St, Nicolaas-Étalage HOÜTKOOPERIJ. Advertentiën. Wordt gévraagd, KEUKENMEID, TISSEL1@HA@S VUREN EN GRENEN HOUT. Levering van Bestekhoet. STEENKOLEN en COKES. A. J. DUCHATEAU. ONTVANGEN: Officieel© Publicatiën. BAKKERSLEERLING WERKSTER, loDprsck en Ooslenrijksche FRANZ IHBINFROST Cl, D. P. BONK. Yersche Kastanjes, Prima En&. Gas Cokes prijs 40 Cf. I. J. COHEN. Provinciale berichten. Ingezonden. Terstond kan geplaatst worden G J. DE VOS, Er biedt zich aan Mej. BREIJL. P RUI MED ANTEN, Bij j. v. YOLLENHOYEN, IA 1 Amersfoort. kantoor: oliesteeg c. 237. 1 HANDEL in Eigen— en Buitenl.— gezaagd Prima Grove Kachelkolen, PP- DROP -»f uit de blikken trommel Wed. J. RAVE te Zwolle, In de zitting der arrondissements rechtbank op jl. Maandag, weiden door het O. M. tegen F. F. en C. v. V. beide alhier wonende en beklaagd van diefstal van een aantal zilveren voorwerpen en kleedingstukken, ten nadeele van de fa milie K. en hunne dienstbode, door mid del van braak en inklimming gepleegd, geëischt de navolgende straffen Tegen F. F. 5 jaar en C. v. V. 2 jaar gevangenisstraf. Wegens overtreding van het regle ment op het rijden met hondenwagens in de provincie Utrecht, is door het kan tongerecht te Utrecht, P. M. alhier, ver oordeeld Jtot f3,boete, subs. 2 dagen hechtenis. Bij het gemeentebestuur is inge komen een verzoek van den heer A. M. Trornp van Holst, majoor-commandant der dienstdoende schutterij alhier, om vergunning tot de oprichting van eene schietbaan op een terrein, vroeger be hoord hebbende tot de hofstede ïSnoek- heuvel" aan de Dorresteinsche steeg onder deze gemeente. Voor leeken is dit hoogst waarschijnlijk eene mededeeling, die me nigeen van hen zal doen vervullen met vrees voor gevaar, doch we kunnen, op grond van 't advies van deskundigen, me- dedeelen, dat die inrichting volstrekt geen gevaren zal opleveren. Zij wordt daar- gesteld op of liever in het grootendeels op gehoogd terras aan genoemde Dorrestein sche steeg, dat 3 M. diep zal worden uitgegraven, en aan beide zijde taluds tot die hoogte zal bezitten. Wanneer wij nu nog hierbij vermelden, dat aan het einde van de baan, ter lengte van 400 M. en ter breedte van 2,50 M. aan te leggen, een kogelvanger ter hoogte van 7 M., dus 4 M. boven de taluds, zich zal be vinden, dan zal wel een ieder hiervan overtuigd zijn, dat het veroorzaken van ongelukken op deze baan vrij wel tot de onmogelijkheden behoort. Gisteren is door den keurmeester van het slachtvee alhier, op waarschu wing der politie een bereids gevilde koe afgekeurd voor de consumptie en onder toezicht der politie onbruikbaar gemaakt en begraven. Door het Koninklijk Nederlandsch Handels-Museum, afdeeling vaktentoon stellingen, te Amsterdam is wederom eene wedstrijd uitgeschreven voor Neder- landsche meubelfabrikanten enz. De circulaire waarbij tot deelneming wordt uitgenoodigd luidt ongeveer als volgt Mijne Heeren! Bij dezen hebben wij de e er U uit te noo- digen tot deelneming aan onzen tweeden wed strijd van Nederlandsche Meubelfabrikanten, Spiegelfabrikanten en Tapijtfabrikanten. Wij vertrouwen dat het succes van den eersten wedstrijd, in MaartApril van dit jaar gehou den, voor velen eene aansporing zal zijn, om aan dezen nieuwen wedstrijd deel te nemen. Wij rekenen daarbij zoowel 'lo. Op liet meerendeel der firma's, welke bij den vorigen wedstrijd veel succes gehad hebben. 2o. Op ben, welke door eene misvatting van het doel en den aard van zulk een wedstrijd een échec leden, hetwelk zij ditmaal gemakke lijk kunnen vermijden. 3o. Op vele nieuwe deelnemers die na ken nismaking met onze eerste proeve op dit ge bied tot een juister inzicht der zaak gekomen zijn, en daarom in hun welbegrepen eigenbe lang zich ditmaal niet zullen onthouden. Ons zal het ten zeerste verheugen, wanneer wij met enkele uitzondelingen, alle deelnemers aan onzen eersten wedstrijd, op nieuw in het strijdperk zullen mogen welkom heeten. Wij vertrouwen dat het bijgaande programma (Algemeene voorwaarden en Jury-reglement) U het bewijs zal leveren, dat wij van de ervaring, de eerste maal opgedaan, zooveel mogelijk partij getrokken hebben, en zijn overtuigd, dat ook bij de inzenders een merkbare vooruitgang zal waar te nemen zijn. In 't bizonder hopen wij dat geene voor deze gelegenheid vervaardigde kunststukken tegen een, in verhouding tot liet betaalde werkloon en verdere kosten, te lagen prijs ter mededin ging zullen worden ingezondendat ieder inzender zich vooraf rekenschap zal geven van de vereischten voor dezen wedstrijd van eene juiste prijsverhouding der verschillende stukken, welke een ameublement vormen van de voor- deeligste en soliedste wijze van bewerking, door het maken van behoorlijke uitslagen op werke lijke grootte van goeden smaak, van praktische bruikbaarheid tot het aangegeven doeleinde en van de eigenschappen der te bewerken houtsoorten. Zoodat ditmaal geene proeven zullen genomen worden met het gebruik van greenen fineer platen, met liet onderstboven plaatsen van consoles, het zondigen tegen de regelen der statica bij de constructie van stoelen, fauteuils en tafels, enz. Wat door ons begeerd wordt zijn kamer- ameublementen, door fraaie en zuivere teeke- ning, goede verhouding van vormen en kleuren, voldoende mate van practisch gemak, eenvou- Zelfs genas het meisje spoediger dan de dokter had gedacht. Haar jeugd, zeiden wij Was dat magere, verwelkte, sombere gelaat daar in den spiegel het getrouwe beeld wel van de jonge, kort te voren nog zoozeer vergode Thea? Haar verleden wekte haar afkeer op, voor de toekomst sidderde zij. Toen Waldemar tegen de door den dokter niet meer bezochte herstellende opnieuw van de reis naar Zweden sprak, gaf zij haar toestemming tot vertrek, brak zij met de goden van voorheen en gaf ze haar voornemen' te kennen haar geboortegrond, het tooneel en haar moe der vaarwel te zeggen. Tegen het midden van Juli reisden broeder en zuster af. Wordt vervolgd. dige doch soliede constructie, zorgvuldige af- werking en matigen prijs, voor onzen tijd, voor onze behoeften, voor onze huizen en voor niet te groote beurzen geschikt bevonden worden. Originaliteit blijft steeds gewaardeerd, doch eene zaakkundige en smaakvolle gebruikmaking van bestaande voorbeelden gaat bij ons boven eene onzaakkundige of smakelooze oorspron kelijkheid een ieder trachtte daarom zijne krachten op de juiste waarde te schatten, en deze niet dror tours-de-force te ovei schrijden. Wanneer iedere deelnemer ditmaal door eigen studie en berekening eene voor dezen wedstrijd ontworpen inzending levert, welke hij met eenen behoorlijken, niet overmatigen winst gaarne voortdurend zal blijven leveren, dan staan de groote en de kleine fabrikant, beide op een zuiver en gelijk standpunt, en dan alleen is het doel van onze wedstrijden bereikbaar, namelijk: lo. het verslaan van de buitenlandsche con currentie, 2o. het daardoor verschaffen van een eerlijk stuk brood aan den werkman en een billijke winst aan den fabrikant; 3o. veredeling van den srnaak der voortbren gers en afnemers. Aangenaam zal het ons zijn wanneer de deel neming groot is en het succes voor de inzen ders, dat van de eersten meubelwedstrijd nog overtreft. Aangezien wij voor goed de geheele keuze der Jury aan de deelnemers overlaten en ons verbinden om zelfs niet te trachten eenigen invloed op hare uitspraak uit te oefenen, zoo verklaren wij ons ten volle bereid om iedeien mededinger met raad en daad ter zijde te staan. Aanmeldingen, wachten wij vóór lo December e. k., ten onzen kantore, Keizersgracht 133 in, en zullen uiterlijk binnen 14 dagen na dien datum bekend maken of de wedstrijd in zijn geheel of voor enkele afdeelingen al dan niet zal doorgaan. Hoogachtend. Uwe dw. dren. De Directie van het Koninklijk Nederlandsch Handels-Museum. Voor hen die belang stellen in deze wedstrijd, liggen de algemeene voorwaar den tot deelneming aan het bureau dezer courant ter inzage. 323ste STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 22 en 23 Nov. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijs van f ÏOOO. No. 8745. Prijs van f 100. No. 3448. Prijzen van f20. 713, 724, 760, 3427, 3431, 3439, 3455, 3465, 3510, 3511, 3516, 3518, 3523, 8747, 8832, 8868, 8882, 9810, 9823, 9825, 9832, 9835, 9846, 9861, 9876, 10216, 10247, 10275, 10281, 10291, 10298, 10308, 10309, 10317, 10335, 10339, 12507, 12520, 12530, 12531, 12544, 12547, 12563, 12573, 14729, 14730, 14739, 14741, 14745, 14749, 14781, 14816, 14831, 14851, 14867, 14881, 14887, 15518, 15529, 15563, 15564, 15600, 15611, 15613, 15637, 15643, 15693, 15697, 19018, 19036, 19044, 19061, 19079, 19095, 20516, 20522, 20533, 20534, 20539 en 20568. Te zamen 82 prijzen. Utrecht. Bij de alhier gehouden ver kiezingen van leden voor de Kamer van Koophandel, werden herkozen de heeren H. A. van Beuningen met 156, H. J. E. Heijmans 141, A. C. Vink 138, en J. de Groot 132 stemmen, terwijl werden ge kozen de heeren J. L. Smulders en P. Jongeneel ieder met 141 stemmen. Her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. H. van der Sandt met 72 en A. D. Hamburger met 66 stemmen. De heer J. Loiette alhier, wiens datum van geboorte onbekend is, doch van wien men wel heeft kunnen nasporen, dat hij den 22 November 1786, in de Lutersche kerk te dezer stede werd ge doopt, herdacht jl. Maandag zijn doopdag van voor 100 jaren. Reeds vroeg in den morgen wapperde zoowel in de Bek- kensteeg als op een gedeelte van de Biltstraat de vaderlandsche driekleur, terwijl de woning van den Jubilaris met groen en bloemen was versierd. Later op den dag ontving de heer Lorette een groot aantal belangstellenden ten zijnent, die hem met het zeldzaam voorrecht dat hij genoot kwamen gelukwenschen. Onder de aanzienlijke bezoekers mogen in de eerste plaats genoemd worden, de Com missaris des Konings, de Burgemeester met zijne echtgenoote, de heer Mr. Roijaards van den Ham, Ds. Weddik uit Arnhem, eenige predikanten uit Utrecht benevens eene Commissie uit het studen tencorps, welke laatste den Jubilaris een mand champagne vereerde en hem den eersten feestdronk wijdde. Ook van andere zijde ontving de heer Lorette een aantal sierlijke geschenken, als even zoo vele blijken van oprechte belangstelling. Moge het den geachten grijsaard gegeven worden nog eenigen tijd op dezen ge- denkwaardigen dag te kunnen terugzien. Op eenvoudige wijze, werdjl. Dins dag alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Mr. A. G. J. Baron Taets van Amerongen, den 19. dezer op 80-jarigen leeftijd te dezer stede overleden. De overledene was Kamerheer des Konings i. b. d. oud-Commandant der Utrechtsche dd. Schutterij en versierd met de Militaire Willemsorde en het Commandeurskruis der Eikenkroon. Bnnscboten. De heer Dr. G. van Goor, predikant alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Harlingen. In de zitting van den Gemeenteraad van den 3den Nov. jl. noemt de Heer Scheltema het een bangmakers-argumetd, dat, als de raad niet accepteert het bod, dat door de Firma van Werkhoven voor het huis Wijk B. No. 222 gedaan is, daarvan het gevolg zal zijn, dat de ge meente op zeer hooge kosten zal worden gejaagd, want de betrokken corporatie (is het niet particuliere onderneming) zal zich verplicht zien hare kostelooze school op te heffen, en het gevolg zal zijn dat de gemeente in de meerdere behoefte aan onderwijs, die dan ontstaat, zelve zal moeten voorzien. Spr. moet tegen die voorstelling eenige bedenking opperen. Bijna zou hij vragen: is dat argument wel ernstig gemeend? Zijn we dan zoo zeer vreemdelingen in Jeruzalem, dat we zouden kunnen verwachten, dat eene corporatie, die met zooveel ijver en toe wijding liet Katholiek bijzonder onder wijs heeft bevorderd, zal zeggen, nhier zijn 200 kinderen, die tot dusverre door onze zorg onderwijs genoten; die zullen we voortaan zenden naar de openbare school." Dat is niet te onderstellen van een corporatie, die van het Katholieke kerkgenootschap uitgaat, waartoe Spr. niet behoort, maar waarvoor hij toch eerbied heeft, omdat het consequent is in zijn streven, om liever alles op te offeren dan de Katholieke kinderen bloot te stellen aan de ïbesmetting van de openbare school." Dat argument kan voor ons geen kracht hebben, om in eene transactie toe te stemmen, die wij uit anderen hoofde verwerpelijk achten." Enz. enz. Aldus de Heer Scheltema. Tegen die woorden valt, dunkt ons, nog al een en ander in te brengen. In zijn ijver voor het openbaar onderwijs wordt door den Heer Scheltema, niet meer en niet minder dan de geheele hoofdzaak over het hoofd gezien. Die hoofdzaak bestaat, naar hetgeen wij na goede informatien daaromtrent vernomen hebben, in het volgende: de Firma van Werkhoven heeft zich op geen enkele wijze, door geen enkele handeling, tot het geven van kosteloos onderwijs te Amersfoort verbonden. Er bestaat daar omtrent niet de minste overeenkomst. Geen enkele belofte is er gedaan. Wat die Vereeniging doet in het belang van het Onderwijs, dat doet zij volkomen vrijwillig, geheel en al uit eigen bewe ging, zonder op eenige wijze door iemand daartoe uitgenoodigd, aangezet of ge drongen te zijn. Daaruit volgt dus van zelf, gelijk de Heer Scheltema aanstonds bij eenig nadenken zal toegeven, dat die Corporatie er volkomen toe gerechtigd is, om, wanneer zij dat goedvindt, haar scholen te sluiten. Niemand zou aanmer king kunnen maken, als die Corporatie het besluit nam hier, te Amersfoort, geen kosteloos onderwijs of ook in het geheel geen onderwijs meer te geven. Dat zou, gelijk van zelve spreekt, zeer te betreu ren zijn, in de eerste plaats voor de 276 kinderen die van dat onderwijs gebruik maken, en het zou in de tweede plaats zeer te betreuren zijn voor de Gemeente zelve, die in de noodzakelijkheid zou ver vallen groote uitgaven te doen, om in het onderwijs van die kinderen te voor zien. Wij herhalen echter onze vraag: wie zou eenige aanmerking kunnen ma ken? »Dat zal niet gebeuren," roept haastig de Heer Scheltema uit, blijkbaar bevreesd dat zulks eens mocht gebeuren; urnen nkan niet verwachten, dat een Corpora- itie die met zooveel ijver en toewijding ïhet Katholiek bijzonder onderwijs heeft ïbevorderd, zal zeggen: hier zijn 200 vkir.deren, die tot dusverre door onze vzorg onderwijs genotendie zullen we svoortaan zenden naar de openbare ïschool." 't Is volkomen waar, dat die Corpora tie niet zal zeggen: «we zenden die kin- ïderen naar de openbare school". Daar toe, waarde Heer Scheltema, heeft die Corporatie ook niet het minste recht. Dat zijn van die woorden, waarvan geldt dat zij vlug, maar zeer onbedacht, gemakke lijk maar zeer onjuist gesproken zijn. Bovendien wordt ook hier wederom, even als we straks opmerkten, de hoofdzaak geheel over het hoofd gezien. Immers die Corporatie is niet verplicht hier, te Amers foort, onderwijs te geven. De heer Schel tema is niet zoozeer vreemdeling in Je ruzalem, of hij weet, dat er, behalve Amersfoort, tal van plaatsen in Neder land zijn, waar reikhalzend naar liet on derwijs derzelfde Corporatie wordt uitge zien tal van plaatsen waar die Corpora tie met open armen ontvangen en aan haar alle mogelijke tegemoetkoming zal geschonken worden. Tal van plaatsen, waar zij van den kant der Gemeente besturen op de krachtigste ondersteuning rekenen kan. Wat er tegen in te bren gen, als die Corporatie hier, te Amers foort, haar scholen gaat sluiten, om elders haar werkzaamheden voort te zeten, waar zij met minder moeite en uitgaven en met meer medewerking betere resultaten kan verwachten? Men kan toch niet aan nemer., dat de Corporatie er op geste - is hoofdzakelijk aan Amersfoortsche kin deren onderwijs (e geven. De leden dier Corporatie gaan, waarheen zij door haar Oversten gezonden worden. Zulks zal den Heer Scheltema niet onbekend zijn. Al zou een of ander lid eenige voorliefde voor Amersfoort koesteren, dan wordt op die bijzondere neigingen in dergelijke Vereenigingen al zeer weinig, gewoonlijk geen acht gegeven. Wat blijft er nu over van 's Heeren Scheltema's gesproken woorden: vhet is niet te verwachten enz." Het klinkt stout in den mond van iemand, zóó kort hier woonachtig en zód weinig met Amersfoortsche toe standen bekend, dat de materiëele zijde van eenig vraagstuk geen overwegenden invloed behoort uit te oefenen. Geen geld, geen soldaten, klinkt het daartegenover in de eerste kringen der politiek, en de materiëele zijde van de zaak geeft den doorslag in vraagstukken van hel hoogste belang. Kon Rusland bijv. beschikken over een goedgevulde schatkist, dan zou den wij waarschijnlijk heele andere din gen zien gebeuren dan er nu plaatsheb ben. Faites moi de bonnes finances, je vous ferai de bonne politique, klinkt een ander woord uit diezelfde kringen den Heer Scheltema te gemoet. 't Is gauw gezegd: svooruit maar, scholen gebouwd, en als »er geen geld is, dan een belasting ge sloten", maar die Heeren bedenken niet, dat de meeste belastingschuldigen te Amersfoort niet beschikken over zulke welgevulde beurzen. Die Heeren bedenken niet, dat, tenzij er spoedig verandering mochtkomen, de gemeente Amersfoort binnen weinige jaren hoofdzakelijk zal bestaan uit Besturen van liefdadigs-fond- sen en bedeelden. A. B. C. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet, op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door AUGUST MARIE TROMP VAN HOLST ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene Scliietbaan op het perceel alhier gelegen aan de Dorresteinsrhe steeg, bij het kadaster bekend onder sectie B, No. 1781, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 6. December aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 22. November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te welen, dat, met ingang van den 23. November a.s., eiken Dins dag, van 's voormiddags 8 tot 4 uur des namiddags, door het eskadron orJonnan- sen Schietoefeningen gehouden wor den op het terrein genaamd de Vlas akkers, gelegen rechts van der. straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 20. November 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. 7een bij C. H. VAN BCUREA, Mr. Bak ker, hoek Bergstraat, Amersfoort. om binnen kort in dienst te treden een op de Amersfoortsche Broodfa briek, tegen flink salaris. Vereischten vlug en accuraat rekenen en net schrift, verder bekendheid met afleveren. Diensttijd 's nachts 1 tot 9 uur, 's middags 5 tot 6 uur. Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan te melden. Mevronw CAM PERT, Heerenpoort 130, vraagt met FEBR. te AMSTERDAM eene ook genegen huiswerk te verrichten. Eoon flOO. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. 7>r De ondergeteekende, Agent der Xederlaitdseke Ver zekeringsbank, opgelicht te Ame rongen, thans gevestigd te Amsterdam, bericht dat door hem als bode is aangesteld in plaats van J. VAN KALLEVEEN. Leden waarbij door J. DE VOS tot heden geen preinie mocht.zijn ontvangen, Worden beleefd verzocht daarvan kennis te geven aan den Agent Eangcgraeht. Amersfoort, 22 Nov. 1886. een van middelbaren leeftijd, R. K., die hel der en netjes werkt, voor een paar dagen in de week, welke zij gaarne bezet zag. Aanvragen onder Lett. S, aan liet bureau dezer Courant. te WEENEN, verkrijgbaar in het depót van Wijnen. van te bezichtigen bij prima qnaliteit, per pot f 3.50. prima Selected 15 cent. 2de qnaliteit 12 30 cent per V, Kilo. Eangestraat. prijs 62 et. per HE. Franco thuis bezorgd 65 Salon Stukken 70 i per 32 KG. bij hoeveelheden van minstens 10 mud iranco thuis bezorgd; bij mindere hoeveelheden 5 Ct. per mud extra voor thuis bezorgen. Verkrijgbaar bij Magazijn MUURHUIZEN tegenover het Ziekenhuis. van is een losmakend en verzachtend middel, dat onmiddellijk de. prikke ling in de keel, waardoor de koest ontstaat, wegneemt. Per doos 25 eent. Dépot te Amersfoort A. ANNEGARN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2