige fluiten en trommelen van een door de stad trekkend regiment kon zij daarboven duidelijk liooren, alsmede, ofschoon iets meer verward, de welkomstkreten der matrozen aan den oever der zee. Deze, waarop honderden van booten, zeil- en stoom schepen kruisen, vormt hier de schoone, veilige, meer dan halfronde golf van Gibraltar. Twee mijlen verder daartegen over ligt Algeciras, terwijl de heuvelige oever nog verder in den Oceaan vooruit steekt en Tarifa, de op eenige uren daar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1