NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 94. Woendag 24 November 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. AMEHSFOORTSCIE COUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. de Koning heeft f200 doen toekomen aan den burgemeester van Wageningen, om te dienen voor werk verschaffing aan behoeftige werklieden in den aanstaanden winter. De Tweede Kamer zal zich hebben bezig te houden met het geval van mevr. Bulkley. Deze dame heeft nl. jl. Donderdag uit Scheveningen aan de Kamer een adres gericht, waarin zij van deze een onderzoek verzoekt en herstel harer grieven tegen den Minister van Justitie. Zij verklaart op 5 Oct. jl. uit de ge vangenis te Rotterdam te zijn ontslagen, zonder dat zij zelve om gratie had ge vraagd en nadat haar dien dag, namens den Minister, door haar raadsman, mr. Van Stipriaan Luiscius een verklaring was voorgelegd, volgens welke zij zich «plechtig" verbond, «wanneer zij haar vrijheid mocht wederkrijgen, op geenerlei wijze een poging hoegenaamd aan te wenden om de kinderen van mr. Hoek te Apeldoorn onder zich te krijgen, zich speciaal daarbij verbindende, zoolang ge noemde heer daar verblijft, nimmer te Apeldoorn of omstreken te komen." Zij heeft dat stuk geteekend, maar later aan den Minister geschreven dat zij het heeft gedaan «in zoodanigen toe stand van lichamelijke en geestelijke af matting dat zij waarschijnlijk alles zou hebben geteekend wat haar door een be proefd raadsman en vriend werd voor gelegd en aanbevolen." Zij verklaarde den Minister tevens, dat zij zich aan haar woord zou houden, zoolang zij er niet van is ontheven, maar die onthef fing noodig te achten, omdat wettelijke pogingen haar niet mogen worden ont zegd en het verbod omtrent «Apeldoorn en omstreken," in strijd is met het recht van vrije beweging, o. a. ook ingeval haar schoonzoon zich met haar wil ver zoenen. Zij vroeg daarom teruggaaf der geteekende verklaring en tevens een af schrift van het Kon. besluit waarbij haar gratie is verleend, als bewijsstuk en vrij geleide. Na een afwijzend antwoord van den Minister te hebben ontvangen, heeft zij zich nu tot de Tweede Kamer gewend, met de bijvoeging dat zij in de gevan genis te Dordrecht een geneeskundig on derzoek had te ondergaan, waarvan de bedoeling was haar zoolang mogelijk van Apeldoorn verwijderd te houden. Een groot aantal deurwaarders bij de verschillende rechts-collegies in Neder land hebben in een adres verklaard, hunne volledige en algeheele adhaesie en goed keuring te schenken aan het adres, door de vereeniging van deurwaarders aan den minister van justitie ingezonden terzake van het door den minister aan de pro cureurs-generaal te kennen gegeven ver langen, dat voortaan alle exploilen zoo veel mogelijk aan rijksveldwachters zullen worden opgedragen. De commissie voor financiën uit den raad der gemeente Zwolle heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld, gedu rende drie jaren aan de Zuiderzee-ver- eeniging eene jaarlijksche subsidie van f250 te verleenen. De werkzaamheden voor den twee den grooten internationalen wedstrijd op schaatsen te houden te Slikkerveer, zijn in vollen gang. Reeds sinds geruimen tijd is het hoofd bestuur bezig met het rondzenden van uitnoodigingen naar het buitenland en houdt het zich van eene flinke opkomst der meest hekende hardrijders verzekerd ook deed het in overleg met het bestuur der IJsclub van Kralingen en omstreken, de noodige stappen tot het vaststellen van diverse plannen voor de inrichting der banen. Behalve directie-tenten, kleedkamers en wat verder voor de rijderij zelve benoo- digd is, werd eene flinke restauratie-tent met garderobe, te zamen een oppervlakte beslaande van 40 X II M., bereids aan besteed alles op palen te plaatsen, ten einde daardoor bij opeenhooping van het publiek, de baan voor scheuren te be hoeden. Ook de toegang tot de baan zal op de meest flinke wijze worden ingericht, zoo dat een en ander een goed geheel be looft te worden. Naar aanleiding van een adres, door de Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen gericht aan den minister van justitie, is door de Maatschappij tot Roman van KARL HEIGEL. 22) Naar Zweden(Volgensde geographische kennis van juffrouw Freiberg was Zweden door den Atlantischen Oceaan en ver scheiden woeste landstreken van Duitsch- 'and gescheiden). Mijn kinderen gaan op reis naar Zweden en laten mij hier hier, waar smart en angst mij langzaam zullen vermoorden." «Voorloopig ben ik nog niet weg," gaf Thea op die woorden harer moeder, die meer samenhangend dan logisch waren, ten antwoord. «Och, ik bid u, spaar mij I 't Is alsof ik lam ben aan al mijn leden, mijn oogen gloeien als kokend lood." «Als ge dan volstrekt wilt hooren, wat ik slechts met een pijnlijk gevoel in mijn hart zeggen kan, moeder," wendde Waldemar zich met sombere blikken tot deze. «Wel nu, Wohlgemut vindt die scheiding noodig, omdat u op Thea geen goeden invloed uitoefent." «Ik geen geen goeden invloed?" gilde juffrouw Freiberg. «Niet haar talenten, haar zwakheden hebt u ontwikkeld. Als men u hoort spreken, zou men zeggen dat Thea de beroemdste, de aangebedenste kunstenares van de wereld is, die de schoonste toe komst heeft. Vandaag heb u gezien wat daarvan waar is." «Dat geheele ding was te voren afge sproken 't Was een door den directeur opgemaakt, schandelijk komplot I" «Welnu, daar heb ik u juist I Alles moet men maar licht opnemen en be handelen opvoeding, beroep, eer, ge vaar zelfs. Neen, moeder, wat er heden te veel is gebeurd, moogt ge op Hahnen- kamm's rekening schrijven, maar alles toch niet. Het was hier de uitspraak eener opinie, een waarschuwing. Ik zou, alhoewel die les mijn zuster gold, het publiek daarvoor weer bijna kunnen lief hebben. Doch over dat punt zijn wij uitgepraatdat is al vroeger afgehandeld. Laten wij bij de praktijk blijven. De avond van heden moet u hebben doen zien, dat Thea hier onmogelijk kan blijven. Dat zou de publieke opinie niet dulden, maar vermetel het hoofd bieden zijn. Ik duld dat niet. Je behoeft niet op te vlie gen, zuster om aldus te durven spreken, heb ik dien zwaren gang naar Wohlge mut gemaakt, heb ik mij verdeemoedigd, heb ik om vergiffenis gevraagd. Zooals je Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat gevangenen met hunne geleiders steeds zoo mogelijk zullen worden vervoerd in afzonderlijke rijtuigafdeelingen en het in- en uitstappen, waar het oponthoud van den trein zulks toelaat, zal geschieden vóór of na dat der overige reizigers. Mogen de overige spoorweg-maatschap pijen dat goede voorbeeld spoedig volgen. Spottend is wel eens beweerd, dat iemand die lust had op 's lands kosten een reisje naar Parijs te maken, slechts te zeggen had dat hij door een dollen hond was gebeten. Het is echter gebleken, dat de Regee ring bij de uitzending van personen met de meeste omzichtigheid te werk gaat. Eerstens moet de gebetene aantoonen, dat hij behoeftig is en geen geld bezit om de reiskosten te betalen. Hiervoor moet hij een bewijs van onvermogen overleggen; ten tweede moet een veearts verklaren, dat de hond, die de beet toe bracht, werkelijk dol was en ten derde moet de geneeskundige 'inspecteur nog de opzending noodzakelijk oordeelen, en zekerheid geven dat de patient zich aan de inenting wil onderwerpen. Op het landgoed «Beverweerd" bij Werkhoven, is een drijfjacht gehouden, waarbij zijn geschoten 202 hazen, 25 fasanten, 9 konijnen, 2 patrijzen en 1 snip. Kaulbars heeft Bulgarije verlaten; ra zend en uitvarend, heeft hij zijn eens begonnen rol tot het einde toe volgehou den. Omtrent zijn vertrek meldt men uit Sofia aan de Standard dat hij de wei nige omstanders toesprak en zeide, dat hij heengaat, omdat de onderdrukkers van Bulgarije niet luisteren willen naar Rusland's raadgevingen, zoodat Bulgarije voortaan Rusland's steun ontberen moet. Kaulbars wilde, te Philippopel aangeko men, afdrukken van zijn afscheidsmani- fest onder het volk ronddeelen, maar de politie noodigde hem uit, de uitdeeling te staken, daar deze onwettig was we gens den staat van beleg. De Russische commissaris voer daarop hevig uit tegen de Bulgaarsche regeering. De Russische consul te Philippopel verzekerde zijn vrienden Vrijdag, dat de Czaar onher roepelijk besloten had Bulgarije en Oost- Rumelië te doen bezetten. De berichten uit Bulgarije te Weenen ontvangen, melden, dat men in zekere gedeelten des lands voor een militairen opstand vreest. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de Duitsche consul-generaal verklaard heeft, dat Duitschland bereid was, de Russische onderdanen onder zijn bescher ming te nemen, maar niet de Montene- grijnscheen Bulgaarsche beschermelingen; daarop ontving Kaulbars van den Czaar bevel, de bescherming van den Franschen consul in te roepen. Men vermoedt, dat dit incident een verkoeling tusschen Rus land en Duitschland aanduidt, te meer daar de Duitsche consul-generaal niet aanwezig was bij het vertrek van Kaul bars. De Bulgaarsche officieren, Groneff, Di- mitrieff, Bondereff en anderen, die, we gens het aan hunnen vorst gepleegde hoogverraad in hechtenis genomen, inder tijd op Rusland's verlangen werden in vrijheid gesteld, hebben hunne erkente lijkheid betoond door een brutalen brief aan het Regentschap, waarin ze met een nieuwen opstand dreigen, wanneer het niet aftreedt. Ook zonden die officieren een telegram aan lord Salisbury waarin zij protesteerden tegen diens bewering, dat zij geld van Rusland zouden hebben ontvangen. Men zal zich echter nog wel eens bedenken, alvorens aan deze ver klaring eenige waarde te hechten. Het is toch een bekend feit, dat de Russische roebels bij de omwenteling tegen vorst Alexander een allesbeheerschende lol hebben gespeeld. Omtrent de werkstaking te Gent wordt gemeld dat deze nog steeds voort duurt. Uit Rijsel wordt de aankomst gemeld van werklieden, die bij De Smet den patroon wiens werklieden den arbeid hebben gestaakt, zullen arbeiden. Aan de N. R. Ct. werd Maandagavond uit Gent geseind: Geheel de burgerwacht is van 5 uur in den namiddag onder de wapenen. De troepen zijn in de kazernen geconsigneerd. Een besluit van het ge meentebestuur verbiedt samenscholingen en optochten. Eene massa volk verzamelt zich intusschen voor het socialistenlokaal Vooruit. De gendarmerie wordt geroepen om de plaats te doen ontruimen. Het is niet waar, dat de werkstaking zich uit breidt; zij zal waarschijnlijk deze week bij De Smet en Guequier eindigen. De Brusselsche bladen overdrijven den toe stand. Geene wanordelijkheden hebben er tot dusver plaats gehad. Om elf uur werd geseind, dat alles rustig is gebleven en de burgerwacht was ingerukt. In Amerika is de begrafenis van het stoffelijk overschot van den oud-president Arthur uitgesteld geworden tot gisteren, omdat men de verre vrienden van den overledene in de gelegenheid wilde stel len de begrafenis bij te wonen. Niettegenstaande de strenge maatre gelen om de cholera te keeren, hebben zich in de laatste 24 uren te Buenos- Ayres 24 cholera-gevallen voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop. Uit nadere berichten omtrent de socia listische manifestatie te Londen op Zon dag jl. blijkt, dat er onder de ongeveer 50,000 man op Trafalgarsquare bijeen gekomen, 5000 socialisten waren en on geveer 25,000 werkeloozen. Verschillende manifestanten droegen op een stok de phrygische muts. De Parliamentstreet en Downingstreet, de straten, waar zich de bureaux der ministeriën bevinden, pas- seerende, werd door de manifestanten geschreeuwd en gefloten. Vrij algemeen was de kreet «Weg met lord Churchill", 's Avonds hebben hier en daar eenige ongeregeldheden plaats gehad, die echter geen ernstig aanzien of gevolg hadden. Enkele personen zijn in hechtenis ge nomen. Te Dublin had een manifestatie plaats, ter eere van de martelaren der Iersche zaak, Lorkin en O'Brien, die in 1867 zijn opgehangen, wegens moord op een agent van politie, en voor O'Donnell, die twee jaar geleden gehangen werd, wegens moord op James Carey. Bloemen en kransen werden op het kerkhof gelegd, doch wanordelijkheden hadden niet plaats. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den Heer Vaarties van Dordrecht. hoort is dat voor ons eigen bestwil ge weest. Hij biedt je een verblijf aan, waar je in de scboone natuur, in den omgang met dergelijke menschen, in eerlijke werkzaamheid het goede zult leeren vin den, dat er in je zelve en in de wereld is. Je begeeft je in vrijwillige balling schap om te genezen. Niet naar een kerker ga je. En dat wij moeder onbe zorgd kunnen hier laten, heeft Wohlge mut mij op zijn eerewoord verzekerd. De verwijten die mama hem maakt zijn zoo onbillijk als mogelijk. Ook worden wij niet voor altijd gescheiden. Wij schei den alleen om de terugkeer naar het vaderland voor ons zeiven te verdienen. Neem dus een besluit, Thea Stompzinnig en in zich zelve gekeerd zat deze op haar stoel. Ze maakte een afwijzend gebaar. Maar Waldemar was gekomen met jiet plan consideratie te gebruiken en geduld te hebben. «Wijs de hand, die de vriendschap je reikt, niet terug," vermaande hij «ze is waarlijk de eenige, die zich naar ons uitstrekt. Aan een engagement valt in jaar en dag niet te denkenen onder je eigen naam stellig niet of je zoudt met de schande reclame moeten willen maken." Met een gemengd gevoel van trots en wanhoop strekte Thea de handen uit. «Ik wil niets Ik weet niets laat mij alleen." Juffrouw Freiberg, die verstandiger was dan haar dochter, want deze wilde zonder souper alleen blijven zitten, ging voor de gezelligheid in de keuken zitten, en bracht het juist dien dag bijzonder ongeruste geweten van Augusta tot zwij gen door haar van de nieuwe aardap pelen de «bloemigste" te laten behouden Juist was ze met haar jeugdige tiran aan 't narekenen of een gans voor haar drieën den volgenden dag troost genoeg zou wezen, toen een doffe dreun oorzaak was, dat zij eens naar Thea ging kijken. Tot haar geruststelling zag zij deze recht overeind in de kamer staan er was alleen een stoel omgevallen. «Maar mijn hemel, Thea wat scheelt je?" Het meisje gesticuleerde zoo heftig en stiet daarbjj zulk een grillende lach uit orn onmiddellijk daarna in snikken uit te barsten, dat haar moeder er bang van werd. Zonder zin of samenhang gaf ze op de vragen harer moeder antwoord: ze zei dat ze een gevoel had alsof ze in een heet gestookte oven was. «Mijn Thea, ben je ziek?" Ja. Hoewel Thea een sterk gestel bezat en een ruim geweten bovendien, was zij toch tegen de beproevingen van dien qvond niet bestand geweest. Plotseling wierp zij zich met een harden slag op den grond neder. Toen de dienstmeid de beangstigde moeder te hulp kwam en beide Thea te bed brachten, lag het meisje reeds in ijlende koortsen te razen. Dagen lang was zij den zwarten bodemloozen afgrond des doods nabij. Mama Freiberg was een slechte zieken oppasster. De zieke had nauwelijks eens een helder oogenblik of ze bestormde haar met verwijten en sombere voor spellingen, in plaats van ha3r op te beuren. Hahnenkamm had met het an dere gedeelte van haar salaris Thea haar ontslag gezonden, en zooals een ongeluk nimmer alleen komt, had «onze bankier" haar moeder meegedeeld, dat haar papie ren bijna geen waarde meer hadden. Waar waren de talrijke aanbidders en huisvrienden nu Waren ze allen reeds en dat nog wel te gelijk naar de baden? Menheer von Brandt was de eenige die een kaartje zond p. p. c. Daarmee was al de deelneming van die groote stad uit geput. Wel is waar verliet Waldemar zijn zuster niet, maar ach, terwijl hij naast haar sponde zat, stond zijn gezicht zoo ernstig en streng, drukte het zooveel yerwijt uit. Thea's jeugd behaalde de zegepraal.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1