nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 72. Woensdag 8 September 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR ab onnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. 1MERSF00RTSCRE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Staats-Courant bevat een ko ninklijk besluit, waarbij wordt bepaald, dat de tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag '18 dezer, des nam. te 3 uur. De minister van Staat, minister van Bin- nenlandscbe Zaken wordt gemachtigd zich op hel vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde zitting der beide Kamers, de vergadering in 's Ko- nings naam te sluiten. Voor het doorgaand verkeer tus- schen Parijs en Amsterdam is door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen in dienst gesteld een salon rijtuig le kl. Dit rijtuig bestaat uit twee afdeelingen, waarvan de beide uitersten met drie uitschuifbare zittingen in elke bank en een zeer lange salonafdeeling in het midden met drie zitplaatsen, die door omkanteling van den rug en de zitting in bedden veranderd kunnen worden; tegenover deze zijn nog twee gewone zitplaatsen. Een deuropening geeft toe gang tot een korte aangrenzende afdee- ling, waai in een privaat en een wasch- tafel aanwezig zijn. Het gewicht van'dit rijtuig is 14 ton; het getal zitplaatsen is 17, en het is vervaardigd te Neuren berg door de maatschappij ïNurnberg." Het Kuihaus te Scheveningen was door tusschenkomst van de heeren C. Janse en Co. te 's-Gravenhage, door Hollandsche assuradeurs bij Amsterdam- sche beurspolis in opbouw verzekerd. Na de voltooiing deed gemelde firma eene offerte van fl,50 per mille, nadat de risico's door Amsterdamsche assuradeurs in loco waren opgenomen. De directie van het Kurhaus vond deze premie veel te hoog, met het oog op de uitstekende brandveiligheidsmiddelen, de goede brand- kranen enz., waardoor brand bijna on mogelijk was. L'Union Beige sloot de verzekering tegen 75 ets. per mille. Wij zullen hier niets bijvoegen. (Ven. bode.) Een drietal telegrafisten van het hoofdkantoor te Amsterdam hebben zich aangemeld voor dezelfde betrekking in Transvaal. De Nederlandsche school voor Nij verheid en Handel te Enschede is Maan dag door den Burgemeester, in het bijzijn var. raadsleden, commissie van toezicht en belangstellenden geopend. De zaak tegen Domela Nieuwen- huis zal den 16 dezer voor het Gerechts hof te 's Gravenhage behandeld worden. Aan de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is door 98 depar tementen, te zamen uitbrengende 330 stemmen deelgenomen, met den volgen den uitslag: op Dr. J. Zaaijer te Leeu warden zijn uitgebracht 310 en op Mr. J. A. v. Gilse, te Rotterdam, 20 stem men. Dientengevolge is eerstgenoemde tot lid van het Hoofdbestuur gekozen. De vacature-Boot, die voortduurde door het bedanken van Mr. Mees, te Rotter dam, is thans weder vervuld, daar de Heer Zaaijer verklaard heeft de benoe ming te zullen aannemen. Den 18 en 19 September e. k. zal op de baan achter het Rijks-Museum te Amsterdam een internationale en natio nale najaars-wieier wedstrijd worden ge houden, waarvan het programma als volgt is samengesteld Feest-programma: Zaterdag 18 Sep tember 1886, ll'/a uur reünie en ont vangst der wielrijders in het paviljoen «Vondelpark"; 12V4 uur optocht naar de renbaan, voorafgegaan door een muziek corps 1 'A u. optocht langs de baan van alle mededingers voor den wedstrijd in rscecostuum (verplichtend); 1'/» u. aan vang der wedstrijden5"a u. gemeen schappelijk diner 8'/a u. wedstrijd in het kunstrijden enz. Maison Stroucken"10 u. prijsuitdeeling 10'/2 u. groot bal. Zondag 19 Sept. 1886. 11 uur. Ge- ®mhnlijke rit naar Ouderkerk. Bijeen komst Vondelpark voor de muziektent. 12'/a uur. Koffiedrinken in Ouderkerk. 3'/, a 4. ure Terugkomst in Amsterdam. De hertog van Aumale, die zich metterwoon te Brussel zal gaan vestigen, maakt thans, terwijl zijn woning in orde wordt gebracht, een reisje door Nederland en zal ook een poos in Engeland vertoe ven bij den Graaf van Parijs. Door de besturen van de Maat- Roman van KARL HEIGEL. 1) De ijzergieterijen en smederijen van Wisborg, het eigendom van een Duitsch industrieel, liggen als een chaos van ver weerde gebouwen, voor wier stijl en materialen het doel waarvoor ze waren bestemd alleen in aanmerking genomen is, aan een der fraaiste meren van geheel Zweden. Het was zomer. Boven den hoogoven hing een niet zeer dichte rookwolk en in het inwendige van de gebouwen, die met hun schemerachtig daarin heerschend licht wel iets van een hel hadden, straalde de gloed uit de luchtgaten der ovens, maar de reusachtige stoomhamers waren in rust, de gieters, smeden, draaiers en bankwerkers, kortom al die honderden arbeiders, die het hoofd van de beroemde Duitsche firma bij zijn onderneming aan 't werk had, hadden een dag vrij-af, want Erich Otto Wohlgemut vierde zijn zilveren bruiloft. Het weer was den feestvierenden gun stig. Nauwelijks door een zuchtje bewogen lag het meer met zijn blauwe oppervlakte te midden van het woud, dat zich in zijn wateren spiegelde en het met een steeds groen blijvend festoen omgaf. De naburige heuvelrijen straalden in violetkleurige tint. Op een eiland te midden van het prach tige park verhief zich een statige villa, 't Was het zomerverblijf van den heer Wohlgemut en zijn familiedaar ver bond hij de zorg van het beheer zijner ijzergieterij met de genietingen van een verblijf op het land. Daar weerklonken de stemmen van vroolijke menschen van achter boschje en struik en 's avonds waren alle vensters van het heerenhuis feestelijk verlicht en drongen de toonen der muziek naar buiten. Wohlgemut ge leek, om eens aan zijn betrekking een vergelijking te ontleenen, de stoomhamer in de ijzergieterijen en pletterijen van den tegenwoordigen tijd, die even goed een stuk smeedijzer van duizend pond gewicht meester wordt en bewerkt als hij zeer netjes een noot kan kraken. De moeilijksten technische quaesties behan delde hij en bracht hij tot een bevredi gende oplossing, en daarbij was hij toch een vriend van de gezelligheid, een aan- j gename, vroolijk schertsende gast aan tafel. Op gezegden dag ging het op het schappij ter bevordering van Nijverheid en van de Vereeniging voor fabrieks- en handwerksnijverheid is eene commissie benoemd tot het onderzoeken van de vol gende vragen: 1. Kan de ontginning der heidevelden dienstbaar gemaakt worden tot verschaf fing van werk? 2. Wat leert de ei varing op dit gebied in Nederland en elders? o. a. in Belgic en Hannover? 3. Is het wenschelijk in Nederland pogingen tot verwezenlijking van dat denkbeeld in het werk te stellen? 4. Van wie moeten zulke pogingen uitgaan, en op welke wijze moet men trachten dit doel te be reiken? Om die vragen goed te kunnen be antwoorden, wendde de commissie zich per circulaire tot de burgemeesters van gemeenten waar heidevelden zijn, met het beleefd verzoek om te willen mede- deelen 1. Of eventueel de aan de gemeente toebehoorende heidegronden voor zooda nig doel ter ontginning zouden kunnen worden afgestaan. En zo„ ja, tot welken prijs 2. Hoe groot de uitgestrektheid en welke de hoedanigheid dier gronden is en hoe zij gelegen zijn ten opzichte van spoor- en waterwegen De commissie vertrouwde, dat met het oog op het doel, waarnaar het onderzoek streefde, nl. het pogen om eenigszins te voorzien in den arbeidsnood, die in meerdere of mindere mate alom in den lande heerscht, de burgemeesters die vragen zoo spoedig mogelijk zouden beantwoorden. Men meent echter, dat slechts de helft der betrokken burge meesters zich gehaast heeft, aan het verzoek der commissie te voldoen. Van anderen wordt het antwoord nog inge wacht. Het is te wenschen, dat hunne ant woorden zich niet te lang laten wachten. Ulr. crt. In de Vrijdag j.l. te Harderwijk ge houden bijeenkomst van eigenaars van gronden aan de zeestranden en belang hebbenden bij het nemen van maatrege len om de zeeoevers te beveiligen tegen overzetting van zand en afspoeling door de zee, en verder om tot verbetering te komen van de waterlossing, is in begin sel besloten te trachten een waterschap 1 op te richtenreeds is eene commissie j benoemd, om hiervoor de noodige plan- i nen op te maken. De Amst. Ct. bevat weder eenige mededeelingen over de grondverschuiving bij het centraalstation te Amsterdam. Wij ontleenen daaraan het volgende Thans wenschen wij een en ander om trent de fundeering der bekapping te zeggen, naar aanleiding van-de ons we derom van vertrouwbare en deskundige zijde gedane mededeelingen. Gelijk uit ons artikel van 12 Aug. bleek, waren de heipalen onder de stationsbekapping reeds belangrijk van den loodrechten stand af geweken. Het spreekt van zelf, dat verplaatsing van de houten fundeering afwijking van de daarop gemetselde pijlers, die de kap- spanten dragen, tengevolge heeft. Bedroeg de afwijking dier pijlers in de maand Juni 15 centimeter, bij eene meting den 31sten Augustus gedaan, was dit cijfer reeds tot 27 centimeter gestegen Hieruit ziet men dus, dat zelfs in den tijd, toen er niet verder gearbeid werd aan de bekapping, en alz«o de reeds bezette pijlers niet verder bezwaard wer den, de onderliggende grond alles behalve in rust was. Eene omstandigheid, die wel eenigszins pleit voor het algemeene ka rakter van het verschijnsel: grondver schuiving die het gansche terrein omvat. Den 30. Augustus begon men met het opvijzelen der kapspanten. Maar reeds den volgenden dag moest het werk ge staakt worden, zoodat de vraag zich voordoet, of dit niet geschied is uit vrees van den toestand nog te verergeren. De breedte van het bovenvlak der pijlers, waarop de spanten der kap rusten, zijn in normalen toestand voldoende, maar bij verplaatsing van het rustpunt zullen bin nen korten tijd de ijzeren spanten hare voeting verliezen. Binnen korten tijd, want wie waar borgt de onwrikbaarheid der bekapping, indien de pijlers voortgaan zoo aanmer kelijk IJ-waarts af te wijken, als in hel zoo gering tijdsverloop tusschen Juni en Augustus wordtde spanning in den kap- boog te sterk; het is dan buigen of barsten. Nu reeds zijn de bovenvlakken der pij lers aanmerkelijk van de horizontale richting en de assen der pijlers evenre dig van den loodrechten stand afgewe ken. Uit de grootte der eerstgenoemde afwijking wordt en met grond be sloten tot de grootte van de afwijking der heipalen. Deze afwijking zou zoo doende, aan het benedeneinde dier pa len, niet minder bedragen dan 1 meter 80 centimeter. Uit een schets, die het blad geeft, kan men, in hoofdtrek, het onderscheid zien tusschen den stand van pijlers en houten fundeering, gelijk hij zijn moet en gelijk hij is. Het vermoe den ligt voor de hand, dat elke poging om aan de kapspanten deugdelijker rust punt te verschaffen, wat nimmer zonder bezwaring van de pijlers kan geschieden, eene beweging veroorzaakt, die de palen nog meer zal doen afwijken. De Haagsche politie heeft dezer dagen de hand gelegd op een individu, Huijgens genaamd, te Rotterdam woon achtig, die er zijn werk van maakte, op eene inteekenlijst, voorzien van valsche handteekeningen, een bedrag van f400 te verkrijgen ten behoeve van eene niet beslaande weduwe, wier man op ongeluk kige wijze het leven zou hebben verloren. Onder toevallige omstandigheden viel deze persoon der politie in handen. Hij had nl. het zoontje van een ingezetene der residentie op straat aangesproken en het knaapje op zeker uur aan het Plein ont boden, waar hem eene boodschap zou opgedragen worden. Het kind vertelde dit voorval aan zijn vader, deze op zijn beurt aan de poliiie, waarvan het gevolg was, dat de oplichter door een recher cheur werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij het knaapje een brief, gericht aan graaf v. B., ter bezorging overreikte. In de haven van den Helder en langs de kust aldaar houden zich tegen woordig millioenen kleine vischjes op, van verschillende soort. Men heeft de scholen van zulke vischjes zoo menig vuldig nooit gezien. Sommige visschers meenen dit verschijnsel te moeten toe schrijven aan het niet rneer visschen met de wonderkuil op de Zuiderzee. Blijkt die meening waar te zijn, dan zou de vraag, of door het befaamde net nadeel veroorzaakt wordt, bevestigend beantwoord moeten worden. {Rolt. Ct.) Men schrijft aan de N. R. Ct.: De ondervinding heeft geleerd, dat bij eiland nog vroolijker en nog drukker toe dan anders. Vrienden uit Duitschland, Zweedsche heeren van de nabijgelegen landgoederen en beambten van den heer Wohlgemut waren om de welvoorziene ontbijttafel gezeten, en aan de xSkal's" kwam geen einde. Eerst laat in den namiddag verspreidde het gezelschap zich; de een zocht de biljard en rookkamer op de villa, de andere de schaduwrijke speelplaats in het park op, terwijl wéér anderen met de bootjes te zamen uit roeien gingen. Maar de heer des huizes ging, nadat hij over de toebereidselen voor het diner, dat 's avonds zou gege ven worden, een wakend oog had doen gaan, naar zijn werkkamer. Terwijl hij daar den inhoud van de dien dag inge komen brieven doorvloog en die welke van zakelijken inhoud waren van de massa felicitatiebrieven afzonderde, kwam de jonge gouverneur van zijn kinderen, Waldenaar Freiberg, bij hem binnen. Deze was een jonge philoloog, dien de fabriekheer meer uit medelijden met den behoeftigen man dan wel om zijn kin deren bepaald les te geven, nu reeds voor den derden zomer naar zijn landgoed in Zweden had meêgenomen. Zoo streng als zijn dochters en zoons in den winter gehouden en Jan met een massa leer meesters en leeruren overladen werden, zoo vrij liet hun vader hun des zomers. Op Wisborg mochten ze naar hartelust de vrijheid genieten en zwemmen en gymnastiseeren voor het Engelsch had den zij daar een M i ss voor het Fransch een Mademoiselle. Freiberg behoefde hun slechts gedurende een paar uren daags in zaken van meer algemeen weten- schappelijken aard les te geven en had derhalve voor zijn eigen uitspanning vrijen tijd genoeg. En de uitspanning, die de jonge man zocht, was gemakkelijk te bevredigen. Hij deed niets liever dan alleen door het bosch langs den oever van het meer dwalen of roeitochtjes maken op het meer. Ook verliep geen avond, waarop hij zich niet in de fabriek bevond en als een oplettend toeschouwer stond toe te kijken als de witgloeiende, door blauwe vlammetjes gelekte en om straalde massa uit den hoogoven golfde, de stoomhamers dreunden en van de ijzeren staven vonken spatten. Derwaarts liet hij zich gaarne door iemand van zijn leeftijd, den jeugdigen Swan JOnsson be geleiden en door dezen in de eigenaar dige bijzonderheden op dat prachtige ge bied der industrie inwijden. Aan de uit spanningen, die het gezelschap en het verblijf in het op rijken voet ingerichte huis opleverde, nam hij slechts een be scheiden, en zooals de heer des huizes zelfs vond, een al te bescheiden deel. En toch gloeide een hartstocht in zijn binnenste en was hij voor muziek en schoone vrouwen, kortom voor alle ge neugten der wereld volstrekt niet onge voelig, integendeel. Als hij de vernede ringen, die de armoede meèbrengt, ook maar niet zoo scherp en pijnlijk had moeten ondervinden Geschenken aanne men valt dikwijls moeilijker dan geschen ken geven. De herinnering aan de kom mervolle kindschheid, die hij had door leefd, de gedachte aan zijn moeder en zuster, die thuis gebrek leden, drukte zwaar op hem. Het kon niet missen of een op die wijze gevormd karakter moest in een kring, waar alles zoo gemakkelijk en zoo harmonisch in elkander voegde, meermalen miskend en verkeerd begre pen worden. Waldemar scheen beschroomd en hij was trotschhij ging voor ondank baar door, terwijl hij het hem overwel digende gevoel met de beschaamdheid, die een man van fijne vormen gevoelen kan, verborg; hij heette een droomer, terwyl hij met hart en ziel naar weten schap, naar daden dorstte. Zooals hij bestond, kon hij moeielijk gelukkig wor den, en toch bestond hij zoo, omdat de eerste indrukken, die wij van het leven ontvangen, dieper ingrijpend zijn en meer invloed op ons hebben, dan velen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1