NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ïervloekt en Verstooten. N. 40. Woensdag 18 Mei 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. advertentien: F euiilet on. w AMEHSFOOKTSCIE COUBANT. Per 3 maanden 1.Pranco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Maandagmorgen half negen uur vertrokken HH. MM. de Koning en de Koningin en het prinsesje met gevolg naar het buitenland. H. fi. M. M. reisden onder den naam van graaf en gravin van Buren, en zullen te VVildungen weder intrek nemen in het hotel Göcke. Het gevolg bestaat uit deheeren: baron Sirtema van Grovestins, adjudant van dienst, kapitein de Ranitz, secretaris, jhr. Vegelin van Claerbergen, referenda ris van het kabinet. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op den 23 Mei. Naar men ons meldt, zal Zr. Ms. schroefstoomschip Ie kl. Zilveren Kruis met spoed worden gereed gemaakt, om, evenals Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen, in het najaar naar Oost-Indië te vertrekken. Van het plan, om eerstge noemde bodem gedurende de zomermaan den in de Noordzee te doen kruisen, moet in verband daarmede, zijn afgezien. D. v. Z.-H. De onderhandelingen, te Parijs gevoerd, namens en door de Hoofd-Com- missie der Tentoonstelling van Voedings middelen hebben thans tot een uitslag geleid, waarvan hetgroote gewicht kwalijk kan worden onderschat en die zeer de aandacht verdient, vooral van sommigen onzer iudustriëelen. Op verzoek van den Minister van Koophandel, den heer Locroy, zijn door de Parijsche Kamer van Koophandel alle andere Fransche Kamers verzocht de tentoonstelling krachtig te ondersteunen. Het gevolg daarvan is geweest de benoe ming eener Commissie, samengesteld als volgt: Eerc-Voorzilter de heer M. J. H. van Lier, Consul der Nederlanden Voor zitter de heer Prevet, deputé (en voor zitter der afdeeling produits alimentaires voor de groote tentoonstelling in 1889); Onder-Voorzitter de heer Marguéry; ledende heeren Jules Lomdart, bekend chocnlade-fabriekant, Lucien Fontaine, van de groote firma Joret, Paul Foucher (suikerraffinadeur), Gadriël en Chapus. Deze heeren vertegenwoordigen allen groote en algemeen bekende firma's en Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. allen hebben beloofd ook voor hunne firma's ten toon te stellen. Zij hebben het recht van assumptie en zullen daar van gebruik maken om nog eenige be kende huizen in de Commissie op te nemen. Daar geen dezer firma's lange voorbereiding noodig heeft, kunnen hunne inzendingen spoedig worden verwacht. De goede uitslag van deze pogingen is vooral te danken aan de onvermoeide, welwillende tusschenkomst van den heer van Lier. Iedereen, tenminste die 't betalen kan, eet gaarne een (met boter) ge smeerde boterham. En als men dan de boter duur betaalt dan wil men ook goede waar voor zijn geld hebben en zich dus niet nagemaakte voor natuur boter in de handen laten stoppen. Mocht dit al eens gebeuren, dan kan de winkelier 't ook niet altijd helpen. Immers 't is een feit, dat kunstboter met echte boter vermengd of aan echte boter gelijk gemaakt, als het melk-voortbreng- sel aan de markt wordt gebracht. Dat zegt niet de eerste de beste prut telaar of de hoterkoopman, die van de concurrentie der margarine te lijden heeft, maar dat is uitgemaakt door de officiëele commissie die in September door de Nederlandsche Regeering aan het werk is gezet, om iets aan de hand te doen tot opbeuring van den landbouw. Die talrijke vergadering heeft zich ook beziggehouden met de knoeierijen in den boterhandel en liet slot daarvan is ge weest, dat zij tot bescherming van den Nederlandschen boterhandel, die door verschillende knoeierijen en bedriegerijen een slechten naam heeft gekregen, er toe is gekomen aan de Regeering een wet te verzoeken, waarin zij de volgende bepalingen onmisbaar acht: Geen ander artikel is te beschouwen als boter dan dat, hetwelk uitsluitend uit melk getrokken is. Namaaksels van boter mogen niet in den handel worden gebracht. Op de vaten of verpakkingen van die namaaksels mag de naam van boter in geen geval voorkomen. De naam, die de handelaren in kunst boter voor die waar zullen kiezen, moet in hunne winkels of verkoopplaatsen dui delijk het publiek in het oog vallen. Op de botermarkten mag het plaats vervangend artikel in het geheel niet verkocht worden of komen. De politie moet zorgen dat al die voorschriften en verbodsbepalingen worden nagekomen. De algemeene vergadering der Ver- eeniging van Nederlandsche Letterkun digen zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam den 4. Juni. De paardentram Hilversums'-Grave- lar.d is voltooid. Aanstaanden Zondag ge schiedt de proefrit, waaraan, behalve commissarissen en autoriteiten, eenige genoodigden zullen deelnemen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche jachtvereeniging Nimrod heeft de heer lijke jacht van Groenloo gehuurd, ten einde daar eene inrichting tot dressuur en huisvesting van jachthonden in het leven te roepen. Het gerucht, als zou de Pruisische regeering het verbod tot invoer van vee uit Nederland opgeheven hebben, be vestigt zich niet, Te Kranenburg en Venloo staat eene groote menigte vee, door koop lieden voor Pruisen op de Zwolsche en andere markten aangekocht, waarvan de invoer door de Pruisische Regeering niet wordt toegelaten. Men schrijft uit Veendam ïPink- steren nadert en men begint reeds ijverig te werken aan en maatregelen te nemen voor de grooten feesten, die alsdan zullen plaats hebben. De vereeniging Volks vermaken is druk in de weer met de organisatie van den grooten allegorischen optocht. Voor geleide, eerewaciiten te paard enz. zijn reeds de personen aan gewezen, en ook voor de vervulling van de vele rollen en verschillende functiën hij dien optocht; vooral voor de Hotten- totten-, Boschjesmans-, Eskimo's-rollen en dergelijke meer, zijn tal van candi dates" Me vrouw M.Douwes Dekker Schepel, de echtgenoote van Mullatuli, heeft de ïOnafgewerkte blaadjes" gevonden op Multatuli's schrijftafel, gezonden «aan hen die hij liefhad, of die hem liefhadden en waardeerden hij zijn leven, daarbij verzoekende dat men deze bladzijden, waaraan het fiat van den auteur ont breekt, niet overgeve aan de publieke pers. Want zij kon deze laatste uitingen- een brokstuk slechts, en onafgewerkt naar zijne meening, maar daarbij zoo aandoenlijk sprekend niet aan het groote, gevoellooze publiek overgeven." Zaterdagavond zag de politie te Rotterdam zich weder genoodzaakt een paar sociaal-democraten tijdelijk in het bureau op de Kaasmarkt te hergen, ten einde hen te beschermen tegen het publiek op de Hoogstraat, dat hen te lijf wilde. Het "waren nog wel, naar men zegt, een paar hoofdmannen van de partij. De kerkeraad van Voorthuizen heeft, in opdracht van hen, die op het Congres der anti-synodalen vereenigd waren, de oproepingsbrieven voor «het Synodaal Convent" verzonden. Daarbij wordt tevens in overweging gegeven, zoo mogelijk op Hemelvaartsdag, of anders op later te bepalen dag, een dank-, vasten- en bededag te houden. De werkzaamheden aan den Oos terstoomtram te Wageningen vorderen goed. De aansluiting moet 15 Juni gereed zijn, en niet 25 Mei e. k. Blijkens een schrijven van den geneeskundigen inspecteur van Noord- Holland, dr. Dozy, is te Amsterdam een tweejarig ongevaccineerd kind aan de pokken overleden. De besmetting is overgebracht uit Antwerpen, vanwaar een moeder met een zeer jeugdig kind, dat «uitslag" had, onlangs naar Amster dam gekomen is; de ouders hadden ver zuimd een geneesheer bij dit kind te roepen. Twee andere tweejarige onge vaccineerde kinderen zijn nog lijdende aan pokken. Hoewel de twee huizen be woond worden door 10 of 12 gezinnen, werd tot nog toe, behalve de twee onge vaccineerde kinderen, slechts eene 50- jarige vrouw door gewijzigde pokken, in lichten graad, aangetast en bleven de gevaccineerde kinderen vrij. Het aantal kinderen in Amsterdam, dat nog niet gevaccineeid werd, omdat de kinderen, volgens het oordeel van de ouders, nog te jong zouden zijn, is echter groot ge noeg om ernstige vrees te verwekken, voor uitbreiding der ziekte. Het meest afdoende middel om zulks te voorkomen is, schrijft dr. Dozy, vacci natie en re-vaccinatie. Gezonde kinderen kan men gerust laten inenten vöör dat zij tanden krijgen. Zelfs kinderen van weinige weken oud ondervinden daarvan geenerlei nadeel. Men zorge slechts voor goede vaccine, liefst afkomstig van het kalf en die is immers gratis verkrijgbaar. Uit Roermond en andere nabij de grenzen gelegen plaatsen komen weder klachten over liet bekende misbruik, dat sommige patroons maken van liet waarde verschil van Nederlandsche centen en Belgische 2 centimes-stukken, alsook van Duitsche pasmunt. De prijzen der rechtstreeksche plaatsbiljetten in verkeer tusschen stations N. fi. S. en stations van het Noordernet der Staatsspoorwegen via de Bilt Zwolle worden, rnet ingang van 20 Mei a. s., zoowel voor enkele reis als voor retourbiljetten aanmerkelijk verminderd, zooveel mogelijk in overeenstemming met de prijzen over de route Stavoren Enkhuizen. Voor de 43 plaatsen als adelborst aan liet Kon. Instituut voor de Marine te Nieuwediep, zijn 167 adspiranten. Door B. en W. van Tiel is een voorstel bij den Raad ingediend ter ver vanging van het progymnasium dooreen volledig gymnasium. Alle desbetreffende stukken zijri tevens ter visie gelegd voor de Raadsleden, zoodat deze voor Tiel en omstreken zoo belangrijke zaak zeer spoedig aan de orde zal gesteld worden. Op de Postzegel-tentoonstelling te Antwerpen zijn bekroond de volgende Nederlandsche inzenders: K. F. Manus, te Amsterdam, 1 zilveren medaille en eervolle vermelding; De Beer, te Utrecht, bronzen medaille; Joh. Rijkx, te Kampen, bronzen medaille; Crayenlioff, burg. van Kinderdijk, bronzen medaille. den Trompenberg nabij is Zondagmiddag ongeveer Achter Hilversum, lialfdrie door eene nog onbekende oorzaak brand ontstaan in een boschje aan den Spijkerpolder. Door den feilen N. O. wind aangewakkerd, bestond er groot ge vaar bij verbreiding voor den geheelen 12) Van waar was Langiewicz geko- men? Hoe was hij met Dewbinsky's omstandigheden zoo nauwkeurig bekend? Voor Dewbinsky's was dit een onoplos baar raadsel, maar de zekerheid stond plotselings voor zijn geest dat hij Anka verlaten moest. De geheime bond riep; er was geen uitvlucht! En hoe zijn hart ook bloedde hij moest weg 1 Lang bleef hij nog peinzend staan. Moest hij toch blijven en der jonge vor stin zijn hart aan de voeten leggen? Het was een moeielijken strijd dien hij met zich zeiven streed. «Neen," riep hij eindelijk, «ik moet evenwel weg, en dan is het beter dat de bekentenis mijner liefde achter wege blijft, dan dat ik u met mij in het verderf slepeIk wil uw hemel niet ver duisteren, want van den oogenblik af, dat ik het zwaard opneem, ben ik vogel vrij en aan den dood gewijd! Gij zult mij misschien weldra vergeten en met Seniawitsch huwen." Hij balde krampachtig de handen en drukte ze tegen zijn koortsig voorhoofd. «Vaderland 1" riep hij vervolgens vast be raden, »ik breng u een offer, grooter dan mijn leven mijne liefde!" Met vasten tred ging hij op het kas teel toe, waar men hem reeds verwacht had. «Mijnheer de graaf schijnt zich thans uit verveling aan de poëzie te wijden," spotte Seniawitsch, «en wilde waarschijn lijk den fraaien avond alleen genieten." «Ik bemin en waardeer de poëzie," antwoordde Dewbinsky kort, ïmaar in den tegenwoordigen tijd past slechts de man de daad »Dat meen ik ook." antwoordde de vorst met een veelbeduidenden blik op Seniawitsch. «En zou poëzie niet met krachtige daden te vereenigen zijn?" deed Senia witsch opmerken. «Zie bij voorbeeld den Duitschen dichter Theodor Körner; zijne poëzie bezielde de Duitsche jongelingschap tot den vrijheidskamp en hij zelf viel als strijder voor zijn vaderland 1" Dewbinsky wilde antwoorden, maar de vorst voorkwam hem, door schertsend Seniawitsch te vragen, of hij zich in den laatsten tijd te Warschau met Duitsche literatuur had bezig gehouden. Seniawitsch scheen door deze vraag eenigszins van zijn stuk gebracht; hij vermoedde er waarschijnlijk meer in dan de vorst er mee wilde uitdrukken- Anka was den geheelen avond door tamelijk stil, eenerzijds kon de terugkomst van graaf Seniawitsch haar ontstemd heb ben, anderzijds had zij, hoewel Dewbins ky zijn inwendige opgewondenheid poog de te verbergen, deze toch opgemerkt, en zonder te weten waarom, had een anstig gevoel haar overweldigd, hetwelk zij niet kon afwerpen. Dewbinsky vertrok heden iets vroeger dan gewoonlijk. Bij het afscheid toen hij den zielvollen blik van Anka ontmoette, moest hij al zijn mannelijke kracht bij een verzamelen om zich niet te verraden. En toch scheen het hem onmogelijk dat hij voor de laatste maal deze liefelijke gelaatstrekken gezien, dat hij voor de laatste maal hare liefelijke stem gehoord zou hebben. Terwijl Dewbinsky van de twee dames afscheid nam, stond Seniawitsch in een hoek van het salon en sloeg de kleine groep gade. Een boosaardige vreugde flikkerde een kort oogenblik in zijn ste kende oogen en om zijne lippen speelde een tevreden glimlach. VI. Den volgenden morgen begaf Anka zich in het pauk, om, zoo zij zeide, de fris- sclie morge/ geht te genieten, meer echter om met (ivuro gedachten alleen te zijn. Het gedrag van Dewbinsky bij het af scheid nemen van gisteren was haar zonder ling voorgekomen en met het fijn instinct der liefde begreep'zij, dat de graaf, van wien zij wist welk een politieke rol hij vroeger te Warschau gespeeld had, treu rige berichten van zijne landgenooten ont vangen had. Zich aan die gedachten over gevende had zij zich op de steenen bank in een boschaadje neergezet, aan hare voeten lag haar trouwe geleider, een prachtige dog, die met schrandere oogen, als vragend tot zijne meesteres opzag. Plotseling verkondigde een zacht grom men van het waakzame dier het naderen van vreemde peisonen, en juist wilde Anka zich verwijderen, toen zij Seniawitsch in druk gesprek met een tuiriiersknecht op de plek waar zij zich bevond zag aan komen. Over welke gewichtige zaak kon de graaf met den knecht te spreken hebben? Een wenk met de hand en een zacht woord brachten den schranderen hond tot zwijgen, en om den graaf niet te ontmoeten begaf zij zich naar den tegen over liggenden uitgang van het boschje. Maar de kromming van het pad moest haar spoedig aan de oogen van den graaf verraden, en derhalve besloot zij achter het struikgewas te treden om hem en zijn geleider te laten voorbij gaan, een besluit dat nieuwsgierigheid en achter docht voor de oogmerken van den graaf spoedig geheel tot rijpheid brachten. Langzaam naderden beiden. De graaf sprak met onderdi likte stem, zoodat men zijne woorden niet verstaan kon. En niet eerder dan toen beiden hij de stee nen bank, op welke Anka zoo even ge zeten had, stil hielden, kon zij liet gesprek hooren. «Dus morgen nacht," klonk de stem van den graaf, «zal hij eene poging tot ontvluchting beproevenonthoud goed, morgen te middernacht, achter de dorps kei k is de samenkomst." «Ja, mijnheer de graaf." «Ge begeeft u heden naar Dubrovica en deelt dit den aanvoerder der kozak ken mee maar wees voorzichtig dat hij je niet ziet. Zoo verhinderen wij de vlucht van den graaf en bewijzen onze regeering een gewichtige dienst." En in gedachten voegde hij er bij «de kozakken zullen, indachtig het hun door Murawieff gege ven bevel, met den Pool niet veel om standigheden maken en hem als een hond neerschieten." De knecht scheen tamelijk goed te begrijpen, dat het den graaf meer om

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1