nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloekt en festoeten. N. 52. Woensdag 29 Juni 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien! BINNENLAND. F euillet on. AMEBSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Jonkvr. baronesse van Heemstra, hofdame honorair van H. M. de Koningin, is, naar men meldt, op verzoek, eervol ontslagen als gouvernante van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Men schrijft uit Kleef: »Alhier wil men weten, dat Z. M. de Koning van Holland voornemens zou zijn op Zr. Ms. terugreis van Wildungen naar »het Loo," een 'paar dagen te Kleef te vertoeven en alsdan waarschijn lijk in het bad-hötel «Maywald" zijn intrek zal nemen. Aan de Zw. Ct. wordt uit 's-Gra- venhage geschreven, dat de minister Heemskerk opnieuw in overleg is getre den met den heer Conrad, inspecteur van den waterstaat, over de aanvaar ding der portefeuille in plaats van den heer Van den Bergh. Het is nog onzeker, of de heer Conrad aan dien hernieuwden aandrang zal blijven weerstand bieden. Tot de leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerstvolgende aftreding niet meer ver kiesbaar te stellen, behoort, naar de IV. R. Ct. verneemt, ook de heer Corver Hooft, de laatst overgeblevene van de oude conservatieve partij. De eclio op het Binnenhof. (Na de interpellalie-Hartogh.) Werd heel het doel bereikt met deze interpellatie? Lacy! Hoe werd der «andren" pleit in dezen strijd beslecht? Slecht! Wat komt ook «hun" toe als ik 't vonnis van den Raad zie? Gratie. Wie schaamt zich, nu men die onthouden wil, terecht? 't Recht. (»JD. v. N.") Maandagavond is het 40e Nederl. landhuishoudkundig congres te Haarlem geopend. De bureaux der afdeelingen zijn aldus samengesteld Van de eerste afdeeling (Landbouw) werd tot eersten voorzitter benoemd de heer C. F. Crerner tot tweeden voor zitter de heer Broekema, directeur aan de Rijks landbouwschooltot secretaris sen de heeren J. Nagel Jr. en en K. R. Veldhuis. Het bestuur der tweede afdeeling (volkshuishoudkunde, natuurkunde enz.) werd volgenderwijs samengestelD. Fon tein de Jong, eerste voorzitterH. F. Bultman, tweede voorzitterA. J. C. Daaman en A. Van Rossum, secretarissen. Door eenige notabelen, waaronder hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid, is dezer dagen opnieuw een adres aan den Koning gericht, met overlegging van een rechtskundig advies, waarin op gronden van billijkheid en wet werd aangedron gen op het verleenen van gratie aan den heer Domela Nieuwenhuis. Ook hierop is, zonder opgave van redenen, van den minister van Justitie eene afwij zende beschikking ontvangen. Amst. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is, namens drie der veroordeelden ter zake van het zoogenaamde palingoproer te Amsterdam (van Iperen, Snak en Baars), door hun rechtsgeleerden raadsman, mr. H. J. D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. den Koning gezonden. Het ministerie van Koloniën heeft voor Atjeh eenige ontsmettingsovens be steld bij de firma De Jong en Co. te Oudewater. Van rijkswege is Zaterdag de nieu we lijn 't- LooApeldoornDieren van de Kon. Nederl. Locaalspoorweg-maat- schappij Willem III door den raad van toezicht op de spoorwegen opgenomen. De lijn wordt Vrijdag voor het publiek verkeer geopend. De tweede jaarlijksche algemeene vergadering met den' daaraan verbonden schietwetstrijd, van den Nederl. schutlerij- kaderbond zal 10, 11 en 12 Juli te 's-Hage gehouden worden. In de vergadering van 10 Juli zal worden uitgebracht het ver slag van het afgeloopen hondsjaar en het financieel verslag van den penningmeester; verder wordt de commissie gekozen, be doeld bij art. 43 der statuten, en voor zien in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van den penning meester en van den 1. commissaris. Ook zal bepaald worden waar de in 1888 te houden 3e jaarlijksche algem. vergadering zal plaats hebben. De secretaris zal de bespreking van de «vrijwillige schietoefeningen" inleiden. De voorstellen van het hoofdbestuur zijn a. het stichten van een fonds tot het verstrekken var, gratificatiën aan leden van den bond, na langdurigen en trou wen dienst bij de schutterij; b. keuze van een orgaan voor den Bond en ver meerdering van het getal abonnementen c. aan het kader van rustende schutterij- corpsen, dat in uniform gekleed en be hoorlijk geoefend is, de gelegenheid tot toetreding bij den bond open te stellen d. deelneming aan leger-manoeuvres; e. voordracht van eereleden; f. verdere mededeelingen. Daarna zullen de voorstellen der afdeelingen behandeld worden. De officier van justitie te Leeuwar den, verzoekt in een buitengewoon Po litieblad, zoo spoedig mogelijk telegrafisch bericht te ontvangen omtrent de verblijf plaats van Johannes en Cornelis Schoor, turfschippers, te huis behoorende te Lemmer. Beiden moeten worden gedag vaard als getuigen in de zaak tegen Bernh. van der Heide, beschuldigd van moord, welke zaak den 4 Juli zal worden behandeld. Zaterdag te 9 uur kwam te Vlaar- dingen de stoomboot Wodan aan, met de eerste Hollandsche haring aan boord. Zij bracht aan 258 ton volle en 717 ton maatjesharing, overgegeven door 75 schepen. De bekende wielrijder Kiderlen heeft bij den jubilé-wedstrijd, op 23 dezer te Londen gehouden, deelgenomen aan den wedstrijd op driewielers, (afstand een Engelsche mijl) en won den eindrit met één yard. Hij is bovendien ingeschre ven voor den internationalen wedstrijd op tweewielers (afstand vijf Eng. mijlen), op driewielers (afstand twee Eng. mijlen), op tandem met de Beukelaer (afstand drie Eng. mijlen). Bij de handicap-wed- strijden heeft Kiderlen steeds scratch te rijden, d. w. z.. hij moet de geheele baan afleggen, terwijl de andere rijders voor krijgen. De jacht op patentloozen te Rot terdam houdt nog steeds aan; vooral I vreemdelingen worden door de ambte naren lastig gevallen. Zoo werd een rei ziger van een buitenlandsch huis Vrijdag morgen, terwijl hij bezig was zijne offerte te maken, gestoord en naar builen geroepen, door iemand, hem natuurlijk onbekend, die hem zijn patent vroeg. De ambtenaar dacht reeds een goede vangst gedaan te hebben, daar de vreemdeling zich onwillig toonde en eerst het bewijs vorderde, dat de eischer gemachtigd was het patent in te zien. De vreemdeling kon echter zijn patent toonen, want hij I was gewaarschuwd door de biljetten, die in vele hotels te dezer stede hangen «Denk om uw patent. (Rolt. N. BI.) Dr. Kuyper bericht, dat de pers niet zal worden toegelaten op zijn «con vent", dat in Rotterdam bijeenkomt. De vergaderingen van het convent zullen gehouden worden in het Verkoop- locaal, aan den Oostsingel te Rotterdam. Door de commissie van agendum, voor het convent samengesteld uit zes leden van den Amsteidamschen en zes leden van den Rotterdamschen kerkeraad, is besloten, voor te stellen, dat de verga dering vier dagen duren zal. Het convent zal geopend worden door dr. van den Bergh, die voorzitter is van den kerkeraad van Voorthuizen, die het convent saamriep. De samenkomsten zullen, zoo de denkbeelden der commissie ingang vinden, den eersten dag om tien, en de drie volgende om negen uur aan vangen, en doorwerken tot vier uur, gevende een kleine dertig uur in het geheel. Gedurende het convent zal de kerkeraad van Rotterdam enkele open bare godsdienstoefeningen houden, en voor herbergzaamheid zal ruimschoots worden gezorgd. Op het convent worden gecommitteer den van ongeveer tachtig kerken, die met de synodale organisatie van 1816 hebben gebroken, benevens afgevaardig den van ruim een 30-tal groepen van geloovigen, in wier kerk een begin ge- i maakt is met de reformatie, verwacht. De redactie van het nieuwe kies rechtartikel in de Grondwet besprekende, zegt het «Weekblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen" «Hoe vindt gij zoo'n artikeltje, lezers Helder hè? Klaar als waterchocolade! Men klaagt veel, zeer veel over het onderwijs in de Nederlandsche taal aan de lagere scholen. Maar de heeren, die dat moois gele verd hebben, Heldt uitgezonderd, hebben hunne opleiding ontvangen aan middel bare of hoogere scholen. Twee derde deel van de leden der Tweede Kamer, met den Minister van Binnenlandsche Zaken aan 't Hoofd, schrijven Mr. voor hun naam. 't Onderricht in de Nederlandsche taal aan inrichtingen van Middelbaar en Hooger onderwijs is dus ook niet tot volmaakt heid gebracht. Maar daarover niet getwist. Er worden in Nederland wel meer goede zaken onder een stortvloed van woorden bedolven. 't Kiesrecht is het eenige niet." Uit Boskoop wordt gemeld «Het vooruitzicht op een voordeeligen aard- beziënpluk is niet gunstig. Het koude voorjaar heeft de ontwikkeling der pollen vertraagd, zoodat de pluk thans nog niet begonnen is. Bovendien lijden zij thans door de droogte, die ook het rijpworden tegenhoud. Malsche regenbuien worden voor de aardbeziën zoowel als voor de andere planten en gewassen verlangend tegemoet gezien." In de maand Mei zijn voor den In- dischen militairen dienst aangenomen 99 man, onder welke 26 vreemdelingen, en overgenomen van het leger hier te lande 73 man, totaal 172. Onder de aan- en overgenomenen zijn 6 miliciens voor twee jaar gedetacheerd. Uit verschillende deelen des lands komen berichten, waaruit blijkt, dat er gebrek aan drinkwater is en de heer- schende droogte een hoogst nadeeligen invloed op de veldvruchten uitoefent. Een Amsterdamsch schutter, aldus verhaalt de Amsterd. Ct., moest naar de exercitie. Hij haalde zijn plunje voor den dag, poetste knoopen en geweer en wilde nu ook zijn lederwerk met de befaamde slappe was wat opknappen. Maar hoe hij zocht en zocht, hij kon zijn patroon- tasch niet vinden. Hij haalde alles om, snuffelde alle kas ten en hoeken door niets! 24) Sedert eenige dagen sloop een boer om het kasteel Wollnaka heen, bracht nu eieren, dan wild of hoenders en bood ze Iwan te koop aan. Op een avond ging Sara weder naar het paviljoen, vergezeld van Iwan daar zette zij zich in een stoel en hulde zich in baar pels, «Ik zou gaarne alleen zijn." zeide zij, «haal mij later." Iwan verwijderde zich, schoon langzaam en aarzelend. Sara was alleen. Iwan ging in gedachten verdiept naar het kasteel. Niemand had hem zien heen gaan dan twee kleine listig loerende oogen van den boer, die reeds op de gelegenheid had geloerd Sara alleen te spreken. Langzaam en voorzichtig sloop hij nu naar de deur van het paviljoen en klopte zacht. Sara ontstelde. «Mejuffrouw", fluisterde buiten de boer, «ik breng tijding van uw vader." Sara schoof schielijk den grendel weg; haar hart klopte hevig, hare lippen beefden de deur opende zich, en de boer. dien Sara reeds meermalen in het kasteel had gezien, trad binnen. «Waar is mijn vader?" vroeg Sara hem haastig. «Hij is met den graaf bij de opstan delingen." «Met Seniawitsch hij is dus aan de Russen ontkomen 7" Verwonderd over deze vraag, wist de boer oogenblikkelijk niet te antwoorden want ook in het dorp bracht men Sara's verdwijning met Dewbinsky's vluebt in verbandmaar zonder verder te over leggen antwoordde de boer na een korte pauze «Ja, met Seniawitsch." Deze tijding scheen de droomen van het meisje en al hare hoop in eens te verwezenlijken, want hoe kon haar vader thans met Seniawitsch bij de opstande lingen zijn, zoo hij zich niet met hen verzoend had Dat zij in de ijlende koorts Dewbinsky had genoemd en haar vader op de gedachte was gekomen dat deze haar minnaar was, hiervan wist zij natuurlijk niets. «Dan voort!" bad zij den boer. «spoe dig, spoedig «Rustig, mejuffrouw," fluisterde hij, «anders verraden wij ons." Hij reikte het meisje zijne hand en voerde ze met haastige schreden uit het kasteel. Op een afstand van ongeveer twee honderd schreden stond een over dekt rijtuig. De koetsier stond bij het open portier. In het rijtuig zat een, tot aan de ooren in een pels gehuld man. «Mejuffrouw," zei deze, «haast u in te stappen uw vader verwacht u en heeft mij bevolen u te halen." De boer schoof Sara in het rijtuig, sloeg het portier dicht, sprong op den bok, de paarden trokken en in snellen draf ging het voorwaarts. Sara's gezel, die niemand anders was dan Ornstein, Aron Teweles handlanger, trok de gor dijntjes van het rijtuig dicht, onder het niet onwaarschijnlijk voorwendsel, de nieuwsgierige blikken der voorbijgangers af te weren. «Waar is dan mijn vader en Seniawitsch?" vroeg Sara, «Te Warschau, mejuffrouw," zei Orn stein, die verheugd was, op zulk een gemakkelijke wijze verscheidene honderde guldens verdiend te hebben. «Hoeveel tijd behoeven wij tot daar?" «Twee dagreizen. Mocht u evenwel de reis te lang vallen, dan kunt ge omkee- ren," spotte Ornstein. De ongelukkige Sara gevoelde het liefde- looze, boosaardige dezer woorden en sprak voortaan geen woord en gaf ook geen antwoord meer op Ornsteins vragen. Het rijtuig hield slechts halt in kleine dorpen, waar Ornstein de weinige spij zen, welke Sara behoefde, liet ge reed maken. Eens werden ook de paar den verwisseld. Ornstein drukte bij die gelegenheid den boer, die tot hier de reis mee had gemaakt, dertig roebels in de hand de man verwijderde zich dan kend en bood in dergelijke gevallen zijn dienst aan. Daarop ging het weder voor waarts in scherpen draf. Het was reeds laat des avonds toen het rijtuig over de hobbelige straatstee- nen eener voorstad van Warschau ratelde. Daarop reed de koetsier door groote prachtig verlichte straten, vervolgens sloeg hij een zijweg in door eenige enge straten en hield eindelijk stil. «Wij zijn aangekomen," zei Ornstein koel. Hij stapte het eerst uit en gaf Sara de hand om haar bij het uitstap pen behulpzaam te zijn. Zoodra het arme kind den voet op den grond gad gezet, zag zij om zich heen en huiverde bij den aanblik der zoogenaamde jodenstraat, welke wij reeds beschreven hebben. Hier en ginds stak een leelijke jood zijn gezicht uit een venster, om te zien wie zoo laat in een rijtuig hier aankwam, Ornstein schelde aan een even zoo vuil huis als de anderenwaarschijnlijk stond reeds iemand achter de deur, die op het schel len gewacht had, want oogenblikkelijk werd ze geopend. Ornstein droeg Sara in het voorhuis en volgde haar. De arme Sara had zoolang zij leefde niets gezien dat geleek, op hetgeen zich aan hare oogen voordeed. In het voorhuis hingen oude kleeren en linnengoed, op den grond lagen een menigte schoenen, deels ont- zoolde, deels gelapte laarzen, allerlei oude voorwerpen een ongenaame reuk drong uit alle hoeken en de trap was vol slijk. «God! waar zijn wij toch vroeg het meisje met bevende stem. «Bij uw vader!" gaf kort en koel haar geleider ten antwoord. Nu kwam eene vrouw met een kaars te voorschijn het was Rebekka. Sara zonk bijna van schrik neder ont steld staarde zij de huishoudster aan. Ornslein zei op bevelenden toon. «Volg deze vrouw draaide zich om, opende een deur en verdween hij ging het kantoor van Aron Teweles binnen, om zijn judasloon te ontvangen. Bevend volg de Sara de haar voorgaande vrouw. Deze voerde haar door de kamers, drukte ver volgens op den knop eener behangen deur en liet Sara in de bewuste kamer met de hooge spiegels gaan. Een bran dende kaars stond op een tafel, ten be wijze, dat men hier iemand verwacht had, «Ik verlaat u nu, om mijn meester te verwittigen," zei de huishoudster.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1