Muisvriend Advertentiën. Keukenmeid si ie, L. ROORE, Merk FLORENQA f20 per duizend. MANDJES WIJN. DIENSTBODE, KEUKENMEID, In een klein net gezin VOOR REIZIGERS PractischOnmisbaar! i Pas Getrouwd, A C. OKHUISEN, KAPOENEN J. H. NIJLAND, Tabak- en Sigarenhandel, HOF AMERSFOORT. OPRECHT. SLOTHOUWER ZOON. Officiëele Publicatie. f^Een Jongmensch, BAARN. üfl. VERSCHOOR, Rotterdam. ft INWONING. 1 VIOOL, ZIT- EN SLAAPKAMER, KOST EN INWONING, Met 50 'pin In Kost en inwoning Weder in grooten voorraad voorhanden: f 10.—. Bestellingen worden aangenomen door J. YAN WERMESKERKEN, onmisbaar. E1 imuvuul Yoor slechts 375Ct. p. maand, Kampstraat 105. De echte De Nieuwste, beste Te koop een goed onderhonden Te Huur, te Utrecht, a f 40,per stuk, Ter zee en te land vindt de stoom steeds eene meer uitgebreide toepassing. Tot beden echter bleven de reddigsbooten zonder stoomvermogen, wegens de veel vuldige moeielijkheden die hier door de praktijk overwonnen moeten worden. De tegenwoordige reddigsbooten bewijzen groote diensten aan de menschheid, zoo wel wegens het redden van levens als van voorwerpen van waarde; maar hun werkkring is zeer beperkt, wegens het gemis aan krachtige mechanische midde len tot voortstuwing. De National Lifeboat Instution in Engeland wanhoopte er bijna aan den stoom pis voortstuwer harer bewonderingswaardige bootente gebruiken toen de dood van een matroos der be manning van de boot van Whitehaven, die verdronk bij de poging om den Cyg- nus ter hulp te komen, het vernuft der ingenieurs kwam opscherpen. Thans heeft die Maatschappij een stoom-reddingsboot van hoogst merkwaardige constructie, die aan alle voorwaarden voldoet. De boot werd gezamenlijk door J. M. A. Taylor en Ludwig Benjamin, te Bir kenhead, uitgevonden en ontworpen. Zij is afgedekt op eene zeer oorspronkelijke wijze en verdeeld in een aantal vlotten de compartimenten de dispositie is van dien aard dat geen water kan binnen dringen, zelfs als de boot kantelt in de branding, in welk geval zij zich toch weer opricht, onverschillig hoe hare positie is. De grootste moeielijkheid voor de ontwerpers was de plaatsing der voort stuwende deelen, maar dit vraagstuk is door hen flink en vernuftig opgelost. In den romp zijn twee uitsparingen van bijzonderen vorm gemaakt waardoor de assen der schroeven passeeren, die, vier in aantal, twee voor en twee achter binnen de halve bootslengte geborgen worden, en geheel omringd zijn door den romp van het vaartuig, zoodat zij aan geen stoot, schok of uitwendige beleedi- ging blootslaan. Eene andere bijzonder heid bestaat in het hydraulische stuur- toestel, bestaande uit roeren, die langs den romp liggen als het vaat tuig normaal rechtuit moet en dan geen tegenstand aan het water bieden. De boot heeft geheel «ready for sea« nog geen 90 cM. diepgang. De vlottende compartimenten, die de kurk vervangen, zijn zoo geconstrueerd, dat zij de dubbele waterverplaatsing van de boot uitmaken als deze vlot is, zoodat, al wordt de helft hunner stukgeslagen of beschadigd, de andere helft nog altijd de boot boven water houdt, en deze Volkomen bestuurbaar blijft. Er is ook voor gezorgd, dat de schip breukelingen niet tegen de stoomketels geworpen kunnen worden, en ofschoon de ingangen op 3 M. boven de waterlijn liggen, zijn de zijden van het dek op slechts 90 cM. boven den waterspiegel van leuningen van ijzer met ijzerdraad netwerk voorzien. De binnenruimte is ingericht voor hen die bewusteloos ge worden zijn en hulp behoeven. Er zijn in het geheel 16 waterdichte compartimenten. Hiervan zijn er drie af gezonderd twee voor de kajuiten en een voor de machinekamer, alles is goed ver licht en luchtig, de lucht komt van bo ven, en kan ook nog binnenkomen als de boot kantelt. De geheele lengte be draagt 17 M., de breedte van hethoofd- spant 5 M., en de diepgang, zooals reeds gezegd is, 0.90 M; de iwee stoomwerk tuigen zijn samen 150 paardekrachten sterk, wat voldoende is om het vaartuig 12 knoopen te doen loopen. De kolenbun kers zijn groot genoeg om voor 1 '/2 dag voorraad te kunnen bergen. Als de boot niet tot zijn eigenlijk doel gebruikt be hoeft te worden, kan zij dienen om de visschersvaartuigen naar zee te slepen en de gevangen visch aan wal te brengen. Het dek kan 100, en de kajuit 70 menschen opnemen zonder bezwaar van overlading. Wij voegen er nog bij, dat de boot aan voor- en achtersteven spits is en even gemakkelijk achteruit als vooruit stoomt. De dienstbode van den heer v. G. te 's-Hage, had Zondagavond haar vrijer op bezoek in de keuken. Al minnekoozende vervloog het eene uur na het andere, totdat, o schrikde sleutel in het slot werd omgedraaid en de heer des huizes de trappen opkwam. Het was 2 ure. Goede raad was duur. Aan ontsnappen langs de trappen viel niet te denken. De zoo plotseling opgeschrikte minnaar ziet slechts één uitweg: het venster. Met achterlating van zijn hoofddeksel springt de jongeling uit het raam der tweede verdieping; ernstig gewond werd hij door de nachtwacht opgenomen en het huis binnengedragen, dat hij zoo even verlaten had. Nadat een geneesheer den gekwetste verbonden had, is hij naar zijne woning vervoerd. (IV. R. Ct.) De Amst. Ct. wijst op de algemeene klacht over de slechte tijden, en noemt zelfs den toestand inderdaad ernstig en zorgwekkend, doch, vraagt zij, «wat vin den wij om ons heen? Niets dan ijdel- heid! Wedrennen en sports, roei-, zwem-, wieier-, pagaai-, cricket-, schaats-, biljart en vlieger-wedstrijden, dat is het wat de hoofden der massa vervult. Of wij het dan niet toejuichen, dat de jongeling schap zich ontspant door flinke lichaams oefeningen, of wij het zwemmen niet prijzen en niet instemmen met elk spel, waarbij kracht en talent vereischt wordt? Ja, driewerf ja, maar wij protestee ren tegen die ellendige manie, om van ieder spel een wedstrijd te maken, alsof het spel hoofddoel des levens ware. Het is te betreuren niet dat een jonkman uitmunt door spierkracht en behendig heid maar dat de spieren van dien jonkman oorzaak zijn, dat honderd an deren hun tijd verspillen in «oefening" (training) en er geen eer in stellen kra nig voor den dag te komen op hun examen, maar wel om een prijs te be halen bij een wedstrijd. Het is te be treuren, dat de grooten en eersten van het land die ijdelheden aanmoedigen. En zou het werkelijk zoo heilzaam voor den mensch zijn, dat de spieren zoo bijzon der geoefend zijn? Welnu, dan zal er wel een grens zijn van «nuttig effect," want niemand kan rneenen, dat over spanning ook bij spel en lichaamsoefenin gen eenig voordeel kan aanbieden. Neen, ontspanning moet iedere lichaamsoefening blijven en spel altijd spel maar nim mer mag het doe) worden. Daarom hul digt die vlugge, sterke jongelui niet te zeer het is zoo verleidelijk, en het is zooveel gemakkelijker en pleizieriger om het lichaam te oefenen dan den geest. En dan vragen wijwelk beroemd per soon uit onze geschiedenis in zijne jeugd een «kampioens-medaille" heeft gewon nen, en omgekeerd vragen wij: welke Herkules den Augiusstal onzer politiek komt reinigen; welke Achyllessen zich ten strijde gorden tot het behoud van onzen Oost; welke zwemmer de drenke lingen redt uit de zee van ongerechtig heid welke turner den bal raak weet te slaan in Suriname's velden; wie den prijs wint in de oplossing van den strijd tusschen kapitaal en arbeid? Waarlijk, in dagen van storm en drang als de tegen woordige zou wat meer degelijkheid niet schaden, maar helaas! zegt de prediker: ijdelheid der ijdelheden, het is al ydel heid I" Een landbouwer uit de omstreken van Weert beploegde zijn akker met een werkos, die de gewoonte had zich eens klaps voor den ploeg neer te leggen. Wat men ook deed, werken wilde hij dan niet meer. Zijn meester verzon een mid del om hem deze slechte gewoonte af te loeren, en toen de os zich op zekeren dag weer op den grond wierp,.dolf de boer den kop van het beest onder een hoop aarde en ging naar huis koffiedrin ken. Toen de landman na korten tijd terugkwam, vond hij tot zijn groote te leurstelling, het dier gestikt. De aange wende straf om den os zijn koppigheid af te leeren, had dus niet gebaat. De stijfkop wilde liever stikken en sterven dan zich onderwerpen. Een oppassend voerman is Vrijdag te Arnhem in slapenden toestand van den wagen met hout, dien hij bestuurde, ge vallen. De raderen gingen hem over het lichaam en de ongelukkige, die vrouw en zes kinderen achterlaat, bleef op de plaats dood. Te Ville-Evrard (Frankrijk) leeft een gewezen paarden-arts, Renaudin genaamd, in 1785 geboren. Hij is nooit ziek geweest, gebruikt eerst in de laatste jaren een bril om de courant te lezen en scheert zich nog zelf. Hij heeft onder Napoleon I gediend en de veldslagen van Lützen, Bautzen, Dresden en Leipzig bijgewoond, en was ook te Waterloo. Zijn geheugen is voortreffelijk. Hij kent prof. Chevreul sedert 75 jaar en heeft hem bij zijn eeuwfeest geluk gewenscht. Zijne vrouw stierf in 1862 en hij woont geheel alleen met een katje, dat hij op alle denkbare wijze liefkoost en vertroetelt. Vleesch heeft hij nooit gegeten, zich uitsluitend voedende met groenten en beschuit. Te 6 uur gaat hij naar bed en hij staat om 4 uur 's winters iets later op. Zijne goede luim is onverstoorbaar. Se dert 1845 trekt hij een pensioen van 1500 fr. De zich op Daalhuizen te Velp bevin dende Agave Americana L. (zoogenaamde honderdjarige Aloë), waaromtrent in het tuinbouwblad Sempervirens uitvoerige mededeelingen voorkomen, prijkt thans met een stengel van 7,12 meter en be gint hare bloemen te openen. Deze plant is vooral merkwaardig, omdat zij sedert 1874 in den vollen grond gegroeid is en er nog geen tweede voorbeeld bestaat van een, hier te lande, onder die om standigheid gebloeid hebbend exemplaar. Zij is dan ook in alle deele een bezoek overwaardig, waarom het zeker aan velen aangenaam zal zijn te vernemen, dat haar eigenaar, Mr. De Roo van West maas, aan iedereen de gelegenheid aan biedt, haar op Daalhuizen te komen be zichtigen. Daar de bloemen zich niet ge lijktijdig openen, zal de bloeitijd waar schijnlijk ongeveer drie weken duren. (Arnli. Ct.). Gladstone heeft duizend pond sterling (12000 gld) ontvangen van den uitgever zijner jongste brochure over Ierland. Het werk wordt thans in verscheidene talen overgezet en zal den uitgever, ondanks het buitengewoon hooge honorarium, nog wel een groot voordeel opbrengen. Een Neurenbergsch bankiersbediende, die f50,000 in effecten van zijn patroon gestolen had, werd dezer dagen te Parys gevat. Hij had met die groote sorn in zijn bezit gebrek geleden, en in 48 uren niets gegeten want hij dui fJe, uit vrees voor ontdekking, geen der gestolen stuk ken verkoopen, en had geen ander geld bij zich. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 16 September aanstaande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 13. September 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. _IUU1W llfWIIW |||l...r.u.i«mi|ltlM M ARKTBERICHT. Nijkerk, 13 Sept. Tarwe f6.00 a f7.Boekweit f 5.80 a f6.20. Garst f 6.— it f6.50. Haver f4.20 af 4.80. Duivenboonen f 7- it f7.40. Rogge f5.00 a f5.30. Boter f0.90 it f 1.05. Eieren 3'A a 4 cent. Schrammen 12 stuks f 12.— a f'16.—Biggen 78 stuks f5.a f 7.Runderen 190 stuks f60. a f190.Schapen 42 stuks f8 it f24. GEVONDEN OP DE OPENBARE STRAAT. Aan het Bureau van politie alhier is als gevonden gedéponeerd 1 gouden oor knopje, twee bosjes sleutels, twee porte- monaies met eenig geld, en een huis sleutel. De Inspecteur van Politie. Het BESTUrK van liet Locaal-Comité der Unie: Eene School met den Bijbel alhier be richt, dat de collecte, op 17 Augustus ten behoeve der Christelijke School te Amersfoort gehouden, heeft opgebracht de sorn van f 523,OO5 en brengt den liartelijksten dank aan allen, die door hunne giften tot dezen verblij denden uitslag hebben willen mede werken. het bestuur. wordt onmiddellijk gezocht. Goede ge tuigen. Zich te adresseeren onder letter W bij den uitgever dezer Courant. BROED 1880, zoo lang de voorraad strekt ad EEN GULDEN per stuk. Veearts te NIJKERK. een nette GEMEUBILEERDE met of zonder kost en bediening. Franco brieven letter X, aan het bureau dezer Courant. Bij fatsoenlijke BURGER LIEDEN bestaat gelegenheid tot plaatsing van een of twee heeren voor M desverkiezende met vrije kamer tegen billijken prijs. Brieven fr. onder lett. M. M. aan het Bureau dezer Courant. z. b. b. h. h. zoekt tegen 1 OCT. een ZIT- en SLAAPKAMER met Kost en Bediening. Huurprijs niet hooger als f SO per maand. Brieven onder No. 163 aan het Bureau dezer Courant. gerealiseerd worden op de Parijsche Beurs. Men vrage de in het Hollandsch gestelde circulaire. Men schrijve in het Hollandsch, 8, rue Pierre-le-Grand, Parijs, Societé Universelle. Het kapitaal wordt gegarandeerd. aangeboden, bij nette lieden, op een fatsoenlijken stand. Brieven franco, letter F bureau dezer Courant. Met 1 October gevraagdeen be kwaam Brood-, Beschuit-en Klein- goedbakkerskneebt, P. G. en van goede informatien voorzien. Adres franco, motto Spoed bij W. Z. MULDER, Boek handel, te Baarn. y^- Tegen dat bedrag verzend ik onder remboers: O II. Bordeaux. 2 fl. Port, 2 fl. Madera, 2 fl. Cognac, onder beding dat, als de zending niet bevalt, ik die terugneem en het daarvoor betaalde restitueer. Gedurende de vier jaar, dat ik deze Mandjes verzend, ontving ik nog nooit ééne klacht. Op mijne vorige Advertentiën had ik wel vele bestellingen verwacht, doch de uitkomst heeft mijne verwachting verre overtroffen, dank zij de aanbevelingen mijner Cliënten. Hierdoor aangemoedigd, besloot ik om bij elke bestelling, die mij gedurende de maand Augustus gewordt, eene halve fl. Pajarete, een Spaansche, zoete, heerlijke Wijn te voegen. Handels-Agent, Amersfoort. GEVRAAGD tegen No vember, een flinke die goed kan Koken en Huiswerk ver richten, en een BURGERMEISJE voor Huiswerk en Naaien, beiden van den P. G., in een Logement. Briev. fr., lett. L, aan den Boekh. F. F. KUIPER, Amerongen. enz., enz.. Bij eene Dame te Harderwijk wordt gelegenheid tot samenwoning voor eene Dame aangeboden. Voor Meu bilair behoeft niet te worden gezorgd. Aanbiedingen, inet opgave van van leef tijd en Pensionsbedrag, worden ingewachtI BLAAUW, Bloembolïenkweeker, Lisse bij aan het Bureau der Harderwijker Courant,Haarlem, onder bet motto Inwoning. Een WEDUWNAAR, zonder kinderen, een nette betrekking bekleedende, wenscht in het HUWELIJK te treden meteen jonge Dame of Weduwe liefst ook zon der kinderen. Op groot fortuin zal min der gelet worden als op een prettig, op geruimd humeur. Geheimhouding wordt verzekerd. Franco brieven onder letter K. K. aan het bureau dezer Courant. steeds voorhanden in de beste soorten tot zeer billijken prijs, bij EDUARD Zeer uitgebreide Naam- en Prijslijst franco verkrijgbaar. Er biedt zich aan tegen t November, eene R. K. ook niet ongenegen in een klein gezin als MEID-ALLEEN te dienen. Brieven franco onder letter B, Villa Paviljoen, Velp. te Utrecht wordt wegens zwakte der Huisvrouw, tegen boog loon en zoo spoedig mogelijk, gevraagd IEMAND van den P. G., die genegen en bekwaam is de geheele zorg der Huishouding op zich te nemen. Franco brieven, met opgaaf waar informatien zijn te bekomen, onder No. 150, bij G. METSELAAR, Boekh., Utrecht. Tarieven benevens algemeene en bijzondere bepalingen van bet op de spoorwegen, in verband met het nationaal verkeer. Voorbanden in OT AT»ITATTII7r m komt men in het bezit van Een dégelijk Maandwerk voor het Huisgezin, bijeengebracht door Neder- landsche Letterkundigen en Geleerden, op elk gebied van Wetenschap en Kunst, met twee honderd Illustration per jaar gang. Bij de Juli-Aflevering ontvangen alle Inteekenaren, ter versiering hunner huiskamers, de Oleographie ter grootte van 34 X 47 centimeter, naar een Schilderij van YVm. Steelink, die uitsluitend voor „De Huisvriend" geschilderd is. Alle Boekhandelaren nemen bestel lingen aan, evenals de Uitgever H. A. M. ROELANTS, te Schiedam. en tevens de goedkoopste schrijf machine is zeker wel de flink van toon, benevens twee kleinere VIOLEN voor eerstbeginnenden. Te bevragen aan het bureau dezer Courant. een 1IUIS met TUIN, groot 6 Kamers, voorzien van Waterleiding. Huurprijs per jaar f450. Een HUIS met TUIN, groot 8 Ka mers. Huurprijs per jaar f400. Te bevragen franco brieven, lett. U. bij den Boekh. J. G. BROESE, Utrecht. l onmisbaar op elk flink Kantoor of Han delszaak, daar door het gebruik er van niet alleen een duidelijk leesbaar schrift wordt verkregen, maar tevens enorm veel tijd wordt bespaard. Met gebruiksaanwijzing verkrijgbaar bij die tevens bereid zijn alle mogelijke ver dere inlichtingen te geven. li

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 3