BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. OfB.ciëele Publicatie. der diamant-nijverheid miste: eene dia mantbeurs. De bond heeft nl. zijn zetel gevestigd in een eigen gebouw aan de Nieuwe Heerengracbt 95, 't welk daartoe naar de plannen van den architect E. M. Rood op doelmatige wijze is ingericht. sAdamas" aldus is de naam der dia mantbeurs wordt 2 Mei feestelijk geopend. De politie te 's Gravenhage waar schuwt het publiek om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van handels betrekkingen met Samuel Metz, geboren te Zwijndrecht 30 December 1836, ge woond hebbende te 's Gravenhagevan Ravesteynstraat 296, en Paulus-Potter- straat 266, en thans aldaar adres heb bende: Westeinde 95. Vad. De directie van den stoombagger- dienst Utrecht-Vreeswijk is voornemens de tramlijn Utrecht-Jutfaas-Vreeswijk van de directie der IJselstoomtrammaatschap- pij voor eenige jaren te huren. Komt dit plan tot uitvoering, dan gaat de lijn met 15 Mei a. s. over. Te Leeuwarden schijnt het rood vonk te hebben uitgewoed in de vorige week althans kwam slechts één nieuw geval voor, terwijl zes personen van die ziekte herstelden. Het getal roodvonklij ders bedraagt thans niet meer dan 9. De verkiezingen voor de tweede Kamer wegens de aftreding van de helft der leden zullen plaats hebben op den 8sten Juni. De werkstaking te Enschedé is als geëindigd te beschouwen, want Woensdagochtend (hebben weder 22 wevers den arbeid op de fabriek der firma J. F. Scholten en Zonen hervat. Het aantal mannen dat nu nog vruchte loos volhoudt, is zeer gering. Het Ministerie heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken, zoodat de crisis geëindigd is. Men vermoedt, dat de heer Heemskerk niet zal overgaan tot kamer ontbinding maar bezig is aan een nieuwe kiestabel, die weldra ingediend zal wor den. Hij zal dus trachten door de ver meerdering van het ledenaantal, de Kamer van het doode punt af te brengen. Omtrent den tabakshandel meldt men aan de Utr. Court: In Betuwe en Maaswaal is nog veel onverkochte tabak, en niet tegenstaande den lagen prijs, zijn er geen koopers te vinden. De tabak daar nog aanwezig, zou men kunnen koopen tegen f 10.a f14.de 50 kg. alles dooreen. In Wageningen, Nijkerk en Woudenberg is nog niets verkocht, het gewas aldaar is slecht, vandaar dereden. De planters in die gemeenten zien met verlangen naar koopers uit daar de tijd alreeds spoedig aanbreekt, waarop de werkzaamheden moeten worden begon nen voor den nieuwen oogst. Het ultimatum door de vertegen woordigers van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Groot-Brittannië, Italië en Rusland aan de Grieksche regeering overhandigd luidt als volgt: «Den onder- gëteekenden is door hun gouvernementen opgedragen, tot het Kabinet van Athene de volgende verklaring te richten: «De militaire toebereidselen, welke Grieken land blijft voortzetten ondanks den plechtigen en herhaalden aandrang van de mogendheden, drukken zwaar op een naburig en bevriend volk en maken thans het eenig gevaar uit, dat den vrede in het Oosten bedreigt. Daar alle verzoenende middelen, welke de mogend heden hebben aangewend om Grieken land te bewegen, zich naar de vrede lievende wentellen van Europa te gedra gen, zijn mislukt, vinden de voornoemde gouvernementen zich in de noodzakelijk heid een einde te maken aan dien toe stand. Bijgevolg noodigen ondergeteeken- den, op last van hun resp. gouverne menten, het kabinet van Athene uit, het Grieksche leger binnen den kortst mogelijken tijd op voet van vrede te brengen en hun, binnen een week na deze verklaring de verzekering te geven, dat orders dienovereenkomstig worden uitgevaardigd. Indien, na verloop van dien tijd, de ondergeteekenden geen antwoord mochten ontvangen of voor het geval dat antwoord niet bevredigend mocht zijn, zou de verantwoordelijkheid voor de gevolgen dier weigering geheel op het Grieksche gouvernement aanko men." Dit ultimatum schijnt evenwel geheel de tegenovergestelde uitwerking te zul len hebben als er van verwacht wordt Griekenland, na zich eerst op de aan maning van Frankrijk bereid getoond te hebben, tot de ontwapening over te gaan, heeft nu eene circulaire aan zijne ver tegenwoordigers in het buitenland ge zonden, waarin wordt medegedéeld, dat de Grieksche regeering de ontwapening moet afwijzen. Nu toch zou het den schijn hebben alsof Griekenland niet uit eigen beweging handelde, maar onder de pressie, welke de tegenwoordigheid van bet internationaal eskader heeft uitge oefend. Wanneer de Mogendheden echter aan Griekenland vrijheid van handelen laten, dan zal het de uit eigen beweging tegenover Frankrijk op zich genomen verplichtingen ten volle nakomen. Op Paasch-Maandag werden te Dover de gewone jaarlijksche vrijwilligers ma noeuvres gehouden, waaraan door 30,000 vrijwilligers en 5000 man geregelde troe pen werd deelgenomen. De Hertog van Cambridge en generaal Wolseley woon den de operatiën bij. Gladstone's Iersche ontwerpen winnen gestadig veld, daar zijne tegenstanders, hoewel de details van zijn ontwerp bestrijdende niet in staat zijn er andere tegenover te stellen. Maandag worden de zittingen van het Lagerhuis heropend en zullen waarschijn lijk de beraadslagingen over de Iersche llome-Rule wet dadelijk worden hervat. Het aantal choleragevallen te Brindisi neemt langzamerhand af. De epidemie neemt meer het karakter van typhus aan. De Indische mail naar ons land wordt intusschen nog geregeld over Brin disi verzonden. Te Kopenhagen is een Duitscher aan gekomen, Beek genaamd, die beweert recht op de Deensche Kroon te hebben en in 't bezit te zijn van stukken, welke bewijzen, dat hij de rechte afstammeling is van het oude Deensche Koninklijke Huis van Oldenburg, dat bij den dood van Frederik den Zevende uitstierf. Hij gelijkt sprekend op den vorigen Czar van Rusland. Uit Gallizië komen dagelijks berichten van nieuwe branden, nu eens van ge ringen dan weder van ontzettenden om vang. Het dorp Dobrowlang staat sedert Dinsdag in vlammen; een menigte per sonen, van brandstichting verdacht, wer den aangehouden. Er heerscht groote ongerustheid onder de bevolking. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Door den kapitein, eerstaanwezend ingenieur is (Woensdag) aanbesteed het bouwen van eene overdekte rijbaan en van eene smederij met beslagloods alhier, (raming f39700). Er is ingeschreven door J. G. van der Geest, alhier, voor f38500; T. W. Bonte, alhier, eveneens voor f 38500 J. B- F. Lensing, alhier, voor 38400; W. van de Kooij, alhier, voor 35000; P. Boks, alhier voor f36750; J. H. Boks alhier, voor f36330; II. van Rijn, te Naarden, voor f35847; W. van Doornik, te Baarn, voor f35840, en G. Prins, alhier, voor f35000. Den laagsten inschrijver is het werk, onder gewoon voorbehoud, gegund. Door Z. M. den Koning is de heer B. F. Castendijk, 2e luit. bij de d. d. Schutterij alhier, benoemd tot auditeur bij den schuttersraad, terwijl hem gelijk tijdig uit eerstgemelde rang eervol ont slag is verleend. Heden herdenkt de heer H. W. de Ileus den dag, waarop hij voor 25 jaren als hoofdonderwijzer aan de Tusschen- school alhier optrad. Geboren te Tiel in Gelderland ontving de jubilaris zijne eerste opleiding tot onderwijzer bij den heer Van Lingen te Drumt. Na korten tijd achtereenvolgens te Soest en Twelloo als zoodanig werk zaam te zijn geweest kwam hij aan de school voor meer uitgeb. L. Onderw. van den heer Vos te Utrecht. Van daar uit, na intusschen de hoofd-acte te hebben verkregen, was zijne eerste sollicitatie naar Amersfoort, alwaar hij ook werd benoemd. En nu ligt er tusschen dat tijdstip en de dag van heden een tijd vak van vijfentwintig jaren, waarin hij door nauwe plichtsbetrachting en min- zamen hartelijken omgang steeds hooger rees in de achting van allen, die óf aan zijne leiding waren toevertrouwd óf op andere wijze met hem in aanraking kwa men. Door zijne groote bekwaamheden als onderwijzer en opvoedkundige, ge noot hij niet alleen het volle vertrouwen der autoriteiten op schoolgebied, maar is hij hen tevens in menig opzicht tot raadsman geweest. Schier voortdurend maakte hij deel uit de examen-com missie voor de hulp-acte in de provincie Utrecht. Reeds kort na zijne komst in Amersfoort tot directeur der Leerschool voor Onderwijzers benoemd, bleef hij die betrekking behouden toen deze inrichting in Ryks-Normaalschool werd veranderd. Ruim honderd onderwijzers werden door hem aan deze inrichting gevormd terwijl het aantal zijner oud-leerlingen, waarvan velen reeds lang nuttige en bekwame leden der maatschappij, legio is. Dat het hem op dit Zilveren jabilé dan ook niet aan blijken van achting en waardeering zal ontbreken, daarvan zijn wij ten volle overtuigd en kunnen tevens niet nalaten den wensch te uiten, dat de ijverige en bekwamen man nog jaren lang het vruchtbare zaad zijner kennis moge uit strooien in de harten zijner dankbare leerlingen. Den heer Dr. D. Burger, werden in deze week, als blijken van hoogach ting en waardeering, door het college van curatoren een paar fraaie etsen ver eerd. Donderdag jl. werd hem nog namens leerlingen en oud-leerlingen van het Gymnasium, door eene Commissie uit hun midden, een cadeau aangeboden, be staande in een keurig schrijfbureau met stoel. Hartelijke woorden werden hem toegesproken, door de heeren Mr. J. de Louter, hoogleeraar te Utrecht, J. J. van Thiel. president van 't Seminarie der Oud-Katholieken te Amersfoort, en J. R. Callenbach Gymnasiast. Zeer gevoelig voor de ondervonden belangstelling, dankte de Heer Burger allen die hiervan blijken hadden gegeven, tevens zijne beste wenschen uitsprekende voor den verderen bloei van het Gymnasium. Tot zesden Onderwijzer aan de R. K. Scholen is benoemd de heer B. Van de Hoef oud-kweekeling der R. K. Normaalschool. In eene gisterenavond door de R. K. Kiesvereeniging «Recht voor allen" gehouden vergadering werden tot candi- daten voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten de navolgende heeren gekozen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, M. van Beek, W. Beukers, Mr. A. M. C. H. Koek, te Utrecht, voor de periodieke aftreding, en voor de vacature «Borret" de Heer D. P. Hamers. Woensdagavond werd in de Con sistorie-kamer der St. Joriskerk, in tegen woordigheid van HH. Directeuren en Commissarissen van de Afdeeling Amers foort van het Nederlandsche Bijbelge nootschap door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan van inkomsten en uitgaven, gedurende het laatste jaar. De ontvangsten wezen een totaal bedrag aan van f 1515,84, de uit gaven f785,68. Alzoo sloot dat boekjaar met een batig saldo van f730,16; terwijl dit een jaar vroeger slechts f698,35 had bedra gen. De Afdeeling heeft alzoo ruime stof tct danken; te meer daar zij zich in het afgeloopen jaar weer in staat gesteld zag, m honderden Bijbels gratis onder de be- hoeftigen te verspreiden. Tot Penningmeester, in de plaats van den overleden heer Ds. G. D. Otto, is door H.H. Directeuren gekozen de heer A. J. Bos en tot Directeur de heer L. Maas. Maandag ochtend te 10 uur zal tusschen de cricketclubs «Amstelvereeni- ging" van Amsterdam en de Amersf. cricketclub «Achilles", op hel terrein van laatstgenoemde vereeniging, aan de Leusdensche weg alhier, eene match gehouden worden. 321ste STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE, Trekking van 28 en 29 April. (850 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan f45. 38, 44, 78, 82, 83, 90, 860, 862, 3632, 3635, 3640, 3647, 3666, 3668, 3679, 3697, 3705, 3733, 3747, 4437, 4903' 4904, 4915, 6902, 6909, 6915, 6923. 6931, 6944, 6953, 9314, 9341, 9359, 9384, 9386, 9388, 9391, 9424, 14007, 14035, 14076 en 14087. Te zamen 42 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 10-13, 24-27, 31 Mei, 1, 2,4,8-11, 15—19 Juni 1886. Loten zijn nog verkrijgbaar. Utrecht. De Utrechtsche Kiezersver eeniging heeft tot Candidaten gesteld voor de aanstaande verkiezing der Pro vinciale Staten de Heeren Mr. A. J. van Geuns, E. H. Kol, B. Reiger, Mr. H. Roij- aards van Scherpenzeel en Mr. H. G. Römer aftr. leden benevens den Heer J. Duijvis. In eene j. 1. Donderdag alhier ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders der Utrechtsche Brood- en Meelfabriek, werd het dividend voor 1885 vastgesteld op 5%, terwijl aan den heer D. van Zijdveld, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking als directeur der fabriek werd verleend en in diens plaats de heer D. K. J. Zijdveld is be noemd. De Directeur van de Ned. Bell. Telephoon Maatschappij heeft dezer dagen in eene met de geabonneerden alhier ge houden vergadering mededeeling gedaan, dat aan het van verschillende zijden in gekomen verzoek, den abonnementsprijs op f30.te stellen, niet kan worden voldaan, doch dat in afwachting eener nadere beslissing in verband met de Te- lephoonwet, voorloopig eene maandelijk- sche contributie ad f 5.zal worden geheven, onder bepaling echter, dat de nieuwe abonnés zich voor minstens 3 maanden moeten verbinden. Door deze maatregel is reeds veel ver kregen, daar de tot heden geheven abon nementsprijs ad f 120.'er tot op de helft door word verminderd. Hier ter stede heeft zich een geval van pokken voorgedaan en wel bij een kind van ongeveer 2 jaren, .dat nog niet gevaccineerd was. Baarn. Een hevige brand brak alhier op den Tweeden Paaschdag in een per-, ceel in de Schoolstraat uit. Het woon huis benevens de schuur en de hooiberg werden geheel door het vuur verteerd. Men vermoedt dat het onheil door het spelen van eenige kinderen met vuur bij de hooiberg veroorzaakt is. Scherpenzeel. De Heer G. van Raaij huis- en rijtuigschilder alhier, is de uit vinder van eene schoolbordenverf, die met de beste kan wedijveren. In deze gemeente alsmede te Renswoude en te Leusden zijn de schoolborden met die verf bestrekenen na jaren gebruik blijven ze als of het verven eerst pas geleden geschied is. Zoowel met griffel als krijt kan men de door den heer van R. geverfde borden beschrijven, en hoe het licht er ook op valle, de borden zijn altijd dof. Op de vraag, welke de fouten van zijne verf waren, antwoordde de uitvinder, dat de eenige maar ook voor hem groote fout hierin bestond, dat ze tegen den alles verwoestenden tand des tijds niet bestand was. Een treurig ongeval trof Woens dagmiddag een oppassend huisvader uit de naburige gemeente Woudenberg. Met een wagen met steenen beladen, toebehoorende aan den logementhouder E. Schimmel, van de Klomp huiswaarts keerende, kwam hij door eene onbekende oorzaak onder het paard en werd ernstig verwond naar zijn huis vervoerd. Vreeswijk. Een 84-jarige weduwe is door zekeren v. R. gruwelijk mishan deld, omdat deze haar voor een heks hield, en haar de schuld gaf van de ziekte zijner vrouw. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Veenendaal. De lidmaten-quaestie blijkt hier een storm in een glas water te zijn. Nu de Kerkeraad alhier inzag dat het den heer Vaagst ernst was om bij Dr. Herderschee te Borkeloo te wor den aangenomen, heeft hij zeer beleefd voldoende getesteerd, en kon de heer Vaags ter Zondagmorgen te Borkeloo ge houden godsdienstoefening reeds worden bevestigd. De voorgaande week besloot de Kerkeraad met eenparige stemmen, geen verklaring af te geren. Woensdag namiddag te half zeven brak op een der bovenste verdie pingen der Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij brand uit. Door het krachtig optreden van het personeel was men de vlammen spoedig meester. De brand heeft zich tot een der zalen bepaald. Beschadigd zijn eene hoeveelheid katoen, eenige machines en kleedingstuk- ken der arbeiders, alsmede tal van glas ruiten. De directeur der fabriek, de heer T. Spencer Elce, gaf even als onze bur gemeester de heer P. de Wijs doelmatige bevelen, die ordelijk werden uitgevoerd en daaraan is hel zeker te danken, dat het onheil geen grootere afmetingen heeft gekregen. De brandspuit van de spinnerij en weverij werkte uitmuntend, terwijl ook één spuit der gemeente spoedig en goed water gaf; bij beiden heerschte onder de manschappen, door de goede leiding van genoemde beide heeren, een volko men orde. De brand ontstond doordat een spin tafel warm liep. Behalve onze burge meester merkte men ook al zeer spoe dig op het terrein des onheils de bh. H. G. van der Poel en H. van der Schans, wethouders, den gemeente-secre taris den heer van den Berg van Saparoea enz. enz. Abkondc. In deze gemeente bestaat het voornemen, den nieuwen burgemees ter, den heer C. L. Roos Vhsman, als hij van zijn huwelijksreis zal terugkeeren, feestelijk in te halen Sonneman's kapel zal die feestelijkheid opluisteren. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. De BURGEMEESTER der gemeente AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer commissaris des konings in de provincie Utrecht, van den 20 April 1886, no. 1, N. M. en S. (provinciaal-blad no. 32), betreffende de opkomst onder de wapenen van verlofgangers der nationale militie te land, van de lichtingen 1883 en 1884 Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van den 19 Maart 1886, no. 11, bevelen zijn gegeven tot het oproepen in werkelijken dienst in den loop van dit jaar, krachtens art. 125 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72), betrekkelijk de nationale militie, van verlofgangers der militie te land, en dat dientengevolge is bepaald, dat de oproeping onder de wapenen van de verlofgangers der militie te land, bedoeld bij genoemd besluit, zal geschieden voor de tijdvakken, vermeld op den hierna volgenden STAAT, bchoorende bij de beschikking van den Minister van Oorlog, van 17 April 1886, VIIe Afdeeling, Militie en Schutterij, no 32. KORPSEN. Reg. Gren. en Jag. te reg. Infanterie. 2e i 3e 4e t 5e j 6e 7e 8e n 9 te Veld-artt. 2e 3e korps Rijd. Art. korps Pontonniers. te reg. Vest.-art. 2e reg. Vest.-art. 3e reg. Vest.-art. 4e reg. Vest.-art. korps Genietroepen. te comp. Hosp.-sot. 2e 3e ONDERDEELEN. Lich tingen TIJDVAKKEN. Van 11 Aug. tot 14 Sept. 1883 Ie, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterij. 20 Aug. 9 23 Sept. 2 Sept. 9 6 Oct 3) 28 Juli 9 31 Aug. 3e en 4e compagnie. 8 Mei 9 12 Juni. 10e compagnie. 22 Mei 9 26 Juni. 2e en 5e compagnie. 9 8 Juni 9 13 Juli. 6e compagnie. 9 5 Juli 9 9 Aug. 7e en 8e compagnie. 9 Aug. 13 Sept. 0e compagnie. 9 16 Aug. 9 20 Sept. le compagnie. 9 15 Sept. 9 20 Oct. le. 3e en 4e compagnie. 9 8 Mei 9 12 Juni. 8e en 9e compagnie. 9 8 Juni 9 13 Juli. 5 e en 6e compagnie. 9 13 Juli 9 17 Aug. 10e compagnie. 9 11 Aug. 9 15 Sept. 2e compagnie. 1884 9 2 Sept. 9 7 Oct. 7e compagnie. 9 15 Sept. 9 20 Oct. 3e en 7e compagnie. 9 8 Mei 9 12 Juni. 4 e en 10e compagnie. 9 8 Juni 9 13 Juli. le en 2e compagnie. 9 13 Juli 9 17 Aug. 8e en 9e compagnie. 9 11 Aug. 9 15 Sept. 5e en Ce compagnie. 9 15 Sept. 9 20 Oct. 4e compagnie. 9 8 Mei 9 12 Juni. 3e compagnie. 9 22 Mei 26 Juni. 5e compagnie. 9 8 Juni 9 13 Juli. le, 2e en 6e compagnie. 9 5 Juli 9 9 Aug. 7e en 8e compagnie. 9 9 Aug. 9 13 Sept. 9e en 10 compagnie. 9 13 Sept. 9 18 Oct. 1883 9 17 Aug. 9 18 Sept. 1884 9 6 Juli 9 6 Aug. 1883 9 11 Aug. 9 14 Sept. Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde verlofgangers onder richt, dat het aan hen verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij de opkomst onder de wapenen van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede van dë voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen dat zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zoodra mogelijk ter secretarie zullen moeten overleggen eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring en dat, zoowel in het algemeen belang van 's konings dienst, als om misbruik tegen te gaan, zij te dezer zake niet voor deligent worden gehouden, maar verplicht zullen zijn zich, na hun herstel, bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij te worden geoefend; wordende overigens aan de verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dan men zich in geen geval kan beroepen op het niet ontvangen eener bijzondere oproe ping, en dat de tegenwoordige kennisgeving, welke éénig en alleen als betvijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, den 30. April 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2