Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. V Provinciale berichten. Zacharias Stoïanoff, een der trouwe aanhangers van vorst Alexander van Bulgarije, spreekt per telegram uitRoet- schoek een bericht van Havas tegen, als zou hij een opstand in Macedonië willen organiseeren. »Het is eenvoudig een ver zinsel," schrijft hij. »Ik wil echter wel verklaren, dat het mogelijk is, dat er in Macedonië een opstand uitbarst ingeval Turkije in de Bulgaarsche quaestie Rus- lands plaats mocht willen innemen en de onafhankelijkheid van ons land bedreigen door den prins van Mingrelië als gouverneur- generaal van Oost-Rumelie aan te wijzen. Mijn blad, de Nesevissima Bulgaria, blijft aan prins Alexander van Botten berg getrouw, maar prijst, hij gemis aan hem, eene Bulgaarsche republiek aan. Lit zal echter alleen mogelijk zijn, wanneer al de Bulgaarsche landen, met inbegrip van Macedonië, het vilayet van Adrianopel en Rumelie, vereenigd zijn." Door de sneeuw is het treinenverkeer voor een groot deel van Duitschland ge stremd, zoodat militaire hulp is ontboden, om de spoorwegbanen var. de sneeuw te bevrijden. Het brievenvervoer geschiedt op vele plaatsen met sleden. Te Berlijn zijn3200 losse werklieden bezig de sneeuw van de trambanen te verwijderen. De bekende socialist Liebknecht is uit Amerika teruggekeerd. Lord Churchill heeft zijn ambt van kanselier der Engelsche schatkist neder- gelegd. Als grond van zijn aftreden noemt de Times zijn tegenzin, eene begrooting in te, dienen met de door het departement van oorlog en de admiraliteit noodig ge oordeelde uitgaven, die hij met het oog op financieele bezwaren voor te hoog en door den staat der buitenlandsche aan gelegenheden niet vereischt acht. Ook zou hij ontevreden zijn over de wetsont werpen, die in de volgende zitting zul len worden ingediend en die bij meent, dat niet aan de behoeften des lands be antwoorden. O'Reilly, penningmeester van de Ier- sche Nationale League in Amerika heelt per draad aan Kenny, penningmeester der League te Dublin, 5000 overge maakt, om in de behoeften der partij te voorzien. In Uraguay dreigt een ministerieele crisis te zullen uitbarsten. In de laatste weken is in verscheiden fabrieken bij St. Petersburg het werk gestaakt; tusschen de werklieden van de katoenspinnerijen Hobart en Edgarton, die de ruiten der fabrieken met steenen inwierpen, en de te hulp geroepen politie en kozakken heeft een ernstige botsing plaats gehad. Verscheiden personen wer den gewond en, naar het gerucht wil, vielen er ook dooden. Men verzekert, dat de werklieden, ofschoon de fabrikanten geneigd zijn het loon te verhoogen, hard nekkig weigeren, het werk te hervatten. Men vermoedt, dat de nihilisten er de hand in hebben. De den Kerstdag zullen inde mor gengodsdienstoefening de navolgende pre dikanten als sprekers optreden: Her vormde kerk, Ds. Wartena; Ltitersche kerk, Ds Helper Sesbrugger; Remonstrant- sche kerk, Ds. Kalff; Christ. Gereform. kerk, Ds. de Visser. Verleden Woensdag den 22cn dezer, hield de Vereeniging „Fleliité" ten Raad- huize hare gewone jaarvergadering. Behalve de Voorzitter en Penningmeester waren he laas! slechts drio leden tegenwoordig, ook de Secretaris schitterde weder, als naar gewoonte, door zijne afwezigheid. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat de Vereeniging in het afgcloopen jaar met geen enkel nieuw lid vermeerderd werd, doch door het bedan ken van een der leden thans reeds op het geringo getal van 27 leden is toruggebracht, dan vrungt men zich onwillekeurig af, van haar rechterarm gewonden touw. De doodsangst verleende beiden boven natuurlijke kracht en behendigheid. Eerst met een en toen met beide handen greep Swan het touw en Thea trok hem naar zich toe. Thans had Swan de berk vastgegrepen. Eerst klom het meisje daar voorzichtig op, toen volgde Jönszon. De boom droeg beiden. Tegen den rotswand aangeklemd kreeg Swan vasten voet, terwijl Thea, dank zij de lessen die zij om voor Oceana te spelen had genomen, langs hem op klauterde en op het plateau klom om hem van boven af de laatste hand te reiken. Dat alles was het werk van weinige minuten. Als Swan den vasten grond onder de voeten had, keek hij wankelend en half bezwijmd om zich heen. Intus- schen sloeg zijn redster, die met golvende boezem, doch schijnbaar kalm naast hem stond, haar shawl om de naakte schouders. Daar wierp Swan zich/voor Thea op de knieën. Doch slechts haar naam alleen ver mocht hij snikkend uit te brengen. Daarop drukte hij de slanke hand, die toch zulke ijzeren spieren bezat, tegen voorhoofd en oogen en mond. Die hand was bebloed, doch 't was van zijn eigen bloed. waar toch die geringe belaugstelling iu onze gemeente in eene waarlijk zoo nuttige ver eeniging, die voor de stad onzer inwoning reeds zooveel beeft tot stand gebracht, en nog zooveel meer zoude kunnen doen, indien de noodige steun en daardoor ook de on ontbeerlijke inkomsten haar niet zoo totaal ontbraken Als naar gewoonte werd de rekening en verantwoording van den Penningmeester na gezien en goedgekeurd. Zij sluit met eon batig saldo van 50.88s. Eveneens werd het jaarverslag vastgesteld. Dit hoogstbelang- rijk verslag, waarin o. a. ook veel te lezen staat omtrent do restauratie der Koppelpoort, verschijnt, evenals vorige jaren, in druk; ieder lid krijït daarvan een ex. Wij hopen het de volgende week in zijn geheel in onze kolommen te kunnen opnemen. Vond de-volbrachte restauratie der Kop pelpoort in do vergadering algemeene goed keuring, geenszins was dit het geval met het wapenbord, dat voor de poort is opgehangen. Hoewel de schildering daarvan, die aan de Quellinusschool te Amsterdam onder leiding van Dr. Cuypers werd uitgevoerd, algemeen onberispelijk werd genoemd, vond eveuwel de wapenfiguur zelve hevige bestrijding. Na langdurige beraadslaging hierover stelde een der aanwezige leden ten slotte de volgende motie voor; De Vereeniging „ï'lehité", van oordeel zijnde, dat het wapenbord, dat voor de ge restaureerde Koppelpoort is opgehangen, eene wapenschildering vertoont, die niet is uitge voerd in den stijl van het gebouw zelf, en bovendien in vorm en details indruischt te gen de regels der heraldieke wetenschap, spreekt den wensch uit, dat deze wapen schildering alsnog zoo spoedig mogelijk door eene andere vervangen worde. Een ander lid wenschte do woorden, waarin de motie was vervat, iets te ver zachten en stelde de volgende redactie voor: De Vereeniging Fleliité, acte nemende, dat het wapenbord, dat voor de Koppelpoort is opgehangen, opgeschilderd is naar aanlei ding van oude vormen en kleuren, bij het afwasschen van het oude wapenbord daarop ontdekt, betreurt het evenwel, dat bedoeld bord niet is geschilderdóf volgens de tee- kening op de oude plaat van Rademaker Ao. 1640, óf volgens de teekening van het officieele wapen, in 1816 door den Rapd van Adel aan de gemeente verstrekt. Na eenige beraadslaging werd deze laatste motie met algemeene stemmen aangenomen en de eerste ingetrokken. De ijverige en algemeen geachte Voorzit ter der Vereeniging, de heer Van Rootse- laar, die dit jaar volgens rooster als be stuurslid moest aftreden, werd b;j acclamatie als dusdanig herkozen. A'erder werd onder meer nog besloten, dat voortaan ook de huisgenooten en tijde lijke loges van leden der Vereeniging, mits door een lid begeleid of voorzien van een schriftelijk bewijs, gratis toegang zullen hebben tot het Museum gedurende de ter bezichtiging opengestelde uren. De wensch naar een ruimer en beter Museumgebouw was wederom levendiguit het verhandelde hieromtrent bleek evenwel, dat het niet onwaarschijnlijk is. dat hiervoor binnen korten tijd een zeer geschikt en bo vendien nog historisch gebouw zal disponibel komen. Het is te hopen, dat het gemeente bestuur alsdan aan het reeds zoo vele jaren ijverig en hardnekkig streven der Vereeni ging in dit opzicht, den noodigen steun niet zal onthouden. Amersfoort toch heeft een te groot, te belangrijk verleden achter zich, dan dat het tegonwoordig geslacht hier omtrent onverschillig kau of mar zijn. Laten wij ons dan toch niet laten beschamen door den vreemdeling, die dikwijls zooals ook nog bij de restauratie der Koppelpoort is gebleken meer bewijs van belangstelling geeft in het vele merkwaardige dat in onze stad nog aanwezig is, in ons rijk verleden en onze belangrijke historie, dan vele ingezete nen zeiven. Door het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw is aan het bestuur van het Paarden-Stamboek een crediet verleend van f90, om te dienen ter tegemoetkoming in de kosten van Eindelijk vond hij woorden. iMijn leven telde nog slechts bij seconden," sprak hij, »de struik begon reeds meê te geven en mijn arm verlamde. Daar kwaamt gij zuster, gij, mijn geliefde ik ver diende het nietik verdiende het niet I" «Maar ik heb u voor mij verdiend, voor mij gewonnen!" hei nam zij ter wijl een zalige lach om haar mond kwam en zij hem aan haar boezem trok Halverwege den Odinsval en Wisborg zag het jeugdige paar Wohlgemut die VValdemar met een troep arbeiders en ladders en stokken en touwen bij zich hadden, met den looppas naar hen toe komen. «Gij koint te laat!" riep Swan, die Thea omstrengeld hield, hun reeds van uit de verte tegen. ïMij heeft Thea ge red 1" «Hoera, leve Thea I" riep Wohlgemut terwijl hij met zijn hoed zwaaide. «Hoera riepen vjjftig mannen met een stemgeluid alsof er wel honderd waren. »En opdat gij allen gij, mijnheer Wohlgemut, en gij, mijn broeder en gij, mannen, het allen moogt weten Thea Freiberg is Swau Jönszons bruid ging Swan voort. Dat gaf een vreugde in 't roode huis als daar nog nimmer had geheerscht. Wohlgemut kwam met zyn kinderen en onderhoud en huisvesting van een jonge ling uit Friesland, die vanwege laatstge noemde Vereeniging aan de (Hoefsmid- school alhier zal worden geplaatst, om tot hoefsmid te worden opgeleid. Tot ons genoegen hebben wij deze week bemerkt, dat de Arnersf. Beijersch- Bierbrouwerij, ofschoon nu zelve in 't bezit eener ijsmachine, hare vroegere gewoonte getrouw blijft om ijs uit grachten en sloten te laten aanvoeren. Menige arme drommel wordt daardoor in de gelegenheid gesteld op eerlijke wijs een stukje brood te verdienen. Donderdagavond, 23 December gaf de OnderoRiciersvereeniging Unitas eene tooneeluitvoering in de groote zaal van Amicitia. Een talrijk publiek waaronder verschillende officiëren en manschappen van het garnizoen, gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling, en de daverende toejuichingen getuigden van bewondering en goedkeuring. In liet stukDe Spanjaarden voor Haarlem, werd de rol van Don Fréderico de To- lédo ferm uitgevoerd. Het geheel gaf eene voorstelling van den toestand in die da gen. Het nasluk getiteldEen vrijaadje met hindernissen, wekte bij velen de lachlust op. De opbrengst dei uitvoering komt ten bate der algemeene armen dezer gemeente. Na afloop der voorstel ling werd door de vereeniging Unitas aan hunne introducés gelegenheid tot dansen gegeven. De gemeenteraad was Woensdag weder bijeengeroepen tot behandeling van eene ur gente zaak, van groot belang voor de ge meente. De zaak koint hierop neer: Bij het voor eenige jaron vastgestelde plan van kazerneeriug is, onder meer bepaald, dat het garnizoen te Amersfoort zou worden uitge breid met den staf van een regiment en 4 bataillous infanterie. Om de uitvoering van dat besluit mogelijk te maken, heeft de raad iu de vergadering van 30 April jl. zijne goedkeuring verleend op eene door B. en W. ontworpen overeenkomst met deu minister, waarbij door tussehenkomst van het gemeen tebestuur de Staat in het bezit werd gesteld van een uitgebreid terrein aan den Leusder weg en uitwegende op den Utrechtscheu straatweg, dat voor 't bouwen van de kazerne bestemd is. Do voorgenomen garnizoensuit breiding te Amersfoort wordt echter door de militaire overheid niet raadzaam geacht, wanneer niet voor de schiet- en andere oefeningen der infanterie over voldoend ter rein kan worden beschikt. Do minister heeft ook voor de hiertoe noodige ouderhandelingeu de tussehenkomst ingeroepen van het gemeentebestuur van Amersfoort. Echter bestaat er bij Z.Exc. overwegend bezwaar, om het bedoelde ter rein, dat aan de markgenooten van den Leusderberg behoort, voor den Staat aan te koopeu. Rekening houdende met die onge- ziudheid eenerzijds en aan den anderen kant met de omstandigheid, dat het bestuur der mark de Leusderberg bereid bevonden is een voorstel tot verkoop tegen billijken prijs aan de beslissing van de vergadering der mark- genootan, die tegen 27 December a s. is uitgeschreven, te onderwerpen, hebben B. en W. eene regeling ontworpen, waarbij de ge meente het benoodigde terrein in eigendom overneemt en aan den Staat er het gebruik van toestaat tegen eene vaste jaarlijksche som. De minister heeft in beginsel zijne instem ming betuigd met eeue regeling, op dien grondslag opgemaakt. Den raad werd daarom een ontwerp-besluit ter goedkeuring voorge legd, waarin de grondslagen van die rege ling waren opgenomen. Het strekte om te besluiten, te trachten van de markgenooten van den Leusderberg te koopen een terrein, gelegen tusschen den grintweg van Leusden naar Doorn en de legerplaats bij Zeist, groot 860 IIA., voor den prijs van ƒ70.000. Dat terrein zou dan aan deu Staat in huur gegeven worden te gen uitkeering eener jaarlijksche som, in dier voege berekend, dat aan de gemeenten de werkelijke kosten, voor haar uit den koop voortvloeiende, niet ten volle worden ver gasten, de beambten en de arbeiders met vrouw en kind om den geredde en de redster, om bruid en bruidegom geluk te wenschen. Tante Lundquist omhelsde Thea, die, reeds langen tijd haar lieveling, thans haar afgod was, herhaalde malen. Doch in Waldemar's hart kreeg zijn zuster dien dag weder een plaats en als hij op het mooie, teedere bruidspaar een blik sloeg, moest hij zelf bekennen, dat het conflict op die wijze toch nog de ge lukkigste oplossing had gevonden. En toen kwain vier maanden later op een zachten najaarsdag een oogenblik, waarop Wohlgemut, in dien genoeglijken tijd de vergenoegdste, als vader tegen over Waldemar den zoon kwam te staan. De klokken van het kerkje op het eiland riepen bruid en bruidegom over het meer naar het altaar. Door het openstaande venster drong het vroolijke leven dat de bruiloftsteet maakte naar binnen en ver vulde het vertrek geheel. Waldemar had zijn weldoener, den man, die Thea had gered, met gloeiende woorden dank gezegd. «En heb je nu voor je zeiven niets te vragen riep Wohlgemut met stralende blikken uit. De andere keek hem verlegen aan een rilling voer hem door de leeen ein delijk sprak hij het woord uit, dat voor goed. In aanmerking nemendo het belang, dat Amersfoort beeft bij de uitbreiding van liet garuizoen, wil de gemeente zich verge noegen met eene vergoeding, 6Ö0 beneden het bedrag dier kosten. De Staat zal overi gens het recht hebben, ten allen tijde het bedoelde terrein van de gemeente aan te koopen tegen een prijs, gelijk aan het be drag waarvoor zij den eig, ndom er van heeft verkregen. Enkele bezwaren werden in den raad tegen de ontworpen regeling vernomen. Hoofdza kelijk golden zij den koopprijs, die, naar werd opgemerkt, ruim berekeud was. Een prijs van 80 per HA. heidegrond was vrij hoog te achten; in 1874 heeft de gemeente op nagenoeg dezelfde plaats heidegrond ver kocht voor f 65 per HA. B. en W. erken den, dat de taxatie aan den hoogen kant was, maar zij hadden met voordacht hun bod zóó hoog gesteld, dat het niet zou zijn to verwachten, dat bij de eigenaars bezwaar tegen den verkoop zou zijn, Nog werd er op gewezen, dat het offer, dat de ge meente bij deze transactie voor hare rekening nam, waarschijnlijk eerder tegen- dan mee vallen zou. Ook dit werd niet ontkend; B. en W. wezen zeiven op den lioogercu rentestand, waardoor de som, voor den aan koop benoodigd, waarschijnlijk op minder voordeelige voorwaarden zou moeten geleend worden dan waarop bij het ontwerpen der regeling gerekend was. Desniettemin waren B. en W. van oordeel, dat het groote be lang, hetwelk voor Amersfoort aan de in uitzicht gestelde vermeerdering van garnizoen verbonden was, desnoods zelfs dat grootere offer, om deze zaak haar beslag te doen krijgen, rechtvaardigde. In dien geest lieten ook de leden van den raad zich uit, die over de zaak het woord voerden; de bezwa ren, die zij releveerden, waren voor hen geen reden om hun steun aan de ontworpen regeling te onthouden. Aan B. en W. werd hulde gebracht-voor het beleid en de voort varendheid, die zij getoond hadden, om deze zaak tot een goed einde te brengen. Bij de stemming werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen goedge keurd^ Het dagelijksch bestuur is voorts ge machtigd, in deze te doen wat tot uitvoering vau het genomen besluit noodig is. In ver band met het verlangen van deu minister, dat de op deze zaak betrekkelijke overeen komst en die omtrent het terrein, bestemd voor het bouwen van de kazerne, bij een en dezelfde notariëele acte zullen worden aangegaan, is van de betrokken eigenaars toestemming verkregen, dat de termijn, waarbinnen de beide overeenkomsten wette lijk moeten worden bekrachtigd, tot 1 Aug. 1887 is verlengd, Aan de toezegging, bij de behandeling der begrooting gegeven, dat vóór het einde van het jaar het ontwerp zal worden inge diend van eene verordening tot regeling der inrichting van do plaatselijke politie, is door den burgemeester voldaan. De beide belang rijkste punten in deze regeling zijn de opne ming van een inspecteur in do organisatie en de reorganisatie van den nachtdienst. De sterkte van het politiecorps zal zijn: 1 inspecteur, 1 hoofdagent, 2 agenten le, 5 agenten 2e, 8 agenten 3e en 4 agenten 4e klasse. De regeling derjaarl. bezoldigingen is aldus: voor deu inspecteur f500 a f800, voor den hoofdagent f 600, voor de agenten 1. kl. f 550 a f 600, de agenten 2. kl. f450 a f500, de agenten 3 kl. f 275, en de agenten 4. kl. f 0,15 per uur. De volle dige berekening van kosten der nieuwe regeling voor 1887 isf6655 voor salarissen en nog f 720 voor kleeding enz.; zamen 7375. Op de door B. en W. aan den raad voorgelegde begrooting waren de uitgaven van politie op f7194 geraamd, waarvan f 500 door den raad geschrapt werd, zijnde de bezoldiging van den inspecteur. De voorzitter gaf als zijn voornemen te kennen, in de volgende week, den 30. December, nog eene vergadering te beleggen, tot behan deling van dit ontwerp en vau de voorstellen, die betrekking hebbon op den verkoop van de meisjesschool en het schutterij-magazijn aan de firma van Werkhoven St Co. en op den scholenbouw, die daarmede in verband staat. Alvorens de raad uiteenging, deed de hem de hemel op aarde beteekende »Sara." «Halt!" viel Wohlgemut hem lachend in de rede. Aan dat hoofdstuk zijn wij nog niet gekomen. Eerst komt het beste, de kunstIU ken je smartik weet hoe je worstelt, dwaas die je bent 1 Zoo lang er op aarde tusschen de braven een band bestaat, zijn de muzen geen weezen, vindt ook de dichter nog zijn glorie, erkenning, zijn prijs. Laat de prijs voor u Sara heeten. Maar opdat de ge voeligste van het zooals algemeen bekend is zoo gevoelige [dichterengeslacht mij niet verkeerd zou verstaan voeg ik er bij, dat ik onder «onze gunst" geen aalmoes versta en dat ik de taak, die ge op u neemt in den besten zin als arbeid, als werk opvat. Wie even als gij een blik in de algemeene wetten, die voor den arbeid den grondslag uitmaken, heeft mogen slaan, heeft zich van het ïgelooven" van voorheen tot het «weten" van het heden gekeerd, Doch gisteren nog las ik weder in een boek van een onzer geestverwanten, dat de kunst in een eeuw waarin het onderzoek der natuur tot zulk een quaestie van mechaniek gewor den is, een verloren post is. Dat woord geldt je leven, Waldemar Lever dus het bewijs, dat ook het schoone woord de waarheid dienen kan 1 Denk eerst en heer Scheltemn de vraag, of van hot bedrag, dat ten behoeve van de stadsbibliotheek op do begrooting voorkomt, -niet een gedeelte kan worden besteed tot aanschaffing van het Bijblad van de Staats-Ct., de Handelingen der Staten-Generaal. De voorzitter antwoordde, dat indertijd juist door een besluit van den raad het abonuement op het blijblad was opgezegd. Aan den wensch van den heer Scheltema was dus moeielijk gevolg te geven, tenzij de raad op zijn vroeger besluit wilde terugkomen. Utr, Court. Utrecht. De geniesoldaat H., alhier in garnizoen, werd jl. Donderdag onder militair geleide naar Arnhem overgebracht, ten einde aldaar voor den krijgsraad te recht te staan. Hij wordt namelijk ver dacht dezer dagen aan een buitenman, met wien hij in gezelschap was, diens horloge met ketting te hebben ontvreemd. Den 12 en 13 Januari e. k. zal er voor het reeds in dienst zijnde personeel der Maatschapijij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gelegenheid hestaan, om deeltenemen aan het surnumerairs examen en wel op den eersten dag voor het gedeelte A. en den daarop volgenden dag voor het gedeelte B. Bunschoten. Ten behoeve van den Vischhandel is men voornemens tegen het a s. voorjaar een telefoonkantoor, binnen de gemeente Spakenburg te vestigen. Scherpeuzeel. Heden is in de open bare raadsvergadering benoemd tot Wet houder en Ambtenaar van den Burger lijken Stand dezer Gemeente de Heer J. Meijer Drees, die tevens in de zelfde vergadering was gëinstalleerd, tot lid van den Raad. Aan S. van Bennekom en C. Blanken houders van een omnibus op slation WoudenbergScherpenzeel is van Gemeentewege een subsidie toege kend van f30 voor een jaar. Door de Christelijke Afgescheiden Gemeente alhier is een huis aangekocht om te dienen tot pastorie voor hunnen leeraar die met Mei 1887 zich alhier komt vestigen. PRAATJES. H. C., de schryver van verschillende aardige stukjes in de Provinciale Noord- Brabantsche en 's-Hertogenbosschc Court. schrijft daarin het volgende, waarmede wij onzen lezers ditmaal, onder het opschrift Praatjes, in kennis willen stellen het is getiteld Een bankbiljet van duizend gulden. Jan Helmers zat op den rand van zijn ledekant, met één kous verkeerd aan zijn linkervoet, zoekende naar dat noodzakelijk bekleedsel voor zijn rechter; nog dronken van slaap, tuurde hij naar het venster, waarop dikke ijsbloemen een koud lucht je voorspelden. Jan rilde in zijn profond negligé; maar 't was niet alleen de kou, die hem mismoedig en huiverig maakte. «Een bankje van duizendl" mompelde hij, «waar baal ik het van daan?" en zuch- te, zuchte, dat het bed er van trilde. 't was dan ook lang geen gekheid. Als je zeven jaren geblokt hebt, voor een hoofdonderwijzersacte en zoo'n ding eindelijk bij verrassing veroverde; als je dan 900 gulden traktement hebt als eerste adjudant van een schoolhoofd; als je op den koop toe vijf jaren verliefd bent óp en drie jaren in optima forma geëngageerd met een bakkersdochter; als je diezelfde bakkersdochter reeds begif tigd hebt met een verguld horloge' een naaimachine en een petroleumtoestel, dan verlang je eindelijk om te trouwen. En als dan de vader van die dochter hardnekkig weigert hierop zijn zegen te geven, onder voorwendsel dat je eerst een schrijf dan. Help den huichelaar, den Jezuïet uit het veld slaan, maar laat ook het tooneel, het beste strijdperk, waarin ge u kunt bewegen, den dwazen met hun narrenkap evenmin over. Als nu woorden daden zijn, zal men u gaarne het woord laten behouden. In dien strijd dien gij voor het bestaan voert, dus Glück aufl Waldemar wierp zich in de armen van dien besten aller goede menschen, en dienzelfden avond nog terwijl de tonen der muziek van het eiland over het meer tot «het roode huis" doordrongen, stond hij eenzaam en alleen, doch tbans als een man, die weet waar zijn plaats in rumoer en het worstelen der wereld is aan zijn lessenaar en schreef op een schoon blaadje papier «Eerste bedrijf. Eerste tooneel EINDE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2