nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 92. Woensdag 17 November 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. BUITENLAND. AMEBSFOORTSCIE C0UB1NT. Per 3 maanden 1.Eranco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van I 6 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben f300, Z. K. H. de Groothertog van Saksen f 100 geschonken voor de winterinschrijving der Ned. Herv. Diakonie te 's Gravenhage. Bij koninklijk besluit is uitgemaakt, dat de ontvangsten en uitgaven eener gemeentelijke gasfabriek niet op de ge- meente-begrooting behoeven te worden uitgetrokken, maar dat kan worden vol staan met daarop slechts het saldo der rekening van die administratie uit te trekken. De maatregel van den Minister van Marine, om bij de werven het aan tal der werklieden met vaste aanstelling uit te breiden, vond geen algemeene instemming bij de leden der Tweede- Kamer. Bij geen of weinig werk zal het Rijk deze personen dus steeds in dienst moe ten houden, waarvan het gevolg is, dat velen zullen betaald worden ook zonder dat zij werk te verrichten hebben. Zoo men weet verkrijgen de geemploi- eerden door hun vaste aanstelling het recht op pensioen. Nadere mededeelingen werden verzocht omtrent hetgeen door den Minister gedaan is, ter verzekering van den ouden dag der werklieden bij de werven. De Minister van Justitie heeft ver klaard dat hij krachtig en met beleid wenscht op te treden tegenover de oprui ingen, in sommige bladen en verspreide geschriften voorkomende. Het denkbeeld om de marechaussees te gebruiken bij de handhaving der politie in de groote steden, komt hem niet ver werpelijk voor. Maar dan moet het wapen worden uitgebreid en daartoe ontbreken de geld middelen. De heer A. M. C. Jongkindt Coninck te Dedemsvaart ontving dezer dagen van Z. M. den Koning de opdracht tot levering van een 4000-tal fijne vrucht- boomen, benevens een aanzienlijk getal hortensia's. Men maakt melding van de uit vinding van een nieuwen gasbrander, die, van binnen voorzien van een kegel van magnesia, aan 't gaslicht de kleur van electrisch licht geeft. Volgens den Haagschen kroniek schrijver van de N. Gr. Ct. heeft mevrouw Bulkley, van hare ziekte hersteld, protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de minister haar in oogenblikken, waarin zij elke verbintenis zou hebben aangegaan om uit den kerker te geraken, afstand heeft laten doen van haar wettige rech ten. Zij heeft den minister bij brief doen weten, dat zij zich niet gebonden acht door de haar afgedwongen verbintenis. En daarom is er dan ook nu sprake van, dat zij niet naar Arnhem zal vertrekken, maar zich te Apeldoorn zal vestigen, om steeds in de nabijheid harer kleinkinde ren te bljjven. Nu door al de gevolmachtigden het slotprotocol is onderteekend van een derde conferentie voor een internationaal spoorwegvrachtrecht, is tot de Regeerin gen van België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Oosten- rijk-Hongarije het verzoek gericht om de noodige voorbereidene maatregelen te nemen, opdat de uitnoodiging kunne volgen tot aanwijzing van de gedelegeer den, die de vastgestelde ontwerpen in één overeenkomst zullen hebben samen te trekken. De ontworpen Zondagswet heeft in het Centraal Blad voor Israëlieen aan leiding gegeven tot een artikel, waarin er op gewezen wordt dat in het wets ontwerp geheel en al de belangen der Israëlieten voorbijgezien worden. Zij hou den er, zooals men weet, reeds een aparten rustdag op na, en zouden nu gedwongen worden nog een tweeden dag van vol strekte rust in acht te nemen. Voorna melijk op de diamantwerkers heeft de schrijver het oog. De commissie tot aanschaffen van paarden voor het leger heeft in het Land van Heusden en Altena en in de Langstraat 11 paarden aangekocht. De prijzen liepen van f400 tot f650. Uit thans van Aden ontvangen berichten blijkt, volgens de N. R. Ct., Roman van KARL IIEIGEL. 20) Genoegdoening, wraak smaakt zoet als champagne, en is 't geen genoegdoe ning is 't geen wraak te weten dat de mer.schen, die zich God weet hoe hoog boven ons rekenen, zwak en bekrompen onnoozel zijn? Als ik van af hettooneel een dier helden op den deger, of op de beurs een blik schenk, wiens oneer zijn ontstaan aan het streepje zwart onder mijn oog te danken heeft, dan meent hij, dat hij de gelukkigste mensch is op aarde. En de oude lui? Och, 't zijn juist de rijpste vruchten, die je het gemakke lijkst in den schoot vallen. Mevrouw moge ons strijdperk vermijden of niet, mijnheer de zoon, de dweeper, vervult het voorname ouderlijke huis met de melodieën, die wij zingen, kruidt het gesprek aan tafel met aanhalingen uit onze eigenaardige spreektaal en steekt onze photographieën in de albums, die op de étagère bij mama in 't salon liggen. Mama haalt over ons de schouders op, maar in stilte siddert zij voor ons. Dan moeten wij toch gevaarlijk zijn I En dat wij 't zijn Ja, dat zal wel waar wezen Een enkele soubrette brengt meer onrust in de harten, meer verwarring in de zinnen te weeg dan de langste romans. Eerlijk gezegd begin ik hoe langer hoe meer te gelooven, dat de echte tooneel- duivel, waarvan men hoort zeggen, dat hij duizende offers maakt, wij zeiven zijn." Zoozeer Wa'.demar aanvankelijk ook tot medelijden met zijn zuster mocht zijn gestemd geweest, zoo verwoed was hij thans. Vastbesloten sprong hij op. ïJa, dat zijt gijlieden ook 1" riep hij uit, imaar al wie u heeft herkend, ver mijdt u niet uit vrees, maar omdat hij beter gezelschap kent. Ik weet zoomin als gij wat ik morgen moet beginnen, maar toch zal ik mijn contract met Hah- nenkamm ontbinden. Dat was een contract met de hel en slechts over één zaak heb ik spijt, dat ik hem zulks niet met op geheven hoofd en met mijn oog op 't zijne rustend kan zeggenhij zou den vinger op mijn eigen wonde leggen op de wonde, die Thea heet 1 Zuster I" riep hij, terwijl hij, opnieuw door mede lijden om het jeugdige schepsel bewogen zich nog eenmaal omkeerde; «bezin wel wat je doet! Keer terug! Ten tijde van de bacchanalieën te Rome was er een dat de aanvaring van het stoomschip Prins Hendrik door het stoomschip Hubbuck zich als volgt heeft toegedragen De Prins Hendrik had Batavia den 13. October verlaten met een diepgang van 20 voet voor en 21 voet achter, arriveerde den 31. October te 7 uur 30 minuten namiddag te Aden en ankerde ter reede zoo dicht mogelijk onder den wal. Even na middernacht te 12 uur 40 minuten was men met de kolen-inname gereed het anker werd gelicht en met de machine langzaam achteruit gewerkt, aangezien het schip met den kop naar den Aden- wal gezwaaid en vóór geen genoegzame ruimte was. Onder het achteruit stoomen zag men de zijlichten en het toplicht van een recht op de Prins Hendrik aan komend stoomschip, dat, hoewel gewaar schuwd door 3 stooten met de stoomfluit, niet tijdig genoeg van koers veranderde. Dit stoomschip, de Hubbuck, trof de Prins Hendrik aan stuurboordzijde, een weinig voor den bazaansmast, juist in de hut van den administrateur, en maakte op die hoogte een verticaal gat van 24 voet. Passagiers en mails werden daarop onmiddellijk ontscheept. Na de aanvaring kwam de Prins Hendrik weer ten anker en werden alle pogingen aangewend om het schip vlot te houden. Deze mochten echter niet batenhet achterruim, de machinekamer en het ketelruim stonden spoedig vol water, terwijl des ochtends te zeven uur vijf voet water in het groot ruim werd gepeild. Het voorruim bleef aanvankelijk droog. Met de lossing werd zoo spoedig moge lijk aangevangen; te 12 ure 's middags waren circa 3000 bn. koffie droog gelost; 2000 bn. koffie, na deze gelost, waren geheel doorweekt. Experts bevalen aan te trachten het lek met planken te voorzien en het schip leeg te pompen, waartoe, na bekomen machtiging van belanghebbenden, terstond werd overge gaan. De passagiers en 41 man der equipage hebben, zooals reeds gemeld, den 12. dezer met het stoomschip Voor waarts de reis voortgezet. Volgens een telegram van Aden gaan thans de werkzaamheden betreffende het bergen van de lading goed voorqit. Het stoomschip is reeds gedeeltelijk vlot ge komen en naar ondiep water gesleept. «Om misverstand uit den weg te uimen, verklaar ik dat de meeningen der sociaal-democraten over de middelen ter verbetering van den treuiigen toestand waarin een zeer groot gedeelte der bevol king van Europa verkeert, mij voorkomen in hoofdzaak onjuist te zijn. Multatuli. Nieder-lngelheim (Rijnhessen), 12 November 1886." Bovenstaande advertentie lezen wij in een der bladen. Zij is o. i. duidelijk genoeg. De heer J. van Dijk, te Deutichem, ontving gedurende de maand October, voor de opleiding van jongelingen tot predikan ten, te Deutichem en Utrecht, weder een aantal giften, waaronder van P. J. f2000, van N. N. voor de huishouding te Utrecht f200, uit Elburg voor hetzelfde doel f100, enz. enz. Te Valkenswaard is het vangen van valken, waarvan er vele verkregen werden, voor dit jaar weer afgeloopen. De gevangen vogels worden deels naar Frankrijk, deels naar Duitschland en Engeland verzonden. Zij worden eerst afgericht, hetgeen weinig tijd vordert, en op de aanvrage en den prijs goeden invloed heeft. Zooals wel te voorzien was heeft prins Waldemar van Denemarken voor de hem aangeboden Vorstenkroon van Bulgarije bedankt, of juister zijn vader heeft dit namens hem gedaan. Het schijnt, dat prins Waldemar, ofschoon de jaren des onderscheids reeds lang te boven, gehuwd en vader, zelve nog weinig in de melk te brokkelen heeft. Het ware dus ook zeer te betwijfelen, of hij in den tegen- woordigen toestand in Bulgarije wel the right man on the right place zoude ge weest zijn. Na zijne weigering zijn de regenten Stambuloff en Mutkuroff afge treden, maar onmiddellijk weder herko zen, terwijl hun als derde man de heer Jeskoff werd toegevoegd. Ook werd eene deputatie benoemd, die de verschillende hoven bezoeken zal ten einde daar de waren stand van zaken te ontvouwen. Kaulbars blijft intusschen zijn gang gaan. Te Philippopel, dat in staat van beleg verkeert, gelijk men weet, schijnt dezer dagen een der kavassen of gewa pende bedienden van het Russisch Con sulaat, in hechtenis te zijn genomen. Deze kavassen, weet men, zijn gewoonlijk de brutaalste Montenegrijnen, die voor geld te krijgen zijn, en trekken bij de minste aanleiding hunne pistolen. Een dezer snaken dan is dezer dagen te Phi lippopel ingerukt, en nu verlangt Kaul bars niets minder, dan dat de comman dant der stad en de commandant van de garnizoens-brigade zullen ontslagen wor den, en dat het garnizoen aan de Rus sische vlag de militaire eer zal bewijzen, een en ander voor den 17den a.s. Prins Nicolaas van Mingrelië, die eerst als den Russischen candidaat voor den Bulgaarschen troon werd genoemd, schijnt nu weder minder kans te hebben. Uit Weenen althans wordt bericht, dat men daar in de diplomatische kringen niet ernstig aan zijne canditatuur gelooft. Men zegt, dat Rusland een Slavischen Vorst voor Bulgarije wil, en men noemt Bozo Petrovics, oom van Vorst Nicolaas van Montenegro. Dat er door de mogend heden een collectieve stap te St.-Peters- burg zou zijn gedaan, is niet waar, heet het verder. Van den beginne af bestond er een stilzwijgende overeenstemming tusschen de drie noordelijke mogendhe den. Men wist, dat Rusland Bulgarije niet zou bezetten, mits men het liet doen, wat noodig scheen om voor zijn belan gen in Bulgarije te waken. Of Rusland daarin nu te ver is gegaan, laten wij over aan 't oordeel van allen die de geheele quaestie gevolgd hebben. Dat de Czaar evenwel niet verder zal gaan, daarvoo" zal waarschijnlijk worden zorg gedragen. Bismarck toch, die zich tot r.u toe persoonlijk buiten de quaestie hield, heeft nu graaf Suldarn, den Duit- schen consul-generaal te Sofia naar Ber lijn ontboden, ten einde zich eens goed op de hoogte te stellen. De Londensche socialisten, wier vlie ger op den jongsten Lord-Mayors-dag niet is opgegaan, geven den moed nog niet op. Er wordtjdoor hen nu tegen den 21en dezer, weder eene meeting op Trafalgar- square georganiseerd. De toestand der overstroomde streken in het zuiden van Frankrijk schijnt, ondanks de berichten omtrent daling van het water der Rhóne en der Durance, nu en dan dezer dagen ontvangen, tame lijk wel onveranderd te blijven. De dag- tooneelspeelster, die Pelagia heette en die het leven even zoo luchthartig opnam als jij. En toch werd zij op zekeren dag door den geest beroerd. Toen lachte zij niet meer en bracht zij het overige ge deelte haars levens in boete en tranen door. Te laat berouw hebben is hard te dragen Nog bezit je de veerkracht der jeugdbegin thans nog een nieuw leven, dan blijf je voor boete en tranen gespaard 1" «Och, laat mij met rust met je Pelagia," zei het onverbeterlijke meisje nukkig. «Een lid van den gemeenteraad heeft me een dag of wat geleden een vol uur lang zitten vervelen met het leveren van het bewijs, dat die geheele geschiedenis van Grieken en Romeinen altemaal ver zinsels zijn. Het berouw eener oudge- worden actrice ken ik als niemand meer naar haar wil luisteren, dan speelt ze voor zich zeiven comedie Waldemar beet zich van woede op de lippen. Hier was de prediker niet alleen machteloos maar ook belachelijk. ïHet zij dan zoo," zeide hij. j't Ga u wel, moeder I" Van Thea ging hij zonder afscheid te nemen heen. Wederom was er, buiten het schelle tikken van een zilveren penduletje in rococo-stijl, dat op de toilettafel stond en het gegons der vliegen geen geluid in 't vertrek te hooren. Maar uit haar lusteloos zwijgen en onzinnig gepeins werden moeder en dochter nog eenmaal op vreeselijke wijze gewekt. Ofschoon de slaapkamer niet aan de straat lag, drong het geluid van het gewoel der menigte, die zich in afwachting van den lijkstoet, voor het huis verzamelde, als een dof gedruisch naar binnen. En daar op 't was alsof de gansche stad eens klaps den adem inhield verkondigde het geschal der bazuinen aan de sidderende vrouwen, dat de dood voorbij haar woning toog. Juffrouw Freiberg vergoot rijkelijk haar tranen, volgde met haar gedachten met berouw vervuld de lijkkist van het eene punt tot het ander, ontdekte thans eerst, dat zij den ongelukkige als een zoon had bemind, en had voor den eersten keer in haar leven met Thea verschil. Doch zoodra zij kon aannemen, dat de «eeuwige vaandrig" in zijn laatste woning gebracht en dus begraven was, kwam een zonderling gevoel van rust over haar. Ze herleefde geheel, zette het venster open om de geur der bloemen uit de in de nabijheid gelegen tuinen en het zachte licht der maan te doen binnenstroomen, en at, wel is waar onder het slaken van zuchten maar toch met bijzonder veel smaak, haar lievelings kostjenieuwe haring met nieuwe aardappelen. Het schouwspel, dat de sehouwburg- straat den volgenden avond tusschen zes en zeven uur aanbood verschilde heel wat van dat van den vorigen dagook thans was ze ter nauwernood in staat de massa nieuwsgierigen te bevatten, die uit alle richtingen daarin te zamen stroomden, doch thans gingen ze vol geraas, vol drukte en drift een vroolijker tooneel aanschouwen. «Rataplan" reeds de titel alleen klonk als het lus tige roffelen van een trom Rataplan 1 Gisteren wapperde de zwarte vlag van den kleinen schouwburg, heden is er geen plekje in 't gebouw, dat niet is verlicht, en het vermaak zet honderd deuren open. Bont is het gewoel in het foyer en in de gangen en portalen zijden kleederen ruischen, sporen rinkelen op de trappen. Lang voor dat het stuk een aanvang neemt sluit het kaartjes bureau er is geen enkele plaats meer te krijgen. Rataplan 1 Een volle zaal, een opgewonden publiek mocht men bij een eerste uitvoering in het Apollinotheater verwachten, maar dien avond overtrof de opgewondenheid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1