Kermis of Jaarmarkt SCHOUWBURG I- en L arnii, Advertentiën. %awkr Bruidschat GEOPEND X Gemengd Nieuws. SCHOUWBURG-MAATSCHAPPIJ. Donderflai 30 September 1886. Het 17e Regiment LANCIERS, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. IN AMICITIA Nieuwe Rotterdamsche Hij moet aan het kleine tafeltje zitten. in pen ons bereiken. Vele andere wetsvoor stellen zijn reeds vroeger bij de Kamer ingekomen of werden ons van Regeerings- wege toegezegd. «Maar bovenal zal deze zitting haar gewicht ontleenen aan de belangen van de voorstellen tot herziening onzer hoog ste Staatswet. «Konden wij daarover tot dusver door verschil van meening niet tot overeen stemming komen, laat ons thans trach ten door wederzijdsche tegemoetkoming en des noods met opoffering van een deel onzer eigen inzichten, de zoozeer gewenschte hervorming van onze Staats instellingen tot stand te brengen." «Overtuigd dat gij uw taak met den meesten ijver en met volkomen toewij ding aan 's lands belangen zult opvatten, meen ik, bij de vervulling van de mijne, bij voortduring op uw onmisbare welwil lende medewerking te mogen staat maken. «Ik verklaar het Voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." Onder de ingekomen meerendeels be kende stukken behoort ook een missive van den minister van Oorlog ten geleide van inlichtingen op het adres van H. J. J. Ratelband, schrijver van het 2e reg. veldartillerie, en een missive van den Minister van Koloniën ten geleide van afschriften van drie geheime brieven van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, met ver schillende bijlagen, betreffende de toestan den en jongste voorvallen op het land Tjiomas. hieromtrent zal nader eent voorstel door den Voorzitter worden gedaan. De afdeelingen hebben gekozen tot haar voorzitters, de heeren: Gleichman, Blussé, Hafl'mans, v. Wassenaer en Rut gers; tot haar onder-voorzitters, de hee ren: V. d. Linden, Kops, A. Mackay, Schaepman en Van Delden; tot leden der comm. voor de verzoekschriften, de hee ren: Hartogh, Sraeenge, Zaaijer, Greeve en Meesters. Het gerechtshof te 's-Graveniiage heeft bij uitspraak bevestigd het vonnis van 17 Juni jl. tegen F. Domela Nieu wenhuis, waarbij hij destijds, wegens hoon van Z. M. den Koning en beleedi- ging van openbare ambtenaren, veroor deeld is tot een jaar eenzame gevange nisstraf en f50 boete. Weer zijn wanordelijkheden voor gekomen te Portumna in het Servische graafschap Galway. De politie die tus- schenbeide kwam om de belhamels in hechtenis te nemen, werd met slagen en steenen ontvangen door het gepeupel dat trachtte de aangehouden personen te ontzetten. De politie was daarop genood zaakt van hare wapens gebruik te ma ken, waardoor verscheidene personen wer den gekwetst. Naar verzekerd wordt heeft de Rus sische Consul te Sofia in last ontvangen zijn toon tegenover het Regentschap te matigen en zou de iets meer beleefde houding, sedert eenige dagen door hem aangenomen, daarvan het gevolg wezen. De Russische regeering heeft er ernstig op aangedrongen bij het Bulgaarsche Regentschap om het onderzoek omtrent den staatsgreep te staken. Dat men hierop een weigerend antwoord gegeven heeft, is zeer natuurlijk, maar daar de Duitsche en Oostenrijksche vertegenwoordigers het verzoek of liever het bevel van Rusland steunen, zullen de zwakke Bulgaren zich wel moeten onderwerpen. In den Donderdag te Parijs gehouden ministerraad heeft de minister-president mededeeling gedaan van de moeielijkhe- den, die de Fransche resident op Mada gascar, de heer le Myre de Vilers, onder vindt bij de uitvoering van het tractaat. De heer le Myre heeft duidelijke instructie ontvangen, om de volledige uitvoering van het tractaat te eischen. In Oostenrijk eischt de Cholera nog steeds nieuwe slachtoffers. Te Pest kwamen Woensdag Cl nieuwe ziekte- en sterfgevallen voor. Er heerscht groote ongerustheid voor de uitbreiding der ziekte, vele inwoners verlaten de stad. Te Raab kwamen 5 nieuwe ziekte- en 9 sterfgevallen voorte Triest 3 ziekte en '1 sterfgeval en te Fiume 1 nieuw ziektegeval. Te Budapest is groote onsteltenis ont staan, ten gevolge van de uitbreiding der cholera. In 24 uren kwamen 57 ge vallen voor. Veel inwoners verlaten de stad. Te Madrid zijn tot dusver 30 burgers en 191 soldaten, wegens het gebeurde van Zondag in hechtenis genomen. Ver scheidene sergeants werden in het bezit bevonden van benoemingsbrevetten tot kapitein, door Zorrilla afgegeven. Eenige chefs der Zorrillisten zijn in verschillende steden gearresteerd. De Ministerraad, onder voorzitting der Koningin-Regentes gehouden, heeft be sloten om te volharden bij de tegen woordige politiek, maar tevens binnen gematigde perken de anti-monarchistische propaganda te onderdrukken. Dat Zorrilla in deze doodgeboren onderneming was verwikkeld, bewijst opnieuw hoe hij van een dragelijk staatsman langzamer hand ontaard is in een samenzweerder om des samenzwerens wille. Salmeron's naam wordt ook in de zaak genoemd. Men herinnert zich zijne op ruiende redevoeringen (te Vigo en elders) van Jen laatsten tijd en zijne herhaalde verkondiging van «het recht niet werd bewilligd. Generaal Villacampa, die de muiterij te Madrid heeft georganiseerd benevens Kapitein Gonzales zijn gevangen geno men. Waarschijnlijk zullen zij en hunne voornaamste medeplichtigen met hun leven hun misdaad boeten. Door Burg. en Weth. is de heer A. Luijendijk benoemd tot plaatsvervan gend hoofd van de school le soort voor jongens. Tot concierge der meisjesschool is aangesteld mej. J. van de Steeg, echtge- noote van J. Jekel. Dr. Campert, directeur van de Hoogere Burgerschool alhier, komt voor op de voordracht voor Directeur van de H. B. School met 5 jarige cursus te Amsterdam. Door den minister van financiën is vastgesteld het plan der 323ste Ned. Staatsloterij, een aanvang nemende 22 November en eindigende 12 Februari 1887. De aangekondigde voordracht van Dr. D. J. Karssen, een der geschorste pred. van Amsterdam, om meerdere bekendheid te geven aan den toestand waarin zich tegenwoordig de Herv. Kerk bevindt, had Woensdagavond plaats in de groote zaal der Sociëteit Amicitia. De talrijke schare die was opgekomen kon de groote zaal niet bevatten zoo dat vele zich in de aangrenzende zaal met een standplaats moesten behelpen. Velen zullen teleurgesteld zijn, die ver meenden dat er over de troebelen in de Ned. Herv. Kerk der laatste maanden zoude gesproken worden. De vergadering had geheel het karakter eener gewone godsdienstoefening, de rede, die van een boetpredicatie, was naar aanleiding van psalm 51 vers 20 en 21. De rede die te negen uur eindigde werd tot het einde toe belangstellend aangehoord. Door de arrond.-rechtbank te Utrecht werd Donderdag uitspraak gedaan in de navolgende zaken: J. B., wonende alhier, bekl. van be- leediging met woorden jegens een agent der gewapende macht in functie, alhier gepleegd, veroordeeld tot f 8 boete, subs. 5 dagen hechtenis. H. d. G., wonende alsvoren, bekl. van mishandeling, aldaar gepleegd, veroor deeld tot f 5 boete, subs. 3 dagen hech tenis. G. v. D., wonende alsvoren, bekl. van openbare dronkenschap, bij 3e herhaling alhier gepleegd, veroordeeld tot 10 da gen gevangenisstraf. J. v. d. W., wonende te Leusden, bekl. van mishandeling, te Amersfoort ge pleegd, veroordeeld tot 6 dagen gevan genisstraf. Deze week zijn de werken der restauratie van de Koppelpoort door den architect der rijks-museumgebouwen dr. P. J. H. Cuypers, namens de regeering, opgenomen en goedgekeurd. Een paartje dat verleden week Woensdag alhier huwde, heeft al bitter kort lief en leed met elkander gedeeld. De vrouw heeft n.l. goedgevonden om haar man in den namiddag van den hu welijksdag te verlaten, en Jis tot heden niet teruggekeerd. Dinsdagavond werd door de afdeeling Amersfoort, der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank eene openbare vergadering gehou den. Daarin trad de voorzitter der afdee ling, prof. dr. J. J. P. Yaleton, als spre ker op. In eene boeiende toespraak, die getuigde van de onbegrensde toewijding aan de zaak, stelde de waardige oud- hoogleeraar, met de kracht des jonkmans in rede begaafd, de nadeelige gevolgen van 't drankgebruik den toehoorders voor oogen. De drankgebruikers splitste hij in 3 categoriën, tot de eerste waarvan be lmoren de zoogenaamde volslagen dronk aards, die niet ophouden met drinken voor ze dronken zijntot de tweede rekende hij die, welke zich een enkele maal te buiten gaan, en de derde bestond, zijns inziens, uit lieden die men matige drinkers noemt, nu eens minder, dan eens meer gebruiken, maar zich nimmer te buiten gaan. Daarna trad hij in eene beschouwing nopens den toestand van die categoriën. De eerste categorie wordt door een gedeelte van ons volk ten zeerste veracht, door een ander deel, dat er meer gemeenzaam meê is, bespot, terwijl die lieden in ernst een diep mede lijden verdienen naar lichaam en geest. In plaats van ze te verachten of te be spotten, diende men ze, bij elke gelegen heid de hand tot redding en opheffing uit hun deerniswaardigen toestand aan te bieden, die in de meeste gevallen wel geweigerd wordt aan te vatten, doch dat geen reden mag zijn om niet bij voortduring te beproeven een ongelukkige te helpen. De personen tot de 2. catego rie behooiende, zijn in sommige opzichten, zou men zeggen, wel 't moeilijkst toe te spreken. Dit kan Spr. niet toegeven, omdat die, nog niet geheel verstompt als de eersten, tot vergelijk in staat zijn men heeft enkel hunne aandacht te vestigen op den toestand van huns gelij ken in de maatschappij, om ze dadelijk te doen zien, dat het drankgebruik hun in slechter maatschappelijke en geestelijke conditie heeft geplaatst dan lieden die denzelfden handel of hetzelfde beroep uitoefenen als zij, want ook hier wordt naar lichaam en geest geleden. Aan zulke lieden kan de vereeniging het meeste doen door de behulpzame hand te bieden in het nalaten van drankge bruik. Het resultaat van Spr's. pogingen, ten vorigen jare aangewend, verheugt hem zeer, wanneer hij bedenkt dat dit is geweest de toetreding van 15 nieuwe leden, die in de vooraf gehouden huis houdelijke vergadering aangenomen zijn. Daardoor gaat een nieuw leveq bij hen op, al noemt Spr. niet enkel het staken van drankgebruik een nieuw leven, het welk 't geloof is, doch waartoe men, zoolang men drinkt, niet geraakt. De derde categorie eindelijk zou vooral het doel der vereeniging in de hand kunnen werken door het gebruik van sterken drank na te laten, hetgeen zeker geen groot offer kan zijn, omdat iets, wat men weinig doet, met weinig moeite geheel is na te laten, en ten tweede zouden zij een bewijs van welwillendheid en toegenegenheid jegens anderen geven, gedachtig aan de spreukdie 't voor zich zelf niet noodig heeft, doe het voor anderen. Ten slotte wekte hij ouders op het houden van kinder-bijeenkomsten te be vorderen, tot de leiding waarvan hij zich aanheval. Bij het uiteengaan der vergadering verzocht Spr. volwassenen, die niet kun nen lezen of schrijven, zich bij hem aan te melden, omdat hij hoogstwaarschijnlijk in de gelegenheid is hun het gewenschte onderwijs te doen geven. Aan den uitgang van de vergaderzaal werd eene leerrede van dr. T. de Witt Talmage kosteloos uitgereikt, getiteld: «Des werkmans grootste vijand." Utr. Court. 322ste STAATS-EOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 22 en 23 Sept. (1400 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van fSOO. No. 3172. Prijs van flOO. No. 582 Prijzen van f70. 516, 543, 559, 596, 2222, 3019, 3123, 3199, 3200, 4702, 4731, 4788, 5950, 5970, 11814, 13245 en 17325. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 479, 486, 499, 501, 509, 515, 551, 580, 590, 2204, 2215, 2244, 2245, 2265, 3001, 3002, 3020, 3029, 3045, 3047, 3091, 3106, 3144, 3152, 3186, 3197, 4640, 4644, 4725, 4733, 4761, 5248, 5252, 5265, 5270, 5303, 5310, 5314, 5801, 5818, 5846, 5890, 5906, 5915. 5927, 5951, 5964, 5980, 5981, 5994, 11836, 11840, 11847, 11850, 11851, 11852, 11861, 11885, 17242, 17243, 17313, 17334 en 17346. De volgende trekkingen geschieden: 28—30 Sept., 1, 5—8, 12—16 Oct. Baarn. Het Rotterdamsch tooneelge- zelschap, onder directie van den heer Al. Faassen zal op 29 September in de concertzaal van het hotel Velaars opvoe ren het blijspel in 4 bedrijven«Mijn Naam is Lehman". Deze week hielden eenige heeren van 's Konings gevolg een drijfjacht in de bosschen van het domein Soestdijk. Het meisje, dat voor eenige dagen 6 rozen gestolen had, en welke misdaad zoo druk in de couranten besproken is geworden is door de Arrondissements rechtbank te Utrecht vrijgesproken. Hoogland. Morgen Zondag 26 Sep tember, hoppt de oud-hoogleeraar prof. Valeton te tien ure in de hervormde kerk alhier als spreker op te treden. Bnnschotcn. Nu de havenwerken te Spakenburg zoo goed als voltooid zijn, werd het door de aannemers toegestaan, dat een aantal visschersschuiten in de nieuwe haven eene legplaats mochten innemende vlaggen werden geheschen en gedurende eenige avonden van Vrij dag tot Maandag de lantaarnen in de mast geheschen, een en ander maakte een goeden indruk en leverde een schoon gezicht op. Scherpenzcel. Ter Secretarie dezer Gemeente is aangifte gedaan van een alhier voorkomend geval van febris typho'idea. Waartoe de liefde een mensch al kan brengen! Te Assen woont een min naar, die om het hart van zijne vroegere geliefde te verteederen, zich thans nu en dan voor hare woning in het water werpt, in de hoop, dat uit vrees voor zijn leven, haar hart zich weder tot hem zal wenden. Dat het niet veel meer dar, eene bedreiging beteekent, bleek ook gis ter voldoende, toen de man, hoewel verscheiden menschen toeschoten om hem te helpen, zich zelf hielp en aan den tegenovergestelden kant van het Noord- Willemskanaal weer op het droge kroop. Vijf jaren dwangarbeid was het lang niet malsche vonnis, dat voor eenige da gen door het Centraal-crimineel gerechts hof te Londen gewezen werd tegen een man die, zich voor pai kopzichter uitge vende, op zekeren avond een eenzamen wandelaar in een der parken geld had trachten af te persen, onder bedreiging hem anders van afschuwelijke onzedelijk heid te beschuldigen en die ziende dat zijne bedreigingen geen gevolg hadden, zijn gekozen slachtoffer een hevigen slag in het gelaat toebracht. Te Nuis (Groningen) is dezer dagen op 80-jarigen leeftijd eene vrouw over leden, die een-en-zestig jaren lang te bed had doorgebracht tengevolge van een verlamming. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren': 16 Sept. Pieter, z. van Metje Heudrika Booij. 17 Sept. Johannes, z. van Frederik Meijer en Catrina van Hoeij 18 Sept. Klaasje, d. van Willem Ipeuburg en Grietje Schimmel. 19 Sept. Hermanus Jan Willem, z. van Jan Willem van den Broek en Gerarda Donkervoort. Pietje Antonia, d. van Peter Bouw en Mijntje van Daal. Gerrit, z. van Aalbert Veenendaal en Hendrikje Slokker. 20 Sept. Izak, z. van Lion Abraham de Vries en Saartje Vecht. Alida, d. van Jan Bakkenes en Johanna Gieliks. Jacob, z. van Jacob van Spengen en Johanna Leeflang. Everarda Gijsberta Arietta, d. van Jan de Eegt en Gijsherta Maria Kleinman. 21 Sept. Jan Hendrik, z. van Eugbert Harmsen en Bertha Schroder. Hendrik Jan, z. van Willem Polman en Jacobje Lubbertsen. 22 Sept. Sophia Willemina en Jacoba Johanna, twee d. van Gerrit Groenhuijzen en Hendrikje Boonestroo. Gehuwd 22 Sept. Adrianus Kaljee en Elisabeth van Ouwerkerk. Overleden: 16 Sept. Henriette Petronella de Haas, 4 m. 19 Sept. Maria Swart, 75 j. wed. van Petrus van der Veer. 20 Sept. Berta Nieuwenburg, 3 j. Wil lem van Hurdeveld, 3 m. Hendrika van Veen, 79 j. echtg. van Reijer Iloksbergen. 22 Sept. Alijda Hendrika van Kulveen, 3 m. Hoogland. Geboren: 18 Sept. Gerrit, z. van Gerrit Ebing en Hillegonda Donker. Bunschoten. Geboren: 13 Sept. Willem, z. van Wou ter Koelewijn en lieintje Koelewijn. 14 Sept. Jacobus, z. van Melis van Twillert en Mengsje Poort. Overleden: 14 Sept. Steven Niezen, 35 j. geh. met Hendrikje Smit. 23 Sept. le venloos kind van het vrouwel. geslacht van Willem Roos en Mengsje van Zoest. Lensden. Geboren: 18 Sept. Evert, z. van Elbert Gijtenbeek en Hendrica Polman. Ondertrouwd: Tijmen van Zeldert, 24j. en Everarda de Groot, 28 j. Overleden 18 Sept. Hanna van Putten, 3 maanden. Stontenburg. Geboren: 19 Sept. Helmert, z. van Cor- nelis Lokhorst en Gerritje Steenbeek. Overleden: 24 Sept. Helmert Lokhorst, 4 dagen. Scherpcnzeel. Geboren: IS Sept. Gijsbertus, z. van Gerrit van Ekeris en Hendrika Druijf. Wondeuberg. Geboren: 17 Sept. Jannetje, d. van Cor nells van Aalten en Celia Vlastuin. Overleden 16 Sept. Willemina Johanna Kortus, 4 j. Levenl. aang. kd. vr. gesl. van Steven van Maanen en Jannigje van Wolfswinkel. 17 Sept. Johannes van de Haar, wedr. van Johanna van Slooten, 78 j. Jannigje van Wolfswinkel, gehd. met Steven van Maanen, 34 j. 18 Sept. Peter van Egdom, 2 weken. 19 Sept. Maria Wolfs winkel, 20 maanden. GEVONDEN OP DE OPENBARE STRAAT Een Schoolboek. Terug te bekomen aan het bureau van politie. MARKTBERICHT. Amersfoort, 24 Sept. Tarwe f 7,25.a f8.00,Rogge f 4,90 a f 5,50. Boekweit f5,80 a f6,70. Appelen f 0.00af 0.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen f 1,90 a f 2,10. Hoendereieren f 4.00 a f 4.50 de 100 stuks. Boter f 1,10 a f 1,40 per Kilo. Kaas f 0, a 0,Biggen f6.00 a f9.00; schram men f 11.00 a f 14.00. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dat, de zal aanvangen Maandag, den 85. October aanstaande, en eindigen op Zaterdag, den 30. dier maandzul lende zooveel noodig eene loting voor STANDPLAATSEN, plaats hebben ten Raadhuize, op Woensdag, den 80. October e. k., 's namiddags te een ure. Amersfoort, den 20. September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Mevrouw J. J. KLAASEN, te Apeldoornvraagt tegen 1 November eene P. G. IiOon 80. tj te AMERSFOORT. I Directeur: ALEX. FAASSEN. Tooneelspel in 3 Bedrijven. Naar het Fransch door C. N. DE VOS. Mise en scène door den regisseur L. H. CHRISPIJN. Nieuwe costumes. TOT SLOT: Kluchtin één Bedrijfvan LABICHE.doorH. Prijzen der plaatsen: le Rang ƒ1,25; 2e Rang ƒ0,99; 3e Rang 0 60. Entréekaarten zijn aan het lokaal van af heden verkrijgbaar en plaatsen te bespreken a 10 Cents per plaats. AANVANG HALFACHT. De ondergeteekende heeft de eer zijne Stad- en Environsbewoners te berichten dat hij zich alhier gevestigd heeft LANG-ESTRAAT F 26, en een winkel welke tegen concurreerende prjjzen worden verkocht. Mede beveelt hij zich aan tot het repareeren en over trekken van Parapluies. Door NETTE, SPOEDIGE en CIVIELE BEDIENING hoopt hij zich de gunst van zijne geachte Stadgenooten en Environsbewoners waardig te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2