NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloekt en Verstooten. N. 44. Woensdag I Juni 1887. Zestiende Jaargang. TERUGGEROEPEN VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOOBTSCHE CODRANT. Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het gcbeele Itijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Enkele directiën van groote bladen, stellen nu en dan hunne abonnenten in de gelegenheid, tegen uiterst lagen prijs, een of ander nuttig boekwerk te verkrijgen. Voor bladen van min der kolossale oplagen, valt het moeie- lijk met even goed succes dergelijke aanbiedingen te doen. Niettemin wil len wij, in het belang onzer Courant, ondernemen wat wij kunnen, zij het dan ook met eenige opoffering onzer zijds. Wij bieden onzen lezers daarom aan, het beroemde werk vSn voor den geringen prijs van "^Teertig' Centen. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonné's binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 55 centen. Het boek wordt 15 Juni a.s. aan alle inteekenaren franco afgele verd. Ook voor hen, die zich met 1 Juli op ons blad willen abonneeren, is deze premie verkrijgbaar. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Deventer, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van mr. P. Blussé, is bepaald op 14 Juni. Zoo noo- dig, zal de herstemming plaats hebben op 28 Juni. Z. M. de Koning heeft toestem ming verleend tot het te Helmond op richten eener scherpschuttersvereeniging, onder de benaming van «Piet Hein". De minister van Koloniën heeft het verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot verhooging der Indische begreoting voor 1887, ten behoeve van den aanleg voor staatsrekening van den spoorweg op Sumatra's Westkust, be antwoord. Hij blijft de voorgestelde rich ting de voordeeligste achten, èn voor het verkeer met de Padangsche bovenlanden, èn voor het kolenvervoer. De vraag of de prijs, waarvoor de kolen zullen kun nen geleverd worden, laag genoeg zal zijn om de concurrentie vol te houden, beantwoordt de Minister bevestigend. Veilig kan worden aangenomen, dat de kolen niet alleen te Tandjong-Priok en elders op Java, maar ook in andere ge deelten van Ned.-Indië en daar buiten zullen kunnen geleverd worden voor zoo- danigen prijs, dat zij de concurrentie met andere kolen kunnen doorstaan. Met verwijzing naar een nota van den hoofdingenieur IJzerman betoogt de Mi nister, dat een spoorweg met kleine wijdte in zeer steile hellingen niet genoeg ca paciteit kan hebben voor 't vervoer van zoo groote hoeveelheid steenkolen, als waarop gerekend moet worden. Zoodra het wetsontwerp zal zijn aangenomen, ligt het in de bedoeling van den Minister, om den bouw van den spoorweg onder handen te doen nemen. De leider van den spoorwegbouw op Sumatra zal on afhankelijk zijn van de directie der Java- spoorwegen. Een mijnwet zal weldra worden inge diend. De Minister vertrouwt, dat zij zal zijn tot stand gekomen voordat omtrent de wijze van exploitatie van het Ombiliën- korenveld een beslissing behoeft genomen te worden. In geen geval zal die beslis sing te zijner tijd buiten medewerking der Staten-Genei aal kunnen worden ge nomen. Generaal van Swieten ondervond op zijn 80. jaardag van alle zijden in den lande en daarbuiten, hartelijke blijken van waardeering en belangstelling. Ver scheidene ministers en tal van hoogge- plaatsten van leger en vloot gaven den grijzen veldheer schriftelijk of persoonlijk blijk van hunne hulde en vereering. Thans zijn voorbereidende stappen gedaan voor het houden van een Neder- landsch natuur- en geneeskundig congres, waartoe een groot aantal Nederlandsche beoefenaren van de Natuur- en Genees kundige wetenschappen besloten, op eene den 16en April jl. gehouden vergadering. Het congres zal voor de eerste maal ge houden worden te Amsterdam op Vrijdag 30 Sept. en Zaterdag 1 Oct. a. s. Het Congres zal met eene algemeene vergadering geopend en besloten worden, en verder in drie sectiën, die voor natuur- en scheikunde (le sectie), die voor natuur historische wetenschappen (2e sectie) en die voor geneeskundige wetenschappen (3e sectie) verdeeld zijn. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat Prof. H. G. van de Sande Bakhuyzen als voorzitter der le sectie, Prof. T. \V. Engelmann als voorzitter der 2e sectie en Prof. F. C. Donders als voorzitter der 3e sectie zal optreden. Door het bestuur van het Eerste Neder landsche Natuur-en Geneeskundig Congres zijn dezer dagen aan een groot aantal beoefenaren van deze wetenschappen uit- noodigen gezonden om zich als lid of als deelnemer te doen opnemen. Het Bestuur hoopt vóór 15 Juni e. k. de antwoorden te ontvangen en alsdan te mogen ont waren, dat er algemeene geneigdheid tot medewerking beslaat voor dit Congres, dat geene andere dan eene uitsluitend wetenschappelijke bedoeling heeft, Het volledig programma van het Congres zal uiterlijk in den aanvang van September worden bekend gemaakt. Het Bestuur van dit Congres is samen gesteld uit de heeren Prof. Dr. B. J. Stokvis, Voorzitter, Prof. Dr. J. W. Gun ning, Vice-Voorzitter, Prof. Dr. A. A. G. Guye, Prof. Dr. Hugo de Vries, Prof. Dr. Max Weber, Dr. J. Campert, le Secre taris en Dr. C. Kerbert, 2e Secretaris- Penningmeester, De Duitsche grenzen nabij Vaals worden op bevel van de justitie door de maréchausées bewaakt.Er bestaat namelijk vermoeden dat een groote Zigeunerstroep in aantocht is en zich gereed maakt om ons land weer binnen te dringen. In de Donderdag te Bennekom gehouden vergadering van geërfden in de Buurt van Bennekom werd mededee- ling gedaan van den ingekomen eisch der familie Bosch van Drakestein, tot verdeeling van de gronden in gemeen schappelijk bezit. Besloten werd, in eene binnenkort te houden vergadering te be slissen, of deze verdeeling vrijwillig dan wel gerechtelijk zal geschieden. In de plaats van W. E. J. baron van Wassenaar, die bedankt had werd tot buurtrichter gekozen de heer B. Van Roekei te Bennekom. Te Epe is door eenige kiezers voor de Provinciale Staten in het hoofdkies district Oldebroek een centrale liberale kiesvereeniging opgericht. Bij het verhuren van land, in den polder Het Noorden op Texel, is een perceel van 100 hectaren verpacht, dat slechts f60 per jaar kon opbrengen. Uit Frederiksoord schrijft men Ofschoon de nachtvorsten en de schrale oostelijke- en noordenwinden den groei der planten in den laatsten tijd niet heb ben bevorderd, staat de rogge uitmuntend en groeit met den dag. Deze sterke plant heeft op de dicht bezaaide akkers reeds die hoogte bereikt dat ze begint te golven ir. den wind en dan door het zonlicht beschenen, haar helder groen in velerlei schakeeringen vertoont. Hier en daar beginnen de aren zich reeds te zetten. In dien toestand is de plant zeer gevoelig voor nachtvorsten, zoodat de lang gewenschte warmte zeer bevorderlijk zou zijn aan de hoop op een goeden oogst. Te Tilburg is de vorige week een grappig feit voorgekomen. In een heeren huis was ingebroken, twee politie-agenten kwamen er bij te pas en nu bleek dat zekere S. die van een bruiloft des morgens was wedergekeerd, slaapdronken langs de openstaande poort was gekomen, een vertrek was binnengetreden, daar zijn kleederen netjes had weggeruimd en thans in een diepen slaap gedompeld lag op de legerstede, welke kort te voren door een persoon, die ter kerke was gegaan, was verlaten, Hij werd wakker gemaakt en vertrok. Men is in het hoofdgebouw voor de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam begonnen met het opslaan der étalages. Als het werk daar niet vlugger gaat, zal het weder gaan als met alle tentoonstellingen, dat wil zeggen, dat niets gereed is op den dag der opening. Intusschen gaat men op het marktplein ijveiig voort en mag men verwachten, dat dit althans met 15 Juni gereed zal zijn. Als een staaltje van de wijze waarop beschaafde kinderen der 19e eeuw elkaar soms kunnen begroeten, deelt men uit Edam het volgende mede: »Dezer dagen ontmoetten daar twee heeren elkander op straat; de een is de heer V., een der voornaamste ingezetenen van ons stadje, de ander een officier. Geen van beiden wil voor den ander uitwijken, waarop de officier de heer V. toevoegt: «Ga uit den weg, oud wijf!" waarop deze hem een oorvijg toediende, die zóó raak was, dat des officiers hoed (hij was in «politiek" gekleed) over de straat rolde en de officier de ervaring opdeed, dat een «oud wijf" toch voor zichtiger diende toegesproken te worden. Men verdiept zich in gissingen over de wijze, waarop de officier voor deze ver nedering voldoening zal erlangen, want met een «oud wijf" kan een officier toch niet duelleeren! Ook hier passen alleszins Camphuijzens bekende regels «Och, waren alle menschen wijs," enz. (St.) Op de Zaterdag te Apeldoorn ge houden vergadering van aandeelhouders der Kon. Nederl. Locaal-spoorwegmaat- schappij waren 975 aandeelen vertegen woordigd, 53 stemmen uitbrengende. De balans van 31 December 1886 werd goedgekeurd en het jaarverslag over 1886 aangenomen. De voorzitter detlde mede, dat het exploitatie-contract, onge veer luidende als in het vorige jaar, was aangenomen, door de Hollandsche Spoor weg-Maatschappij was geteekend, en door den minister van waterstaat goedgekeurd. De onderhandelingen omtrent de exploi tatie van de lijn DierenApeldoorn Loo vorderden zeer goed, en er bestond alle hoop, dat die vóór Juli of in het begin van Juli in exploitatie komt. Bij het verbouwen van het Hotel Garni te Utrecht, is onder den stalvloer een doodsbeenderenvallei ontdekt, een plaveisel van doodsbeenderen, alle van denzelfden vorm en dezelfde grootte. De 16) Zijn onze broeders niet in Siberië of in de diepste cachotten van Sawkrona en Warschau gevangen Neen, neen, ik wil uw overwinning of uw ondergang deelen I" Langiewicz zelf was in verrukking over deze bezielde amazone en beproefde het niet verder het van ijver gloeiende meisje van haar voornemen af te brengen. «Ach, moge er nooit een dag komen," zij Langiewicz bewogen, «dat ge het berouwt u bij ons gevoegd te hebben I" Nauwelijks was het d3g, toen de voor posten het bericht brachten, dat op de vlakte zich Russische kolonnes in de richting van het bosch bewogen. «Gij zijt nu spoedig in de gelegenheid den dood onder de oogen te zien," zei Langiewicz tot Henriette PustowojtofT, die zonder te aarzelen het voor haar ge brachte paard besteeg en een blanken sabel zwaaide. Langiewicz nam het terrein in oogen- schouw, en zeide vervolgens, zich tot zijne officieren wendend. Een tweemaal sterkere vijand staat tegenover onsde strijd zal kort maar bloedig zijn. In drie uren moeten wij overwonnen hebben of geen onzer ziet den volgenden dag. Ik hoop, daar waar het gevecht het hevigst is, de dappersten te vinden." De Russen naderden met de grootste kalmte en vastberadenheid. Langiewicz gaf Dewbinsky bevel zich met zijne ge- heele ruiterij in het bosch te begeven. De Russen, die twee duizend man in fanterie hadden, voerden drie eskadrons kozakken met zich. Het gevecht begon de zeizermannen der opstandelingen storm den voorwaarts tegen den vijand in een krakend geweervuur ontvangt hen, hon derden storten getroffen neder. Zonder kommando sluiten zich de gedunde ge lederen der zeizermannen weder, maar een tweede geweervuur der Russen werpt andermaal de helft dood ter aarde. De Russen, in de meening dat al de strijd krachten der opstandelingen zich in het gevecht bevinden, waanden reeds over wonnen te hebben en drongen de Polen naar het bosch. Dit kwam volkomen met Langiewicz's plan overeen, want nauwe lijks waren de Russen op een geweer schot afstand het bosch genaderd toen plotseling daaruit een moordend vuur op hen geopend werd. «Nu de kavalerie voorwaarts I" beval Langiewicz. Henriette Pustowojtofi rende naar het bosch om graaf Dewbinsky het bevel te brengen maar een russische kozak viel haar aan, zij pareerde met haar sabel den lanssteek en hieuw den vijand neder. Verwonderd oogde Langiewicz haar na. Eenige minuten later vlogen zij en Dewbinsky met opgeheven sabel aan de spits der ruiterij tegen de Russen in; zoodra nu de Russische overste gewaar werd, dat hij ook hier met ruiterij te doen had, gaf hij dadelijk den kozakken hevel tot den aanval, terwijl zijne infanterie zoo snel mogelijk carré vormde. Een oogenblik later dreunde de grond van den schok der wild tegen elkander inrijdende ruiters sabels en lanzen sloe gen kletterend tegen elkaar, schoten knalden, trompetten schalden, en daar- tusschen klonken de vloeken en smart kreten der gewonden en stervenden. Ingesloten tusschen de enge wanden van een bergpas, paarden en ruiters dooreen geworpen, ontstond hier het vreeselijk tafereel van een kavalleriegevecht. Het geregeld gevecht loste zich in een wild moorden op, waarbij ieder wapen, dat doodelijkkwetste,geoorloofd was. Eindelijk trokken de Russen terugLangiewicz waagde het niet hen te vervolgen, want ook zijne Polen waren in wanorde ge raakt. Toen de dictator tot samenkomen deed blazen, kon hij eerst de grootte van het geleden verlies berekenen hij liet zijn blik over den kleinen kring zweven. «Zijn dat al de overgeblevenen vroeg hij de officieren met tranen in de oogen. «Ja, generaal," antwoordde Henriette PustowojtofT kort. Een jonkman, het hoofd met een rooden band omwonden, de linkerhand in een doek hangend, welken hij om zijn hals had geslagen, in de rechter hand de met bloed bevlekte sabel, trad uit den rij der officiereu en plaatste zich voor Langiewicz. «Generaal, er zijn van de onzen bij de vierhonderd deels dood, deels gekwetst, deels gevangen." Deze jonkman was Dew- binsky. «Gevangen, dan zijn zij even zoo goed als dood," zei Langiewicz. «Graaf, zij hebben dapper gevochten en ik zeg hun namens ons vaderland den hartelijksten dank. Neem veertig man welke gij zelf kunt kiezen, en marcheer met hen naar het kasteel der gravin Zablonowska, dat ongeveer vijf mijlen van hier ligt en gij moet bezetten de gravin behoort tot de nationale partij. Hoewel zij thans te Petersburg verblijf houdt, zult gij toch op het kasteel allervriendelijkst ontvan gen worden." Het was reeds Iaat in den namiddag, toen graaf Dewbinsky aan de spits zijner veertig man op marsch ging. Hij had zijne lichaamskracht te hoog geschat want na een weg van twee mijlen afge legd te hebben moesten zijne soldaten die hem genegen waren geworden, hem op een haastig gemaakte draagbaar leggen, om hem te vervoeren. Toen de troep het dorp had bereikt, waar het kasteel stond, was het reeds donker, maar het kletteren der sabels van de, hun vermoeide paarden bij den toom leidende opstandelingen, het blaffen der honden en de hoefslag der paarden, bracht al de dorpsbewoners op de heen. Met lantaars en brandende takken kwam met uit al de huizen te voorschijn, nadat men zich overtuigd had, dat er geen Russische soldaten gekomen waren. Toen men de draagbaar zag, op welke Dew binsky door bloedverlies uitgeput lag, hoorde men de vrouwen onder elkander zeggen «De arme man. Zal bij ster ven «Hoe jong is hij 1 Zal er geen arts komen?" «Duurde het gevecht lang? Zijn er vele Russen gebleven?" De mannen daarentegen vroegen waar de Russen stonden, en of Langiewicz hoop had te overwinnen. Onder deze en dergelijke vragen kwam de troep voor het kasteel aan(; de graaf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1