BINNENLAND. J eetwaren en andere levensbenoodigdhe- den vanwege Z. K. H. prins Albert van Pruisen, die door dit weldadigheidsbetoon het edele voorbeeld, door wijlen H. K. H. prinses Marianne, zijne moeder, gegeven, in eere houdt. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. <erk. Twee gebeeldhouwde gevelsteenen. Biksteen. Voorstelling: mannenhoof- den. Afkomstig van het huis. Wijk F. 465. Een Philipsdaalder 1561. Een ijzeren sleutel. Zeer fraai exemplaar. Een gehouwen gevelsteen. Biksteen. Voorstelling: een vrouwenhoofd. Afkomstig van het huis Wijk, F, 526.2) Een zilveren penning. Borstbeeld van Jan van Oldenbarneveld. Op de keerzijde, het bekende opschrift: Bit's Vaderlandt, - Uw Vader, - Uw voorspraak, redder, rader, - Onthoofd op 't Hofschavot, - Waer vondt hij Loon? - Bij Godt. - G. 1547. 14 Sept. - O. 1619. 13 May. - Oudt 71 j. - 7 m. 19 d. Zilveren penning. Oldenbarneveld in zijn eer hersteld. Voorzijde: een herder met herderstaf. Randschrift: Non.dor-mit. nee dormiet.W. Keerzijde: Het wapen van de Provincie Utrecht omgeven door een kudde schapen. Randschrift: 1608. Qui Ous- todit. Israël. (Die Israël behoedt, slaapt niet en zal niet slapen) Drie legpen ningen, koper. v. Loon 1, 350. Verschillende afslag. Opwekking tot waakzaam heid. Voorzijde: een haan, die een poot houdt uitgestrekt voor een kostbaar edel gesteente. Randschrift: het wapen van de stad Utrecht, Vigila, quia, nesci, diem. neq. horam. Keerzijde: bovenaan het wapen van de stad Amersfoort; in het mid den de wapens van Rhenen, Utrecht. Wijk; van onderen: Montfoort. Randschrift: het wapen van de stad Utrecht, tusschen twee kruisjes, tusscben het jaartal 1584. Nummae. ration. Ultrajec. Op het tweede exemplaar staat in het randschrift in plaats van het wapen van de stad Utrecht een kruisje tusschen twee punten. Op het derde exemplaar staat hetzelfde kruisje zonder punten. Dezelfde penning met de strik. Legpenning, koper. Voorzijde: boven aan: het wapen van Amers foort; in het midden: de wapens der steden Rhenen, Utrecht, Wijk; van onderen, Montfoort. Randschrift: het wapen der stad Utrecht, tusscben: 87. Concor.res. par. cres. discor. max. dilabu. Keerzijde: het wapen van de provincie Utrecht, Rand schrift: Leggelt. Vand. staten, slants va. utree. C. C. Sallustius. Lipsiae Apud Joh. Fred. Gleditschii. B. 6lium. MDCCXXIV. Op den lederen band staat het wa pen van Amersfoort met het randschrift: sic itur ad astra. Het geheel is omsloten door een soort van cartouche uit lauwertakken bestaande, waarhoven een Minerva met een boek in de hand, waarop insgelijks het wapen van de stad. Prijs van het Gymnasium. Twee kandelaars met dompers. Engelsch aardewerk.Een let- terrad, vroeger in gebruik bij de R. K. armenschool. Een oud spinnewieltje, met daarbij behoorend gereedschap. Twee gebeeldhouwde schoorsteenconsoles. 18de eeuw. Voorstelling: borstbeelden van een man en vrouw, die muzijkinstru- menton bij zich hebben. Twee oude madera-flesschen. Fijn aardewerk. Bij wijze van zegel staat op de fleschen een ronde vorm, waarop de woorden: Drij Maderi- Wijn. 1622. Vier gekleurde tegels, die een geheel uitmaken. Een daalder van Utrecht, waarop het wapen van Amersfoort. De afbeelding van het schot hek in de Koppelpoort, van de ware grootte. Zij werd keurig net vervaardigd x door den Heer P. van den Hooff. Het stuk bestaat uit eiken- greenen- en vuren hout. De beide wielen kunnen in beweging gebracht worden. Amersfoort, 22 Dec. 1886. Namens het Bestuur, DE VOORZITTER. 1) Huis: eind van de wereld. 2) Thans de stal van Baron van Hardenbroek van Ammerstol Zij, die door middel dezer Courant aan begunstigers, vrienden enz. huuiic heil- wenscheii bij de intrede van 1887 wenschen aan te bieden, worden verzocht de daartoe betrekkelijke advertentie vóór of uiterlijk op Donderdag den 30sten dezer aan het Bureau te doen bezorgen. Bedoelde advertentiën wor- l den a 25 cents berekend. Z. M. de Koning heeft den kunst schilder Mari ten Kate benoemd tot com mandeur der orde van de Eikenkroon. Zoowel te Voorburg als te 's-Hage heeft onder de arme en behoeftige ge zinnen op ruime schaal eene winter-uit- deeling plaats gehad van brandstoffen, In den morgen van den eersten Kerstdag werd in de kapel op het paleis l het Loo te Apeldoorn in tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin en vele genoodigden godsdienstoefening gehouden, onder leiding van ds. Koetsveld, hofprediker te 's Gravenhage, die tot tekst gekozen had Lukas 2 vers 14, terwijl gezongen werd Gezang 2 vers 1, Gezang 114 vers 1 en 6 en Psalm 72 vers 2. Naar men verneemt, komen waar schijnlijk in Juli of Augustus van het volgend jaar alle lijnen der Kon. Nederl. Locaalspoorweg Willem IIIin exploitatie. Naar men aan het Hbl. mededeelt, is de portefeuille van marine aangeboden aan den kapt. t'z. C. H. Bogaert, thans commandant van het eskader in West- Indië, en aan den kapt. t'z. C. H. Le Bron de Vexela, laatstelijk commandant van den «Nautilus". Beiden hebben er voor bedankt. Op het Loo gaf D. T. Bamberg Vrijdagavond 11. eene voorstelling met zijn dwergen-theater, in tegenwoordigheid vun H.H. M.M. den Koning en de Ko ningin, H. K. H. de Kroonprinses, adju danten van Z. M., eenige hofdames en genoodigden, onder welke een vijftiental kinderen: in het geheel waren omstreeks 45 personen tegenwoordig. Na afloop ontving de heer Bamberg een vleiende dankbetuiging van Z. M. De telegrafische gemeenschap met Engeland werd Maandagnacht langs alle wegen gestoord. Van de binnenlandsche waren de kantoren van den Rijnspoor weg AmsterdamUtrecht en Utrecht Rotterdam niet te bereiken. Ook met alle stations van den Centraalspoorweg was de correspondentie gestoord. Op een „Socialisten-congres" te Hengeloo, waar o. a. ook door Fortuyn het woord is gevoerd, liet deze zich in zulke beleedigende termen uit over den Minister van Justitie, dat de burgemee- ter, die de vergadering met eenige politie agenten bijwoonde, hem het zwijgen op wiegde en proces-verbaal opmaakte. i De in zake longziekte in Nederland glorierijk behaalde overwinning, van zoo ingrijpend internationaal belang, in een Hoogduitsch vakblad ruiterlijk gehuldigd en ten voorbeeld gesteld, wordt te recht door de Larxdb. Ct. als een heu gelijk feit vermeld. Het is de heer G. Dangers te Hamburg, die in de III. Landw. Ztg. de erkentenis aflegt, dat »de Neder landsche regeering (mr. Heemskerk) we gens de onderdrukking van de longziekte onder het rundvee den dank verdient van alle beschaafde staten." Hij herinnert, dat de ziekte in 1833 uit Pruisen in Gelder land werd binnengesleeptdat aan haar uitroeiing meer dan zes millioen gulden werd besteed; maar dat men haar daar mee dan ook onder de knie heeft gekre gen, terwijl zij zich in andere rijken nog steeds uitbreidt. Het artikel van den heer D. heeft dan ook hoofdzakelijk ten doel, het door Ne derland gegeven voorbeeld aan allen, rn voornamelijk aan de Regeering van zijn eigen land, ter navolging aan te bevelen. Het eerste nummer van een sociaal weekblad, onder leiding van den heer Mr. A. Kerdijk, is verschenen, terwijl verschillende bekwame mannen hunne medewerking hebben toegezegd, Over de sociale beweging onzer dagen wordt op de volgende wijze gesproken Allerwege hier sterker dan daar, maar toch allerwege, openbaart zich in die kringen der volkeren, waar met handenarbeid het veelal schamele brood wordt verdiend, de ernstige wil om een grooter aandeel te veroveren in de stof felijke en geestelijke vruchten der be schaving, dan thans hun deel is. Meer als middel hiertoe dan als doel op zich zelf, paart zich daaimede het streven naar rechtstreekschen staatkundigen in vloed. Krachtig en algemeen is de be weging, door geen grenspalen, geen ber gen noch stroomen in haar vaart gestuit. Den een moge zij met bange zorg, den ander met blijde hoop vervullen, bij een derde mogen hoop en bezorgdheid beide niet ontbreken haar beteekenis mis kennen kan niemand, die niet met blind heid geslagen is, of moedwillig de oogen sluit voor de dingen om zich heen. Die beweging, wij begroeten haar, in beginsel, met warme ingenomenheid Waarlijk niet in al haar uitingen. Aller minst, waar zij, hunkerend naar revolutio naire daden, de openbare orde slechts uitziet, omdat zij zich nog niet krachtig genoeg gevoelt om haar te verbreken terwijl zij intusschen haat en tweedracht zaait, de booze hartstochten der menschen prikkelt, bij de menigte het geloof aan goede bedoelingen ondermijnt, den on kundige misleidt door de voorspiegeling van niet le verwezenlijken hersenschim men, en door dit alles het terrein tracht te bereiden voor den bloedigen strijd dien zij, als aanstaande, van de daken predikt. Bij de behandeling der uitgaven voor spoorwegen in de Tweede Kamer heeft de heer Heldt op verschillende maatregelen ten gerieve der derde klasse reizigers aangedrongen en hij kreeg van den Minister van Waterstaat de belofte dat deze zorgen zal voor meer derde klasse wagens in de sneltreinen. Domela Nieuwenhuis heeft in den laatslen tijd getracht te Deventer een lokaal te huren, om er eene voordracht te houden. Niemand echter wilde hem totdat doel een lokaal afstaan. Thans zou hij bijna geslaagd zijn. In eene der achterbuurten namelijk zou de eigenaar van een danshuis, die niets van sociaal-democraten wist, hem zijn lokaal verhuren, om er den eersten Kerstdag s avonds eene lezing te houden, die ook reeds aangekondigd was. Toen de eige naar van het danshuis te weten kwam, tot welk doel zijn lokaal eigenlijk ge bruikt zou worden, zeide hij, dat hij in ziin huis geen sociaal-democratische voor drachten wilde gehouden hebben. De standbeelden-manie schijnt naar ons te zullen overslaan. Te Hoorn tracht men een commissie te vormen voor de oprichting van een standbeeld van Jan Pieterszoon Koen. Zou de beste hulde die men Koen kan brengen, vooral in onzen tijd, niet zijn in zijn geest te bandelen? Zijn onsterfe lijke wodrden »ende desespereer niet" zijn trouwens een monument dat de tand des tijds kan trotseeren. Zondagmorgen is, na een langdu rig lijden, te Scheveningen overleden de heer J. Dirks, hoofdingenieur van den waterstaat, een man die zich door zijn uitgebreide kundigheden, niet het minst door deu aanleg van het Noordzeekanaal en door zijn werkzaamheden aan het Panama-kanaal, van een uitstekende zijde heeft doen kennen. Hij vertegenwoordigde gedurende verscheidene jaren onze hoofd stad in de Tweede Kamer. Zijn stoffelijk overschot zal op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde worden besteld. Naar aanleiding van het bericht, dat de vooral in Drente in den zomer en herfst dezes jaars geheerscht hebbende varkensziekte daar aan minstens 2000 varkens het leven kostte, zegt de Ldb. Ct.: Op nieuw zij hier aangeraden groote zorg voor reinheid en zindelijk heid, ook en vooral voor de voeder troggen, omdat daardoor vóóral de ge zondheid der dieren woidt bevorderd, terwijl door onreinheid en gebrek aan de noodige zorg voor zindelijkheid de varkensziekte gelijk trouwens alle ziekte op niet geringe wijs in de hand gewerkt wordt. Men verneemt, schrijft het Leidsch Dagblad dat onder de nagelaten papieren van wijlen rar. Jacob van Lennep (over leden 25 Augustus 1868j thans nog een belangrijk handschrift is gevonden, dat, naar men vertrouwt, eerlang het licht zal zien. De politie te 's-Gravenhage waar schuwt het publiek op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbe trekking met Herman J. Schoemacher, als zijn adres, bij het doen van bestel lingen van allerlei aard, opgevende 270 Van Ravesteijnstraat, te 's-Gravenhage. Aldaar woont F. D. Bastet, en bij dien komt hij nu en dan. Hij deed zich onlangs van den Haag schrijven naar Haarlem, doch moet zich ook ophouden te Rotter dam. Reeds vroeger werd de aandacht op hem gevestigd. zwak geworden is, dat hij waarschijnlijk poedig zal aftreden. Reeds sedert weken liepen er onzekere gei lichten van den zelfden aard. De schoolbataillons boezemen den ge meentel aad van Parijs ernstige bezorgd heid in. Een der leden, de heer JofTrin, verklaarde, dat de schoolbataillons gevaar lijk werden voor de republiek. Men kweekt Pretoiianen, geen soldaten. Het was bui tendien niet goed, dat de schoolbataillons onderwezen werden door officieren van het leger. De officieren zijn meestal re actionairen, die den kinderen smaak voor een staatsgreep kunnen inboezemen.Civiele personen moesten met de instructie belast worden. Andere leden van den raad spra ken iri gelijken zin. Een dezer verklaarde, dat de kinderen zich de kazernetaal en gewoonten eigen maakten, in plaats van doortrokken le worden inet den vader- landslievenden geest. Te Brussel is verleden Zaterdag een socialistisch werklieden-congres gehouden. Zij hielden een optocht met roode vlag gen en muziek. De manifestanten, zegt het Journal de Bruxelles, zagen er uit als «heeren", die voor hun vermaak uit waren. Ook deed de muziek enkel vrolijke deuntjes hooren. Men toog naar de Beier- sche straat, waar een «volkshuis" zou worden ingewijd. Er waren omstreeks 1500 deelnemers, waarvan een zeker aan tal uit Gent. Zekere «burger" Beltrand, die de eerste redevoering hield, zeide, dat dit nederig huis des volks zijn paleis zou zijn, tot tijd en wijle de invaliden van den arbeid hun intrek zouden kun nen nemen in het thans door Leopold II bewoonde paleis. Op het eigenlijke con gres, dat des namiddags werd gehouden werden uitsluitend werklieden toegelaten De wetgevende macht van Zuid-Carolina in Amerika heeft een wet gemaakt, waarbij aan de Ridders van den arbeid onder zware strafbedreiging verboden wordt, onder de negers in dien staat afdeelingen le vestigen. Hetzelfde lichaam heeft een bedrag van 100,000 dollars toegestaan voor de bewapening der mi litia, met het oog op mogelijke werk stakingen. In zake de Bulgaarsche quaestie valt niet veel nieuws te melden. De depu latie zet hare reis naar de hoven der verschillende mogendheden voort, en wordt overal even koel en terughoudend ontvangen. Dit doet bij sommigen de meening ontstaan, dat Bulgarije nu wel haast zal toegeven aan de gezamentlijke eischen van Rusland en Turkije. Er wordt al weder een nieuwen candidaat voor den Bulgaarschen troon genoemd n.l. prins Alexander van Saksen-Alten burg, gehuwd met de weduwe^ vanins Hendrik der Nederlanden. Omtrent de Iersche quaestie heeft Par- nell verklaard, dat hij niet gelooft dat bij heropening van het Parlement de re geering een nieuwe wet tegen de mis daden in Ierland zal kunnen geven, want nooit was het aantal agrarische misda den kleiner dan thans. Wanneer de Re geering de nationale Ligue wil ten onder brengen, is Parnell overtuigd, dat de vroegere geheime genootschappen zullen herleven en een nieuw anarchistisch tijd perk beginnen zal. Hij gelooft, dat de eenige vredelie vende oplossing der veete tusschen de Ligue en de grondeigenaars is, dat de Regeering zelf een wet voorstelt om de pachtsommen te verlagen. Fitzgerald, president van de Iersche Ligue, heeft aan het bestuur der Ligue in New-York een brief geschreven, waar in hij verzoekt aldaar meetings te hou den en gelden bijeen te brengen om de onderdrukte boeren in Ierland te onder steunen. In Rusland schijnt eene belangrijke wijziging in het personeel der minister ophanden te zijn. Onder anderen zou Tolstói, tot nu toe minister van binnen landsche zaken, worden bevorderd tot vice-president van den Russischen Rijks raad, met deu titel van rijkskanselier Sedert den dood van Gortschakoff was deze betrekking nog steeds onvervuld. Verder verneemt men dat de positie van den minister van financiën, Bunge, zoo jeugdige booswichten streng het oog ge vestigd houdt. Tegen J. d. G. alhier is voor het stelen van eenige jonge boompjes ten nadeele van E. W. door het O. M. aan de arrondissements-rechtbank te Utrecht eene gevangenisstraf van 14 dagen ge- eischt; voor H. v. D., beklaagd van mis handeling en verwonding van A. B. werd 1 maand gevangenisstraf gevorderd. J. J alhier, beschuldigd van mishan deling van G. K. werd door de arron dissements-rechtbank te Utrecht veroor deeld tot 3 dagen gevangenisstraf. Naar aanleiding van eene kennis geving, dat een op den openbaren weg gevonden trap aan het bureau van po litie was gedeponeerd, vervoegde dezer dagen zich aldaar de turfschipper B., ten einde dat voorwerp, zijn eigendom, terug te bekomen. Het gevondene werd hem ter hand gesteld, evenwel met de min der aangename mededeeling, dat proces erbaai tegen hem zou worden opge- naakt wegens overtreding van een arti kel der verordening op de openbare orde, dat verbiedt trappen, ladders en andere voorwerpen, geschikt tot over- of inklim ming, anders dan op behoorlijk afgeslo ten plaatsen, gedurende den nacht te laten staan. In de Noord-Brabant er van den 16 dezer lezen wij o. a. Onze lezers zullen uit de in ons blad voorkomende annonce van den heer J. S. d. Schaad', Boomteeltkundige te Amers foort bemerken, dat hij hier ter stede is aangekomen tot de uitoefening zijner practijk in onze provincie, waar hij tot nadere inlichtingen van zijn Ooftgevend Systeem, in verschillende steden voor drachten zal houden over Ooftboomsnoei, waarvan de eerste naar wij vernemen zal plaats hebben te 's Hertogenbosch in de maand Januari a. s. In de Godsdienstoefening der Vrije Ger. gem. zal Vrijdagavond 6 ure, Zater; dagmorgen half tien, Zondagmorgen half tien en 's avonds 5 ure, telkens als spre ker optreden den heer Werner van Amsterdam. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 30 December 1886, des namiddags ten 1 ure. Pnuten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth., tot goed keuring van het reglement van orde voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 2. Aangehouden voorstel om het rekest van bestuurders der christelijke natio nale school, in zake het onderwijs, ter inzage van de leden te deponeeren op de Secretarie, met kennisgeving hier van aan de adressanten. 3. Idem ten aanzien van liet rekest van ingezetenen tot verbetering van den toegang aan Bloemendal, en tot be- poting van den weg. 4. Voorstel tot verhuring van de woning aan den kleinen Koppel aan L. Kames. 5. Tweede aanvullings kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1886. 6. Rapport der commissie in zake het voorstel tot het bouwen van eene meisjesschool, in verband met verkoop van het tegenwoordig schoolgebouw en het schutterij-magazijn aan de firma van Werkhoven Co. 7. Ontwerp-verordening regelende de in richting der plaatselijke politie. De afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruidkunde zal Vrijdag den 14en Ja nuari a. s. eene algemeene vergadering houden, waarin verschillende voorstellen van het bestuur zullen worden ter sprake gebracht. Na afloop zal, in eene openbare ver gadering, ook voor niet-leden a 25 cents per persoon toegankelijk. Dr. L. Mulder hoofdredacteur van de Landbouwcourant te 'sIGravenhage, als spreker optreden. De eerste winter-collecte ten be hoeve der Armen van de Ned. Herv gemeente alhier heeft f 700 opgebracht, Gisteren avond mocht het de poli tie gelukken een viertal jongens van 13 tot 16 jaar oud in handen te krijgen die Zondagavond een winkel zijn binnenge slopen en de geldlade hebben openge sloten en bestolen, waarvan zij broeder lijk den buit hebben gedeeld. Dit scheen een hunner goed bevallen te zijn, althans gisteren morgen sloop hij geheel alleen een winkel binnen en bestal weer de geldlade doch werd herkend, waardoor de politie op het spoor van de geheele dievenbende kwam, Zij zullen zich om trent eer. en ander voor de justitie te verantwoorden hebben. Wij kunnen niet nalaten de winkeliers te waarschuwen, vooral des avonds op hunne geldladen te letten, alhoewel de politie op het insluipen van dergelijke Barneveld. Op de hofstede, „Groot Achterveld," alhier, had in den vroegen ochtend van den eersten Kerstdag een moordaanslag plaats op den bewoner A. Van Veldhuizen, een landbouwer van 49 jaar. Twee zoons zijner vrouw (Veldhui zen zelf heeft geen kinderen) hadden zich naar de r.-k. kerk begeven, terwijl zijne vrouw en één zoon zich te huis bevon den alleen de man lag nog te bed. Op dezen werden omstreeks 4 uur verschei den schoten gelost, waarschijnlijk uit een revolver; een kogel was de rechterkaak binnengedrongen en er aan den anderen kant van den hals weer uitgegaan; een andere verwondde den middelsten vinger der rechterhand, een derde verbrijzelde den duim der linkerhand, nog een ander kwam in den rechterarm terecht. Bij onderzoek bleek, dat een kogel in het kussen gegaan was, doch dat na het voorgevallene een andere sloop daarom heen was gedaan. In de bedstede zijn mede kogels zichtbaar, en eveneens bloed- spatten, zoodat de bewering der vrouw, als zou de moordaanslag niet op bed zijn voorgevallen, niet opgaat. De verwonde vluchtte half gekleed naar eene woning op een kwartier afstands van zijne hofstede. Dr. Versteeg, uit Bar neveld, verleende geneeskundige hulp. De toestand van den gekwetste geeft hoop op behoud. De justitie uit Utrecht heeft een onder zoek ingesteld en vrouw en zoon die verdacht worden naar Utrecht overge bracht. Nader meldt de N. R. Ct., dat de stiefzoon als verdachte is aangehouden; hij blijft echter alle schuld ontkennen. Sclierpenzecl. Door de goede zor gen van Mej. Wetter directrice der Zondagschool alhier werd heden avond aan de kinderen een prettig feest bereid. In het daarvoor bestemde lokaal was een keurige kerstboom opgericht en werden de kinderen toegesproken door ds. Ruys en door de directrice, afgewis seld door gezang. Vervolgens werden zij onthaald op chocolade en krentebrood en keerde elk, de mingegoeden met een nuttig kleedingstuk en de overigen met een boekje ot plaat opgetogen huiswaarts. Het was een lust de blijde gezichten der kleinen te zien. Dit zal dan ook zeker voor de directrice die zich zooveel moeite en zorg getroostte de schoonste voldoening geweest zijn. Moge zij blijven voortgaan met dezelfde lust en ijver tot heil der haar toever trouwde jeugd werkzaam te zijn. Het voornemen bestaat in het logement van E. Schimmel een burger- Societeit op te richten waar tevens gelegenheid zal gegeven worden tot het houden van jaarfeesten en andere bijeen komsten, tot nog toe was daartoe geen geschikt lokaal aanwezig zoodat het voor dergelijke vereenigingen een groot genot zal opleveren. Heden middag had in het lokaal der openbare lagere school alhier een prijsuitdeeling plaats aan kinderen die gedurende het jaar 1886 het minst school hadden verzwmd en zich steeds vlijtig er, ordelijk hadden gedragen. Door den Burgemeester werden aan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2