Advertentiën. EINDEXAMENS Hoogere Bargerscholeii Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatiën. 12'4-jaripEclitverefiiipi Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. P- 40-jarige Mtrereeiigiag Provincie Utreckt voor 1887. In de zitting van den gemeenteraad van Londen ging het voor eenige dagen woelig toe. Daar moest besloten worden over de wijze waarop men het jubileum der koningin zou vieren. Een der leden, de heer Hiks, stelde voor de zitting te houden met gesloten deuren. Een ander lid, Rogers, protesteerde daartegen, zeg gende iGij hebt het recht niet, het publiek te weigeren, als er sprake is, voor een feest 6000 pond toe te staan, welk geld uit de belastingen wordt ge vonden." Daarop ontstond een tumult en de Lord Mayor verklaarde de zitting te te zullen schorsen, zoo de leden niet kalm werden. «Besluit met gesloten deu ren," sprak de heer Rogers, «doch ik zeg u vooruit dat ik alle bladen verslag zal geven van hetgeen in de geheime zitting wordt besloten." Na een langdurig tumult werd de zitting met gesloten deuren gehouden. Toch is reeds bekend geworden dat een monster bal zal worden gegeven dut 6000 pond zal kosten. Het standbeeld voor Victor Emanuel is Zondag in tegenwoordigheid van den Koning van Italië plechtig onthuld. De Ilal. Minister van Oorlog heeft in de Kamer een ontwerp ingediend, waarbij hij een buitengewoon crediet vraagt van 12 000,000 frs. voor de kleeding der troepen en 21,500,000 voor de uitrusting der paarden. Te Rome heeft een meeling van onge veer 6000 personen plaats gehad, die protesteerden tegen de koloniale politiek der Regeering. Zeven der beschuldigden, wegens deel neming aan het complot tegen den Czaar, zijn door het hof te St.-Peters- burg ter dood, en alle overigen tot dwangarbeid voor langer of korter tijd veroordeeld. De politie te Odessa heeft een nihilis tische drukkerij ontdekt en 32 personen gevangen genomen. Op Creta is een opstand uilgebroken, die zich bedenkelijk laat aanzien. Ver scheidene Christenen en Muzelmannen zijn in gevechten gedood. De Christenen wapenen zichte vergeefs trachten de consuls de verbitterde gemoederen tot kalmte te brengen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des nam. vijf uur geleid worden door den heer Ver hagen van Amsterdam. Bij de op Maandag j.I. gehouden aanbesteding van het leveren van turf, ten behoeve der gemeente, het weeshuis en 't gasthuis, is de levering als volgt gegund: 1380 ton lange turf voor de gemeente, J. van de Brug a 20 cent, 330 ton voor het weeshuis, dezelfde a 20centenl30u ton voor het gasthuis, dezelfde a 19s cent; 725 ton harde turf voor de gemeente, J. R. Bouwmeester a 44 cent, 330 ton voor het weeshuis en 350 ton voor het gasthuis, J. van de Brug a 431 en 43 cent per ton. Zaterdag is door den kapitein eerst aanwezend ingenieur aanbesteed: 1. het eenjarig onderhoud van de kazerne-ge bouwen alhier, waarvoor is ingeschreven door G. Prins voor f 6195, W. v. d. Kooij f6212, P. Boks f6250, J. G. v. d. Geest f6300 en J. H. Boks f6420; 2 het een jarig onderhoud der Grebbelinie, waar voor biljetten zijn ingekomen van G. Prins voor f1215, P. Boks f1230, J. II. Boks f1358, W. v. d. Kooij f1235, J. G. v. d. Geest f 1380.90, Vroonhoven te Wijk bij Duurstede f1233, J. v. Waal aldaar f'1234, H. Velthuizen te Scherpenzeel f1372; 3. het eenjarig onderhoud van liet schilderwerk der kazerne alhier waar voor is ingeschreven door Ph. Smit voor f673 en H. Voortman f680. De inschrijvers, achter wier namen geen woonplaats is vermeld, alhier woon achtig. Onder gewoon voorbehoud zijn de werken den minsten inschrijvers gegund. Gisteren werden alhier met goed gevolg in den Toren van de Kerk Soli Deo Gloria twee nieuwe klokken opge hangen. De kerkelijke plechtigheden waren Zondags te voren in alle stilte door den Zeer Eerw. Zeer Gel. Heer Pastoor L. J. v. d. Bosch verricht. De klokken zijn gego ten door de bekende firma Fritsen Co. te Aaile-Rixel. Bij l'. Bemin., Dl. I, bldz. 123, leest men, dat aan de klokken oudtijds verschillende namen werden gegeven. Squilla was de klok, die luidde, ais het Sacrament tot de zieken gedragen of Sacramentsdag gevierd werd. Later werd die klok ook gebruikt voor den Reventer, ten teeken dat er gegeten zou worden. Cymbahtm was geschikt tot een kloos ter. Hola tot een Choor. Campana werd het klokhuis toegeëigend. Nolula of Dupla Campana werd gebruikt tot het uurwerk. Signum werd geluid om de gemeente tot de Godsdienst-plechtig heden te roepen. In Amersf. 111-1580, II, bid:. 11, leest men, dat de halfslagtlok in den L. V. Toren aldus volgens het randschrift gehecten wordt. Overigens bevat het randschrift een vermaning om aan den naderenden dood te denken. Ook te dezer stede heeft zich op uit- noodiging van den Burgemeester een Commissie geformeerd tot deelname aan de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te 's-Hage te houden. Zij bestaat uit den Heer Bur gemeester als Eerevoorzitter, de Heeren H. Croockewit, Voorzitter, W. N. Coenen, Secretaris, W. P. N. van Rootselaar, Penningmeester, benevens de Heeren Mr. J. Heyligers en VV. H. Kam. Tot onderwijzeres in de nuttige handweiken aan de Rijks-normaallessen alhier is benoemd onze stadgenoote me juffrouw S. Verweij. Door den heer D. P. Hamers is ontslag aangevraagd als Secretaris-pen ningmeester van den Slaperdijk. De voorstelling door de tooneol vereeniging „Unitas" de vorige week in Amicitia gegeven, heeft een batig saldo opgeleverd van f 70.Deze som werd door H.H. Onderofficieren aan de weduwe ter hand gesteld. De heer C. M. Lange, Biigadier- majoor der Rijks-veldwacht, is door den minister van Justitie Utrecht als stand plaats aangewezen. Vele stadgenooten zullen, evenals de onder zijn bevel staande brigade, den ijveiigen en humanen amb tenaar noode zien vertrekken. Zijne overplaatsing naar Utrecht, eene onder scheiding, bewijst dat hij ook bij zijne superieuren hoog staat aangeschreven. Zondag werd in den omtrek dezer gemeente door een agent van politie gearresteerd zekere J. S. die zich hier ter stede aan diefstal had schuldig ge maakt. Zij is eene oude bekende der justitie en daarom naar de Strafgevan genis te Utrecht overgebracht. Maandagavond ontstond ten huize van zekeren v. d. B. aan den Bloemen- daalschen binnenpoort brand in een zak turfmolm. De bewoners waren reeds te bed doch werden door de buren gewekt, die de brand bluschten. Naar wij vernemen is wederom tegen eenige jongens (waaronder z.g. jongeheeren) proces-verbaal opgemaakt wegens straatschenderij en vernielen van het plantsoen. Gedurende het Zomerseizoen van 1887 zullen op het terras der Buiten- societeit vAmicitia" alhier, des avonds de volgende muziekuitvoeringen plaats hebben Datums. Muziekcorpsen, kapelmeester! r de heeren. Woensdag 8 Juni 4c Reg. Infant. J. A. Kwast Jr. Zondag 19 Juni Nijm. Schutterij C. Latan. Zaterdag 2 Juli 3e Iteg. Infant. N. .4.Bouwman. Zondag 17 Juli le Reg. Hussaren II. Kakels. Zondag 31 Juli 8e Reg. Infant. Van Aken. Zondag 7 Aug. Nijm. Schutterij C. Latan. Dinsdag 16 Aug. 4e Reg. Infant. J. A. Kwast Jr. Dinsdag 30 Aug. 8e Reg. Infant. Van Aken. Zaterdag 2 Juli heeft ook des middags halfdrie eeno uitvoering plaats van 't mu ziekcorps van het 3e Regiment Infanterie. 324ste STAATS-L,OTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 2 en 3 Mei (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Pry» vau f IOOO. No. 3501. Prijs Tan f200. No. 18103. Prijzen van f 05. 368, 371, 506, 514, 532, 533, 535, 569, 580, 581, 583, 594, 3520, 3528, 3580, 4076, 4081, 8292, 8293, 8320, 8346. 8348, 8391, 8535, 8542, 8553, 8566, 8643, 8666, 8681, 10611,10624, 10665 10685, 10688, 10695, 16012, 16018, 16033, 18106, 18187, 18241, 18247, 18273 en 18278. Te zamen 47 prijzen. De volgende trekkingen geschieden: 4, 5, 10—18,20,24—27, 31 Mei, 1-3 7—11 Juni. Jan. Dat Stellendijk is toch maar een land van belofte! Piet. Stellendijk? Waar ligt dat? J. Dat £'eet ik niet, maar Lodewijk Mulder heeft het gesticht. P. O, daar ze altijd kiesvergadering spelen J. SpelenNeen, dat laat Lodewijk Mulder ze daar doen. Maar er is te Stellendijk maar één kiesvereeniging en dat is zoo gelukkig voor de ingezetenen. P. Waarom? Zijn de menschen dan daar niet verdeeld? J. Misschien we)maar ik bedoel, dat de leden van de kiesvereeniging het daar zoo gemakkelijk habben. P. Hoe bedoel je dat? J. Wel er zijn plaatsen, waar dezelfde partij er twee kiesvereenigingen op na houdt en sommige menschen van allebei lid zijn. P. "Le zullen misschien veel van ver gaderen houden. J. Neen, dat is het niet. Ze trachten in beide vereenigingen hun candidaten door te drijven, en als dat lukt, zet het noga! wat aan. P. En doen ze dat in 't belang van de gemeente? J. Ja, waarom anders? P. (moet geweldig niezen)!!! Piet. Waarom bedienen zich veel menschen tegenwoordig, als zij iets over een overledene schrijven, van In memo- riam in plaats van Ter nagedachtenis J. Wel ik denk om te doen uitkomen, dat ze 't heusch meenen. P. Ik zou denken om de aandacht van 't publiek meer op hun werk dan op den overledene te vestigen. J. Nou, dan weet ik niet, waarom ze zoo gek zijn. Utrecht. Bij eene alhier gehouden verkooping van eenige op reform gestelde paarden van het le Regiment Veld- Artillerie, werd van f59.tot f112. besteed, zoodat zij gemiddeld f85.op brachten. Terwijl een boerenarbeider jl. Za terdagmiddag eene door zijn meester op de markt alhier gekochte koe zoude huis waarts leiden, vertoonde zich bij dat beest op eens alle verschijnselen van hoorndolheid en wel in die mate, dat het zich op zijn geleider wierp, dezen tegen den grond gooide, eenige verwondingen toebracht en daarna op hol ging. Na aldus een paar straten te zijn doorge bracht, liep het in de Otterstraat, alwaar eenige kindertjes speelden, een driejarig knaapje omver, wierp daarna een kind voor zich uit en bracht het vervol gens met de horens een paar stooten in den buik toe, zoodat de kleine vrij ernstig verwond en half dood van schrik werd opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht. De koe werd kort daarna door een arbeider opgevangen, die daarbij echter ook nog eene verwonding bekwam. Baarn, 1 Mei werd de Baarnsche ICoudwaterinrichting voor het publiek ge opend. Naar men verneemt zullen er op dat terrein dezen zomer verscheidene muziekuitvoeringen plaats hebben. Ook vernemen wij dat de heer Veerman (hotel Velaars) het voornemen heeft dezen zomer enkele operettes op te doen voeren door het onlangs, nieuw samengestelde gezelschap Kreukniet Mutters Sc Co. van Amsterdam. Rhcncu, 1 Mei. Het departement Rhenen der Maatschappij tot nut van het algemeen hield Vrijdag eene buitenge wone vergadering, om de verschillende punten van den beschrijvingsbrief voor de a. s. algemeene vergadering te be spreken. Het voorstel van het hoofdbestuur om het Sociaal Weekblad een orgaan te doen worden van het Nut, met eene jaarlijksche subsidie van f 4500, werd met algemeene stemmen verworpen, zoo dat de te benoemen afgevaardigde het imperatief mandaat ontving, tegen dit voorstel te stemmen. Het volgende voorstel van het hoofdbestuur, om een onderzoek in te stellen naar hetgeen in de verschil lende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is ge schied, enz., werd sterk door den heer Noorduyn verdedigd. Hij wees op den ongelukkigen toestand der meeste arbei derswoningen in onze gemeente. Het grootste deel der arbeiders moet eten, drinken, slapen, wonen, enz. in één, dikwijls zeer klein vertrek, en dat dit voor de gezondheid hoogst schadelijk moet zijn, werd volmondig door allen erkend. Door het instellen vaneen onder zoek zullen de middelen waarschijnlijk wel aan de hand gedaan worden, die tot verbetering der arbeiderswoningen zullen leiden. Nadat nog eenige andere sprekers het voorstel van het hoofdbestuur hadden aanbevolen, werd 't met algemeene stem men aangenomen. Alle volgende punten werden eveneens aangenomen ook het belangrijke voor stel van het hoofdbestuur, om het besluit tot oprichting der kweekschool voor bc- waarschoolhouderessen in te trekking, werd, na eenige besprekingen van ver schillende sprekers, goedgekeurd. De heer C. J. Voortman is met alge meene stemmen op één na tot afge vaardigde voor de algemeene vergadering gekozen. Thans is vastgesteld, dat het zen- dingsfeest aan de Grebbe onder deze stad op Woensdag 6 Juli zal worden ge houden. Ds. Jonker, van Rotterdam hoopt alsdan de openingsrede te houden. Om trent andere sprekers is nog niets be paald bekend. Wkbl. v. Rhenen. Eist. Met de tabaksplanten welke in de broeibakken gezaaid zijn, gaat het tot heden door de koude nachtvorsten niet VQordeelig. Met het leggen van boonen neemt men deze week een aanvang. Spakenburg. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat tusschen de haven van Nijkerk en Spaken burg gezonken ligt een vaartuig, waarvan de ligplaats aangeduid wordt door een wrakton, in de navolgende peiling Ha venhoofd Spakenburg N.W. V8 W., idem Nijkerk O. Z. Op het wrak staat 10 d.M. water. Uit Voortkuizen meldt men ons, dat jl. Zondagmorgen Ds. Lindonck uit Voorst, vergezeld door den Heer Burge meester van Barneveld, de predikbeurt in de Ned. Herv. Kerk te Voorthuizen wenschte le vervullen, doch zulks door H.H. Kerkvoogden is geweigerd, zoo ook des namiddags te Kootwijk, waarna van beide malen proces-verbaal is opgemaakt. De bewoners van de buurtschap pen Uddel cn Mecrveld lijden sedert vele weken zwaren overlast van het tot de heerlijkheid «Het Loo" behoorende grove wild. In groote gezelschappen vaak, verlaten de herten des nachts hunne verblijfplaatsen, de üddelsche, Hoogsoerensche en Elspeterbosschen, om op de ontkiemende grasvelden en groeien de roggeakkers te zoeken wat hun aan voedsel ontbreekt, en vervolgens de be wijzen achter te laten van hunne dartel heid en vernielzucht. Tot zelfs in de nabijheid der boerenwoningen vertoonen zij zich, en enkele moestuinen dragen van hunne nachtelijke invallen de sporen. Het voortdurende gure en schrale weder, dat ook in de bosschen op den plantengroei zijn schadelijken invloed uitoefent, jaagt de herten het veld of liever »den boer op" en de verleden jaar met veel zorg en kosten om de bouwakkers gemaakte omrastering blijkt helaas onvoldoende te wezen. Haantje de voorste. Bij den plaatselij ken commandant te Breda kwam zich eenige dagen geleden, een meisje aan melden dat dienst bij het leger in Ne- derlandsch-Indië wilde nemen. De jonge juffrouw hoopte als marketentster dienst te kunnen doen en was erg verlekkerd op de driehonderd gld. handgeld, welke som uitgekeerd wordt als iemand zes jaar teekent. Zjj keek heel teleurgesteld, toen men haar vertelde, dat enkel mannelij ke ingezetenen van ons land dienst kun nen nemen. Uit Marseille zijn dezer dagen 400 pelgrims naar het Heilige Graf vertrok ken, per stoomschip Poitou. Tegelijkertijd dood en levend. De heer Gustaaf Liicke, te Berlijn, eigenaar van een bekend koffiehuis, is bezitter van zijn eigen doodacte. De man werd in den slag bij König- griitz, in 1886, zóó zwaar gewond, dat men hem voor dood op het slagveld liet liggen en het dagelijksch bestuur van zijn woonplaats ontving de mededeeling dat hij was gesneuveld. Lücke bevond zich echter in het hos pitaal en toen hij ten slotte geheel her steld, werd ontslagen, had hij, in zijn geboorteplaats teruggekeerd, de grootste moeite van de wereld om het gemeente bestuur te overtuigen dat hij nog onder de levenden behoorde. De doodacte hangt sedert jaren in een fraaie lijst en achter glas, in het lokaal van den heer L., die door zijne gasten nooit anders wordt genoemd dan«De doode van Königgratz." SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regle- ment voor de gemeente Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 18. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 2. Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat eene Keuring van rijtuigen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden wor den op Woensdag, den 18. Mei e. k. en zoonoodig volgende dagen, terwijl op Woensdag, den 25. Mei aanstaande' ter zelfde plaatse eeae naschouw zal geschie den van rijtuigen, aan voornoemden Commissaris tijdig optegeven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 2. Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan J. J. COHEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene kloppcrij van schors opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Muurhuizen, wijk B, no. 113, kadastraal bekend onder sectie E, no. 2643. Amersfoort, den 2. Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. Nijkerk, 2 Mei. Tarwe fG.OO it f7.Boekweit f 5.60 a f6.20. Garst f 5.— a f6.00. Haver f4.40 a f3.80. Duivenboonen f 0.a fO.OO. Rogge f5.00 a f5.30. Boter f 0.70 a f0.95. Eieren 2 a 2'/acent. Schrammen 32 stuks f 15.a f20.Biggen 128 stuks f 6.a f 8.Runderen 312 stuks f 40. fl.80.Schapen 28 stuks f8 a f 15. Heden herdenken onze geliefde Ouders, GERRIT VAN DEN BRINK en HENDRIKA DE BREE, iiunne Hunne dankbare kinderen. Amersfoort 4 Mei 1887. van HENDRIK VITSKIE en -MAKOBA JOHANNA TESSELHOF Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. Amersfoort 5 Mei 1887. Tot mijne diepe droefheid overleed heden in den ouderdom van 35 jaren, mijne onvergetelijke geliefde echtgenoote PETERNELLA SCHOONDERBEEK, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden. R. WIJNTJES. Amersfoort, 29 April 1887. DER IN DE De Voorzitter der Commissie, belast met het afnemen der boven bedoelde examens, roept allen op, die daaraan wenschen deel te nemen, zich daarvoor schriftelijk bij hem aan te melden vóór den 12<len Mei c. k.. met opgave van de school, aan welke zij onderwijs ont vangen, en, zoo zij geen leerlingen eener II. B. S. zijn, met aanwijzing van de H. B. S., aan welke zij het schriftelijk examer. wenschen af te leggen. De Voorzitter voornoemd, Dr. II. F. Jonkman. Amersfoort, den 30. April 1887.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2