Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. P. Precies, en ieder die niet van hun beginsel is, van zich afstooten. Provinciale berichten. de troep uiteen en maakte verscheidene arrestanten. Zaterdagmiddag werd te Brussel een meeting gehouden van ongeveer 4000 recruten, waarin zij tegen het bestaande stelsel van militieplicht opkwamen. Ver schillende sprekers drongen er bij de recruten op aan om, wanneer er weder onlusten ontstaan, niet op de rustver stoorders, maar op de officieren te schieten. Men zegt, dat de Duitsche Keizer zoo zijn gezondheid hem zulks toelaat, in persoon den Rijksdag zal openen, en, evenals in 1886, de eerste zinnen der Troonrede zal lezen, welke lezing dan door Prins Bismarck zal worden voortgezet Men meldt uit St-Petersburg dat eene Staatscommissie heimelijk proeven neemt met een nieuw ontploffingsmiddel, door een Russisrhen ingenieur uitgevonden, hetwelk vijftienmaal krachtiger is dan buskruit, en bovendien geen rook geeft. Zondag werden te Columbia en op verscheidene andere plaatsen in Zuid- Carolina hevige schokken van aardbeving gevoeld. Men hoort tot dusverre niet van ernstige schade. Den 10 Maart zal een bataillon troe pen van Napels naar Massowah vertrek ken. Sedert 22 Januari jl. zijn aan gene raal Gené ongeveer 2600 man van alle wapenen gezonden. De directeur van het postkantoor alhier maakt bekend dat van af le Maart de buslichtingen voor de lijn Amersfoort Kesteren zullen plaats vinden te 6.47 m.; 10.15 m.; 1.42 av.; 5.25 av. 29 Febr. 1887. De Directeur, C. SM1TT. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des nam. vijf uur, geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. De Fröbelschool is gisteren na be hoorlijke desinfectie weer voor de kin deren geopend. De heer H. E. van Sweden heeft zijn betrekking als brandmeester bij de vrijwillige brandweer neergelegd. Door mej. Dyna Beumer. zangeres van Zijn Majesteit den Koning. ïriej. Zeli Moriamé, hofpianiste te Brussel en den heer Jules de Swert, componist en violoncellist, drie solisten van den eersten rang, zal Dinsdagavond 15 Maart aan staande in de groote zaal van Amicitia alhier een concert worden gegeven. .Naar wij vernemen is de heer H. M. Werner, ritmeester bij het 1e regi ment Huzaren alhier, overgeplaatst naar Zutfen en is de heer A. Geel, le luite nant der Huzaren bij genoemd regiment, Deventer als garnizoensplaats aangewezen. Gedurende de maanden Maart en April zal de commissie tot keuring van fourage in het garnizoen alhier bestaan uit den ritmeester L. B. LoelT, kapitein jhr. W. P. Barnaart, de le luits. Mathon en Storm de Grave, benevens de paar denartsen Moubis en Frederikse. De eerste zitting van den Militie raad, bestemd voor het onderzoek van redenen tot vrijstelling van den dienst, wordt in eene der zalen vari het Stadhuis te Utrecht gehouden voor lotelingen der gemeenten Hoogland, Leusden en Stouten- burg op Maandag, den 14 Maart: voor Amersfoort en Bunschoten op Woensdag den 16 Maartvoor Soest, Baarn en Eemnes op Maandag, den 21 Maart; telkens te 10 uren des voormiddags. De tweede zitting, voor het onderzoek van plaatsvervangers en nummerverwis- selaars, wordt gehouden op Donderdag den 14 April. Een vreemde, die jaren lang menschen- schuw in eene rotsholte hoog boven in 't gebergte had gehuisd, was gedurende het onweèr verongelukt. Eenige dorpe lingen vonden hem, aan den voet van eene rotshelling, van welke hij was neer gestort, met gebroken ledematen, in onmacht liggen en droegen hem naar zijn hol terug. Toen liepen zij naar de pastorie om den priester te roepen want de stervende had, toen hij uit zijne bezwijming was ontwaakt, dringend verlangd om den troost van het laatste Sacrament. Tonio en zijn begeleider, de koster, hebben eindelijk de steile rotshoogte beklommen; het was een moeielijken tocht door het nachtelijk duister over den gladden, natten steenbodem en langs breedgetakte boomen die als met groene handen in den weg grepen en door hun natte takken den beiden mannen den voortgang belemmerden. Tonio wien de ziekte reeds diep in hart en longen zal, snakte naar adem, zijne krachten waren uitgeput en hij wankelde als een doodelijk afgematte de laatste hoogte op. In de rotsholte, voor welke eene deur, uit lakken gevlochten stond, lag op een bed van huiden en dreoge bladeren een man uitgestrekt. Hij streed zichtbaar Maandagmorgen werd uit de rivier de Eem nabij de stad het lijk opgevischt van zekeren R. K. woonachtig te Baarn. Naar Driebergen gegaan om eene erfenis te halen kwam hij te laat aan het spoor wegstation alhier en wilde nu de reis naar huis te voet volbrengen. Hierbij schijnt hij het spoor bijster te zijn ge raakt en zekere K. hem onvoldoende omtrent den weg te hebben ingelicht. Kort nadat hij genoemde K. naar den weg had gevraagd, is hij te water ge raakt en verdronken. Het bedrag der erfenis werd nog op het lijk bevonden. De Militaire Sportvereeniging zal dit jaar waarschijnlijk houden de vol gende wedstrijden: 1. 27 Maart te Amersfooit: Afstands- rit lengte pl. m. 66 km. Om voor de prijzen in aanmerking te komen, moet de afstand in niet meer dan 6 uur af gelegd worden. Prijzen f125, f50 en f25. 2. 11 April, Breda. Militaire sportprijs over hindernissen. Prijs f'100 en f25. 30 Mei te Nijmegen. Idem. Prijs f150 en f 50. 3. In Juni, waarschijnlijk aan De Bilt, snipperjacht met eind-wedloop; wedstrijd voor het schoonste en beste rijpaard en wedstrijd voor het beste springpaard. Prijzen voor den wedloop en voor iederen wedstrijd f50, f20 en f 10. 4. Op een later te bepalen datum te Amsterdam twee hindernis-wediennen. 5. In het najaar, op een later te be palen datum, nog eene snipperjacht en een afstandrit. Jati. Heb je er van gehoord, Piet, dat de katten drie staarten hebben? Piet. Loop heen I J. Neen, ik zal nu juist eens blijven om je wat te vertellen. Je geeft toch toe, dat geen kat twee staarten heeft? P. Natuurlijk. J. En dat één kat een staart meer heeft dan geen kat? P. Daar valt niets tegen te zeggen. J. Welnu, geen kat heeft twee staar ten en een kat heeft er een meer, dus drie in 't geheel. P. Wat beteekent die malligheid nu? J. Wel ilie redeneering is onlangs door eenige beginselaars opgedischt, en toen is daar tegen geschreven door iemand, die net heet als jij, Piet. Hij bewees, dat de uitdrukking «geen kat heeft twee staarten" eenvoudig beteekende, een kat heeft niet Iwee staarten, en dat de heele redeneering daarmee t' onderst boven lag. P. Daar had hij gelijk in. J. Maar dat vonden die beginselaars niet. Zij klaagden over de hatelijkheden aan hun adres, vroegen, of niet alle menschen zien konden, dat de maan zoo groot is als een Edammerkaas; dat boo men aan 't einde eener laan kleiner zijn dan aan 't begin, en dat een stok, dien men schuins in 't water steekt, een knik krijgt? P. Jawel, dat kan ieder zien, die niet verder kijkt dan zijn neus lang is. J. De beginselaars hielden zich dan ook, of zij het glad gewonnen hadden. Zij vonden het geschrijf van Piet vuil, boos en krenkend voor achtenswaardige personen, en rekenden het beneden zich zijn onzin verder te bespreken. P. Dat is nog al netjes uitgedrukt, en heeft zoo wat van 't leelijk te hebben af gelegd. P. 't Is toch allemaal larie, dat pogen om toenadering te krijgen tusschen de verschillende partijen. J. Juist, vasthouden aan je beginsel, dat is je ware. met den dood. Zijne hand hield hij tegen eene diepe, bloedige wonde, in het voor hoofd gedrukt, als moest door dien druk de poort waardoor het leven kon ont snappen gesloten blijven. Tonio boog zich over den bewustelooze en zag hem in het doodsbleeke gelaat. «Bartolo" gilt hij in 't zelfde oogenblik en het wordt hem duister voor de oogen van het van toorn opbruisende bloed. Bartolo, de moordenaar zijns vaders, ligt daar en verlangt van hem woorden van troost, absolutie en den zegen voor een gelukkig hiernamaals! De zoon der wildernis is in den pries ter Tonio ontwaakt. Als vastgenageld door den demon der urabbia", de eeuwen oude doodzonde der zuidelijke landen, staat hij daar. Een orkaan van woedende, bloedgierige gedachten en wraakzuchtige begeerten woelt door zijne ziel. Door den woesten gil van Tonio ont waakt de stervende uit zijn doodstrijd, slaat de oogen op en staart den priester aan. «Gaspare!" klinkt het met moeite van die vale lippen terwijl een trek van trots en haat zich over het verweerde gelaat van Ba1 tolo teekent. De inwendige strijd van Tonio is kort maar onbeschrijfelijk zwaar. Hij omklemt het Ciborium, dat hjj in de handen P. De menschen honden zich daar veel te weinig aan. 't Is niet genoeg je be ginselen met woord en geschrift te ver dedigen en daardoor iets bij te dragen om nader tot de waarheid te komen. Neen, wie een beginsel heeft, moest geen brood, geen vleesch, geen eijeren, geen groenten, geen aardappelen willen eten als zij niet van dat beginsel doortrokken zijn. J. Dan konden zij er ook wel jassen en broeken met hun beginsel bij aan trekken? J. En dan het vaderland maar op sterk water zetten. Utrecht. Op het Munsterkerkhof al hier, ontstond in den nacht van Zater dag op Zondag jl. twist, tusschen K. en eene beschonken vrouw, welke door een drietal opgeschoten jongens huiswaarts werd geleid. Al spoedig kwam het van woorden tot daden, waarbij K. op er- gelijke wijze door het genoemde viertal werd mishandeld en een aantal wonden op het hoofd en steken in den i lig bekwam. Toen het hem eindelijk gelukte te ont komen, was hij met bloed bedekt en bijna niet meer in staat de ouderlijke woning te bereiken. Onmiddelijk naar het Ziekenhuis vervoerd, schijnt er alle hoop op herstel te bestaan. Tegen de daders, die allen bekend zijn is een ver volging ingesteld. Op de jl. Maandag alhier gehou den Vastenavond-paardenmarkt, waren 1066 paarden en veulens aan de lijn. Door het aanwezig zijn van vele binnen- en buitenlandsche kooplieden, was de handel vrij levendig. Voor de paarden werd besteed van f50.tot f800. en voor de veulens van f100.tot f300.— Daar in de nabij gelegen gemeente Jutfaas, zich een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan, heeft de Burgemeester alhier, naar aanleiding van de daarom trent bestaande voorschriften, bevolen, dat gedurende vier maanden, te rekenen van af den 1 dezer, alle honden, zoodra zij zich op den openbaren weg vertoonen, van een muilkorf moeten zijn voorzien. Door de Politie alhier is aangehou den zekere N. die reeds meermalen met de Justitie kennis maakte en thans ver dacht wordt eenige horloges, hem ter herstelling toevertrouwd, in de bank van leening alhier te hebben verpand en de aldus verkregen gelden ten eigen bate te hebben besleed. De vorige week had te Hoevelaken een brutale diefstal plaats bij den predikant aldaar. Met behulp van een ladder, die een boer tegen een hooiberg had laten staan, zijn de dieven het bovenhuis inge klommen. Zij hebben alle kamers rond gesnuffeld en zich meester gemaakt van ruim f 14, twee horloges, eeu jas van den predikant en een japon van mevrouw In de keuken en de slaapkamer zijn de dieven of is de dief niet geweest. Alles hebben ze open laten staan, zelfs de lad der werd den volgenden morgen tegen het huis gevonden. De bewoners hebben niets gemerkt. De politie doet onderzoek. Woudenberg. Eergisteren namiddag zijn op de boerderij »de Steenkampen" alhier, bewoond door T. van Kolfschoten, toebehoorende aan mevrouw de Beaufort, twee korenbergen en een schuur ver brand. De brandweer was spoedig op het terrein aanwezig en ook vele ande ren, die mede hielpen blusschen, zoodal het huis en eene daai naast staande schuur gespaard bleven. Drie varkens kwa men in de vlammen om of werden ten gevolge daaivan afgemaakt. De oorzaak van den brand is lot heden onbekend. houdt, even als een schipbreukeling naar een laatste reddende plank zoude grijpen. Zijn blik valt op het kruisbeeld dat het deksel van het heiligdom kroont en op hetzelfde oogenblik ontstaat er licht in den stormachtigen nacht, die in zijn binnenste raast; hij buigt het hoofd en bidt zachtkens: «Jezus, gij gegeeselde, met doornen gekroonde en gekruisigden Heiland die de zonden der geheele we reld op U geladen hebt, erbarm U mijner!" Als een -zonnige herinnering schemert thans het beeld der moeder voor hem, hij hoort de toon van hare zoete stem en ziet die warme, lieve oogen De ge lofte die zij eens in een moeitevol uur des levens voor het Madonnabeeld heeft afgelegd is eene plicht die de zoon ver vullen moet. De priester en de zoon heeft in Tonio het iiatuuikind ovei won nen. De „wraak der Madonna" is liefde en vergiffenis. Tonio knielt naast het leger van Bartolo neder, hoort zijne lange biecht en dient hem liet heilige sacra ment toe. Zijn laatste gebed voor Bar- told die hoogst gelukkig de oogen sluit voor den eeuwigen slaap is: «God geve hem den vrede in eeuwigheid. Amen!" De bleeke morgenschemering valt in de rotsholte en vei licht het gelaat van Venendnal. Alhier circuleert een adres, reeds geteekend door de bestuur ders der stoom- en andere fabrieken, handelaars en verschillende particulieren, waarbij de directie var, de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij verzocht woidt, aan het station van de lijn Amersfoort Kesteren bij het dorp ook sneltreinen te laten stoppen. In hst théatre de la Monnaie te Brus sel vielen de hooge hoofddeksels der dames, vooral beneden in de zaal, niet erg in tien smaak van de schouwburgbezoekers. De directie, die hierover tal van klachten kreeg, heeft door de volgende maatregel aan de zaak een eind gemaakt. Aan den ingang en op verschillende plaatsen in het gebouw werden namelijk bekend makingen aangeplakt, waarop stond «Alleen oude daaies is het geoorloofd de hoeden op te houden." Hierdoor heeft men geheel verkregen wat men wenschte, want ook de oudere dames zetten tegen woordig hunne hoeden garderobe af. Een onlangs uit Oost-lndië terugge keerd scheepskapitein, die docr een on geluk een oog verloren had, en dit door een glazen kunstoog had moeten ver vangen, verhaalt het volgende avontuur, dat hij in Cameroon beleefde «Op de terugreis moest ik de kust van Cameroon aandoen om daar handelsbetrekkingen aan te knoopen. Op zekeren dag kwarri ik doodelijk vermoeid van een langen tocht aan de kust terug en huurde tien stevige negers, die mij aan boord van mijn schip zouden roeien, terwijl ik zelf het roer in handen nam. Zoodra ik een weinig tot rust kwam voelde ik een pijnlijken steek tusschen de leden van mijn kunstoog, die werd ver oorzaakt door het stof dat er tusschen gekomen was en niets kwaads vermoe dende, nam ik in tegenwoordigheid van de roeiers, die stom van verwondering toekeken, het oog er uit, om het af te vegeti en om mijne oogleden af te was- schen. De uitwerking liet niet op zich wachten. Als op commando sprongen de verschrikte kerels over boord en trachtten met den meesten spoed uit de nabijheid van zulk een machtig wezen te komen, dat zich met de meeste kalmte een oog uit het hoofd kon nemen en dit afvegen. Daar ik hongerig en moede was, wist ik niets beters te doen dan terug te keeren en andere roeiers te nemen. Intusschen hadden mijne getrouwen reeds voor mij het dorp bereikt, waar zij de zaak vertelden, zoodat ieder bij mijne nadering vluchtte. Zoo bleef mij niets anders over dan wederom de riemen te nemen en me zelf naar boord te roeien. Ik wenscli niemand iets kwaads", zoo eindigde de kapitein zijn verhaal, «maar toch wensch ik elk der tien negers een glazen oog toe." Een vermakelijk voorbeeld van admi nistratieve gestrengheid in Duitschland deelt de Figaro mede. De keizerin van Oostenrijk, die zeer trotsch is op de voortbrengselen harer boerderijen in de omstreken van Schönbrunn, verzond onlangs aan hare zuster, de gravin van Trani, een hatn van 22 pond. Op het adres stond: «Aan de gravin van Trani, Baden. Van de keizerin van Oostenrijk." Men had echter verzuimd er het in Duitschland vereischte certificaat van herkomst aan toe te voegen en de be ambten van het Duitsche douanenkantoor te Limbach hielden het pakket aan en schreven aan den marktmeester te Wee- nen «Wij hebben ontvangen een pakket, geadresseerd aan de gravin van Tram. Wees zoo goed ons te doen weten of de afzender (keizerin van Oostenrijk) te Weenen is gedomicilieerd en of hij van beroep spekslager is. Het pakket blijft geconsigneerd, in afwachting van den uitslag van uw onderzoek." Een ooggetuige van de aardbeving te den dooden Bartolo en dat van den priester. Op beider gelaatstrekken rust het verheerlijkend schijnsel van een be ter leven. Plotseling verwen zich Tonio's lippen purper en een bloedstroom schuimt als eene roode bron uit zijne zwaar gol vende borst. De urenlange moeielijke tocht bergop waarts, hel slechte weer en de vreese- lijke zielestrijd aan het sterfbed van Bartolo hebben het zwakke lichaam doo delijk uitgeput. Dof en gebroken staart zijn oog naar den thans door den mor genzon vergulden hemel en de sidderende hand grijpt naar 't hevig kloppend hart, als wilde zij de knagende pijn daar bin nen verstikken. Na eene lange rust in de rotsholte daalt Tonio, geleund op zijn begeleider, den berg weer af. Van den bloemen haag, aan den ingang van het dorp, plukt hij een krans van wilde rozen en versiert daarmede het kruisbeeld dat in zijn dakkamertje hangt. liet was Tonio's laatste bezoek aan zijne bergen. De laatste stralen der avondzon zijn achter de rotshellingen verdwenen en de goudachtig blauwe sluiers der schemel ing spreiden zich uit over dal en woud, hoogten en vallei. De wind speelt zacht kens door het geopende venster van het Mentone, een der plaatsen welke het ergst door de ramp geleden hebben, geeft daarvan in de Köln. Zty. een beschrij ving, waaraan wij het volgende ont- leenen «De eerste, langste en hevigste schok deed, eenige minuten vóór zessen, de bewoners van Mentone uit den slaap op schrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesuis in de lucht en in den grond een kraken, breken en barsten, en voelde het hooggelegen hotel, waar ik met mijn vrouw logeerde, zoo hevig op zijn grond vesten schudden, dat wij eik oogenblik verwachtten, bedolven te worden onder het puin van het wankelende gebouw. Het dak stortte in; de schoorsteenen vielen door de zolderingen der bovenste vei diepingen, en een dame werd daar onder het puin bedolven. Alles wat breek baar was in de kamers lag verbrijzeld op den grond; de muren spleten. In de gangen klonk gejammer en geschreeuw, en liep men angstig heen en weer. Tus schen dat alles dooi hield het dreunen, rommelen en kraken aan, in die vree- selijke minuut welke de eerste schok duurde. En uit de straten beneden, welke in een stofwolk gehuld waren, klonken, als een ver verward gerucht, de angst kreten der uit hun huizen vluchtende inwoners. Eindelijk was het ontzettend oogenblik voorbij en hield de aardbeving op, terwijl het gerommel, als een heen- drijvend onweder, langzaam wegstierf. Wij hadden ons juist in allerijl aan gekleed, en wilden de kamer en het hotel verlaten, toen de tweede schok kwam, en wij, als verlamd van schrik, bleven waar wij waren, in het wanke lende gebouw. Deze schok was kort en lang zoo hevig niet als de vorige; maar hij voltooide bij vele gebouwen het ver nielingswerk door den eersten schok be gonnen. «Nu snelden wij, uit het krakende ge bouw, naar buiten waar alle gasten, velen slechts met een hemd en een wollen deken om het lijf gevlucht waren. «Het tooneel van verwoesting, dat wij aanschouwden toen wij in de eigenlijke stad afdaalden, was veel erger dan wij gedacht hadden. Bijsa geen huis was onbeschadigd. Vele huizen en villa's waren als kaartenhuizen ineengestort andere schenen van buiten onbeschadigd, maar van binnen geheel vernield. Het gejammer der inwoners was hartver scheurend. Het gezicht van al de zonder ling toegetakelde burgers en vreemde lingen die er dooreenliepen zou onder andere omstandigheden kluchtig zijn ge weest maar thans verscherpte het den treurigen indruk. Mentone geleek, wat de verwoesting betreft, een gebombardeerde, en wat de verwariing aangaat, een pas door den vijand ingenomen stad. «Tegen 9 uren was algemeen de hevigste schrik voorbij. Maar bij den derden en den vierden schok die nu volgden, ontstond er een algemeene paniek, en wie maar kon vluchtte voor den avond uit Mentone, om niet nog een nacht in bijna instortende gebouwen of op het open veld te moeten doorbrengen. Dien dag vertrokken 10,000 personen per spoor in de richting van Marseille en Parijs, en 5000 in de richting van Ven- timiglia en Genua. Twee weken geleden vond te Plum- stead, een Londensche voorstad, niet ver van Woolwich, een boer daar in den grond een looden doodkist, die uitstekend hewaard was gebleven, uit de derde eeuw onzer jaartelling dagteekent en die een eveneens goed onderhouden geraamte bevatte. De vinder van deze kist, een zekere Dawson, liet zich overhalen om haar aan het museum van oudheden te Maidstone af te staan. Nu was echter de doodkist met den inhoud bewaard in het lijkenhuisje van het kerkhof, dat onder jurisdictie van een katholieken geeste lijke slaat, en deze weigert, het skelet af te geven, daar dit volgens hem een christelijke begrafenis op den doodenakker moest hebben. Hiertegen voerde Dawson aan, dat een geraamte uit den tijd der Romeinen geen lijk is dat moet begraven worden, maar een antiquiteit waarop de vinder recht heeft. Daar de geestelijke evenwel er bij blijft om met het ge raamte te doen wat hem goeddunkt, zal de zaak door het gerecht moeten worden beslecht. Men kan volgens enkele belichten op het versierde deksel van de doodkist een eenigszins ruw ingesneden kruis ont dekken. dakkamertje in de pastorie te Gesena en waait door den krans van witte rozen die aan den voet van het kruisbeeld hangt. Tonio de jonge Vicarius ligt op zijn stervensponde. Naast het bed zit zijne moeder en beschouwt met een onbe schrijfelijk smartelijken blik het doodelijk bleeke gelaat van haar zoon. Een bloesem wordt door het avond windje op het strookus6en, waar op het hoofd van Tonio rust, neergestrooid. Bloesem en priester verwelken te samen en gaan vereenigd den dood te gemoed. Uit den kelk der bloesem stijgt de laatste geur omhoog, van Tonio's bleeke lippen klinkt zachtkens, zeer zachtkens zijn laatste woord «Moeder I heb dank I" De volbrenger van de «Vendetta di Madonna" had uitgestreden. EINDE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2