Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. geboortebewijzen te vragen, maar tot groot vermaak van iedereen kwamen nieuwsgierige meisjes, die bijna huwbaar waren, ten hove. De gasten werden ont haald, en kregen mooie bloemruikers, doosjes met suikergoed en photographiën van de Koninklijke familie. De kleine Kroonprinses nam met veel waardigheid de honneurs waar en amuseerde zich heel goed. Enkel beklaagde zij er zich onder scheidene malen over, dat andere kinde ren van zes jaar zooveel grooter waren dan zij. VI. BI. Omtrent den brand, welke Zater dagnacht onder Lunteren woedde, meldt men nader het volgende: Door hevig knappen werd de boer met schrik wakker en zag, dat het achterbuis brandde; na de knechts gewekt te hebben ontdekte hij, dat ook de berg en de schuurberg, welke op 10 en 13 Meter van het gebouw staan, eveneens in volle vlam stonden, dus alle perceelen tegelijk, terwijl er volstrekt geen wind was. Een zware ladder, die altijd achter den schuurberg hing en door één persoon niet kon bestuurd worden, werd terug gevonden staande tegen het rieten dak van het huis. Niemand twijfelt er dan ook aan of hier is aan moedwil te den ken. Het hoofd der politie in de gemeente heeft Zondag reeds een onderzoek inge steld, terwijl de justitie uit Arnhem wordt verwacht. Met het sloopen van de muren van het Kurhaus, gaat het niet zoo vlug als men aanvankelijk dacht. De grootste moeielijkheid schijnt te bestaan in het brengen van een kabel over de muren. Dit te laten verrichten door een werk man, zou allicht met levensgevaar ge paard gaan. Men heeft nu de hulp inge roepen van de Scheveningsche afdeeling der Noord- en Zuidhollandsche redding maatschappij, die haar vuurpijltoestel bereidwillig had afgestaan voor dat doel. Maandagmiddag zouden met het toestel lijnen over de muren geschoten worden. Doch toen alles gereed stond, achtte men het geraden nog eenige uren te wachten, omdat rondom het Kurhaus, en vooral op het strand, zich een aantal wandelaars bewogen, die men moeilijk kon verwij deren. Gisterenmorgen is bij het hervatten van de pogingen, om door middel van lijnen, uit een vuurpijlentoestel geschoten, een stuk muur van het afgebrande Kurhaus omver te halen, een vuurpijl, met 3 kilo buskruit geladen, afgeweken, waardoor eerst in het spuitwaterhuisje onder de Galerie en daarna in de res tauratiezaal van dat gebouw groote schade aan meubelen en glaswerk ver oorzaakt werd. De pijl veranderde, Jtoen zij tegen een muur der eetzaal stuitte, van richting, en ontplofte ten slotte tegen den muur van het door den brand gespaard gedeelte van het Kurhaus. De machinist, die met de bediening van het toestel belast was, kreeg lichte verwondingen aan handen en gezicht. Op alle verzoekschriften om gratie, ten behoeve van mevrouw Bulkley inge diend, is afwijzend beschikt. Tevens is bepaald, dat zij naar de cellulaire ge vangenis te Rotterdam zal worden over gebracht, daar die te Dordrecht voortaan als huis van bewaring wordt gebezigd. Naar de N. R. Ct. verneemt, is omtrent de uitzending eener wetenschap pelijke expeditie, tot onderzoek en bestrij ding der berri-berri, nog niets met zeker heid beslist, behalve dat zij zal samenge steld worden uit twee Nederlandsche specialiteiten in bacteriologie en Indische officieren van gezondheid, en dat nog in den loop van dit jaar het onderzoek moet zijn aangevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van den militairen geneeskundi gen dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bacteriosco- ter is dit bekend. Soubrette zal weer een prachtige rol hebben. En dan zuchtte Thea en niet zonder reden. Want haar hoop op een schitterende toekomst als prima-donna, haar droomen van roem en rijkdom bleven tot nog toe steeds droomen. De kinderschoenen nog nauwe lijks ontwassen werd zij door haar moeder in de kunst van den dramatischen zar.g onderwezen. Of het aan de school dan wel aan de leerlinge lag, willen wij niet beslissen, doch Thea's stem was en bleef, op zijn zachtst genomen, gevoileerd. In de lage tonen klo«k die als de stem van een wreveligen knaap en in de hooge daarentegen werkte zij op den toehoor der als het blinken var. een mes op iemands oog. De intendant van het vor stelijk tooneel had, nadat zij voor hem haar proefstuk had afgelegd, nvoorloopig" van een engagementafgezien. »Dat was uit rancune over vroeger jaren," zei Thea's moeder, die het gezang van haar lieveling hemelsch vond. Maar helaas 1 deze mislukte proef had nog veel erger gevolgen. Al de agenten van de verschil lende schouwburgen waren daarvan ge tuigen geweest, want juffrouw Freiberg had in haar al te goed vertrouwen op haar dochter deze hooge geesten zelve er bij gehaalden van dat oogenblik was dus voor de beide vrouwen ook pisch gebied noodzakelijk acht ter verdere bestudeering der ziekte. Gedurende de maand Augustus jl. zijn bij het koloniaal werfdepot te Har derwijk aangenomen 121 personen, en wel 76 Nederlanders, (w. n. 3 milicien verlofgangers), 19 Duitschers, 13 Luxem burgers, 9 Zwitsers, 2 Belgen en 2 Oos tenrijkers, terwijl 75 militairen van andere koipsen werden overgenomenonder dezen was een milicien. Naar Oost lndië vertrokken, in 2 de tachementen met 4 officieren, 84 onder officieren en minderen, nl. 63 Nederlan ders, 11 Duitschers, 3 Zwitsers, 3 Belgen, 3 Luxemburgers en 1 Oostenrijker, ter wijl 3 officieren en 1 adjudant-onderofficier (kapelmeester) afzonderlijk vertrokken. Uit Oost-Indië keerden terug 80 mili tairen, nl. 40 Nederlanders, 15 Duitschers, 18 Belgen, 6 Zwitsers, 6 Franschen, 2 Luxemburgers, 1 Amerikaan en 1 Hon gaar. Van dezen overleed 1 aan boord, werden 12 gepaspoiteerd en 59 gepen sioneerd met pensioenen van flÖO tot f380, terwijl de overigen in afwachting bleven tot nadere regeling van hunne positie. Uit West-Indië keerden 7 man, w. o. 4 Nederlanders, terug, die gemiddeld '13 jaren aldaar verbleven. In tegenstelling met verleden jaar, is het tabaksgewas in de Betuwe uitste kend geslaagd, overal is het zand- en aardgoed reeds geplukt en in de schuren geborgen, met het breken van het best goed is een begin gemaakt, jammer dat het op enkele plaatsen van hagelslag heeft te lijden gehad, en dit te meer omdat het blad breed en lang was en bijzonder geschikt om voor dekblad ge bruikt te worden, in het nieuwe gewas wordt nog geen handel gedaan, maar men verwacht dat dezelfde prijzen zullen worden besteed als verleden jaar. Vorst Alexander is te Jugenheim, op het slot Heiligenberg aangekomen, waar hij allerhartelijkst door zijne familie ont vangen werd. Ieder huis in het schoone dorp was versierd, en toen de vorstelijke familie nog denzelfden avond een rijtoer maakte, werd het klokgelui door het ge juich der bevolking overstemd. Alexander zal zich eerlang over Brussel naar Enge land begeven. Te Philoppopel hebben Zaterdag on geregeldheden plaats gehad, die echter niet van ernstigen aard waren. Zij be stonden in samenscholingen van eenige aanhangers van vorst Alexander voor het Russische consulaat, waar ook Russisch gezinde Bulgaren bijeenkwamen. De po litie kwam onmiddellijk tusschenbeiden en dreef de menigte uiteen. De voorloopige regeering van Bulgarije heeft den Czaar op zijn naamdag geluk gewenscht en een genadig antwoord ont vangen. Vooral te Weenen schijnt men met ongerustheid de loop der gebeurtenissen gade te slaan. Sommige bladen hebben de twijfel geopperd, of Bismarck wel aan Oostenrijks belangen denkt, als hij zorg vuldig vermijdt zich den toorn van den Czaar op den hals te halen. Eene Russische bezetting van Bulgarije zou zeker Hongarije in beweging bren gen en toch is het niet onmogelijk, dat Rusland tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen om de onderwerping der Bulgaren te verzekeren. Tweehonderd leden van de Sobranje zonden hun gewezen vorst te Jugenheim het volgende telegram »De te Sofia ver zamelde nationale afgevaardigden bidden op den naamdag van uwe hoogheid van den Almachtigen God voor u gezondheid en een lang levenzij betreuren diep uwe afwezigheid van het geliefde vader land en wenschen van harte, den held en de verdediger der vrijheid ien natio nale onafhankelijkheid zoo spoedig moge hun deur gesloten. Zoodoende bleef Thea svoorloopig" niets over dan zich met een schralen pot en met den bijval harer moeder te vergenoegen. Doch al moest zij door den tegenzin dien zij voor dat ^eeuwigdurende gezing," aan den dag legde het al twijfelachtig maken of zij het ooit tot prima-donna zou brengen, stellig zeker bleef haar een andere gave der goden over ze was bepaald mooi wel was ze geen Venus van Milo, maar een Venus was zij. Haar schoonheid had gloed en kleur. Waar Thea zich vertoon de trok zij het oog van een ieder. Eenige dames uit de schouwburgstraat vonden wel, dat die schoonheid wel iets heidens, iets zigeunerachtigs had en plaagden Thea daarmeè, doch wat gaf deze om de opinie van andere vrouwen Als zij haar breede vlechten 's avonds had los gemaakt, wierp zij het zwarte, woeste haar achter over haar schouders en rug en knikte zichzelven in den spiegel vergenoegd en welbehaaglijk toe. En bij dien lach werd dan een heel klein kuiltje zichtbaar, vlak onder een klein donker vlekje op haar rechter wang een natuurlijke mouche dus. Het speet Thea wel, dat zij op straat zoo zelden door iemand werd gegroet en dus ook zoo zelden gelegenheid had dien groet te be antwoorden. Want ieder, tegen wien zij lijk weder in bun midden te zien. Moge gij leven voor de roem, de eer en groot heid van Bulgarije!" De correspondent van de Times le Sofia bericht dd. 9 Sept.: »IIet was hoog tijd voor den Vorst om in aller ijl af te reizen. Onder de Oost-Rumelische officie ren had men een goed doordacht plan beraamd om zijn vertrek des noods met geweld te verhinderen. Aan de spits der beweging stond de commandant van het regiment te Philippopolis, majoor Welts- holï. Hij en twee kapiteins van het regi ment werden met medeweten van den vorst in hechtenis genomen, maar den dag na Alexanders vertrek weer vrijge laten. Niets echter is in staat, de liefde en de toewijding van de officieren en soldaten voor hun vorst te verminderen. Ik twijfel er aan, of er één enkel sol daat aan deze of gene zijde van het Bulgaarsche Balkangebergte te vinden is, die niet verwacht, dat de vorst zal terug- keeren. Heden keerden 2 bataljons infan terie en 1 escadron cavalerie met 24 kanonnen, onder bevel van de majoors Petergof en Bolabanoff, van Kustendje, onder het gejubel des volks, naar Sofia terug. Toen zij het vorstelijk paleis voor bijtrokken werd een manifestatie gehou den. Uit aller borst steeg de kreet»lang leve de vorst!" Nog meldt men uit Sofia van 14 Sept. De afgevaardigden hebben gisteren elk voor zich een adres aan Prins Alexander onderteekend, waarin de hoop op weer zien wordt uitgesproken, maar dat is de eenige manifestatie die men ten zijnen gunste doer, zal. De algemeene stemming is voor overleg met Rusland. De orde is ongestoord. Het eenig gevaar bestaat in partij-tweedracht. Mocht tengevolge daar van botsing ontstaan, dan zou Rusland daarvan zeker tot vermeerdering van zijnen invloed gebruik maken. Op het oogenblik schijnt die Mogendheid het bij eene »ze- delijke" leiding der Bulgaarsche Zaken te willen laten. Keizer Wilhelm, de Keizerin en de Kroonprins bevinden zich op het oogen blik te Straatsburg om de groote ma noeuvres in den omtrek dier stad bij te wonen. De ontvangst was van de zijde der Duitschers hartelijk, van de Elzas- sers koeler, maar toch niet onvriendelijk en vol eerbied. Duitschland en Rusland schijnen tegenwoordig maar goede vriend jes te zijn; toen Prins Wilhelm van Pruisen Zaterdagavond te Brest Litonsk aankwam om de Russische manoeuvres bij te wonen, werd hij aan het spoor wegstation ontvangen door den keizer, den troonsopvolger en de andere groot vorsten. De keizer reed met den prins naar de vesting, ter begroeting der kei zerin. De Duitsche prins zat bij het gala diner ter rechterzijde van de keizerin. Tamin, de laatste sterke stelling die de Soudansche opstandelingen in de na bijheid van Suakin bezaten, werd Vrijdag door de met Egypte xbevriende" Souda- neezen ingenomen. De opstand in Oost-Soudan is hier mede feitelijk ten einde, zegt de bericht gever van the Standard, en van den Opper-Nijl luiden de berichten eveneens gunstig. De dienst in de Remonstrantsche kerk wordt Zondag 19 September waar genomen door Ds. M. J. Mees van Haar lem. Te rekenen van 1 October e. k. wordt de 1. luit. voor spec, diensten J. L. van Heukelom van het 1. reg. veld- artt. alhier voor onbepaalden tijd gede tacheerd bij de instructie-batterij, ter ver vanging van den 1. luit. Oolgaardt van het 2. reg. veld-artt. die op voorschreven datum bij de 2. afdeeling der krijgsschool gedetacheerd wo dt. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. P. Holtschue, 2e Luit. bij het le reg. vesting-artillerie is ingedeeld te Utrecht. lachte, werd betooverd. Thans moest zij meestal met neèrgeslagen blikken en stemmig gelaat naast de als een duenna naast haar gaande moeder voortschrijden. »Dat geeft je iets interessants dan krijg je iets van een Madonna in je houding," troostte deze en toch schoot uit de schaduw dier lange wimpers een blik semstraal, die harten in laaien gloed zette. Thuis was haar grootste genot zich met allerlei linten en strikken en valsche juweelen te behangen en uit sluiers, bonte linten en doeken een phantastische klee ding samen te stellen. En aldus verkleed stelde ze dan in tegenwoordigheid van haar moeder de koningin van Saba, Cleopatra of Bajadèra voor. vPrachtig! eenig! In allen deele heer lijk 1" riep juffrouw Freiberg dan en ge voelde in zulke oogenblikken spijt, dat zij de eenige was, die dit alles aanschou wen mocht. Op denzelfden zomervoormiddag, waar op Waldemar Freiberg daar ginds in Zweden zijn koffer pakte zaten moeder en dochter met de uitdrukking van ver driet en zorg op haar gelaat en zonder de minste opgewektheid tot studie thuis het verwende kind als altijd op de sopha, de weduwe op een matten stoel tegen haar over. Beide zaten nog met onopgemaakt haar in haar morgen- Bij de na-examens aan de K. M;. Academie te Breda is o. a. de cadet v. d. Plank overgegaan in liet 4e studie jaar, terwijl de cadet Maidrnan, vroeger leerling aan de H. B. S. alhier overge gaan is in het 2e studiejaar. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 16 September 1886, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het bouwen van eene meisjesschool. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van boomen op de wandel plaatsen. 3. Voorstellen tot vernieuwing van straten. 4. Benoeming van leden der commissie bedoeld bij art. 166 der gemeentewet. Gisteren was het vijftien jaar gele den dat de H. B. School alhier, plechtig werd geopend in tegenwoordigheid van den Inspecteur van het Midd. Onderwijs, prof. Bosscha en andere autoriteiten. Des avonds werd die gebeurtenis op het terrein en in de zaal van Araicitia feestelijk gevierd door het dagelijksch bestuur, de commissie van toezicht, de leeraren en leerlingen der inrichting en vele belangstellende ingezetenen. De eerste cursus ving aan met 41 leerlingen, verdeeld over de eerste, tweede en derde klasse. De algemeene vergadering der Ne derlandsche Gustaaf-Adolf-vereeniging zal, ouder voorzitterschap van Dr. E. W. E. Rauwenhoff, dit jaar gehouden worden te Amersfoort, op Woensdag den 6den October a. s. Des avonds te voren zal er te half zeven uren eene openbare samenkomst met muziekuitvoering plaats hebben in de St. Joriskerk. Als sprekers zullen op treden de lieeren: Dr. A. I. Th. Jonker, Dr. Th. K. M. von Baumhauer en E. C. Jungius, Predikanten te Rotterdam, Zut- fen en Leeuwarden. Volgens het ondersteuningsplan zal dit jaar nan verschillende hulpbehoevende gemeenten in en huiten het vaderland tot een bedrag van f 12,416 worden uitge keerd. Voor de feestgave komen in aan merking Elversberg in Rijn-Pruisen, Se- monitz in Bohemen of Laaz in Hongarije. De eerste maandelijksche afleve ring van den 20sten jaargang der KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, welke onlangs verschenen is, levert ons voor de zooveelste maal het bewijs, dat het de Maatschappij slechts te doen is, om het lezend publiek voor weinig geld degelijke en tegelijkertijd aangename lectuur te verschaffen, en het door fraaie gravures nuttig en leerzaam bezig te houden. De boeiende novelle van den Hoofdredacteur H. A. Banning en de geïllustreerde,onderhoudende beschrijving van de Bedevaart naar Rome, door den begaafden schrijver J. R. van der Lans, trekken bijzonder de aandacht. De premie van dezen nieuwen jaar gang bestaat in een zeer goed gelijkend portret van den gevierden staatsman en redenaar Dr. Schaepman, terwijl als prijs aan den eersten Rebus is verbonden een volledig porseleinen Eetservies voor 12 personen. Met het oog nu op den degelijken in houd en den zeer lagen abonnements prijs van f 3,60 per jaar, aarzelen wij niet, onzen lezers dit inderdaad verdien stelijk tijdschrift aan te bevelen. Soestdijk. De bekende kindervriend, David Tob. Bamberg, had Vrijdagavond de eer te mogen optreden voor het prin- cesje. Zijn publiek bestond uit drie per sonen, de Koning, de Koningin en het princesje. Dat de kleine Wilhelmine uiterst veel jas. De kleederen, die ze den voiigen dag hadden gedragen, lagen op den grond en op stoelen verstrooid, zooals ze den avond te voren door de slaapdronken vrouwen waren uitgetrokken. Voor het overige vond men in dit huishouden de wanorde tot volkomendheid gebracht. Dat de dames uit haar humeur waren bewezen haar half leeggedronken koffiekopjes, haar sombere gezichten en weinige spraak zaamheid. Nu moeten we erkennen, dat het weer ook alles behalve vriendelijk was en met dat op het zonnige Wisborg veel verschilde. Uit de grijsgrauwe lucht viel een zachte doch onophoudelijke regen, 't was alsof het eindeloos lange draden regende en de droppels vielen met lek kend geluid in de (dakgoten, de huizen kregen aan den kant waar de wind vandaan kwam zwartachtige vlekken, en alleen de hobbeligheid van het pla veisel, welks oneffenheden nog niet door golven werden beroerd, was oorzaak, dat het schouwburgplein niet met het Canale Grande kon worden vergeleken. Maar dat het leelijk weer was deed op het humeur der beide dames zooveel niet af; 't was vandaag de eerste Juli, de voor velen zoo veel beteekenende eerste dag van het nieuwe kwartaal. De dames had den op Waldemar's terugkeer gerekend, zich daarom aan het/voor de huishuur genot had in de bewonderenswaardige toeren van den goochelaar is natuurlijk, maar ook voor den heer Bamberg zelf was het een avond vol genot, want voor zulk een luisterrijk gezelschap had hij nooit gespeeld. Toen de voorstelling was afgeloopen, zei de Koning: »En moet je nu mijnheer Bamberg niet eens bedanken'?" «Dank u wel, mijnheer Bamberg," zei de kleine, den kunstenaar de hand ge vende. en daarop keerde zij zich om naar haar vader en zeide: »Hè, pa, ik heb zoo'n pleizier gehad." Soest, 44 September. Onze geachte Burgemeester, den Edel Achtbaren Heer Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, werd heden door Z. M. den Koning be noemd tot Officier van den Eikenkroon. Barneveld, 11 September. De nieuwe openbare school die f17,873 kost en deze gemeente tot sieraad strekt, is gereed en zal zeker in alle behoeften voorzien. Lokalen, speelplaats, spreekka mer, bergplaats, alles is even goed inge richt. De banken zijn van nieuw model. Het geheel werd tot stand gebracht onder leiding van den gemeente-opzichter den heer E. J. Haanschoten. Het timmer werk werd verricht door den heer A. van de Fliert, het metselwerk door den heer Van den Brink c. s., allen alhier. De afwerking is keurig en net. 13 Sept. Over het algemeen is er op de Veluwe minder wild dan bij de opening der jacht in 1885. Hazen zijn er nog wel, doch weinig patrijzendeze laatste zijn, door het hooge water, in den foktijd verongelukt. Voor verzending naar Utrecht en de Hollandsche plaatsen, be dingt men voor hazen f 1,25 a fl,45, voor patrijzen f 0,70 a f 0,80, konijnen f0,40 a f0,60, watersnippen f0,40, een den f0,50 a f0,60 per stuk. De jacht op fazanten wordt eerst op 1 Oct. geopend. Voor de betrekking van hoofd der school voor betalenden, waaraan eene jaarwedde van slechts f800 is verbonden, hebben zich niet minder dan 35 sollici tanten aangemeld. Nijhcrk. Jl. Vrijdag had de landbou wer Klomp, wonende in het Zwartebroek onder Barneveld het ongeluk van zijn wagen, waarop hij steen stond te laden, te vallen op de openbare straat langs de havenkade alhier, met het gevolg, dat hij eene erge verwonding aan zijn hoofd bekwam, gepaard met groot bloedverlies. Na verbonden te zijn, is hij per bran card van de vereeniging van het Roode Kruis alhier naar zijne woning verroerd. Zijn toestand is zorgelijk. Amcrongen. Alhier heeft in de bosschen van graaf Bentinck eene belang rijke houtveiling plaats gehad, ten be hoeve eener Fransche mijn-onderneming. Het hout wordt per as vervoerd naar het Eek en Wielsche veerhuis, van waar de verdere verzending geschiedt per schip. Reeds sedert Mei zijn een 8tal wagens in gebruik tot het vervoer, ter wijl aan het veerhuis zelve eer.e kolossale massa hout is opgestapeld. Veenendaal, 12 Sept. Door dat de concurrentie gedurende de wintermaan den voor de slagers hier steeds grooter is dan in den zomer, hebben zij thans de vleeschprijzen met 10 cent per Kg. verlaagd en zonder been gebracht op 40 en met been op 35 cents per Va Kg. De qualiteit van het slachtvee is in deze streken over het geheel goed. Slagers van Utrecht en Arnhem koopen hier dan ook veel op. Uit de landskas der Braziliaansche provincie Pernambuco is een diefstal gepleegd ten bedrage van een mihoen gulden. bestemde geld vergrepen en nu zaten ze in doodelijke verlegenheid. Want hun huisheer, Hahnenkamm, de eigenaar van het Apollino-theater en van de meeste panden daar in den omtrek, was op het punt van betaling van verschuldigde rekeningen onverbiddelijk. En als hij zijn huurders dan nog maar in eigen persoon had ontvangen, maar de moeite van het inkasseeren nam zijn factotum, dokter Henne waar en dat was een lis pelende, sluipende schelm, die altijd een lachje op zijn gezicht had, een gemeen koperkleurig gezicht er op na hield en zooals juffrouw Freiberg zich kort en bondig uitdrukte, een ploert van de eerste soort. nVan dat sinjeur hebben we niets te verwachten," liet zij er wanhopig op volgen. »Maar is het dan volstrekt onmogelijk dien Hahnenkamm zelf te spreken te krijgen ïDriemaal ben ik bij hem op zijn villa geweest en even zoo dikwijls ben ik afge wezen. O, die intendanten en directeurs I Leer ze mij niet kennen." Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2