HEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. lervkkt en tokten. N. 36. Woensdag 4 Mei 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND" Feuilleton. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 G regels 0,40 iedere regel moer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal borekeud. Groote letters on vignetten naar plaatsruimte. Er is al eens de aandacht op ge vestigd welk eene verbazende menigte goed voedsel van hier wordt uitgevoerd, wat wij Hollanders nauwelijks bij name kennen. Wie van ons, die niet toevallig een Zeeuw is, heeft ooit gehoord van kokha nen, kreukels, strandkrabben, slijkmosse len. Bij honderden balen gaan ze van hier naar Engeland, België en Frankrijk. Daar worden ze beschouwd als iets zeer'begeer- lijks; hier wordt er niet naar getaald. Als men op de Londensche groote visch- markt komt, wordt men er een weinig kregel onder, voortdurend als „echt Dutch" te zien aangeprezen en verkocht, wat hier op de 1000 menschen misschien geen 2 hebben geproefd. Over de smaken valt niet te twisten en het zal altijd wel ijdele moeite we zen, iemand te beduiden, dat iets lekker is, wanneer hij het nu eenmaal niet lust. Maar onbemind kan ook wezen onbekend, en waar het zulk eene buitengewone hoeveelheid uitmuntend goed voedsel be treft is het der moeite waard, eens de proef te nemen, om het volksoordeel te doen herzien. Het kon wel een volksoor- oordeel blijken te wezen. Onder de goede dingen, die de voe dingstentoonstelling beoogde was van den beginne af ook deze proef. Maar van zelf spreekt, dat ze niet op zich zeiven kon worden genomen, doch in verband moest worden gebracht met de geheele afdeeling levende visch. Dat zal nu gelukken. De wakkere Maatschappij Neptunus belast zich met de exploitatie van de vischbank, die op het marktplein komt. Alle dagen, behalve Zondags, zal daar levende zeevisch wor den tentoongesteld en verkocht. Als haar vertegenwoordiger treedt op de Heer C. Saur Hzn., (Reguliersbreestraat te Amste- dam) voldoende bekend, als een flink, ijverig man, volkomen op de hoogte van het vak. De Heer Saur, de inzichten der Commissie volkomen kennende en begrij pende, heeft de zaak goed ter harte ge nomen. Hij zal niet alleen zijn de ver tegenwoordiger der Maatschappij maar ook voor zichzelven handelen. Als zooda nig zal hij o. a. eene aanschouwelijke voorstelling geven van de oestercultuur. Voor het tentoonstellen en verkoopen van riviervisch doet hij een groot aquarium maken. De tot dusver versmade vischsoorten zullen niet worden vergeten. Bij de vischmarkt komt een huisjeeen echt antiek mosselenhuisje. Men zal eens zien, of onze stad- en landgenooten nog den neus zullen optrekken voor wat elders zoo goed wordt geacht, als het maar goed wordt voorgediend. Goed voorgediend, goed behandeld, goed bereid. Als de voedingstentoonstel ling maar doet zien wat van die drie voorwaarden voor goed voedsel de be- teekenis is, zal zij al veel hebben gedaan. Om bij de visch te blijven, hoeveel meer vischsoorten zouden hier te lande niet worden gegeten, hoe veel meer visch zelfs van de bekende soorten, indien onze huismoeders er alles van wisten. Maar als men b. v. visch zijn natuur lijken dood laat sterven, in stede van ze behoorlijk te slachten is het geen wonder, dat ze onsmakelijk wordt en er een oneindig gehaspel is met de graat, die bij goed geslachte dieren dadelijk goed loslaat. Het pittoreske en historische zal in den vischwinkel van Saur evenmin ont breken als in den sigarenwinkel van Pp.tit. Maar dit alles behoort al eeniger- mate tot het gebied der verrassingen. Uit België komen eenige zeer goede tijdingen. O. a. deze dat de Société des Cuisiniers Beiges te Brussel, zeer stellig deelneemt en dit heel goed doen zal ook. Tijdens het verblijf van Z. M. te Amsterdam, bracht de veehouder li., uit Watergraafsmeer, een kruik met de eerste grasmelk aan het Paleis, en over handigde dit eigenaardig geschenk aan den intendant. Eenige dagen later ontging hij namer.s Z. M. een brief van dankbetuiging voor de heerlijke grasmelk. De Minister van Oorlog heeft, ter bevordering eener spoedige mobilisatie van het leger, den voorraad kleeding- en uitrustingstukken in de garnizoensmaga- zijnen belangrijk vergroot. Men bericht aan het D. v. Z.-1I. uit Parijs, dat van twee groote doeken door den zeeschilder H. W. Mesdag, voor den Salon ingezonden, het schilderij »de avond" (ondergaande zon) voor rekening van het Fransche gouvernement voor een der musea is aangekocht. Deze aankoop, die door eene commissie, met den minis ter van schoone kunsten tot voorzitter, voor de opening van den Salon geschiedde, is te meer vleiend voor de Neder- landsche kunst, omdat slechts zelden in den Parijschen Salon door het gouverne ment van vreemde ai tisten werken worden aangekocht. De algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering der Homoë- opathie in Nederland werd dezer dagen te 's Hage gehouden. De vereeniging, in October II. opge richt, telt thans 174 donateurs, ledenen begunstigers. De voorzitter deelde o. a. mede, dat zich reeds eenige artsen hebben aange meld om in de gelegenheid te worden gesteld, de homoeopathische geneeswijze in het buitenland te bestudeeren, om haar later in ons land in practijk te brengen. Van wege het hoofdbestuur zijn uit gegeven twee brochures, te weten »Is de homoeopathie kwakzalverij door dr. N. A. J. Voorhoeve, te 's Hage, en jHahneman en de homoeopathie", door J. Merckens, te Vlissingen. Beide werkjes werden aan de leden ten geschenke gegeven en zullen in den handel worden gebracht. Uit ons land zijn in het vorig jaar in Groot-Brittanië aangevoerd 31,744 stuks hoornvee, 406,745 schapen en 18,904 varkens of te zamen 517,442 stuks. In 1885 was dit cijfer belangrijk minder en bedroeg het slechts 310,918. Drie maal werd besmettelijke ziekte en wel varkenskoorts geconstateerd. Het vee uit alle andere landen in En geland het vorig jaar aangevoerd, bedroeg 1,376.480 stuks, waaruit men ziet dat de veehandel van ons land op Engeland nog steeds van zeer groote beleekenis is. De vereeniging Eigen IIulp wenscht haar bureau voor dienstbetrekkingen als volgt te laten werken: Ieder werkgever, die iemand in zijn dienst noodig heeft, worden de namen der werkzoekenden opgegeven. Evenzoo zal het gaan als een werkzoekende zich opgeeft. De werkzoekenden moeten minstens één jaar in dezelfde dienstbetrekking zijn geweest en bewijzen van eerlijkheid, bekwaamheid en ijver kunnen overleggen. De werkzoekende moet een kleinigheid betalen om de onkosten te dekken en om aan een betrekking te worden ge holpen. Zij krijgen als aansporing tot plichtsbetrachting uitzicht op het deelen in de winsten der dienstvereeniging. Vanwege de afdeeling Wijk bij Duurstede van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht, zal in het begin van Augustus een ploegwedstrijd plaats hebben. Aardappel-landen, welke met hout- asch bemest worden, hebben niet slechts veel minder van de ziekte te lijden, zoodat zij er dikwijls geheel van ver schoond blijven maar de opbrengst neemt door houtaschbemesting ook zeer toe, soms tot 20 a 25 pCl. Ook steen- kolenasch kan, vooral in zwaren bodem, met voordeel bij den aardappel-verbouw gebruikt worden. In het café Suisse te Amsterdam is eene postzegel-tentoonstelling gehou den, die zeer druk werd bezocht. Hel bleek hier duidelijk, dat het verzamelen van postzegels, zooals dit door de Ned. vereeniging van postzegelverzamelaars beoefend wordt, eene wetenschappelijke zaak is geworden, welke van studie en toewijding getuigt. Zij is belangwekkend uit het oogpunt van kennis der aardrijks kunde, geschiedenis, enz. De waarde der tentoongestelde voorwerpen is f13,750. De landen van Europa komen hier in hun geheel voor. Merkwaardig vooral zijn Bulgarije, met de zegels tijdens de omwenteling van September 1885 ge bruikt de zegels der Parijsche commune de zeldzame «Periodicals" van Amerika; al de zegels van Peru, die met hnnne overdrukken voor verzamelaars van de grootste waarde zijn, enz. Ook de wed- stiijd voor albums is zeer belangrijk ge weest. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft van iemand uit Am sterdam, die onbekend wenscht te blijven, ontvangen een gift van f 1500, voor ge noemd gesticht. De jaarlijksche bloembollenveilingen in den omtrek van Haarlem zijn thans in vollen gang. De prijzen der bollen zijn echter aanmerkelijk lager dan het vorig jaar. Zooals men weet, is de Haagsche kermis afgeschaft. De Haagsche kouter der Pr. Gr. Cl. schrijft daaromtrent »In de eigenlijke Haagsche kermisweek zal de residentie doodsch en verlaten zijn als eene straat in het opgegraven Pompeji. Er heeft een plan bestaan orn gedurende die onvergetelijke week, waarin de dwaasheid op den troon zat, in enkele zalen der stad cafés-chantants te doen optreden, en althans binnenshuis die week vroolijk door te brengen. Doch van oveiheidswege wil men in die week geen enkele openbare vermakelijkheid dulden. En mij dunkt, volkomen terecht. Is het volk de aanleiding ontnomen om op straat de veiligheidsklep van zijne överkropte vroolijkhétd open te zetten, dan geve men den meergegoeden ook geene gelegenheid om zich in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te vermaken, of in den schouwburg een allerkIuclitigst kermisstuk te zien. Mijns bedunkens heeft het Gemeentebestuur hiermee eene daad van stipte rechtvaar digheid gepleegd. Van Maandag 9 tot Maandag 16 Mei zal 's-Gravenhage stil en eenzaam zijn, treuiig en peinzend, als eene jonge weduwe van één jaar, die haar geliefden man nog diep betreurt." Uit Constantinopel meldt men dd. 30 April, dat omtrent de Bulgaarsche quaestie nog niets besloten is. De Rus sische gezant Nélidofl' zou wenschen, dat Rusland, in overleg met de andere Mogendheden, een prins-luitenant of regent voor den Bulgaarschen troon aanwees. Die prins-luitenant zou de tegenwoordige Sobranje dan moeten ont binden en de nieuw gekozen Sobranje zou hem daarop tot Vorst kunnen be noemen. De Porte komt evenwel tegen dit plan op, daar de nieuwe Sobranje op die wijze aan banden wordt gelegd. 8) Hij had zelfs gedacht, dat rnen Anka in het geheel niet behoefde te vragen, wyl de wil harer oudeis voor haar wet moest zijn maar de moeder stelde de verloving nog uit, door de jeugdigheid van hare dochter voor te wenden. Zij wilde niet dat haar eenig kind soms ongelukkig zou worden, en zij hoopte zelfs, dat Anka's keuze, bij de zeldzame ontmoetingen met andere jongelingen, met die der ouders overeen zou komen. En Anka Zij beminde Seniawitsch nietmaar stellig zou zij hem, inge volge den wensch harer ouders, hare hand hebben gegeven, omdat haar hart zich nog niet tot een anderen man aan getrokken gevoelde. Nu had het ongeval bij Dubrovica plaats gehad, en van nu af dacht zij meer dan dat zij zich be kennen wilde, aan haar redder. Het was Seniawitsch minder om het bezit van Anka zelve, dan veel meer om het bezit van haar toekomstig vermogen te doen, hetwelk hem in staat kon stellen zijn gewoon leven ongestoord voort te zetten. Gelukt het mij hier niet, dacht hij, dan heb ik nog een pees voor mijn boog in voorraad. Deze tweede pees moet de schoone Sara zijn, daar ook haar vader met zijn bijeen gescharrelden grooten rijkdom niet alleen al mijn schulden betalen, maar zijne dochter ook nog een aanzienlijken bruidschat kon geven. De verschijning van Dewbinsky was Seniawitsch dus zeer onaangenaam reeds eenige dagen geleden had hij achterdocht tegen hem opgevat en nu ontmoetten beide mannen elkander hier weder. Een zeker voorgevoel deed de een in den ander zijn vijand erkennen. Seniawitsch vernam van de dames, dat Dewbinsky, de gebannen eigenaar van Dubrovica, de daines door zijn moedige vastberadenheid in het beslis send oogenblik gered had een bericht, dat nijd en haat tegen Dewbinsky in hem opwekte, jegens wien hij zich zoo vriendelijk mogelijk moest betoonen. Spoedig werd een nieuw bezoek aan gekondigd, en Seniawitsch was blijde voorshands van een lastigen dwang be vrijd te worden. Maar in zijn binnenste gistte en kookte de ijverzucht, want hij begreep dat deze Poolsche balling hem bij de schoone Anka nu zeer ge vaarlijk kon worden. Hij besloot beiden voorloopig scherp in het oog te houden, tot er misschien eene omstandigheid plaats had, waarvan tot Dewbinsky's nadeel op een of andere wijze gebruik kon worden gemaakt. In den loop van den dag kwamen nog verscheidene familiën met hare dochters van de naburige landgoederen aan, zoodat des avonds ongeveer twintig personen in de groote gezelschapszaal bijeen waren. De bejaarde lieeren zaten spoedig aan de speeltafeltjes, terwijl de jongere heeren over jacht en wedrennen, of ook over politiek spraken en de jonge dames amuseerden. Weldra werd het levendiger, men schertste luid en zacht en gebruikte de ververschingen en lekkernijen die rondgediend werden. Nu en dan naderde en nam een der lieve jonge dames plaats aan de wel luidende piano en speelde, onachtzaam de toetsen aanrakende het thema van een quadrille of wals, terwijl hare vrien dinnen ongeduldig met de kleine voeten de maat op den gladden vloer trapten. Spoedig hadden de paren elkander ge vonden en huldigden nu ijverig Terpsichoré. Dewbinsky danste zoo dikwerf met Anka als het de goede smaak veroorloofde. Weder draaide hij met haar, die van vreugde scheen te stralen, r.aar de tonen, van een wals van Strauss in een kring rond. terwijl liet schoone paar gevolgd werd door de blikken van Seniawitsch, die slechts met moete zijne grimmigheid kon verkroppen. Toen na eenige toeren Dewbinsky Anka naar een armstoel had gebracht, naderde Seniawitsch orn haar ook ten dans te noodigen. Anka gaf hare toestemming, doch verzocht eenige oogenblikken rust. Dewbinsky verwijderde zich hierop bui gend en plaatste zich in een vensternis, zoo dat de gordijn hem half bedekte. Hij was op zich zelf ontevreden. Onweer staanbaar gevoelde hij zich tot Anka aangetrokken, wier bekoorlijkheden en haar geheel wezen hem te meer'boeiden, daar aan de volstrekt vrouwelijke vormen harer gestalte zich op wonderbare wijze eene niet gewone energie paarde, zooals hij uit eenige harer woorden in zijn gesprek met haar had kunnen waarnemen. Maar zijn gevoel als Poolsch patriot, de herinnering aan het verdrukte vaderland, aan zijne veroordeelde broeders verweten hem zijne ontkiemende liefde. Zij behoort niet tot uw volk zeide hem een inwendige stem. Wel wist hij, dat bij de beminnende vrouw de nationali teit weinig geldt, ja dat Anka door de macht der liefde met hem misschien gelijk denken en gevoelen zou maar haar vader? Zou deze zijne toestemming tot een huwelijk met den balling, den opstandeling geven Door deze gedachte gefolterd, had hij niet opgemerkt dat Anka en Seniawitsch dicht bij hem stonden niet eerder dan toen hij naast zich hoorde spreken werd hij oplettend. Seniawitsch fluisterde Anka eenige woorden toe, welke Dewbinsky niet ver slaan kon. sNeen," antwoordde Anka tamelijk luid en barsch. Andermaal sprak Seniawitsch zacht tot haar. »Hij heeft het voor zijn vaderland ge daan 1" zei Anka weder. lik ben wanhopend, door u verkeerd begrepen te worden, dierbare Anka," zei Seniawitsch. nik bezweer u het gezegde slechts aan mijne gloeiende liefde toe te schrijven en geloof mij..." «Mijnheer de gaaaf ik heb nooit uwe liefde aangewakkerd en nog minder u het recht gegeven, mijn gedrag na te gaan," antwoordde Anka lier en draaide hem den rug toe. Wordt vervolgt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1