Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. BUITENLAND. verleden jaar gehouden YVest-Afrikaan- sehe Conferentie zijn vervat, daar dit stuk internationale verplichting aan de Regeering zou opleggen, die in strijd zijn met hare tot nog toe gevolgde bui- tenlandsche staatkunde. De Kiesvereeniging Amersfoort stelde in hare vergadering van den 24en dezer, voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, de volgende candidaten: Baron M. J. L. Taets van Amerongen van Renswoude (aftr. lid): H. A. W. van den Wall Bake; G. J. Baron van Harden- broek van Ammerstol; H. J. M. Baron lan Boetzelaer van Oosterhout en voor de vacature Borrel: Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. In eene de vorige week gehoudene vergadering der antirevolutionaire Kies vereeniging Nederland cn Oranje" wer den tot Candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de aftredende heeren: M. van Beek, Jhr, Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en W. Beukers. Voor de 4e plaats, alsmede voor de vacature werden nog geene pèrshnen aangewezen. In eene nader aan te kondigen vergadering zul len dus nog twee Candidaten moeten worden vastgesteld. Naar wij uit goede bron vernemen zal in het vervolg, het bestuur der Amers- foortsche afdeeling van de Nederl. pen- sioenvereeniging voor Werklieden den 'In en 3n Maandag van elke maand, des avonds van 8 tot 9 uur, zitting houden op 't stadhuis, ten einde aan belangheb benden de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Het aantal Kiezers voor Prov. Sta ten in het Hoofdkiesdistrict Amersfoort bedraagt •1164 verdeeld als volgt over onderstaande gemeenten Amersfoort 436, Baarn 241, Bunscho ten 84, Eemnes, 81, Hoogland 85, Leus den 53, Renswoude 29, Soest 133, Stou- tenburg 22. De gemeentereiniging alhier heeft in het afgéloopen boekjaar ontvangen f 3743.70, uitgegeven met inbegrip van waarde-verlies aan gebouwen en materi alen f 6268,13en sluit alzoo met een nadeelig saldo van f 2524,13'/a. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag, den 30. April 1886, des namiddags ten 1ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop en verkoop van gronden en ge bouwen, enz., in verband met de plannen tot het bouwen eener Kazerne door het Rijk. 2. Missive van Gedeputeerde Staten, be trekkelijk de rivier de Eem, met voor stel van Burg. eu Weth. 3. Missive der commissie uit de Vereeni- ging voor de afsluiting en het droog leggen der Zuiderzee, houdende uit- noodiging om toetetreden als lid. 32late STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE, Trekking van 27 April. (750 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f45. 1, 3, 48, 54, 69, 93, 820, 822, 835, 851, 872, 896. 3621, 3636, 3638, 3738, 4405, 4410, 4429, 4435, 4438, 4439, 4493, 6939, 6968, 6986, 9334, 9364, 14014, 14017, 14027, 14053, 14077, 14082, 14104 en 14125. Te zamen 36 prijzen. Utrecht. Door de Politie alhier, werd j. 1. Zaterdag ter beschikking der Justitie naar de Cel overgebracht, zekere G. S. geagrëeerd Klerk ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnsen te Zeist. Genoemde S. had zich den vorigen dag aan het Hoofdbu reau van Politie alhier aangemeld en daarbij te kennen gegeven, ten kantore van zijnen Chef, een vrij aanzienlijk be drag te hebben verduisterd en zulks, door gedurende geruimen tijd van de door liern aan Belasting enz. ontvangen gelden telkens slechts een gedeelte te boeken en het overige voor zich te houden. Doordien hij steeds den eenen met den anderen post wist te dekken en bovendien van zijn Chef het volste ver trouwen genoot, was het hem mogelijk een en ander zeer lang voor den ont vanger verborgen te houden, totdat de zer dagen door eene kleine vergissing alles aan 't licht kwam. Op de groote stoep van het R. K. Weeshuis op den Maliesingel alhier, werd jl. Vrijdagavond een kindje ie vondeling gelegd. Een paar voorbijgangers door het geschreeuw opmerkzaam geworden, had den de kleine, die in een zwarten rok was gewikkeld weldra ontdekt en bega ven er zich mede naar het naastbijgele- gen Politie-Bureau, alwaar het bleek, dat de kleine een ferme jongen en zindelijk gekleed was en naar gissing een dag of vijf oud konde zijn. In afwachting of de moeder nog zal worden ontdekt is in- tusschen voor de verpleging der kleine behoorlijk gezorgd. Zeist. Bij het ontsluiten der ofliciers- cantine in het kamp, om haar voor de aanstaande manoeuvres in gereedheid te brengen, is het gebleken dat daaruit een menigte voorwerpen zijn ontvreemd. De politie doet onderzoek. Vcencndaal. De heeren P. van der Bosch Pzn. en J. C. Hardeman zijn be noemd tot tegenschatters voor de perso- neele belasting. Maartensdijk, 25 April. Hedenmid dag omstreeks 4 uur brak een hevige brand in de heidevelden in het noorde lijk deel dezer gemeente nabij de Lage Vuursche uit, behoorende bij de landgoe deren Rustenhoven en Eijckenstein. Door een feilen N.-O. wind aangewak kerd, kreeg het vuur al spoedig een dreigend aanzien en liepen de jonge den- aanplantingen van den heer Stratenas te Utrecht en de huizen van de zoogenaamde Maurits-kolonie groot gevaar, zoodat de bewoners van de naastbij gelegen wonin gen zich verplicht zagen, hunnen inboe del in veiligheid te brengen. Met groote krachtsinspanning en met behulp van een aantal wakkere mannen was men ten 6 ure de vlammen meester, zoodat het verbrandde zich heeft bepaald tot eenige hectaren heide. De burgemeester was spoedig ter plaatse van het onheil aanwezig. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid wer den opgegeven; een onderzoek is reeds ingesteld. Jutfaas. Voor de betrekking van hoofd der openbare school in deze ge meente, op een traktement van f900 met vrije woning en tuin, hebben zich 69 sollicitanten aangemeld. Twee opperlui C. en J. te Helmond zijn Maandag j.l. bij den opbouw van een huis in een een weinig afgelegen kalkhuis aan het werk. Eerstgenoemde zegt: «jammer, dat we niet eens kunnen pruven!" Ik heb geen geld, weet jij geen raad om aan een «spitse" te komen Ik heb ook geen duit," is 't antwoord des kameraads, maar er kon toch wel aan te komen zijn, ik heb mijn leeg bitter- fleschje maar met water te vullen, en Iaat mij 't dan bij Nelleke daar, eens probeeren I Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij neemt het leege fleschje van C. en gaat of kistjes verpakt en houden zich lang verschvan Harwich resp. Queenboro worden zij, evenals hier te lande, dade lijk na aankomst met de personentrein naar Londen verder gezonden en naar de markt gebracht. Vroeger geschiedde de verzending slechts over Rotterdam, maar de weg over Vlissingen zal nu we gens snellere aflevering te Londen de voorkeur genieten. Dat aldus verzonden afgesneden bloe men zich zeer lang goed kunnen houden en nog lang door hare fraaie kleuren bekoren, is ons gebleken uit eene toe zending van bijzonder schoon ontwik kelde hyacinthen, door den heer E. Blauw, bloembollenkweeker te Lisse. N. v. d. D. Maandag had op het uitgestrekte terrein achter het Rijksmuseum te Am sterdam het concours hippiquc plaats, uitgeschreven door de Amsterdamsche Sport club. Het program was aldus: i. Concours voor het mooiste tweespan. 2. Concours voor het mooiste rijpaard. 3. Concours voor het mooiste tweespan, voor paarden van vreemd ras. 4. Con cours voor het mooiste tweespan, lang- span. Begunstigd door schoon weder kan dit concours uitstekend geslaagd heeten. Het werd opgeluisterd door de vroolijke tonen van Sonneman's kapel. Er waren ongeveer 200 paarden, die in de ver schillende afdeelingen naar de prijzen dongen. De ministeriëele crisis is nog niet tot een bepaalde oplossing gekomen. Het aanblijven van het tegenwoordig kabinet is wel zeer waarschijnlijk gebleven, maar de verdere regeling nog onbepaald. De commissaris van politie te Alkmaar meent den handel een dienst te bewijzen door de aandacht te vesti gen op een koopman in turf, steenkolen, ham, spek en andere artikelen, genaamd Albertus Lighart, te Alkmaar woonachtig, ongehuwd, oud 28 jaren. Hij spreekt eenigszins gebrekkig, door het gemis van het voorste gedeelte der tong. Hij heeft de aardigheid allerlei zaken te bestellen, ontvangt ze gaarne, maar ver geet ze te betalen, waardoor reeds menig afzender aanzienlijke schade leed. Uit Friesland schrijft men: De waardevermindering in allerlei roe rende en onroerende goederen strekt zich thans ook uit tot... menschen. Al thans in deze provincie betaalde men voor een paar jaren voor een plaatsver vanger bij de nat. militie dikwijls f600 en nog meer en voor een nummerver- wisselaar in den regel de helft, thans is de gemiddelde prijs onderscheidenlijk f 300 a f 350 en f 200 a f250. Er zijn zelfs enkele gevallen, dat aan een plaats vervanger niet meer dan f 250, aan een nummerverwisselaar slechts f '170 is be taald. Griekenland's talmen schijnt den Mo gendheden te gaan vervelen. De Engel- sclie regeering, heet het, heeft voorge steld Griekenland acht dagen tijd tot ontwapening te geven. De laatste be richten zijn echter van meer doortastenden aard. Zondagavond verschenen voor den Phalerus vier pantserschepen, een En- gelsch, een Duitsch, een Oostenrijkse!) en een Italiaanse!). Terzelfder tijd werd aan de Engelsche legatie eene bijeenkomst der buitenlandsche vertegenwoordigers gehouden, waarvan men verwacht, dat ernstige maatregelen van de zijde der Mogendheden het gevolg zouden zijn. In de kringen, die daaromtrent het best ingelicht kunnen zijn, wordt dan ook niet aan den oorlog gelooft. In Parijs werd bericht ontvangen, dat namens de Grieksche regeering aan den Franschen gezant te Athene, door Delyannis was acjiler gelegen zuidelijkste landspits van Europa, voor het oog verbergt. Doch dit alles werd door het meisje niet opgemerkt. Zij schrok slechts even, en werd bijna duizelig, toen zij aan hare linkerzijde naar beneden keek. Onwille keurig trad zij een stap rechts, want, zoo haar voet uitgleed, dan stortte zij langs de loodrechte, steile oostelijke rots wand twaalf honderd voet diep in zee. Op de donkergroene baren meende zij een enkel oogenblik een bruinen meikever te zien zwemmen, want de boot, die daar voer, had volkomen dezelfde kleur, den vorm en de groote van dit insectzelfs meende zij in de beweging der roeiriemen het wriemelen zijner poo- ten te kunnen onderscheiden. De onaf zienbare, gladde, blauwe waterspiegel der Middellandsche zee levert daar een onvergetelijk en tevens onbeschrijfelijk uitzicht op. Het laatste wat over hare blauwe baren nog duidelijk kan onder scheiden worden, zijn de witglanzende toppen der Sierra Nevada in Spanje. De angstvolle blikken der jonge Spaan- sche volgden de richting van den berg, die een half uur verder in de Punta de Europa uitloopt en verder over zee naar het zwarte vastland van Afrika. Daar ligt Ceuta, op eene zelfde rots als aan deze zijde, die zoo ver io zee vooruit- medegedeeld, dat Griekenland op Frank- rijks drang in eene ontwapening toe-' stemt. De Cholera in Italië eischt steeds nieuwe offers. De bevolking stelt geen vertrouwen meer in de geneesheeren, daar het praatje werd uitgestrooid, dat deze de lijders vergiftigden. Tot 22 April kwamen te Brindisi 70 gevallen voor, waarvan 31 rnet doodelijken afloop. Dr. Ferran, de bekende Spaansche Cho- leradocter heeft den geheelen winter zijne inentings-proefnemingen voortgezet en nu ook van de regeering verlof verkre gen daarmede voort te gaan. Te Taganrog werd eene nihilistische drukkerij ontdekt onder de volgende ro mantische bijzonderheden: Een Nihilistische vrouw, die beschre ven wordt als «oud en leelijk, kwam, door ijverzucht gedreven, bij de politie het beslaan van een geheime diukkerij in een meisjesschool aangeven. Toen de gendarmes en Je politie zich met ge trokken sabels en revolvers daarheen begaven, vonden zij zeven mannen en vijf vrouwen bezig met het drukken van een groot manifest aan de Russische boeren. Allen werden" gevangen genomen, op een meisje na, dat ontsnapte, maar later, in manskleederen, aan het spoorweg station gevat werd. Men vond daar in het huis een groote hoeveelheid wapenen, ontplofbare stoffen, en opruiende ge schriften. Onder de laatsten waren 3000 exem plaren van het genoemde manifest, dat met rooden inkt gedrukt was en waarin men den Keizer liet verklaren, dat hij door den adel en de millionaire genood zaakt was geworden uit St. Petersburg naar de Krim te ontvluchten, en hem de boeren liet opwekken, om zich van de bezittingen der rijken meester te maken, en die onder elkander te verdeelen. Men had dit stuk door geheel Zuid-Rusland willen verspreiden. Verscheidene Nihilisten zijn, na deze inhechtenisneming, over de Turksche grenzen gevlucht. Uit Aden werd het droevige be richt ontvangen, dat de Italiaansche we tenschappelijke expeditie, onder leiding van Graaf Perros, op last van den Sul tan van Harrar werd vermoord. Ongeveer 15.000 Abessiniers staan voor Keren en schijnen van plan de Italianen aan te grijpen. Gildezza werd reeds door de Sultan van Harrar genomen en het geheele Engelsch-Egyptische garnizoen bevindt zich als gevangenen in diens handen. Men meldt uit Charleroi, dat te Roux eene meeting gehouden is, waarop men verklaard heeft, dat de pogingen tot verbetering van den toestand, die bij de burgemeesters aangewend zijn, tot geenen uitslag geleid hebben Men raadt dus het werkvolk aan, de werkstaking te eindigen tot 1 Juni. Op dien dag, zeggen de sprekers, zal zij weder overal beginnen en duren, tot dat men volle dige voldoening heeft bekomen. Uit Hoei wordt gemeld dat de werkstaking geëindigd is. Men meldt uit Nessonvaux, dat het getal werkstakers vergroot. Zij doorloopen de streek in kleine groepen, die van tijd tot tijd benden vormen, doch geene wanordelijkheden plegen, daar zij zich, volgens den raad hunner aanvoerders, van het gebruik van ster ken drank onthouden. Te New-York is een nieuwe werk staking onder 2500 arbeiders van Have- meyer's suikerfabriek. De werkstakers zijn met de politie slaags geraakt, en verscheidene personen werden gewond. Een aantal aanzienlijke burgers van New-Y'ork hebben, met het oog op de vele werkstakingen, de Kamer van Koop handel aldaar verzocht een vergadering te beleggen «ter beraadslaging over mid delen, om de burgers het vreedzaam uit oefenen van hun beroep te verzekeren.1' De Regeering der Vereenigde Staten heeft geweigerd de Generale Akte goed te keuren, waarin de uitkomsten der steekt, dat ze van het vaste land schijnt afgescheiden te zijn. Deze twee kolossale rotsblokken zijn door de goden van de Grieksche fabelleer, als twee machtige zuilen aan de uiteinden der beide wereld- deelen geworpen, ter waarschuwing van de vermetele zeevaarders, opdat zij niet verder zouden zeilen, en het niet wagen zouden de lachende oevers van het vroo lijke Grieksche en Ilaliaansche meer te verlaten om zich op de gevaarvolle en onbekende vlakten der eindelooze wereld zee te begeven. Edoch de trotsche Span jaard heeft met deze waarschuwing ge spot; de zuilen heeft hij in zijn wapen geplaatst, en er de uittartende spreuk «Plus ultra" (nog verder) er oin heen geslingerd. Rechts van Ceuta, op het gebied van Marokko, dreigen hooge don kere bergen, links echter, langs de kust naar de oostzijde, ziet het oog aanvallige blauwe lijnen, die thans in Januari, slechts door eenen met sneeuw bedekten berg kam onderbroken zijn. Deze blauwe lijnen slingeren zich in de richting van Tunis en Algiers voort, worden telkens minder duidelijk, totdat zij eindelijk met den azuren hemel samensmelten. Van dit onmetelijk en grootsch pano rama, dat ieder kommerlooze toeschou wer met verbazing en enthousiasme zoude vervuld hebben, was slechts één punt, dat Rosario's aandacht tot zich trok. Het was de grootste en schoonste woning van Ceuta, een wit schitterend gebouw, in het midden éan de helling des bergs gelegen, en beneden aan den oever der zee een nauwelijks merkbare gele streep vertoonende.'Dit is het groote Spaansche tuchthuis, waar drie duizend misdadigers hunne straf ondergaan. De meesten ver blijven boven in het groote gebouw, eenige honderden tot levenslange tucht huisstraf veroordeelden echter beneden in de duistere gewelven aan den oever der zee, waar nooit een zonnestraal bin nendringt, en welke de eenmaal binnen- getredene nimmer levend verlaat. Daar heen staarden de wijd geopende oogen van het meisje, totdat haar blik verdui sterd werd door twee dikke tranen, zoo dat zij zelfs de omtrekken der voorwer pen met moeite onderscheiden kon. Wie haar daar gansch alleen op de punt der rots had zien staan, met naar den hemel uitgestrekte armen, haar aanminnig hoofd ten hemel gericht, met hare onder den zijden doek naar achter vallende haar vlechten, terwijl de zachte westenwind haar licht kleed vaster tegen het slanke lichaam drukte, om den schoonen vorm beter de doen uitkomen, terwijl de avondzon haar schaduw vele mijlen ver in de Middellandsche zee afteekende, had haar voor een marmeren beeld gehouden, hetwelk de menschen op dit verheven punt hadden geplaatst, om van de goden zegen en geluk af te smeeken voor de in zee stekende vaartuigen. Naderbij komende, zoude hij echter hebben opge merkt de liefelijke, ietwat naar het bruin zweemende, gezichtskleur, alsmede de bloeddroppels, die haar van de vingeren dropen, welke zij zonder te welen aan de punten der rotssteenen gewond had. Toen echter de liefdevolle natuur zich over het arme schepsel erbarmde, en eerst enkele langzame en eindelijk een vloed van heete tranen het gekwelde hart lucht verschaften, toen ook vond de lang onderdrukte stomme klacht hare wel sprekende uitdrukking!. «Veroordeeld," trilde het van hare bevende lippen, «ver oordeeld en onschuldig! Misschien zit hij daar reeds gevangen, misschien is hij op gindsche schip; gisteren of vandaag, zei zij, moest hij derwaarts gebracht worden o, Maria, onbevlekte, allerbarmhartigste, genadenrijke, sta ons bij I sta, ons bij, o Maagd, Koningin van hemel en aarde en de uitgestrekte gestalte zakte ineen, de teedere knieën vielen op de scherpe rotsteenen krampachtig wrong zij hare handen en vingers samen haar gansche lichaam beefde en sidderde van het snikken, en de woeste smart uitte zich naar de kroeg. Nelleke, wil de mij dit fleschje eens vullen, vraagt hij. Aan 't verzoek wordt voldaan. Het fleschje met heldere Schiedammer verdwijnt in den zak van onzen vriend. Nelleke staat met de handen klaar om 't geld, maar met «ik zal Zaterdag wel betalen I zal ze zich tevreden moeten stellen. Wetende hoe vaak ze op zulke klanten toegeeft, vraagt ze den jenever terug. Goed, zegt de be zoeker, hier hebt ge 't fleschje nog op den koop toe! en ijlt de deur uit. Dade lijk zal Nelleke bespeuren, dat de slimme kwant er een tweede fleschje op na hield, welks inhoud niet bij de jeneverflesch in het buffet hoort. Zegswijzen aan Paschen ontleend. «Op een groenen Kerstmis volgt een witte Paschen.» «Tusschen Paschen en Pinksteren vrijen de onzaligen.« De Romeinen hiel den namelijk de Meimaand voor den ongelukkigsten tijd om te trouwen. «Als Paschen komt op een Zondag, is elk een kind van zijn eigen vader.ï M. a. w.altijd. «Hij heeft al veel paasch-eieren gege ten,voor: hij heeft al verscheidene winters achter den rug. «Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie is een paasch-ei,» een N.- Brab. spreekwoord, om aan te toonen hoe verkwistend iemand is, en ontleend aan de roekeloosheid, waarmee men op Paschen met de eieren omgaat. «Als Paschen en Pinksteren op één dag vallen,» voor iets dat nooit zal gebeuren. «Men roept zoolang Paschen totdat het komt,« zegt men, als de tijd of zaak, die rnen zeker weet eens te zullen komen, opdaagt. «Hij is op zijn Paasch best,» voor: hij heeft nieuwe kleèren aan. Hier en daar noemt men bij ons nieuwe, op Paschen aangedane kleèren «Paaschstre- ken.« Giften voor de ongelukkige slacht offers van de ramp te Strij komen nu vrij wel in. De beide spoorwegmaatschap pijen zonden ieder 11. 1000; de firma Rothschild fl. 3000; het gemeentebestuur van Krakau fl. 1500, en de steden Sam- borr en Drohobyez fl. 1000 elk. De Wee- nerafdeeling van het Roode Kruis zond, behalve eene reeds vermelde gift in geld, 17 kisten met levensbehoeften. De ge meenteraad van Lemberg heeft zich ver antwoordelijk gesteld voor een bedrag van fl. 100,000 voor eene leening voor het wederopbouwen der stad. Het mi nisterie van Oorlog zond tenten voor gebruik van de van dak beroofden, en vleesch en brood wordt uit alle gedeel ten van Galicië ontvangen. Bijzondere comité's zijn gevormd onder de Israëlie ten te Lemberg, om hunne geloofsge- nooten te Strij bijstand te verleenen. Deze lijden namelijk nog het meest van allen. Een groot gedeelte hunner wei gerde vervoerd te worden, omdat hun godsdienst hun verbiedt in de Paasch- week op reis te gaan, en sommigen gin gen zelfs zoo ver, brood te weigeren 'omdat het niet ongezuurd was. Het plunderen gaat nog steeds voort. De gevangenis te Lemberg huisvest reeds 86 boeven, die men op heeterdaad betrapt heeft. Eenigen dezer zijn schurken, die uit de gevangenis losgelaten zijn, maar de meesten zijn half-barbaarsche platte landbewoners. De meeste winkeliers te Stiij waren Joden, en de boeren schijnen er geen misdaad in te zien Joden te plunderen. Er had een merkwaardig voorbeeld plaats van het spreekwoord «loontje komt om zijn boontje." Eer.ige boeren reden met een wagen met gestolen meubelen naar hun dorp, en bemerkten niet, dat een meubelstuk gedeeltelijk verbrand en nog smeulende was. Zij plaatsten bij aankomst op hun erf den wagen bij een hoop stroo; de wind blies een paar von ken tot een vlammetje, dit raakte het stroo en na een korten tijd lag hun boe- in overluidde, innige en hartstochtelijke smeekingen. II. In hare veronderstelling had zij zich niet bedrogen; haar beminde, voor wiens redding zij zoo innig gesmeekt en gebe den had, bevond zich werkelijk op het zwarte stoomschip, dat Afrika's kust na derde. Twee uren geleden had «de Maria" van Cadix, een oude wrakke schroefboot, het eenige verkeermiddel tusschen Europa en Ceuta, de haven van Algeciras ver laten. Het schip was vol passagiers, die sinds verscheidene dagen in de hotels van Algeciras waren samengestroomd, want de wrakke stoomkast had de lof felijke gewoonte om bij het geringste stormachtig weer de overvaart uit te stellen. Men had elk der passagiers de verplichting opgelegd zijne papieren aan den Gobernader van Algeciras te toonen, alvorens schriftelijk verlof voor de over vaart werd verleend. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2