Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De luit.-kolonel Avenarius, president der feestcommissie, stelde de leden der feestcommissie voor en riep de oud-strij ders een hartelijk welkom toe. Was er sedert de jongst verloopen 50 jaren zeide de spreker zeer veel veranderd, de herinnering was geblevende herin nering aan hun jeugd en kameraadschap, aan getrouwe plichtsvervulling, de groot ste voldoening voor een braaf en eerlijk man. Met de muziek der dd. Schutterij van 's-Hertogenbosch aan hel hoofd, werd de optocht gevormd door de leden der feestcommissie en het bondsbestuur, de metalen kruisridders met een marketent ster uit die dagen, in 15 rijtuigen, wel willend daartoe afgestaan. Door een detachement maréchaussée werd de stoet gesloten. De feestgenooten werden op het stad huis in de groote raadzaal ontvangen door Burgemeester en Wethouders. De zaal zelf was versierd met de schil derij voorstellende Z. M. Willem II, het vaandel overhandigende aan den kapitein Lichtenvelt der dd. schutterij uit 's Her togenbosch. Dit vaandel is thans nog het vaandel der Bossche schutterij. De Burgemeester, Jhr. P. J. van der Does de Willebois, hield hier eene feest rede, die met een luid hoerah en fanfares werd begroet, waarna den oud-strijders een glas champagne werd aangeboden. De president van den Bond dankte den Burgemeester met een kort woord, waarop men naar de paradeplaats reed, ter bijwoning van de groote parade van schutterij en garnizoen, ter eere van den verjaardag van 11. M. de Koningin. Even voor het eindigen der parade ontlastte zich een geweldige regenbui die allen een nat pak bezorgde. Na de parade vereenigden de leden van den Provincialen bond zich in het Casino, waar door de dd. schutterij een matinee werd gegeven. Te 5 uren ver eenigden de ridders en feestcommissie zich aan een gemeenschappelijke maal tijd. Te 7 uren had er weder door het muziekcorps der dd. schutterij een groot militair ooncert plaats in den tuin van het Casino, ter eere van de oud-strijders. Onder de zonderlinge verslagen der buitenlandsche bladen omtrent het ge beurde te Amsterdam, spant dat van het Neue Wiener Tageblalt de kroon. De schrijver is zeker de beroemde Wipschcn, de phantaseerende correspondent der 'Berliner Wespen. Bijna niets dan het cijfer der dooden is juist. Hij verhaalt o. a. ïUit de arbeiderswijk, welke den naam Lindengracht draagt, en uit de matrozen- wijken bij de haven, trokken steeds aan groeiende troepen, met knuppels en stok ken gewapend, naar het centrum der stad. Een uur later hadden zich in de straten welke naar het Beursplein leidden, duizende arbeiders verzameld. Reeds in de Kalverstraat bleek het, dat de politie niet in staat was iets te doen tegen de overmacht der menigte. Haar aanmanin gen, om uiteen te gaan, werden met spot- en hoongelach beantwoord, en toen de politie een knaap, die een agent sloeg, in hechtenis nam, trok de menigte voor hem partij, en werd hare houding zoo dreigend, dat de politie wijken moest". Voorst beschrijft hij, hoe op verschei dene andere punten der stad tusschen volk en politie gevochten werd, hoe het volk in de Kalverstraat de politie opnieuw terugdreef, en dan vervolgt hij »Ilet gros der opstandelingen trok, na die overwinning, onder aanvoering van den Socialisten-leider Eckhardt, door de Kalverstraat over hetRembrandtplein naar het Beursplein, Daar waren in een oogen- blik reusachtige barricaden opgeworpen van het materiaal dat daar, door de vele verbouwd wordende huizen, in ruime mate aanwezig was. Met groote balken, met steigers welke men van de huizen afrukte, met karren en wagens, met straatsteenen en huisraad uit geplunder- Hij legde zich te bed, maar kon geen slaap vatten, telkens en telkens weer zag hij Mathilde voor zich, maar ook telkens hoorde hij haar zeggen»Yan heden af scheiden zich onze wegen voor altijd." Vaak was hij van voornemen op te staan en zijn hart aan haar in een langen brief lucht te geven, maar Martha's be dreiging weerhield hem. »Ook die troost ontnomen, zuchtte hij. Eerst tegen den morgen viel hy in slaap. Omstreeks tien uur kwam zijne hospita hem wekken en diende tevens zijnen vriend Goudsmidt van Bosclnvijk aan. Arnold liet hem verzoeken even beneden te willen wachten, tot hij gekleed was. Na een kwartier verzocht Arnold zijnen vriend binnen te komen. Kerel, wat zie je er bleek uit begon Karei, ben je ongesteld Arnold zocht naar een antwoord. Heb je je stem ook al verloren je bent toch niet stom' geworden door al jb blokken Karei, bracht Arnold eindelijk uit, ik ben diep ongelukkig. Hoe, je schertst toch zeker, hoop ik hernam lvarel en zag bezorgd zijnen vriend aan. nik dacht je juist tot een rijtoertje te komen uitnoodigen, want we hebben van de woningen, werden al de toegangen tot het Beursplein versperd. ïEerst na een strijd van 2 uren werd de toegang tot het Rembrandtplein stormenderhand door de soldaten over meesterd." Onder later gemelde nadere bijzonder heden wordt bericht, sdat de opstande lingen, onder het zingen van socialistische liederen, het politiebureau op de Noor- dermarkt bestormden, dat onder bevel van den commissaris van politie Van Doesburgh verdedigd werd." »Reeds vroeger wezen wij er op," zegt de Amst. Ct., ihoe telkens wanneer er volksbewegingen ontstonden, de zoo genaamde leiders onder de socialisten schitterden door afwezigheid, het aan hunne onnoozele volgelingen overlatende, de kwetsuren in ontvangst te nemen. Hetzelfde verschijnsel deed ook thans zich voor, en gaf voor de zooveelste maal het bewijs, dat de menigte slechts het werk tuig, sterk maar ook slaafs als eene dommekracht, in hunne handen is. Wan neer, zoo vraagt men onwillekeurig, wan neer zullen de oogen dier verblinden opengaan? Wanneer, zoo vraagt men aan de leden der huisgezinnen, die elk oogenblik in rouw staan gedompeld te worden, wanneer zal het u gelukt zijn, uw man, vader, broeder, kostwinner te overtuigen, dat hij de blinde, willooze slaaf is van pen handvol lieden, die het lot, dat zij verdienen, met beleid ontgaan door het gevaar te vlieden? Zwaar drukt op dezen de verantwoordelijkheid zij het ook dat zij eenigszins verlicht wordt door het deel, dat zoogenaamde welont- wikkelden, en daaronder een man, die het prediken van vrede en menschen- liefde tot zijne roeping koos, op zich geladen hebben, door onvoorzichtig of roekeloos te spelen met de hartstochten der menigte." Maandag werd te Amsterdam, in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten, de Bakkerij-Tentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt plechtig geopend, waarbij de burgemeester een toespraak hield. Deze tentoonstelling duurt 14 dagen en geeft 't nieuwste en belang rijkste te zien van alles, wat met de bakkerij rechtstreeks of zijdelings in verband staat. Bij het scheiden krijgen verschil lende leden van het afgetreden ministerie in Engeland een pluimpje mede over hun beleid in zake als anderszins. Daily Telegraph onder anderen beschrijft den afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Roseberry, als een model minister. Na in herinnering gebracht te hebben de vele goede zaken, die onder zijn kort bestuur tot stand kwamen, zegt het blad, dat hij den Conservatieven het ministerie overgeeft, niet zooals dikwijls geschiedt, als een Kamer waar alles in de war is, maar keurig „stofschoon," alles netjes in orde en alles op zijne plaats. Deze lofrede van een Conservatief blad telt zeker wel dubbel. Ook wordt te Dublin door de Katho lieken eene groote demonstratie georga niseerd, bij gelegenheid van het vertrek van den aftredenden onder-koning van Ierland, Lord Aberdeen. De dames zullen klimop op hun hoed dragen, als een com pliment voor lady Aberdeen, die eene dochter is van den hertog van Gordon, in wiens wapen die plant voorkomt. Een optocht, waarbij 5000 personen te paard zullen zijn, zal zich naar het kasteel be geven om adressen aan lord en lady Aberdeen te overhandigen. De protestan ten onthouden zich van deze demonstra- tiën. Er zijn maatregelen genomen om wanordelijkheden te voorkomen. De uitslag der verkiezingen voor de Fransche Generale Raden, tot nu toe ver kregen, is voor de Republikeinen gunsti ger als verwacht werd. Wel hebben zij daag zulk heerlijk weer. Maar wat is er dan gebeurd O, te veel, om in een paar woor den te zeggen. Nu, zeg dan ten minste wat, opdat ik in staat ben, je naar mijn vermogen te troosten. Mathilde, Karei I Mathilde heb ik voor altijd verloren. Wat?" Ja 't is de harde waarheid, ziehier haar brief. Maar welke reden heeft zij daar voor? Even treurig voor mij als voor haar. Mijn vader heeft eene groote som te Monaco verspeeld, en kwade tongen in Azullen die som verdubbeld hebben, zoodat Mathilde en hare Tante er een steen des aanstoots in vinden. Het zal heel wat moeite eischen mijne studiën te kunnen bekostigen, doch ik wilde mij gaaine daarvoor met het geringste be helpen, zoo ik slechts Mathilde behouden had. Nu ge weet, Arnold, ge zijt me te na geworden, om je zuinig te moe ten zien, maak je dus over dat ver lies van je vader niet ongerust. Als vriend wil ik je helpen, en als vriend zul je die hulp van mij wel willen aan nemen. geene zetels gewonnen, maar zij hebben evenmin het verlies er van te betreuren. Figaro strooit een gerucht (want meer zal het wel niet zijn) uit, dat er ernstig sprake is van een aanstaand onderhoud tusschen Freycinet en den Russischen minister Von Giers. Von Bismarck heeft jl. Zaterdag Kis singen verlaten. Hij vertrok naar Mun- chen, waar de prins regent te zijner eer een gastmaal gaf. Van Munchen begaf hij zich naar Gastein, waar een woning voor hem is gehuurd. De rijkskanselier zal de ontmoeting der keizers Wilhelm en Frans Jozef op 8 Augustus zeker bij wonen. De heer Alexander de Rothe, een in genieur, die in Panama onder de Lesseps heeft gewerkt, heeft aan de regeeringen van Zweden en Denemarken een plan voorgelegd van een onderzeeschen spoor wegtunnel onder den Sond tusschen Ko penhagen en Marlö. De tunnel zou twaalf kilometer lang zijn drie tusschen Ameger en het eilandje Saltholmen en negen vandaar naar Zweden. De grond heeft veel overeenkomst met dien tus schen Engeland en Frankrijk en zou, naar men meent, geen bezwaar opleveren. De kosten zijn geraamd op f 15,000,000. Uit Italië wordt vernomen, dat de ge- heele provincie Bari door de cholera is aangetast. De schrik is der bevolking om het hart geslagen, daar dagelijks minstens 30 sterfgevallen voorkomen. Naar het schijnt is deze uitbreiding der ziekte te danken aan het gaandeweg verslappen der noodigste voorzorgsmaatregelen. Door den Koning en de steden Rome en Mi laan zijn aanzienlijke bedragen aan de lijders aan deze vreeselijke ziekte ge schonken. Het hof van cassatie te Brussel heeft j. 1. Maandag drie onlangs gewezen ar resten gecasseerd, als 1. tegen Van der Smissen, afgevaardigde, wegens moedwil- ligen manslag; 2. tegen Degand, Delan- noy en Elise Dandelin, wegens valsch- heid en oplichting; en 3. tegen Defuis- seaux, wegens het verspreiden van den Catechismus des volks. De cassatie is ge schied op grond dat een der gezworenen de qualiteit van Belg mist. Alle drie za ken zullen weldra voor een ander hof van gezworenen opnieuw behandeld worden. De Koning van Portugal is Maandag zijne reis begonnen. Hij reist volstrekt incognito onder den naam van Hertog van Guinaires. Van Plymouth zal hij rechtstreeks naar Osborne vertrekken, waar hij twee dagen de gast van ko ningin Victoria zal zijn. Van daar gaat hij naar Londen om verder over Vlissin- gen, 's Hage, Kopenhagen en Stockholm te bezoeken. Den 27en Sept. hoopt Z. M. weder te Lissa*bon teruggekeerd te zijn. Bij de Russische regeering is een ont werp in behandeling tot wijziging van de strafwet voor minderjarigen en kinderen. Dat zulks dringend noodzakelijk is zal ieder toegeven, die weet dat de zwaar ste straffen als doodstraf, dwangarbeid, verbanning enz. tot zelfs op de jeugdig- ste misdadigers toepasselijk waren. Gisteren verloor onze gemeente weder een geacht inwoner, de Staat een verdienstelijk onderdaan. Na een lang durig, dikwerf smartelijk lijden ontsliep gisteren morgen zacht en kalm de heer H. F. W. de Bruijn, Commissaris van Politie alhier. Ofschoon hij slechts be trekkelijk kort die betrekking alhier be kleedde, heeft hij zich toch de achting weten te verwerven, zoowel van hen die over hem gesteld waren als van zijne ondergeschikten, terwijl velen onzer stad- genooten zijne humaniteit en steeds be reidwillige hulpvaardigheid op prijs leer den stellen. Als oud-officier van het Oost-Indische leger en ridder van de Milit.Willemsorde, zal zijn stoffelijk overschot a. s. Vrijdag met militaire eer worden begiaven. Maar wat zal het mij baten, zoo ik toch Mathilde missen moet Ja, ik begrijp het, het zal en moet je zwaar vallen, doch de tijd is de beste geneesheer voor zulke wonden. 't Kan zijn, maar mijne liefdevoor Mathilde ligt te diep om ooit vergeten te worden. Wij willen het beste hopen. Indien ze je werkelijk liefhad, zal ze je blijven beminnen. En als je over een paar jaar een vrij, zelfstandig man bent geworden, kun je ze als eerlijk en vrij man vragen. Een flikkering van hoop verlichtte bij die woorden Arnolds donkere ziel Zet thans die treurige gedachten op zij, vervolgde Karei, laat ons Boschwijk op gaan zoeken. Nadat mijne zuster haren man gevolgd is, zien we er weinig gasten meer. Mijn oude Heer is bepaald verlangend naar je. Toon hem een vroolijk gezicht en draag als man je leed, ik wil je als trouw vriend ter zijde staan. Arnold, eenigszins door zijnen vriend opgebeurd, nam zijne uitnoodiging aan en verliet spoedig met hem, de acade miestad. Het kostte hem ontzaggelijk veel moeite zijn leed te verbergen, zoodat hij zelfs dikwijls aan Karei een antwoord De verjaardag van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, is j. I. Maandag betrekkelijk stil herdacht. Wel deed het carrillon zich hooren en wapperde van torens en openbare ge bouwen de Nederl. driekleur, doch slechts weinige ingezetenen gaven door het uit steken der vlag hunne belangstelling te kennen in het feest van ons Vorstelijk Huis. Ook werd er, waarschijnlijk om den dreigenden regen, doorhet garnizoen geene parade gehouden. Tot Voorzitter van het water schap nEemland" is door Z. M. benoemd de heer Jhr. Mr. Ph. de Beaufort, bur gemeester van Baarn en Eemnes. De ie luit. Mathon en de 2e luit. baron van der Capellen worden met 9 onderofficieren en minderen met I Nov. a. s. gedetacheerd aan de rij- en hoef- smidschool alhier. Naar wij nader vernemen worden met 1 November bij de alsdan naar hier overgeplaatste rij- en hoefsmidschool de navolgende officieren gedetacheerdde le luitenants O. D. van Diepenbrugge en R. H. O. Schlingeman, beiden van het le leg. huzaren en de 2e luitenants D. Enschede en A. B. van Tienhoven, bei den van het 2e reg. huzaren. De officieren en het personeel van het wapen der bereden artillerie zijn tot heden nog niet aangewezen. Aan onzen stadgenoot, den heer C. J. Voortman is, ten gevolge van het op- hellen van het Pro-gymnasium te Har derwijk, door .den gemeenteraad aldaar met 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als leeraar aan ge noemde inrichting. De datum van overplaatsing van den Kapitein-ingenieur A. M. Polvliet van hier naar Utrecht is bepaald op 1 No vember a. s., terwijl mede op denzelfden datum de paarden-artsen J. L. van der WurfT alhier en A. Frederikse te Venloo van garnizoen zullen verwisselen. Tot degenen, die jl. Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. door Z. M. den Koning aan zijne tafel werden genoodigd, behoorde onder meer ook de heer Mr. H. Croockewit, kanton rechter alhier. De gebouwen ten dienste van de rij- en hoefsmidschool, naderen hunne vol tooiing. Het gebouw der rijbaan, geheel van waalsteen opgetrokken, is wat het met selwerk betreft, gereed. De vorige week werd met het stellen der bekapping een aanvang gemaakt. Dit kolossale gebouw heeft een breedte van 20 bij eene lengte van 42 M. Het gebouw der hoefsmid school zal ingericht worden voor 8 vuren met beslagloods, zoodat er 8 paarden tegelijk kunnen worden beslagen. Men verwacht, dat beide gebouwen op 1 No vember a. s. door het personeel der rij en hoefsmidschool in gebruik kunnen worden genomen. Bij het hevig onweder, dat Vrijdag avond ook boven onze gemeente woedde, werden in eene weide onder de gemeente Hoogland twee runderen door den blik sem gedood. UtrecUt. Voor het acte-examen in de Engelsche taal, I. o., alhier te houden hebben zich 141 candidaten aangemeld, waaronder 79 vrouwelijke. Reeds vroeger werden door eenige winkeliers alhier pogingen aangewend de winkels des avonds op een vroeger uur dan nu gebruikelijk is, te sluiten en zulks lo om hun personeel daardoor de gele genheid te geven, zich behoorlijk te kun nen ontspannen, en 2o omdat het winkel- debiet des avonds in den regel zeer ge ring is, doch mislukten door gebrek aan schuldig bleef. Zijn vriend daarentegen deed al het mogelijke Arnolds gedachten van Mathilde af te trekken, al zag hij zijne pogingen slecht bekronen. Toch kwam Arnolds hart langzamer hand meer tot rustde zoete voorjaars lucht oefende een weldadigen invloed op zijne geschokte zenuwen uit, zoodat hij bij het binnentreden der villa zich sterk genoeg gevoelde zijn leed te verbergen. IX. Langzaam gingen de dagen voorbij, zoowel voor Mathilde als voor Arnold. Beiden treurden om eene verloren liefde, die eigenlijk eerst thans in al hare sterkte ontwaakte. Mathilde, ze gevoelde het duidelijk, al durfde zij het zich zelve niet bekennen, Mathilde dacht nog evenveel aan Arnold als voorheen, en ook de student verwijlde nog dagelijks in den geest bij Mathilde. Beiden konden elkanders verwijdering niet verklaren. Arnold was het een raadsel, dat Mathilde hem om de macht van 't geld verlaten had, en Mathilde moest, maar kon even min gelooven, dat Arnold haar ontrouw was geworden. Wie van hun beiden het meest leed was niet te zeggen. Martha echter zag dagelijks met bezorgdheid Mathilde bleeker samenwerking. Thans echter schijnt men daartoe nogmaals eene poging te willen wagen, waarvan een gunstiger uitslag, vooral door het winkelpersoneel in 't ai rneen, reikhalzend wordt tegemoet gezien. Hoogland. Het gemeentehuis, raads kamer en secretarie, onder leiding van den heer Kam te Amersfoort gebouwd, werd Woensdag door burgemeester en gemeenteraad plechtig voor het beoogde doel in gebruik genomen. Menige dronk werd aan het welzijn der gemeente gewijd, waartoe dit ge bouwtje Toorzeker veel kan bijdragen met een weinig goeden wil toch is thans de gelegenheid hier, om geen vergade ringen van polderbesturen langer in her bergen te behoeven te houden, hetwelk voor sommige ingelanden als bezwaar om de vergaderingen bij te wonen en in strijd met de drankwet was. Sclierpenzcel. Naar ons wordt me degedeeld is door onze vroegere dorps- genoote Mej. J. Sterk 1. 1. Donderdag met goed gevolg examen afgelegd als verloskundige. De heer Th. J. van der Pol, photo- graaf te Amersfoort, zal ook hier eenige dagen werkzaam zijn. Naar men verwacht zal het hem hier niet aan drukte ontbreken. Bunschoten. Gepasseerde week had alhier een niet alledaagsch voorval plaats. Den veehouder E. K. werd door zijn kostgangers, de twee alhier geplaatste rijksambtenaren, een kool gestoofd. De kostbaas had voor den betrekkelijk ge ringen prijs van f 13 een vet kalf ge kocht, en gaf het bij den rijks-ontvanger teneinde den accijns te kunnen offeren, op gelijke som aan. De commensaals achtten die aangifte te laag en.... be naderden het kalf, dat door hen met een winst van circa f 4 weder aan een ander werd verkocht. In weerwil van de ge stoofde kool, vond K. geen aanleiding om zijn commensalen »den kost" op te zeg gen, iets waarmee ze leelijk zouden heb ben ingezeten, aangezien schier geen enkel Bunschoter den kommiezen huis vesting wil verstrekken. Teenendaal, 2 Aug. Door de zorgen van B. en W. is men heden alhier aan gevangen met de verbetering der riolee- ring in de Hoofdstraat. Vooral de bewoners der straat worden hierdoor zeer gebaat. Nunspeet. Bij de zoo uitgestrekte en schoone bouwplaats ®het Hof' op de Veluwe, tusschen de buurtschappen Uddel en Meerveld, was voor honderd en meer jaren, een prachtige waterpartij, een soort van vischkweekerij, welke in het voor jaar geregeld van jonge visch voorzien werd. De bezitters hadden bij uitstapjes naar hun landgoed, in den zomer of bij mooie najaarsdagen, meermalen een goede vangst. Aan de waterpartij werd, ook al ten gevolge van wisseling van eigenaren, evenwel de hand niet gehouden, hetgeen ten gevolge had, dat zij dichtgroeide, gedempt werd, vervolgens beplant met houtgewas, meerendeels wilgen. Bij het volk bleef evenwel de herinnering aan den svischvijver" en zelfs de juiste lig ging daarvan trouw bewaard. De tegenwoordige bezitter van nhet Hof", die door het bouwen van eene fraaie villa reeds veel tot versiering van den omtrek bijdroeg, laat thans den visch- vijver weder opgraven en wil de oude waterpartij in eere herstellen. Reeds zijn eenige werklieden met dien omvangrijken arbeid bezig en de uitkomsten voorspel len aanvankelijk veel goeds, nu een ge deelte van den vriendelijken waterplas zich voor 't oog vertoont. Iemand in Friesland, die een »garni- sair" in huis kreeg wegens wanbetaling van gemeentebelasting, gaf dezen 's mor en bleeker worden en den vroegeren levenslust van hare Nicht langzaam in eene stille zwaarmoedigheid veranderen. Meer dan eens wenschte Martha in het diepst van haar hart, dat de verhouding tusschen de beide jongelieden was blijven bestaan, ja ten laatste moest zij zelve bekennen, dat een engagement haar liever zou zijn dan het lijden waaraan thans haar Nichtje leed. Immers Mevrouw Van Hooghe was vernederd, Martha stond thans boven haar. En was het ook voor haar moederlijk hart geen grievend leed, Mathilde zoo in zich zelve gekeerd te zien, zonder de minste hoop, dat zij hare liefde zou vergeten Doch, helaas, dacht Martha, Arnold had een ander zijne liefde overgedragen en zou wellicht spoedig met dat meisje verloofd worden. Zoo onder die donkere dagen brak Arnolds Paascnvacantie aan. Hard was het wederzien in het ouderlijke huis hem gevallen, doch geen enkel ver wijt was hem over de lippen gekomen. Zelfs niet toen hij zijn onherstelbaar verlies, de liefde van Mathilde, in al zijnen omvang aan zijne ouders verhaald had. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2