Advertentiën. c' Zit- en Slaapkamer, DECLAMATOMM. HOUTKOOPEitlJ. VUREN EN GRENEN HOUT. MUZIEK Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. H^a-JaripEcMvereeiipg Ti ivuur A. Waters, OPRUIMING ■""Z.'T"' Plaatselijke berichten. GEVONDEN: Provinciale berichten. f W. VAN" DE KOOIJ en r I!. VAN DE KOOIJ D. P. HAMERS J. GERd. KLERER A. HERSCHEL Bzn. D. HUBERS, Een goed WERKPAARD. BOTTINGA 7 aanvang 7'/a uur. entree f 0,49. Amersfoort. kantoor: oliesteeg c. 237. /i HANDEL in Eigen— en Buitenl.— gezaagd SLOTHOUWER ZOON. bladen bevatten natuurlijk eene menigte bijzonderheden omtrent de ramp. De vlakte van Moirans en Tullins b. v staat over eene uitgebreidheid van 20 bij 4 kilometers onder water, de oogst is verloren en wanneer het water weg loopt, zal het land met kiezel overdekt zijn. -Op 2 kilometer afstand van Sisteron is Vrijdag tengevolge van eene geweldige aardstorting aan den berg Montgervi een trein gedeeltelijk uit het spoor geworpen. Twee wagens werden verbrijzeld, 3 personen, waaronder de machinist, kwamen om en 13 werden gekwetst. De weg van Sisteron naar Marseille heeft veel geleden en voortdu rend hebben nieuwe aardverschuivingen plaats. Reeds 100,000 kub. meter aarde zijn verzakt. Eene andere aardstorting heeft den weg tusschen Sisteron en Gap versperd. Graaf d'Oultremont heeft in de Belgi sche Kamer een wetsvoorstel tot invoe ring van algemeene dienstplicht inge diend Hierin wordt onder anderen bepaald dat het examen, hetwelk volgens art. 16 door eiken mannehjken Belg èèn jaar voor zijn wettelijken dienstplicht kan worden afgelegd, zeker éénjarig vrijwil- ligerschap in het leven roept, gedurende welken tijd hij zich practisch bekwamen kan voor speciale diensten in het leger, als: reserve-officier, officier van gezond heid, ingenieur, enz. Na afloop van dit jaar, gedurende hetwelk de vrijwilliger geene soldij ontvangt en evenmin door den staat gekleed wordt, moet hij door een examen voldoende blijken van be kwaamheid voor den specialen dienst afleggenslaagt hij niet, dan is hij, als alle andere Belgen van zijnen leeftijd, dienstplichtig. Voor het overige blijkt uit den officieelen tekst van het voorstel, dat het Journal de Bruxelles een nauw keurig uittreksel van den inhoud heeft gegeven. Volgens het Madridsche dagblad Impar tialzijn knoeierijen op groote schaal ontdekt ten nadeele der schatkist van Cuba tot een gezamenlijk bedrag van 25 millioen pesetas. Verscheidene perso nen van aanzien, o. a. een lid der Cortes, zouden daarbij zijn betrokken. In het geheel zijn nu wegens het jongste militaire opstootje 216 soldaten en onderofficieren tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De heer F. Wesseling, leeraar aan de H. B. School alhier, heeft met goed gevolg te 's-Hage examen afgelegd voor geschiedenis, middelbaar onderwijs. Door de stalhouders, voerlieden en belanghebbende ingezetenen alhier is aan den raad der gemeente een verzoek aan geboden om aan den overweg van den staatsspoorweg, aan den voet van den Berg, een gaslantaarn te plaatsen ter voorkoming van ongelukken. De requestranten wijzen terecht op het groote gevaar hetwelk des avonds bestaat, daar de afsluitboomen door de duisternis niet te zien zijn waardoor de mogelijk heid ontstaat, dat een rijtuig er tegen aan rijdt en zoodoende groote ongeluk ken kunnen ontstaan. Van de geldleening ten laste dezer gemeente dd. 8 Maart 1880, zijn Maan dag uitgeloot de aandeelen Nos 21, 22, 43 en 58 h f500, en van de leening dd. 30 Juni 1884, de aandeelen Nos. 20, 49 en 66 a f1000. Op 31 Dec. a. s. kan ten kantore van den gemeente-ontvanger over het bedrag worden beschikt. 12 November 1841 tot notaris te Amersfoort benoemd en kort daarna in functie getreden, viert Mr. J. de Louter thans zijn vijfenveertig-jarig jubilé als notaris, en is hij alzoo de oudste in functie der notarissen in de provincie Utrecht. zoowel achter als voor de coulissen den gewonen maatstaf. »Zij treedt op 1" riepen de medespelers elkander toe, als zij Thea op weg van de kleedkamer naar het tooneel tegenkwamen. »Zou ze optreden?" vroegen de toeschouwers in het parket en in de loges aan elkander. Wie de ge schiedenis van den braven Schulden- Kasper en van de slechte Thea nog niet kende, kreeg haar dien avond zoo dikwijs te hooren, dat ze hem zijn leven lang als een vreeselijke herinnering bij bleef. Ze werd om zoo te zeggen in verschil lende uitgaven, voor kinderen en voor groote menschen, voor verharde en zacht gestemde harten, uitgegeven. In al die voorstellingen kwam juffrouw Thea echter onder zulk een licht voor, dat haar geen hoop op een latere nredding overbleef. Niet dat van den vaandrig alleen, zij had het leven van een geheel korps officieren op haar geweten Als men de sommen, die de vrouwelijke menscheneet- ster binnen vier jaar heette te hebben verslonden, hooide bij' elkander tellen, dan begreep men niet hoe zij nog altijd als tweede soubrette aan een theater van den tweeden rang verbonden bleet. Het eeiste bedrijf moest onder derge lijke omstandigheden lijden. De aange name, lichte muziek en de weinig betee- kenende intrigue waren den stgrk ge- De jaarlijksche verloting ten behoeve der Protestantsche armen alhier, is we derom ophanden. De tentoonstelling der voorwerpen zal plaats vinden, op Dins dag en Woensdag 14 en 15 December a.s. Volgens loopend gerucht zou het perceel, waarin wijlen den heer M. Wolff Mzn. zijne stoom-, meel- en runmolen gevestigd had, tot eene stoom-oliemolen worden ingericht. Hoe gaarne wij ook de nijverheid in onze gemeente zien toene men, betreuren wij het toch, dat in eene wijk, in den laatsten tijd door aanbouw van verschillende villa's zoo zeer verfraaid, een inrichting in 't leven zou worden ge roepen, waarvan de omwonenden om verschillende redenen niet veel plezier zouden hebben. Moge het daarom spoe dig blijken slechts een loos gerucht te zijn geweest. Den 24sten dezer zal in een der localen van 't Café »de Arend" de heer Bottinga uit Harlingen een declamato- rium geven. Genoemde heer in 't Noor den van ons land reeds lang als uitste kend redenaar bekend (in 1882 reeds werd hij op een concours te Winschoten bekroond) zal hier onder anderen voor dragen: Mijn vijfde dochter, de Wraak, de Harpenaar, een Wedstrijd in het reci- teeren en een bedorven Zondagmorgen. Wanneer wij de recensies in verschil lende bladen, over in de laatste dagen doorhem gehouden voordrachten, mogen gelooven, dan moeten wij elk, die op een geestige voordracht prijs stelt, be paald aanraden, de heer Bottinga te gaan hoorenmen zal zich gewis zijn avond niet beklagen. op den openbaren weg: Een rozenkrans. Terug te bekomen aan het bureau van politie. Utrecht. In het hotel nBellevue alhier, zal aanstaanden Zondag, den 21 dezer, door den alg. Ned. Wielrijdersbond, thans 970 werkende leden tellende, eene bonds-bestuurs-vergadering worden ge houden behalve de vaststelling van ver schillende ontwerpen, zullen ook eenige bonds-consuls worden benoemd, waar door men zich voorstelt een goeden reis wijzer te zullen bekomen, iets wat door het bestuur in het belang van den bond terecht van groot gewicht wordt geacht. Voor de Arrondissements Recht bank alhier stond jl. Maandag terecht, de persoon van A. v. d. S. oud 32 jaren, van beroep arbeider 't laatst onder de Gemeente de Meeren woonachtig, als verdacht in den avond var. den 2 Octo ber 11. uit eene weide aldaar een paard te hebben ontvreemd en daarmede naar hier te zijn gereden. Nog dienzelfden avond onder deze gemeente aangehouden wist hij echter met achterlating van het paard weder te ontsnappen, doch werd den volgenden morgen andermaal opge spoord en achter slot gebracht. Hoewel v. d. S. beweerde geenszins de bedoeling te hebben gehad het paard te stelen, doch alleen maar eens een rijtoertje had willen maken, achtte het O. M. niettemin zijne schuld bewezen en eischte 18 maan den gevangenisstraf. De ambtshalve toe gevoegde verdediger Mr. Haanebrink daarentegen vroeg vrijspraak. Terwijl zekere J. H. Machine Bank werker bij de N. R. S. jl. Zaterdag middag bezig was in de Machineloods alhier, aan eene aldaar aanwezige locomo tief eenige werkzaamheden te verrichten moest op een gegeven oogenblik tot het aanbrengen eener stang, die machine een weinig vooruit worden gezet, waarbij H. echter verzuimde zijne rechterhand, die op de rails rustte, terug te trekken waardoor een der voorwielen over die hand ging en den man vier vingers wer den afgereden. Hij werd onmiddelijk naar het ziekenhuis overgebracht. spannen zenuwen niet voldoende, en toen het tweede bedrijf met een liefdesver klaring onder de pannen begon,zag men de toeschouwers met moeite een geeuw onderdrukken. Het loerende monster be gon te grommen. Eindelijk vereenigden sopraan en tenor zich tot een trouwbelofte, zooals die in de opera gebruikelijk is. Ik ben dijn Gij zijt mijn. Ach, welk een goddelijke vreugde en het scherm viel. Toen dit weder werd opgehaald stelde het tooneel de door de reclame sinds maanden aangekondigde jaarmarkt voor. Netjes gefriseerde koop vrouwen boden een bonte rij van land lieden, saletjonkers, colombines en soldaten die allen met elkander schenen te heb ben afgesproken met pas gewasscben tricots en balschoenen op te treden, allerlei geheimzinnige eet- en koopwaar aan. Komt geloopen om te koopen en ook Visch, vleesch, kool en rijst. Kom wat zegt ge? Ga toch loopen. 't Is te hoog te hoog in prijs waren de woorden, die daarbij vraag en Scherpenzeel, 12 Nov. Heden werd op de jachtgronden van den heer mr. H. Royaarts een drijfjacht gehouden waarbij 38 hazen en 12 faisanten werden geschoten. Maandag 1.1. werden 30 hazen, 3 faisanten en eenige patrijzen geschoten. Patrijzen zijn over 't algemeen zeer schuw en dus moeilijk onder schot te krijgen. Veenendaal. Met den heer J. A. van Kruijne, lid der firma de wed. J. A. Verburg, eigenaresse van de bekende buillaken-fabriek, als directeur, zal alhier eene slachterij van varkens, uitsluitend voor Londen bestemd, worden opgericht. De slachterij zal gevestigd worden in een gedeelte van het perceel van den heer A. W. de Haas, waar tevens gele genheid zal bestaan de varkens te doen wegen. Een pleistertje op de wonde. De eenige vroolijke en levenslustige persoon in het koninklijk paleis te Madrid, is de min van den jongen koning en haar pret tige volksliedjes weergalmen vaak, tot groot vermaak van haar zoogkind, door de gangen en kamers van het gebouw. Dezer dagen viel het de koningin dan ook zeer op, toen zij de min treurig en met roodbekreten oogen, op een stoeltje vond zitten. Zeer ontsteld vraagde zij wat er gebeurd was en de min vertelde dat koning Alfonso haar, terwijl zij hem voedde, in de borst had gebeten. De lijfarts, die dadelijk gehaald werd, constateerde dat een der snijtanden van den jongen vorst was doorgebroken, en de min kreeg, omdat zij dit het eerst had ontdekt, een beurs vol blinkende goudstukken van de verheugde koningin. De begrafenis van den beroemden jockey Fred. Archer, op 12 November jl., was buitengewoon prachtig. Alle maga zijnen in Newmarket waren gesloten en het sterfhuis was letterlijk overstroomd door kransen en bouquetten. Een der kransen was gezonden door den prins van Wales, anderen door lord Falmouth, de hertogin van Montrose, sir George Chetwynd, den hertog van Westminster, den markies d'Orinande, door Pierre Lo- rillard, den bekenden Amerikaan, voor wien Archer den Derby-prijs op Iroquois won. Vóór dien berg van kransen en bouquetten waren de Engelsche, Fransche en Ameiikaansche vlaggen geplaatst. Een onafzienbare menigte volgde den lijkstoet; een wagen, die bijna bezweek onder alle kransen, ging den lijkwagen vooraf, toen volgden 14 vouwwagens en 16 equipages, waarin gezeten waren zij, die een naam in de Sport gemaakt heb ben, o.a. de rijtuigen van lord Abington en Tattersall. Er waren dien dag wed rennen in het hypodröme te Newmarket, maar verschillende eigenaars hebben, als teeken van rouw, hunne paarden niet laten loopen. Eene zoogenaamde »zwarte bende", die de grootste oplichterijen pleegde, is te Berlijn ontdekt geworden. Sedert eeni- gen tijd had zich aldaar zekere firma Otllie Co. gevestigd, bestaande uit vier fir manten, vermoedelijk uit Rusland af komstig, waarvan de eene, Ottlie, te Hamburg, Levy te Alton3 en de gebroe ders Beekman te Berlijn woonden. De gebr. Beckmann bewoonden twee kost baar gemeubileerde kamers, hielden er drie rijpaarden en verschillende maïtres- sen op na en waren bij alle wedrennen. Bij hunne inkoopen gaven zij valsche adressen op en betaalden gewoonlijk met wissels op vreemde plaatsen. Zoo doende hadden zij verschillende personen tot voor 700,000 Mark opgelicht. Een koopman in barnsteen, dien zij voor 12,000 Mark hadden opgelicht, kreeg vermoeden en gaf de zaak in handen der politie, maar toen deze in het huis van Beckmann kwam, waren de broeders verdwenen aanbod moesten te kennen geven. Links vóór op het tooneel gaven India nen, Chinezen en Turken van beiderlei geslacht te kennen, dat Mannen uit Vuurland en Lappen en Mooren Te zien toch een lust is en ze spreken te hooren terwijl het »volk," zijn afkeer van land en volkenkunde lucht gaf in de woorden: Neen, wij waren weikelijk dwazen. Ons verleidt, verleidt men niet. In de hoekhuizen van verschillende, verder op den achtergrond zichtbare straten zaten dames met vriendelijk lachende gezichten aan het venster en lieten haar voeten zeker wel een verdie ping lager hangen en verdraaiden haar oogen op ontzettende wijze, niet om de jaarmarkt maar om in de loges d'avant scène te kunnen kijken. Maar al die origineele karakters, al de schilderachtige groepen en zinrijke passa ges die schepping van een genievolle verbeeldingskracht waren voor de ondank bare schouwburgbezoekers alsof ze niet bestonden. Aller oog, gewapend of niet, richtte zich onmiddellijk en uitsluitend de jonge Beckmann had een paar dagen te voren nog 60,000 Mark aan bankpa pier bij zich. Men gelooft, dat de bende naar Rusland is gevlucht, en de verkoop hunner eigendommen zal de schuldei- schers slechts voor een klein bedrag kunnen schadeloos stellen. Blijkens nadere berichten omtrent den aanhoudenden zwaren regen in Boven- Italie is de stad Alessandra door het meer van Como overstroomd. Ook de steden Pavia, Casale en Ferrara zijn onderge- loopen. De spoorwegdiensten tusschen Milaan en Turin en Savona, Genua en Ventimiglia, zijn gestaakt. Bij Castellino is de spoorweg onder den drang van het water uit de 'l'anaro bezweken, bij welk ongeval een goederentrein van 16 wagens in de rivier is gestort en volgens de voorloopige berichten de machinist en stoker zijn verdronken. Een nog ernstiger ongeluk heefter plaats gehad bij Albenga op de lijn GenuaVentimiglia. Juist toen de trein van laatstgenoemde stad de brug van het station te Albenga naderde, werd de brug door het water wegge slagen en viel de trein in de diepte, met het gevolg dat er vijf passagiers zijn om gekomen en vele anderen werden ge kwetst. Te Ceriale, op dezelfde lijn, is nog een andere spoorwegbrug vernield. De geheele lijn tusschen Genua en Ven timiglia heeft zooveel geleden, dat het naar berekening meer dan een maand zal duren eer de gemeenschap kan zijn hersteld. Ook de zee was zeer onstuimig, zoodat verscheidene gedeelten der kust onder water zijn gezet. Een Genueesch edelman, Rocca ge naamd, die met eeu aantal bekenden naar het hotel Bi Quinto was gegaan, om aldaar op het terras de werking der woedende zee te aanschouwen werd door een zware golf medegesleuid, en ofschoon er dadelijk 4000 fr op het vin den van zijn lijk werd uitgeloofd, is men daarin niet geslaagd. De handel in varkens te Groningen is tegenwoordig buitengewoon druk,Vooral Dinsdags is de aanvoer van ^geslachte zwientjes» zeer groot, zoodat niet alleen de burgerij maar ook de slagers hier hunne inkoopen doen. Met schuiten en wagens uit de provinciën GroningenDrente en Fries land aangevoerd en in witte lakens ge wikkeld, komen ze op schragen te liggen, om de liefhebbers tot koopen uit ta lokken. Ileeft iemand zijne keuze gedaan dan woodt het dier aan de stadswaag gewogen. De prijs bedraagt thans van 1820 ets per pond. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten dat heden zijn uitgeloot de aandeelen No. 21, 22, 43 en 58 a f500 in de geldleening van 8. Maart 1880 en de aandeelen No. 20, 49 en 66 a f '1000 in de geldleening van 30. Juni 1884, en dat door den houder over het bedrag daarvan na den 31. December aanstaande kan worden beschikt tegen afgifte van de indertijd uitgereikte bewijzen, ten kantore van den gemeente-ontvanger. Amersfoort, den 15. November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT geeft den ingezetenen in over weging den zoogenaamden Sint-Nico- laasavond, invallende op Zondag, den 5. December e.k., dit jaar te houden op Maandag, den 6. December. Amersfoort, den 15. November 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. op »Thea op de koord." En als 't ware mat en flauw was het geraas op het kermistooneel zelf in vergelijking met de uitbarsting van woede van het publiek. Gesis van uit »het paradijs" gaf het teeken; aangezien de gehuurde en vrij willig opgekomen ontevredenen overal, in alle rangen waren verdeeld, plantte dit geluid zich weldra door alle rangen voort, en groeide tot een stormwind aan om weldra nog slechts één toon, één stem in het veelstemmig lielsch concert der trappelende, fluitende, gierende, brul lende volksmassa te zijn. 't Was geen drift, geen toorn meer die zich uitte, het wilde genot, dat ontzettend gedruisch schenkt, gaf zich nu lucht. Daar tusschen door klonk het tot de orde en tot stilte vermanende geroep van het meer be schaafde publiek, het gekrijsch van door een angstig voorgevoel aangegrepen vrou wen en het kraken van omvergevallen stoelen. Het koor op het tooneel ver stomde, ook zelfs de moedigsten verbleek ten onder het rouge, en hoe van ganscher harte menige actrice haar vakgenoote een nederlaag mocht gunnen, werden toch allen door dit tooneel in de tooneel- zaal met ontzetting vervuld. En Thea? Wordt vervolgd.) a Zondag, den 31. Novern- qI C~' ber a.s. hopen mijne dierbare "v jp ouders v geb. FOKKER. t" te vieren. X Hun dankbare zoon, D. VAN DE KOOIJ. Met 1 Januari TE nuiIR een net gemeubileerde op een mooie standdesverkiezende met KOST en BEDIENING. Brieven franco onder letter A aan het Bureau dezer Courant. In eene gisterenavond ge houden vergadering der Kiesvereeniging „ONPAR TIJDIGHEID" werden voor de ver kiezing van leden voor de Kamer van Koophandel op Donderdag 18 Nov. a. s. tot Candidaten gesteld de heeren en en worden de Kiezers dringend verzocht hunne stemmen op genoemde heeren uit te brengen. aftredende leden. Het Bestuur. Te zien en te bevragen bij alhier. H. G. VAN BERKEL, Mr. Schoenmaker, Lange- straat alhier, vraagt terstond een bekwame vrij van sterken drank. Zich aan te mel den in persoon. te geven door den heer van Harlingen. Eerelid van verschillende Rederijkerskamers. Bekroond met een Prijs op 't Con cours te Winschoten, 28 Octo ber 1882, op Donderdag, den 35. November 1886. ten huize van den Heer J. v. d. WILDE, Café „DE AREND," te Amers foort. (Editie KOKS1IA) tegen veel ver minderde prijzen. f CATAEOGCS gratis ver krijgbaar bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2