Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. te zoeken en hen dee'genoot te maken van haar vreugde. Daarom is de ver knochtheid van haar onderdanen voor hun vorstin van voorbeeldeloos persoon lijken aard geweest. Engelschen zijn in 't algemeen jegens de kroon loyaal, maar zij hebben reeds lang geleerd, de tegenwoordige draagster ook om haar zelfs wil lief te hebben. Bij de viering van haar jubilee zal de koningin xnet haar onderdanen één hart en één ziel zijnzij heeft den troon met waardig heid en wijsheid ingenomen, in haar jeugd en in haar ouderdomen zij heeft de harten van haar volk gewonnen, omdat zij, ofschoon nooit vergetende dat zij een Koningin is, aan het volk de gelegenheid gaf te zien, dat zij ook een trouwhartige vrouw is." De Daily News besluit zijn artikel met de volgende woorden«Zeker is de groote dienst, welken de natie verschuldigd is aan het karakter der koningin, de reinheid van haar voorbeeld. Maar daarbij mogen wij ook niet vergeten onze verplichtingen jegens het nationale genie, dat zich tijdens haar schitterende regeering zoo krachtig geuit heeft. Peel en Cobden, Russell en Bright, Disraeli en Gladstone behooren aan de natie. Ruskin en Carlyle, Tenny son en Browning, Eliot, Dickens en Thackeray, Hallam en Grote, Darwin, Spencer en Mill, zijn groote geesten, voor wie onze koningin sympathie en eerbied koesterde even als iedere andere Engelsche vrouw. Het is onmogelijk den glans hunner namen te scheiden van dien der Vorstin, wier regeering zij hielpen maken tot een der gedenkwaar digste in de geschiedenis." In de Fransche Senaat is de voordracht tot verbanning der prinsen door Jules Simon nadrukkelijk bestreden. De burgemeester van Brussel, de heer Buis is in de laatste raadzitting door de heer Paul Janson geïnterpelleerd over het verbod der manifestatie op 13 dezer. Hij achte dit verbod onwettig en in strijd met de rechten van den gemeenteraad, die volgens hem alleen tot dergelijk verbod bevestigd zoude zijn. De burge meester Buis antwoordde, dat zonder ecnige partijdige bedoeling en zonder eenig staatkundig oogmerk de manifestatie verboden werddat hij slechts gehan deld heeft in het belang der openbare orde en, zoo ooit in dergelijk geval zijne beslissing noodig mocht zijn, hij stellig weder zoo handelen zou. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den WelEd. Heer Dros, voorganger te Lemmer. Zaterdag werd door de politie aan gehouden J. verlatene huisvrouw van H. K. alhier als verdacht van het stelen van linnengoed hetwelk aan een haag te dro gen hing. Zondag jl. had de tweede wedstrijd plaats, uitgeschreven door den Neder- iandschen Wielrijdersbond, voor tandems. Te 10 uur 's morgens vertrokken de 5 paar deelnemers van hier om over Scher- penzeel, Ede, Velp, Arnhem, Dieren, Drummen, Zutfen en Voorst naar Apel doorn te rijden. De weg, circa 100 K.M. werd het eerst afgelegd door de heeren Pallandt en Thie- bout, uit Zwolle, die aankwamen te 2 u. 48 m. 49 sec. Daarna kwamen de heeien N. G. de Boer en II. Schone, uit Amster dam, te 3 u. 9 min. 32 sec., de heeren A. L. Couvée en J. Couvée, uit Delft, te 3 u. 18 min. 14 sec. Verder kwamen nog aanDe heeren Th. Robbers en G. Broekman, J. W. Holst en F. Hart Nibbrig. Zondag a.s. zal weder eene wedstrijd plaats hebben voor tweewielers, door denzelfden bond uitgeschreven, waaraan ook door den heer Kiderlen zal worden zing naar Spanje moest voorafgaan, eerst dan hare toestemming zou geven, als hij haar vooraf de. haar toekomende helft van de vaderlijke erfenis in gereed geld uitbetaalde, en daartoe was hij niet in staat, dewijl hij bij speculaties, die hij in de laatste jaren buiten weten zijner zuster had gedaan, groote verliezen ge leden had, zoodat het uitbetalen van haar vermogen gelijk zou gestaan hebben met het bankroet van het handelshuis. Hij zag zich dus genoodzaakt, te Leiden te blijven, en de zaak, zoo goed het ging, voort te zetten, en vervolgens maakte de kort daarop gevolgde insluiting der stad door de Spanjaarden aan al zijne verhuizingsplannen voorloopig geheel een einde. Het wantrouwen van zijne medebur gers jegens hem nam sedert een steeds dreigender en hatelijker karakter aan men beschuldigde hem luide van verstand houding met de voor de poorten liggen de vijanden, hij kon zich niet meer op straat vertoonen, zondeF scheldwoorden en smaadredenen bloot te stellen, zoodat hij het weldra niet meer waagde het huis te verlaten, welks deuren dag en nacht door de bespiedende oogen der buren bewaakt werden, welke met ge spannen opmerkzaamheid al het doen en laten van Jan van der Meulen gade deelgenomen. De weg is voor dezen rid dezelfde en het uur van vertrek eveneens weder op 10 uur voormiddags bepaald. Door den heer J. H. van Leer is aan de Universiteit te Utrecht met goed gevolg het 2e iiatuurkundig examen af gelegd. 33lste STAAT8-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Vierde of laatste week. Trekking van 19 Juni. (100 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort is te beurt gevallen de Prijs van I 70. aan No. 14054. Zonder prijs zijn uitgetrokken No. 12, 6930 en 9303. De volgende loterij begint 26 Juli. Baarn. De burgemeester brengt, bij de aanstaande komst van de vorstelijke familie op Soestdijk, aan de ingezetenen en tijdelijk aldaar verblijf houdenden in herinnering, dat aan de bepalingen, waarbij de vrije wandeling in de Baarn- sche bosschcn is geoorloofd, streng de hand zal worden gehouden. Reglementen zijn te verkrijgen aan het kantoor van den intendant en op de secretarie te Baarn. Alhier is dezer dagen aanbesteed een villa voor rekening van den Heer Muisker e. a. Minste inschrijver was de Heer W. van Doornik, te Baarn, voor f17.000. Door het bouwen van deze villa, ver valt het schoone wandelpad tusschen de buitenplaatsen Peking en Canton. Viauen. Naar wij vernemen zijn van hier drie personen, die voor een week of vier door een hond, van dolheid ver dacht, zijn gebeten, op staatskosten naar Parijs vertrokken, om zich onder behan deling te stellen van dr. Pasteur. Tecnendaal. Door den heer W. van Woudenberg, eigenaar der machinale sajetfabriek alhier, zijn te Eist (Betuwe) belangrijke partijen wol uit de Boven- Betuwe ontvangen, aldaar opgekocht tegen de volgende varieerende prijzen gewasschen wol f0.90 a 1.15, smeerwol 70 ct. per KG. Van wege het hoofdbestuur der Neder- landsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust is een adres verzonden aan den minister van waterstaat, in 't belang der verlichting van den dienst op Zon dag voor alle beambten bij den dienst der publieke vervoermiddelen, de posterij en der telegrafie. Het hoofdbestuur ver zoekt den minister: a. óf de verzekering te mogen ontvangen: dat brieven, ge- drukten etc., waarop aan de zijde van het adres, met duidelijke blokletler min stens drie milimeter hoog gedrukt is: niet bestellen op Zondag, werkelijk des Zondags niet besteld zullen mogen wor den, óf wel (wat den adressant nog veel aangenamer zou zijn) b. dat de minister moge goedvinden, een speciaal postzegel in te voeren, waarvan het gebruik ver plichtend zal zijn op alle brieven, ge- drukten etc. voor hem die geen ex pres-bestelling bedongen hebbende verlangt, dat het afgezondene des Zon dags besteld worde. De gebroeders Jacobus en Johannes Schuurmans, arbeiders te Cestelre, gem. Baarle-Nassau, en bekende stroopers werden verleden week door twee bosch wachters uit Minderhout (België») en den onbezoldigden rijksveldwachter Verhoeven betrapt. Er ontstond een hevige twist, met het noodlottig gevolg, dat een der bosch- sloegen, om elk teeken van verstandhou ding met de Spanjaarden, dat zij misschien konden ontdekken, terstond aan te bren gen. Bij de geprikkelde stemming der burgerij tegenover hem en de algemeen tegen hem gekoesterde verdenking van verraderlijke betrekkingen met de vijan den, zou men van de zijde der stedelijke overheden reeds sedert lang er toe over gegaan zyn, hem in verzekerde bewa ring te nemen, om op deze wijze met éénen slag, alle draden, die misschien tusschen het huis van van der Meulen en de legerplaats der vijanden gespon nen werden, af te snijden, indien de Raad niet van zoodanige handelwijze was teruggehouden door de hooge achting, welke juffrouw Jakoba overal genoot, die, sedert de stad zich voor de zaak der op standelingen had verklaard zich openlijk eene ijverige, gloeiende patriotsche toonde. Men vertrouwde het aan de kloeke en energieke vrouw, waarvoor de vroeger door zoovelen als waanzinnig beschouw de nu, sedert zij uit hare teruggetrok kenheid was te voorschijn getreden en met iedereen erkend werd, wel toe, dat, zoo haar broeder werkelijk verraderlijke plannen tegen de veiligheid der stad mocht smeden, zij die zou weten te ont dekken en te verijdelen. En zulk een ver trouwen bleek zeer gerechtvaardigd, want wachters, Verschuefen, door Jacobus Schuurman met een schot uit een re volver werd getroffen en bewusteloos neerviel. De zaak is Zaterdag vcor den rechter van instructie te Breda gebracht. Naar men verneemt, hebben beiden be klaagden hunne misdaad reeds bekend. Het congres der «Ridders van den arbeid", te Cleveland gehouden, is ge- eihdigd, zonder dat de voornaamste doel einden der samenkomst bereikt werden. Daartoe behoorde ir. de eerste plaats het voorstel van het hoofd der orde, den Heer Powderly, om de macht tot het gelasten van werkstakingen of »boycotten« uitsluitend toe te kennen aan het uitvoerend comité. Maar de radicale meerderheid in de orde heeft de plannen van Powderly en zijne gema tigde tegenstander verijdeld. Men reist tegenwoordig in de Ver- eenigde Staten rond met een «automa tische stad«, met fonteinen, grachten, fabrieken enz., waarin een aantal poppen ijverig in de weer zijn als wandelaars, schoenmakers, molenaars, kuipers enz. De maker van dit kunststuk van mecha nisme, Joseph Bergmann, heeft 17 jaren daaraan gewerkt. Het in zijn soort merkwaardige feit, dat geen der kiezers van Vlieland van zijn kiesrecht gebruik heeft gemaakt, verdient, zegt de Tijd, bezongen te worden door den grootsten prulpoëet in Nederland. Daar het evenwel te veel gevergd zou zijn van de. bescheidenheid onzer vaderlandsche dichters, om naar dien negatieven roem te dingen, hakt het blad zelf den knoop door en geeft de volgende, met het oog op de gestelde eischen, uitmuntend geslaagde proeve: Ontaarde, stemmerslooze land, Non nominandus in de krant, U vliede gansch het vaderland! Vlied' zelf, belaan met uwe schand, Gevloekt naar 't onherbergzaam strand, En maak in wanhoop u van kant. Op de badplaats Scheveningen kwa men tot 19 Juni 1.1. 572 badgasten met 1 16 dienstboden aan. Ook te Zantvoord zijn reeds vrij wat badgasten. Het Zandvoortsche Badcou- rantje is weer verschenen met al zijn inlichtingen en wetenswaardige mede- deelingen. Het bespreekt eene aangele genheid waarop reeds dezer dagen van andere zijde onze aandacht gevestigd werd. De baden bij het hotel Kurzaal zijn namelijk nog altijd niet geopend, zoodat het strand daar zeer eenzaam en verlaten is. Onze berichtgever sprak er van dat den geheelen zomer daar het strand niet zou geëxploiteerd worden, doch de Badcourant zegt alleen: «het zou zeer te betreurgq zijn indien niet spoedig die badinriébfing weer geopend werd." Een onheil met groote gevolgen. Ir. den zomer van het jaar 1865, was de badplaats Baden-Baden druk bezocht en er werd, als gewoonlijk, veel gespeeld. Op zekeren avond bevond zich in een der speelzalen een jong echtpaar, dat zich op zijn huwelijksreisje bevond. De man was iemand van hooge geboorte en zijne echtgenoote eene dame van bijzon dere schoonheid. De jonge man begon te spelen en ver loor onophoudelijk bij elk verlies smeekte zijne vrouw hem om met het spel te eindigen, maar hij bleef ongevoelig voor haar verzoeken. Eindelijk haalde hij een pakje bankbiljetten te voorschijn, wierp liet zenuwachtig op de speeltafel en ver loor op nieuw. Hij stond op en voegde zijne vrouw een paar woorden toe, waarop zij hem volgde. Bij de deur weerklonken eens klaps twee pistoolschoten, de speler had zelfmoord gepleegd. Met verwilderde blik ken staarde de jonge vrouw op het lijk van haren man, toen storte zij bewuste loos op den grond neder. Weinige oogenblikken later scheen het Jakoba trad nu zoowel in het handels kantoor als in het huishouden zelf, als de eigenlijke meesteres des huizes op, kler ken en bedienden wendden zich, als 't ware volgens eene stilzwijgende overeen komst, steeds tot haar, om aanwijzingen of bevelen te ontvangen, en de vroeger zoo gebiedend en tyranniek optredende Jan van der Meulen sloop schuw en ge bogen rond en liet het zwijgend begaan, dat de teugels der heerschappij geheel uit zijne handen in die zijner zuster over gingen. Verdriet en ergernis over den af val der stad van de Spaansche regeering, over zijne eigene hierdoor aldaar zoo veranderde positie, zoowel als de gedu rende de belegering geleden krenkingen, verbonden met het gebrek aan toereikend en gezond voedsel, dat zich eerlang ook bij rijke familiën deed gevoelen, hadden hem op het ziekbed geworpen. Zijne verpleging had Jakoba bijna geheel alleen op zich genomen, want het aantal der bedienden was zoo ingekrompen, dat zij nog nauwelijks toerekend waren voor het verrichten van het grofste en zwaarste huiswerk en de dochter hield zij zoo ver mogelijk van den zieke, zoowel omdat zij bij de reeds zwakke gezondheid van het teedere meisje haar niet aan den muffe lucht van de ziekenkamer en aan de in spanning der verpleging wilde blootstel onheil weder vergeten te zijn, want het bestuur der speelbank deed als gewoon lijk, al het mogelijke om dadelijk alle ruchtbaarheid te voorkomen. Een man, die zelf herhaaldelijk om kleine bedragen had gespeeld, was ge tuige van het treurspel geweest en men hoorde hem, met tranen in de oogen en bleek van ontroering mompelen: «Die schandalen moeten ophouden! zij zijn een schande voor Duitschland De man die zoo sprak, was de be roemde vorst Bismarck. Hij hield zijn woord en in onze dagen bestaan, reeds sedert lang, in Duitschland geen open bare speelplaatsen meer. Het Holt. N.blacl bevat de volgende mededeeling Men herinnert zich het ongeluk, een gedeelte der equipage van het stoomschip Palembang, comm. Bernelot Moens, te Poeloe Bras, overkomen. De daar aan wal ontscheepte mannen zouden onder bevel van een officier aldaar schijfschie ten. Nauwelijks hadden zij zich terrein gekozen of een bende Atsjineezen met klewangs gewapend overviel de onvoorbe reide troep, men weet het gevolgeen gedeelte vluchtte. Alleen de officier hield stand en met hem de vuurstoker le kl. C. de Groot. Voor dat de anderen zich hersteld hadden en tegenweer instelden, waren reeds eenigen gesneuveld en ten laatste ook De Groot die zooveel moed betoonde om den bevelvoerenden officier niet te verlatenop gruwelijke wijze werd hij door de Atsjineezen afgemaakt. Een en ander had plaats op 25 Dec. 1885. Ofschoon verschillende bladen in ons land dat voorval spoedig mededeelden en ooggetuigen een hoogst ongunstige kri tiek leverden over het bevel van 15 man in die gevaarlijke omgeving te zenden bleven officieele berichten, die de namen der gesneu velden zouden kunnen vermelden, achter wege. De onwetendheid der vrouwen, welker mannen aan boord der Palembang dien den, was daardoor hoogst pijnlijk. De vrouw van C. de Groot, die zekerheid wenschte te verkrijgen, wendde zich 22 Febr. '86 tot den minister van marine. Het antwoord bleef niet uit. Luister goed lezer! Zijn Exellentie berichtte, 6 Maart, dat, volgens de jongste mededeelingen van het departement marine in Indië, gedagteekend Sept. 1885, C. de Groot dienende was aan boord van het stoom schip Palembang. Men scheen dus aan het ministerie alhier niet te weten wat op 24 Dec. '85 te Poeloe Bras gebeurd was, ofschoon de bladen in ons land het reeds in Febr. onder hun «koloniën" vermeldden. Inmiddels bleef de vrouw van C. de Groot in afwachting of ook daarna een ambtelijk bericht van den dood van haar man haar zou worden toegezonden. Maar neenEen brief door juffrouw De Groot '10 Dec. aan haar man gezonden, werd als onbestelbaar gere tourneerd met het stempel der Indische marine en met het bijschrift «overleden". Die stootende tijding. 12 April hier aan gekomen, was alzoo het eerste min of meer officieele bericht van den dood van C. de Groot. Op herhaald schrijven heeft de minis ter bij gewoon schrijven 15 April het treurige feit aan de weduwe bevestigd! Wat te zeggen van een regeering, die zich om het lot harer minderen zoo wei nig bekomert! De man is op eervolle wijze in de vervulling van zijn plicht ge sneuveld, heeft dan niet de weduwe van den minsten militair recht op erkenning van die verdienste of minstens nog op behoorlijke mededeeling van het gebeurde volgens de daarvoor bestaande bepalin gen! De lezer moge hier commentaren aan toevoegen, wij bepalen ons de mee ning uit te spreken, dat het feit ergei lijk is. Er is meer! de weduwe en haar drie kinderen, zonder middel van bestaan, wacht nu reeds twee maanden na de inzending harer stukken, op toekenning van haar pensioen, op afrekening van de voor haar niet onbelangrijke som, voort ien, als dewijl zij vreesde, dat de som bere en heftige aard van den vader, die dikwijls tot wezenlijke vlagen van woede overging, eenen nadeeligen invloed op het zeer prikkelbare en nu reeds op zich zelf zwaar genoeg gedrukte gemoed van Isabella zou uitoefenen. Zij nam haren post als ziekenoppaster met groote nauwgezetheid waar wanneer Jan van der Meulen in den nacht de van koorts gloeiende oogen maar opende, was hij zeker, de rijzige, donkere ge stalte van Jakoba voor zijne legerstede te zien zitten. Zelve scheen ze rust noch slaap te behoeven, en zoo vaak hij om een verkoelenden dronk, of om koorts- stillende medicijn vroeg, steeds was hare hand bereid hem het eene en het andere toe te reiken maar hij scheen de tegen woordigheid zijner zuster eerder iets drukkends, een lastig opzicht, dan iets vertroostends te vinden, dikwijls keerde hij luid zuchtend zijn aangezicht naar den wand, alsof hij den strak op hem gerichten blik harer scherpe, blauwe oogen niet meer kon verdragen en stiet met eenen vloek hare hand terug, wan neer zij hem lafenis toereikte of het kussen van zijn bed opschudde. Naar den stand der belegering, naar het lot der stad vroeg hij nooit, daarentegen klaagde hij veel over het grove, zwarte brood, gevloeid uit den verkoop der goederen van haren man en de officieele akte van het overlijden harer echtgenoot!! Nieuwediep, Juni 1886. X. De bijenhouders in Ooststellingwerf, die hunne koninkrijken naar de klei heb ben gebracht, zijn over het honinggewin aldaar niet ontevreden, maar de korven zijn over het algemeen te dun bevolkt. Vele ijmkers schrijven dit toe aan den langen winter, waardoor de bijen te lang opgesloten zijn geweest. Velen hebben daarom het voornemen opgevat in den volgenden winter verscheidene korven in te kuilen, wat door eenige bijenhouders bij wijze van proef, reeds enkele malen en met goed gevolg is gedaan. Juffrouw Emmy Winter, te Londen, de weduwe van een ambtenaar, die van een klein pensioentje moet rondkomen, heeft vier dochters die er allen allerliefst uitzien, en door het maken van hand werken het huishouden steunen. De oudste zuster leerde onlangs in een winkel waar zij werk bracht, een Mohamedaan den heer Habdem-El Selim kennen, die wist uittevisschen waar het meisje woonde. Hij bracht der familie een bezoek en was zoo zeer ingenomen met de lieftallige meisjes, dat hij der weduwe de hand van haar vier dochters vroeg, daar hij met allen tege lijk wilde trouwen. Juffrouw Winter en haar dochtertjes hadden niets tegen het voorstel van den schatrijken man in te brengen, die zelfs beloofde, dat hij zijne schoonmama mede naar zijn vaderland zou nemen, maar de hooge overheid neemt volstrekt geen ge noegen met de zaak. De weduwe heeft een advocaat in den arm genomen zij vindt het ontzettend dat men het geluk van haar kindertjes in den weg poogt te staan. Een geiieele stad verwoest. De stad Vancouvre, in Britsch-Columbië, is geheel door brand vernield. Het vuur ontstond tengevolge van een boschbrand. Waar schijnlijk doordien vonken uit de loco motief verdwaalden, geraakte riet dat langs den Pacific-spoorweg stond,in brand, en het vuur deelde zich aan reusachtige bosschen mede en bereikte weldra ook de ongelukkige stad. Meer dan honderd personen kwamen in de vlammen om en drieduizend men- schen zijn zonder dak. Bijna alle inwoners verloren al wat zij bezaten en de schade wordt op vijf millioen gulden geschat. Volgens een Russisch blad, de Russka Courrier, zouden menschen, die door een dollen hond gebeten zijn, voor de ge volgen daarvan gevrijwaard kunnen worden door warme baden. Het blad verhaalt een geval van een jonk man te Hitcheneff, die op deze wijze ge nezen is. Toen de eerste verschijnselen van watervrees zich bij den lijder vertoonden, liet men hem in het gasthuis een warm bad nemen van 42° Reaumer. Na een uur daarin doorgebracht te hebben, werd hij in dekens gewikkeld en in een zaal gebracht, welke tot 20° verwarmd was. Die behandeling herhaalde men drie dagen achtereen. Toen begon de patiënt te herstellen, en thans is hij, volgens de geneeskundigen, geheel buiten gevaar. Als het bericht van het blad juist is, zou het met het geneesmiddel tegen hondsdolheid als met het ei van Columbus zijn. Maar 't is raadzaam zulken berich ten bijzonder omzichtig te ontvangen. In het plaatsie Sammentiiin, in Duitschland, trouwde onlangs de dochter van eene rijke boerin, en moeder richtte een feest aan, waaraan driehonderd vol wassenen en kinderen deelnameD. Opgegeten werden: een vette os, een kalf, een varken, zes schapen, twintig kalkoenen en kippen, tweehonderd Neder- landsche ponden visch en vierhonderd Nederlandsche ponden brood en koek. Natuurlijk moest de spijs met het sedert weken het eenige voedigsmiddel dat Jacoba hem kon aanbieden, totdat deze eenmaal tot hem zeide «Dit brood, dat aan uw verwend gehemelte zoo slecht behaagt, komt ons eene lekkernij voor, dewijl wij het als vrije burgers eten en wij willen allen [liever den honger dood sterven, dan nog eens onder het juk der Spanjaards terug te keeren." Daarop was hij verstomd en had van toen af in morrend zwijgen zijn aandeel ontvangen van de dagelijks kleiner wor dende portie brood, die nu van wege de regeering eiken morgen naar het aantal hoofden aan ieder huis in Leiden werd toegedeeld. Heden voor de eerste maal weder, stiet hij het zwarte kleverige stuk brood dat Jakoba hem toereikte, met eene luide verwensching terug en riep «Niets meer van dit ellendige voedsel, dat nauwelijks voor honden, laat staan dan voor men schen pastIk denk, dat de dagen van nood en lijden hun einde naderen, [want mijn oor hoort strijdgewoel in de verte en weldra, hoop ik, zullen de Spanjaar den nu meester van de stad zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2