Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Naar aanleiding van eene nota in het officieel blad van Egypte van 20 dezer, waai in de afschaffing der heerendiensten en de maatregelen tot betaling der werk lieden aangekondigd werden, schrijft men uit Parijs: Over deze oplossing kan men niet anders dan innig verheugd zijn. Zij rechtvaardigt de voorwaarden, die door sommige mogendheden gesteld waren en die, met het oog op eene gedeeltelijke afschaffing der heerendiensten, strekten om het budget van openbare werken met 250,000 Egyptische ponden te verhuogen; en zij bewijst ook, dat het nutteloos was, het cijfer der aflossing aan Egypte's schuldeischers rnet- 250,000 ponden te verminderen, want de gewone hulpbron nen van het budget zijn alleszins vol doende tot afschaffing der heerendiensten. De aartsbisschoppen en bisschoppen der Anglikaansche kerk van Ierland heb ben besloten, tot aandenken van de 50- jarige regeering van Engelands Koningin, een fonds te stichten voor de opvoeding van kinderen van Anglikaansche geeste lijken in Ierland. De Hongaarsche Kamer heeft, met al- gemeene stemmen, het gevraagde crediet voor verdediging des lands toegestaan. De Rijksraad van Oostenrijk stond 12 millioen florijnen toe voor de landweer en landstorm binnen enkele weken zal de wapening gereed zijn. Zaterdag werd weder een krijgsraad gehouden, onder presidium van den Kei zer, waarbij ook de aartshertogen Albert en Willem tegenwoordig waren. De Spaansche expeditie tegen de op standelingen op de Philippijnen is ge slaagd. De oproerlingen werden totaal geslagen, hun forten en wapens allen ge nomen. De aanvoerder. Utto, werd ge vangen genomen, terwijl de verliezen der Spanjaarden onbeduidend zijn. In Colorado woedde in 't laatst der vorige week een vreeselijke storm, die te Denver de daken van de huizen sloeg, verscheidene spoortreinen uit de rails lichtte en een groot aantal zware onge lukken veroorzaakte. Dergelijke berichten komen uit alle deelen des lands. Te New-York en omstreken ging het onweer vergezeld van een buitengewoon sterke ontlading van electriciteit. In Zuid-Amerika verspreidt zich de cholera al meer en meer en is thans ook uit Rio de la Plata naar Brazilië overge bracht. Het jongste Koningsfeest behoort alweder tot het verledene. Niet licht echter zal de herinnering daarvan bij Amersfoort's ingezetenen worden uitge- wischt. Zelden toch is er zoo algemeen en op zoo prettige wijze feest gevierd als op dezen 70"" verjaardag van onzen beminden Vorst. Geen verschil in rang of stand, geen verschil van ziens wijze op kerkelijk of politiek gebied oefende ook slechts in het minst invloed uit op de feestvreugde. Jong en oud, arm en rijk allen voelden op dien dag het hart sneller slaan nu het gold den 70en jaardag te vieren van den laatsten mannelijken telg uit het geliefde Oranje huis. Geen zijner voorzaten, die over ons land als Koning of Stedehouder regeer den, mochten dien hoogen leeftijd berei ken, een r eden te meer dus om dien dag uit dankbaarheid luisterrijk te vie ren. En dat hij gevierd werd den 19e" Februari 1887, getuigen de tallooze be richten tot zelfs uit de kleinste gemeen ten van ons land. Amersfoort behoeft daarin ook bij andere gemeenten niet achter te staan, integendeel, wij herha len hetgeen wij hierboven zeiden, zelden werd er zoo algemeen en op zoo prettige wijze feest gevierd. In ons vorig nummer maakten wij reeds melding van de uildee- ling van spek, rijst en krentenbrood aan ruim 650 behoeftigen. Ook deelden wij mede, dat eene parade door het garni zoen had plaats gehad, voor het eerst, voorzoover wij weten, door den burge de materie waaruit mijn bestaan bestond. En toen was het geen gevoel meer van verloochening, maar eene aangroeiende liefde tot en de grootste belangstelling in mijn beroep, dat zijns gelijken niet kent. Wat ik vermoedelijk onder andere omstandigheden met het grootste onge duld zou hebben gewenscht, kwam nu meestal vroeger dan ik het verwachtte vanzelfs. Van den onbekenden adsistent werd een bekend en gewild dokter en na tien jaren ingespannen arbeid stond ik op de plaats van mijn vroegeren leeraar, als directeur aan het hoofd van een groot hospitaal. Men zoude zeer ge makkelijk een veel schitterender weten- schappelijken naam, daarvoor hebben kunnen vinden maar menschelijk gespro ken, geloofde ik wel, langzamerhand den post verdiend te hebben en een man die zich meer uitsluitend aan de zaak wilde wijden had inen zeker niet kunnen vinden. Men verwonderde zich over mijne geborneerde eenzelvigheid en er waren lieden genoeg, die geen moeite ontzagen om den hardnekkigen «gargon" tot de geneugten van het familieleven te bekee- ren. Ook stond in den zwerm speculee- rendetr hier en daar een wezen welks blik van neiging sprak; doch ik wende de oogen af en ging verder. Ik zon slechts op mijne beroepsbezigheden. Voor meester in ambtsgewaad bijgewoond. Wij vergaten echter te ver melden, dat ook door de schutterij aan die parade werd deelgenomen. Wij herstellen hierbij dus dien fout en vullen ons bericht nog aan met de mededeeling, dat na afloop der parade door het corps officieren der schutterij, de onderofficieren en man schappen op wijn. krentenbrood en siga ren werden onthaald. Liet het weder des morgens nog al iets te wenschen over, gaandeweg werd het beter, zelfs brak des middags nog even het zonnetje door. De muziekuitvoering op «den Hof" werd door duizenden bijgewoond, evenals na afloop daarvan het vuurwerk, door de leerlingen der H. B. School en Gymna sium op de beek tegenover Amicitia ont stoken. De stad zwom in een zee van licht door de schitterende illuminatie van parti culiere zoowel alsvan openbare gebouwen. Uit vrees van enkelen te vergeten, willen wij liever geen namen noemen. Dit zal trouwens ook wel overbodig ziin, daar zeker iedereen door nieuwsgierigheid ge dreven zelve een kijkje is gaan nemen en niets aan zijne aandacht heeft laten ontsnappen. De optocht, op zijn weg bijna voortdurend door Bengaalsch vuur verlicht, bracht achtereenvolgens ovaties aan der. Burgemeester, den majoor kom- mandant der d.d. Schutterij A. M. Tromp van Holst en de eereleden der feestcom missie, de heeren Baron van Hardenhroek v. Ammerstol, E. L. Visser, M. van Beek, van den Wall Bake. Door den president der feestcommissie, de heer A. van Sant brink, werd telkenmale het woord ge voerd, door de toegesprokenen allerhar telijkst beantwoord. Gaarne zoude wij de verschillende speeches opnemen, maar het ontbreekt ons daartoe aan plaatsruimte. Jammer was het, dat de optocht, om het late uur niet den ge- heelen voorgenomen weg heeft kunnen afleggen, De orde daarbij werd geen enkel oogenblik verstoord. Aan het Café «de Arend" ontbonden, bleven de feest commissie en velen, die aan den optocht hadden deelgenomen daar nog langen lijd genoegelijk bij een en toen ook de eere leden der Commissie deze aldaar nogmaals bezochten, werd nog menig glas schuimen den wijn geledigd op het Hoofd van den Staat, het Voderland enz. enz. Ongeveer te middernacht werd op den Hof het vuurwerk afgestoken, door de bewoners van dat plein deu ingezetenen aangeboden, eneere wien eere toe komt, dit overtrof alles wat wij dien dag zagen. Daarom hierbij een bijzonder woord van dank aan de feestcommissie ter versiering van den Hof, voor de schitterende wijze waarop door haar het feest werd besloten. Des morgens te half negen had de ge noemde feestcommissie reeds een telegram van gelukwensching aan Z. M. den Ko ning gezonden, van den volgenden in houd Aan Z. M. den Koning der Nederlanden! De bewoners en de feestcommissie ter versiering van den Hof te Amersfoort brengen hulde aan Z. M. onzen geëer- biedigden Koning en wenschen Z M. ge luk met zijn zeventigsten verjaardag. Zijne getrouwe onderdanen, fie Commissie voornoemd, H. J. BONNIER, Pres. Th. BIANCHI, Vice-Pres. G. P. ITTMANN, Secr. Th. VERHAAR, Penn. Amersfoort, 19 Februari 1887. Te half vier ontving zij daarop het volgend antwoord lieer BonnierPresident der feest commissie te Amersfoort Zijne Majesteit gevoelig voor aangebo den gelukwenschen betuigt U, de bewo ners en de feestcommissie daarvoor hoogst- deszelfs welgemeenden dank. Adjudant DUMONCEAU. Ook door de algemeene feestcommissie werd het volgende telegram aan Z. M gezonden: »De Commissie tot regeling van de feestviering te Amersfoort, biedt mij zeiven had ik geene begeerten. Vrouwenlippen heb ik nimmer weer aan geraakt. En nu jongmensch, hoe is nu uw oor deel? Zoudt gij mij ook evenals uw vriend, behandelen als iemand die uit de maatschappij verdient verbannen te worden Ik drukte hem met vuur de hand en antwoorddeAls een ieder die een misstap beging, zoo met zich in 't gericht wilde treden, zouden alle zonden meer dan goedgemaakt zijn." «Dat niet", zeide hij «Manuela is en blijft dood, door mijne schuld. Maar zij is eene van die duizenden, die in de wilde en stormachtige zee van het menschelijk leven vergaan en als ik thans met een gevoel aan mijn aanstaan den dood op dit alles terugzie, dan is 't mij als zie ik iets vreemds gebeuren. In mijne herinnering leeft Manuela even lieftallig voort, als ik haar in die geluk kige dagen zag; maar mijn rouw geldt thans evenzeer het treurig einde van alle jeugd, liefde en schoonheid als dat van de vluchtige, bekoorlijke incarnatie van die drie eigenschappen in haar per soon. Dat de groote keten van onzin, hartstocht en gewelddaad, steeds verder en verder trekt en niet eindigen zal voordat de menschheid eindigt, die dien Uwe Majesteit, met den meesten eer bied namens Amersfoorts ingezetenen, welgemeende gelukwenschen aan." Zij ontving het volgende antwoord: »Z. M. betuigt de feestcommissie en ingezetenen hoogstdeszelfs dank. De Adjudt. DOMONCEAU. Zondagavond vereenigden zich het ge- zamentlijke kader der d.d. schutterij aan eene kameraadschappelijke maaltijd. Ook nu zijn de feesten nog niet allen afge- loopen. Heden avond heeft in de manége een militair aussaut plaats, door HH. offi cieren van het garnizoen aan autoriteiten en verschillende genoodigden aangeboden. In eene buitengewone dierst jl. Zaterdag in de Israël. Synagoge alhier, werd door den heer S. van Italië, voor zanger der gemeente eene feestrede in de Hollandsche taal gehouden. Daareven vernamen wij nog, dat ook de onderofficieren en minderen van, het garnizoen op Konings verjaardag zijn onthaald. De gehuw'de onderofficieren ontvingen Va kilo biefstuk, 'A flesch wijn en sigaren; aan gehuwde minderen werd dezelfde quantiteit biefstuk, benevens bier en sigaren uitgereikt. Verder zijn er voor rekening van 't cantinefonds ten behoeve van mindere militairen prijzen aangekocht en uitgereikt aan lien, die zich in verschillende omstandigheden hebben verdienstelijk gemaakt. Verder werd bij de menage den militairen eene versnapering aangeboden in den vorm van 2 hectogram worst. Heden verloor het Katholieke Onderwijs een zijner ijverigste, verdien stelijkste en meest nuttige leden in den WelEd. Heer G. J. Ribberink, in leven Hoofdonderwijzer der Vereenigde R. K. scholen te dezer steile. De overledene was een man, die het onderwijs met hart en ziel was toegedaan. Met al zijne krachten trachtte hij het R. K. onder wijs te bevorderen, en werkte tevens met vrucht aan de opleiding van adspi- ranten, .voor dat onderwijs. Te midden van zijn* loopbaan werd hij plotseling weggerukt van de zijde zijner mede onderwijzers, die in hem een man van karakter en vaste beginselen huldigden. Eene zware slag trof èn zijn huis èn het Katholieke onderwijs, dat onder zijn ijvrig pogen bloeide en in de toekomst rijke vruchten beloofde. Blijkens de kennisgeving aan het Raadhuis aangeplakt, zal de Eerste Open bare Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, gehouden worden Donderdagavond e.k. te 8 ure, in het Gemeentehuis. De reizigers met den eersten trein van Zwolle naar Utrecht, werden Maan dagmorgen bij het vertrek van 't station alhier opgeschrikt, door gillen, schreeu wen en het stooten en slingeren der trein. Wat was er gebeurd? Door de een of andere oorzaak heeft zich een wissel ver zet, met gevolg, dat de trein op twee verschillende spoorlijnen liep. De middel ste waggon (postrijtuig) kwam dwars over den weg en meerdere waggons ont- spooiden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. In aansluiting met de lijn Amers foortKesteren zal de dienstregeling van den Oosterspoorweg met 1 Maart a.s. vermeerderd worden met: a. een snel trein van Amsterdam naar Hilversum, vertrek 1.30 nam.; b. een trein van Hilversum naar Amsterdam, vertrek 7.15 nam.; c. twee treinen van Hilversum naar Amersfoort, vertrek 7.58 vm. en 2.5 nam.; en d. een trein van Amers foort naar Hilversum, vertrek 6.52 nam. De reizigers, die gisterenavond van hier met den laatsten trein der Cen- traalspoor naar Zwolle vertrokken, zijn aan een gr oot gevaar ontsnapt. Even voor de spoorbrug over de Eem derailleerden de locomotief, tender en eenige pasagiers- keten smeedt, ziedaar wat een oud man beklaagt, veel meer beklaagt dan het feit dat hij eens ook zijn ring in dien keten voegde. Wij zijn allen één hier benedenmaar wij weten het niet en woeden tegen ons zeiven. De Brahma's hebben gelijk, als zij zeggen: «Men kan alles wat op aarde leeft aan den mensch voorbij voeren en hem zeggendat zijt gij!"; doch men moet oud worden om het te verstaan. De oude Magnus zweeg. Wij zagen op naar den sterrenhemel, een zichtbaar stuk eeuwigheid, dat over ons zijn licht verspreidde. Ten slotte stond hij op en zeide Kom gaat ge meè, het wordt laat en morgen wil ik voor een paar dagen naar Capri oversteken." Gedurende de wandeling huiswaarts waagde ik het hem nog eene vraag te doen: «Hebt ge Gerard nimmer weèr gezien?" «Neen", antwoordde Magnus. «Hij huwde weldra voor de tweede maal en ditmaal passend voor zijn persooi:, doch het cholera-jaar '54 nam hem meè. De kleine Isabel was reeds vroeger de moeder gevolgd. Wij scheidden voor zijne woning met een «tot weerziens". Den anderen dag ging hij naar Capri en mij riepen brieven wagens, waardoor tot op dit oogenblik het verkeer op de lijn is gestremd. Was het ongeval slechts één seconde later geschied, dan lag hoogstwaarschijnlijk nu de geheele trein in de Eem. De oorzaak van het derailleeren is onbekend, daar het niet aan vei keerden wisselstand kan geweten worden. Door de Nederlanders te Keulen is eergisteren het Koningsfeest gevierd, bij welke gelegenheid er een Nederland- sche Vereeniging onder de zinspreuk Eendracht maakt Macht is opgericht. De viering heeft dien avond plaats gehad in de hiertoe rijk gedecoreerde bovenzaal van den circus, welk gebouw in het front met een sierlijke illuminatie prijkte. De feestrede werd uitgesproken door den president, den heer W. Meijers, onzen vroegeren stadgenoot waarna nog ver scheidene spiekers het woord hebben gevoerd. De bijeenkomst werd opgeluis terd door muziek en zang, waai toe eenige op het feest toepasselijke Jiederen waren vervaardigd, op muziek gezet en op Oranjekleur gedrukt. Hiertoe behooide een «Koningslied" van mevr. Lina Schneider, waarvan een pracht-exemplaar aan den Koning is gezonden. Namens de aanwezigen werd per telegraaf een gelukwensch tot Z. M. gericht. Toen eenigen tijd later hierop 's Konings dank betuiging werd ontvangen, deed het orkest de tonen van het Wilhelmus hooren, hetwelk, evenals vervolgens het Wien Neérlands bloed, door allen werd aangeheven. Ook verder heerschte er een ware geestdrift, die inzonderheid uitkwam in de toosten op den Koning, het Koninklijk Huis, Nederland, enz. Gisteren morgen werd door de politie, in één der slaapsteden alhier een persoon aangehouden, die nog gevangenisstraf had te ondergaan. Hij werd naar het huis van bewaring overgebracht. Jan. Heb je al gehoord van de op te richten liberale vereeniging a la Liberale Unie Piet. Stellig wel, en dat plan is goed ook. De Katholieken zijn hier goed aan eengesloten, de Anti-revolutionairen zijn ook goed aaneengesloten, en de liberalen moeten dus J. (hem in de reden vallende) Voor een gedeelte door andere Liberalen worden uitgesloten. P. Uitgesloten Wel neen. De Libera len met eene overtuiging willen alleen maar niet hebben, dat de Liberalen zon der overtuiging met hen meedoen. J. En wat is het dan voor eene over tuiging? P. Wel, de Liberalen, die hier beweren eene overtuiging te bezitten, zeggen dat ieder, die niet precies denkt en doet zoo als zij voorschrijven, hen niet voor groote rneneeren aanziet, geen s'tl vous plait tegen hen speelt en ook niet Anti-revo lutionair of Roomsch is, geene overtui ging heeft, en van zulke lui hebben zij een afgrijselijken afkeer. J. En noemen zij dat ook al Liberaal? P. Ja, volgens hunne meerring is er geen ander liberalisme dan het hunne. J. Maar dan zal de liberale vereeniging a la Liberale Unie niet zeer talrijk worden. P. Daar vrees ik nu juist ook voor. Men laat zich niet gaarne op den kop zitten, zelfs niet door menschen van zijne eigene partij. P. Ik heb er toch schik van zooals Koningsverjaardag is gevierd. J. Ja, de inwoners zongen naar waar heid, dat zij vereend van zin waren, en daaruit kan je zoo opmaken, dat als het er eens opaan komt, de onderlinge twisten vergeten zullen worden, en men weder toonen zal, dat er nog vaderlandsliefde in de harten woont. P. Als de inwoners maar een goeden voorganger hebben, is er nog wel wat met hen uitterichten. J. Eere daarom aan den Burgemeester. Had hij reeds bewezen de belangen der gemeente met hart en ziel voor te staan, thans heeft hij getoond de inwoners tot eendrachtige feestviering te kunnen ver eenigen en zijne waardigheid hoog op te houden. van huis spoedig derwaarts. Daardoor werd het vluchtige afscheid, zooals zoo dikwerf gebeur t, een definitief. Een jaar later circuleerde de tijding van den dood van den algemeen geliefden en vereerden man in de dagbladen en bij de beschrij vingen van zijn ongewoon werkzaam leven was de opmerking niet vergeten, «dat er in dien edelen levensloop vol zelfopoffering ook niet één vlek, niet een donker uur viel op te merken, dat hij geen zelfverwijt had gekend, dat met den ouden Magnus een volkomen eeilijk man ten grave was gedaald. Ten opzichte van dit laatste hadden de dagbladen volkomen gelijk. EINDE. P. Heb je gezien, dat er met Konings verjaardag enkele boeren in de stad wa ren, die kiespijn hadden J. Bedoel je die in heerenkleeding P. Ja. J. Ja. l'trecbt. De feestviering ter herden king van 's Konings 70en geboortedag, werd den 19. dezer 's morgens ten 8 ure alhier geopend door het luiden der klok ken, terwijl ten 9 ure eene plechtige dienst werd gehouden in de R. C. ker ken en in de Synagoge. Ook in de kerk van de Ev. l.utersche Gemeente had ten 10 ure de Godsdienstige opening van het feest plaats terwijl de heuchelijke ge beurtenis den 20. dezer door de overige kerkgenootschappen werd herdacht. Ten lO'/j ure werd de groote parade gehou den. opgeluisterd door de muziek der Schutterij-kapel, waarna ten 12'/3 ure in de rijk versierde zaal van Tivoli de feestrede werd uitgesproken door Dr. A. R. Ruitenschild en de feestcantate werd uitgevoerd Inmiddels had zich de optocht onge veer 1800 personen en een twintigtal zegewagens in de Maliebaan opgesteld en wel in 5 groepen als: I. De hoop des Vaderlands. II. Fabriekswezen, Nijver heid en Vakvereenigingen. III. Middelen van vervoer onder Z. M. Willem III. IV. Neerlands behoud en V. Hulde aan Z. M. Koning Willem III, en zette zich ten ruim 2 ure in beweging, ter over handiging aan Z. E. den heer Commis saris des Konings van het adres van Hulde aan Z. M. den Koning, hetgeen ten ongeveer 4 ure op Paushuize op de meest plechtige wijze plaats had. Om trent een en ander in bijzonderheden te treden, zoude te veel plaatsruimte vor deren, genoeg zij het dan ook te ver melden, dat de optocht veel fraais te zien gaf, dat alles in de beste orde afliep en de feestvreugde die allen bezielde, door geen enkele wanklank werd verstoord. Aan de feestmaaltijd werden de noo- dige toasten uitgebracht, alle op het feest betrekking hebbende, terwijl volks voorstellingen, volksconcert, illuminatie, verlichting van derr Dom enz. het heuge lijke feest op eene waardige wijze be sloten. Op Paushuize alhier had jl. Maan dag avond de receptie plaats, welke op 's Konings verjaardag, met 't oog op de vele feestelijkheden door den commis saris des konings niet was gehouden ge worden. Een groot aantal civiele en militaire autoriteiten waren met hunne dames aanwezig, terwijl van de gelegen heid tot dansen een ruim gebruik werd gemaakt. Baarii. Ter eere van 's Konings ver- iaardag heeft onze geachte burgemeester, jhr. de Beaufort, aan pl. m. 800 school kinderen, zoo hier als aan de Vuursche en te Eernnes, een fraai portret van onzen Koning geschonken. Door de onderwijzers werd dit Vrijdagmiddag onder gepaste toespraken aan hunne leerlingen over handigd. Zaterdagmorgen hield de bur gemeester uitdeeling van warme spijs met worst en bier, ongeveer 263 porties aan 70 gezinnen. Een oud-strijder werd nog afzonderlijk bedacht met 10 pond tabak in een sierlijken oranjestrik ge bonden. Jhr. Beijma, rentmeester van Z. M. den Koning op Soestdijk, had daar een feest aangericht voor de kinderen van de beambten op het domein. Hoewel dit slechts een 5Üta! bedroeg, groeide dit allengs aan tot wel 200, die met ring steken, zakloopen, enz. zich vermaakten. Gelukkig dat er op meer was gerekend en er volop chocolade en brood voor handen was, zoodat allen voldaan huis waarts keerden. En eindelijk was er 's avonds in het hotel Velaars eene volksvoorstelling van de rederijkerskamer B. ter Haar. De president J. H. v. Dodeweerd opende den avond met eene dankbare herinnering aan het huis van Oranje en den 70-jari- gen Koning, waarna op verzoek twee coupletten van het volkslied door het publiek staande werden gezongen. Opgevoerd werden twee blijspelen: 1. De nieuwe landheer en 2. Schuiven gaan ze. Verder werd door het eere-lid Veer man, van Sandpoor t, voorgedragenDe Nederlandsche vlag (chansonnette) en door den president: De Oude (van Cremer). Verder traden nog op een 25 tal leer lingen van de 1ste openbare school, onder leiding van hun zangonderwijzer den heer Albers, die met gevoel een 6tal liederen 3stemmig ten gehoore brachten. Dit alles, afgewisseld door zoovele vaderlandsche liederen, begeleid door flinke muziek en door eene volle zaal telkens aangeheven, deed de opge wektheid steeds toenemen. Na afloop bleven de werkende leden en vele anderen nog lang gezellig bijeen. De heer Veerman had gezorgd voor versiering van de zaal en de bustes van H.H. M.M. den Koning en de Koningin, omgeven van tropheën, groen en bloemen, vooraan bij het tooneel geplaatst. De Sociëteit «Burgerlust" herdacht Woensdag j I. haar 10-jarig bestaan en wel op eene wijze, die der Vereeniging alle eer aandoet. Onder de verschillende stukken en voordrachten, noemen wij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2