Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. vertrok, had een oponthoud, even voor Halfweg. De goederenwagen van de Haailem-Zandvoort-maatschappij, die in bet midden van den trein was, derail leerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en verbrijzelde gedeelten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijtuigen, achter den goederenwagen, kregen eenige lichte schokken. Het scheen hun toe alsof het geheele voorste deel van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarmsein en de voor treffelijke Westinghouse-rem bracht in eenige seconden den in volle vaart vlie genden trein tot staan. Uit Halfweg werd Haarlem gewaar schuwd; de reizigers der achterste wagens stapten over in de voorste rijtui gen en met slechts een kwartier opont houd kwam de halve trein te Amsterdam. De tijdige waarschuwingen de Westing house-rem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den schrik af. N. R. Ct. In de maand Augustus zal te Groningen van wege de Vereeniging voor volksvermaken een groote vlieger wedstrijd gehouden worden, verdeeld in drie afdeelingen, n.l.fraaie-, vreemde en hoogvliegers. Zou in onze gemeentewaar daartoe zoo uitstekend de gelegenheid beslaat, een dergelijk volksvermaak niet op touw te zetten zijn1 Heden wordt het kamp bij Zeist betrokken door het corps genietroepen uit Utrecht, onder bevel van den Luit. Kol. M. E. Beekman. Dit corps blijft tot den 28e dezer in genoemd kamp, tot het houden van practische oefeningen. De Prov. Staten van Gelderland hebben de aftredende leden van Gedep. Staten, de hh. mr. J. E. H. baron van Nagell tot Ampsen, D. Bas Backer en II. C. van der Houven van Oordt, her kozen. Door de Ned. Centraalspoorweg- maatschappij zijn eenige goederenwagens ingericht speciaal voor het vervoer van bier in vaten. Het drie-en-twintigste Christelijk Nationaal Zendingsfeest heeft den 7. Juli plaats gehad. Reeds vroeg in den morgen, kwamen van heinde en verre de feest vierende scharen naar Velsen, om op »Beeckesteyn", het prachtige buitenver blijf van mevrouw de douairière Boreel van Hoogelanden, het feest te vieren. Een heerlijke zomerdag bracht er toe bij om het getal feestgangers vooral niet kleiner te doen zijn dan bij derge lijke gelegenheden plegen samen te komen (men schat hun aantal op ongeveer 10,000). Te 10 ure opende ds. Hogerzeil het feest met een woord van welkom tot de aanwezigen en een woord van dank aan de eigenaresse van het schoone landgoed, waar zij bijeenkwamen. Plechtig klonken daarop de woorden van Psalm 68 -. »Geloofd zij God met diepst ontzag", enz., door het muziek corps van Sonneman begeleid, door het woud, waarna aan ds. J. G. Knottnerus A.Mzn. het woord werd verleend, om de openingsrede uit te spreken. Deze vond in Psalm 100 aanleiding om tot blijmoe dig feestvieren op te wekken en in het licht te stellen, dat het ware christendom geen uitsluiting bedoelt, maar allen wil omvatten, en bekrompenheid van geest of engheid van hart voor ruimte van blik en een opgeruimd gemoed doen plaats maken. Van de spreekplaats no 2 sprak dr. J. H. de Visser, uit Almeloo, over »spi- ritisme en materalisme als de vijanden der zending" in welsprekende taal ver kondigende dat allen ten slotte in één tempel zullen bijeenkomen, waar slechts één zerk te vinden is, met deze weinige woorden tot opschriftsHier ligt de oude mensch begraven." Van spreekplaats no. 4, Ds. Van Rijn, van Enkhuizen, in plaats van Ds. J. P. G. Westhofl, die door ongesteldheid ver hinderd was, over het Seminarie te De- bok. Daarna traden de andere redenaars op de verschillende spreekplaatsen, volgens het programma op. Tegen 5 uur nam. kwamen allen hoor ders weder op de spreekplaats no. 1 te zamen, om dr. F. van Gheel Gildemees- ter, van 's-Gravenhage, de slotrede te hooren uitspreken. Op dezelfde plaats, zoo zeide hij, waar men Dinsdagavond was bijeen geweest om Gods zegen over dat feest af te bid den, was men nu vereenigd om God te danken voor al hetgeen men heden ge noten had. Het mocht volmondig gezegd worden, dat in allen opzichten Gods ze gen in rijken overvloed over dit zendings feest was uitgestort. Met eene opwekking om au niet, naar huis gekeerd zijnde, de zending weder te vergeten tot een vol gend feest, maar te blijven voortarbeiden, ieder in zijn kring en naarmate zijner krachten, aan de voorbereiding der komst van het koninkrijk Gods, besloot de redenaar zijne rede. Door het woud ruischen de tonen van den slotzang, de dag is ten einde ge spoed, en de duizenden feestvierenden keerden huiswaarts, vervuld van dank baarheid aan de edele eigenaresse, die hen, nu voor de tweede maal, in de ge legenheid heeft gesteld, zooveel en zoo velerlei genot te smaken. Te Randwijk, Heteren en Driel zijn soldaten ingekwartierd, wegens wei gering van betaling der hondenbelasting, die sedert drie jaren aldaar is ingevoerd. Een twaalftal belastingschuldigen hebben bij herhaalde aanmaning geweigerd de gestelde f2 per hond te betalen, zoodat de burgemeester genoodzaakt werd boven- genoemden maatregel te moeten toepassen. Wegens den spoed, waarmede het eerste hooi werd geborgen, zijn in de provincie Friesland reeds onderscheidene gevallen van hooibroeiing ontstaan, welke echter bijtijds werden ontdekt. Het hooi moest weder naar buiten worden gebracht, waar het door de zonnewarmte opnieuw en beter dan te voren werd gedroogd. Dezer dagen is in de pers uiteen gezet, dat, met het oog op de socialis tische woelingen van de laatste maanden, 't meer dan tijd wordt dat van hooger hand aan die ophitsingen eens paal en perk wordt gesteld. Onmogelijk is 't niet dat van regee- ringswege iets in die richting te wachten is. Men beweert reeds, dat aan het Minis terie van Justitie in Den Haag, een socialistenwet kant en klaar ligt. Wellicht zal de openingsrede der Tweede Kamer hierover licht verspreiden. Het Ilbl. vestigt er de aandacht op, dat veel kan worden gedaan ter voor koming van de hondsdolheid, die, na zich in de laatste jaren uitsluitend in spora dische gevallen aan de grenzen te hebben vertoond, zich thans ook in ons land schijnt uit te breiden. Meer dan van be handeling na de verwonding, als de in enting van Pasteur, hoe noodzakelijk ook na een ongeluk, mag verwacht worden van de waakzaamheid der politie en der burgerij zelve bij het toepassen der voor zorgsmaatregelen. Opmerkelijk zijn de goede uitkomsten, door strenge toepas sing dier maatregelen in de laatste 5 jaren in Duitschland verkregen. In dat rijk, waar het aantal overledenen aan watervrees in 1881 nog 10 bedroeg, daalde het in 1882 tot 6, in 1883 tot 4, in 1884 tot 1 en in 1885 en 1886 tot 0 gevallen. Voortdurend is daar ook het aantal dolle honden afgenomen, dat te rugliep van 672 in '1880 tot 352 in 1885. Niemand verzuime dus te doen waar toe hij, ter bestrijding van deze geheim zinnige en verschrikkelijke ziekte, geroe pen is, noch late het aan de noodige waakzaamheid ontbreken. Bij de verkiezingen in Engeland orrenbaart zich de volkswil steeds meer en meer tegen het ministerie. Niet alleen dat Gladstone eene volkomen nederlaag lijdt, maar ook de partij der Unionisten heeft groote verliezen geleden en het schijnt nu op eene totale overwinning der conservatieven te zullen uitloopen. 70 der verkozen vertegenwoordigers van groote steden zijn tegen homerule, terwijl slechts 30 voorstanders werden gekozen. Te Cardiff is het, bij de bekendma king van den uitslag der verkiezing, tus- schen het volk en de politie tot eene botsing gekomen. Bij eene charge door laatstgenoemde gemaakt, werden een hon derdtal personen, waaronder vele vrouwen gewond. Ook te Londonderry hebben, na het bekend worden van de nederlaag der Parnellisten, onlusten plaats gehad. De conservatieven konden zich natuurlijk niet weerhouden, een serenade te brengen aan den heer Lewis, hun candidaat, die ge kozen was. Onderweg kwam het al spoe dig tot standjes met de »nationalisten", er vielen schoten, en toen de politie er in slaagde, na 't lezen van de oproeracte, de rust eenigszins te herstellen, waren er reeds tal van gewonden gevallen. Men vreest eene herhaling van de onlusten. In Turkije is men altijd nog bevreesd, dat Rusland Bulgarije zal bezetten, waar na Oostenrijk troepen naar Macedonië zou zenden. De Porte heeft dan ook al vast besloten, 80,000 man te Ivossova in Macedonië bijeen te houden. Algemeen wordt voor het behoud van den vrede gevreesd. Te Parijs is op het Victor-Hugoplein een standbeeld voor Lamartine onthuld. In de bij die gelegenheid door de heeren Floquet, Jules Claretie, Sully Prudhomme en anderen gehoudene redevoeringen werd Larnartine als dichter, redenaar en staatsman verheerlijkt. Den '18en dezer maand beginnen te Paturages in België de vergaderingen der commissiën voor het onderzoek naar den toestand der werklieden. Alle mannelijke zoowel als vrouwelijke werklieden uit het district Bergen zijn tegen dien dag naar Paturages opgeroepen om hunne mededeelingen te komen doen. De cholera woedt hevig in de kleine steden en dorpen der provincie Brindisi. Het verzuim van alle maatregelen voor de openbare gezondheid en de -vuilheid der woningen verklaren de groote sterfte. Van 6 tot 7 Juli waren te Venetië 2 gevallen en 1 doode, in de provincie Brindisi, 189 gevallen en 71 dooden. De kasteelen, welke koning Lodewijk van Beieren liet bouwen, zijn na 's ko- nings dood ter bezichtiging gesteld van de leden van den landdag. Het schoonste is het half voltooide tooverslot op het eiland Herrenchiemsee, dat tot dus verre reeds 25 millioen maik heeft gekost. Bijzonder kostbaar is de slaapkamer des konings ingericht. Als een hoogaltaar verheft zich een kostbaar bed met een baldachijn er over. Een vergulde leuning sluit het bed van het overige gedeelte der zaal af. Het reusachtige bed, bedekt met rijk in goud gestikte dekens en met dergelijke gordijnen omhangen, is zwaar verguld. De toilettafel is prachtig en de kannen en kommen zijn van lapis lazuli en goud. Het plafond der zaal stelt den Olympus voor en is een meesterstuk van schilderkunst. Volgens bevoegde beoor deelaars kostte alleen het ledikant met gordijnen, dekens en wat er verder bij behoort, 600,000 fr., terwijl de inrichting van het geheele vertrek ruim 2,000,000 fr. kostte. Merkwaardig is ook de spiegel- galerij, veel grooter en schooner dan de bekende galerij te Versailles. In deze 260 voet lange galerij flikkerden, als de koning er vertoefde, 2500 waskaarsen op 52 reusachtige kandelabers en 33 ver gulde luchters, buitengewoon in pracht, en deze lichten werden weerkaatst door 20 spiegels, welke allen 30 voet hoog waren. De deuren zijn van geslepen spie gelglas ter dikte van een duim. De beste schilders besteedden hunne krachten aan het plafond, waarop allerlei tooneelen uit het leven van koning Lodewijk XIV van Frankrijk staan afgebeeld. Aan de ven sters stonden vazen voor bloemen en bladplanten, en daartusschen, op zilveren en gouden voetstukken, de marmeren busten der Romeinsche Keizers. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juli e. k. De her stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Augustus d. a. v. De Amersfoortsche kiesvereeniging sNederland en Oranje" heeft met alge- meene stemmen candidaat gesteld mr. L. W. C. Keuchenius. De uitslag van het overgangs examen aan het gymnasium is als volgt Bevorderd van de I. naar II. klasse A. J. Wartena, J. L van Os, P. A. Wijland, S. T. Brons, W. A. van Zijst, J. de Jong Schouwenburg, voorwaardelijk C. A. Kijftenbelt van de II naar de III kl. A. Stheeman, C. A. Mittelbeek, voor waardelijk M. van der Noorda; van de III naar de IV kl.: L. E. Visser, C. van Greuningen, H. T. J. van Vlijmen, T. Voortman, J. Bruggeman, R. Colen, H. G. Tommerup, A. H. van den Heuvel van de IV naar de V kl. M. R. T. Bloemers, H. J. van der Noorda, D. Pool, A. Cramer, J. Ilulshoff, J. Bonk F. VV. C. L. Schuld. J. W. A. Immink van de V. naar de VI. kl. W. H. A. Elink Schuurman. B. W. T. Sandberg, J. II. Berends, M. H. Hartog, J. Wartena. Na het overgangs-examen, aan de leerlingen van de hoogere burgerschool ten overstaan van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en in tegenwoordigheid van ouders en voog den op 7 en 8 Juli afgenomen, zijn be vorderd van de I. naar II. klasseJ. H. A. E. Visser, L. Berkhout. K. W. Rauh, H. G. A. Elink Schuurman, A. C. Vlaanderen, H. G. H. A. Bruinier, T. T. Bonk, A. G. van Dam, W. F. Luiting, Gerard Malga, C. J. van der Plank voorwaardelijk A. W. Naudin ten Cate van de II. naar de III. kl.: L. Bolkesteijn, E. C. Ermeling, T. C. van Gelder, N. van de Roemer, E. van Holthe, H. Hoog land, P. J. Bonk; 4 leerlingen werden niet bevoiderd van de III. naar de IV. kl.: J. P. Hendriks, W. Moens, A. D. S. Colenbrander, L. Dorhout, J. Maas, E. L. F. Weiergang voorwaardelijk J. C. Donker, J. D. Rolandus Hagedoorn, J. Ph. Mezger, A. Z. van de Roemer niet bevorderd 2 leerlingen van de IV. naar de V. kl.: F. T. M. Bücker voor waardelijk F. E. T. Sandberg; voor enkele vakken F. Ockerse, 3 leerlingen werden niet bevorderd. Bij Zijner Majesteits besluit van den 8. Juli 1886, no. 26. is aan den heer P. van der Want J.Mz., notaris in het arrondissement Utrecht, op zijn daar toe gedaan verzoek, vergund zijne stand plaats van Scherpenzeel overtebrengen naar Amersfoort. Donderdagavond, na den afloop der overgangsexamens aan het gymnasium, noodigden de afgetreden rector en de leeraren van die inrichting den aftre denden conrector Dr. I. Sandberg tot eene samenkomst uit, op welke hem met den oprechten wensch, dat hij een ge lukkigen ouden dag mocht te gemoet gaan, eene netjes omlijste, prachtige plaat als herinnering werd aangeboden. Zicht baar aangedaan aanvaardde de grijsaard die bewijzen van belangstelling. Naar wij vernemen zijn eenige kiesgerechtigden voornemens, bij de a.s. verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer, wegens het bedanken van den heer JE. baron Mackay, hunne stemmen uit te brengen op den heer Mr. M. J. L. baron Taets v. Amerongen van Rens- woude, die getoond heeft gedurende zijn 24 jarig lidmaatschap der Prov. Staten van Utrecht, te zijn een recht humaan, godsdienstig, verdraagzaam, liberaal man, die algemeen belang boven partij- of eigenbelang stelt. De Kapitein Ingenieur A. M. Pol- vliet wordt eerlang naar Utrecht overge plaatst, terwijl als zijn opvolger wordt genoemd de officier der genie Collard. De batterijen veld-artillerie, alhier in garnizoen werden deze week geïnspec teerd door den kolonel regiments-com mandant Egter van Wissekerke. Mejuffrouw M. E. van Driel, leerares aan de muziekschool alhier, heeft deze week te Utrecht met goed gevolg examen afgelegd, voor de daartoe aangewezen commissie, van de maatschappij tot be vordering der Toonkunst. De heer W. J. Methorst heeft aan de artillerie-cursus te Delft met goed gevolg het overgangs-examen van het tweede naar het derde of laatste studie jaar afgelegd. Heden avond wordt door het zoo gunstig bekende muziekcorps van het 7e reg. infanterie, kapelmeester de heer W. Sonneman, op het terras van »Amicitia" een concert gegeven. Het programma luidt als volgt: 1. LéVainqueur,MarcheMilitaire. Canivez. 2. Ouverture RienziR. Wagner 3. Zwei Satze der Unvollendente SymphonieFit. Schubert. 4. Fautaisie de l'Opéra Faust de GouuodJohs. M. Coenen. 5. Ouverture Norma Bellini. 6. Fautaisie II Puritani Luigi Bassi. Solo voor Es Clarinet door den heer Umbach. 7. Traum Walzer MillöCKER. 8. Fantaisie Pastorale W. Wijsman. Vrij algemeen is de klacht dat er tegenwoordig minder boeken worden ge kocht dan voorheen het geval was. De Boekhandel beweert, dat de meerdere amusementen en de steeds toenemende stroom van couranten de vroeger in ons land heerschende gewoonte om zich eene kleine huisbibliotheek aan te schaffen, minder algemeen doen wordenhet pu bliek daarentegen klaagt er over, dat de prijs der nieuwe boeken veel te hoog is, terwijl men ze na verloop van een paar jaren voor een derde van den prijs bij Bolle enz. kan koopen. De Sneeksche uitgever H. Pyttersen Tz. wil beproeven aan deze bezwaren tege moet te komen door de uitgave van Pgttersen's Goedkoope Bibliotheek, waar van eerlang zes deeltjes in den handel zullen worden gebracht. Door de bekende firma H. C. A. Thieme te Nijmegen keurig gedrukt, op getint papier, met een duidelijke letter, kan deze Bibliotheek, wat de uitvoering be treft, de vergelijking met dergelijke uit gaven in het buitenland veilig doorstaan, terwijl de prijs waarlijk al zeer laag is. Zoo verschijnt de beioemde roman van Marcus Clarke, Voor het Leven buiten de beschaafde wereld, waarvan de goedkoope Engelsche uitgave 3.90 kost, hier voor slechts 1.20. Mo ore, De Vrouw van den Comediant de roinan van een jong schrijver, waarop onlangs in de Gids bijzonder de aan dacht werd gevestigd voor 1.80 (in Engeland ƒ4.25), terwijl De Diamant mijnen van Koning Salomo, dat in het Engelsch ƒ3.25 kost, hiei voor 60 cents wordt aangeboden. Ook wat den inhoud betreft, achten wij de keuze zeer gelukkig. Niemand zal een dezer werken onvoldaan wegleggen; aan de talrijke lezers van Jules Verne raden wij vooral aan kennis te maken met het laatstgenoemde werk. Wij vertrouwen, dat de steun van het publiek den Uitgever ruimschoots zal worden geschonken en hij daardoor aan gemoedigd zal worden om op den inge slagen weg voort te gaan. Hoogland. Het nieuwe gemeentehuis is thans voltooid en maakt een zeer gunstigen indruk. De heer de Vos, aan nemer alhier, heeft alle eer van zijn werk. Lensden, 8 Juli. Gisteren mocht het den ijverigen rijksveldwachter, E. van Leeuwen, gelukken, een persoon achter slot en grendel te brengen, die zich alhier in den laatsten tijd meermalen op den publieken weg hadt vertoond, zonder, of bijna zonder kleederen. De Bilt. De algemeen geachte pre dikant J. H. Gravenstein alhier herdacht Woensdag den dag, waarop hij 25 jaren geleden het predikambt aanvaardde. De krachtige 79-jarige jubilaris ont ving van verschillende zijden blijken van belangstelling, terwijl het classicaal be stuur hem twee bronzen beelden ver eerde. Vele ingezetenen gaven door het uit steken van vlaggen hunne deelneming in de feestvreugde te kennen. Kenswoude. Onder deze gemeente is de bijenmarkl aangevangen en wel met een aanvoer van-140 stokken uit de Bommelerwaard. Geen handel. 8 Juli. Aan de bijenmarkt voerde men heden 220 stokken aan. De jonge stok gold f2,50 a f3,25 en de oude f3,50. Handel ledelijk. Gelderscli Veeneudaal, 9 Juli. Aan de bijenmarkt voerde men heden 140 stokken aan. De jonge stok gold f2,55 a f2,75 en de oude f3,In de wasprijzen kornt geen verandering men blijft f l,10 a fl,20 per Kg. besteden. Auicrongeu. Sedert eenigen tijd be stond bij eenigen veehouders, die koeien op de algemeene weide nabij den Rijn laten grazen, het vermoeden, dat hun vee gedeeltelijk werd uitgemolken door hen die er geen recht op haddendit vermoeden kwam Zondagmorgen tot zekerheid, toen, op het gewone uur de melkers hun werk willende verrichten, bevonden dat vier stuks der beste koeien van verschillende eigenaren reeds van de melk waren ontdaan. De schul digen zijn nog niet ontdekt. Een drenkeling. Verleden week Zon dag is te Hilversum een 8jarige knaap, een zoontje van AV. De Jong, verdronken. Met een paar makkers aan het visschen zijnde, gleed hij uit en viel voorover in het water. Zijne makkers schreeuwden om hulp en de knaap werd er uit ge haald, dat wil in dit geval zeggen: men legde hem aan den waterkant, met het' hoofd boven, het onderlijf in het water naar het bleek, in de nog altijd heer schende dwaze en verderfelijke meening, dat men een drenkeling niet uit het water mag halen zonder dat de politie er bij is. En had men nu nog maar dadelijk de politie gehaald, doch men liep eerst naar eene tantedeze moest zich eerst wat aankleeden, en zich van het feit overtuigen, daarna waarschuwde men de politie en de geneesheeren. De laatsten hebben nog geduiende bijna twee uren beproefd, of de levensgeesten nog aanwezig waren, doch zonder goed gevolg. G. en Eend. Het nut der tournure. Een ambachts man te Berlijn, die zijne belasting niet kon betalen, was op weg naar een pand jeshuis om er zijn zilveren horloge te beleenen, toen hij eene dame voor zich uit zag gaan, die een zoo geweldig groote tournure droeg, als hij nog nimmer had aanschouwd. De dame ging dezelfde weg op als hij, en tot zijne verbazing ontwaarde hij eensklaps dat ook zij het pandjeshuis binnenging, waar hij haar, toen hij op een portaal kwam, bezig zag om iets aan haar toilet te verschikken. De man deed als welopgevoed mensch, precies alsof hij niets zag, maar was zoo vrij in een hoekje te gaan staan om een beetje te spionneeren. Tot zijn ontstel tenis zag hij de tournure zakken en op den grond vallen. De dame ging met het dus verkregen pak het kantoor binnen, waar de ambachtsman haar volgde. Het bleek hem nu, dat de tournure had bestaan uit zeven hemden, twee broeken, een corset en vier paar wollen kousen. De houder van het huis was onbarmhartig genoeg om geen voorschot op de voorwerpen te willen geven en de juffer ging bedroefd heen. Haar tournure hing thans over haar arm en de voor dat kleedingstuk bestemde plek, was van gewonen omvang geworden. Van de plunderaars en brandstich ters, bij de 'werkstakingen in Henegou wen, staan thans 23 beschuldigden meest allen mijnwerkers, te recht. Ziehier eenige feiten, in de acte van beschuldi ging vermeldOp Donderdag 25 Maart, 's morgens stond de gewone dagploeg gereed, om in de mijn Henriette neêr te dalendoch zij werd eenigen tijd opgehouden door zekere herstellingswer ken, die nog moesten verricht worden. Dit op zichzelven zoo onbeduidend geval verwekte de ontevredenheid, en verbitte ring der werklieden. Zij begonnen te morren, elkander op te winden en ein digden met loonsverhooging te vragen, welke hun geweigerd werd. Met veel gerucht verlieten zij de plaats en bega ven zich naar de naburige mijnen, waar zij de arbeiders insgelijks dwongen het werk te staken. Deze werkstakingen hadden die der omliggende fabrieken en nijverheidsinrichtingen ten gevolge, zoo dat vele glasblazers zich tusschen de mijnwerkers mengden. De groepen bleven nog betrekkelijk kalm. Dit duurde even wel niet lang, want den volgenden dag, 26 Maart tegen 3 ure 's namiddags, begon de vernieling van de fabriek Baudoux, der huizen van de mijndirec- teurs Fromont en Clercx. De acte wijst op de feiten van bedelarij en geldafper singen der andere groepen werkstakers, welke de bevolking bedreigden hen eveneens te plunderen en te verbranden. En nog andere groepen verspreidden zich elders en begonnen reeds die bedrei gingen uit te voeren. Zoo vernielde eene bende eene reeks nijverheidsinstellingen langs den weg van Bergen, en zoo groot was de woede der vernielers, dat het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2