Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Te Resteren is nabij de boeren hofstede ïSchuijlenburg," een wagen met hooi, bij 't afrijden van den dijk omge slagen. Van drie kinderen, die zich boven op den wagen bevonden, is een kind, genaamd Rustenhoven, gedood, een, Peters, heeft den schouder ontwricht, het derde, Van Drumpt, viel in de sloot en kwam met een nat pak vrij. Te Noordwijk, heeft een groote ramp den heer Blokhuijs getroffen. De fabriek van verduurzaamde levensmiddelen ïAn- na," toebehoorende aan genoemden heer is bijna geheel afgebrand. Ruim 150 rnenschen zijn zonder werk. De oorzaak is onbekend. De fabriek was laag ver zekerd. Voor het Haagsche gerechtshof werd Donderdag in hooger beroep de zaak-Croll behandeld. Het requisitoir van het O. M. vraagt bevestiging van het vonnis der rechtbank. De beklaagde ver klaarde 't beneden zich te achten, zich te verdedigen voor het hof, samengesteld door den Koning, die den burgemeester Van der Zee eene bijzondere onderschei ding toekende. Van zijne verdediging voor de rechtbank kon het hof gebruik maken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft, op verzoek van het hoofdbestuur van den provin cialen bond, aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis (ter gele genheid van het op 2 Augustus e. k. te 's Hertogenbosch te houden 55-jarige herinneringsfeest aan den tiendaagschen veldtocht), op vertoon van hun diploma, speciale retourkaarten doen verstrekken van 1 tot en met 4 Augustus 1886, tegen betaling van de enkele reisvracht. Het veertigtal boringen, door de heëren gebr. Goedkoop, volgens opdracht van het departement waterstaat, tot onderzoek naar den ondergrond der bekapping van het nieuwe Centraalsta tion te Amsterdam ondernomen, zijn afgeloopen en hebben, volgens het HU., vrij bevredigende resultaten opgeleverd. Thans is men tot ruim veertig meter doorgedrongen en heeft daar zand, vaste klei en klei vermengd met zand gevonden. De verzakking, welke men eenigen tijd geleden waarnam en die tot staking van het werk der bekapping aanleiding gaf, vermindert gaandeweg, waarschijnlijk omdat de bodem van zelf allengs vaster wordt, zoodat men binnen een niet te ver verwijderd, doch nog niet vastgesteld tijdstip met het werk zal kunnen voort gaan. Aan het stationsgebouw zelf wordt de laatste hand ter voltooiing gelegd en is men met het binnenwerk bezig. Tijdens een onweder fyoven de Wil lemstad, eergistermorgen te 4 uur, zat eene vrouw in de weide eene koe te melken. Bij den laatsten hevigen donder slag, voorafgegaan door geweldig bliksem vuur, viel de koe plotseling dood, en de vrouw stortte van schrik achterover op den grond, maar kwam er met eenige zenuwachtige aandoening gelukkig af. De Enkhuizer Ct. van Maandag meldt van het boos weer dat in den nacht van Maandag op Dinsdag in West-Fries land gewoed heeft: ïNa den warmen dag van gister zagen wij hier in den avond langs den gcheelen westelijken horizon onweder woeden, dat evenwel zoo ver verwijderd scheen, dat de een na den ander tusschen elf en twaalf uur zijne legerstede opzocht. Om half twee werden wij evenwel door naderend onweer uit den slaap gewekt, 't Was toen woest weder, dat evenwel niet lang aanhield. Met den dag bleek het, dat hier en daar in den omtrek nog al veel schade is aan gericht in den te veld staanden karwij- oogst. Vele hokken zijn omgewaaid, enkele slooten drijven vol karwijstroo. Een hoos, zich van het Z.W. naar het N.O. voort bewegende, heeft zelfs hooirooken van de stallings gelicht." Eergistermiddag is te Vucht eene dienstbode ten huize van den heer v. S. onder het strijken in brand geraakt. In haren angst vloog zij den tuin in, blijk baar met het doel om, door in den vijver te springen, de vlammen te blusschen. De tuinman echter wierp haar op den grond en doofde de vlam, zoodat het meisje er met verzengde haren en eenige brandwonden afkwam. Bij het afrijden van den dijk is te Lienden een wagen met hooi van den heer A. van Zetten omgeslagen. Van de drie personen, die op het hooi zaten, werd II. Rustenhoven dood te voorschijn gebracht, J. Peters met gebroken arm en geheel sprakeloos, terwijl de derde in een sloot viel en met den schrik vrijkwam. De Raad der gemeente Wageningen heeft besloten met 8 tegen 5 stemmen over te gaan tot het verbeteren van de haven Tan die gemeente, het maken van nieuwe loskaden en bijbehoorende wer ken (raming f 54600) en alzoo te aan vaarden de provinciale subsidie van 1^3 der aannemingssom. Het werk is gegund aan den heer A. Kraaienveld te Slie- drecht voor f 49080. In Drente wordt in den laatsten tijd met uitstekend gevolg van brand netels gebruik gemaakt als groenvoeder voor de varkens. Brandnetels worden daar in voldoende hoeveelheid op elk landbouwersheem gevonden, die vroeger als zonder waarde werden vernietigd. Daar de worte's dezer plant zeer diep in den grond uitschieten en zelfs onder puinhoopen enz. bet weligst tieren, waren zij vroeger moeilijk te verwijderen. Door het afstroopen van blad- en zaad van den stengel gaan zij echter meer achteruit, dan door uitgraving der wortels. Üit de Betuwe wordt gemeld, dat bij de verkoopingen van fruit, die aller- wege zijn aangevangen, voor de pruimen f2.50 a 4.per H.L. op den boom werd besteed. De fijnste soorten zijn zelfs nog hooger in prijs. Peren zullen dit jaar zeer duur zijn, wegens geringen voorraad ook de oogst van appelen zal niet ruim zijn. Behalve pruimen zijn er dit jaar ook zeer veel noten, die echter op ver schillende plaatsen reeds onrijp naar En geland zijn verzonden. Den 19 Augustus aanstaande zullen te Zeist de staf van de II. afdeeling en 2 batterijen van het 2. regiment veld artillerie nachtkwartier houden. Naar men verneemt, is in de pro vincie Utrecht een oud schilderij gevon den, bestaande uit drie planken, die ge diend hebben voor den achterwand van een boerenkastje. Er waren gaten in ge boord. Men vermoedt dat het een Van der Heldt zal zijn. De persoon, waarop zware vermoe dens rustten, dat hij onlangs te Etten een brand zou hebben gesticht en waar bij een menschenleven is te betreuren, is te 's Bosch gevat en heeft alles bekend. Hij heet Julien Charpentier en is 21 jaar oud. Als Belgisch deserteur zwierf hij aldaar rond. De graftomben en monumenten in de groote kerk te Bergen-op-Zoom zullen voor rekening van het Rijk gerestaureerd worden. Van iemand, die onbekend wenschtte blijven, is ten behoeve der Maatschappij van weldadigheid ontvangen eene som groot f 500. De afdeeling Utrecht vaD het Ned. Ond. Genootschap heeft het hoofdbestuur van dat genootschap haar leedwezen be tuigd, dat het zich tot de Regeering heeft gewend met een adres in zake art. 194 der Grondwet. Het hindert de afdeeling, dat dit adres geen rekening houdt met de opinie van tal van leden, tot het bij zonder onderwijs behoorende, die geens zins uit kerkelijke partijschap, maar uit oprechte overtuiging, meenen een ande ren weg te moeten bewandelen, in zake de opvoeding der jeugd, dan de voor standers van het openbaar onderwijs. Zooals te voorzien was, heeft het En- gelsche ministerie zijn ontslag getraagd en is dit reeds door de Koningin aange nomen. Aan den markies van Salisbury is de vorming van een nieuw Kabinet op gedragen, die daarom dezer dagen te Londen wordt verwacht. Men gist, dat Salisbury, alvorens zich naar Osborne te begeven, eerst zijne staatkundige geest verwanten zal raadplegen. Van verschil lende zijden dringt men er nu reeds bij Salisbury op aan, om te zorgen, dat Hartington deel van het nieuwe Kabinet zal uitmaken. Of deze daar echter toe te bewegen zal zijn blijft de vraag. De Turksche politici schijnen langza merhand van de m,eening terug te keeren, dat een oor'og tusschen Engeland en Rusland voordeelig voor Turkije wezen zou. Waarschijnlijk toch zou Turkije per slot van rekening het gelag moeien be talen. Aan deze veranderde opinie is het zeker toe te schrijven, dat de Batoem- quaestie de Porte geheel koud laat. Reeds onmiddelijk na het Berlijnsche Congres bereidde men er zich op voor, dat Ba- toem door Rusland tot een tweede Se- bastepol zou worden gemaakt, en al ver klaarde Beaconsfield destijds, dat Batoem een haven van luttel of geen beteekenis was, toch is er in de laatste jaren reeds zooveel veranderd, dat een Engelsch be zoeker onlangs verklaarde, dat de stad binnen weinige jaren een haven als Malta zal bezitten. Door Bulgarije worden in Duitschland en Oostenrijk groote bestellingen van munitie zoowel voor artillerie als infan terie gedaan, hetgeen als een gevolg moet worden beschouwd van den oorlogzuch- tigen toon in de troonrede van den Ko ning van Servië, die trouwens zelfs op Servië's Oostenrijksche vrienden een min of meer pijnlijken indruk moet hebben gemaakt. Door den Parijschen gemeenteraad is besloten, op het terrein der Tuilleriën een gedenkteeken op te richten tot ver eeuwiging der groote revolutie in de vorige eeuw. Te Marsseille hadden in de laatste da gen ongeregeldheden plaats tengevolge der artikelen van de Koningsgezinde £>o- leil de Midi. Het volk daarmede niet gediend schoolde zamen voor het Kan toor en trok onder de kreet ïleve Bou- langer" (de minister van Oorlog) door de straten. Door het ferme optreden der politie is de rust evenwel spoedig her steld, nadat ongeveer driehonderd perso nen waren gevangen genomen. Door de hertogin van Edinburg, schoon dochter van Koningin Victoria, werden op hare doorreis naar St. Petersburg bezoe ken afgelegd bij Prins Alexander van Hes sen en andere leden der familie Battenberg. Men wil, dat deze bezoeken eene verzoe ning ten doel hebben tusschen den Czaar en den vorst van Bulgarije, daar het algemeen erkend wordt, dat het Engel- sche hof jeger.s laatstgenoemde bijzonder gunstig gezind is. In Perzië is een ernstige opstand uit gebroken. Een treffen tusschen de onge regelde troepen, door den gouverneur tan Souj-Boulak bijeengeroepen, en de op standelingen wordt eerdaagse!) verwacht. In Italië woedt de Cholera steeds voort. Te Treviso is de sterfte het grootst, maar ook te Bologne, Francaville, Latiano, Brindisi en Triëst blijft de ziekte aan houden en maakt zij dagelijks een groot aantal slachtoffers. Gisteren is in de Tweede Kamer besloten tot toelating van den heer Mr. Keuchenius. Met 1 November wordt van De venter naar hier overgeplaatst de Iste Luitenant der hussaren R. H. O. Schlin- gemann. Het eind-examen der II. B. Scholen inde provincieUtrechtis afgeloo pen. Alle, negen, leerlingen van onze H. B. School zijn geslaagd, n.l., in alphabetische orde gerangschikt, J. A. van Beek, JVW. F. Bothof, F. M. Biicher, II. Donker, P. Elias, L. M. M. Erraeling, G. J. van Ey- bergen, J. C. J. van Gelder en J. G. van Klinkenberg. De vele en ernstige klachten over de exploitatie van den spoorweg Amers foortKesteren, schijnen, naar de Arnh. Ct. bericht, in zooverre doel te hebben getroffen, dat de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen zich bereid moet hebben verklaard, de gereed zijnde nieuwe hoofdlijn in gebruik te nemen, en hare treinen langs het gemeenschap pelijk hoofdstation te laten doorrijden tot aan het hulpstation der H. S. M. Zij zou evenwel niet genegen zijn, dit gemeen schappelijk station in gebruik te nemen, vóórdat ook de goederen-loodsen in ge reedheid zijn. Als een stoffelijk blijk van waar deering voor het genoten onderwijs werd aan den heer Dr. A. van IJzendijk, be noemd conrector aan ons Gymnasium, namens de leerlingen der vier hoogste klassen van het Gymnasium te Win schoten, waaraan ZEd. als leeraar werk zaam was een fraai souvenir, voor zijn aanstaand vertrek, aangeboden. Een eigenaardig schouwspel leverde Woensdag in den laten avond de Bree- destraat op. Er kwam daar in wagge lende houding een man aangeloopen die niet meer op de beenen kon blijven staan, en op de straat neergezakt, in zoo vasten slaap geraakte dat geen van de in groote menigte toegesnelde bewo ners der buurt hem kon doen ontwaken. Vermoedelijk om den slapende niet lan ger aan de nachtelijke koude bloot te stellen, opperde men het denkbeeld, en voerde dat ook werkelijk uit, om met vereende krachten den slapende optehef- fen en te bergen in de zeer nabijgelegen kleine, tot eene buurtpomp behoorende grondruimte, waar de man ternauwer nood op een inmiddels aangebracht stuk vloerkleed in gebogen houding liggen kon. Men meende hem alzoo door het dichtslaan van de deur aan het oog van de voor bijgangers te zullen onttrekken. Maar blijkbaar had men niet gerekend op IJer- mandad's alziend oog: want de politie, vertegenwoordigd door den inspecteur en twee agenten, vertoonde zich weldra, opende de deur, ontstak een paar luci fers en ontdekte den rustig slapenden militair, die daarop door eene ontboden patrouille te middernacht naar de kazerne werd overgebracht. Heden is van de pers gekomen bij de Firma H. Brandenburgh en Zoon, te Workurn, Aanschouwelijk Overzicht van den Koers en de Rente der Rus sische Fondsen," door A. Minderhoud, Leeraar in Wiskunde en Boekhouden, te Sneek. Op het gebied der Fondsen is dit iets nieuws: door een eenvoudige teekening kan men bij icderen Koers van ieder Fonds onmiddelijk de rente die dat Fonds afwerpt, aflezen en omgekeerd den Koers aflezen," die eenig Fonds heb ben moet om zekere rente te geven. Als gevolg daarvan kan men uitmaken, hoeveel 't eene Fonds te hoog of te laag noteert in vergelijking met het andere of ook uitmaken, welk Fonds de meeste of minste rente afwerpt. Bij eventueele conversie zal men in staat wezen de voorwaarden dezer conversie volkomen te beoordeelen. Door de eigenaardige en tot heden ongewone inrichting zal 't den lezer aanvankelijk eenige moeite kosten die nieuwe taal te verstaan, maar als hij daarover heen is, zal hij ervaren hoe eenvoudig en nuttig deze wijze van voorstelling is. Bij 't overzicht is tegelijk een Hand leiding gevoegd, waarin de grondslagen en de resultaten der berekening zijn nedergelegd en waaruit de inrichting van het Overzicht voldoende blijkt. Ongetwijfeld heeft de bewerker veel berekeningen moeten maken om dit veelzijdig resultaat te verkrijgen en het is te wenschen, dat hij door ruimen aftrek eenige vergoeding voor zijne moeite vinde. De uitvoering laat niets te wenschen over, zoodat 't werk van dien kant be schouwd, alle aanbeveling verdient. De prijs van Overzicht en Handleiding is 1 gulden, zoodat dit voor den belang hebbenden geen onoverkomelijk bezwaar is. In eene, in September 1885 te Zwolle gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd besloten, dat in 1887 eene algemeene tentoonstel ling van tuinbouwvoortbrengselen zou gehouden worden. De uitvoering werd aan het bestuur opgedragen. Het Hoofd-bestuur nu zond dezer da gen eene circulaire aan de leden der maatschappij en aan de bij hen bekende beoefenaars en begunstigers van den tuinbouw. Deze circulaire vergezeld van een uitvoerig programma der in Amster dam van den 2<m tot den 7<m April te houden tentoonstelling, dringt aan op het vormen van een waarborgfonds om, met het oog op de uitgebreidheid der tentoonstelling, daaruit bij een eventueel te kort de kosten te dekken. Dit waar borgfonds zal dus slechts onder buiten gewone omstandigheden worden aange sproken, terwijl het aan hen die er toe bijdragen, de meest mogelijke voordeelen verschaft. Wij raden eenieder, die belang stelt in tuinbouw en plantkunde, met het programma dezer tentoonstelling kennis te maken. Het omvat 244 nummers, waarvoor aan prijzen tot een bedrag van 10.000 gulden wordt uitgeloofd. De inzending staat voor eenieder open, zoowel voor leden als niet-leden der Maatschappij. Aanvragen om mededinging moeten Vóór of op 30 Maart 1887 gericht wor den aan den Secretaris der Maatschappij, den heer H. C. Zwait, te Watergraafs meer, die tevens gaarne aan alle belang stellenden een programma en de noodige inlichtingen zal verstrekken. UtrecUt. Twee inwoners dezer ge meente v. B. een reeds bejaard man en zijne huishoudster, maakten, daartoe door het schoone weder uitgelokt, jl. Zondag morgen reeds vroegtijdig een uitstapje naar het nabijgelegen Westbroek. Alvo rens de terugreis te aanvaarden, besloten beiden een weinig uitterusten en zetten zich daartoe in het gras aan den weg neder. Nauwelijks waren zij echter ge zeten of een drietal mannen van verdacht uiterlijk voegden zich bij hen waarvan er een al dadelijk den ouden man aan greep, een pak slagen gaf en vervolgens in eene langs den weg stroomende Wete ring wierp, terwijl de beide anderen in middels de juffrouw eer. eind weegs voort sleepten en vervolgens tegen den grond, wierpen, waarna zij door hare aanran ders werd mishandeld op eene wijze waarover de kieschheid gebiedt te zwij gen. Hiermede echter nog niet tevreden grepen zij v. B. nogmaals aan en wier pen hem andermaal in de Wetering waarna zij zich verwijdeiden. Het is te wenschen dat het gerucht, als zoude men de daders reeds op het spoor zijn, de waarheid bevat, opdat zij weldra voor geruimen tijd onschadelijk mogen worden gemaakt. Door de Politie alhier werd in een der Kermistenten op het Vreeburg aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld een Duitscher, wiens uitlevering door de Duitsche Regeering was gevraagd. Baarii. Zondag vierde de heer Van Merkesteyn, onderwijzer a/d 2e openbare school zijn 50-jarig jubilé als onderwijzer. Talrijk waren de blijken van belangstel ling die de krasse man van verschillende zijden ontving. De Burgemeester dezer gemeente, de Arrondissements-School- opziener, de Predikant met de Kerkeraad der Hervormde gemeente, benevens de hoofden der scholen met onderwijzers in deze gemeente kwamen den jubilaris ge- luk wenschen. Namens de oud-leerlingen werd hem een stoffelijk bewijs van be langstelling, een portefeuille met bank noten, namens eenige ingezetenen over handigd. Deze dag zal bij den jubilaris zeker niet spoedig uit het geheugen ge- wischt worden. Zondag 18 Juli had op het wei land, achter de buitenplaats van den heer Beels een wedstrijd plaats tusschen de Baarnsche cricketclub en Leidsche club Sixteen. De Leidsche club bleef in dezen match overwinnaar met 11 punten. De bier- en melkhal op de Koud- waterbailinrichting is Maandag jl. voor het publiek geopend. Op hel Koninklijk landgoed Soest- dijk zullen dezer dagen weder twee hon derd-jarige aloës in bloei staan. Verscheidene ingezetenen dezer ge meente hebben weder een adres tot den gemeenteraad gericht om gedurende de warme zomerdagen de straten onzer ge meente te doen besproeien. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina maken dagelijks rij- toertjes door onze schoone streken. Prin ses Wilhelmina, zelf haar paarden men nende en naar beide zijden groetende trekt ieders aandacht door hare lieftal ligheid, terwijl de Koningin, waar zij verschijnt, door iedereen met eerbied wordt gegroet. Veeneiidaal. De raad dezer gemeente heeft, na de wenschelijkheid te hebben uitgesproken dat alhier een rijkstelegraaf kantoor werd gevestigd, ter vergadering van heden besloten, alvorens zich te dier zake tot de regeering te wenden, B. en W. alle inlichtingen te doen inwinnen en berekening van kosten te doen opmaken en de directie van de Iloll. IJzeren Spoor wegmaatschappij te vragen of zij in de bestaande behoefte aan het station Vee- nendaal wil voorzien, door haar telegraaf bureau voor het publiek open te stellen. Sclierpeuzeel. In den nacht van 20 op 21 Juli is nabij deze Gemeente bij J. W. een korf met bijen gestolen. De politie stelde dadelijk onderzoek in en reeds nu is het mogen gelukken den dader op het spoor te komen. Het aantal oudstrijders van Water loo is weder met één verminderd. Gisteren is alhier in den ouderdom van ruim 95 jaar overleden: Melis Veld huizen. Na lang ziek te zijn geweest stierf hij zacht en kalm. Op 20-jarigen leeftijd kwam hij als marinier in dienst van Napoleon, waarna hij een jaar in Engeland als krijgsgevan gene heeft doorgebracht. Later hielp hij ons leger, om den vijand van Bergen op Zoom te verdrij ven, waardoor hij de zilveren medaille verdiende. Na dien tijd werd hij broodbakker en later aannemer. De meeste boomen langs den straat weg van Woudenberg naar Renswoude zijn voor 50 jaren onder zijn opzicht ge plant. Raadsvergadering van Donderdag, den 22 Juli 1886. Aan de orde is het benoemen van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Wordt met algemeene stemmen als zoodanig benoemd de Heer M. Luchies te Deventer op een jaarwedde van f 450. Verder komt ter behandeling de aan bieding der Gemeenterekening over 1885 waaruit blijkt dat de ontvangsten bedroe gen f 9987,67 de uitgavenf9716,48 batig saldo f271,19. Zaterdagavond verliet de jonge B. den winkel van zijn patroon in de galerij van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, om per rijwiel naar het ouderlijk huis op het Bickersplein te gaan. Hij reed de Stadhouderskade op, kwam niet thuis en bleef vermist. Thans is zijn lijk uit de Bickerseilandsgracht, bij de viaduct opge haald, waar hij met zijn rijwiel, door de duisternis misleid, schijnt ingereden te zijn. Te Bergen, in Henegouwen, versche nen Maandag voor den rechter 18 per sonen, die zich schuldig maakten aan de vernieling der glasfabriek van den heer Badoux. Met groote nauwkeurigheid is een on derzoek ingesteld naar de redenen, welke geleid hebben tot het vernielen van een der schoonste nijverheidsinrichtingen van België. Men had hier niet te doen met een gewoon gevolg eener werkstaking, maar er was haat in het spel, hetgeen te meer rnoest bevreemden, wijl het de arbeiders, die hooge loonen ontvinger,, goed ging. De raddraaiers, die thans verantwoor ding moesten afleggen, wenschten de sociaal-democratischen grondstellingen tot waarheid te maken. Zij behoorden tot eene glasblazersvereeniging, die over de geheele wereld verspreid is, en die zich toch ten doel stelt de loonen zoo hoog mogelijk te houden. In den loop van het geding zullen ongetwijfeld nog zeer veel belangrijke punten aan het licht komen. Eenige dagen geleden kwam een heer aan het spoorweg-station te Kassei aan, en bestelde aan het buffet een biefstuk en een flesch roode wijn, maar hij had het bestelde nog niet ontvangen, toen hij eensklaps van zijn stoel op den grond viel en tengevolge van een bloedbraking dood bleef. Door papieren, die men bij den onge lukkige vond, kwam men zijn naam en adres te weten. Iemand telegrafeerde aan zijne familie en ontving het antwoord om het lijk voorloopig te Kassei te hou den. Het bleek, dat de zoo plotseling ge storvene juist uit een badplaats was teruggekeerd, waar hij tot herstel van zijn gezondheid had vertoefd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2