Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. Tweede Blad. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Twee rijken, tot nu toe altijd vijandig jegens elkaar gezind, hebben nu een monsterverbond gesloten, om een vorsten dommetje, welks bewoners nog voor kor ten tijd goed en bloed veil hadden voor hunne onafhankelijkheid, zoo al niet onderling te verdeelen, dan toch door kuiperij en slinkscbe middelen, zoo te bewerken, dat het langzamerhand uit de rij der onafhankelijke staten verdwijnen moet. Rusland en Turkije zijn n.l. om trent Bulgarije het volgende overeenge komen Rusland -waarborgt de onschend baarheid van het tegenwoordige gebied van den sultan, het vermindert de oor logsschatting, en laat aan Turkije, het onbeperkte recht om de Dardanellen te versterken. Verder komen Rusland en Turkije overeen tot eene zoo noodig gelijktijdige bezetting van Oost-Rumelië en Bulgarije. Dit laatste zal echter zoo gemakkelijk niet gaan, daar officieus wordt gemeld, dat de groote mogendheden, geen bezet ting van Bulgarije, noch door Russische noch door Turksche troepen zullen [toe laten. Kaulbars en Gadban Elfendi, de Turk sche gevolmachtigde, mogen het zich zelve dus zoo lastig mogelijk maken, veel uitrichten zullen ze niet. Vooral niet, wanneer de Bulgaarsche regeering, als tot heden, op haai stuk blijft staan en niet één van de overdreven eiscnen van dat nobele paar toegeeft. Ook in een ander klein rijk «het groene Erin" is het nog verre van rustig. Benden moonlighters loopen het land af en aan hen zijn de af en toe voorkomende agrarische moorden toe te schrijven. De pachters tot het uiterste gedrongen wei geren te betalen en verdedigen hunne woonsteden, wanneer de politie de beta ling komt vorderen, tot het uiterste. Zoo werd te Clouahilty, in het Iersche graafschap Cork, Dinsdag 11., bij gelegen heid van eene poging tot uitzetting van een wanbetalenden pachter aan de politie een buitengewoon heftige tegenstand geboden. Het pachtershuis was groot en ettelijke verdiepingen hoog. Het was kennelijk algemeen bekend, dat een krachtig verzet van de zijde der bewo ners zou plaats hebben, want van alle kanten kwam het volk uit den omtrek toestroomen, dat echter aan het verzet niet anders dan door toejuichingen deel nam. Toen de deurwaarders het huis naderden, werden zij door de twintig a dertig personen, die zich in de bovenver diepingen bevonden, met werptuig be groet. De pachter riep uit een venster, dat hij wel eene billijke pacht betalen wilde, maar niet die, welke zijn landheer eischte. De deurwaarders drongen nu met de politie het huis binnen, maar werden met steenen, stukken hout, ijze ren staven en kokend water begroet. In den zolder der eerste verdieping waren bovendien schietgaten gemaakt, waardoor gedurig door de verdedigers gevuurd werd. De trap was weggebroken. Ettelijke politie-agenten werden getroffen. Men riep hun toe, dat al de vier verdiepingen op dezelfde wijze met schietgaten voor- r en waren. Ten slotte achtte de politie t raadzaam om voor ditmaal hare ■gingen op te geven, hetgeen natuurlijk oidqr de zamengestroomde toeschouwers p<: uitbundige vreugde verwekte. 4r»,000 werklieden te Londen hebben verklaard niet te zullen deelnemen aan den optocht op den Lord-Major's-dag, ter. einde ongeregeldheden te vooi komen. 1 üie schijnt in zijn politiek tegenover d. 0eestelijkheid Frankrijk te willen na- volgsn. Een groot aantal scholen door geestelijken bestuurd, zijn nl. op last der regeering gesloten. Men verwacht, dat bij het heropenen der Kamer, het kabi net over deze handelwijze zal worden geïnterpelleerd. Uit Budapest wordt omtrent de aldaar heerscheude cholera het volgende ge schreven. Sedert 12 Sept. is de gevreesde ziekte hier officieel geconstateerd en tot 17 Oct. werden in de stad aangetast 894 personen en zijn 339 gestorven. De bevolking bedraagt 440,000 zielen. De ziekte is dus nog niet sterk opgetreden. Bovendien laat de toestand, uit iiygienisch oogpunt veel te wenschen over. Onge veer 44,000 menschen, 10 pet. der be volking, wonen in vunzige kelders. Desin fectie, reiniging der straten, inrichting van hospitalen zijn zeer gebrekkig; er is in de openbare inrichtingen aan alles gebrek, wat tot bestrijding eener epide mie in eene groote stad wordt vereischt. Dit is waarschijnlijk de oorzaak, dat de cholera, die, veeitien dagen geleden, scheen te zullen ophouden, opnieuw zich heeft uitgebreid. Terwijl de sterfte vroe ger 30 pet. bedroeg, is zij thans tot 50 pet. gestegen. Behalve te Budapest woedt de ziekte het hevigst te Szegedin; spo radisch komt zij voor in Arad en in Zips. Zij breidt zich langzaam uit over het midden en het zuiden van Hongarije en terwijl vroeger hare slachtoffers tot de lagere standen behoorden, worden thans ook de hoogere beter gevoede niet ver schoond. Het is te hopen, dat met de toenemende koude de ziekte vermindert en ophoudt. Zeker is het niet, want nadat in 1872 de cholera slechts sporadisch was geweest, woedde hij het volgend jaar zoo hevig, dat in Hongarije 180,000 menschen er aan stierven. De inrichting der politie in Spanje heeft eene groote verandering ondergaan. Het rijk is nu in vier groote poiilie-distric- ten verdeeld, elk met een brigade-gene raal aan het hoofd. De politiemacht komt onder het bevel van officieren van het leger, die hiervoor orders ontvangen van het departement van binnenlandsche zaken. Dinsdag, 26 Oct. a.s., des namiddags half zes ure zal de Godsdienstoefening der Vrije Ger. gem. alhier geleid worden door Dsi Van Smaale van Rotterdam. Dooi onzm geachte Burgemeester is den Inspecteur van politie, den heer J. W. Putman Cramer alhier, als bewijs van ingenomenheid met de door hem, gedurende de ziekte en na het overlijden van den heer H. F. W. de Bruijn, be toonde ijver een keurig geschenk in zil ver aangeboden. Rectificatie. De naam van den nieuw- benoemden agent van politie 2e klasse is niet F. G. de Vries, zooals in ons vorig nummer werd vermeld, maar J. W. F. de Vries. Met 1° Nov. a.s. wordt de luit. ter zee 2e kl. G. C. D. baron van Har- denbroek van Willemsoord overgeplaatst aan boord van Zr. Mr. wachtschip te Amsterdam. Door den heer A. Herschel Bzn. alhier en de heeren Frowein Co. te Arnhem is het geheele labaksgewas (aard- en zandgoed) van dit jaar, onder Amerongen Eist en Rhenen opgekocht tot den prijs van f24 tot f26 per 50 Kilo. Door Burg. en Weth. is aan den gemeenteraad de heer Dr. H. F. Jonkman, leeraar aan de H. B. School alhier, voor gedragen om benoemd te worden tot directeur dier inrichting. Donderdag is de bronzen-medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den Opperwachtmeester M. P. Daniels van het regiment veldartillerie, alhier in garnizoen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, den 26. October 1886, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling. 1. Benoeming van een Directeur der hoogere burgerschool. 2. Begrootingen van de dienstdoende schutterij, het burger-weeshuis, hel burgerlijk armbestuur en der gemeente allen voor het jaar 1887. Een begin van brand, dezer dagen ten huize van den trompetter der veld artillerie K. in de groote Nachtegaalsteeg ontstaan, werd door de buren gebluscht. Bij gelegenheid der Kermis zullen a.s. Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdagavond in het gebouw aan de Muurhuizen, wijk B, 195, bidstonden gehouden worden, ter afwering der geva ren, die dit volksfeest met zich brengt. Prof. J. J. P. Valeton zal onder meer als spreker optreden. Evenals vorige jaren heeft eene commissie uil de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo alhier, van Z. M. den Koning vergunning verkregen tot het houden eener verloting van hand werken en andere voorwerpen ten be hoeve van de armen, door genoemde vereeniging bezocht. Zij die iets voor deze verloting ten bate hunner minder bedeelde medemenschen, willen afstaan, zenden hunne gaven aan de leden van bovengemelde commissie, de heeren A. J. Duchateau, A. van Kalken, A. Kamerbeek, of aan den hoofdonderwijzer der R. C. Jongensschool a/d Breestraat. Zelfs het kleinste wordt in dank geaccepteerd. Onder meer anderen zullen wij de volgende week een ouden kennis ontmoeten, die voor twee jaar, toen hij voor 't laatst' onze kermis bezocht avond aan avond een talrijk publiek in zijne tent mocht zien en den ruimsten bijval voor zijne verschillende productiën in- oogste. Wij bedoelen den heer Alber, wiens Cagliostro-theater op alle kermis sen een welkome gast, een bezoek over waard is. Behalve zijn Cromotikecata- ractapoikile, waarvan de heerlijke kleu- renspiegeling ons nog versch in 't geheu gen ligt, heeft de heer Alber dit jaar als nieuwste nieuwigheid een troep gees ten medegebracht, die door hem bezwo ren, hem op zijne wenken gehoorzamen. Op het verdere schoons, dat dit Théatre der metamorphoses te genieten geeft, hopen wij na de eerste voorstelling nog eens terug te komen. Den 30. dezer zal alhier aanko men het personeel der rij- en hoefsmid- school, ten sterkte van 4 officieren, 62 onderofficieren en manschappen en 54 paarden. K. de G. alhier, beschuldigd van strooperij, met behulp van een met honden bespannen wagen, te Leusden begaan is in de Donderdag gehouden zitting der arrond. rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, Utrecht. Den 27. October a.s. zal de installatie plaats hebben der nieuwe leden van het Utrechtsche studentencorps, ter wijl den volgenden dag de kleine en den 29. October de groote rijpartij der nieuw geïnstalleerden zal worden gehouden. Nabij den overweg aan den Lcid- scheweg alhier, stonden jl. Woensdag middag twee reeds bejaarde vi ouwen op het openen van den afsluitboom te wach ten, toen plotseling de oudste hunner door eene beroerte werd getroffen, ineen zakte en weinige oogenblikken later over leed. De gemeenteraad alhier heeft in eene jl. Donderdag gehouden zitting een voorstel tot uitbreiding van het politie personeel aangenomen met 20 tegen 10 stemmen, zoodat dat personeel hierdoor wordt gebracht op 1 Iloofd-Inspecteur, 1 Adjunct-Hoofd-Inspeeteur, 7 Inspcteurs, 2 Klerken, 4 Hoofd-Agenten le kl., 52 Agenten 2e kl., 72 Agenten 3e kl. en 30 Agenten 4e kl. Tevens werd de ver ordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie herzien en vastgesteld. De politie alhier heeft de hand gelegd op drie gevaarlijke sujetten, als verdacht zich, bij insluiping te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eenige manufacturen en een horloge. Allen wer den ter beschikking der Justitie gesteld. Ook werd nog aangehouden eene vrouw, die ten nadeele van een manufacturier te dezer stede, drie mantels ontvreemdde, bij gelegenheid dut zij op een zooge- naamden lappendag, diens winkel bezocht om inkoopen te doen. Sclierpeiizeel. Raadsvergadering van Vrijdag den 22 October 1886. Tegenwoordig al de leden. Worden behandeld de sedert de laatste vergadering ingekomen stukken. 1" Een besluit van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring der gemeentereke ning over 1885. b. Het proces-verbaal van opname van boeken en kas van de gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat de ontvangsten bedragen ƒ5017,955. de uitgaven4918,87s. Zoodat in kas is 99,08 c. Een schrijven van den heer P. van der Want d.d. 18 October jl. houdende verzoek om ontslag var> lid van den Raad, Wethouder en Ambtenaar van den Burg. stand dezer gemeente wegens vertrek naar Amersfoort op 1 November a.s. Waarop de Voorzitter den heer van der Want ook namens den Raad met een kort woord dank betuigd voor de vele aan de gemeente bewezen diensten in zijne betrekkingen als lid van den Raad, Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken stand. Ook de heer J. Heinen, Wethouder, sprak daarop den vertrekkende een kort woord toe. De heer Van der Want bedankte hierna met een gepast woord en beval zich verder in vriendschappelijk aandenken den leden aan. Aan de orde het vaststellen van de suppletoire kohier van den Hoofdelijken omslag, de belasting voor den dienst der Nachtwacht en de belasting op de hon den welke kohieren respectievelijk wor den vastgesteld op 463,65, 7,83 en 5,50. Ten slotte wordt besloten tot herzie ning van het raadsbesluit houdende vast stelling van het tarief der reis- en ver blijfkosten voor de leden van het ge meentebestuur. Het voornemen bestaat alhier een zangvereeniging op te richten voor ge mengd koor waartoe zich reeds meer dan 30 jongelieden hebben aangemeld. De leiding der oefeningen is opgedragen aan de heeren H. Schitter en M. Luchies. Wijk bij Duurstede. Nadat een der slagers alhier den prijs van het rund- vleesch met 15 cent per kilo verlaagd had en daarin door zijne vakgenooten gevolgd werd, heeft hij thans de prijzen wederom met 5 cent per kilo verminderd. Lcersum. Ter gemeente-secretarie alhier is aangifte gedaan van een geval van diptheritis en een geval van mazelen. Barneveld. In den nacht van den 21 October is alhier de schors en pel molen met loods geheel afgebrand, ten nadeele van D. Wijnveen, staande in de buurtschap Glind aldaar; in de loods was voor ongeveer f5000, aan gemalen, en ongemalen schors geborgenalles was tegen brandschade verzekerd, doch de gebouwen zeer laag. De oorzaak is alsnog onbekend. Ameroiigeii. Den 9 November zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den raad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer N. ten Broek. Op een wei te Amstelveen lag de wasch te bleeken. Bij 't binnenhalen miste men een flanellen en een linnen hemd. Geen twijfel er was diefstal in 't speldit werd nog duidelijker toen men, een paar dagen daarna, overblijfsels van de aan flarden gescheurde goederen op 't bleek veld terugvond. Het lag voor de hand, de diet was bang geworden en had den diefstal op die wijze bedekt. Maar de koe was ziek geworden en bleek met de maag te sukkelen. Het onderzoek bracht nu aan het licht, dat de koe de hemden had opgepeuzeld. Door de Rechtbank te Posen is verle den week een zonderling vonnis geveld. Men weet dat de Poolsche bladen, alsook die der Fortschritts-partij, nog al dikwijls hun lieven vriend Bismarck aanranden. Deze betaalt hun die vriendelijkheid met eenige maanden gevangenisstraf. De dag bladen in quaestiewetenditzoogoed.dat zij tot dit doel een bijzonderen persoon hebben, die niets anders doet dan in de gevangenis zitten en daarom «zitredac- teur" wordt genoemd. De Duitsche rech ters kennen dit spel sedertlang. De recht bank van Posen nu, die eene overtreding van de Kuryer Posnanski te behandelen had, heeft den zitredacteur, buiten het geding gesteld en den hoofdredacteur, den bekenden dr. Kantecky, tot 6 maanden gevangenis veroordeeld. De firma Edison zal in Nov. a.s. te Napels eene proefneming doen met elec- trische verlichting, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de kracht van het water der Sorino. Naar aanleiding van het bericht der Daily News, dat de jeugdige Russische troonopvolger aan een longkwaal lijdt, wordt aan de Vossische Zeitung het vol gende gemeld: In de geneeskundige krin gen spreekt men van een andere kwaal, die weinig of geen hoop op genezing overlaat. De Czaar heeft een der voor naamste geneeskundige specialiteiten, professor Hoffman, er over in consult doen roepen. De uitslag van diens onder zoek was echter zoo onbevredigend, dat de Czaar hem terstond op een echt Russische manier zijn dank deed ge voelen. Door de Italiaansche Regeering wor den krachtige maatregelen voorbereid ter beteugeling van den smokkelhandel. Dringend noodig is dit zeker, want er bestaat eene «machtige actieve «Vereeni- ging" door welke deze handel in het groot wordt uitgeoefend. «Het is, zegt de Perseveranza. een groot lichaam dat in afdeelingen is ver deeld en eigen statuten en wetten bezit, welke zeer strenge maatregelen bevatten ten opzichte van hen, die de Vereeniging verraden of in gevaarlijke oogenblikken hare bevelen niet nakomen. Voorts bezit zij groote kapitalen en verscheidene schepen waarmede zij haar handel drijft. De vereeniging bevat verschillende sociale rangen als, «de voerlieden», die voor 't vervoer der waren van de kust naar de steden zorg dragen de «opzichters", die de wacht houden bij de werkzaam heden en deze desnoods met geweld moeten beschermen de «magazijnhou ders",, die de goederen moeten bergen, en de handelaren die ze van de hand moeten zetten enz., enz. Zij wordt voorts uitmuntend geadministreerd en houdt driemaandelijksche en jaarlijksche uit- keering aan de deelhebbers. Het is zeker, zegt het Italiaansche blad, dat enkele politie-personen en ambtenaren met de Vereeniging in betrekking staan. Het volgende aardige gedichtje lezen wij in de Prov. Gron. Ct. Iii Anna's Album. Zoo tusschen vijftig al en zestig Verkeerde ik in den zoeten waan, Dat ik met de Eva's had gedaan En 'k, ongemoeid, nu opperbestig Alleen inijn eenzaam pad kon gaan Maar kijk daar klampt nog gij mij aan En vraagt mij is 't geen zonde en (schand En vraagt, bij 't hart, ook nog mijne (hand Ant AntMag zoo een meisje viagen? Gij weet, al lang hadt gij mijn hart En durft ge nu dien eisch nog wagen Och meid gij weet niet hoe 't mij srnai t, Doch weig'ren U iets viel inij hard Op 't eind van mijne levensdagen Wil ik dan ook dit leed nog dragen En dus.. in 's hemels naam dan, Ant! Tot liefde- en vriendschapsonderpand Geef ik u hier mijn volle hand. Johan Jacob Anlonie Goeverneur. In Baden en aan het meer van Con- stanz is een hevige aardschok waarge nomen. Het scheen alsof de grond weg zonk. De balken in de huizen kraakten, de vogels vlogen angstig uit hunne nesten op. In licht gebouwde huizen slingerden lampen en andere afhangende voorwer pen heen en weer, terwijl de venster glazen rinkelden. In 't nabijgelegen Schui- terwald zijn verscheidene fabriekschoor- steenen ingestort. Bij be meeste volken is tien de grond slag van het getalstelselmen heeft ech ter verscheidene volken gevonden, die andere getallen: 5, 20, zelfs 11 als zoo danig hebben aangenomen. Maar het ge tal 12 dat, voor verdeeling eigenlijk veel gemakkelijker is, dan 10 was, voor zoover men wist, nergens de grond slag van een getalstelsel. De onlangs overleden Duitsche reiziger Flegel heeft echter in de binnenlanden van Afrika, een negerstam, de Aphos, ontdekt, bij wie 12 het grondwoord is der getal-benamingen. Flegel had tot gewoonte om, als hij bij wilden kwam, hun van '1 tot 10 te laten tellen, en dan, uit de namen welke hij gehoord had, de volgende getallen af leidende, zelf voort le tellen. Zoo maakte hij meer indruk op de wilden, die dan meenden, dat hij iets van hun taal ver stond. Bij de Aphos mislukte hem echter die kunstgreep; want na de 10 volgden nog twee vreemde benamingen, en dan: twaalf en een, «twaalf en twee" enz. Een hooi buitenkansje. Eenige weken geleden werd te Konstantinopel het ge rucht verbreid, dat in het district Siwas, in Klein-Azië, een schat van reusachtige waarde was opgegraven en in de laatste dagen bleek dit gerucht op waarheid te berusten. Een Armeniër, zekere Kupelyan, had bemerkt, dat onderscheidene personen te Siwas in het bezit waren van groote en eigenaardig gevormde goudstukken. Hij stelde een onderzoek in waar die vandaan kwamen en men verwees hem naar een eenzame streek, waar eenige arme schaapherders woonden. Bijgestaan door de Turksche autoritei ten, ging de Armeniër aan het zoeken en graven, tengevolge waarvan kostbare schatten aan het daglicht kwamen. Naar gemeld wordt, werd een in den loop der eeuwen bedolven tempel gevonden, waarin het letterlijk wemelt van kostbaarheden. Men vindt er leeuwen, hyena's, bokken, duiven en andere dieren in, die van zuiver goud zijn vervaardigd, terwijl de oogen er van uit prachtige edelgesteenten be staan. Ook werden geheele bergen goudstuk ken gevonden en het gezamenlijk bedrag der schatten moet ongelooflijk groot zijn. De punciitournure. Een ambtenaar der inkomende rechten te Wassili, in Rusland, arresteerde in de vorige week eene dame, toen zij een stoomschip verliet dat juist van Stockholm was aangekomen. De viouw bood hem, zonder eenige aanlei ding, een gulden als fooi aan en dit kwam hem erg verdacht voor. Hij nam haar eens goed op en kwam tot de overtuiging, dat haar tournure overdreven groot was, waarom hij haar uitnoodigde mede te gaan naar het grens- kantoor. Daar werd zij door de echtge- noote van een der ambtenaren onderzocht, met het gevolg, dat boven haar zitvleesch zes flesschen Zweedsche punch gevonden werden. De punch werd verbeurd verklaard, de dame moest honderd gulden boete betalen en bovendien bleef zij, daar zij weigerde op te geven wie zij was, drie dagen in de gevangenis. Een nieuwerwetsciie roetmop. Eene schoonmaakster, die te Rotterdam, eene woning zou schoonmaken, die eene familie wilde betrekken, ging zoo ijverig aan 't werk, dat zij ook een zaak verrichtte die haar volstrekt niet was opgedragen. Zij ging namelijk aan het schoorsteen vegen, met het treurig gevolg dat zij in den schoorsteen bleef vastzitten. Toen rnen haar, verbaasd over haar lang uit blijven, ging zoeken, haalde men haar in jammerlijken toestand en zoo zwart als een nikker uit de nauwe gevangenis. Gelukkig heeft de juffer geen nadeelige gevolgen van het zaakje gehad. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad der gemeente zal vergade ren op Dinsdag, den 26. October aan staande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 20. October 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 14 Oct. Johanna Jacoba, d. ran Jan Spier en Hendrika van Nimwegen. 15 Oct. Wijnand, z. van Hendrik Elzenaar en Hendrikje Valkenburg. Maria Theresia, d. van Johannes van Loo en Petronella Schimmel. Petronella, d. van Marinus van Dijk en Petronella Gouw. Jacobus, z. van Jacobus van Wageuingen en Wilhel- mina van Someren. 10 Oct. Aruolda Elisabeth, d. vau Jan Jacob Martens en Maria Antonia de Lang. 17 Oct. Johanna, d. van Lambertus Koenen en Catrina de Milde. 18 Oct. Maria, d. vaD Frans de Kruijff en Adriana Pothoven. 20 Oct. Cornelis, z. van Johannes van 't Wel en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 5