BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Trompenberg. Gelukkig echter snelden de in de nabijheid wonende werklieden Van der Klis en Zwarts naar de plaats des onheils en wisten door groote inspan ning en doeltreffende maatregelen ver dere uitbreiding van het vuur te keeren. Toen de in aller ijl uit het dorp ontbo den manschappen met schoppen aankwa men, was de brand reeds gestuit en het gevaar voor uitbreiding geweken. Een oppervlakte van ongeveer '/j are heide, laag sparren- en kreupelhout is door de vlammen vernield. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: «Het eene jaar verschilt niet veel bij het andere. Als men meent dat de lang gerekte winter voorbij is en de lente aanbreekt, ontstaat er, bij zoelte van enkele uren, onweer, en de koude, die men vergeten achtte, neemt weer de overhand. Voor een paar weken had men daarbij eene bijmaan waargenomen. Het is bekend, dat verschijnselen als bij zonnen en bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zon en maan op tallooze ijskristallen, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondi gen. De raad werd daarbij gegeven de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar het noorden, waarbij hij hard begon te blazen en de beruchte koude Meidagen bezorgde. Het is nu sedert veertien dagen over geheel Europa veel te koud en men vraagt elkander daarbij af of de geleerden het nu ernstig rneenen, dat de aardkorst hoe langer hoe meer afkoelt. Ook heeft het niet aan nachtvorsten ontbroken. Dat hierbij de toch reeds achterlijke groei stilstaat en de snijdende wind aan het pas ont loken groen en de bloemen schade doet behoeft geen betoog. Niet zonder reden wordt er van een voortreffelijk fruitjaar gewag gemaakt en daarvan geeft o. a. de Betuwe hoog op. De kersenboomgaarden prijken met eene weèrgalooze pracht van bloesems de perenboomen gelijken één bloemrui ker en de appelboomen beloven niet minder. Maar het is te hopen dat van de kersen, de peren- en appelboomen naar evenredigheid ook een zoo over- vloedigen pluk kan gedaan worden. Er ligt tusschen den bloei en den oogst nog een tijdsbestek waarin veel van de te verwachte vrucht kan verloreu gaan Men kan geen hei! roepen, zegt men voordat men over de brug is." Dezer dagen werd medegedeeld dat er ongeveer f6 aan papier zou zijn verschreven voor eene aanmerking der Rekenkameropdevordering van een officier van gezondheid, en wel over de vraag of die officier al dan niet in uniform ge reisd had. Thans meldt de Avondpost dat uit een door haar ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de geheele zaak hierop neer komt Bij het departement van binnen- landsche zaken werd de genoemde vor dering van de Rekenkamer terug ont vangen, met verzoek om inlichtingen of de officier in uniform of in burgerklee- ding had gereisd, hetgeen invloed heeft op de in rekening te brengen reiskosten, en welk verzoek gegrond was op het reistarief. Het departement wende zich tot den declarant en deze trok zijn vor dering vervolgens in. Door deze administra tieve ha ndelingkunnenslechtseenige vellen papier, eenige enveloppen en een stukje lak verbruikt zijn. Volgens de Zw. Ct. is hoogstwaar schijnlijk nog eene promotie ophanden bij het wapen der artillerie en bij den generalen staf. Bij beide zijn nog benoe mingen van hoofdofficieren te wachten. In verband hiermede schijnt de luit.- kolonel Eland, directeur van de krijgs school, bestemd om op te treden als commandant van het corps genietroepen te Utrecht, en zal deze vermoedelijk aan het hoofd der krijgsschool worden ver vangen door den luit.-kol. van den staf Kool, het vroegere lid der Tweede Kamer eigen voordeel dan om het belang der regeering te doen was, want toen de graaf zijne beurs opende en hem geld gaf, hield hij met de onbeschaamdste tronie ter wereld nog een poos de hand op, zeggende «Mijnheer de graaf, de Pool zou mij zeker het tienvoudige geven, zoo ik eerst tot hem wilde gaan en hem waar schuwen." «Schurk!" riep de graaf opstuivend; maar hij bedacht zich spoedig en terwijl hij er nog een roebel uit zijn beurs bij legde, antwoordde hij «Ge krijgt het dubbele, zoo ge mij overtuigd hebt, dat ge je boodschap be hoorlijk uitgevoerd hebt." «Mijnheer de graaf zal met mij te vreden zijn." Met deze woorden verwij derde zich de knecht en de graaf in verschillende lichting. Een oogenblik later trad ook Anka van achter het kreupelhout te voorschijn; zij had al haar zelfbeheersching te baat genomen, om zich niet te verraden. Het gesprek dat zij gehoord had, had haar nopens den ernst van Dewbinsky's gelaat op den vorigen avond verklaring gegeven en haar tegelijk de grootte van het gevaar doen kennen, hetwelk haar redder te gemoet ging want zij wist uit Dewbinsky's eigen mond, dat een mis- voor het district Arnhem. Een viertal kapiteins, verdienstelijke officieren, wor den genoemd als a.s. majoors, waarvan twee bij de artillerie en twee bij den staf. In de vorige week is te Apeldoorn geopend een wedstrijd van voorwerpen op timmer- schilder- en smidsgebied, vervaardigd door gezellen of bazen, die alleen werken en in die gemeente wonen. Zij is uitgeschreven door het departement Apeldoorn van de Ned. Maatsch. tot bevordering van Nijverheid. Als eerste proef is ze niet slecht ge lukt; vooral in het schildersvak waren goede inzendingen waar te nemen. Bij een kleprenmagazijn te Am sterdam zijn 48 uniformen voor «Saved Sinners" besteld door de compagnie van het verlossings-Ieger aldaar, naar men zegt, ten behoeve van nieuw geworven manschappen. De uniform voor ons land is aldus vastgesteldblauwe pet met roode bies en kenteekenen van den rang; roode wapenrok met dubbele rij groene knoopen, versierd met eene in groen gestikte afbeelding van een zandlooper, en voor de borst het zinnebeeld van het Leger des Heills; een vlammend vuur, waaronder in letters «Bloed en Vuur". Ook de onderkleeding is uniform, doch deze draagt de initialen L. d. H., terwijl de bovenkleederen met S. S. gemerkt zijn. Op opzienbarende wijze maken de Kreuzzeilung, die tot de hoogste mili taire klingen in Duitschland, en de Post, die tot het ministerie van financiën in nauwe betrekking slaat, tegelijkertijd scherpe beschouwingen openbaar over het mobiliseeren van twee Fransche le gercorpsen, waartoe generaal Boulanger in den herfst wil overgaan. De Kreuzzei- tung zegt: «De toekomst van Frankrijk schijnt zeer onzeker; daardoor verkrijgt de voorgenomen mobilisatie eene zoo groote beteekenis voor Duitschland, dat dit Rijk ter wille zijner zekerheid ge dwongen wordt verdedigingsmaatregelen te nemen. De machthebbenden in Frank rijk zullen er zich niet over behoeven te verwonderen, als in de hooge militaire kringen te Berlijn eene eventueele ver sterking op voet van oorlog van de ge heele Duitsche troepenmacht in de Rijks- landen overwogen wordt. Wellicht zullen de heeren in het Fransche ministerie zich nog eens ernstig beraden, alvorens den eersten stap te doen tot den oorlog." In België zijn de werkstakingen weer in vollen gang. Het aantal werkstakers in de kolenbekkens wordt op ruim 2000 geschat. Uit Henegouwen hebben ver scheidene industriëelen militaire hulp ge vraagd 5000 man troepen liggen te Brussel gereed. De werkstaking breidt zich uit en neemt een dreigende houding aan. Troepen en burgerwacht zijn gereed voor mogelijke wanordelijkheden. De gouverneur van Henegouwen heeft in de steden van het mijrjdistrict eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt: «Nu de arbeid verlevendigt, trach ten opruiers opnieuw eene werkstaking te doen ontstaan. Zij willen die zelfs met geweld opdringen. Doch hunne kui perijen zullen krachtdadig onderdrukt worden. De bevolking kan rekenen op de afdoende en werkdadige tusschenkomst der overheid. Wat ook gebeuren moge, voor orde, rust en handhaving der vrij heid zal gezorgd worden." Te Tilleur (in het bekken van Luik) is in eene gehouden bijeenkomst, aan welke tal van arbeiders deelnamen, be sloten, dat er Donderdag a.s. tot eene algeineene werkstaking in het bekken van Luik zal worden overgegaan. «Ik was gisteren eenige uren te Ant werpen," schrijft de Belgische correspon dent van het Dgbl. «De handel klaagt er zeer. Er is volslagen stilstand in den lukte poging ter ontvluchting hem het leven zou kosten en hieruit leidde zij zeer juist af, dat Seniawitsch van deze om standigheid gebruik wilde maken, om zich zijn tegenstander op een gemakke lijke wijze van den hals te schuiven, ja, dat hij misschien zelf op een of andere wijs Dewbinsky tot ontvluchten aan spoorde. Maar hoe den graaf bekend te maken met het gevaar, dat hem bedreigde Moest zij een bode naar Dubrovica zen den Welken? Kon zij een der bedien den vertrouwen En zoo hij haar be droeg? Bliksemsnel verdrong in haar brein de eene gedachte de andere Zoo was zij weder in het huis terugge keerd en overlegde of het niet het best ware hare ouders de gedane ontdekking mee te deelen en zich aan hun raad te onderwerpen. Daar trad de kamenier binnen en berichtte, dat de stalmeester liet vragen, welk paard de vorstin straks voor de wandeling begeerde, wijl haar gewoon rijpaard aan de hoef gekwetst was en voor heden niet te berijden was. Anka dacht een oogenblik na. «Verzoek den stalmeester bij mij te komen," zeide zij vervolgens. «Hij wacht buiten." «Des te beter; roep hem binnen." Eerbiedig buigend verscheen de ge- graanhandel. Op de Antwerpsche markt houdt men zich tegenwoordig hoofdzake lijk met handel op speculatie bezig; dat is een gevaarlijk spel." In het Engelsche Lagerhuis zeide Sir Ferguson dat de weigering om officiëel aan de Parijsche tentoonstelling van '1889 deel te nemen, een gevolg is van de overweging dat een deelneming minder geschikt kan geacht worden waar het de herdenking geld eener staatkundige ge beurtenis in een vreemd land, waarom trent aldaar verschil van gevoelen be staat. In het Hoogerhuis zijn bij de artikels- gewijze beraadslaging over het wetsont werp op het Iersche grondbezit de eerste twintig paragrafen, na een debat van zeven uren, zonder belangrijke wijziging, aangenomen. De heer Chamberlain zegt in een open baar gemaakt particulier schrijven o. a. dat reeds de schaduw van de Iersche drangwet, naar hij van alle zijden ver neemt, gunstig werkt, daar een aantal van de ergste rustverstoorders óf Ierland óf althans het district, waar zij agiteer den, verlaten. Voorts zegt hij nog, dat de tactiek der oppositie in het Lagerhuis ten opzichte van de dwangwet ten volle den naam van obstructionisme verdient. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn, vergezeld van den grootvorst-troon opvolger en grootvorst George, naar Zuid-Rusland vertrokken. Volgens een particulier bericht werden de vijf hoofdschuldigen van hen, die deel namen aan den moordaanslag tegen het leven des Czaars, op 13 Maart jl., eer gisteren terechtgesteld. Zondag 22 Mei wordt de dienst in de llemonstranlsche kerk waargenomen door Ds. Hooijkaas, predikant te Rot terdam. Morgen, Donderdag, zal de Gods dienstoefening der Viije Gereformeerde gemeente des voormiddags half tien en des namiddags te twee ure geleid wor den door Ds. Groeneweg van Rotterdam, en Zondag, den 22. Mei a.s. zal in die zelfde gemeente des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure optreden den heer Vaarlies van Dordrecht. Door de arrond. rechtbank te Utrecht werd j.l. Maandag K. v. D. alhier, be klaagd van mishandeling van R. K. huis vrouw van M. v. d., veroordeeld tot f5, boete subs. 3 dagen hechtenis. H. de G. wonende te Spakenburg, be schuldigd van mishandeling in 't openbaar van een paard, alhier gepleegd, kreeg 10 gulden boete, «ubs. 5 dagen hechtenis, In de Zaterdag jl. gehouden ver gadering van het Heemraadschap de rivier de Eem enz., is met algemeene stemmen tot Heemraad in het 2e District herkozen de heer Jhr. Mr. H. J, L. Sasse van Ysselt. Met het bevel over 't escadron or- donnancen alhier zal worden belast de ritmeester J. G. Blauw van het le re giment huzaren, thans te Deventer in garnizoen. De majoor L. B. Loeff, wordt niet, zooals wij in een vorig nummer melden naar Venlo, doch naar Haarlem verplaatst. De derde aflevering van het Tijd schrift voor Geschiedenis, welke jl. Maan dag verscheen bij den uitgever dezer Courant bevat het volgende: Bulgarije en de Oostersche quaestie door F. J. L. Kramer. Het Leenstelsel door Dr. Matthée Valeton. Het tijdelijk karakter der Unie van Utrecht door J. Trosée. De bronnen der namenvorming door Aug. Gittée. MededcelingenThemis Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd door F. De Bas Frederik de Groote noemde. «Niet waar, ge zijt een Duitscher?" vroeg hem de jonge vorstin in zijne moedertaal. «.la, doorluchtigheid." «Welk van onze paarden is de beste looper «Stellig Betsy." «Goed, laat ze heden zadelen en ik wensch dat gij mij vergezelt." «Maar, doorluchtigheid, Betsy is ook het wildste dier, en ik kan moeielijk de verantwoordelijkheid op mij nemen, zonder verlof van mijnheer uw vader..." «Goed," viel zij hem in de rede. «Dat verlof zal ik je verschaffen en dan zijt ge van alle verantwoordelijkheid ont heven," met een handbeweging werd de stalmeester ontslagen. Spoedig stond, zooals Anka gewenscht had, het paard gezadeld op de binnen plaats als fluweel glinsterde het gladde zwarte haar in den zonneschijn en de rijknecht had moeite het fraaie dier te beteugelen, Trotsch wierp het den fraaien kop in de hoogte ongeduldig in den toom bijtend, danste het in de rondte en scharrelde met de voorhoeven in den grond. De vorstin openbaarde hare vrees dat haar dochter een ongeluk kon over komen, maar de vorst was verheugd als kroonprins De infanterie-takliek der oude Zwitsers. Beantwoorde vragen: Het groot privi legie De vrede van Parijs in 1784 Het wapen van Hongarije. Wij vernemen van den uitgever dat de eerste jaargang van dit Tijdschrift is uitverkochtmochten wij bij de ver schijning van dit degelijk Tijdschrift eene goede gedachten koesteren over het wel slagen dezer onderneming, dat de eerste jaargang zoo spoedig zoude zijn uitver kocht gaat onze verwachting te boven. De collecte voor de gewapende dienst, Maandag II. alhier gehouden, heeft opgebracht f 72,36%. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2de helft der maand April '87. 1. Mej. Leendert, Gorinchem. 2. Mej. Lambregts, IJselmuiden. 3. Mej. W. Weerdtman, Leiden. 4. G. Rozelaar, Weesp. Verzonden geweest naar Frankrijk van het llulpk. Woudenberg. 1. Bar. Boetzelaer van Oos terhout, Cannes. 334ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 16 en 17 Mei. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van flOO. No. 18110 en 18291. Prijzen van fTO. 317, 343, 541, 542, 3547, 3583, 4037, 4095, 4099, 8369, 8567, 10649 en 16099. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 90, 313, 358, 389, 509, 516, 551, 552, 555, 3537, 3540, 3550, 3553, 3566, 3592, 3593, 3597, 4007, 4028, 4032, 4057, 8300, 8336, 8350, 8389, 8593, 8598, 8640. 8642, 8652, 8662, 8673, 10616, 14705, 14708, 16087, 16095, •18125, 18151. 18183, 18207 en 18277. Piet. Heb je het program van de so ciaal-democraten al gelezen? Jan. Neen nog niet. P. 't Is toch niet nieuw meer. Het eerste artikel begint aldus: «De arbeid is de bron van alle rijkdom en bescha ving". J. Nou, da's meer mooi dan waar ge zegd. Stond er nu nog, dat de arbeid een bron van rijkdom en beschaving is. P. Hoe bedoel je dat? J. Wel, als de menschen veel wei ken en daardoor veel verdienen, maar tevens veel verteren, dan woiden zij toch niet rijk. En de daglooner, die van den vroe gen morgen tot den laten avond voor een karig loon eentonigen arbeid verricht, helpt de beschaving, zou ik meenen, niet hard vooruit. P. Daar heb je gelijk in, er moet ook rekening worden gehouden met 's men- schengezindheid en met de omstandighe den, waaronder gewerkt wordt. J. Precies! Want als je naar goud graaft en je vindt niets, dan helpt je arbeid niet, en wie in zijn tuin een schat vindt, wordt rijk zonder arbeid. P. Luister eens naar hetgeen er nog meer in dat artikel staat. «Daar arbeid «ten algemeenen nutte alleen mogelijk is «door de maatschappij, zoo behoort aan «de maatschappij, d. i. aan al haie leden, «het gezamenlijk arbeidsproduct bij alge- «meenen arbeidsplicht, volgens gelijk «recht voor ieder naar zijne redelijker- «wijze gevoelde behoeften." over Anka's moed en stelde hare moeder gerust. Zij rijdt immers als een kunstrijdster in den circus," lachte hij, «Betsy zal zich wel aan hare meesteres moeten onder werpen." Toen Anka zich in den zadel had ge zet, liet zij haar paard eenige toeren op de binnenplaats doen en riep tot de vorstin omhoog «Zie, mama, hoe gehoor zaam Betsy is I" In hetzelfde oogenblik trad Senia witsch op de binnenplaats; toen de rijdster hem gewaar werd, groette zij haastig met de hand hare ouders en rende van de binnenplaats naar buiten, gevolgd door den stalmeester. Zij vreesde dat Seniawitsch haar zou volgen en in dat geval ware alles voor Dewbinsky ver loren. Een lichte aanraking met de karwats spoorde het dier tot een snellen loop aan als een afgeschoten pijl vloog het met zijne slanke berijdster voorwaarts. De stalmeester gaf zijn paard de sporen, zoodat het luid hinnekledaar Anka echter haar paard nog altijd voortdreef, werd de afstand tusschen haar en den stalmeester steeds grooter terwijl de laat ste het angstzweet langs het voorhoofd liep doch het stelde hem eenigszins ge rust dat de jonge vorstin onwrikbaar in den zadel zat. J. Dat is zoo helder als een uitgebla zen nachtpitje. Wat wordt hier door maatschappij bedoeld? Alle menschen, die in een dorp, of een stad, of een provincie, of een staat, of een werelddeel, of op de Aarde wonen? P. Ja, daar kan overal sprake zijn van arbeid ten algemeenen nutte, en hoe zal men dan die verschillende algemeene nutten, die noodzakelijk nu en dan met elkaar in sirijd moeten komen, uit elkan der kunnen houden? J. Ik geloof, dat het artikel goed be doeld is, maar het getuigt van kortzich tigheid. Men zal wel algemeen erkennen, dat arbeid de plicht is van ieder mensch, en dat er eene wanverhouding bestaat tusschen de voordeelen, die een gemak kelijk verkregen kapitaal, en die welke een zware arbeid opleveit; maar hoe zal er gecontroleerd worden, of de arbeids plicht is nagekomen, wanneer het arbeid betreft, waarvan de voortbrengselen niet kunnen worden nagemeten? P. Ja, hoeveel land iemand per dag omploegt, hoeveel matten hij vlecht, dat alles is nauwkeurig na te gaan, maar de waarde van een kunstwerk, van een wetenschappelijk onderzoek, hangt zeer weinig af van den tijd, die er noodig was om het te voltooien, en hoe zal de arbeid in rekening worden gebracht van iemand, die jaren lang bezig is om in het een of ander eene verbetering ten algemeenen nutte aan te brengen en niet slaagt? J. Misschien is in 't artikel wel aan genomen, dat alle menschen met denzelf den ijver, hetzelfde inzicht, dezelfde toe wijding zullen arbeiden. P. Wie weet hoe groot het aantal vergeefs naar verbetering zoekenden dan wel zou worden 1 J. En dan nog die redelijkerwijze ge voelde behoeften Hoe zal de maatschappij uitmaken, wie 's middags moet smullen van een schotel aardappelen met nu en dan een stukje spek, terwijl de ander dineert met soep, visch, vleesch en bij- behoorende toespijzen, en zich daarbij opvroolijkt met een lekker gla» wijn, en welke vrouwen met en welke zonder tournure moeten loopen P. De bedoeling zal toch niet zijn, dat al de leden van de maatschappij evenals de oude Spartanen denzelfden kost moeten eten? J. Dat kan ik ten minste niet uit het artikel opmaken. P. De regeling van de sociale kwestie is heel wat moeilijker dan de sociaal democraten schijnen te meenen. J. Maar daarom is het toch goed, dat er over gedacht en gesproken wordt. Utrecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. had op de van Wijkskade alhier ten huize van den heer C. v. V. een brutale diefstal plaats. Nadat de daders, want zooals later bleek waren er twee, zich door over- en inklimming toegang tot de woning hadden weten te verschaffen en daartoe een benedenraam hadden opgeschoven, werd door hen een der benedenkamers, speciaal tot berging van kleedingstukken en dergelijke inge richt, bijna geheel leeg gehaald en tevens een horloge een klok en eenige kleinig heden medegenomen. Gelukkig was de Politie hen weldra op het spoor en hield hen reeds Zondagavond te Amsterdam aan van waar zij naar hier werden over gebracht en zeer zeker hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Ook de ge stolen goederen, die door hen bij eene tapster alhier werden verkocht, zijn voor het meerendeel teruggevonden. De heer J. S. Schrederhof alhier herdacht jl. Zondag den dag waarop hij voor 25 jaren bij de Ned. Cent. spoor in dienst trad. Vereerde de Maatschappij hem een loffelijk getuigschrift en een daarbij passend geschenk, ook de chef Spoedig was Anka bij de kromming van den weg in een bosch voor zijne oogen geheel verdwenen en rende regel recht op Dubrovico toe. Zoodra zij zich overtuigd had, dat zij alleen was, matigde zij de snelheid van haar paard en sloeg een zijpad in, langs hetwelk zij in een uur haar doel bereikte. Verwonderd, maar eerbiedig groette haar Iwan, die juist in gesprek met een kozak was, en hielp haar uit den zadel. «Mijn paard is met mij doorgegaan," zeide zij, terwijl zij den kozak de van zweet druipende Betsy overhandigde. «Breng mij spoedig Dij den graaf," fluis terde zij Iwan toe. Iwan ging vooruit en Anka volgde. Haar hart klopte onstuimig; de maag delijke schaamte, alleen voor hem te verschijnen, deed hare rechten gelden zij moest al haar moed verzamelen, om niet terug te keeren. Maar gold het dan niet de redding zijns levens Nu kon zij hem de moedige daad, welke hij voor haar gedaan had, toen zij in gevaar verkeerde, door een dergelijke vergelden. Deze gedachte hield hare krachten bijeen. Wordt vervoigt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2