NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloekt en tatooten. N. 61. Zaterdag 30 Juli 1887. Zestiende Jaargang. V00RL00PIG BERICHT. Lise ïlenron floor George Otaet, Een praatje over de mammon. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euilleton. iMERSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1Franco per post door het peheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aangemoedigd door het succes met het onlangs bij deze courant gegeven premiewerkConway, Teruggeroepen, heeft de uitgever besloten binnen kort zijnen abonné's een minstens even degelijk werk als premie aan te bieden. Deze roman, eene vertaling van schrijver van de „Industrieel van Pont Avesnes," zal in het begin der volgende maand verschijnen en tegen betaling van slechts 50 centsuitsluitend voor de abonné's op de N. Amersf. Courant verkrijgbaar zijn. Ditmaal zal de bon niet in de Courant zelve worden af gedrukt, maar kan deze van lieden af door eiken abonné aan 't Bureau dezer Courant worden afgehaald. i. Een der oorzaken, die het meest bijdragen tot den onvasten toestand van den handel, en dientengevolge ook op de nijverheid een verzwak kende werking hebben, bestaat in de onzekere waarde van het ruil middel, het geld. Met een weinig nadenken zal men ons die stelling gereedelijk toegeven. De waardeverhouding van de ver schillende artikelen, die de voorwer pen van den handel uitmaken, wisselt natuurlijk onophoudelijk; zij hangt af van den omvang, dien de vraag tegenover het aanbod verkrijgt, elke vermeerdering of vermindering van de behoefte, elke uitbreiding of inkrimping van de voortbrenging wijzigt haar. Die verhouding op een gegeven oogenblik wordt uitgedrukt door middel van de cijfers der een heden van den aangenomen waarde meter. Daarbij is het noodig, dat die meter of maatstaf een zuiver, nauwkeurig begrip vertegenwoordigt. Evenals een kilogram, een liter over de geheele aarde en onder alle omstandigheden volkomen denzelfden inhoud uitdrukt, mag er ook geen onzekerheid bestaan omtrent de be- teekenis van de woordeneen pond sterling, een franc, een gulden. Ware iedere handel een Transactie a contant, zoodat de verkooper onmiddellijk een bepaalde waarde terug ontving, dan zou onzekerheid van de waarde der munteenheid wel haar onaangename zijde hebben, en tot moeielijkheden in de praktijk aanleiding geven, maar toch niet van zoo ingrijpenden invloed zijn op de handelsbeweging, als nu het ge val is. De kooper kon dan weten, wat hij op het oogenblik der over eenkomst geeft, en welke andere waarden op datzelide oogenblik er mee gelijk staanof de verkooper, wanneer hij er later toe overgaat voor het geld dat hij nu ontvangt, een van die waarden te nemen, er nog hetzelfde voor zal kunnen be komen als toen hij het door hem algegeven voorwerp van de hand zette, dat is de kans, de eerlijke kans dien ieder handelaar heeft, op winst of verlies. Doch verreweg de meeste handelsovereenkomsten ge schieden op crediet, en nu heeft men volstrekt geen waarborg, dat de som, op een bepaalden dag be dongen, dezelfde betrekkelijke waarde zal hebben op den vervaldag. De risico is dus dubbel; twee kansen werken tegen elkander in, en volko men onafhankelijk van elkander. De koopman moet zich tegen beide trachten te dekken, en dat verplicht hem tot een behoedzaamheid, die den handel in zijn vlucht belemmert; of wel, en deze weg wordt helaas het meest bewandeld, hij moet zich noch aan 't eene, noch aan 't andere storen, de gebeurtenissen eenvoudig afwachten, en van zijn bedrijf een speculatie maken, een waagstuk, dat, als 't gelukt, hem op eens schatten in den schoot werpt, dat, bij mislukking, hem tot niets onaangenamers verplicht dan zich failliet te verklaren, een accoord aan te gaan met de schuldeischers, en dan maar weer van meet af te be- We mogen als bekend vooronder stellen, waarom een der beide meest voorkomende edele metalen uitslui tend in aanmerking komt als waar demeter van de handelsvoorwerpen. Een zeker aantal hectoliters graan worden betaald met een kilogram fijn goud, omdat men voor datzelfde kilogram fijn goud kan verkrijgen een bepaald aantal kilogrammen tabak van gegeven hoedanigheid. De muntstempel is de officiëele waarborg van gewicht en gehalte van de stukken metaal, die als ruil middel in omloop worden gebracht. De zoo hoogst eenvoudige waar heid, dat gewicht en gehalte van de gangbare munt nauwkeurig bepaald moeten zijn en niet willekeurig ver anderd mogen worden, is minder oud dan men wel zou denken. Het is mogelijk, dat de vorsten in de veertiende en vijftiende eeuw er een flauw begrip van gehad hebben, maar dan staat het toch vast dat bij hen dikwijls de natuur boven de leer is gegaan. Inzonderheid de koningen van Frankrijk namen, als zij behoefte hadden aan geld om oorlog te voeren, dikwijls hun toe vlucht tot muntverzwakking: geld stukken van verminderde zwaarte en verlaagd gehalte moesten tot de volle waarde in ontvangst genomen worden. Tegenwoordig kan elke schooljongen vertellen, welke gevol gen zulk een maatregel moest hebben voor den handel met het buitenland, en hoezeer hij niets andere was dan het opleggen van een zeer zware, en voor de welvaart der bevolking uiterst schadelijke belasting. Is, zouden we geneigd zijn te vragen, nu niet de vorst des lands de munt verzwakt, maar gemis aan samenwerking tusschen de volken in zeker opzicht dezelfde werking teweeg brengt. de économische toestand niet insgelijks vrij gevaarlijk? Ter beantwoording van deze laatste vraag moeten we den feitelijken toestand eenigszins in bijzonderheden nagaan, wat we in een volgend nummer wenschen te doen. Vooraf ga nog deze opmerking: De maat of eenheid, waarmede de waardeverhouding der handels- voorwerpen wordt bepaald, moet overal één zijn; niet dus hier b. v. de waarde van een gram zilver, elders die van een gram goud. Dat zou alleen kunnen, wanneer er tus schen die beide een vaste verhouding bestond, wat het geval niet is. Men drukt dit uit met te zeggen De algemeene grondslag van het muntstelsel moet zijn i>f de gouden, of de zilveren standaard, niet de dubbele. Welke van de twee is de meest bruikbare, en is deze voldoende? Zoo niet, wat zou er kunnen gedaan worden, om in de leemte te voorzien Daarover nader. Bij besluit van 25 Juli heeft, naar wij vernemen, Z. M. den Koning aan allen, zonder onderscheid, die ter zake van het palingoproer nog gevangenisstraf ondergingen, gratie verleend. - H.H. M.M. de Koning en de Koningin komen 17 September te 's-Gravenhage en zullen tot den 28sten aldaar verblij ven, om dan zich naar het Loo te be- De enquêtecommissie is bijeenge komen tot vaststelling van het verslag. De Regeering heeft den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot haren ver tegenwoordiger op het congres van afge- I vaardigden van verschillende landen en gedelegeerden van spoorwegmaatschap pijen, dat van 17 tot 25 September e. k. te Milaan zal plaats hebben. De fort-manoeuvres nabij Willem stad zullen uithoofde der groote on kosten slechts op kleine schaal plaats hebben en een vier- of' vijftal dagen duren. Muiderberg zal aanstaanden Zondag een vorstelijk bezoek ontvangen. De prins... uit het sprookje van Moeder de Gans heeft zich voorgenomen te paard met ge volg een ontdekkingstocht te gaan hou den naar het verblijf der Schoone Slaap ster, wier paleis, gelijk men weel, thans op de lommerrijke wandelplaats Rustrijk staat. Eene ton gouds zou, naar men wil, door de Mangkoe-Negaran opgenomen zijn, om de kosten te bestrijden eener waardige ontvangst van Z. E. den Gou verneur-Generaal. Wanneer dat waar is, dan kan men zich ongeveer een denkbeeld vormen van de schitterende wijze, waarop het hoofd van genoemd huis den Opperlandvoogd wenscht te recipieeren. De heer C. Coer.en, van Utrecht, zal de eer hebben, met zijn orkest op 2 Augustus a. s., Hr. Ms. verjaardag, een groot concert te geven op het Koninklijk Paleis te Soestdijk voor HH. MM. den Koning en de Koningin. Naar wij vernemen, zullen aan het galadiner, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin op liet lustlot Soestdijk te geven, de volgende gasten deelnemen: graaf Schimmelpen- nir.ck van Nijenhuis; jonkheer en mevrouw Hartsen, te Hilversum mr. E. ff. s'Jacob, commissaris des Konings, met echtgenoot en dochterluit.-generaal. adj. in b. d. Jacksonjlir. van Weede, kamerheer in b. d., te Soest; Mr. Croockewit, kan tonrechter, Amersfoort jlir. de Beaufort, kamerheer in b. d., burgemeester van Baarn mr. Loten van Doelen Grotlie, burgemeester van SoestJhr. van Beyma, intendant van Soestdijkverder de op Soestdijk aanwezige dienst. D. v. Z.-H. 33) «Komaan," riep MurawiefT haar toe «bet geldt het leven uws vaders Aan geheel haar lichaam bevend, wan kelde Sara op haar vader toe en zonk voor hem op hare knieen. «Vader, vader!" riep zij met bevende stem, «vloek mij niet!" «Ik zal niet vervloeken," antwoordde hij met teedere stemsik heb genoeg geleden, dat ik u in mijn onverstandige verbolgenheid uit het huis onzer vaderen verstiet. Maar ook niet zegenen kan ik een kind, dat mijne grijze haren niet ont ziende, schande en oneer op mijn grijs hoofd heeft gebracht, dat het geloof des vaders verloochenen wil I" «Genoeg, wij behoeven je joodschen zegen niet; dus voorwaarts ten doop! Vervolgens, eerwaardige heer, voltrekt ge dadelijk het huwelijk van dit meisje met den heer graaf Dewbinsky, opdat hem de stoutste droomen van Russische vorstendochters vergaan I" spotte Mu rawiefT. Nu richtte Baruch Levi zich hoog op, zijne oogen vonkelden, en daarin scheen nu de profetische geest der helden van zijn volk te schitteren. «Wee u, sprak hij tot MurawiefT ge wend, >wee u die list en geweld aan wendt om het hart van dit meisje te- breken, om een afvallige van haar te maken! Folter mij, dood mij!" riep hij in geestvervoering, «en gelooft dat de jood ook voor zijn door u veracht geloof weet te sterven «Maak het kort, zei nu Dewbinsky, «breng mij ter dood Rusland walgt mij, welks beulen een grijsaard en een weer loos meisje mishandelen." Met een blik waarin woede en grim migheid lagen, aanschouwde MurawiefT den moedigen spreker. «Ik wil u niet ter dood laten brengen," spiak hij, «lang zaam zult ge sterven, de verschrikkingen van Siberië wachten u. Dag aan dag zullen daar honger en kou aan uw hart knagen, dag aan dag zult ge langzaam verkwijnen en daarbij aan mij denken Ordonnans-officier; Laat den jood en graaf Dewbinsky dadelijk in het straf register inschrijven, en met den heden nacht vertrekkenden trein escorteeren, beiden zijn levenslang naar Siberië ver bannen. Dit meisje echter moet binnen vier-en-twintig uren Warschau verlaten hebben, en mag zich niet, onder welk voorwendsel ook, bij het transport aan sluiten. Met den uitroep «genade, genade wierp Sara zich voor MurawiefT op de knieën. Diepe stilte heerschte, alles scheen ontsteld, maar de generaal lachte haar duivelachtig in het gezicht en verliet de kapel. XVIII. Twee dagen waren sedert de audiëntie der joden bij den cheT der politie ver streken. De klokken der Warschauer kerktorens verkondigden zooeven het middernachtsuur. De huizen der stad verhieven zich in de lange straten als groote graTsteenen, en alleen de voet stappen der Russische patrouilles dreun den dof galmend door de eenzame straten. Aron en Mozes Teweles stonden reeds sedert een half uur in Aron's kleinen tuin, die den lezer door Sara's vlucht bekend is hun harten klopten van ang stige verwachting. Eindelijk werd zacht aan de kleine tuindeur geklopt en met bevende hand opende Aron. Een man in Poolsche kleederdracht trad binnen. «Polen en Sobieskyvroeg hij zacht. «Vrijheid en de dood voor de ver drukkers gaf als wachtwoord Aron ten antwoord. «De leus is accoord," zei de aangeko mene, volgt mij Stil slopen Aron en Mozes den voor uitgaande na. Toen zij eenige straten doorgegaan waren, ontwaarden zij een rijtuig, bespannen met twee groole paarden, welks koetsier scheen te wachten. Hun gids beduidde hen in te stappen. Spoedig daarop rolde het rijtuig door de stad en voorstad, eindelijk hield het stand voor een laag huis. «Wij zijn aangekomen; stapt uitbe val de vreemde. De twee joden gehoor zaamden. Het was een donkere nacht, even zoo donker als Polen's toekomst. De leids man klopte aan een deur driemaal snel achtereen de deur werd geopend zon der dat iemand gezien werd, door middel van een geheime veer, en sloot zicli weder zoodra de gids met de twee per sonen binnengetreden was, Een lange, flauw verlichte gang voerde naar een deur, die zich even zoo stil opende als de eerste. Groote breede met tapijten bekleede treden liepen afwaarts naar een ruime, helder verlichte zaal. Een gemurmel, als van een aantal stemmen, trof de ooren der drie personen. De gids ging steeds voorwaarts en 'nu betraden Aron en Mozes de zaal. In het midden er van stond een groote tafel met een zwart laken [bekleed, dat door een wit groot kruis in vieren was gedeeld. Met papier en schrijfgereedschap was ze bedekttot hare verlichting dien den verscheidene kaarsen op zilveren kandelaars. Twaalf mannen zaten zwijgend aan de tafel, terwijl op een soort van troonzetel een groot somber uitziend man plaats had genomen het was de president der geheime regeering, Op het voorhoofd van dien man stond de roeping voor groote werken geschreven. Een zware zilverwitte baard bedekte lippen en kin. Evenwel was die man niet zoo oud als het bij den eersten aanblik scheenzulks bewezen zijne haastige krachtige bewegingen, het vuur zijner oogen, die vol plechtigen ernst waren, de huid, die nog strak het wel magere maar volstrekt nog niet verwelkt gezicht overspande. Hij scheen even vijftig jaren te zijn. Langs de wanden der zaal zag men een aantal tafeltjes, op welke flesschen en glazen met wijn gevuld stonden. Wordt vervolgdV

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1