BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Onder de 86 leden der tegenwoor dige Tweede Kamer komen voor 55, die den titel van Meester in de rechten voe ren, 6 die een anderen academischen graad bezitten, 7 militairen, 10 landeige naars, 2 kooplieden, 2 ingenieurs en 4 zonder bepaalde qualiteit. De adel is door 20 leden vertegenwoordigd, onder welke 6 liberalen, 13 anti-revolutionairen en 5 katholieken. Van die 20 zijn 14 rechts geleerden, 4 landeigenaars en 2 militai ren, terwijl van de 55 rechtsgeleerden in het geheel 25 pet. tot den adel behoo- ren. Terwijl bankwezen, scheepvaart, nij verheid, visscherij, medicijnen, marine, kleinhandel, expeditie enz. niet vertegen woordigd zijn, bedraagt het totaal der rechtsgeleerden in de Kamer 64 pCt. van het geheel. Het D. v. Ned., waaraan wij deze becijfering ontleenen, doet opmer ken, dat dit overwegend getal rechtsge leerden in de Kamer niet van de laatste jaren dagteekent. De percentage bewoog zich van 1849 tot nu steeds tusschen 61 en 74 en was nooit beneden eerstge noemd cijfer. Naar de Standaard verneemt zijn bij den officier van Justitie te Zwolle klachten ingediend tegen den uitgever van het Ev. Zondagsblad, op grond van een artikel, waarin met name genoemde directeuren van de diaconale kweekschool te Amsterdam beschuldigd worden van «leugen, diefstal en bedrog." Naar de N. R. Ct. verneemt, is thans het koninklijk besluit geteekend, waarby aan prof. Pekelharing en Dr. Winkler le Utrecht wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de berri-berri-ziekte in Nederlandsch-Indië. De beide geleerden zullen zich op 25 October te Marseille inschepen aan boord van het stoomschip Prins Alexander, het welk op 13 October uit Amsterdam ver trekt. Verder verneemt men, dat Dr. C. Eyc- man, officier van gezondheid bij het Ne- derlandsch-Indische leger, met opoffering van den verderen tijd van zijn verlof, zich tegelijk met de heeren Pekelharing en Winkler naar Indië zal begeven, en, aldaar aangekomen, waarschijnlijk hun ter adsistentie zal worden toegevoegd. Door de centrale anti-revolutionaire Kiesvereeniging is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Sneek ge steld Mr. W. G. Baron Brandsen van de Zijp, oud lid. Naar de Maasb. van goed inge lichte zijde verneemt, is de algemeene vergadering te 's-Gravenhage tot oprich ting van een provincialen (r. k.) kiezers- bond niet uitgesteld wegens ontstane moeielijkheden, maar omdat eene der hoofdpersonen door ambtsbezigheden ver hinderd werd. Men voegt er bij, dat er alle uitzicht bestaat, de zaak, in over leg met den Centralen Bond, geregeld te krijgen. Omtrent de manoeuvres van het Zuiderzee-eskader deelt het Ilbl. het vol gende mede: In den avond van Donder dag jl. ankerden de Tijger, Freyr en Udur zoo dicht mogelijk nabij elkander, terwijl de Bloedhond op eenigen afstand ten anker ging. Het doel was, te beoor- deelen in hoeverre een aanval van tor pedobooten mogelijk was. De weerstoe- stand was gunstig, de lucht helder en met sterren bezaaid, zoodat er evenals den vorigen avond goed zicht was over het water. De Bloedhond was buiten de andere schepen geankerd, om met behulp van eene electrische lamp, welke aan boord van dien bodem op de brug is geplaatst, de watervlakte te bestrijken met haar licht. De sloepen waren in een kring om de schepen voor dreg gelegd, om, zoodra zij eene vijandelijke torpedo boot opmerkten, daarvan door een ge weerschot kennis te geven aan de sche pen. Tegen half negen werd de eerste torpedoboot door eene der sloepen ont dekt, en, tijdig hierdoor gewaarschuwd, den vreemde, het nieuw ontdekte genie, nogmaals en nogmaals voor het voetlicht treden. Waldemar gevoelde ook iets van de zegepraal, die zijn zuster behaalde, in hem, en werd door dat geval half be dwelmd. Niet meer met zoo onderzoeken den blik ging hij oorzaak en werking na, maar door brandende eerzucht vervoerd slurpte hij alleen uit den beker met in zwijmel brengenden drank, die het succes den gelukkige seconden lang toereikte. Van dat oogenblik was hij een geheel ander mensch geworden. Hij gevoelde zich in die schitterende wereld niet meer zoo vreemd en ter nedergedrukt, maar door zijn jeugd gevoelde hij, dat ook hij recht had op het vroolijke spel van het heden en op de ernstige zegepraal in de toekomst. Hij had een gevoel alsof hij muziek in zijn binnenste omdroeg. Met vroolijken blik dwaalden zijn oogen rond. Welk een fonkelende blikken, welk een menigte ontbloote schouders en armen zagen die I Hij was voor al wat schoon was met vuur vervuld, en een man op zijn leeftijd komen zoo ongeveer alle vrouwen mooi voor. In die stemming trad Halmenkamm op hem toe en na een paar vleiende woorden aan het talent en de meester- lyke voordracht van Thea te hebben ge- konden de schepen den aanval afweren. De andere booten volgden spoedig. Eenige malen werd de aanval herhaald, zoodat op de vloot een geregeld revolverkanon- en geweervuur werd onderhouden. Vrij dagmorgen kwamen de schepen weder te Amsterdam ter reede, waar zij gemeerd liggen aan de De Ruyter- en Handels kaden. Zaterdagavond 11 uur., terwijl er te Delft nog feest gevierd werd, onstond er een felle brand in een schuur, waarin balen geperst hooi, een hooiberg, een hooischelf en daarnaast staand kantoor, behoorende aan den hr. Ammerlaan, te Rijswijk, gelegen aan den Rotterdam- schen weg aldaar. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon niets worden gered. Oorzaak onbekend. De vereeniging van gepension- neerde onderofficieren en minderen, heeft een jaarverslag uitgegeven over het ge nootschapsjaar 1885/6, waaruit blijkt dat redenen van tevredenheid over den toe stand er van bestaat. Het aantal gewone leden bleef nage noeg onveranderd, terwijl de afdeeling dergenen die geldelijken steun verleenen, bevredigend wordt genoemd; toch zou meerdere steun niet onwelkom zijn. Verscheidene bijzondere giften kwamen in, waaronder een legaat van 5000 gul den van B. A. Petter en eene Oosten- rijksche obligatie van 1000 florijnen van I. P. Hoogstraten. 700 officieren en 2900 onderofficieren en minderen in actieven dienst, dragen ten bate van de vereeniging bij. In het afgeloopen genootschapsjaar werd voor een bedrag van f 11.703.85 aan verschil lende ondersteuningen uitgereikt. In het verslag wordt gezegd «dat de Vereeniging eene aanvulling mag worden genoemd van het «Fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden", aan gezien er vele oud-militairen zijn, die van dat fonds nooit iets kunnen trekken, omdat zij de zilveren medaille missen of omdat andere bezwarende eischen zulks onmogelijk maken. De Vereeniging let alleen op dringende behoefte en niet be paald op ouderdom en aantal dienst jaren. Ook ondersteunt het fonds geen weduwen of weezen en dat doet de Vereeniging wel." Erkend wordt echter, dat ook het fonds honderden ten zegen isverscheidene leden der Vereeniging behooren tot de deelgerechtigden er van. Volgens berichten uit Essen aan de Ruhr heeft er in de mijn «Consolidation" bij Schalke een ontploffing door mijngas plaats gehad, waardoor 45 mijnwerkers zijn gedood en 16 gekwetst. Van deze laatsten hebben 8 zware verwondingen bekomen. In het Hongaarsche Volkshuis heeft Graaf Apponyi zijne interpellatie over de Bulgaarsche aangelegenheden toegelicht, maar de Regeering heeft zich haar ant woord tot later voorbehouden. Uitvoerig betoogde hij het nadeel, dat voor Oos tenrijkHongarije zou voortspruiten uit het te sterk veld winnen van eene en kele Mogendheid op het Balkan-Schier eiland, en bepaaldelijk verlangde hij van de Regeering te weten of ze in deze één lijn met Duitschland trok en Rusland's plannen begunstigde. De diplomatieke agent van Rusland voor Bulgarije, Generaal Kaulbars, is te Sofia aangekomen. Een eigenaardige ont vangst is hem ten deel gevallen en zoo de berichten hieromtrent waarheid be vatten, dan heeft hij zich wel eenigzins verwonderlijk aangesteld. De Bulgaarsche Regeering had hem den prefect van Sofia tegemoet gezon den en de leden der Russischgezinde partij, met Zankoff aan het hoofd, ston den hem op 15 kilometers afstand van wijd, begon deze met hem terwijl hij verstrooid liep te praten en links en rechts groette den tuin door te slenteren. Plotseling bleef hij staan en legde den uitgestrekten rechter arm op Waldemar's schouder.. «U kunt me helpen 1" klonk het tevens van zijne lippen. «Hoe dan I" «Ik ben een ongelukkig mensch, mijn waarde Freiberg «U, menheer?" nik leef voor de kunstik sterf er voor. Doch niemand zegt je daarvoor dank. Je eigen personeel plundert je, de critiek verscheurt je en van het publiek wil ik zelfs liever in 't ge heel niet spreken. Geef ik iets vroolijks, dan schreeuwt het„Hoe ijdel I" en geel ik wat ern stigs, dan komt het niet kijken. Ik heb geen lust de verantwoordelijkheid nog langer alleen te dragen." «Maar 't zal u toch niet moeilijk vallen een compagnon te vinden »Een compagnon? Dien heb ik niet noodig. Maar zulk een soort van letter kundige vraagbaak, een belezen talent vol jonkman wel, die mij kan zeggen: «Dit of dat is een stuk voor ons, die in den regisseur een beetje vuur brengt en die op net personeel veredelend werkt. Veredelend werkt," herhaalde hij blijk- Sofia met 23 rijtuigen op te wachten. Daar hield, nadat eerst een Czechische bierbrouwer Kaulbars begroet had, eene Russische dame, met een Bulgaar ge huwd, tot den Generaal eene toespraak, waarin zij o. a. verklaarde, dat alle Bulgaren Rusland liefhadden behalve het Regentschap en de Ministers, die dan trouwens ook «landloopers en canaile" waren. De reeks der dwaasheden werd door Kaulbars zeiven hiermede voortgezet, dat hij nu meteen maar aan den prefect van Sofia zijn ultimatum mededeele. Op zijne bestemming aangekomen, was hij echter wel zoo goed het ook nog aan het Regent schap mede te deelen. Het bevat drie voorwaarden lo. onverwijlde intrekking van den staat van beleg 2o. uitstel van de verkiezingen voor de Groote Sobranja, daar eene Volksvertegenwoordiging, onder de tegenwoordige omstandigheden ge kozen, door den Czar niet erkend zou worden 3o. onvoorwaardelijke invrijheid stelling van allen, die bij de samen zwering tegen Vorst Alexander betrokken waren, ook van de officieren. Mocht er geen genoegen met deze voorwaarden worden genomen dan zal Kaulbars vertrekken en Bulgarije onmid- delijk door een Russisch leger bezet wor den. Wel hadden de officieren door hun gedragslijn tegenover hun vorst zich voor altijd onteerd en konden dus niet in dienst blijven, doch de tegenwoordige regeering kende hij het recht niet toe hen te veroordeelen. Algemeen is men van gedachte dat de Bulgaarsche regee ring niet voldoen zal aan de 3e gestelde voorwaarde. Generaal Kaulbars behoort tot eene oude familie van Duitschen oorsprong, die in de Baltische provinciën eigendom men bezit. Hij is Luthers en vijf-en-veer- tig jaren oud. Generaal Kaulbars had in 1878 de Oostenrijksche troepen verge zeld, gedurende den veldtocht in Bosnië en Herzegowina. Later volbracht hij eene militaire zending in Montenegro, en werd militair attaché bij het Russisch gezant schap te Weenen. Terwijl hij dit ambt waarnam, begaf hij zich verscheidene malen naar Bulgarije, belast met diplo matieke zendingen. Gedurende den laat sten Servisch-Bulgaarschen oorlog, had baron Kaulbars een langdurig onderhoud met vorst Alexander van Bulgarije, na zijn zegevierenden intocht in Pirot. In December 1885 werd hij tot voorzitter benoemd van de internationale militaire commissie, die belast werd een onzijdig terrein af te bakenen tusschen de oor logvoerende legermachten van Bulgarije en Servië, en hij keerde terug naar Weenen, toen deze commissie hare werk zaamheden geëindigd had. De nieuwe diplomatieke agent van Rusland is de broeder van generaal Kaulbars, die, nu drie jaren geleden, het ambt van minister van oorlog in Bulgarije heeft bekleed en die door het Russisch gouvernement, op verzoek van vorst Alexander werd terug geroepen. De laatste Cholera berichten luiden als volgt In West-Croatie kwamen verleden week 359 ziekte- en 79 sterfgevallen voor. Het aantal besmette plaatsen wordt grooter, maar de ziektegevallen vermin deren. Ook te Raab schijnt de ziekte uitge woed te hebben. Zaterdag en Zondag kwamen te Pest 105 nieuwe choleragevallen voor, en 34 met doodelijken afloop. Daarbij moeten dan nog gerekend worden de cholerage vallen in de kazernen. Die worden niet officieel bekend gemaakt, maar men ver zekerd, dat 27 soldaten door cholera zijn aangetast. Men hoopt, dat het koele weder een gunstigen invloed zal uitoefenen. Te Weenen is een ziektegeval voor gekomen, dat voor cholera gehouden wordt. baar wat trotsch op die laatste woorden. «Veredelend, begrijpt ge? Zulk een man heb ik niet. Mijn secretaris, dokter Henne, steekt wel is waar overal zijn neus in, maar kent niets." «Ik zou u wel eens gaarne een vraag doen betreffende de regeling van de tafel," zei dokter Henne op datzelfde oogenblik achter hem; de man stond plotseling, alsof hij uit den grond was opgerezen* naast hem, en wreef zich onder het maken van een kattenbochel de handen. «Mijn lieve, beste vriend," riep Hahnen- kamm in 't minst niet verlegen. «Schik alles maar naar uw eigen goedvinden. Gij verstaat u daarop duizendmaal beter dan ik." Maar daar de bescheiden man zonder te willen zien, dat hij best kon gemist worden, bij het tweetal wilde blijven, nam Hahnenkamm hem even ter zijde, en intusschen stond Waldemar hetgeen hij had gehoord bij zich zeiven te over leggen. Was het mogelijk dat het pad tot roem hem reeds van den beginne af werd effen gemaakt; dat hij zoo snel en zonder moeite een positie zou verwerven, waarin hij geheel naar zijn eigen lust en neiging werkzaam kon zijn? Welk een geluk en tevens welk een les voor hem, want hij had over Hahnenkamm De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend, dat van af 1 October de laatste buslichtingen voor de verzendingen per Spoorwegen geschie den als volgt: CENTRAAL-SPOOR. Richting naar Utrecht. ten 7,56 's nr., 10,44 's m., 2,13 's av., 5.30's av. 7,37 's av. en 8,15 's av. Richting naar Kampen. ten 8,28 's m., 11,20 's m., 5,40 's av. en 8,52 's av. OOSTER-SPOORWEG. Richting naar Zutfen. ten 8,24 's m., 11,18 's m., 6,20 's av. en 8,50 's av. Richting naar Amsterdam. ten 7,56 's m., 9,6 's m., 11,35 's m., 2,13 's av., 5,35 's av. en 8,15 's av. AMERSFOORT-KESTEREN. ten 7 's m., 10,15 's m,, 11,35 's m. en 5,25 's av. De lichting van de IJzeren Brievenbus aan de St. Jansstraat geschiedt ten 6 's m., 9,30 's m., 1,30 's av., 4,45 's av. (alleen op werkdagen) en 8 's av. Nieuwe dienstregelingen zijn in be werking. De Directeur, C. SMITT. 28 Sept. 1886. Zondag, 3 Oct. a.s., zal de Gods dienstoefening der Vrije Ger. gemeente 's voormiddags half tien en 's namiddags vijf uur, geleid worden door den Heer Vaarties van Dordrecht. Bij besluit van den heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht van den 13. September 1886 zijn o. a. benoemd tot leden van het College van zetters voor rijks directe belastingen te Amersfoort de heeren G. Hubers Dz., G. Prins en W. H M. Lagerwey, te Baarn W. van Oosterom en H. R. van der Flier, te Bunschoten W. van de Kolk Az., en J. Pruys Jz., te Eemnes L. Eek en P. Seldenrijk, te Hoogland G. Voskuilen en W. Tolboom, te Leusden B. Duinsbergen en T. van den Hengel, te Soest G. C. Kloosters en F. C. Kuyper, te Stouten burg K. A. Meerveld en J. van den Hengel Mz. Bij kon. besluit is bepaald, dat de colleges van regenten over de huizen van bewaring, buiten de arrond.-hoofdpl. gevestigd, en over de passantenhuizen zullen bestaan uit drie leden; Benoemdtot lid van het coll. van reg. over het huis van bew. te Amers foort: mr. H. Croockewit jr., kantonr., jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer, burgem., en mr. F. H. van Persijn, oud-burgem., allen te Amersfoort. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger te Lemmer, de heer H. J. van Gelder, thans te Coevorden. De 19de lijst van de 8ste jaarcol lecte voor de Scholen rnet den Bijbel bedraagt in totaal van 475 locale comite's f85,167,065. Maandag werd door Burgemeester en Wethouders alhier aanbesteed, het vernieuwen van eenige straten, met bij levering van al het daartoe benoodigde. Ingeschreven werd door de heeren A. Maters voor f2055 en T. W. Bonte f2110, het werk is aan den minsten in schrijver gegund. Bij de gister door watergraaf en heemraden van het heemraadschap de rivier de Eem gehouden aanbesteding van het dienstbaar maken van de afwatering der beken van de derde opening aan de groote Koppelsluis alhier, is slechts eene inschrijving ingekomen, nl. van den heer H. van Velthuizen te Woudenberg voor f625. als over iemand, die den smaak van het publiek bedierf en alleen op gewin uit was, voorbarig den staf gebroken I Thans verwenschte hij dien ellendigen sluipenden Henne. Doch dat behoefde toch niet, want Hahnenkamm nam het gesprek met hem weldra weer op. «Eigenlijk heeft uw zuster mij op het idee of, liever gezegd, op uw persoon gebracht. Ik kende uw talenten niet. Er wordt tegenwoordig zooveel gedrukt," hij onderdrukte een geeuw, door de hand voor den mond te houden «maar toch wil ik graag gelooven, dat gij de vereischte eigenschappen bezit. En aan gezien uw zuster van morgen af aan aan mijn theater is verbonden. «Theariep Waldemar pijnlijk ver rast uit. «Maar daar weet ik niets van I" «Een engagement voor drie jaar, twee duizend thaler traktement en met het begin van iedere lente een benefice-voor- stelling." «Maar voor welk genre is ze bij u geëngageerd «Genre? Wat noemt ge genre? Ze speelt al wat ze spelen kan." «Ik ben bang dat zulks niet veel zal wezen," hernam Waldemar. „Daarvoor was ik bang bij elk enga gement, dat ik sloot. Maar de directeur De uitvoering van het werk is niet gegund, tengevolge van gebrek aan me dedinging. Zaterdag avond sloeg een zekere IJ. E., den 9 Sept. ontslagen uit het be delaarsgesticht te Veenhuizen, bij den schoenmaker W. alhier een glasruit in en ontvreemde daardoor drie sporen met het doel om in de gevangenis te gera ken. Genoemde persoon had reeds vijf jaar tuchthuisstraf ondergaan en veertien jaar in de Ommerschans doorgebracht. Zondagmorgen is uit de beek, nabij de schotbalksluis, achter de St. Agathastraat, het lijk opgehaald van den tuinman L., die er deri vorigen avond, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in was geraakt. De ongelukkige had zich dezer dagen te 's-Bosch als tuinman verhuurd, om met November a. s. in betrekking te treden. 322ste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Tweede week. Trekking van 28 Sept. (950 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 597, 3084, 4648, 4741, 5209, 5214, 5819, 5850, 5879, 5973 en 17335. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 476, 517, 528, 556, 577, 578, 2220, 2276, 2279, 2282, 4717, 4720, 4724, 4745, 4760, 4791, 4800, 5239, 5277, 5312, 5315, 5350, 5806, 5858, 5863, 5922, 5931, 5988, 5992, 11828, 11874, •17247 en 17321. De volgende trekkingen geschieden 29, 30 Sept., 1, 5—8, 12—16 Oct. Utrecht. Door de arrond.-rechtbank werd Maandag uitspraak gedaan in de navolgende zaken H. v. E., wonende te Scherpenzeel bekl. van rebellie en verwonding, aldaar gepleegd, veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. A. S., laatst verblijf houdende te Scher penzeel, bekl. van beleediging met woor den jegens bedienende beambten in functie aldaar gepleegd, veroordeeld tot f 3 boete, subs. 5 dagen hechtenis. J. K., wonende te Woudenberg, bekl. van mish., aldaar gepleegd, vrijgesproken. Door de rechtbank werd mede uit spraak gedaan in de zaak tegen W. H., gepension. militair, wonende te Wouden berg, beklaagd van verwonding van twee buitengewone gemeente-veldwachters te Scherpenzeel, op 18 Augustus 1.1., bij ge legenheid van eene aldaar gehoudene schapenmarkt gepleegd. De rechtbank achtte het aan bekl. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, en ver oordeelde hem tot 2 maanden gevange nisstraf. Door het O. M. werden nog de navol gende straffen gevorderd tegen R. D. en J. K., beiden wonende te Woudenberg, bekl. van wederkeerige mish. en verwonding, aldaar gepleegd, le bekl. 3 weken, en 2e bekl. 5 weken gevangenisstraf. H. v. L. huisvr. van N. V. en H. V., beide wonende te Woudenberg, beklaagd van rebellie met wapenen, aldaar ge pleegd, le bekl. 1 maand gevangenisstraf, 2e bekl. vrijspraak gevorderd. Baaru. 26 Sept. Zondag morgen woonde H. M. voor de laatste inaal tij dens het verblijf te Soestdijk de gods dienstoefening bij onder het gehoor van ds. Herman. Vrijdag morgen te 10 uren denkt de vorstelijke familie van hier naar het Loo te vertrekken. van een schouwburg heeft zekere zede lijke verplichtingen te vervullen. Na het succes van heden avond was ik zedelijk verplicht uw zuster te engageeren. Ik deed het en ik wil nog meer doen, want aangezien de dame er op staat, dat ik u een post geef gaat de procureur- generaal Mattenheim daar niet heen Dien moet ik noodzakelijk spreken. Adieu, mijn waarde Freiberg, morgen tusschen elf en twaalf uur op mijn bureau I" En weg was hij zonder Waldemar's antwoord nf te wachten. De jonge man trok bij het koele slot, dat het gesprek had genomen en bij het eigenmachtige besluit, dat zijn zuster had genomen, een verdrietig gezicht. «Hoe kijk je zoo somber riep Thea toen ze haar broeder tegenkwam. Ook in het nieuwmodische baltoilet was zij een verleidelijke nimf. Ze hing op dat oogenblik aan den arm van den heer Kaspar Hahnenkamm, den vaandrig. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2