Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. opgenomen. Tot het welslagen hiervan hebben vele dames hare medewerking weder toegezegd. Naar bet D. v. N. verneemt, is het adres, verleden week in het Volkspark te Amsterdam aangenomen, amnestie vragende voer de veroordeelden wegens het Juli-oproer, eergisteren avond van •4300 handteekeningen voorzien ver zonden. Z. M. de Honing heeft gisteren aan de veroordeelden gratie ver leend. Te Deventer is tot kamerlid geko zen de heer Mr. H. J. Dijckmeester (liberaal) met 4466 stemmen. De katho lieke candidaat kreeg 608 en de anti revolutionaire 496 stemmen. De rijksmiddelen hebben in de afgeloopen maand Mei f 1.340.000 minder opgebracht dan in die maand van het vorig jaar. Vergeleken met een gelijk tijdvak in 4886, hebben de middelen van Januari tot einde April dezes jaars, reeds 4 millioen 4 ton minder opgebracht. De Vereeniging het «Boerengild"., te Venlo, welke in de laatste 20 jaren bijna geen teekenen van leven heeft ge geven, heeft zich thans weer hersteld. Zij telt ruim 80 leden, waarvan Zondag een gedeelte proeven van schietkunst moesten afleggen, teneinde den eereprijs te behalen, om bij de aanstaande kermis als «koning" op te treden. Dan zal er een groote optocht door de stad plaats heb ben met de (lguren van Valuas en zijne vrouw, die voor de stichters dier plaats gehouden, en als zoodanig geëerd wor den. De gemeente Venloo heeft voor dit doel eene subsidie toegezegd. De Vereeniging is in het bezit van vele zilveren platen, waaronder zeer oude, van een zilveren kroon en schepter. Te vens bezit zij nog onbebouwde eigen dommen, welke in handen van de Ge meente zijn overgegaan, doch welke men nu weer zal trachten terug te koopen. De laatste sectie van den Ooster stoomtramweg, lusschen Rhenen en Wage- ningen, zal den 25sten dezer feestelijk worden geopend. Hierdoor worden Utrecht en Arnhem rechtstreeks door een tram weg verbonden. De ooievaarsdieven schijnen hun bedrijf weder ter hand te hebben geno men, althans te Zuilichem zijn sedert gister nacht, naar ons gemeld wordt, de jonge eibertjes spoorloos verdwenen. Utr. Ct. Een wildstrooper, wonende te Vucht, is, als verdacht van op den rijksveld wachter De Rooy aldaar een geweerschot gelost te hebben, in hechtenis genomen en naar de gevangenis te 's Hertogen bosch overgebracht. Door de Noordzeevisschers wordt zeer geklaagd over de groote menigte kwallen, die zich tegenwoordig in de Noordzee ophouden. Bij het ophalen der netten zijn de visschers soms verplicht het net om te keeren, daar het zoozeer met de vieze dieren gevuld is, dat men het niet aan boord kan krijgen, waar door dan tevens de vangst verloren gaat. Programma der Nationale en Internationale wielerswedslrijden, te hou den den 16 Juli e. k. achter het Rijks- Museum te Amsterdam. 4". Nieuwelingswedstrijd, open voor alle leden van den A. N. W. B. die op de baan nog geen prijs voor het snel- rijden hebben verworven. Slechts wieiers van 47 KG. en hooger komen voor dit nummer in aanmerking. Afstand 2000 M. (5 ronden). 3 prijzen: verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. 2°. Internationale wedstrijd voor drie wielers. Afstand 3000 M. 3 prijzen: gouden, verguld zilveren en zilveren medailles. 3°. Aanmoedigingsprijs, uitsluitend voor gewone tweewielers, open voor alle leden A. N. W. B. in Nederland, afstand 3000 M., prijszilveren cup, uitgeloofd door den heer J. Voute Cz., onder beding dat deze prijs (waarnaar slechts eenmaal 's jaars mag worden gedongen) eigendom wordt van hem die hem 2 achtereenvol gende malen wint of in 't geheel 3 malen. Reeds éénmaal in 1886 was de heer J. H. Faber van Haarlem bij dezen wed strijd overwinnaar. De heer Ividerlen neemt aan dit nummer geen deel. 4°. Internationale wedstrijd voor tan dems, 2 prijzen: verguld zilveren en zilveren medailles. 5». Knapenwedstrijd, open voor leden van den A. N. W. B. van 44 tot 46 jaar, afstand 804 M. 2 prijzenzilveren en bronzen herinneringspenning. 6°. Hoofdwedstrijd voor tweewielers, internationaal, afstand 10,000 M. 3 prijzengouden, verguld zilveren en zilveren medailles, benevens een zilveren tijdmedaille voor ieder, die den afstand in een nader vast te stellen tijdruimte aflegt. 1». Internationale wedstrijd voor Safe ties, afstand 1609 M. 2 prijzen: gouden en zilveren medailles. 8°. Internationale wedstrijd voor drie wielers, afstand 1609 M. 3 prijzen: gou den, zilveren en bronzen medailles. De wedstrijd vangt aan precies om i'4 uur. Om 4'/. uur optocht der mede dingers langs de baan. De Scheveningsche visschers zijn thans weer druk aan het werk. De militairen, die er uit voorzorg verblijf houden, zullen weldra inrukken. Het heeft er al den schijn van alsof de visschers er spijt over gevoelen, dat zij het werk staakten, want zij werken thans met verdubbelden ijver, hetgeen nogal iets beteekent, daar het overdag verbazend warm is. De socialisten, die al het mogelijke gedaan hebben om bij deze gelegenheid in troebel water te visschen, is het niet mogen gelukken om beet te krijgen. In de vorige week zijn 36 vreem delingen over de grenzen van ons rijk gezet, onder hen bevonden zich drie vrouwen. Het water in den Rijn blijft voort durend sterk vallen. Alle lage uiterwaar den benevens de weilanden van het land goed Oranje Nassau-oord zijn droog ge- loopen, alleen het Broek staat nog onder. De gierpont is weder gelegd, zoodat de communicatie met de Betuwe, die vele dagen geheel verbroken was, thans ge heel is hersteld. In een kermiswagen te Koevorden, die uit Amsterdam was aangekomen, zijn de pokken uitgebroken. De ziekte tastte, behalve den vader, den eenige ook, die in zijn jeugd gevaccineerd is, alle leden van het gezin, dat uit 9 per sonen bestaat, aan. De beide jongste kinderen zijn reeds gestorven. Evenals in vele andere gemeenten, schijnt ook te 's-Hertogenbosch met de verplichtingen, die de wet op de schut terijen aan de ingezetenen oplegt, nu en dari de hand te zijn gelicht. De majoor commandant mr. E. F. baron van Rijcke- vorsel van Kessel, wenscht hieraan een einde te maken. Op zijn verzoek is door het gemeentebestuur een onderzoek inge steld. Daaruit is gebleken, dat meer dan 200 personen, die thans nog in de termen vallen, geen aangifte voor de schutterij hebben gedaan. Het tekort, dat voort durend op de sterkte der Bossche schut terij bestond, zal nu kunnen aangevuld worden. De Central News verklaart uit goede bronnen te weten, dat de Engelsche Regeeiing een complot ontdekt heeft, om op den jubileumdag van H. M. de Koningin verschillende dynamiet-aanslagen te doen. De overheid is zoo juist op de hoogte, dat zij meent in staat te zullen zijn eiken aanslag van dien aard te ver ijdelen. Reeds sedert eenige maanden worden in alle havensteden van het Ver- eenigd Koningrijk en in den vreemde, vooral te Parijs, alle oude bekende Fenians en verdachte personen nagegaan. Vooral Patrick Carey, de chef der Iersche partij, die thans te Parijs is, en wiens hande lingen zeer verdacht zijn, wordt in 't oog gehouden. Ook op de vertrekkenden uit New-York en Chicago wordt gelet. De Keizer van Duitschland maakt het wel, de verkoudheid vermindert en Z. M. kon Donderdag den Rijkskanselier bij zich ontvangen. Dienzelfden dag nam de Rijksdag in de avondzitting bij tweede lezing de wet op de benoeming van burgemeesters in het rijkstand aan. De afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen en YVinthorst bestreden haar. Carolath uitte den wensch, dat de Regeering zou voortgaan maatregelen te nemen, die de Duitschers in het rijkstand, niet de ontevreden notabelen bevredigen. Miquel wenschte dat het rijksland als een Duitsch, eenmaal verloren maar her wonnen land behandeld wordt. Verlangen de afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen, dat op hunne bezwaren welwillend acht geslagen wordt, dan moeten zij eerst het vertrouwen inboezemen, dat zij eerlijk en goed tevreden zijn met den status quo, Miquel waarschuwt dringend tegen ver keerd gebruik der wet. Op de vraag van VVinthorst, of men voornemens is Elzas- Lotharingen te maken tot eene Pruisische provincie, antwoordde de gevolmagtigde van den Bondsraad, Lercher.feld, dat geen provocaties den Bondsraad zijne kalmte zullen doen vergeten. Daarna werd het wetsontwerp betreffende de toepassing der gewijzigde rijkswet op de landwettelijke aangelegenheden van ElzasLotharingen bij tweede lezing aangenomen. De Times verneemt uit St.-Petersburg, dat de petroleumfabrikanten te Bakoe groote karavanen hebben gevormd, om de petroleum uit Bakoe over land naar Perzië te vet voeren. Deze nieuwe han delstak schijnt te slagen. In antwoord op Riza Bey's bedenkin gen, heeft het Bulgaarsche Regentschap geantwoord, vast besloten te zijn de groote Sobranja bijeen te roepen. De toestand in het overstroomde Hon garije is niet veel veranderd. De dijken worden nog steeds versterkt en bewaakt. Duizenden bewoners lijden gebrek. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Sultan de bedenkingen van den Fran- schen gezant ten opzichte der Egyptische conventie zeer ernstig opvatte. Hij vreest dat zijn bekrachtiging in zijn paleis een revolutie zou teweegbrengen, waarvan hij het eerste slachtoffer zou zijn. De Sultan heeft gevraagd de con ventie zóó te wijzigen, dat de interven tie der Engelsche troepen alleen dan ge wettigd zal zijn als de Sultan die zelf verzoekt. Sir Wolff heeft dit absoluut geweigeid. De Muzelmannen in Egypte zijn zeer ontevreden jegens den Sultan wegens de conventie. De 9 dezer ontstond oproer onder een deel van het garnizoen van Herat in Afghanistan. Het aantal oproerlingen wordt op 500 geschat. Bij de pogingen om de ongeregeldheden te stuiten, zijn 30 man der koninklijke troepen en 50 rebellen gedood. De oproerlingen sloegen op de vlucht, maar werden later allen gevangen genomen. De hoofden van den opstand zijn naar Kaboel gezonden. De rechtbank te New-Y'ork heeft een belangrijk vonnis geveld in zake de land verhuizingen, naar aanleiding van het beroep der Inrnan-stooinvaartmaatschappij tegen de beslissing van de commissie voor de landverhuizing, welke de landing van een honderdtal Ieren verbood dewijl zij waren oveigebracht op staatskosten. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de landverhuizerscom missie wederrechtelijk gehandeld heeft, daar de wetgeving der Unie het landen van met geld onder steunde emigranten, die jong, gezond en bekwaam zijn om in hun levensonder houd te voorzien, volstrekt niet verbiedt. Vele belanghebbenden woonden de terecht zitting bij ett juichten de beslissing toe. Zooals wij bereids gisteren per bulletin aan onze abonnés meldden is het wetsontwerp tot ruiling van grond met onze gemeente en het bouwen eener infanterie kazerne alhier, met algerneene stemmen door de Tweede Kamer aange nomen. Dat de Eerste Kamer na eene derge lijke beslissing er hare goedkeuring aan zal hechten mag zeker worden aange nomen. Het garnizoen alhier zal dus met 4 bataillons en den staf van een regiment infanterie worden vergroot. Wordt door sommigen al beweerd, dat een groot garnizoen geen voordeel voor eene ge meente oplevert, wij zijn van het tegen overgestelde gevoelen en zeer zeker zullen vele deze opinie billijken, wanneer zij weten, dat het aantal officieren alhier nu met ongeveer honderd wordt vergroot. Een woord van dank moet ons dan ook van 't hart aan hem, die door zijn ijverig en voortvarend streven reeds zoo veel voor onze gemeente deed en ook in dezen door zijne rustelooze bemoeiingen zeer veel heeft bijgedragen tot het zoo glansrijk aannemen van genoemd wets ontwerp. Moge Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, onze hooggeachte bur gemeester, zich in den steeds meer en rncer toenemenden bloei zijner gemeente, ruimschoots beloond zien voor zijne on vermoeide vaak zelfopofferende arbeid. Bij de eind-examens van officieren der le afd. van de krijgschool te Breda is o. a. geslaagd onze- vroegere stadge noot de heer A. M. Kollewijn. Bij de officiersexamens slaagden o. a. de cadets: G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol voor de cavalerie hier te lande; D. C. Graswinckel en W. D. Momma voor de artillerie hier te lande; en A. van der Plank, voor de artillerie in Ned. Oost-Indië. De le luit. Mingels van het esca- dron Ordonnancen wordt met 1 Juli a.s. voor den tijd van 3 maanden gedetacheerd bij het depot escadron van het 3e regt. huzaren te Leiden. De officier van gezondheid J. C. Rolandus Hagedoorn is overgeplaatst naar Groningen als chef van het militaire hos pitaal aldaar. Naar wij nader vernemen heeft ZEd. non-activiteit aangevraagd. Het Bestuur der Sociëteit Amicitia deelt ons mede, dat zij met het muziekcorps der dienstdoende schutterij te Nijmegen overeenkwam om bij gelegenheid van de muziekuitvoering door genoemd corps op morgen alhier te geven, des avonds niet met de laatste trein te retour- neeren; zoodat deze muziekuitvoering niet zoo vroegtijdig als dato 8 dezer zal behoeven te eindigen. De uitvoering zal in plaats van 7 uur te 7'/j uur aanvangen. Programma: 4. Mililairemarsch No. 1. Fr. Schubert. 2. Ouverture zur Oper „Der Freischütz" C. M.von Weber. 3. Selection sur les Motifs des Operas „Norma" et uLucrezia Borgia" für Oboe-solo Forreit. Voor te dragen door den Heer Leben. 4. Fantaisie Caprice II. Vieuxtemps. Geairangeerd door C. Latann. 5. Concert Ouverture, mit Benützung eines Thüiin- gischen Volksiiedes C. Latann. 6. Vorspiel zum Bühnenweh- Festspiel «Parsival" R. Wagner. 7. Grosse Fantasie aus der Oper rRigoletto" Verdi. 8. Boccaccio Walzer J. Strauss. De door de Amersfoortsche veloci- pèdeclub de Postduif uitgeloofde medaille aan diegene harer leden, welke binnen 24 uren, rij- en rusttijd te samen, een afstand van 200 kilometers aflegt is ver worven door den heer D. H. G. Kleber. Hij heeft dien afstand afgelegd in 48 uur. 5 minuten, daaronder begrepen 4 uur, 8 minuten, die hij deels als rusttijd heeft gebezigd en waarvan een ander groot deel door verschillend oponthoud werd in beslag genomen. Gistel nacht te 2,45 vertrok hij van Amersfoort, deed Hilversum, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Renswoude, Barneveld, Voorthuizen, Apel doorn, Zutphen, Deventer aan, keerde naar Zutphen terug en reed over Apel doorn naar Amersfoort, alwaar hij Dinsdag avond ten 8 u. 5 m. arriveerde. De heer Kleber, had zich nog geen 9 maanden in het wielrijden geoefend. Door de rechtbank te Utrecht werd Donderdag onder anderen uitspraak ge daan in de navolgende zaken T. v. D., wonende te Amersfoort, bekl. van diefstal van een Engelschen greep, ten nadeele van G. v. L., aldaar gepleegd, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. J. v. D., W. F. t. H. en W. K., wo nende te Zeist en te Amersfoort, bekl. van mishandeling van W. B., te Soester- berg gepleegd, veroordeeld de 4e bekl. tot 4 maand en de 2e bekl. tot 7 dagen gevangenisstraf; de 3e bekl. vrijgespro ken. G. v. D., wonende te Amersfoort, be klaagd van mishandeling van G. W., zwaar lichamelijk letsel ten gevolge ge had hebbende, aldaar gepleegd, vrijge sproken. Door het O. M. werden nog de navol gende straffen gevorderd tegen na te mel den personen: A. G. R., wonende te Amersfoort, en A. J. H. J., wonende te Maastricht, bekl. van mishandeling van G. R. en diens dochter te Barneveld gepleegd, ieder 44 dagen gevangenisstraf. G. H. F. en J. S., beiden wonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van M. v. B. en J. v. Z., aldaar gepleegd, ieder 3 maanden gevangenisstraf. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Mei 4887. 4. G. de Haan, Amsterdam. 2. Bevelander Schoo Groenloo. Utrecht. Aan den heer D. de Bie, Inspecteur van Politie alhier en sedert meer dan 25 jaren in dienst der Ge meente, is met ingang van den 4 Juli a. s. om gezondheidsredenen, op verzoek eervol ontslag verleend. Het bouwen eener R. K. School op een terrein achter de R. K. begraaf plaats en verlengde Weistraat, waarvan de aanbesteding onlangs plaats had, is toegewezen aan den heer S. II. Jozeph alhier voor de somma van ruim f 19.000. Nog niet lang geleden werd het bouwen eener dergelijke school buiten Tolsteeg (Abstede) aanbesteed, terwijl tot het bouwen eener derde school mede moet zijn besloten. Driebergeu. Woensdagavond te 6 uur 40 min. had, even vóór deze ge meente, bij de draaiing van den straat weg, nabij de bekende hoeve de Put, een aanrijding plaats van de Ooster stoomtram. De passagiers gevoelden plotseling een schok en vlogen verschrikt op. Gelijker tijd kwam een dame langs de wagons die aan de spaak van een rijtuigwiel aan haar mantel werd medegesleurd. Ieder dacht dat een kinderwagen onder de tram was gekomen. Vlak voor de tram lag echter een rijtuig, kort en klein, ter wijl het paard de beide achterpooten tot bij de hoeven zoo goed als afgereden waren. Een drietal dames kwam uit de ruïne te voorschijn, waarvan er twee een weinig gewond waren en allen vreeselijk zwart van de stof zagen. Het ongeluk liep gelukkig af zonder menschenlevens te kosten. Het paard moest onmiddelijk worden afgemaakt. Het arme dier, dat, naar beweerd werd, bang voor de tram scheen, was bij de draaibrug voor de locomotief gesprongen, zoodat er aan stoppen zoo snel niet te denken viel. Toch stond de machine zeer spoedig stil. In het rijtuig waren gezeten de freule Hartsen, eenige dochter van jonkheer C. Hartsen, met hare huishoudster mejuffrouw Avink en haar logees, de dames von Hemert en Boissevain, allen van Amsterdam. De freule, die als een overmoedig paardi ijdster in het dorp bekend staat, mende. Het paard, een prachtige bruine vos, was een manegepaard van Amsterdam, door haar persoonlijk gedresseerd in het tuig. De dames werden door mevrouw Koop- raans van Welgelegenopgenomen, waar al heel spoedig dr. Timmermans ver scheen om een der dames, die aan het hoofd gewond was, te verbinden, De overigen kwamen met den schrik en kleine kneuzingen vrij. De burgemeester, baron van Heemstra was ook spoedig aan de villa Welgelegen en geleidde de dames naar de villa Klein Hoeve tegenover het tolhuis. De passagiers van de stoomtram kwamen intusschen voor den trein die te 6.20 van ZeistDriebergen naar Utrecht en Amsterdam vertrekt veel te laat, zoodat zij twee uur moesten wachten. Soesterberg, 45 Juni 4887. De bad inrichting: «Rots- Dennenoord" zal dezer dagen voor het publiek geopend worden. Deze inrichting is eerie geriefelijkheid te meer voor hen die voor korter of langer tijd hier vertoeven. Dit plaatsje, zoo te recht bekend om zijr.e rustige natuur en gezonde, zuivere lucht, is dan ook door zijne ligging van zelve aangewezen als eene pleisterplaats bij alle tochtjes door het schoonste gedeelte der provincie Utrecht. Aan gelegenheden tot ontspan ning ontbreekt het waailijk niet: het eeuwenoude «Huis ten Halve", met zijn nieuw aangelegden en verfraaiden tuin biedt elk wat wils; de vele amusemen ten, daar aanwezig, maken het zeer ge schikt voor allerhande buitenpartijen, ook voor kinderen. De onmiddellijke nabijheid der dennenbosschen wijst het ook aan als verblijf voor hen, die in de zomer maanden hier herstel van krachten komen zoeken en ook veelal vinden. Lensden. Dinsdag jl. vertoonde zich in deze gemeente een flink mannetjeshert. Den geheelen middag liep het tusschen eenig jong hoornvee te grazen. In den volgenden nacht is het van hier verdwe nen, ten minste men heeft het sedert in de gemeente niet meer gezien. Men schrijft aan 't N. v. d. D. uit Yceneudaal. Aangemoedigd door het uitnemend slagen der voor enkele jaren opgerichte voorjaars-veemarkten en den toenemen- den bloei van de weekmarkten, waartoe ook de aanleg der lijn Amersfoort Kesteren niet weinig heeft bijgedragen, heeft de commissie ter bevordering van het marktwezen te dezer plaatse, be sloten over te gaan tot oprichting van een paardenmarkt, die voor het eerst den 28sten Juni e. k. zal worden gehouden. Zoowel het Gemeentebestuur als het Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de prov. Utrecht stelden gelden beschik baar, om daarvoor op die markt premiën uit te reiken, als f20 aan den aanvoer der van het grootste aantal paarden, f 10 voor den naast daaraan volgende, f20 voor den kooper van het grootste aantal paarden, f 40 voor den naast daar aanvolgende. mmm In een werkplaatsje tot het vervaar digen van vuurwerk aan het zoogenaam de Veentje, achter den Loosduinschenweg te 'silage, had Dinsdag avond eene ont ploffing plaats, die, naar men zegt, ont staan is bij het wrijven van kruit, waar in zich een scherp bestanddeel scheent te bevinden. De kleederen van den vuur werkmaker vatten vlam. Door de tegen woordigheid van geest van dezen werk man werd een grooter onheil voorkomen. Terwijl zijne kleeren in brand stonden, wist hij, met gesloten oogen, nog twee busseu kruit uit het huisje te verwijde ren, die anders waarschijnlijk ontploft zouden zijn. Na deze handeling sprong hij in eene sloot, om te trachten de vlam aan zijn kleeren te blusschen. Daarna is hij per rijtuig naar zijne woning in de Ru bensstraat gebracht. De man heeft ern stige brandwonden aan aangezicht en handen bekomen, doch zijn toestand boe zemt geene zorg in. Naar men mededeelt, is dit reeds de vierde maal, dat in deze werkplaats een onheil plaats had. Frau Emma", de in geheel Oostenrijk en bij de meesten, die het schoone land bereisden, welbekende logementhoudster Emma Hellensteiner, te Niederdorf in het Pusterthal, heeft, behave van Baedeker haar ster, thans van Keizer Frans Jozef het gouden kruis van verdiensten ontvan gen. In haar soort wordt deze vrouw dan ook geroemd als een modelkeurig op alles wat ze geeft, en die door hare echt Tiroler gastvrijheid en afkeer van alles wat naar Prellerei" gelijkt, niet weinig tot de populariteit van het Pusterthal heeft bijgedragen. In de geschiedenis der decoratieve kunst is dit zeker eene niet onaardige bladzijde. Eene kleine meid bekijkt met papa een tijdschrift, waarin zij eene plaat ziet, den keizer van Duitschland voorstellende, de kippen voederende. In de nabijheid staat een ooivaar. Nu wordt het volgende gesprek gevoerd: «Is dat de ooievaar, die de kindertjes brengt «Ja, mijn kind!" «Heeft die den kroonprins gebracht?" «Zeker lieve «Ook prins Wilhelm?" «Ook die." «Dan is hij zeker hofleverancier?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2