NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 86. Woensdag 27 October 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. THEA. AMERSFOORTSCRE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst wordon slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij Koninklijk besluit van 17 October is vrijdom van port verleend voor de ambtelijke briefwisseling van de plaatselijke commissien van toezicht op het lager onderwijs ter eene met het gemeentebestuur ter plaatse ter andere zijde. Men verneemt, dat de Minister van Justitie binnenkort een wetsontwerp tot bevordering van de Zondagsrust bij de Wetgevende Macht aanhangig zal maken. In De Ind. Mere, vinden we mede gedeeld dat de minister van Koloniën gunstig heeft beschikt op het adres van belanghebbenden bij den handel in kina bast te Amsterdam, waarin zij verzoeken de Gouvernements Java-Kinabast elk jaar in acht periodieke veilingen, op vooraf vastgestelde en bekend gemaakte data, te doen verkoopen. Het voornemen be staat in de jaren 1887 en 1888, bij wijze van proef, hiertoe over te gaan. Door dezen maatregel wordt een grief tegen de Amsterdamsche markt wegge nomen, en ongetwijfeld zal de krachtige medewerking der Regeering de mededin ging met de Londensche markt gemak- kelijker maken. Dr. D. Burger, te Amersfoort, deelt in de N. Rott. Ct. mede, dat Neder- landsche boekhandelaars, die kisten met boeken naar Indië zenden, deze naar Antwerpen brengen en ze van daar ver zenden, omdat de handel der Belgen met de Nederlandsche koloniën minder bezwaard is dan die der Nederlanders. Hij geeft daaraan openbaarheid, omdat het een bewjjs is, dat klachten der in Indië wonende Nederlanders rechtmatig zijn, en zij niet als landgenooten, maal ais melkkoeien behandeld worden. De N. Rott. Ct. bevestigt het medege deelde feit, hoe ongeloofelijk het klinke. De kisten met boeken gaan evenwel niet over Antwerpen, omdat «de handel der Belgen met de Nederlandsche koloniën minder bezwaard is dan die der Neder landers" maar omdat voor postverzendin gen naar Indië, dat wil zeggen, naar de Nederlandsche koloniën, het port uit Nederland het dubbele bedraagt van het port in België en elders. Niet alleen de Nederlanders in Indië worden als melk koeien beschouwd, wij, Nederlanders in Nederland, deelen met de Nederlanders in Indië dat voorrecht. Niet hoe handel en nijverheid te gerieven, maar hoe er het meeste geld uit te kloppen, schijnt de eerste regeeringszorg hier te lande te zijn. Nog onlangs hebben wij eene nieuwe proeve daarvan gezien in het verhoogen van het telegraaftarief," zegt het blad. Naar aanleiding van allerhande bijzonderheden in zake de invrijheidstel ling van mevrouw Bulkley verspreidt, heeft mr. van Stipriaan Luïscius een brief aan Z. E. den Minister van Justitie geschreven. Hij luidt, volgens de Avond post, als volgt Excellentie Onder hetgeen in de couranten gelezen wordt over de aan mevrouw Bulkley verleende gratie, komt eene mededeeling voor, die van hooger hand schijnt te zijn geïnfluenceerd. Is dit laatste werkelijk het geval, dan moet ik mij veroorlooven protest aan te teekenen tegen een paar, daarin voor komende uitdrukkingen. Ik lees daarin «Het gevolg hiervan was, dat die advocaat naar eigen goedvinden eene verklaring opstelde, die hij de veroor deelde uitnoodigde te onderteekenen, waaraan zij heeft voldaan. Dat de Minister het ontslag afhankelijk zou hebben gesteld van de belofte, dat mevr. B. niet meer te Apeldoorn zou komen, is onwaar," Avondpost van 20 October). Vooreerst moet ik in herinnering bren gen, dat het opmaken en doen teekenen eener verklaring niet was eene uitvinding van mij, maar een bepaald verlangen van Uwe Excellentie, tot uitvoering waarvan ik werd uitgenoodigd mij naai de veroordeelde in de gevangenis te Rotterdam te begeven. En nu is wel de redactie der verkla ring mijn werk geweest, maar de inhoud vond haren grond geheel in het door Uwe Excellentie aangevoerde. Uwe Excellentie had bezwaar te doen tot stand komen een besluit tot gratie, waarvoor Uwe Excellentie zoudt zijn verantwoordelijk, Uwe Excellentie had alzoo in het contrasigneeren van zoodanig besluit bezwaar, tenzij, en geen onpartijdige kan dit misbillijken, Uwe Excellentie vooraf zooveel mogelijk, zekerheid verkreeg, dat de te verleenen vrijheid geene aanleiding zou geven tot misbruik, niet weder aanleiding zou geven tot misdrijf, of tot nieuwe rustverstoring in het gezin van mr. Hoek te Apeldoorn. Daarom werd door Uwe Excellentie aangevoerd, dat mevrouw Bulkley zich niet slechts van onwettige middelen moest onthouden, maar van elk middel om de kinderen van mr. Hoek onder zich te krijgen en Uwe Excellentie liet daarop ook volgen zij moet in het geheel niet meer in Apeldoorn komen. Dit laatste is dus niet, gelijk de ver slaggever van ons onderhoud het voor stelt, eene zaak van mijne vinding. Trouwens, ik kwam niet tot Uwe Excellentie uit eigen beweging en, om voorstellen te doen, rnaar ik kwam, daartoe door Uwe Excellentie uitgenoo digd, vernemen, wat Uwe Excellentie mij in het belang van mevrouw Bulkley zoudt hebben te zeggen, Nadat ik dit had vernomen, en nadat ik, op uwe vraag, de verzekering had gegeven, dat, naar mijne overtuiging mevrouw Bulkley een eenmaal gegeven woord eerlijk zoude houden, stelde ik voor om, ter voorkoming van later ver schil over opvatting en redactie, de door Uwe Excellentie verlangde verklaring dadelijk te redigeeren. Met uw goedvinden redigeerde ik toen de verklaring zoodanig, als ik den ver langden inhoud van Uwe Excellentie had verstaan. Ik las u daarna mijn ontwerp voor en vroeg, of dit was conform uw verlangen welke vraag, nadat uwe Excellentie het papier van mij had overgenomen en de verklaring nogmaals had gelezen, stellig toestemmend door u werd beantwoord. Eenige uren daarna heb ik het onder teekenen der verklaring aan Uwe Excel lentie per telegram bericht, waarop per telegram de last tot invrijheidstelling is gevolgd. En den volgenden morgen had hij de eer Uwe Excellentie nader verslag te komen doen, hij welke gelegenheid de onderteekende verklaring door Uwe Excel lentie van mij werd overgenomen en, na herlezing, natuurlijk conform het door Uwe Excellentie goedgekeurd concept werd bevonden. De redactie van de verklaring is dus mijn werk, maar de inhoud drukt uit uw verlangen, een verlangen dat ik voeg liet er gaarne bij op het stand punt van den voor een besluit van gratie verantwoordelijken minister, mij voorkomt in deze zeer gemotiveerd te zijn, en dat m. i. de sympathie moet hebben speciaal van alle ware vrienden van mevrouw Bulkley, van allen, die hare rust, en daarnevens eigen rust, wenschen. Ter voorkoming van verkeerde opvat tingen, zou ik opname van dit schrijven in de dagbladen wel wenschelijk achten. Intusschen zal ik gaarne, alvorens hier toe verzoek te doen, de toestemming van Uwe Excellentie ontvangen," Naar de Werkmansbode mededeelt is de heer B. H. Heldt zoo goed als hersteld van de ziekte, waaraan hij voor eenige dagen lijdende was. De heer Domela Nieuwenhuis is Vrijdagavond van zijn leis naar Zwitser land, te 's Gravenhage teruggekeerd. Het Bulgaarsche regentschap gaat zijn eigen gang en drijft niettegenstaande de tegenwerking van verschillende zijden ondervonden, toch zijn zin door, wat be treft de vergadering der groote Sobranja. Wel is deze vergadering, die te Tirnova zal gehouden worden, werwaarts reeds de regenten en ministers vertrokken, van 27 Oct. tot 31 Oct. uitgesteld, doch dit geschiedde alleen met het doel om alle afgevaardigden in de gelegenheid te stel len haar bij te wonen. De consuls wer den van het voornemen in kennis ge steld en men hoopt nu rnaar dat Enge land, Italië en Oostenrijk zich zullen doen vertegenwoordigen. KaravelofT, die in den laatsten tijd door zijne medebestuurders en door het volk niet recht vertrouwd werd, en daarom niet veel kans had her kozen te worden, heeft zich van het regentschap afgescheiden en is nu geheel op de hand der Russen. Graaf van Beust, die vroeger jaren eerst in Duitschland en daarna in Oos tenrijk zulk een belangrijke rol in de staatkunde dier rijken heeft gespeeld, is Maandag op 78 jarigen leeftijd over leden. Hij trad in 1836 als Saksisch legatie-secretaris in dienst, eerst te Berlijn, daarna te Parijs. Vervolgens was hij zaakgelastigde te Munchen, later minister-resident te Londen, en daarna gezant te Berlijn. In 1849 werd hij minister van buitenlandsche zaken. Hij sloot zich toen eerst aan bij den drie-koningen bondPruisen, Saksen en Hannover. Spoedig werd hij echter bevreesd voor de Pruisische hegemonie, en voegde hij zich bij de oppositie der midden-staten tegen Pruisen. Hij kwam in 1861 met een ontwerp van bonds- hervorming voor den dag, hetgeen niet veel succes had. Drie jaren later werd hij als vertegenwoordiger van den bond naar de conferentie te Londen afgevaar digd, waarop hij de zijde hield van Oosten rijk. Hij koos in 1866 partij tegen Praisen. Toen Oostenrijk verloor, benoemde hem keizer Frans Josef tot minister van bui tenlandsche zaken in Oostenrijk, 't Ver gelijk met Hongarije (de invoering van het dualisme) in 1867, was zijn werk. Keizer Frans Jozef verhief hem in 1868 tot den gravenstand. Om zich over de nederlaag van 1866 te wreken zou hij naar 't algemeen gevoelen tegen Pruisen (den Noorder Bond) hebben ge ïntrigeerd. Aan keizer Napoleon stelde hij een alliantie tegen Pruisen in 't ver schiet. De oorlog van 1870 verraste hem; de zegepralen van Duitschland en de neutraliteit van Rusland dwongen ook hem onzijdig te blijven. Den 6. Novem ber 1871 werd hij ontslagen en ging toen als ambassadeur naar Londen, daarop naar Parijs. Men beweert, dat hij daar bleef intrigeeren tegen Duitschland. In 1882 werd hij teruggeroepen en op pen sioen gesteld. De Engelsche bladen spuwen vuur en vlam, over de aankondiging, dat de Fransche regeering aan Engeland den eisch wil stellen, het tijdstip te bepalen, wanneer het zijne troepen uit Egypte zal terugroepen. De Times is van oordeel, dat op eene dergelijke sommatie, óf in 't geheel niet óf beslist weigerend moet worden geantwoord. Uit Rome wordt bericht, dat de Ve suvius met eene uitbarsting dreigt. Bij de jongste aardbevingen in Ame rika zijn onderscheidene personen ge wond. In den omtrek van Summerville zijn warme bronnen ontstaan terwijl de scheuren en spleten, die bij de aardbe ving in Augustus II. ontstonden veel wij der en dieper zijn geworden. Roman van KARL HEIGEL. 15) «Bonjour, Thea I" zei de vaandrig, ter wijl hij halverwege de kamer besluiteloos bleef staan. Juffrouw Freiberg was hem met een verlegen gezicht te gemoet ge gaan en de jonge man ;kuste haar dus de hand. «BoDjour 1" antwoordde Thea na een pauze, zonder dat zij de lange wimpers opsloeg. In die houding had haar ge zichtje, zooals haar moeder haar meer dan eens verzekerde, werkelijk iets van een Madonna-kopje. De eeuwige vaandrig keek met hulpe- looze blikken smeekend naar het meisje. «Kom ik ongelegen Ik ben reeds drie maal hier geweest 1" zei hij zacht. »Wel, dat was heel aardig van u 1 Heb ik van mijn buren soms nog geen last genoeg 1" »Ge zijt bij baron Brandt op een diner geweest, niet waar?" j>Of baron Brandt dineerde met ons Dat moet u niet kunnen schelen dunkt rajj I" «Maar dat kan mij wel degelijk sche len 1" riep hij wanhopig uit. «Brandt zal zich op dat feit beroemen alsof hij «Als hij dat waagde, zou ik wel een dozijn vrienden van hem vinden, die hem in 't gezicht uitlachten. Doch u niet. U zoudt daartoe den moed niet heb ben." De jonge man kromp bij die woorden ineen. «Laten wij eens voor goed met elkan der afrekenen, vriendlief," ging het wreedaardige meisje voort. «Ge weet wat uw papa mij heeft geschreven, niet waar «Ja, en juist daarom wilde ik u om een gesprek onder vier oogen verzoe ken 1" «Wij hebben geen geheimen, menheer Hahnenkamm. En 't allerminste hebben wij die voor mama 1" Deze hief de handen achter den rug van den vaandrig smeekend omhoog. Doch Thea schudde eigenzinnig met het hoofd, De jonge man ging op een laag stoeltje van verguld bamboes, dat Thea hem met het air eener beleedigde vorstin aanwees, zitten en maakte daarop een allerjammer- lij kst figuur. «Uw papa," begon zij het verhoor, »uw papa schrijft, dat hij u, den geheelen inhoud van zijn brief aan mij zou mee- deelen. Is dat gebeurd Kasper slikte eerst eens een maal of wat voordat er een «ja volgde. «En hebt gij al die leugens, die las tertaal, die schandelijke aantijgingen zonder tegenspreken kunnen aanhooren ging zij op zoo heftigen toon voort, dat Pitty met één sprong van haar schoot wipte en in een hoek kroop. «Thea, Thea, blijf toch bedaard ga toch heen, menheer de vaandrig ik bezweer u heen te gaan «Kan ik dan iemand beletten, dat hij onzin denkt en onzin schrijft verdedigde zich Kasper. «Zonder papa ben ik geruï neerd 1" «Door mij somtijds Het angstzweet parelde den jongen man in heldere droppels op het voor hoofd. „Zoo iets van u te moeten ondervin den, is onmenschelijk hard," zei hij na een pauze. Stellig zeker heb ik te veel op papa's goedheid en zooals ik thans vrees, ook op zijn fortuin gerekend. Ik wilde in uw oog rijker schijnen dan ik werkelijk was. De leidende gedachte daarbij was u nu en dan eens een ge noegen te verschaffen. Doch dergelijke kleinigheden kosten iemand, die in han den van den woekeraar komt, groote j offers. Ik bracht u die, dat bezweer ik u, met het grootste genoegen. Mijn God, bezat ik een koninkrijk, ik zou het zooals, de dichters plegen te zeggen, aan uw voeten nederleggen, of het, wanneer dat niet kon geschieden, tegen behoorlijke rente verpanden. Stellig zeker is de ge dachte meermalen bij mij gerezen, dat mijn lichtzinnigheid een vreeselijk einde zou kunnen nemen, dat ik mij zeiven vreeselijk er in werken zou, maar een hartelijke blik, een vriendelijk woord van u, ach - en vroeger hadt ge die beide wel voor mij over deden al die bedenkingen weer verdwij nen. Ik hoopte dat papa een heldhaftig offer brengen, of dat ik den hoogsten prijs uit de joterij trekken zou. Thans zie ik echter in dat hoop voeden waan- zinnigenwerk, dat het een sirene is, die iemand geheel te gronde richt. Maar, door een enkel woord van u, mejuffrouw, kan al rnijn ellende in zaligheid ver- keeren. Zeg, dat ge het mij vergeeft, dat ik u door een verkeerde voorstelling van de omstandigheden, waarin ik verkeerde, heb bedrogen dat ge ook voor den armen, onterfden Kasper een vriendin en met tertijd meer dan een vriendin wilt zijn, en ik ben gered. Ik neem rnijn ontslag, want ik heb bovendien toch geen ambitie in den dienstalles wil ik aanpakken, alles beproeven om op een eerlijke manier vooruit te komen de wereld is groot, duizend baantjes, duizend betrekkingen zijn er, en papa, dien ik, zoo waarlijk helpe mij God nog een lang leven toe- wensch, zal zich nog wel eenmaal met mij en met de vrouw mijner keuze willen verzoenen." Geen enkele straal, zelfs geen vonk van medelijden schoot uit Thea's oog op den in 't stof gebogene neer. «De toekomst, die ge mij daar voor spiegelt, kan mij helaas niet bekoren ik ben niet romanesk van natuur. Ik weet wat armoede lijden beteekent en ik hui ver daarvan." «Mijn liefde voor u zal mij vindingrijk, zal mij tot een genie maken. Thea, ik aanbid u 1" ».En ik vloek het uur, waarin ik u voor den eersten keer veroorloofde mij dat te zeggen, want dat kost rnij mijn naam, mijn positie en mijne toekomst." „Wanneer ge mijn vrouw wordt, moe ten alle lastertongen zwijgen Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1