nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De blinde Beliefde. N. 44. Woensdag 2 Juni 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. F euillet on. jakob hagenaar. AMEBSFOOBTSCHE COUHANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viern.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit Wildungen meldt men aan het Haagsche Dagblad, dat de gezond heidstoestand van het Koninklijk Gezin niets te wenschen overlaat. Dagelijks gaat Z. M. op bepaalde uren naar de Victoria-Geoigebron, om het bronwater te gebruiken, en maakt daarna, in gezel schap van de Koningin en het Prinsesje, of met de heeren van het gevolg, flinke wandelingen. Rijden doet Z. M. niet, doch de Koningin doet met prinses Wil- helmina bijna eiken voormiddag een rijtoer in de prachtige omstreken. Dik werf ook maakt prinses Wilhelmina in haar ezelwagen rijtoertjes. De Minister van Koloniën, wiens ontslagaanvrage dezer dagen bij geruchte werd vermeld, zal aan het bewind blijven. De liberale Unie heeft een strooi biljet verspreiJ, waarin zij met het oog op de aanstaande verkiezingen haar pro gramma uiteenzet. Om tot afdoende verbeteringen te kunnen komen, neemt zij als uitgangs punt aan, dat Grondwetsherziening on misbaar en spoedeischend is. Een onbekrompen uitbreiding der kiesbevoegdheid is noodzakelijk de gren zen door de tegenwoordige Grondwet gesteld, zijn onhoudbaar. Maar ook andere zaken, rakende de koloniën, en het sociale vraagstuk moe ten worden aangevat. Dit alles zal echter alleen mogelijk zijn wanneer de liberale par tij, afdoende wordt versterkt. Een kleine meerderheid is niet voldoende, maar vele plaatsen moeten herwonnen worden. Nu, terwijl er zooveel belangen op het spel staan, kan elke stem van invloed zijn. Daarom roept ze allen op, trouw tot de stembus te komen en ziclr niet te onthouden, hetgeen in allen deele onvergeeflijk zou zijn. Naar het Vad. verneemt, zouden er in de laatste dagen meer dan eens dringende dépêches uit Indië zijn aange komen, om versterkingen van de leger macht aldaar, en wordt dientengevolge hier bij het leger zeer gewerkt op in- dienststelling bij het Indische leger. nieur der genie te Utrecht is aanbesteed, het leveren van bouwstoffen voor een loods voor materiëel en werkplaatsen in de legerplaats bij Zeist ten behoeve van het korps genietroepen. Er waren acht biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. Boks, voor f1659. Mej. Catb. Alberdingk Thijm, te Amsterdam, is door den president der V. S. van Venezuela met het officiers kruis der orde van Simon Bolivar begif tigd. Door sommige assurantie-maat schappijen worden thans eenige wijzigin gen in de verzekering gebracht, door nl. het drie vierde der werkelijke waarde te verzekeren, terwijl de verzekerde het een vierde voor eigen rekening neemt. Door de Zutfensche maatschappij zijn de werkzaamheden, bestaande in de inspec tie der verzekerde panden, in de provin cie begonnen. Men denkt daardoor het aantal branden, die er zonder bekende oorzaak plaats hadden, te verminderen. Naar de Asser Ct. verneemt, zouden ook de Tielsche en andere assurantie-maat schappijen tot dezen maatregel hebben besloten. Volgens de Ned. Sport zal op Zondag 20 Juni e. k., 's nm. ten 2 ure, op de renbaan te Bussum, een wedloop plaats hebben tusschen «Rataplan," van den heer J. C. Loman te Bussum, en «Pirate", van den heer A. H. Wickevoort Cromrneiin te Heemstede. De afstand bedraagt 4000 meter. De zeebaden te Vlissingen worden met 12 Juni a. s. geopend, terwijl het door de Maatschappij tot exploitatie van i gronden op de duinen opgerichte «Grand Hotel» 26 Juni a. s. geopend zal worden. De abonnementsprijs voor de baden be draagt voor het geheele seizoen f6. Domela Nieuwenhuis en Croll zijn verwezen naar de strafzitting der Haag sche rechtbank, en zullen waarschijnlijk den 10 Juni terechtstaan. Zondag werd op het Noorder- Spaarne te Haarlem, de 4de jaarlijksche roeiwedstrijd tusschen studenten gehou- I den. Duizenden belangstellende toe- schouwers waren op de beide oevers Door den eerst aanwezend inge- j vereenigd, om den kamp te volgen, die steeds meer de aandacht trekt. De groote Universiteitsrace (wedstrijd) werd gewonnen door Njord te Leiden. Triton te Utrecht kwam 't tweede aan, terwijl Laga uit Delft de laatste was. De vorige week zijn 49 vreemde lingen, waaronder 6 vrouwen over de grenzen van het Rijk gebracht. Naar wij vernemen, is thans aan den Raad van State ingediend een voor dracht tot vaststelling van een geheel nieuwe wet op het Notaris-ambt. De eerste meikersen zijn uit Duitsch- land, over NijmegenRotterdam, naar Engeland verzonden, en wel 113 mandjes. De heer J. Ph. van Dijk te Utrecht schonk dezer dagen aan de Utrechtsche Studentensociëteit P. H. R. M. een mar meren tafeltje, met het universiteitswa pen ingelegd en ontving daarvoor een vleiende dankbetuiging van wege het bestuur. De vervaardiger heeft tevens besloten dergelijke tafeltjes algemeen verkrijgbaar te stellen, in het bijzonder voor studen ten en oudstudenten. In zijn magazijn (Springweg no. 178) zijn zij voor be langstellenden te bezichtigen. Zondagnacht heeft te 's-Gravenhage een hevige brand gewoed in eene der volkrijkste buurten van het centrum der stad. De brand ontstond in de bewaar plaats van brandstoffen, bij de bakkerij van Stotijn, op het Hofspui. De berg plaats was overdekt door eene glazen bekapping, die door de hitte sprong, zoo dat de vlammen gelegenheid kregen, zoowel de bakkerij als het woonhuis aan te tasten, terwijl groot gevaar ontstond voor de belendende perceelen. De huis- genooten van den bakker werden allen gered. Een bewoner van een huisje in een naast het brandende perceel gelegen poort, die uit een dakvenster zich trachtte te redden, is naar beneden gestort, en zwaar verwond naar het ziekenhuis ver voerd. Alles was tegen brandschade ver zekerd. De publieke opinie in Engeland, of liever gezegd het gevoelen der pers, is voor de zooveelste maal weer totaal om gekeerd. Nadat in de laatste dagen door de verschillende bladen stijf en sterk werd volgehouden, dat Gladstone's Home- Rule^ oorstel bij tweede lezing zou wor den aangenomen, wordt nu, nadat Maan dag eene bijeenkomst van Chamberlain en zijne politieke vrienden is gehouden, de hoop daarop geheel prijsgegeven. Men is evenwel tamelijk algemeen overtuigd, dat bij eene verwerping het Parlement onmiddelijk zal worden ontbonden. Glad stone schijnt er voor zich zeker van te zijn, dat door een groot aantal kiezers anders wordt gedacht als door hunne tegenwoordige representanten. De ver- kiezingstrijd belooft buitengewoon hevig te zullen zijn. De provincie Ulster zal, mochten Glad stone's plannen ten opzichte van Ierland worden verwezenlijkt, naar van verschil lende zijden wordt verzekerd in opstand komen. Door sommigen wordt zelfs be weerd, dat 78.561 man (geen één meer maar ook geen enkel minder) zich met de wapens in de hand tegen de uitvoe ring der wet zullen verzetten. Schoon èn door Griekenland èn door Turkije alles in 't werk wordt gesteld om de ontwapening der troepen ten spoe digste te doen plaats vinden, heeft de vloot der Mogendheden de blokkade nog steeds niet opgeheven. De Grieksche re geering heeft daarom een nota aan hare vertegenwoordigers te Londen, Berlijn, Weenen, Petersburg en Rome gezonden, waarin tegen de blokkade wordt gepro testeerd, omdat deze eene snelle demo bilisatie belemmert, terwijl aan het slot van den nota nog wordt gezegd, dat de blokkade niet langer overeenstemt met het doel door de Mogendheden opgegeven. De Paus heeft toegestemd den jongen Spaanschen Koning ten doop te zullen houden en zijn Koninklijk petekind reeds met een kostbaar geschenk vereerd. Dit laatste bestaat uit een paternoster, waar van de kralen zijn prachtige saffierenen robijnen, en versierd met het wapen Zijner Heiligheid. In Duitschland wekt allerwege het ver sterken en vermeerderen der millitaire bezetting in Elzas-Lotharingen de aan dacht. Te Saarburg worden tot dit doel zelfs nieuwe kazernen gebouwd. De mee ningen omtrent deze handelingen van het Duitsche gouvernement loopen uiteen. In Beieren is men in spanning, wie door den Koning tot regent zal worden gekozen. Van liberale zijde hoopt men, dat de 65-jarige prins Luitpold, oom des Ko- nings, de aangewezen man zal zijn, ter wijl van clericale zijde op de benoeming van 's prinsen oudsten zoon prins Lode- wijk gewerkt wordt, daar de regeering van dezen laatste zeker clericaal-particu- laristisch zijn zal. Prins Luitpold heeft wel de meeste kans, maar met zekerheid is niets te zeggen. De graaf van Parijs heeft, door de in het oog vallende praal bij gelegenheid der receptie zijner dochter, de toestand der prinsen in Frankrijk er niet op ver beterd. Vrij eenparig is men van oordeel, dat uit de toespraken bij genoemde ge legenheid gehouden, duidelijk is op te maken, dat de graaf van Parijs zich als pretendent wil doen kennen. Algemeen is men benieuwd wat de Kamer in dezen besluiten zal. Door Frère Orban is te Luik eene redevoering gehouden over de herziening der constitutie. Hij komt daarin ten laatste tot de conclusie, dat het nu geen tijd daarvoor is, maar eerst naar meer eenheid onder de liberalen moet worden gestreefd. De bekende Amerikaansche socialist Most is schuldig verklaard en zal waar schijnlijk tot het maximum der straf, één jaar gevangenisstraf en 500 dollars boete worden veroordeeld. De voldoening hierover is algemeen. Zondag 6 Juni wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. H. P. Schim van der Loeff, predikant te Gouda. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. Aan M. van Sitter, concierge van het Gymnasium is als zoodanig door Burgemeester en Weth. eervol ontslag verleend, in te gaan op den datum waar op zijn opvolger in funtie treedt. Eene vertelling. VRIJ NAAR HET HOOGDUITSCH door ■i.) De beroemde osgarts E. te W. sloot de deur van de kamer waarin hij zijne patiënten ontving en was met zijn leerling Amandus alleen. xDank den hemel riep hij, terwijl hij den sleutel in zijn zak stak, »dank den hemel, dat wij ein delijk voor de bezoeken onzer kranken beveiligd zijn Met groote schreden ging hij door de kamer en wischtte zich het zweet van het voorhoofd. »Hoe meer verdiensten men zich om de menschheid verwerft," sprak hij verder, »hoe lastiger het wordt, en ik geloof dat mijn praktijk mij bijna mijne gezondheid zal kosten. Ga eens na wat ik heden al niet gedaan heb Gedoceerd, geanalyseerd, geanatomeerd, geopereerd en nog meergeloof mij, mijn waarde Amandus, het is meer dan een gewoon mensch vermag." Met deze woorden wierp hij zich in een leuning stoel en ondersteunde het hoofd met de hand ïlk kan u niet beklagen," antwoordde Amandus, terwijl hij de groene gordijnen ophaalde en de zonnestralen in de kamer liet, »ik noem integendeel dengene ge lukkig, die onder zijn roem gedrukt wordt. De groote menigte gaat gebukt onder den last der middelmatigheid, der donkerheid en der verveling een ieder moet zijn pakje dragen en de lichtste en zoetste last is zeker die van den roem. Doch, mijn geëerde leeraar, gij zoudt mij heden tot uw vertrouwde maken en mij 't een ander vertellen van hetgeen u in de laatste dagen overko men is. Gij waart vrolijker dan ik u ooit gezien heb." De oogarts hief gezwind het hoofd op en een donker rood vloog over zijn scherp geteekend gelaat. »Koni naderbij," riep hij, „zet u aan mijne zijde, zoo dicht als gij kunt, want de muren hebben ooren." Amandus nam een stoel en plaatste zich naast zijn in geestdrift geraakten leeraar, die de hand van den jongen man greep en van ontroering nauwelijks spreken kon. Eindelijk begon hij Ik ben zestig jaar oud, zegge zestig jaar, en eerst nu begin ik te leven, Amandus! Tot op dezen tijd leefde ik slechts voor de wereld, voor de wetenschap en de kunstnu leef ik voor mij zeiven. Eerst nu openen zich mijne oogen, mijne fan- I taisie begint te werken voor al wat schoon en goddelijk is gevoel ik sym pathie en mijn hart klopt, als wilde het uit de enge borstAmandus, mijn geluk is onuitsprekelijk. Ik bemin en word bemind »En het voorwerp van uwe liefde vroeg de leerling, wien de opgewonden heid van den leeraar niet bijzonder scheen te interesseeren. jMijn meisje is schoon en beminnens waardig," antwoordde deze, »schoon en beminnenswaardig als Amor, maar ook blind als Amor." >Voor deze overeenkomst zou ik bedan ken," zeide Amandus, terwijl hij opstond. uWezenlijk blind?" »Nu, wat zou dat wierp E. hem tegen. »Kan zij in betere handen komen als in de mijne? En houdt gij het voor onmogelijk een blind meisje lief te bebben »Zij is toch niet stekeblind „Zij is zoo blind, dat het licht van de middagzon en de duisternis van den nacht voor haar hetzelfde zijn. En toch is zij schoon „Onmogelijk," zeide Amandus en keek naar de plaats waar zijn hoed stond. „Het komt mij voor dat de oogen voor de liefde onontbeerlijk zijn, mijn leer meester, en ik houd uw hartstocht daar om niet voor echt, omdat slechts uwe ijdelheid geprikkeld is. Men kan een meisje beminnen, dat later blind ge worden is, maar op een blind wezen verliefd te raken, schijnt mij onmogelijk. De helft der zaligheid licht in de oogen, in de stomme muziek der blikken, in deze zoo wellustige spraak van het hart en den geest." „Jongen I" riep de arts vurig en pakte hem bij de borst, „wilt gij verstandiger zijn dan uw leeraar? Uw wijsheid is dwaasheid, dwaasheid zeg ik u De kracht van het zien uit zich door andere organen, Mijn liefste ziet met haar gevoel, zij hoort, als ik spreek, den liefdeademenden blik mijner oogen hare spraak is veel har telijker dan de onze haar handdruk gaat als vuur door alle aderen en in hare zachte kussen voel ik al hare verlangende droomen naar licht en kleuren." „Maar, meester I" vermaande Aman dus." „Gij ziet, ik ben een echte verliefde," ging E. voort, terwijl hij diep adem haalde. „Doch ik ware slechts ten deele gelukkig, als ik alleen de geliefde en niet u, mijn vriend, bezat. Gij moet mij in deze zonderlinge krisis van mijr, leven met uw raad bestaan uw koel verstand heb ik thans meer dan ooit noodig." Amandus lachte over de gezegden van den ouden heer en herinnerde hem, dat deze zooeven gezegd had, dat zijne wijs heid dwaasheid was. „Wees niet boos, mijn jongen riep E. en drukte hem heftig aan zijn borst. „Gij weet dat ik niet boos ben, al vaar ik ook soms tegen u uit. Zeg mij onverholen uwe meening. Amandus, zal ik mijne blinde, mijne teerbeminde Eleo- nora tot vrouw nemen Amandus haalde de schouders op. „Wat Socrates zijne leerlingen antwoordde, moet ik mijn leeraar antwoordden Huw Eleonora of huw haar nietbeide zal het u berouwen." „Een fraaie troost voor een man van zestig jaar!" riep de arts uit. „Mijn hart is met mijn verstand in hevigen strijd, het eene zegt ja, het andere zegt neen. Spreek, beste Amandus, wat zal ik doen „Wacht af wie overwinnaar blijft," hernam deze lachend. „Overwint het hart, dan moet gij ze trouwen, en zege viert het verstand, dan doet gij het niet meer kan ik u niet raden. Maar ver oorloof mij nu dat ik eenige kranken ga bezoeken." „Gij hebt gelijk 1" riep E. en duwde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1