BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. >Nl Hij kon toch niet zonder patroontasch verschijnen dan mankte hij zich be lachelijk! Onze man wist er niets beters op dan thuis te blijven en in 's hemels naam de boete betalen. Toen zijn vrouw 's middags thuis kwam en hij haar zijn nood klaagde, bleek, dat deze jonge dame Hit gewichtig deel van haars mans schutterlijke uitrusting droeg als tournure. Naar wij vernemen, heeft de Neder- landsch-Indische Stoomvaartmaatschappij hare contracten van doorvoer met de «Nederland" en de »Lloyd" opgezegd, welke opzegging ingaat over 6 maanden. Van betrouwbare zijde meldt men ons, dat dit besluit in verband staat met een plan tot oprichting eener nieuwe stoomvaartmaatschappij te Amsterdam voor een geregelden dienst rechtstreeks tusschen Nederland en de verschillende Indische havens, die de Nederlandsch- Indische Stoomvaartmaatschappij bedient. (aVad.") De gewone algemeene vergadering, der Liberale Unie, zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam, op 9 Juli a. s. Op de agenda komen voor. Benoeming van eene Commissie tot het nazien van de Rekening over 1886. Benoeming van drie Bestuursleden in de plaats der, naar een bij loting vasi- gestelden rooster, periodiek aftredende en niet herkiesbare H.ll. G. H. van Bol huis, G. A. van Hamel en J. B. Kan. Verslag omtrent den toestand der Liberale Unie en de werkzaamheden van het Bestuur gedurende het jaar 1886. Bespreking van maatregelen te nemen met het het oog op de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Stuart-Worlley, dat twee gevallen van longziekte bij rundvee in Nederland zijn voorgekomen, waarvan een geval eerst onlangs, zoodat de vrije invoer van vee uit dat land onmogelijk is. Het Huis behandelde daarop het rap port over de wet op de strafvordering in Ierland. Met 150 tegen 119 stemmen werd verworpen een door de Regeering bestreden amendement van den heer Morley, om den duur der wet tot drie jaren te beperken. De prinsen Albert, Victor en George van Wales zijn te Dublin aangekomen oin de koningin bij de jubilé-feesten te vertegenwoordigen. Zij werden door het meerendeel der bevolking eerbiedig ont vangen, maar de houding van enkelen was beleedigend. Het gemeentebestuur was niet bij de receptie tegenwoordig. Langs den weg naar het kasteel werden de prinsen uitgejouwd. De straten der stad waren met vlaggen versierd. Uit Berlijn heeft de Indép. Beige het volgend telegram ontvangen: Met Bismarck gaat het niets beter. Zijne gemalin heeft afgezien van hare jaarlijksche reis naar Hessen. De geneeskundigen zijn niet ge rust. Dr. Schwenninger heeft twee an dere geneeskundigen te hulp geroepen. Desniettegenstaande kan hij zich niet ver wijderen, gelijk hij vroeger deed om drie maal 's weeks bij de faculteit te Berlijn een clinischen cursus te gaan houden. Alle werkzaamheden zijn den rijkskan selier verboden. Hij antwoordt zelfs niet op particuliere brieven. In de diplomatieke kringen te Berlijn wordt gezegd, dat Rusland en Oostenrijk dit jaar geen buitenlandsche officieren zullen uitnoodigen tot het bijwonen der militaire manoeuvres. Een 14-jarig meisje is te Metz in hechtenis genomen, omdat zij een boeze laartje droeg, waarop de drie Fransche kleuren te zien waren. Uit St. Petersburg wordt aan de «Times" geseind, dat een door de Russische «Wat 1 wilt ge mij hier alleen laten vroeg Sara ongerust, maar Rebekka was reeds verdwenen. Met verwondering zag het arme kind om zich heen, overal waren spiegels die tot aan den grond reikten, maar ner gens was eene deur te zien, werktuigelijk zette zij zich neder en wachtte. Zacht werd nu de geheime deur geopend. Aron Teweles trad binnen. Om zijne lippen speelde een grijnslach waar over Mephisto of don Juan zich niet hadden behoeven te schamen. «Waar is mijn vader?" vroeg Sara. «Hij zal misschien in weinige dagen komen," Aron Teweles had deze woor den met zijn natuurlijke stem gesproken, hij achtte het niet noodzakelijk zijne stem te veranderen. Sara trad achteruit en zag hem in het gezicht. Zijne oogen ontmoetten de hare, zij herkende hem en riep, Aron Tewe les Deze trad haastig op haar toe en wilde haar bij de hand nemen mapr daar zij ze heftig terugtrok, bepaalde hij zich bij eene eenvoudige buiging. «Ik ben er trotsch op, lieve bruid, dat ik u in mijn huis kan herbergen." «Ik beveel u mij oogenblikkelijk te laten gaan I" riep het meisje. «Ia welk een valstrik ben ik geloopen regeering geheim gehouden nihilisten proces gevoerd is tegen 21 beschuldigden, van welke zeven ter dood veroordeeld zouden zijn. Voorts wordt uit Petersburg nog ge meld, dat de Czaar de plannen voor een groote Siberische spoorweglijn naar Vladi- vostock heeft goedgekeurd. Hierdoor zal de reis, gedeeltelijk per spoor en gedeel telijk te water, tusschen Petersburg en Vladivostock, over Tiumen, Tomsk, Irkutsk, langs het Khankameer en de Amur-rivier, binnen twee weken volbracht worden. Met den aanleg wordt weldra een aanvang gemaaktde lijn moet binnen vijf jaren voltooid zijn. In de Italiaansche Kamer is eene inter pellatie over de weigering om deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling door de ministers Grimaldi en Chrispi beantwoord. De eerste wees op het nut- telooze van dergelijke tentoonstellingen, nu hijna alle landen hun gienzen door hooge invoerrechten afsluiten. De Parijsche tentoonstelling zou nog meer kosten dan die te Antwerpen en zou geheel nutte loos zijn, daar slechts enkele landen er aan deelnamen en dus geen vergelijking mogelijk is. Daarom besloot de regeering zich te onthouden, want van vriendschaps bewijzen behoefde geen sprake te zjjn, nadat de Fransche Kamer eerst het han delsverdrag en daarna het scheepvaart- tractaat met Italië verwierp. De heer Grispi verklaarde, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië zeer vriend schappelijk waren, maar Italië kon geen deel nemen aan de tentoonstelling, ten eerste uit economische gronden, en ten tweede omdat Italie's deelneming, nu de andere mogendheden zich onthouden, een politiek karakter zou hebben. Te Cairo gaat het gerucht, dat volgens door Moekhlar-Pacha ontvangen berich ten, de Sultan de ratificatie der overeen komst betreffende Egypte bepaaldelijk weigeren zal. Naar het «Journal des Débats" ver neemt, deelde de Engelsche gezant de Porte mede, dat hij van zijne regeering bevel had ontvangen, Konstantinopel te verlaten, indien de conventie niet werd geratificeerd. Zondag 3 Juli wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. M. J. Mees, predikant te Haarlem. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des narn. vijf uur geleid wonlen door den Heer Groene- weg van Rotterdam. Door B. en W. is Maandag ten raadhuize aanbesteed, de bouw van een jongensschool aan de Heerenstraat. 12 biljetten waren ingekomen. Hoogste in schrijver de heer A. Haar te Wageningen, voor f12400, laagste inschrijver de heer Christiaan Lensing alhier, voor 18973. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. Aan den landmeter bij het kadaster, P. Wagemaker alhier, is, met ingang van 1 Aug. a. s., Almeloo als standplaats aangewezen. Vrijdag a.s. en twee volgende dagen heeft in Amicitia de reeds vroeger aan gekondigde tentoonstelling van planten en bloemen plaats, uitgeschreven door de afdeeling Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde. Door de heeren baron v. Boetzelaer v. Oosterhout te Amersfoort; J. B. de Beaufort te Woudenberg; G. C. D. baron v. Hardenbroek van Lockhorst te Jutfaas E. J. Voute te Zeist; voorts door de gunstig bekende bloemisten L. Kort beek, en A. M. van Bemmel te Amersfoort; J. J. Klaassen en F. R. P. Victor te Apeldoorn J. W. de Groot Wz., «In dien der liefde! Ge zijt in mijne machtTrotsche, hoogmoedige vrouw, ge moet nu voor mij beven en om ge nade smeeken." Sara trad een schrede achteruit en zeide met ijskoude koelte en met een kordaatheid, welke men van haar niet verwacht zou hebben. «Ellendige schurk, ge hebt mij hier heen geloktVoor ik je vrouw wordt, vermoord ik je en mij zelve «Gerechte God I" spotte Aron, «hoe schoon zijt ge in uw toorn Uw vader heeft eerst uw geliefde en vervolgens mij aan de Russen verraden, en ik heb voor zijn verraad geboetNu zal ik mij wreken!" «Waar is Seniawitsch vroeg Sara. «Seniawitsch herhaalde Aron Teweles verstomd. «Wat raakt u graaf Senia witsch Gij zegt immers dat mijn vader hem aan de Russen heeft verraden «Is hij ook een minnaar van je?" spotte Aron. Maar de vlam des toorns, die nu uit Sara's oogen schoot, toen zij zeide«Hij was en is mijn bruidegom, hij zal het wreken dat ge mij hier gevangen houdt bracht nu ook Aron op de gedachte, dat het vermoeden van Baruch Levi ver keerd was geweest en verklaarde hem waarom het voorgenomen verraad aan W. G. J. Verwey en C. M. Knopper te Utrecht; Th. M. Reesse te Oudenrhijn; de tuiniers P. Noordanus te Putten en C. van Dijk te Hoogland zijn bereids in zendingen toegezegd; terwijl bovendien een en ander ter opluistering wordt in gezonden. Bij gelegenheid dezer tentoonstelling worden Zaterdag a.s. op het terras van Amicitia twee muziekuitvoeringen gegeven. Leden der sociëteit hebben bij de matinee met één dame en bij de avond uitvoering met alle huisgenooten vrijen toegang. Leden der Amersf. Afd. van het Genootsch. hebben tot beiden toegang met ééne dame. De entree tot de tentoonstelling is des Vrijdags 50 en des Zondags 10 cent. De programma's der muziekuitvoeiin- gen laten wij hieronder volgen Matinee, aanvang halfdrie. 1. «Willem III" Militaire marsch Bouwman. 2. Ouverture «l'Etoile du Nord" Meierbeer. 3. »Les patineurs" valse de con cert Waldteufei.. 4. Fantaisie de l'Opéra «Hamlet" Jon. Coenen. 5. Ouverture «Mignon" Thomas. 6. «Ein Albumblatt" Wagner. 7. La CaravaneAsch. 8. Fantaisie de l'Opéra «Faust" Gounod. Concert, aanvang halfacht. 1. Cadetten-Marsch aus «Capric- cioza"Suppé. 2. Ouverture «Obéron" Weber. 3. Valse CapriceRubinstein. 4. «Preislied" a. d. oper. «Meister- singer von Nürnberg" Wagner. 5. RhapsodiellongroisedeF.Liszt Bouwman. G. Ouverture «Carnaval Romain" H. Berlioz. 7. »Barcarol!e"duTrio(oboë-solo) Fesca. 8. Marche Turquev. Beethoven. 9. «Pilgerchor" und «l.ied an den Abendstern" aus «Tann- hauser"Wagner. 10. Fantaisie sur «Les Dragons de Villars" opéra de Maillart Bouwman. De Gewestelijke Vereeniging Utrecht van het N. O. G. hield Zaterdag jl. in Amicitia alhier haar 40ste jaarlijksche vergadering. De inspecteur van het L. O. in de 2de inspectie, de Districtsschoolopziener, Arrondissementsschoolopzieners en Oud- Schoolopzieners uit deze provincie, be nevens drie leden van de plaatselijke commissie van toezicht en enkele leeraren der H. B. S. en van het Gymnasium woonden mede de vergadering bij. Het nut der sprekende letterbeelden van Van Wulfen, door den HeerBolman van Maarsen ingeleid en hoog geroemd, vond heftige bestrijding. Vraagpunt twee: het verband tusschen het lager- en het middelbaar en Gymna siaal onderwijs, werd ingeleid door den Heer D. de Groot uit Utrecht. De meening van den inleider, dat dit verband veel te wenschen overlaat, en het onpaedagogisch klaarmaken voor toe- latings-exainens in de hand werkt, gaf aanleiding tot een debat, waarvan eenige vleiende, opwekkende en bemoedigende woorden van den Heer Moens het slot vormden. Eene wandeling in de omstreken en een eenvoudige, r.elte maaltijd op den berg (waarvoor de Heer Schmidt den dank der aanzittenden verdiende) ver hoogden niet weinig den goeden indruk, dien men van Amersfoort had ontvangen. Gisterenavond geraakte bij liet spelen het zoontje van de heer v. D. in de Singelgracht. Toegeschoten op zijn hulpgeroep mocht het aan G. Groenhuizen spoedig gelukken hem behouden op het drooge te brengen. De eerste muziekuitvoering op den Amersfoortschen berg, mag in zooverre goed geslaagd heeten, dat het publiek voldaan huiswaarts keerde. De muziek was werkelijk goed. Voor den ondernemer hadden wij gaarne een talrijker publiek gezien. Nu alles zoo goed en ordelijk is afgeloopen zal de opkomst een vol gende keer ook wel beter zijn. Dewbinsky niet uitgevoerd was geworden. Een kort oogenblik was voor hem voldoende over den toestand na te den ken en het verheugde hem, dat hij ook den graaf Seniawitsch door den bewusten wissel derwijze in zijn macht had, dat hij voor diens wraak niet behoefde te vieezen. «Gevangen hernam hij, terwijl hij zijn gezicht in een afschuwelijken plooi wrong «gevangen Ben ik niet de ge vangene? Gevangen door de bekoorlijk heden der schoone Sara?" «Ik wil en zal nooit je vrouw worden," antwoordde Sara. «Vrouw? wie heeft viouw ge zegd spotte Aron. «het meisje van den graaf neem ik niet tot vrouw, maar mijne liefste zult ge worden schoone Sara. Sara zag op, haar gezicht was purper rood van schaamte en afkeer «Weg van mij, ellendige! die mij met list en bedrog hierheen hebt gelokt «Ik bemin u," riep Aron en snelde op haar toe, omvatte haar met zijn lange armen en drukte zijn leelijke mond op haar rozenlippen. Zij stiet hem met geweldige krachts inspanning van zich en schreeuwde «Ik ben een vervloekte, ik ben een verstoo- tene ik ben hulpeloos, maar hoed je, In de Donderdag gehouden ver gadering der Kamer van koophandel en fabrieken is door de uit haar midden benoemde commissie van onderzoek naar den toestand van het spoorwegstation alhier, en wel hoofdzakelijk naar het ongerief, dat voortspruit uit het dikwerf sluiten van den afsluitboom aan den ouden Soesterweg, rapport uitgebracht. De commissie bestaande uit de heeren H. C. van Dam en Jacq. Visser slipt in dat rapport 3an, dat men, om bij de goederenloods te komen, den overweg aan den ouden Soesterweg moet pas- seeren, die door de menigvuldig aanko mende, vertrekkende en rangeerende treinen dikwijls afgesloten is. Wanneer men nagaat hoeveel treinen van en naar Utrecht, Amsterdam en Kesteren daar voorbijgaan, is 't te begrijpen hoe dik wijls de overweg wordt afgesloten, waarbij nog komt, dat de sluiting langer duurt dan noodig i3, daar de beambte, hiermede belast, tevens nog voor de be diening der wissels in den omtrek moet zorgen. Zij hebben daarom gemeend, der Kamer te moeten rapporteeren, dat de toestand aan het station alhier, wat het goederenvervoer betreft, zeer onvol doende is. In het bezwaar zou h. i. ten deele zijn te vooizien door den beambte geen andere bezigheden dan 't toezicht op den afsluitboom op te dragen, waar door deze in de gelegenheid zou komen, ieder geschikt oogenblik ten nutte van het publiek te kunnen maken, maar in elk geval zal dat slechts zijn eene geringe verbetering, met het oog op de bijna voortdurende drukke treinenbeweging, die ter aangegeven plaatse heerscht. Naar hunne meening zou de weg, loo- pende van af de machineloods tot de goederenloods, moeten worden verlengd tot aan den overweg bij wachthuis no. 20, zoodat men een uitweg verkreeg aan de oostzijde van het station het spoorweg verkeer is op die plaats veel minder druk dan op den thans bestaanden over weg. Wanneer men den toestand in loco opneemt, dan verwondert men zich, dat een weg in de aangegeven richting niet sinds lang bestaat, daar het terrein er voor aanwezig en eigendom van de Centraal-spoorwegmaatschappij is. Nu deze zaak een punt van overweging uit maakt, hebben zij gemeend, ook te moeten wijzen op de omstandigheid, dat de passage aan den overweg op den Soesteistraatweg zoowel voor voertuigen als voetgangers zeer tijdroovend is. Ook daar is den beambten, belast met 't toezicht op den afsluitboom, de bediening van wissels opgedragen, zoodat deze, zonder aan de belangen der spoorweg maatschappij te kort te doen, het publiek niet kunnen gerieven. Zij stellen daarom voor, dat de kamer zich wende tot de directie van de Centraalspoorwegmaat schappij, met dringend verzoek I. dat het openen en sluiten der afsluitboomen aan de overwegen worde opgedragen aan beambten, die geen andere werk zaamheden hebben te verrichten, en 2. dat van af de goederenloods tot aan den overweg bij wachthuis no. 20 de weg worde verlengd en aldaar gelegen heid wordt gemaakt tot het laden en lossen van goederen. De heer van Dam bracht in herinne ring, dat de kamer in 4882, naar aan leiding van een verzoek van de heeren J. Sinnige c. s., waarin de hiervoren aangegeven feiten in hoofdzaak worden kenbaar gemaakt, zich heeft gewend tot den minister van waterstaat, met verzoek maatregelen te willen nemen, die tot de opheffing dier bezwaren konden leiden, maar, voor zoover hij in 't archief heeft kunnen nasporen, is hierop nimmer antwoord ontvangen. De heer C. T. van Beek betoogde de wenschelijkheid eener overbrugging van den overweg aan den Soesterstraatweg, en stelde voor, hierop de spoorwegmaat schappij te wijzen, welk voorstel evenwel door hem werd ingetrokken, nadat de heer Visser als zijne meening had te kennen gegeven, dat het toch niet van eerlooze, ik zal mijn leven duur ver- koopen Bij deze woorden greep zij een op de tafel staand glas en wierp het tegen den op haar indringenden Aron, maar trof in stede van hem een spiegel, zoodat hij in duizend scherven brak. Deze energieke daad had Aron niet verwacht; de losbarsting van Sara's toorn maakte op zijn lafhartig karakter zulk een indruk, dat hij ver bleekte en haar niet meer durfde naderen, Zijne haren rezen ten berge, zijne oogen traden uit hunne kassen, hij beefde aan al zijn leden, en poogde zoo haastig mogelijk uit de kamer te komen. Hij zag dat Sara bijna krankzinnig was van woede. Eindelijk bereikte hij de geheime deur, drukte op den knop er van en stormde er uit. «Rebekka! Rebekka!" riep hij met krijschende stem in den gang. De huishoudster snelde toe. «Wat is er wat wilt ge?" «Sara is razend geworden, ga naar boven en zoek haar tot bedaren te bren gen." «Ik zal voor dat beetje geld geen krankzinnige bedienen en bewaken zei sluw berekend Rebekka. «Ik geef je vijf gulden meer." «Twintig is niet te veel," zei Rebekka met vaste stem «ik waag mijn leven bij een krankzinnige. Gij geeft me een de maatschappij zal worden verkregen, en het bij die zekerheid maar beter is, het niet te vragen of zelfs op de wen schelijkheid er van te wijzen, en de voorzitter, hoezeer het gewenSclite er van beamende, met het oog op de kosten, in verband mei den aanstaanden bouw van een centraalstation, nul op request vooi speld had. De conclusie der commissie werd daarna met algemeene stemmen aange nomen. Nog werd besloten, een adres van de zusterkamers te Hoogezand en Sappenneer te ondersteunen, om den betrokken minister te verzoeken, de spoorwegdirectiën uit te noodigen, de wijzigingen in dienstregelingen aan de kamers van koophandel en fabrieken mede te deelen, eenigen tijd vóór zij in werking treden. Utr. court. K Piet. Wat was verleden de uitvoering van Beethovens Helden-symphonie prach tig- Jan. Vooral de Treurmarsch maakte een overweldigenden indruk. P. Dat vond ik ook, en aan wien dacht jij daarbij, aan Napoleon? J. Toevallig niet, maar aan den ridder Bayard, over wiens heldendood ik pas had gelezen. P. En mij zweefde het sneuvelen van den dapperen Roland voor den geest. Ik vroeg ook aan anderen of zij bij dien Treurmarsch aan een persoon hadden gedacht. Verscheidenen hadden naar de muziek geluisterd zonder aan een persoon te denken, omdat zij er juist geen voor bij de hand hadden gehadmaar van anderen vernam ik, dat Reinier Klaassen, De Ruyter of Van Speyk hun in de gedachten waren gekomen. J. Wij hadden dus bij zeer verschil lende voorstellingen dezelfde gemoeds aandoeningen. P. Juist! En wat zouden wij een ruzie hebben kunnen maken, als wij eens in ernst de vraag hadden gesteld, of Beet hoven bij het componeeren van zijn Helden-syrnphonie aan De Ruyter of Roland, aan Bayard of Klaassen had gedacht. J. Zoo dwaas zullen wij niet zijn. 't Is echter jammer, dat veel menschen een zaak van 't gemoed zoo dikwijls lot een verstandszaak maken. P. Bijvoorbeeld op het gebied van den godsdienst. Deze toch is in de voornaam ste plaats een zaak van het gemoed, dat bij verschillende voorstellingen op gelijke heilzame wijze kan worden aangedaan. J. Ja en er zijn, helaas! menschen, die op het punt van 't geloof zoo strijden en zich zoo warm maken tegen anders denkenden, dat het ware godsdienstige gevoel geheel bij hen verkoelt. Utrecht. Nadat in eene jl. Donder dag door den Gemeenteraad alhier ge houden zitting, de algemeene beraadsla gingen omtrent de door B. en W. voor gedragen ontwerp-verordeningen op de heffing en de invordering eener plaatse lijke belasting naar het inkomen, waren geopend, waarbij de heeren van Lijnden, de Geer en Muralt zich al aanstonds als bepaalde tegenstanders deden kennen, en in de daarop gevolgde avondzitting werden voortgezet, werd in de middag zitting van jl. Vrijdag art. I van het ontwerp met 18 tegen 11 stemmen aan genomen, waardoor eene belangrijke be slissing werd verkregen en de overige artikelen weinig tegenkanting ondervon den, alleen art. 8 (klasse indeeling) gaf maandelijksch toelage van twintig gul den of ik ga naar het hospitaal en laat het meisje halen." «God wat schreeuwt ge, vrouw naar het hospitaal Niemand mag weten, dat zij hier is, ga naar boven, ga ik geef je twintig gulden." «Goed zei Rebekka «nu zijn we het eens." Zij ijlde naar boven. «Gerechte God nu zal zij al de glazen en spiegels stuk slaan"lamenteerde Aron. Rebekka rukte de deur van het spie gelkabinet open. Sara's oogen van de koorts en het weenen rood, ontmoetten de binnentredende huishoudster en een kort oogenblik was haar voldoende om in te zien, dat zij van die vrouw weinig hulp verwachten kon. Zij besloot hare eer, zoo het zijn moest met het opofferen van haar leven te verdedigen. Bij gebrek van een ander, wapen, had zij een stuk van het dikke spiegelglas gegrepen, hetwelk zij als een dolk de oude Rebekka tegen hield. Verschrikt verliet deze weder het kabinet. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2