BUITENLAND. Plaatselijke berichten. tal behaalde treffers en punten nog ge let worden: de. Op de behoorlijke uitvoering der voorgeschreven commando's. 2e. Op de militaire houding en bedre venheid der schutters. 3e. Op de gelijkheid in het vuren en de vuurdiscipline. 4e. Op den benoodigden tijd. Eene bronzen medaille met diploma wordt uitgeloofd aan het detachement, dat voor deze 4 punten het beste geno teerd wordt en geen aanspraak kan maken op een der prijzen voor wedstrijd b vastgesteld. Iedere afdeeling van den bond kan aan beide corpswedstrijden deelnemen, doch kan nimmer meer dan één prijs behalen. Reeds één prijs behaald hebbende, ont vangt zij voor den anderen, die op de eerstvolgende overgaat, een diploma. Het personeel schieten, uitsluitend be stemd voor eereleden, donateurs en ge wone leden, bestaat uit: c. wedstr. 150 M. op de cirkelschijfl. serie. d. id. 150 i> n 2. id. e. id. 200 j> 1. id. f. id. 200 d 2. id. g. id. 25 t revolverschoten. De vrije banen, bestemd voor eere leden, donateurs, gewone leden en ge- noodigden, worden verdeeld in: h. wedstrijd op 150 M. concoursschijf met 3 patronen. i. wedstrijd op 150 M. cirkelschijf met 3 patronen. k. wedstrijd op 200 M. concoursschijf met 3 patronen. I. wedstrijd op 15 M. flobertschijf met 5 patronen. m. wedstrijd op 10 M. flobertschijf met 5 patronen. n. wedstrijd op 25 M. revolverschijf met 5 patronen. o. wedstrijd op een onbekenden af stand met 5 patronen op de cirkelschijf. Van de ontvangsten dezer wedstrijden wordt minstens 50 pet. besteed aan prijzen en bestaan deze uit draagmedail- les en kunstvoorwerpen. Voor den wedstrijd o wordt als eere- prijs eerie gouden medaille met diploma beschikbaar gesteld. Uitvoerige feestgidsen zullen 15 Juni a.s. verschijnen. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 19 April, 's namid dags ten half drie ure. Volgens het Journal de Liége is de Belgische regeering met de Neder- landsche in onderhandeling getieden over een telephonische verbinding tusschen Amsterdam en Brussel. De mededeeling, die de Arnli. Ct. deed, op grond van eene aanschrijving om nauwkeurig aanteekening te houden van alle dagbladtelegrammen, voor het plan tot verlaging van het tarief van dergelijke telegrammen, dat bij de regee ring zou bestaan, wordt door het Hbl. tegengesproken. Reeds sinds jaren, lang vóór de invoering van het nieuwe tarief, werd op alle telegraafkantoren aantee kening gehouden van alle naar de onder werpen verdeelde telegrammen: voor de regeering, voor effecten, voor handel en scheepvaart voor dagbladen en van gemengden aard, terwijl eene statistiek, betreffende het aantal woorden, over de tijdvakken 110 April, 11 20 Juli en 21 31 October, ook wordt gehouden. De eerste statistiek bestaat nog onver anderd, de laatste wordt nu dagelijks gehouden. Scheveningen is sedert een paar dagen van telephonische verbinding met Den Haag verstoken. Een zeer groot deel der palen is tegen den grond ge slagen, gedeeltelijk door den storm, maar grootendeels door verrotting der palen; de stoomtram reed de over den weg liggende draden stuk. sDerhalve reeds veertien jaren," zei Iwan nadenkend. »Ja," bevestigde de graaf, nwijlen mijn vader zelfs kwam daar zelden, want Dubrovica is een ellendig dorp en ons kasteel eigenlijk een woest lotsnest, be woond door een intendant en drie of vier bedienden. Zooveel ik mij uit mijne kinderjaren kan herinneren, ziet het er erbarmelijk met de vertrekken uit, en ik geloof niet dat er vier bewoonbare kamers in het slot zijn. Welk een ver velend leven verbeidt ons! En daarbij deze dertien Russische kerels tot inkwar tiering! Ik schrik voor de toekomst!" Iwan trok den graaf bij diens pels deze wenk was noodzakelijk, want de aanvoerder der kozakken reed dicht naast de slede en luisterde naar ieder woord. Dadelijk ontstond weder een vol komen stilte, die slechts door het kraken van de sneeuw onder de voorwaarts vliegende slede onderbroken werd. Eindelijk was de weg over de vlakte afgelegd. De zon had haar gelaat achter grijze wolken verborgen. Nu liep,de weg door een woud. Weldra viel de sneeuw zoo dicht en zwaar dat de twijgen der boomen en struiken onder haar last bogen. Het witte winterkleed lag hoog op de aarde en begon heuvelen en diepten .gelijk te maken de paarden zonken tot In Gelderland zijn de bijenhouders zeer tevreden over den stand der stok ken. Niettegenstaande de winter lang en streng was, hebben de bijen weinig ge leden. De voorraad honig is thans in de korven zeer gering. Een felle brand, ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen, heeft in de kom der gemeente Heesch, in minder dan een uur tijds, vier kapitale boerenwo ningen met schuren en stallen van P. Leeijen Pz., J. Ruijs, den erven P. Nee- len en van A. van der Stappen, geheel in asch gelegd. Aangewakkerd door een hevigen noordoosten-wind, sloegen de vlammen dermate om zich heen, dat van de meubelen en den oogst schier niets gered kon worden en 3 koeien. 2 hokkelingen, 1 kalf, 4 varkens en 8 big gen in 't vuur den dood vonden. Drie huizen en twee inboedels waren verze kerd in de Zutfensche, een huis in de Brusselsche- en een inboedel in de Oud- Karspelsche Brandwaarborg-maatschappij. Eén inboedel was niet verzekerd. Een commies der posterijen te Utrecht heeft zich met een pistoolschot van het leven beroofd. Men brengt dezen zelfmoord in verband met het zoekmaken van den aangeteekenden brief met f2500 waarde, geadresseerd aan den heer Maro- nier, notaris te Rotterdam. De commissie voor vacantiekolo- nién te Groningen heeft besloten, in dezen zomer eene kolonie van 20 kinde- len naar Schiermonnikoog te zenden en daartoe reeds voorberedende maatregelen getroffen. Voortaan bestaat voor personen, die verlangen zich in het vak van hoef smid te bekwamen, gelegenheid gebruik te maken van de lessen, die in dat vak aan 's rijks-veeartsenijschool te Utrecht worden gegeven. Belanghebbenden moeten te dien einde hun vei langen kenbaar maken aan den Minister van binnen- landsche zaken. Recept voor een stipte huisvrouw. Onze meeste dames hebben koken ge leerd, maar weten allen wil hoe zij een man, een heer, echtgenoot moeten toe bereiden, zoodat hij aangenaam en smakelijk is? Dit toch is eene niet te versmaden kunst, wil men genoegelijk te zamen leven. Zeer vele mannen worden door een verkeerde behandeling aange brand, in 't kort, niet te genieten, en hoeveel ellende wordt daaruit in menige huishouding geboren! Sommige vrouwen leggen hunnen echtgenoot het vuur veel te na »aan de schenen"; anderen doen veel te veel ijs (hare onverschilligheid) in de ijskast, weer andere met hare on rechtvaardige heftigheid, peperen te veel, en nog anderen zullen dagen lang een zuur gezicht zetten en de pil aldus in azijn leggen, die dan voor manlief toch moeielijk te slikken is. Door zulk eene wijze van deen kan geen man zacht of smakelijk worden, laat staan zoo blijven. Men moet ge heel anders te werk gaan, en dan wordt hij overheerlijk. Voor alles, moet gij, vrouwen, den man zelve uitzoekendit komt meer voor, dan de wereld wel toe geven wil. Doe dit, kijk uit uw eigen oogen: laat u niet door den zilveren of gouden glans foppen, zooals men daar bij sommige vischsoorten op moet letten. Zoek hem zelve uit, zooals den aardappel uit den schotel; denk: de smaker, verschillen. Ga vooral niet naar de markt, daar komt allerlei, want, de besten worden u ter keuze thuis bezorgd. Neem u dan voor hem goed te behandelenwilt gij dat niet, dan is het veel beter, er in het geheel geen te nemen. Het linnen waar gij hem in wikkelt, moet met zorg ge- wasschen, gestieken en zonder gaten zijn. Het mag wel gelapt wezen en de kouzen gemaasd, maar pas op met te grof ka toen te nemen, dat hem dit hinderen aan de kniegewrichten in de sneeuw en slechts met veel moeite kwam de kleine karavaan verder. Eindelijk werd bij een eenzaam staande herberg halt gehouden, om de vermoeide dieren eenige rust te geven. Na een korte rust werd de een tonige reis voortgezet, steeds verder in de sneeuwwoestijn. Eindelijk, op den derden dag na hel vertrek uit Warschau, glinsterden des avonds laat hun de lich ten van het dorp Dubrovica tegen, en inderdaad, met geheel verschillende ge waarwording, maar toch i uimer ademend riepen de mannen in de slede zoomede het escorte elkander den naam van de plaats hunner bestemming toe. »Ha," riep de graaf, »ziedaar mijne toekomstige residentie, daar ligt Du brovica I" De eerste hut van het dorp, die er zoo somber, koel en armoedig uitzag, dat zij onbewoond scheen, was eindelijk bereikt. Iwan sprong van de slede en klopte aan de naaste deur een oogen- blik later werd zij geopend, een boer trad er uit en nam, zoodra hij de ruiters zag zijn pelsmuts af. nWelke is de naaste weg naar het kasteel vroeg de graaf. iZoo mijnheer rechtuit voortrijdt en bij de kerk rechts neemt, dan zult ge in de verte het kasteel zien." zou en de huid schaven kunnen. Bind hem dan met een hechten snoer, dien welken men neen gezellig thuis" noemt, want de draden die plicht heeten, slij ten ras en breken door. Zet hem niet dichter bij het vuur dan hem lief is, en laat hem nog aanbranden, nog uitdrogen. Bruist hij soms op en komt er schuim, geen nood! zie het rustig aan, denk: alles komt terecht. Het beste materiaal waar men den huiselijken haard mede warm kan stuken, bestaat uit liefde, zorgvuldigheid en gezelligheid. Uwe éénige specerij zij lieftalligheid Wees vooral zuinig met azijn en peper, in den vorm van bijtende en beleedigende uitdrukkingen. Wilt gij zien, of hij zacht en week is geworden, zoo bezig toch nooit een scherp mes, noch minder een vork. Roer hem zachtjes om, dat hij niet onder in den ketel blijft liggen en soms aanbrandt. Gij zult zelve wel zien of hij goed smaakt, en is uw man zacht ge worden, dan zult gij ondervinden, hoe gemakkelijk hij te verteren is. Hij zal u en uwe kinderen eene welaangename spijze wezen. Hij zal geheel dezelve blij ven, mits gij dat zachte vuur maar altijd bij hem aanhoudt. Ten slotte nog deze regelDraag zorg, hem nooit koud te laten worden Zoo luide het eerste recept in het kookboek van zuster Elize. Zij denkt er ernstig over om de voorschriften, daarin vervat dagelijks in toepassing te brengen (De Huisvrouw). De correspondent van de Matin tele grafeert uit Weenen, dat er Woensdag een nieuwe aanslag tegen 't leven van den Russischen czaar heeft plaats gehad Een student en eene jonge vrouw, die ontplofbare bommen onder hunnen mantel verborgen hielden, werden aan gehouden. De Kreuzzeitung, welke met de hof- kiingen in betrekking staat, bevestigt dit, en voegt er bij, dat de samenzwering veel uitgebreider is, dan tot dusver werd gedacht. Volgens particuliere berichten uit St.- Petersburg zou de gezondheidstoestand der keizerin van Rusland sedert eenige dagen ernstige ongerustheid inboezemen. De laatste aanslag der nihilisten en de ziekte van hare zuster, de hertogin van Cumberland, hebben haar uitermate ontroerd. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de inhechtenisnemingen aldaar aan houden en de toestand zoigwekkend is. Het heet dat ontevreden panslavistische aristocraten in het geheim eene revolutie trachten te bewerken, door welke de Czaar van den troon gestooten en ver vangen worden zou door den oudsten zoon van den vorigen keizer, uit diens morganatisch huwelijk met prinses Dol- gorouki. De partijgangers van den jongen Dolgorouki beschrijven hem als zeer beschaafd en verlicht, en in staat een goed constitutioneel vorst te zijn. De bladen te St. Petersburg en Moscou volgen met belangstelling de gebeurte nissen in Afghanistan. Zij beschouwen den toestand als hoogst ernstig en be zweren de Regeering te waken tegen de maatregelen die Engeland neemt. De Russen moeten gereed zijn om op het eerste teeken van gevaar naar Herat op te rukken. Bij den Duitschen Rijksdag is ingediend het wetsontwerp betreffende de gilden. De strekking van dat wetsvoorstel is, om aan de vereenigingen het recht te verleenen onder toestemming der overheid aan werkgevers en werklie den, die wel tot het vak maar niet tot de vereeniging behooren, de verplichting op te leggen aan haar kas bij te dragen. Te Berlijn wordt veizekerd, dat een geheim tractaat is gesloten tusschen Duitschland en Zweden met het oog op een mogelijken oorlog tegen Rusland. Von Kundell, vroeger Duitsch gezant ïDan voorwaarts I" riep de graaf en de slede met het escorte vloog verder. Het dorp was tamelijk groot, bestond echter slechts uit hutten, en een enkel een verdieping hoog huis was tot nu toe zichtbaar geworden, het was een brandewijn-stokerij, daarop kwam een kleine dorpskerk, zoo eenvoudig en arm, als men ze zich in een Poolsch dorp kan voorstellen. De slede nam rechts, en inderdaad zag men in de verte het kasteel, etn twee verdiepingen hoog gebouw, dat veel had van een op een rots staande burgt, drie vensters waren verlicht, Men hield voor de gesloten ingangspoort stil. De kozakken stegen af, Iwan sprong uit de slede, de graaf bleef zitten. »VVelk Psia krei (hondenbloed, een gebruikelijke Poolsche scheldnaam) klopt zoo onbeschaamd? Het is hier geen kroeg maakt dat ge weg komt riep dreigend uit het venster een man nelijke ruwe stem, den half bevrozen Iwan toe, die duchtig met beide vuisten op de gegrendelde kasteelpoort beukte. iDoe toch open, de eigenaar van het kasteel, graaf Dewbinsky is aangeko men." Maak dat een ander wijsklonk het van boven, »de oude graaf is dood, en de jonge leidt te Warschau een vroolijk leven en bekommert zich slechts bij het Italiaansche hof, is thans benoemd tot geheim raadsman met den titel van excellentie; men denkt nog steeds dat Herbert Bismarck hem als gezant zal opvolgen. De Kroonprins van Duitschland, die aan eene keelziekte lijdt, begeeft zich naar Ems. Op raad der geneeskundigen zal hij zich in de badplaats van alle gezellige kringen onthouden, geen audien- tiën verleenen en ook overigens niemand bij zich ontvangen. De partij van Gladstone en Parnell hield jl. Maandag in Hydepark eene de monstratie tegen de Iersche dwangwet. Zestien redenaars, waaronder verschei dene leden van het Parlement, spraken het volk toe. De politie was in giooten getale aanwezig, doch tot dusverre had niet de geringste ongeregeldheid plaats. De in Hydepark saamgestroomde volks menigte wordt op honderdduizend men- schen geschat. Zij ging te ongeveer vijf uur rustig uiteen en bestond voor een groot deel uit nieuwsgierigen, die door het mooie weder naar buiten waren ge lokt. Er heerschte meer onverschilligheid dan geestdrift. Socialisten waren in vrij grooten getale aanwezig, ook werden er verscheidene roode vlaggen rondgedragen. Gladstone vertoonde zich aan een venster in Piccadilly, waar de optocht voorbijtrok, en werd luide toegejuicht. Te Castle-Island (Ierland) heeft de politie onlangs, in het huis van een landbouwer, 24 jongelieden in hechtenis genomen, die zij voor nmoonlighters" houdt. Sommigen droegen revolvers bij zich en gebruikten hun wapens tegen de politie. De Spaansche nEpoca" deelt mede dat Zaterdag een dynamietpatroon in het Paleis van Justitie te Oreaje groote schade aanrichtte. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De Porte heeft van haar voornemen om aan de mogendheden een circulaire te zenden met verzoek een candidaat voor den Boelgaarschen troon aan te wijzen, afgezien. Men is overtuigd, dat de uitslag zeer twijfelachtig zou wezen. Powderley, de grootmeester der Rid ders van den Arbeid, komt, volgens be richten uit New-York, naar Europa, ten einde in dit werelddeel aangesloten ver eenigingen in het leven te roepen. Zondag 17 April wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. J. de Vries, predikant te Haarlem. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des nam. vijf uur geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Door heeren B. en W. is gister ten raadhuize aanbesteed: 1. het bouwen van eene meisjesschool. Negen biljetten zijn er ingekomen, als vanW. v. d. Kooij f 19890 W. C. Beeremans, te Baarn f19855, G. B. Gijsbertse f 18900, J. C. van Eybergen f18885, A. Verschu ren, te Bussum f17998, G. Prins f17748, W. van Doornik te Baarn, f16620, J H. Boks f16450 en A. Haar, te Wageningen, f 16200. De gunning is in beraad gehou den. De inschrijvers, achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen in de gemeente Amersfoort; 2. het uitdiepen van de haven en grachten, in twee perceelenminste inschrijver voor het eerste perceel J. v. d. Lagemaat te Scherpenzeel, voor f596 en voor het tweede P. Schimmel alhier voor f149; 3. de levering van 200 kubieke meters grint, minste inschrijver G. Slagter te Amsterdam, voor f390. Het werk en de levering, sub 2 en 3 vermeld, zijn den minsten inschrijvers gegund. In de zitting van den militieraad zijn van 124 lotelingen vrijgesteld: 34 wegens broederdienst, 11 als eenige wet tige zoon, 13 vrijwilligers bij de land- of om de paar duizend roebels, die jaarlijks van hier aan hem gezonden worden." En haastig klepte het venster weder Jicht. De graaf lachte hartelijk om deze ontvangst, terwijl Iwan, zeer verstoord over deze onbeleefde verwelkoming de deur dreigde in te slaan, zoo men ze niet oogenblikkelijk opende. Daar hij werkelijk veel lust betoonde, zijne be dreiging uit te voeren, riep dezelfde stem weder »Wees bedaard, ik zal zelf be neden komen." Nu hoorde men dat binnen de hon den losgelaten werden, en een kolos- saleri bullenbijter aan een touw voerend, een verroeste sabel in de hand, opende een oud man een poortje, dat voor de buitenstaanden tot nu onzichtbaar was geweest. ïWie zijt ge, en wat wilt ge? vroeg de oude man. iDe poort te openen, Poolsche hond schreeuwde nu de wachtmeester der kozakken, wien het wachten begon te vervelen en sloeg met de knoet, welke iedere kozak bij zich draagt, den ouden man op den rug. Zonder verdere om standigheden trokken de kozakken hunne paarden door het deurtje binnen en openden vervolgens binnen de groote pooit. De koetsier reed nu met de slede de binnenplaats van het kasteel op. zeemacht, 5 als te klein en 2 wegens lichaamsgebreken, terwijl voor de dienst zijn aangewezen 48 lotelingen (van welke er bij herkeuring voor lichaamsgebreken 2 zijn vrijgesteld) en omtrent één lote- ling, die zijn recht op vrijstelling wegens broederdienst nog niet kon bewijzen, de uitspraak is aangehouden. Het aandeel in de lichting bedraagt 32, zoodat de voor den dienst aangewezen lotelingen gere kend van af no. 80 buiten oproeping blijven, tenware een of meer ingelijfde jongelingen bij hun corps ongeschikt mochten bevonden worden. Hedenmorgen aanvaarde in de school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs aan de Korte Gracht alhier, de heer H. Hasper, overgekomen van Enumatil, in de plaats van den naar Zetten ver trokken heer G. Grüneveld, zijne werk zaamheden als hoofdonderwijzer aan ge noemde school. Met hartelijke toespra ken van het bestuur der school en we- derkeerig van den heer Hasper, niet het minst ook tot de kinderen, vond dit plaats. Met het gebed tot God door den voorzitter van het bestuur der school, Ds. W. J. Immink, werden de pas op getreden hoofdonderwijzer, de hulponder wijzers en onderwijzeressen, en de kinderen den Heere opgedragen en de zegen over hen van Hem afgesmeekt. DIENSTDOENDE SCHUTTERIJ. ROOSTER DER OEFENINGEN VAN APRIL—OCTOBER 1887. Ie. Compagnie. De oefeningen dezer compagnie zijn aangevangen Woensdag 6 April, vervolgens telkens om de veer tien dagen. 2e. Compagnie. De oefeningen dezer compagnie worden sectiesgewijze gehou den. als volgt: le sectie lichting 1882 en 1883 Dinsd. 5 Apr 2e 1884 1 r,- j jo 3e 1885 Dlnsd' 12 s 4e 1886 Vrijd. 15 en vervolgens le sectie lichting 1882 en '83 Dinsd. 19Apr. 2e 1884 Vrijd. 22 3e 1885 Dinsd. 26 v 4e 1886 Vrijd. 29 en zoo vervolgens elke sectie om de 14 dagen. Bij slecht weder oefening in de Manége. Telken male des namiddags 4 uur aantreden in de Heerenstraat. Zij, die niet op de voor hun bestemde dagen onder de wapens komen, maken zich schuldig aan opzettelijk plichtver zuim, en worden, volgens Art. 57 der wet op de Schutterijen van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), tot eene geld boete verwezen. De Majoor-Commandant, A. M. TROMP VAN HOLST. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Maart 1887. I. A. van Velthuizen Az., Achteveld. 2. L. v. d. Hengel, Amersfoort. 3. F. Wiss, Nieuwer-Amstel. Van het Hulpkantoor Stoutenburg. 4. Otteman Veeren, Culemborg. Briefkaarten. 1. G. Houtman, Haag. 2. Mej. H. H. van Esso, Verzonden geweest naar Duitschland. 1. Korte, Harpen. Piet. Heb je gezien, wat een bedrukt gezicht Hoogdraver zet? Jan. Ja, wat scheelt hem toch? P. Hij gevoelt zich zoo diep ongeluk kig, omdat hij geen drie oogen heeft. J. Heeft hij er dan aan twee niet ge noeg? De vent lijkt wel gek. Ze moesten hem in 't gekkenhuis zetten. P. Ja, maar eer ze met hem beginnen, De oude man begreep nu, dat hij werkelijk zijn jongen kasteelheer voor zich had. ïO, mijnheer de graaf, wees niet ver stoord," bad hij met opgeheven handen, »dat ik weigerde te openen maar Henri en ik en een oude doove dienstmeid, zijn de eenigen in het kasteel en voorzichtig heid is thans zeer noodzakelijk. Russen en opstandelingen plunderen evenzeer 1 Zal mijnheer de graaf ons lang met zijn hoog bezoek vereeren nDat weet ik niet," zei de jonge graaf, «voor alles moeten deze kozakken onder dak worden gebracht en dan, hoe zal het met mij zijn De ontvangst was inderdaad zeer orgineel." De intendant werd purperrood en herinnerde zich zijne woorden ïDe jonge graaf leidt te Warschau een vroolijk leven." sEdele heer, ik zal alles aanwenden opdat het u aan niets ontbreke," zeide hij vervolgens en voerde hem naar boven." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2