NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 62. Woensdag 4 Augustus 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Aan Hare Majesteit KONINGIN EHM DER NEDERLANDEN, BINNENLAND. F euillet On oorspronkelijke Novelle AMEHSFOOKTSCIE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Overgenomen uit't Ulreclitsch Prov. Sf Stedel. Dagblad van 2 Aug. jl. op 3 Augustus XSS6. Heil U, beminde Gade Van Neerland's grijzen Vorst, U juichen wij ter eere Met diep geroerde borst. U, Gade, kloek en teeder, U, eerste vrouw van 't land, En voorbeeld voor een ieder, U is ons hart verpand Uw Koning komt U groeten, Uw Koning en Gemaal, U, glans van Zijne grijsheid, Zijns levens zonnestraal. Uw middag kleurt Zijn avond Met vriendlijk rozenrood; O, blijf Zijn pad bestralen, Zijn vreugd tot aan Zijn dood. Heil blijde, zaal'ge moeder, Heil zij U, op deez' dag! Uw dochter komt U groeten Haar tranen en haar lach Verrukken het harte, Verheldren U het oog, En doen een hope rijzen, Die nimmer nog bedroog. Gij legt op 't Kinderhoofdjen Ontroerd de moederhand, Gij denkt aan eigen weelde, Maar ook aan Nederland En bidt: Heer, spaar dit leven, Dat heel een volk bemint God zegen' U, mijn dochter, Mijn Kind en Neerland's Kind I Heil, heil, o Koninginne! Hei! zij U op deez' dag, Waarop het volk van Neerland U blijde groeten mag. Gij zijt niet meer een vreemde, Maar moeder van 't gezin Der natie, die U lief heeft Met zuivre, trouwe min. U zij het zoet te weten Mijn volk is thans verblijd, Zijn wenschen en gebeden Zijn aan mijn heil gewijd. Geen watren zullen blusschen De liefde van hun hart, Die (zoo zij ooit mocht komen) De felste vuurproef tart. Wij kennen Gods besluiten Noch toekomst voor Uw Huis; 'tValt zwaar thans te regeeren, Geen kroon thans zonder kruis; Maar 't ga door licht of donker, Door tijden, goed of slecht Ons volk blijft aan zijn Koning, En Koningin gehecht! A. W. Bronsveld. Uit de residentie schrijft men aan de Zw. Ct.Dezer dagen liepen hier weer min gunstige berichten omtrent de ge zondheid des Konings. Er schijnen zich nu en dan pijnlijke aanvallen voor te doen, echter zonder levensgevaar. In ieder geval schijnt Z. M. voornemens, nog ge- ruimen tijd in de grootste kalmte, en zoo mogelijk afgezonderd, te blijven. Het hof zal vermoedelijk eerst tegen Nieuw jaar hier terugkeeren. Na de pas vol brachte opening der Staten Generaal zal de zitting op den 3. Maandag van Sep tember door een paar gedelegeerde mi nisters geopend worden verklaard. Om trent eenig ceremonieel bij de komst van den koning van Portugal in den loop van Aug. blijkt ook nog niets; ook hierbij moet men natuurlijk met de gezondheid van onzen vorst te rade gaan. Men schrijft aan het D. v. Z.-Il Het bericht van de N. R. Ct., dat de stempeling van effecten, aan het Zegel recht onderworpen, zoo goed als geëin digd is, en de ontvangst ongeveer f150,000 bedraagt, is onjuist. ^an de verschillende zegelkantoren in den lande is het debiet van deze maand nog geheel onbekend en de ontvangst der maand, Juni kan toch moeielijk gelden als eene totale raming, daar tot uit. Dec. de verlaagde stempe ling voortduurt en het debiet van plak- zegels nog dagelijks plaats heeft. Er zijn verscheiden bezitters van groote fortui nen, die de formaliteit nog moeten ver vullen. De Minister van Koloniën heeft terecht begrepen, dat in deze, voor de nijverheid zoo gedrukte tijden, alles moet worden gedaan om de binnenlandsche fabrieken aan den gang te houden. Door die gedachte geleid, heeft hij aan de ijzerfabiiek van de heeren Enthoven te 's-Hage de levering gegund van 39 spoorwegbruggen op Jnva, in weerwil dat een buitenlander had aangeboden het werk voor eenige honderden guldens minder te maken. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, die onlangs naar Noord-Amerika is ver trokken, is Vrijdag jl. te Nieuw-York be houden aangekomen. Hij is daarop on- middelijk naar Giand-Rapids vertrokken, waar hij zijn arbeid in het belang der weezen zal aanvangen. Te Amsterdam is de volgende ken nisgeving afgekondigd »De burgemeester van Amsterdam, «Overwegende, dat in een gedeelte der gemeente de openbare orde op diep te- betreuren wijze is verstoord, en dat het in dien toestand noodig is algemeene voorschriften van politie uit te vaardigen; «Overwegende, dat het venten en het verspreiden op den openbaren weg van nieuwsbladen of andere gedrukte of ge schreven stukken tot wanordelijkheden aanleiding geeft «Gelet op art. 187 der gemeentewet «Verbiedt het venten en het versprei den op den openbaren weg van alle nieuwsbladen of andere gedrukte of ge schreven stukken, «En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, heden den 31 Juli 1886. De Burgemeester voornoemd, Van Tienhoven. Zaterdag jl. zijn te Amsterdam nog een tiental belhamels, die aan de onge regeldheden hadden deelgenomen, gear resteerd. Hieronder bevindt zich de aan voerder op de barricade in de Lindenstraat, die de roode vlag vasthield. De man heet van den Broek en is een weggejaagde marinier. Zaterdag liep het gerucht dat Do- mela Nieuwenhuis, na te Leiden gespro ken te hebben, in hechtenis genomen was. Wij hebben van dit laatste echter nog geen bevestiging vernomen. Wel heeft de Justitie een onderzoek ingesteld in de socialistische drukkerij Exelsior in de Westerbaanstraat te 's-Hage. Het onder zoek schijnt tot geen gevolg geleid te hebben. Door den luitenant Mijsberg is te Hoorn in arrest genomen de milicien Belderok, broeder van den bekenden sociaal-democraat. Hij had vijf pakken patronen bij zich, naar alle waarschijn lijkheid bestemd om uit te deelen aan de oproerigen in de hoofdstad. Hij zal voor den krijgsraad terecht staan. Zondagavond werd in het Walhal lagebouw in de Westerbaenstraat te 's-Hage eene socialistische meeting ge houden. Domela Nieuwenhuis sprak en voer hevig uit tegen de pers. De orde werd niet verstoord. Alleen werd Tasse- ron, de kastelein van het gebouw, die zijn broeder wilde binnenlaten toen de zaal reeds vol was en zich tegen de politie verzette en schold, naar het politiebureel op de Groenmarkt gebracht, doch later weder ontslagen. Op de Veenkade tracht ten eenige personen Tasseron te ontzet ten, doch dit gelukte hen niet. Hbl De wedloopen met paarden te Am sterdam, die op 31 Juli zouden plaats gehad hebben, doch toen zijn uitgesteld, zijn nu bepaald op 14 Augustus. De terugkomst der batterijen veld.- art. uit het kamp van Oldenbroek ken merkte zich Zaterdag te Breda door een treurig geval. Een achttal kanonniers hadden zich aan verregaande baldadig heden overgegeven en werden daarom door de politie achtervolgdzij vluchtten in den moestuin van een hovenier, waar zes hunner gevat werden, terwijl twee door overklimming in de rivier terecht kwamen. Het gelukte aan een zwemmende den overkant te bereiken, doch de ander, de milicien V., verdronk. Zijn lijk werd Zondagmorgen opgevischt. Woensdagavond heeft, zooals reeds kort gemeld is, op de Gooische sloom- trambaan een treurig ongeluk plaatsge had. De Gooi- en Eeml. verhaalt dit als volgt. Er reden na afloop der feestelijk heid te Laren extra-treinen naar Hilver sum en naar Amsterdam. De extra-trein naar Amsterdam bestond uit zes wagens. De heer J. Koning, chef van dienst, had met zijne echtgenoote en kind welge moed den avond te Laren doorgebracht en reed met dien trein terug. Bij de Galgesteeg onder Naarden zou hij in een der achterste wagens overgaan, doch viel op de rails, met het verschrikkelijk ge volg, dat twee wagens dwars over zijn lichaam gingen en ten gevolge daarvan ontspoorden. Dit laatste deed het onge luk, dat anders misschien niet zoo dade lijk zou bemerkt zijn, aan de vrij talrijke passagiers kennen. Onmiddellijk werd den heer Koning zoo veel mogelijk hulp ver leend, vooral door de leden van het mu ziekcorps van den heer Sonneman, die, na in Laren werkzaam geweest te zijn, zich per tram naar Amsterdam terug begaven. De verminking was echter zoo verschrikkelijk, dat de arme lijder slechts enkele oogenblikken meer teekenen van leven gaf. Het lijk werd in den achter sten wagen gelegd, en deze voorloopig afgehaakt, waarna de trein met de andere wagens Naarden binnenreed. Voor de echtgenoote van den heer Koning, die mede met den tram terug keerde, wist men voorloopig het ongeluk nog te verbergen, onder den schijn, dat de heer Koning bij het op de baan bren gen van de ontspoorde wagens moest toezien, waarna twee heeren haar het vreeselijk ongeval te huis omzichtig me dedeelden. Inmiddels was de hulp van dr. Boe- kelman ingeroepen, die zich dadelijk be reid toonde, en het lijk tot vervoer ge schikt maakte, waarna het in den wagon door de locomotief werd binnengebracht. Te 's-Hertogenbosch is Maandag feest gevierd ter herdenking van den 55n Verjaardag van den Tiendaagschen Veld tocht, door den Provincialen Bond der Vereeniging Het Metalen Kruis in Noord- Brabant. Een zestigtal dragers van het Metalen Kruis waren des morgens uit alle oorden des lands te 's-Hertogenbosch aangeko men en hadden zich vereenigd in de wachtkamer van het station. Op het perron stond de muziek der dienstdoende schutterij en verwelkomde de ridders met het «Wilhelmus van Nassauencr, en het «Wien Neerlandsch Bloed«, hetwelk door de oud-strijders met ontblooten hoofde werd aangehoord. door t. p. van baeren. 8) Maar kind, ging Martha voort ge hoort zelve hoe zonneklaar de bewij zen zijn, en ge ziet toch zelve in, dat het geen leugen kan zijn. Toch is het onwaar, beweerde Mathilde in heilige overtuiging. Nu dan, het moet, begon Mevrouw van Wijngaarden, «Kent gij deze hand vraagde zij Mathilde en reikte haar een briefje over. Bevend herkende Mathilde Arnolds schriftmet klimmende ontroering las zij A Waarde Marianne, Het doet mij bijzonder genoegen, dat ge weer op Boswijk terug zijt gekeerd, ik hoop u morgen te komen verwelkomen, van avond ben ik tot mijn leedwezen verhinderd, om dat ik noodzakelijk Meer behelsde het briefje niet, dan een paar woorden, die doorgehaald waren. Nu, vraagde Mevrouw van Wijn gaarden, nadat ook Martha het gelezen had, «zegt ge nu nog, dat ik u leugens vertel? Mijne zuster vond het in Arnolds papiermand en bewaarde het om u te kunnen waarschuwen. Hij heeft blijkbaar een tweede briefje geschreven, daar dit, met zijne doorgestreepte woorden, wel licht al te onbeleefd zou worden. Mathilde zuchtte diep, de waarheid had haar verplet, hare schoonste droomen, waren door een paar woorden voor eeuwig vervlogen. Voor Tante echter was de stoutste verwachting werkelijkheid geworden immers Mevrouw Van den Hooghe ver nederd, en voor altijd het engagement, zelfs met goedvinden harer nicht, ver hinderd. Mevrouw van Wijngaarden bleef niet lang meerhare woorden hadden doel getroffen, zij kon dus vertrekken. VIII. Geen slaap kwam dien nacht in Ma- thildes oogen, geen schoone droom ont rukte haar voor eenigen tijd aan de koude werkelijkheid. Het Eden, dat de liefde haar had binnengeleid, was eens klaps eene wildernis vol pijnende doornen geworden. Zij zag met weenenden blik neder op de puinhoopen harer liefde, waaronder zelfs het klimop, het beeld der levende hope verstikt was. O, zij had zulke schoone dagen doorleefd, de eerste liefde was haar zoo zoet ver schenen, thans, helaas! was alles ver gaan, slechts de doornen der verwelkte rozen had zij behouden. Zij stond des morgens reeds vroeg op en zette zich in de morgenstilte neder, om Arnold voor de laatste maal te schrij ven. Het viel baar moeilijk vijf zes malen nam zij de pen ter hand, maar legde haar telkens weer neder. Eindelijk na lang zoeken en denken, begon zij met bevende hand te schrijven Mijnheer, De woorden ontbreken mij, orn alles uit te drukken, wat ik lijd. en verbood mij de plicht het niet, ik zoude zwijgen. Doch ik moet spreken, de noodzakelijk heid dwingt mij. Ik wilde u dan zeggen, dat door hetgeen ik vernomen, heb onze vriendschap, of hoe Gij die nader wilt noemen, voor goed heeft opgehouden te bestaan. Van heden af scheiden zich voor altijd onze wegen. Vaarwel voor eeuwig! Mathilde Van den W. Zij sloot den brief dicht en begaf zich naar hare Tante. Ook deze had reeds den vorigen avond hare meening aan Arnold uitgedrukt en Mathilde zelve bracht de beide brieven naar de post. Denzelfden avond ontving Arnold ze nog. Zooals zich laat denken las hij dien van Mathilde het eerst. Ieder woord sneed hem als een dolksteek door het hart, en wanhopig viel hij in zijn stoel achter over. «Vader, Vader riep hij uit wat hebt gij gedaan Niet uw verlies treft mij, ik kan mij bekrimpen zon der dai iemand het hier zal opmerken,— maar dit verlies, het verlies van deze liefde, maakt mij radeloos. Mathilde, Mathilde, verlaat ge mij omdat mijn vaders vermogen verminderd is? O, ik had gedroomd, dat uwe liefde hechter was. Kan de liefde dan niet ontberen, is zij niet rijk genoeg uit haar zelve?" Moedeloos legde hij Mathildes brief op tafel en staarde eenigen tijd gedachten- loos voor zich uit. Eindelijk brak hij ook Martha's brief open en las met even veel smart «Mijnheer, U zult mij niet onbillijk kunnen noe men, wanneer ik u melden moet, dat Gij en Mathilde voortaan elkander vreemd zullen zijn. Hetgeen ik in de laatste dagen vernomen heb, rechtvaardigt mij volkomen. Breek ook Gij dus van uwe zijde de verbintenis met mijne Nicht af en doe geen enkele poging meer om haar te naderen ik zou u aan vernede ring of teleurstelling moeten blootstellen. Ook van brieven aan haar gericht hoop ik verschoond te blijven, daar ik ze on gelezen vernietigen zal. De Weduwe Van den Winter. Arnold had moeite deze weinige rege len te lezen, geen enkele hoop was hem gelaten. Ja, het is eene groote macht, het geld, zeide hij in zichzelven, doch dat het machtiger dan de liefde was, had ik nimmer durven vermoeden. Wat zal mijn leven voortaan zijn, nu ik u, Mathilde missen moet Wat anders dan een leven van ergernis en strijd, van wanhoop en rouw, een leven van ver loren liefde? Hij verliet zijne kamer; het was hem hier te eng geworden doelloos dwaalde hij de stad rond, maar hij vond geen rust; onophoudelijk klonken Mathilde's woorden hem in de ooren. Na een uur rondgedoold te hebben, keerde hij weer naar zijne kamer terug en las nog eenmaal al de brieven, die Mathilde hem geschreven had. Zou die liefde voor mij verloren zijn? dacht hij, o, 't is te hard om waar te zijn."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1