NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 85. Zaterdag 23 October 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN' ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Eerste Blad. AMERSFOORTSCHE KERMIS ^Feuilleton. THEA. BINNENLAND. AMEBSF00RTSC3E COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken cn berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Advertentiën voor het nummer van a. s. WOENSDAG worden vroegtijdig verzocht. Als de weersgesteldheid de aan staande week een beetje gunstig mag zijn, zal de stad onzer inwoning voor enkele dagen een levendig voorkomen vertoonen. Ze komt laat in 't jaar, de Amers- foortsche kermis, en meer dan eenige andere staat zij bloot aan velerlei wisselvalligheden. Loopt het mee, dan kunnen de afscheidsdagen van den herfst verrukkelijk schoon zijn; stedelingen en landbewoners voelen zich dan opgewekt om er nogeens uit te gaan, en, alvorens zich met gelatenheid over te geven aan het bewustzijn, dat het nu winter is ge worden, een genoegen te smaken dat aan de beste dagen van het schoone jaargetijde herinnert. Dan is het op onze kermisdagen levendig en prettig; en de laatste zonnestra len, die beurtelings het gelaat van een glundere dorpelinge in Zondags gewaad, een vroolijken, op kermis vermaak verzotten schoolknaap en het leuke gezicht van den »kermis- reiziger" beschijnen, dwalen dan ook weieens af naar de sombere binnen kamer, waar de kermishater zich half ziek zit te ergeren, omdat zelfs daar het heerlijk concert van de mallemolen-instrumenten zijn oor be reikt, en met wrevel zit te bepeinzen hoe hij hét zal aanleggen, om zijn mede-ingezetenen te winnen voor het denkbeeld, dat afschaffing van de kermis een hoogst verdienstelijke daad zou zijn. Niemand wenschen we eenig kwaad toe; maar dat die goeie menheer Roman van KARL HEIGEL. dezelfde teleurstelling nog zeer vele jaren zal ondervinden, ja, dat gunnen we hem van harte. Waarom zouden we ons halsstarrig verzetten tegen een maatschappelijke noodzakelijkheid? En dat is ontegen zeggelijk de kermis: een door de traditie, die oneindig sterker is dan wetten en verordeningen, geijkte, officiëele tijd, waarin de menschen eens gezellig en gemeenschappelijk pleizier kunnen maken. En indien gij, mijn vriend, daar geen gebruik van wenscht te makenoch, dat moet ge zelf maar weten, maar dat doet u geen duimbreed in onze acnting rijzen, evenmin als het iets afdoet aan de sympathie, welke wij voor de kermis voelen. Natuurlijk niet voor alles wat der kermis is, of eigenlijk, wat men door een noodlottigen samenloop van omstandigheden er aan vasthaakt. Men zegt dat er dan weieens dron- lcenlui worden gevonden; nu, zoodra men ons kan aantoonen dat zulks op andere tijden niet het geval is, zullen we daar eens een zeer ernstig woordje over praten. Voorts wordt door sommigen verschrikkelijk uitge varen tegen de zoogenaamde «orgiëen en bacchanaliën" van de kermis; doch als men hun dan nauwkeurige feiten vraagt, dan komt er zelden iets meer voor den dag dan dat een stuk of wat lui boven hun theewater zijn geweest, of dat de een of andere landelijke schoone, door niet de striktste onzijdigheid te bewaren tusschen twee naar haar gunsten dingende peenharige aanbidders, de onschuldige en lieftallige aanleiding was tot een vechtpartij. Men meene niet dat wij die dingen goedkeuren of toejuichen: volstrekt niet ook een afgewezen minnaar moet zijn fatsoen weten te houden en moet niet gaan vechten, allerminst met messenmaar we vinden het niet eerlijk, dat men ze er altijd bijhaalt als men de kermis een schop wil geven. Schaf haar af, en dezelfde 14) Driftig keerde Thea zich om. «Inspan- ning van mijn geest?" zei ze bits. «Wat bedoelt u, mijn dansen op de koord van gisteren of dat vervelende diner van vandaag «Maar de baron was toch, dunkt mij, bijzonder galant. »Zoo galant als heeren van zijn slag tegenover dames zooals wij. «Een glas champagne, mijn waarde mejuffrouw?" Alsof al de champagne van de wereld in staat was de gal te verzoeten, die de blik en de toon, waarmee al die heerlijk heden ons aangeboden worden, bij mij doet opkomen Zoudt u denken dat hij zich thuis, als er andere dames aan tafel zijn, op zulk een manier in zijn stoel werpt als hij heden deed Hebt u gezien hoe netjes bij den anderen kant uitkeek toen zijn zusters ons op de wandeling voorbijreden? En hoe hij met een on uitstaanbaar lachje over zijn baard en knevel streek, toen een van zijn kamera den langs ons heen reed? Waarom heeft hij ons niet in zijn rijtuig mee naar de wedrennen genomen. Och, laat me met vrede Ik haat dat slag van menschen." «Maar mijn allerliefste Thea, waarom neem je dan dergelijke invitaties aan vroeg haar moeder op jammerenden toon De hemel weet, dat ik op mijn jar-en en ze bracht de hand aan haar mond om een geeuw te verbergen «het liefste thuis blijf." «Dat verbeeldt ge u maar. U kunt die pretjes net zoo min missen als ik. Wij kunnen niet buiten gezelschap." «En dat waarom dan niet?" «Omdat wij elkander niets, volstrekt niets hebben te zeggen. Omdat we niet weten hoe we die vreeselijk lange uren tot het tijd van naar bed gaan wordt, zullen zoek brengen. Omdat ieder mensch ten minste den schijn behoeft, dat hij vriendschap, achting en liefde geniet in de wereld." «Je bent vandaag weer met het ver keerde been eerst uit het bed gestapt, en daarvan is die brief van den directeur de schuld; daarvan ben ik overtuigd. Waarom heb je hem vernietigd zonder hem mij te laten lezen, Thea? Wat stond er in, dat ik niet mocht weten?" Thea werd nog bleeker dan zij reeds waszij beet zich op de lippen en wrong de vingers krampachtig in elkander. zaken zullen in dezelfde mate blijven voorkomen. Ons stads- en dorpsleven zal vree selijk eentonig worden, als men alles wegjaagt wat van de volkszeden en gewoonten uit den ouden tijd is over gebleven. En neem daarbij in aan merking, dat we voornamelijk de wenschen bepleiten van den kleinen burgerstand en van de werkende klasse, voor wie de gelegenheid om zich eens feestelijk te ontspannen niet zoo heel ruim is. Gij, menheer, met uw meer verfijnd kunstgevoel, zult misschien zeggen«Laat die menschen hun geld in den zak houden en straks, als het wintersaizoen ons concerten en tooneelvoorstellingen geeft, daar nu en dan eens gebruik van maken. Dat doet men eenvoudig niet. De werkman en zijn huisgezin komen nooit in de «comédie", of 't moet kermis zijn.' En waarom niet? Dat is zijn zaak, en geenszins de uiue. Familieleden, vrienden, bekenden, plaatsgenooten, ze zijn nooit fidee- ler met elkaar, dan wanneer 't ker mis is, en zelfs schooljongens laten hun veeten rusten, 't Is een soort van stilzwijgende overeenkomst, dat men elkaar slechts vroolijk mag aan kijken; en 't gebeurt soms dat ker misbezoekers, die door een regenbui overvallen, en als door panischen schrik bevangen, met hun kroost een goed heenkomen zoeken, toch pleizier hebben in hun leven. We zouden ook nog kunnen spre ken van het groteske, dat de kermis vertoont, en dat wezenlijk beantwoordt aan een trek van het Nederlandsch volkskarakter. Kijk eens even bij onze oude schilders, bij Jan Steen, bij Frans Van Mieris, bij Adriaan Brouwer en Van Ostade, wat grap pige, echt lollige gezichten bracht hun penseel niet te voorschijn, en zeer gemakkelijk kunnen we ons voorstel len, dat deze onze vaderen schater den van lachen bij het hooren van de grollen van een paljas. Helaas! dat komische gaat meer en meer verloren, en daarmee ook de smaak voor het grove zout, dat als een onschadelijke specerij door den ker- mispotsenmaker met mildheid in het rond werd gestrooid. En toch, zijn er ook onder de zeer beschaaf den, die er van gediend zijn, wat wij hun geenszins kwalijk nemen maar wel kunnen wij 't sommigen hunner moeielijk vergeven dat zij, de kermis met haat of met onver schilligheid bejegenende, er toch wel voor te vinden zijn, als het tooneel niet is de openbare straat, maar een afgesloten terrein, en het ding niet meer platweg kermis heet, maar kermesse d'été! Er is een tijd geweest, dat men gerust van een kermis-afschaffings- woede kon spreken. Op die acte is stilstand gevolgd, die wellicht spoedig in reactie zal overgaan, als wanneer alle kermissen, die door de beschre ven vaderen der verschillende ge meenten met een veroordeelend vonnis zijn geslagen, plechtiglijk in eere hersteld zullen worden. Als dan zullen er deputatiën uit de gemeen tebesturen gezonden worden naar de spullebazen, bezitters van «natuur- merkwaardigheden" enz. met het verzoek, of zij alsjeblieft weer komen willen, en het verleden bedekken met den mantel der vergevensgezindheid. Opdat aan het bestuur van onze gemeente deze vernedering zal wor den bespaard, laat ons zelf zorgen dat onze burgerij en de kermis goede bekenden blijven Het Koninklijk lustoord Oranje Nassau's-Oord, te Renkum, zal belangrijk worden verfraaid. Op een der lanen, loopende langs de grachten, is een begin gemaakt met het vellen van boo men en struikgewasde laan zal over haar ge heele lengte met Amerikaansche noten- boomen worden bezet. Ook achter het Paleis, bij de vijvers en langs de beken, wordt dit zeldzaam houtgewas geplant. De nieuw benoemde hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks-hoogeschool te Groningen dr. C. H. van Rhijn, opvolger van wijlen den heer S. S. de Koe, aanvaardde Dinsdagmiddag te twee uur zijn ambt met het uitspre ken van eene inwijdingsrede over traditie, kritiek en ideaal in de geschiedenis van het christendom en de christelijke kerk. De plechtigheid werd bijgewoond door heeren curatoren, hoogleeraren, studen ten en een vrij talrijk publiek. Naar men meldt, is bij de thans gesloten inschrijving op het aandeelen kapitaal der Nederlandsche Landbouw- bank liet vereischte bedrag niet voltee- kend. Er worden echter pogingen aan gewend om het ontbrekende nog aan te vullen. De directie der Wageningsche gas- vei lichting-maatschappij heeft den prijs van het gas, dienende tot beweegkracht of verwarming, verminderd tot zes cent per M3. Domela Nieuwenhuis, wiens straf zaak bij den Hoogen Raad nog steeds aanhangig is, bevindt zich, volgens het Hbl., op 't oogenblik buitenslands, waar schijnlijk te Basel. Volgens het Vad. is zijn bedoeling niet, om aan de gevolgen van zijn eventueele veroordeeling, ook door den Hoogen Raad, te ontkomen, doch de waarheid is een- voudig, dat hij zijn zoon, die te Lausanne zijn studiën zal voltooien, daarheen heeft gebracht. Door de algemeene synode is Woens dag tot kerkelijk hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, in de plaats van wijlen prof. E. II. Lasonder, benoemd de heer E, H. van Leeuwen, theol. doet. en pred. te Zutphen. Deze benoeming geschiedde met op één na algemeene stemmen. Te Sneek is bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen Mr. P. J. G. van Diggelen (lib.J met 2086 stemmen Baron Brantzen van de Zijp (anti-rev.) verkreeg 1977 stemmen. Bij de eerste stemming had Mr. van «Stil!" zei ze daarop op bevelenden toon. «Herinner mij niet aan dien brief, ver lang niet den inhoud te kennen. Hij was voor u evenzoo beleedigend als voor mij. 't Is al voldoende dat ik hem las. Overigens heb ik Hahnenkamm doen weten dat ik niet langer bij hem blijf De weduwe bleef verstomd van schrik staan. «Wel wat is er nu? Dacht u dan, dat ik plan had eeuwig aan dat Apollino- theater te blijven?" Wederom liet zij den blik naar den spiegel dwalen en het krullen harer lippen ging in een lachje over. «Voor mijn naaste toekomst ben ik niet bezorgd. Als ik wil heb ik morgen een nieuw engagement. Waar, komt er bij ons half Zigeunerleven weinig op aan. Dus zullen we daar maar niet verder over spreken «Hahnenkamm zal je niet laten gaan," troostte de weduwe zich zelve. «Dat zal hij wel. En dat wel net zoo zeker als hij Feretti liet gaan. Het nieuwe trekt aan. Daarmee hebt ge de geheele wijsheid op het gebied der kunst van die soort van schouwburgdirecteurs. En zijn wij dan beter Ik sterf van verveling, 't Zijn steeds dezelfde gezichten, zoowel op de planken als bij het publiek, dat den schouwburg bezoekt. Kom, weg van hier Weg Geef eens een ander gezicht 1" De moeder stond zoo geheel en al onder de plak van haar dochter dat zij al haar vragen en zuchten onderdrukte. Ze legde Thea, die zich op een chaise lonque uitstrekte, zorgvuldig een kussen onder het hoofd en nam zelf een bankje aan haar voeten voor lief. De hond, die zijn jonge meesteres al dien tijd met een wantrouwend oog had aangekeken, kwam nu kwispelstaartend naderbij en werd door haar op schoot genomen. «Als je werkelijk voornemens bent je contract te verbreken, moest je morgen zeggen, dat je ziek bent," zei de weduwe een poosje later. «Dat zou ik wel kunnen doen, maar dan miste ik de zegepraal, waarvan ik zoo zeker ben als Pitty, dat hij klap pen krijgt," liet ze er op volgen terwijl ze den hond dreigde, die zich onrustig oprichtte en de ooren spitste. «En zoudt u soms denken, dat er overmorgen al niet een andere is, die haar hals en beenen waagt om mij te verdringen? De tooneelduirel is ook een nijdduivel. Ik ken hem. Buiten klonk de schel. De hond gaf door een vergenoegd kwispelen met zijn staart te kennen wat hij dacht en werd voor die aardigheid met een tik be loond. «Wie zou dat op dit uur kunnen zijn?" vroeg mama Freiberg met iets angstigs in haar houding en blik. «Kom, maak u toch niet ongerust 1 U weet zoo goed als ik wie het is 1" «De vaandrig! Sta hem wat ik je bid den mag niet te woord I Ik kan bijna nagaar., wal zijn vader je betreffende hem heeft geschreven. Jij zult je opwin den, Thea en sinds eenigen tijd is die jongen zoo zonderling in zijn gedragingen. Laat mij alleen met hem spreken Dewijl de meid op hetzelfde oogenblik het hoofd [door de spleet van de deur stak, zei Thea zonder zich aan de smeek bede harer moeder te storen«Ik ben thuis." Onmiddellijk daarop trad de jonge Hahnenkamm in politiek gekleed binnen. Dat stond hem nog slechter dan uniform. Thea was overeind gaan zitten en streek, terwijl zij zich eenigszins voor over boog, zacht haar japon glad Pitty wilde zijn vriend tegen gaan, maar werd onmiddeiijk weer op zjjn plaats neerge drukt. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1