nriEVWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. MERWMNI». N. 64. Woensdag II Augustus 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F euillet on. Oorspronkelijke Novelle AMEBSFOOBTSCHE CODBANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en bericliten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De minister van oorlog heeft, na mens Z. M. den Koning, bij op drie appèls voor te lezen mededeeling, zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan het geheele garnizoen te Amsterdam, voor de wijze waarop elk in 't bijzonder zich heeft gedragen bij de demping der on langs aldaar plaats gehad hebbende on geregeldheden. Het 7e regiment zal dit jaar niet kam peeren, maar voortdurend te Amsterdam verblijven. In het gebouw der Internationale Kunstvereeniging te Amsterdam, zal eene internationale tentoonstelling van kunst naaldwerk worden gehouden. De tentoon stelling zal in de tweede helft van Oc tober worden geopend en in de eerste dagen van December eindigen, opdat met het St.-Nicolaasfeest de verkochte voor werpen kunnen worden afgeleverd. Daar de dames der regelings-commis- sie, mevr. Scholier, mevr. Quack, mevr. Brouwer Ancher, jonkvr. de Bosch Kern- per en mevr. v. Baerle, deel uitmaken der besturen van de industrieschool «Arbeid adelt", «Tesselschade" en der kunstnaaldwerkklasse, zullen deze veree- nigingen niet naar de bekroning kunnen mededingen, doch voorwerpen, buiten mededinging ingezonden, kunnen even goed getuigenis afleggen van het werk, dat in Nederland ontworpen en gemaakt wordt. Gedurende het 2e kwartaal over het jaar 1886 werden bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 293 personen, namelijk 184 Nederlanders, 52 Duitschers, 31 Luxemburgers, 10 Zwitsers, 10 Belgen, 5 Oostenrijkers en 1 Franschman, terwijl van verschillende korpsen 73 man werden aangenomen. In dat kwartaal vertrokken in 6 detachementen met 15 officieren naar O.-I. 361 man, en wel 254 Neder landers, 57 Duitschers, 26 Luxemburgers, 12 Zwitsers, 10 Belgen, 5 Oostenrijkers, 1 Franschman en 1 Deen Bovendien vertrokken afzonderlijk 16 officieren en 5 minderenen keerden daaruit terug 325, man n.l. 192 Nederlanders, 64 Duit schers, 42 Belgen, 12 Zwitsers 8 Fran- schen, 4 Luxemburgers, 2 Oostenrijkers en 1 Pool. Van dezen gingen 216 met pensioen, hetgeen van f 100 f 630 bedroeg. In het geheel werden aan gagementen toe gelegd f41,017. Naar W.-I. vertrokken 21 soldaten, n.l. 19 Nederlanders en 2 Duitschersen keerden daaruit terug 14 man, en wel 10 Nederlanders, 2 Duitschers en 2 Belgen. (Deze waren gemiddeld ruim 12 jaren te Suriname Curasao of verbleven.) De Dames Van Tienhoven, Van Wassenaer Catwijck, Roëll, Schorer, Twis en Quak, hebben naar wij in de N. R. Ct. lezen de volgende circu laire verzonden De ondergeteekenden meenen over eenkomstig de inspraak van Holland's hart te handelen, wanneer zij haar zus teren oproepen, een bijdrage te willen offeren, om een gedenkteeken te plaat sen, op het graf van mevrouw Bosboom Toussaint. Mevrouw BosboomToussaint is in onzen leeftijd wel de degelijkste en waardigste vertegenwoordigster geweest van het ideaal, dat Nederlandsche vrou wen kunnen bereiken. Ootmoedig en eenvoudig ging zij haar weg, en vervulde zij haar plichten. Doch tegelijkertijd schiep haar dichterlijk brein een wereld van beelden en gestalten, verrijkte zij de fantasie onzer natie met een schat van edele gedachten en gevoelens." Haar doel, om aan het thans levende volk het perspectief van zijn historie in haar romans te geven, heeft zij ten volle verwerkelijkt. Rein en verheffend is de indruk, die van haar werken uitgaat. Zij was weldoenster en opwerkster van ons volk. Wij brengen haar zeker de liefste hulde, wanneer wij haar aandenken in ons gemoed bewaren, Toch zal het zijn eigenaardige betee- kenis hebben, wanneer de wandelaar, die het kerkhof te 's-Gravenhage bezoekt, bij den steen, die het stoffelijk omhulsel der groote afgestorvene dekt, een zicht baar teeken ziet, dat Nederlandsche vrouwen haar niet vergaten toen zij de oogen sloot, Ook dankbaarheid wil een symbool en een ffiting. Wij roepen u op, aan dezen wensch, zeker ook van uw hart, te vol doen en verzoeken u vriendelijk ons het geen gij daarvoor zoudt willen afstaan te doen toekomen, Het classicaal bestuur te Leiden had tot het leiden van de godsdienst oefening te Leiderdorp verleden Zondag, aangewezen ds. W. Klercq. predikant te Koudekerk. Het rijtuig van den ringpredikant werd van de grenzen der gemeente, uit vrees voor onaangename ontmoetingen rnet kwaadwilligen, door een peloton huzaren geëscorteerd. Verder was bij de kerk eenige infanterie opgesteld, ten einde elke rustverstoring te helpen bedwingen. Eene sterke politiemacht bevond zich in de kerk. Ten gevolge dezer doeltreffende maat regelen kon de ringpredikant zonder stoornis den kansel beklimmen en zijne rede, naar aanleiding van Luk. 5: 8b, ongehinderd ten einde brengen. De kerk was echter slecht bezet. Rondom en in de nabijheid der kerk bevonden zich vele nieuwsgierigen. Op dezelfde wijze als de predikant gekomen was, vertrok hij weer per rijtuig, geëscorteerd door huzaren. Te oordeelen naar de houding, door sommi gen aangenomen, was deze maatregel niet overbodig. Aan den bevelvoerenden officier der infanterie werd door den waarnemenden burgemeester na de godsdienstoefening medegedeeld, dat zijne manschappen wel konden inrukken, daar de orde zonder deze militaire macht wel zou bewaard blijven. De maréchausées uit Scheveningen, benevens de rijksveld wachters, bleven nog in het dorp. Op eene aanvraag van den heer Vlug, om bidstond te houden in het kerkge bouw, was afwijzend beschikt. De instructie in zake jhet beletten der godsdienstoefening op 25 Juli jl. heeft deze week plaats gehadde openbare behandeling heeft waarschijnlijk nog in deze maand plaats. Uit Alkmaar meldt men dat de kassiersfirma Coster Van Leeuwen, aldaar, hare betalingen heeft gestaakt. Naar wij van particuliere zijde vernemen is deze staking geschied als een gevolg van het overlijden van den Heer G. L, van Leeuwen, lid der genoemde firma. Volgens hetzelfde bericht zou het tekort zelfs het aanmerkelijke cijfer van f 1,800,000 bedragen. Daar de firma het algemeen vertrouwen genoot, was de ontsteltenis over deze ramp zeer groot. Zoowel de schuldeischers als de officier van justitie hebben daarom nog geaarzeld om het faillissement aan te vragen. De Nationale Wedrennen te Am sterdam op a.s. Zaterdag beloven bijzon der interessant te worden. De wedstrijd is ditmaal uitsluitend Nationaal, maar juist deze omstandigheid zal voor het publiek een groote aantrekkelijkheid heb ben. Het boezemt velen meer belangstel ling in de keur onzer officieren en civielen te zien rijden dan onbekende Jockeys. De Hurdlerace o.a. behoeft voor geen internationalen wedren onder te doen, want niet minder dan 8 a 10 paarden, bereden door Nederlanders, dingen om den prijs mede. Voor den carrouselplate, military en aanmoedigingsprijs zullen eveneens 6 tot 12 paarden opkomen. Voor de harddraverij zijn zóó vele paar den ingeschreven, dat niet allen te gelijk kunnen afrijden, maar de mededingers in seriën moeten rijden. Ten einde de pauzes na elk nummer aan te vullen, zullen de seriën der harddravers na eiken wedren geloopen worden, zoodat het publiek steeds paarden in de baan te zien krijgt en de attentie altijd geboeid is. De volgende paarden zijn ingeschreven Hurdlerace. Prijs f400. Afstand ca. 3800 M. 1. Luit. Metelerkamp, Hollands. 2. Luit. Jhr. W. v. d. Bosch, Heme the Hunter. 3. Jhr. G. den Tex, Bam- bin. 4. Luit. Baron E. v. d. Capellen, Niké, 5. Luit. Jhr. W. v. d. Bosch, Nul. 6. B. J. A. v. Veeren v. Veen, Banderolle. 7. J. J. Korthals Jr., Sur prise. 8. Luit. Bn. v. de Capellen, Bertha. 9. T. A. M. A. Alberda, Ge neral. 10. R. P. Suermondt, John. Carrouselplate. Prijs f200. Afst. ca. 1250 M. 1. S. Graaf van Limburg Stirum, Gelria. 2. B. J. A. v. Veeren v. Veen, Banderolle. 3. J. J. Korthals Jr., Sur prise. 4. J. de Bruijn, Alto. 5. T. A. M. A. Albarda, General. 6. R. P. Suermondt, John. 7. M. G. Ballangé, Utrecht. 8. R. P. Suermondt, Cora. Military. Prijs f300. Afst. ca. 1000 M. 1. Luit. Baron E. v. d. Capellen, Niké. 2. Jhr. W. v. d. Bosch, Nid. 3. Luit. Baron E. v. d. Capellen, Bcrtha. I 4. Luit. Jhr. Rutgers v. Rozenburg, Princess of Orange. 5. Luit. v. d. Mersch, Belle et Bonne. Aanmoedigings-prijs. Harddraverij. Afst. 1400 M. 1. Ph. Kok, Gordon. 2. F. v. Gheel Gildemeester, Lucifer. 3. T. A. M. A. Albarda, General. 4. J. J. Korthals Jr., Surprise. 5. Mr. Dentz v. Schaick, Orizaba. 6. Adolf Walker, Ossip. 7. T. J. J. Bn. v. Heemstra, A'. 8. H. F. Bultman, Dux. 9. Luit. v. d. Mersch, Espcctation. 10. F. H. Wisboom, Mameluke. 11. L. G. M. Knijpers, Mary. 12. P. Redmann, Kate, en 13. R. P. Suermondt, Cora. Nationale Harddraverij. Prijs f500. Afst. 1000 M. 1. V. Aardenne, Nelly ex Protest. 2. A. H. Jurgens, Apollo. 3. I. G. Matze, Marie. 4. J. Brommer, Willem III. 5. J. Koster, Tromp. 6. Wed. Knepper, David II. 7. C. Boelhouwer, Kristina. 8. J. Bouter, Roza II. 9. D. J. Florijn, Koningin. 10. J. J. de Wit, Rosa. 11. T. Schilder, Wilhelm. 12. H. F. Bultman, Jetkske. 13. I. Roele, Innocent, en 14. S. Koopmans, Dora. Een BOOtal weezen uit Antwerpen heeft aan Vlissingen een bezoek gebracht en daar algemeene belangstelling gewekt. De geheele stad was in feestdos gehuld. De weezen, uit de godshuizen te Ant werpen en van ongeveer 10 tot 14jarigen leeftijd, waren aangekomen met de stoom boot «Telegraaf" en, behalve door gelei ders en 9 regenten, vergezeld van den burgemeester Leopold de Wael en den heer Biart, president der godshuizen te Antwerpen, met hunne dames. Aan den buitenkant aangekomen, gingen zij, met het muziekcorps der weezen aan het hoofd, naar het Grand Hotel, waar har telijke toespraken werden gehouden en allen feestelijk werden onthaald. Eene matinee werddoor genoemd corps gegeven, waarbij een talrijk publiek aan wezig was. Hoewel een weinig winderig, was het luchtig en frisch, zoodat allen van de zeelucht konden profiteeren. Nadat het onthaal en de matinee waren afgeloopen, trok de stoet kinderen, van de Vlissingsche weezen vergezeld, in optocht door de stad langs het standbeeld van de Ruyter, om eindelijk zich op de Dokkade op de «Telegraaf' in te schepen. Door de rijkspolitie zijn in de maand Juli 11. 355 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderd, waaronder 23 vrouwen. Uit de bede laarsgestichten zijn in die maand 29 personen ontvlucht. DOOR t. p. van baeren. 10) Eenige oogenblikken bleef Arnold als versteend staanhij wist niet meer of hy waakte, dan wel droomde. Langza merhand begonnen zijne gedachten weder geregeld te worden, en nu eerst over zag hij [met één blik, wat hij hopen mocht. «Edele ziel, zeide hij in zich zelve, edele Marie I Haastig liep hij de stad in op het wintersch veld van zijn hart was de levendmakende lente gekomen. «Nun musz zich Alles, Alles wenden!" herhaalde hij luide. X. Met bevende hand schelde Arnold een half uur later bij de Weduwe Van den Winter aan. Eene dienstbode deed open. «Is Mevrouw alleen thuis?" vraagde Arnold. Om u te dienen, Mijnheer, wien moet ik zeggen, dat er is? Ik zal zoo vrij zijn mij zeiven aan te dienen wil u zoo goed zijn mij naar de deur te brengen. De dienstbode voldeed aan zijn ver zoek. Zachtkens klopte Arnold aan een even zacht «Binnen," bekwam hij ten antwoord. Hij trad de kamer in. Mevrouw Van den Winter was juist opgestaan maar dreigde thans onmach tig neer te vallen. Vergeving begon Arnold zacht, toen by vlug de kamer rondziende een ledikant ontwaarde. Vergeving, Me vrouw 1 de plicht gebiedt mij deze vrij heid te nemen. Het duurde eenigen tijd vóór Martha kon antwoorden, Indien dit waarheid is", ant woordde zij eindelijk, -- neem dan daar plaats en spreek, wat ik u bidden mag, zoo zacht mogelijk, Mathilde geniet juist een weldadigen slaap Arnold ging zitten en fluisterend be gon hij «Mevrouw, men heeft men bij u van ontrouw jegens Mathilde beschul digd ik ben in staat dit overtuigend te logenstraffen. Dat ik Mathilde verliezen moest grieft mij diep, doch nog oneindig meer de gedachte, dat ik haar als on trouwe verschenen ben." Martha werd vreemd te moede. Ja, in dat ronde gelaat, in die waardigheid van zeggen, las zij reeds duidelijk, dat die ontrouw een leugen was. Zij hernam, toen Arnold haar antwoord scheen af te wachten Ja, het is zoo Men heeft ons zelfs een briefje getoond, dat gij aan zekere Marianne geschreven hebt en tot wie gij in eene betiekking scheen te staan, die aan liefde moest doen denken. Als ik u zeg, Mevrouw, dat die Marianne eene zuster van mijnen besten vriend is, is u dan reeds die verklaring genoeg Dan nog blijft het vreemd, dat gij haar persoonlijk schreef. Doch lees zelve," sprak Martha en had in een oogwenk het briefje opgezocht en Arnold over handigd. O, nu is mij alles duidelijk. Ik schreef haar deze regelen, toen zij van hare huwelijksreis in hare ouderlijke woning was teruggekeerd. Zij zelve bad mij als vriend van haren broeder uitge- noodigd, die gebeurtenis te komen vie ren want en dit wil ik eerlijk be kennen, ik draag haar werkelijk vriendschap toe, en zij mij, zonder in de verste verte aan liefde te denken. Trou wens zij was reeds lang verloofd voor ik haar kennen leerde. Indien u deze ver klaring nog niet genoeg is, zoo wil ik u het adres van haar en hare ouders gaarne opgeven, opdat gij zelve kunt oordeelen, of ik waarheid spreek." Ik geloof u, Arnold, ik geloof u, antwoordde Martha, niet wetende wat meer te zeggen. O ik zou zoo graag die woorden ook uit Mathildes mond vernemen, sprak Arnold aangedaan, doch nu zij ongesteld is mag ik wellicht daarop thans nog niet hopen. Is hare ziekte ernstig," vraagde hij Martha op een toon, die duidelijk te kennen gaf, dat hij die vraag reeds lang had willen doen. Volgens den dokter, zal zij spoedig hersteld zijn, doch zij moet zich voor iedere aandoening die met u in verband staat wachten. Met mij zeide Arnold haas tig, «ik wil toch niet hopen, dat ik de oorzaak ben dat mijne ontrouw haar" Arnold wist van angst niets rnee te zeggen. Martha zweeg een wijl, als scheen zij iets gewichtigs te willen zeggen en vooraf hare woorden te overwegen. Die oogen blikken waren Arnold eene eeuwig heid. Nu dan Arnold ik wil u alles zeggen. Dat uw vader de onvoorzichtigheid had die ook gij weet, smartte ons beiden, doch het zou de vraag geweest zijn, of Mathilde u daarom verlaten had Toen wij echter van uwe ontrouw hoorden, en wij moesten daaraan geloofslaan, toen mochten wij niet aarzelen tot den bewusten stap over te gaan. Hoezeer Mathilde dat krenkte, kan ik u niet ge noeg zeggen. Eerst na dien tijd heb ik duidelijk gezien, hoe zij u aanhing, want sedert zij den laatsten brief schreef is zij dagelijks stiller en ernstiger geworden. Ik twijfel er geen oogenblik aan, of Mathilde heeft nog altijd hare liefde voor u bewaard." Martha scheen nog meer te willen zeggen, maar zij zweeg. Arnold waren die woorden muziek ge weest. In de hoogste vreugde antwoord de hij Martha haastig «O indien dit waar is, indien zij mij niet vergeten heeft, mag ik dan met uw goedvinden mij weder met haar ver- eer.igen, en wilt gij dan uwe toestem ming tot onze verlooving geven Ik mag u daarop thans nog niet antwoordenvooraf wil ik Mathilde hooren. Langzamerhand hoop ik haar op de hoogte te brengen van ons oHprlintr

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1