Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatie n. BUITENLAND. Plaatselyke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. dienen. Goede Engelsche metselaars wer den spoedig baas, namen geld op en bouwden huizen; maar zelden konden hunne beenen die nieuwe weelde dragen; hunne administratie raakte veelal in de war, en de meesten eindigden waar ze begonnen waren. Letterzetters vinden gewoonlijk een goed bestaan en zijn, wegens hunne «let terkundige" kennis in het rijk der blinden is éénoog koning vrij goed gezien. Voor hen ligt het groote gevaar in den aandrang naar redactiewerk en naar poëzie. Wat de goud- en diamantvelden be treft, daar valt niet op te rekenen voor een rustig bestaan met vrouw en kind. In den beginne, tijdens de »rush", is alles peperduur. Te Kimberley heeft men tijden gekend, dat een emmer drinkwater met ƒ1.50 betaald werd en. na aan eenege- heele familie voor de ochtendreiniging te hebben gediend, door een arme vrouw werd gehaald om er de koffie mede te zetten voor haar huisgezin. Een diamant- delver oud Parijsch viveur - kon het zelfs zóó ver niet brengen en besteedde zijne Zondagsrust aan het schoonschrap- pen van zijn lichaam met een broodmes, den eenen Zondag rechts, den anderen Zondag links. Zoogenaamde thee (blaad jes op weg door de karrevoerders Yan de meest gewone boomsoorten afgeplukt) werd op de markt met goud betaald. In de stallen der bereden artillerie zal gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 November opnieuw eene proef worden genomen met turfstooisel. De levering van dit turfstrooisel is aangenomen door den heer R. Keij te '-Hage, tegen f8.77 per 1000 kilogr. In het Engelsche Hoogerhuis verklaarde Sir Richard Gross. Minister voor Indië, dat de berichten over onlusten in Afgha nistan niet te vertrouwen zijn, tenzij ze op authentieken grondslag berusten. Over ongeregeldheden in den Khyber-pas heeft de Regeering geene niededeelingen ont vangen zij wacht daarvoor het antwoord af van lord Dulferin op een door haar verzonden telegram. Op verzoek van Koningin Victoria, zegt men, zal lord Lyons, die 70 jaren oud is en derhalve volgens de Engelsche diploma tieke gebruiken zou moeten aftreden, nog twee jaren den gezantschappost te Parijs blijven vervullen. Ondanks het staken der opvoeringen van Lohengrin te Parijs, werd eergisteren avond weer een nieuwe demonstratie voor het Eden-theater gehouden. Eenige groe pen, die de Marseillaise zongen en ge volgd werden door een groot aantal nieuwsgierigen, werden door de politie uiteengejaagd. Omstreeks half tien begon het zoo hevig te regenen, dat de mani festanten voor goed uiteengingen. Acht personen zijn in hechtenis genomen. Op grond der herhaalde klachten over den onvoldoenden dienst der Belgische postbooten, moet het bestuur der Duitsche posterij, naar het gerucht wil, voornemens zijn de proef te nemen met het verzen den van een gedeelte der brievenmalen over VlissingenQueensborough. Voor- loopig zoude het plan bestaan van den len Juli af de Duitsche brieven eenmaal per dag te verzenden, en wel uit Berlijn te half tien 's avonds en uit Keulen te 5 uur 's morgens. Eveneens moet het plan bestaan voor eene dergelijke verzending der brieven uit Engeland naar Duitschland over Vlis singen Voor het oogenblik laat het zich niet met zekerheid zeggen of het hier bedoelde gerucht juist is. Zooals gewoonlijk, bevonden zich ook vrouwen onder de beschuldigden, in zake den beraamden aanslag op den Keizer van Rusland. Er waren er drietwee vroedvrouwen en een onderwijzeres, bij welke een brief is gevonden, waarin haar het plan van den aanslag werd medege deeld. Volgens dat plan zouden de samen zweerders drie aan drie aan beide zijden van de Newski Prospekt loopen, en wel moesten er in de ééne groep twee per sonen voorzien zijn van bommen, en in de andere groep één persoon. De overi gen zouden vooiuit gaan om door middel van zakdoeken een teeken te geven, wanneer de Keizer zou komen aanrijden, en het rijtuig aan te wijzen waarin hij gezeten was. De beschuldigden moeten nagenoeg allen bekend hebben het voor nemen te hebben gehad den Czaar te vermoorden. Hunne houding tijdens het proces was, naar beweerd wordt, verre van berouwhebbend. Op Creta is de rust grootendeels her steld. Wel zijn er nog hier en daar ge vechten tusschen Christenen en Muzel mannen en worden van weerskanten enkelen gedood, doch het blijft bij locale botsingen en 't is geen algemeene opstand meer. Men zegt, dat de Spaansche Regeering besloten heeft een stuk grond te annexee- ren langs de Roode zee, aan den kant van Afrika, bij Massouah, om een wijk plaats te hebben voor haar schepen, die naar de Philippijnen varen. De hoofden aldaar hebben dat land op 125,000 frs, geschat. Sedert een paar dagen zijn in de zuid westelijke Staten van Amerika hevige aardschokken waargenomen, die zich uit strekten tot aan de stille Zuidzee. Nog altoos werkt het verschijnsel voort. Van den Mont Catalina, in Arizona, zijn groote klompen losgescheurd en tot aan den voet van den berg nedergevallen, onder weg dikke stofwolken teweegbrengende. Een spitse top van dien berg is geheel verdwenen. Nabij Benson, in Arizona, is in den bodem eene scheur ontstaan en water voor den dag gekomen op plaatsen, die vroeger altoos droog waren gebleven. Op 20 mijlen afstand van Benson heelt zich een krater gevormd. Er moeten ook vulcanische uitbarstingen plaats hebben in het gebergte van José (Mexico). Tot nog toe verneemt men niet, dat er men- schen zijn omgekomen. Door Z. M. den Koning is benoemd bij de cavallerie, bij het 2. reg. huzaren, tot majoor, de ritm. L. B. LoefT, command, van het corps ordonnancen2o in den rang van ritmeester overgeplaatst, bij het wapen der cavalerie en wel bij het le reg. huzaren, de kapitein W. E. A. Wup- permann, van den generalen staf. Eergisteren is door de politie alhier aangehouden en naar de cellulaire ge vangenis te Utrecht overgebracht, zekeren A. M. die getracht had met papieren, die hij had vervalscht, bij het Depót van het le Regiment Huzaren alhier dienst te nemen. Tot leden van het kiescollege der Ned. herv. kerk zijn met meerderheid van stemmen herkozen de heeren G. Boshuizen, W. van Esveld, H. W. de Heus, mr. J. v. d. Leeuw, J. C. Leinwe- ber, N. v. d. Roemer Gz., G. Valewink, en gekozen de heeren G. E. ter Beek, J. Blom, P. Hondius en F. Wesseling, allen candidaten der kiesvereeniging «Geloof en Liefde." Naar wij vernemen is het Westing- house-systeem omstreeks 14 dagen ge leden op de Centraalspoor in werking ge bracht. Aanvankelijk is het systeem op nog slechts een paar treinen toegepast. Binnenkort zal het echter als algemeene maatregel worden ingevoerd. Twee witte raven 1 De Nutsdepartementen te Tjallebird en Yrseke hebben zich verklaard vóór het voorstel van het hoofdbestuur betreffende het uitgeven van het Sociaal Weekblad het departement Amersfoort besloot in de j.l, Donderdag gehouden vergadering met groote meerderheid daartegen. OPENBARE VERKOOPING op Dinsdag 3 Mei 1887, van het buiten goed Berg en Dal, het Jagersweitje en eenige perceelen bouwterrein op het Sasje. Perceelen. Prijs. Perceelen. Prijs. 1 5550 13 360 2 470 12 en 13 680 3 360 14 120 2 en 3 840 15 X» 140 4 430 16 J> 180 5 490 14 a 16 590 4 en 5 C20 17 200 6 500 18 130 7 310 17 en 18 D 360 6 en 7 830 19 T> 200 8 370 20 190 9 400 19 en 20 D 390 8 en 9 810 17 a 20 I 750 10 510 21 170 11 660 22 190 10 en 11 1420 21 en 22 D 360 6 a 11 3110 23 180 1 a 5 7320 21 a 23 550 1 a 11 10410 1 a 23 y> 13010 12 260 Het landgoed Berg en Dal met daarop- staand heerenhuis, koetshuis, bosch, bouw en weiland, alsmede het Jagersweitje en de wegen op het Sasje te samen groot 5 H. A., 8 Aren en 49 c. A. of na aftrek der wegen 4 tl. A., 30 Aren en 49 c. A. bracht dus de somma van f 10440 (per ceelen 1 a 11) op en kwam in ééne hand. De 12 perceeltjes bouwterrein 12 a 23 bij en tusschen de reeds be staande woningen op het Sasje totaal groot 5773 Meter bracht de som van f 2570 op en kwam in handen van 9 verschillende meest aangrenzende eige naren. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 9. Mei 1887, des namiddags ten 1ure. Punten van behandeling 1. Aangehouden beslissing over het voor stel van den heer v. d. Wall Bake. 2. Voorstel van Burg. en Wetli. tot wij ziging der verordening betrekkelijk de jaarwedden van onderwijzers en onder wijzeressen. 3. Rapport van Burg. en VVeth. inzake de reorganisatie van de jongensschool le soort, met plan tot het bouwen eener school. 4. Rekesten van de heeren II. E. Van Sweden en C. Roodestein om tot makelaar te worden benoemd. 5. Voorstel tot het huren van het ge bouw dienende tot Schutterij-magazijn van de firma Van Werkhoven Co. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand ApriT '87. 1. S. van Niessel, Amersfoort. 2. Mevr. Campert, Amsterdam. 3. E. Baait, Haarlem. 4. Mej. C. Schooleman, Leiden. 5. D. Semmelink, Rotterdam. 6. Van Adom, Utrecht. 7. N. v. Beek, Schoonhoven. 8. J. van Ommen, Watergraafsmeer. 9. Letter A postkantoor, Briefkaarten. 1. li. Clockener, Bronsson, Breda. 2. G. Otten, 7 324ste STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 4 cn 5 Mei (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 05. 311, 335, 394, 510, 512,539, 554, 563, 593, 3539, 3571, 3586, 4034, 4061, 4064, 4079, 4085, 4088, 4090, 8352, 8517, 8536, 8569, 8583, 8595, 8606, 8630, 8634, 8650, 8657, 8661, 10622, 10650, 10689, 16027, 16035, 16075, 16088, 18101, 18216, 18220, 18240, 18271, 18279 en 18283. Te zamen 45 prijzen. De volgende trekkingen geschieden: 16—18,20,24—27, 31 Mei, 1-3, 7—11 Juni. Loten zijn nog verkrijgbaar. Utrecht. In een der danshuizen in de Boterstraat alhier, had j.l. Woensdag avond weder eens eene vechtpartij plaats en wel tusschen eenige genie-soldaten onderling, waarbij van beide zijden de noodige slagen werden toegediend, totdat echter opeens een der soldaten een mes trok en daar mede aan zijn tegenpartij een paar vrij ernstige wonden toebracht, zoodat deze veel bloed verloor en onmid- delijk naar het Militair Hospitaal moest worden overgevoerd. De dader werd kort daarna gearresteerd en ter beschikking van de bevoegde autoriteit gesteld. Door de politie alhier werd eene 18 jarige dienstbode aangehouden, als verdacht zich ten nadeele van haar voormaligen meester, wiens dienst zij eerst weinige dagen geleden had verlaten, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eenige gelden en snuisterijen. In de stoomhoutzagerij van de firma Berkestijn Co. in de Lauwerecht alhier, brak gisteren avond een vrij hevige brand uit en wel op den hooizolder, boven het ketelhuis en den paardenstal gelegen, Door het krachtig optreden van de brand weer, waarbij de waterleiding weder uit stekende diensten bewees, was men den brand echter spoedig meester en is alleen de hooizolder geheel en de stal gedeel telijk uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend, alles is verzekerd. Gisterenmorgen omstreeks half tien ure waren eenige kinderen in een huis in de Tuchthuissteeg aan het spelen met een brandend kaarsje terwijl de ouders niet aanwezig waren te dicht met het licht bij het gordijn gekomen, stond dit in een oogenblik in vlam. Waren de buren niet spoedig toegesneld om te blusschen, dan hadden de kinde ren zeker gevaar geloopen te verbranden. Bunschoten. Heden werd alhier in het openbaar ten overstaan van den Notaris Mr. F. Pen verkocht: Een huis te Bunschoten voor f 2900. 3,7680 Hectaren weiland voor f10460. Soest. Voor den dienst der nat. militie lichting 1887 werden ingeschreven 32 werden vrijgesteld wegens broederdienst .'.v11 wegens eenige wettige zoon 2 s kleiner dan 1.55 meter 1 14 14 18 Aandeel der gemeente in de lichting 9 Buiten oproeping9. Spakenburg. In den vroegen morgen van 18 Apiil jl. lag de vischbotter van de Weduwe Peter Bruinink alhier op de knaar in de Zuiderzee bij de aldaar uit gezette haringfuiken ten anker. Er stond daar toen 6 a 7 voet water, en er woei een stevige zuidwesten wind. Jan Bruinink oud 19 en zijn broertje Maas, oud 13 jaar, beide zonen van ge noemde weduwe, en de 17-jarige knecht Goossen Foppen, die de bemanning uit maakte» van de botter, hadden deze ver laten, om in hun bootje de fuiken te ledigen, en wilder, juist naar het vaartuig terug keeren, toen de boot door te zware lading en verkeerde besturing kantelde en omsloeg. De oudste broeder, een oppassende jongen en de kostwinner van zijne moeder, waarschijnlijk door zijn zwaar oliepak en volgeloopen laarzen belemmerd in zijne bewegingen, bleef onder water en ver dronk; maar de jongste en de knecht wisten zich lang genoeg boven te houden, om nog bijtijds geholpen te worden door de Bunschoter visschers J. van de Veen en diens knecht B. Buiting, die in de nabijheid ook bezig aan de fuiken, en het dreigend ongeval ziende aankomen, met hunne boot ter hulp snelden, en hoewel te laat komende orn den reeds bezweken oudsten broeder te behouden, toch met veel moeite en gevaar er in slaagden om den jongsten en den knecht te redden. Toen zij die redding uitvoerden, was hun eigen bootje ook zoo vol geladen met haring, dat zij, uit vrees voor om slaan of zinken, alleen den kleinen Maas er in durfden opnemen, maar den zwaar deren knecht achter de boot naar het vaartuig moesten sleepen terwijl zij daarenboven genoodzaakt waren om in verkeerde richting, dat is zonder de kop van de boot in den wind te houden, de drenkelingen te naderen, en om zich daar door bloot testellen aan hetzelfde gevaar, dat de boot van Bruinink had doen om slaan. Uit deze twee omstandigheden volgt, dat de redding door hen is ondernomen en volbracht met gevaar voor hun eigen leven. De pertinente in bovenstaanden zin afgelegde verklaringen van de beide ge redden, die hunne tegenwoordigheid van geest blijkbaar niet kwijt zijn geraakt, laten daaromtrent geen redelijken twijfel over, en volgens hun zeggen, zat de knecht van van de Veen in de boot te schreijen, omdat die dacht ook zelf te zullen verdrinken. Overigens worden hunne opgaven, zoo ver dit kan, volkomen bevestigd door den havenmeester J. L. Raaijen, die bij hun verhoor tegenwoordig was, en die ook uit een door hem bij andere visschers die op dat oogenblik in die buurt waren, ingesteld onderzoek met voldoende zeker heid kan opmaken, dat het door de ge redde jongens gegeven omstandig relaas van het ongeval, volkomen juist is. De Burgemeester deelt dan ook in de overtuiging, dat de Bunschoter visschers met eigen levensgevaar een kloeken daad verricht hebben, waarvoor zij op eene eervolle ondeischeid.ing aanspraak hebben verworven, en beschouwt dit treuiig on geluk als een nieuw bewijs voor de noodzakelijkheid, dat het besturen van de vischbotters en vooral ook van de bootjes bij het dikwijls gevaarlijke en steeds veel zeemanschap vorderende op halen van de haringfuiken, niet aan nog te onbedreven handen mag toevertronwd worden. Bij het graven in een oud landgoed te Forst in Duitschland, vonden de ar beiders de geraamten van een man en een paard, daarbij lagen een degen en een krijgshelm van 50 cM. hoogte. Dit is een belangrijke historische vondst, daar hierdoor bewezen is dat in vroegere tijden personen in wapenrusting met hun paard werden begraven. Uit munten, ook by de geraamten gevonden, weet men dat deze gewoonte dagteekent uit de 10e of 11e eeuw. Hoe Chinezen eten. De Chineezen beschouwen de maag als de bron van alle intellectueel leven en daarom gaat de dikste man bij hen door voor de wijste. Zij meenen dat vreemdelingen naar China komen orn te eten, omdat zij in hun eigen land niet genoeg krijgen. Het wordt bij hen beschouwd als een bewijs van groote beschaving, een gast op elk uur van den dag ten eten te noo- digen. Slechts die Chineezen, die een gezin hebben eten thuis, de anderen in restauraties. Zij dineeren meestal twee malen per dag, het eerste een uur nadat zij opstaan, het andere tusschen twee en drie uur 's middags. Rijken ge bruiken drie of vier maal iets. Dikwerf eet alleen de vader vleesch, terwijl de overige leden van het gezin zich met rijst mogen behelpen. Menschen van geld hebben koks, die, even als geleerden, een diploma van bekwaamheid moeten hebben. Zij gebruiken geen tafellakens, servet ten, messen, vorken, lepels borden of glazen. In plaats van servetten gebrui ken zij zacht papier, dat ook voor hand doeken gebezigd wordt. In plaats van vorken gebruiken zij houtjes. De vrouwen zitten nooit aan met de mannen. Ge durende het diner wordt steeds gerookt en over niets anders wordt gesproken dan over de wijze om een heerlijk maal te bereiden. Eene «dame", te 's-Hage, die in af wachting van over de grenzen gebracht te worden, verblijf hield in het Huis van Verzekering, werd door de «dame", bij wie zij in dienst was geweest, beschul digd van diefstal van een gouden horloge met dito ketting. Werkelijk bleek bij onderzoek, dat de beschuldiging waarheid bevatte. Uit de tournure harer japor. kwamen de vermiste voorwerpen terecht, zoodat de deern nu voorloopig niet naar haar heimath zal terugkeeren. Te Cadzand is dij den landbouwer Cysouw, tegelijk met 11 anderen, een kuiken uitgebroeid met 3 pootende overcompleete poot zit waar de staart moet zijn het diertje heeft twee dagen geleefd en na zijn dood is het opgezet, zoodat deze zonderlinge afwijking voor belanghebbenden nog te zien is. 1 Het zonderlingste is, dat een der gewone pooten slechts twee teenen heeft, terwijl aan de overcompleete poot vijf teenen zittenoverigens is het diertje goed ge vormd. MiddCt Een logementhouder te Woensel was, omdat hij in zijn etablissement geen nachtregister gehouden had, tot vier da gen arrest veroordeeld. Met het onnoo- zelste gezicht meldde hij zich bij den cipier aan, bij zich hebbende eone toilet doos, voorzien van de noodige artikelen. Daar dit echter achtcidocht wekte, werd den man de doos ontnomen, en bij on derzoek bleek, dat door versch aange bracht soldeersel een tweede bodem was gemaakt. Er kwamen een 25 sigaren, een spel kaarten en een (link stuk kaas te voorschijn, zeker door den logement houder medegenomen, om den tijd in de gevangenis aangenaam door te bren gen. A\ R. Ct. Eergisternacht zou, meldt men aan de Tijd, te Baardwijk bij een pas gehomo logeerd graanhandelaar door inbraak ge stolen zijn een belangrijke waarde aan contanten, waarmede gister de percenten waarvoor geaccordeerd was betaald zouden zijn geworden. Het zal misschien aan de velen, die deelgenomen hebben aan de feestelijk heden, ter herdenking van den 70sten verjaardag van Z. M. Willem III, koning der Nederlanden, niet onaangenaam zijn te vernemen, op welke wijze de eerste verjaardag van koning Willem I in deze stad gevierd is. Misschien valt er uit deze mededeeling voor volgende gelegenheden nog wel een en ander te leeren. Door den Raad der stad werden daaromtrent de volgende bepalingen vastgesteld. Op alle publeke gebouwen, molens en schepen zullen voor het aanbreken van den dageraad de vlaggen worden uitge stoken. Van 89; van 121van 4—5 of van 56 uur zal het klokkenspel zich doen hooren. Om half tien ure zullen alle autoriteiten, zoo civiele als militaire, zich naar het stadhuis begeven, om ge zamenlijk ieder naar de kerk zijner be lijdenis te gaan. Na de godsdienstplech tigheid zullen deze autoriteiten zich be geven naar de woning van den heer Commissaris van 't kwartier, ten einde aldaar hun gelukwenschen aan te bieden. Tegen vier uur zal om eenige prijzen in den zoogenaamden cocanje-mast worden geklommen. Des avonds zal een meer dan gewone illuminatie van alle publieke gebouwen plaats hebben, en vuurwerken worden afgestoken. Gezamentlijke auto riteiten, zoo civiele als militaire, zullen tot een vriendschappelijken maaltijd wor den uitgenoodigd. Staat der onkosten, welke zal beloopen de viering van het verjaaringsfeest van Z. K. II. onzen Souverein op den 24 Aug. 1814. Het opzetten en afhaalen der vlaggenf 10 Het luyden der klokken - 6 Aankoop van oly - 36 Huur van illuminatie-glazen - 10 Nieuwe lampjes- 40 Onkosten aan houtwerk - 22 Spijkers en yzerdraad - 16 Dagloonen- 58 Onkosten der cocanjemast - 18 Yzerwerk- 14 Prijzen aan de mast - 40 Onkosten der vuurwerken - 200 f400—:— Aldus voorgedragen door den Burge meester der stad Amersfoort, den 17 August. 1814. R. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT*, Gelet op de slotzinsnede van art. 22 der wet van den 25 April 1879 (Staats blad no. 89) tot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen Brengt ter openbare kennis, dat eene opgaaf van de vastgestelde belastbare opbrengst, ingericht overeenkomstig art. 19 der genoemde wet, betreffende de kadastrale gemeente Amersfoort, op de Secretarie voor eenieder ter inzage ligt. Amersfoort, den 4. Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 9. Mei aanstaande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 5. Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2