NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 18. Woensdag 2 Maart 1887. Zestiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. DE WRAAK DER MADONNA. CUE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.i Franco per post door het gelieele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Koningin heeft drie stuks be- j steld van het borstbeeld van Prinses Wil- helmina, vervaardigd door den beeldhou wer T. B. C. Schild, te 's Hage. In eene te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering, hebben de Frie- sche afgevaardigden van den Bond voor Algemeen Stemrecht besloten, om er zich van af te scheiden en eene provinciale vereeniging te stichten. Drie bestuurs leden werden benoemd. De remonte-commissie heeft in de gemeente Bellingwolde (Gr.) zeven paar den voor het leger aangekocht, waaron der drie uit Friescheloo en drie van den Hamdijk. Deskundigen verklaren, dat de aanfok van deze paarden in die provincie zoo toeneemt, dat binnen een tiental ja ren Groningen alléén een voldoend aan tal voor bet leger zal kunnen leveren. In een vergadering van de afdee- ling Sneek van Volksonderwijs is na een gedachtenwisseling over art. 194 der Grondwet, bij acclamatie de volgende con clusie aangenomen: »De vergadering, van oordeel, dat het behoud der openbare school is een staatsbelang, acht het wenschelijk, dat de beginselen, neerge legd in art. 194, blijven gehandhaafd". Omtrent het vervoer van Multatuli's lijk naar Gotha, wordt aan de Frankfur ter Zeitung geschreven, dat de heer Carl Gevers, commissaris van de Frankforter Vereeniging voor Lijkverbranding, het lijk naar Gotha heeft overgebracht. De afdeeling Nieder-lngelheirn had den heer Gevers, die reeds voor de 6e tnaal een lijkverbranding leidde, deze taak opge dragen. Deze lijkverbr anding wasde402de in den lijkoven te Gotha. Voor de in Juli a. s. te Tiel te hou den Tentoonstelling, bij gelegenheid van de 43ste Algemeene Vergadering der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw is reeds voor een aanzienlijk bedrag deelgenomen in het waarborg fonds, terwijl reeds een aantal medailles zijn toegezegd, o. a. groote gouden me dailles door de heerenMr. C. J. Sickesz te Laren (Geld.), Mr. W. C. Baron van Pallandt te Neerijnen, Mr. D. J. Baron Mackay van Ophemert te Bombay, M. S. J. Graaf van Limburg Stirum te Arnhem, en kleine gouden medailles door de hee ren Mr. H. R. van Marle te Deventer, H. H. G. van Everdingen te Zoelmond en Mr. P. II. A. Tydeman te Tiel. De groote gouden medaille heeft eene waarde van f 100 en de kleine gouden eene waarde van f 65. De valsche bulletins! Naar wij vernemen meent men, en lang niet zonder grond, op het spoor te zijn van den schrijver der adressen van het bulletin, dat op 's Konings verjaar dag werd verspreid, jalthans tredende overeenkomst heeft men ontdekt tusschen de hand dier adressen en het schrift van iemand uit Rotterdam, dien wij voors hands niet nader aanduiden. Het bulletin zelf is ook, zoo als wij de wenschelijkheid daarvan dan ook uit spraken, in ons nummer dat Donderdag middag verscheen, aan enkele drukkers ter bc-zichtiging gegeven. Tot heden loo- pen de meeningen dezer vakmannen uiteen. Een hunner acht het niet onwaar schijnlijk, dat ook de drukker te Rotter dam moet gezocht worden. (R. N.) De bekende windkorenmolen Sans- Souci, te Nijmegen, over wiens voortbe staan, gelijk men zich berinneren zal, na de slechting der vesting tusschen den eigenaar en die gemeente een kostbaar j proces werd gevoerd, wordt op 10 Maart a. s. in veiling gebracht. Met belangstelling wordt te Nijmegen tegemoet gezien, in wiens handen deze molen, met nog slechts twee wieken, zal overgaan, daar toch de bebouwing van het daaromheen liggend terrein, en de verfraaiing van dat stadsgedeelte, van de - Het getal doleerende kerken be- opruiming van dien molen athankelijk is. draagt thans reeds 30. Zooals men weet heeft de heer Louis Regout in een open brief aan de Enquête-Commissie verschillende getuige nissen tegen zijn fabriek trachten te weerleggen. Hierin poogt hij hoofdzake lijk te wederleggen hetgeen verklaard werd door den heer Wijnen, uit Maas tricht, die het meest bedroevende beeld ophing van de toestanden die in de grootste nijverheidsondernpming van ons land voorkwamen. Thans heeft de heer Wijnen een brief geschreven aan de Enquête-Commissie, waarin hij verklaart, dat, al kunnen zijne getuigenissen in een of ander punt te scherp gekleurd zijn geweest of in bijzon derheden onnauwkeurig, zij, wat de hoofd zaken aangaat juist waren. Als eene bijzonderheid wordt aan de Kamper Cf. cemeld, dat bij de laatst opgekomen volontairs bij het instructie- bataillon zich er één bevindt, die eene lengte heeft van 1.914 meter. De heeren Blijdenstein te Enschedé, wier fabriek dezer dagen afbrandde heb ben aan hunne arbeiders verzocht, opgave te doen van hetgeen zij bij den brand moesten achterlaten. De waarde van die zaken zal hen worden uitgekeerd. De eerste der nieuwe dagbooten van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, de Duilschland, zal Woensdag a. s. haren proeftocht maken en wanneer deze goed uitvalt, dadelijk naar Vlissin- gen vertrekken, zoodat zij tegen Zaterdag of Zondag a. s. aldaar verwacht kan worden. De equipage, onder bevel van den len officier Lucas, vertrok Zondag avond, via Londen, naar Glasgow. (AL C. De liberale Vrouwenbond, die1 onlangs in Engeland onder voorzitterschap van Gladstone's gemalin is gesticht, heeft een zitting gehouden, waarin een reso lutie is aangenomen, waarbij de oprich ting van een liberale vrouwen-vereeniging in alle kiesdistricten wordt aanbevolen. De paardenarts 3e kl. P. C. Muij- zert, van bet 2e regiment veld-artillerie, is overgeplaatst bij bet remonte-depot te Milligen. Naar de Amst. Cl. verneemt wordt naar de ongeregeldheden te Amsterdam, van de vorige week, naast het justitieel on derzoek, een uitgebreid administratief onderzoek ingesteld. Naar men verneemt, bestaat uit de stoomvaart-maatschappij Nederland het voornemen, met 1 April a. s. den bestaanden 10-daagschen maildienst naar Oost-Indië te veranderen in een 14-daag- schen maildienst. R. C. Nt. Een colporteur van Recht voor Al len werd Zaterdagavond in de Hoogstraat te Rotterdam door een aantal personen op de vlucht gejaagd. Terwijl deze bee- nen maakte, kreeg het publiek een col lega van hem in 'toog, die nu achterna gezeten en op den Visscliersdijk staande gehouden werd. Men dwong hem te roe pen: «Leve de Koning! Oranje boven I" waaraan hij, na lang aarzelen voldeed. Toen ging er een gejuich onder de me nigte op. Dadelijk daarop werd er een derde colporteur opgemerkt, en nu werd ook deze opgejaagd, de Beurssteeg door en de Blaak over, totdat hij in eene herberg in de Wijnstraat vluchtte. Daar hield de menigte stand en riep onophou delijk: «gooi den socialist er uit!" De herbergier opende de deur en gaf de verzekering dat de socialist aan den achterkant zijn huis had verlaten. De menigte, daarmede niet tevreden, bleef nog eenigen tijd voor het huis staan zin gen, maar trok ten slotte af naar de Hoogstraat onder het zingen van het bekende Amsterdamsche liedje: »Hop. hop, hop," enz. Te Leiden trok Zaterdagavond een troep van twee a driehonderd jongens met een oranjevlag zingende langs de Heerengracht naar de Zandstraat, waar ze van de tapperij van Tegelaar, den voorzitter der hier bestaande afdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond, de glasruiten verbrijzelden. Ook bij eenige ar.dere socialisten werden de ruiten ingeslagen. De commis saris van politie kwam echter spoedig met een paar inspecteurs en eenige agenten aanrukken, ten einde Tegelaar voor verdere gewelddadigheden te bevei ligen. De bende trok hierop af. Naar men ons nader meldt was de optocht van den troep straatjongens georganiseerd op het Levendaal voor een tapperij, waar de socialisten een i vergadering hadden gehouden. Men heeft I in de tapperij geen glasruit heel gelaten. Daarop drong een deel der bende naar binnen en hield er danig huis. Het por- tret van Domela Nieuwenhuis werd van den wand gehaald en aan een stok door de stad gedragen. 1 Op de Heerengracht en in de Jan Vossesteeg werden bij twee tappers, beiden bestuurders van den socialisten- bond, de glasruiten verbrijzeld. De steeds aangroeiende bende keerde onder het zingen van het «Wien Neèr- lands bloed" naar Tegelaai terug en zette daar het vernielingswerk voort. De woning van Tegelaar en die van den Tapper op het Levendaal geven bij het aanschouwen den indruk, dat er een felle binnenbrand heeft plaats gehad. Omstreeks twee uur in den nacht was het tumult geëindigd. De politie zette verschillende straten af en trachtte zooveel mogelijk de volks menigte uiteen te drijven. Een deel van het garnizoen is in de kazerne geconsigneerd. Een artillerist is van den Haag naar Hellevoetsluis overgeplaatst als ver dacht van het verspreiden van socialisti sche geschriften. Naar men verneemt, vorderen som mige grondeigenaren te Enschedé, wier landerijen moeten worden aangekocht voor de spoorweglijn EnschedéOldenzaal, groote sommen gelds. De aansluiting zal daardoor zeker nog eenige vertraging ondervinden. In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister Smith mede, dat de Koningin, bij gelegenheid van haar50-jarig regeerings- feest, den 21 Juni a. s., voornemens is eene dankzegging in Westininster-abdij bij te wonen, en wenscht dat de dag algemeen plechtig gevierd worde. Zondagmiddag heeft te Londen de groote socialisten-manifestatie plaatsgehad in de St.-Paul's kathedraal. Uit verschil lende wijken der stad kwamen zij met hunne banieren in de kerk en woonden den dienst bij, maakten veel lawaai en spraken hard op tot hun leiders. Wanorde lijkheden hadden niet plaats een sterke politiemacht was in en om de kerk aanwezig. Na afloop der godsdienstoefening zijn de socialisten naar Trafalgar-square ge trokken, onder het zingen der Marseillaise. Zij werden daar aangesproken door zeke ren Boosman, die hen dwong te roepen: «Leve de socialistische revolutie 1" De policie, daar slechts ir. kleinen getale aanwezig, werd aangevallen, doch joeg, na versterking te hebben gekregen, EENE SCHETS uit het ITALIAANSCHE VOLKSLEVEN. Vrij gevolgd naar het Italiaansch. 2) Het antwoord der moeder luidde echter altijd even gestreng »Neen en Tonio moest als een gevangene tehuis blijven. Op deze wijs verliep een aantal jaren. Tonio was nu achttien jaar geworden. Op zijn geboortedag bracht zijne moeder hem in den vroegen morgen op de plek waar veertien jaren geleden het lijk van Caspare had gelegen, voor het madonna beeld, dat in de groote kamer hing, en stak de lamp aan voor het heiligdom. «Mijn Tonio," zeide zij op teederen toon, »thans wil ik voor u biechten als voor een pater uit het klooster. Toen de mannen uw dooden vader eens binnen brachten zat ik een geheelen dag en nacht naast het lijk. In hart en hoofd had ik slechts een gevoel slechts eene gedachte «Wraak aan den moordenaar van mijn Gaspare I" Ik martelde mijn geest af om iets te verzinnen waardoor ik den herbergier Bartoloals met helsche pijn kon nadeel berokkenen of ver nietigen. Toen kwam de morgen en dus ook de tijd om den eed der Vendetta te doen. Voor ik mijne vingers in de bloe dige wonde uws vaders doopte, zag ik nog eenmaal op naar de Madonna. Het scheen mij toe dat de allerheiligste Vrouwe treurig het hoofd boog en er op haar gelaat een toornige uitdrukking lag. Ik was bang voor het beeld en nam om niet alleen te bidden u in mijne armen. Toen ge met uw hoofdje tegen mijne borst leundet en mij aanzaagt met uwe groote onschuldige oogen, rezen er andere gedachten bij mij op. Ik dacht: Tonio, mijn laatste geluk op deze wereld, zal in gemeenschap met de ruwe dorpe lingen opgroeien de nabestaanden zullen hem, als hij groot geworden is, overreden datzelfde te worden wat zijn arme vader geweest is, een nladro", een straat- roover en op een goeden morgen ligt uw Tonio vermoord voor uw voeten." Toen riep eene stem in mijn bin nenste, en dat heeft mij de Heilige Madonna toegefluisterd, »Uw Tonio moet priester worden. Dat behoedt hem voor zonde en verderf!" Toen ik tot het beeld opzag, zag de Genadevolle weder vrien delijk op mij neer, alle strengheid en droefenis waren van haar gelaat ver dwenen. Nu bad ik tot haar. Allerheiligste vrouwe. Ik wil uit liefde tot u en tot uwen gekruisten zoon, Bartolo vergeven, hem niet vloeken, bescherm dan mijn kind en laat het goed en vroom worden. Ik heb u toen, mijn Tonio, in plaats van de Vendetta te zweren, aan den Hemel als priester beloofd. Ik voedde u daarom in strenge tucht op. Morgen breng ik u naar Perrugia waar ge door de voor spraak van onzen pastoor in het seminarie voor priesters zult worden opgenomen. i Tonio had liever een ander beroep ge kozen, hij wilde een vrij man worden even als zijn vader was geweest doch de lieve oogen zijner moeder die hem smeekend aanzagen en haar onweerslaan- bare bede «Tonio, wordt priester 1" maakten dat hij niet tegen kon streven en schikte naar het verlangen van vrouw Cecha. i Hij pakte zijn bundeltje en trok naar de Bisschopsstad Perugia, doch het leven tusschen de grafstille muren van het Semi narie behaagde den knaap uit het gebergte volstrekt niets. Tonio geleek op eene Woudbloem die uit den mosgrond van de zonnige Alpen was getrokken en in een kelder over geplant. Heimwee naar het dorp waar hij werd geboren verteerde zijne ziel. naar frissche lucht eeuwigen zonneschijn haakte zijn gemoed, een kwijnende ziekte begon als een giftigen worm aan zijne levenssappen te knagen. Vier jaren later, in welk tijdsverloop de jonge seminarist meer en ineer ver welkte, werd hij tot priester gewijd. Nu moest hij naar buiten om zieleherder te zijn. De doctor had gezegd «Tonio ^arpi is ziek hij kan alleen in zijn eigen bergen meer gezond worden en de bisschop wilde hem naar Gesena zenden, want de pastoor daar was oud en had om een hulpprediker gevraagd. Tonio reisde dus weder naar zijne bergen en werd in de pastorie te Gesena opgenomen. Hij kreeg een dakkamertje, welks vloer met gebroken tegels was bedekt tot woonvertrek. Het huisraad van zijne kluis bestond uit een eenvoudige krib, waarin een stroozak met kussen lag, een stoel, een tafel en een houten kast. Aan den muur hing een groot kruis beeld. Behalve in den biechtstoel of aan het ziekbed verkeeide Tonio met niemand, behalve dat hij nu en dan zijn moeder bezocht, die in haar kind, wiens slanke gedaante in het priestergewaad was ge- i huid, een heilige zag. Zijne familieleden 1 gingen voor hem uit den weg, zij zouden hem alleen in hunne hutten roepen bij uiterste noodzakelijkheid, als zij den laalsten zegen des priesters- be-hoelden om rustig te kunnen sterven. Een onweer heeft in den zwoelen zomernacht gewoed, de donder rolt nog met tallooze echos langs de rotswanden, de bliksemstralen schitteren nog door de bleeke morgen schemering en de wind verstrooit den laalsten regensluier. In het dorp Gesena heerscht nog nach telijke duisternis; terwijl in het Oosten de eerste stialen der morgenzon verschij nen en de rotstoppen met een gloed van purper licht overtrekken. Geen geluid treft het oor dan het kraken der lakken of het ruischen van de bladeren der door den wind bewogen boomen. Duai schijnt eensklaps een luchlstraal in Gesena, een luodgloeiend oog m-i.ij.i tegen bet bochtig pad op te zw.v. i Helder en in de veile huur jaar -li m er eene schel, twee mannen klimmen tegen den berg en de rotshelling op. De grijsaard, die het eerst voortstapt, draagt eene lantaarn, weikei wanden van rood glas zijn, bij -hnguit nu n .1 schel Atlilei hein volgt in pi n:.-1 wa_d mei bet witie kuoikhed u. vu mis van het dorp, Tonio. Hij buu.lt den ge- wijden bekei, waarin liet «li- haam des Heeren" is, he.lekl e. g iud res iki i i Hei is zijn ;cersle UuzoeK aan een ster- veifde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1