Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De heer Haffmans is, zooals men weet, een tegenstander van de Grond wetsherziening. Daarvan geeft hij kennis door de volgende advertentie in de tCutjksche Courant'1 van Zaterdag: «Aan heeren kiezers in liet district Boxmeer Mijne Heeren! De ondergeteekende behoeft niet te zeggen dat hij, herkozen wordende, tegen de Grondwetsherziening zal stemmen, welke in zijn oogen een schandaal is. Elke stem, op mij uitgebracht, zal ik beschouwen als van iemand die er ook zoo over denkt. En dat zal den oude goed doen. Mr. L. Haffmans." Ter herinnering aan 's Pausen gouden priesterjubilé in Nederland, zal aan de Rijks munt te Utrecht een medaille worden geslagen. De heer J. Ph. M. Menger, tweede stempelsnijder aan 's Rijks munt, die dezen gedenkpenning aan Z. H. den Paus en zijn landgenooten wenscht aan te bieden, is naar ide Tijd" meldt, in overleg getreden met het Nederlandsche hoofdcomité, hetwelk aan zijn plan gaarne goedkeuring verleende. Een heer, die gisteren te Scheve- ningen op het punt stond in de diepte weg te zinken, werd nog bij tijds door twee badknechts gered, die al zwem mende hem bereikten, en hem toen gre pen. Kort na dit voorval werd een an der, die zich ook weer te ver waagde, door de badknechts uit zee gehaald en tegen wil en dank naar het strand ge bracht. Gedurende de torpedo-maneouvres, die bij het gepantserd eskader voor "Willemstad plaats hadden, heeft er in den nacht van den 23en dezer een voor val plaats gehad, dat voor de betrokken personen gelukkig bijzonder gunstig is afgeloopen. «Torpedoboot III", kommandant de luitenant ter zee 1 klasse P. R. A. Hen- nequin, zou de vletten van Zr. Ms. monitors «Krokodil" en «Wesp", die voor de manoeuvres op stroom ten anker had den gelegen, naar hunne bodems terug- sleepen. Door een verkeerde manoeuvre van de torpedoboot, werd de vlet van de «Wesp" aangevaren en sprong de bemanning op de torpedoboot over, terwijl de vlet van de «Krokodil", welke door de boot ge sleept werd, door het achteruitslaan der schroeven lek geslagen werd. De lekgeslagen vlet werd onver klaarbaar door de torpedoboot los ge gooid, en dreef al zinkende met den stroom weg, totdat zij eindelijk omkan telde. De bemanning bestaande uit 1 onderofficier, 2 matrozen en 2 miliciens, wisten op de omgeslagen boot te klim men, en door de tegenwoordigheid van geest van genoemden onderofficier zich zoolang te helpen, totdat op hun hulpge roep de stoomkanonneerboot «Bever" kwam aanvaren en de drenkelingen aan boord werden opgenomen en verpleegd. Alweer is dus door onverantwoordelijk manoeuvreeren een vijftal menschenlevens in gevaar gebracht Echo Uit Wapeningen schrijft men: «Van bet tabaksgewas is het zandgoed overal geoogst en met het breken van het aardgoed is men druk bezig. Door de aanhoudende droogte heeft men dit jaar veel kleurig zandgoed ook de lompen zullen kleurig zijn. De regen der laatste dagen kan aan het bestgoed, veel goed doen; toch zal men lang niet zulk bestgoed krijgen dan in 1868, Over het geheel zal het gewas niet meevallen. Door een aantal neringdoenden te Weesp is tot den gemeenteraad het verzoek gericht, bepalingen op liet markt wezen in het leven te willen roepen, die den handel op de weekmarkt. bemoeilijken, aangezien deze hun veel schade berokkent in hun bedrijf. uit. Hij had het bevel gelezen en scheen als geheel veranderd. Op een zachtmoe- digen toon, dien hem zeer goed stond, maakte hij zijne verontschuldigingen en tot Pia, die zich vriendelijk tot Marfisa had gewend, zeide hij. «En voor mij heeft eene zoo groote schoonheid geen enkel woord van ge nade Zij antwoordde dat zij thans tegenover zijne galante woorden even weerloos was als tegenover de ruwe uitdrukkingen van daareven, en verzocht haar niet lastig te willen vallen. Hij betuigde daarop dat het hem speet dat zij ver stoord op hem was; maar er zoude, naar hij hoopte, nog wel eene gelegen heid komen dat hij baar beter voor zich kon stemmen. «De hemel verhoede zulks!" riep zij uit; maar de gravin die het voor ver standiger hield Wrangel door eenige vriendelijke woorden in eene goede luim te houden, verzachtte dezen uitroep min of meer. Fuikenburg en Wrangel spraken elkaar een oogenblik later en bepaalden hun duel op den volgenden dag. Toen Wrangel met Marfisa alleen was maakte hij voor haar eene diepe buiging en wenschte haar spottend geluk met het bewijs van haren invloed op zijn vader. «Ik gehoorzaam den adjudant, Verscheidene liefhebbers van hard draven hebben hun wensch te kennen gegeven, dat de verschillende commission voor harddraverijen onderling in overleg zouden treden over het tijdstip, waarop de harddraverijen plaats hebben, opdat het niet meer voorkotne. dat er dikwijls belangrijke barddraverijen op denzelfden dag ut' zeer kort na elkaar worden uit geschreven. Nabij Leiden is Zondagmiddag te ruim 4 uren in de ohefubripk van de firma C. H. M. aan den Zijlweg een ernstige brand uitgebroken. Ofschoon van alle kanten hulp werd verleend, en het terrein door soldaten werd afgezet, was des avonds de brand nog niet geheel gebluschl. De oorzaak is tot nu toe onbekend. De Prins van Coburg heeft te Sofia tal van telegrammen van gelukwensching ontvangen, in het geheele land is in de kerken voor hem gebeden. De toestand te Sofia is voor het overige op dit oogenblik hoogst ernstig. Ook de houding der consuls duidt dit aan. Officieel zijn zij eigenlijk in het geheel niet aanwezig en toch ziet men hen voortdurend druk bezig op straat, zelfs den tot minister r esident te Stuttgart benoemden Duitschen consul, die reeds drie dagen geleden zijn koffers begon te pakken en afscheidsbezoeken bracht, maar die nog veertien dagen hier blijft. A! deze officieele kringen zijn overigens volkomen overtuigd, dat de beslissing uit Konstantinopel moet komen. Van de instructiën, die Artiri Effendi (de nieuwe vei tegen woordiger van de Por te) zal ontvangen, hangt de verdere loop van zaken af. De Porte is verwittigd, dat inen Artin Effendi zeer vriendelijk zal ontvangen, wanneer hij als vriend komt, maar dat men hem de grens niet zal laten overtrekken, indien hij rnet vijandige plannen komt. De correspondent beeft vernomen, dat men de kust der Zwarte Zee in staat van veidediging bracht, en er wordt van gesproken, een aanslag op Bulgarije's recht, om over zijn eigen lot te beslissen, te beantwoorden met de onafhankelijkheidsverklaring van het land, en tevens Macedonië tot een opstand te bewegen. «Macedonië, dit eene woord is onze kracht", zeide een officier. «Wij hebben het land in onze hand, en kunnen in een oogwenk aan Europa toonen, hoe groot onze rnacht is. Wan neer het wachtwoord hier wordt gegeven, zal Macedonië even spoedig in opstand komen als Oost-Rumelië twee jaren ge leden." Of de jonge vorst van dergelijke plannen weet, is onzeker, maar het ge vaar ligt vooral hierin, dat het zoo ge makkelijk is, in de gegeven omstandig heden eerie domheid te begaan, en dat daardoor het gansche wankelende gebouw van den Europeeschen vrede in de lucht kan vliegen. De beide zonen van Z. M. .la-Ja van Opobo zijn te Londen aangekomen, om den minister van koloniën te verzoeken een besluit van den Engelschen consul in Opopo, waarbij aan Britsché kooplie den verlof wordt verleend om hunne waren direct naar verschillende markten te brengen, te vernietigen. De deputatie wenscht, dat men van de Koninklijke «makelaars" gebruik zal maken en acht dit ook in overeenstemming met vroeger gesloten tractaten. Donderdagavond werden aan het Fransclre Departement van Oorlog 150 afdrukken gemaakt van de instructie aan de hoofdofficieren van het 17e leger korps, welke Vrijdagmorgen zouden wor den verzonden. Er werd één exemplaar te veel gedrukt, en dat exemplaar kwam Donderdagavond nog terecht in het bureel van de «Figaro", die Vrijdagmor gen precies kon meedeelen aan het publiek hoe 't met de mobilisatie zou gaan! der gezante van Mazarin" zoo eindigde bij zijn sarkastische woorden en wilde gaan; maar zij verzocht hem te blijven. «Gun mij nog een paar minuten uw bijzijn. Binnen de muren van dit slot zal de teerling geworpen worden, die over het lot van dezen oorlog beslissen zal." Wrangel, luisterde met spanningzij ging voort: «Gij noemt mij de gezante van Mazarin, ja ik ben het; en zoodoende dien ik de Kroon van Zweden en u jonge man, u en uwen krijgsroem." «En uw eigenbelang wel 't allermeest, schoone dame," viel Wrangel haar in de rede, men vet haalt immers dat uwe bemoeingen, die den vrede te Munster deden vervallen en den oorlog op de lange baan schoven, u nog al iets op brengen, een stuk Duitsch land als heer lijkheid, zegt men Adieu! De markiezin begreep dat zij verraden was, want het was waar wat Wrangel had gezegd. Zij was door het Fransche hof naar Munster gezonden om tegen het sluiten van den vrede te intrigeeren en het was der avonturierster, die met veel praalvertooning optrad, gelukt toe gang bij de gezanten te krijgen, overal opnieuw het zaad der tweedraöht te strooien, de hoogmoed van den een en De heele pers houdt zich nu bezig met de «onbescheidenheid" van de «Figaro", terwijl natuurlijk al de kranten spijt hebben, dat zij niet onbescheiden konden zijn. Zes spinnerijen te Rijssel staan, door gebrek aan water, stil; 3000 werklieden zijn daaidoor zonder werk. Op het te Trier vergaderde congres der Duitsehe katholieken heeft Windt- hoist eene rede gehouden, in welke hij het herstel der goede verstandhouding (entente cordiale) lusschen het kerkelijke en het weiëldlijke gezag roemde, als het groote keerpunt voor Duitschland, en een 11 och" uitbracht op den Keizer en den Paus. Bij de groote manoeuvres te Pi.-ek (in Bohemen) hebben verschillende sol daten hun geweien met steenen geladen en op de boeren geschoten onderschei dene personen werden gedood. Aan boord van het torpedo-vaartuig «Destructor" heeft de kleine Koning Alfons XIII van Spanje zijn eerste zee tocht gedaan in de armen van zijn Aslurische min. Het heeft Z. M. zoo goed bekomen, dat Koningin Christina besloten heeft den 5en September over zee naar Bilbao te gaan en den kleine mee te nernen. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn te Kopenhage aangekomen en werden aan de landingsplaats officieel ontvangen door de Koningin van Denemarken, de Kroonprinses van Groot-Brittannië. de Krnonpi inses van Denemarken, de Minis ters, de officieren en de vertegenwoor digers van het corps diplomatique. De czaar begaf zich onmiddellijk naar het slot Fredensborg, waar de Koning van Zweden Z. M. eerlang een bezoek zal brengen. Men wacht aan het Deensche Hof, waar ook de Koning van Grieken land zich thans bevindt, den Kroonpiins van Engeland Den 7 September zal Koningin Louise van Denemarken haren verjaardag vieren en dan zullen er groote feesten worden gegeven. Daar men, tijdens de aanwezigheid in Denemarken van de Keizer van Rusland, nihilistische «verras singen" ducht, zijn bijzondere politie maatregelen genomen, waartoe ook uit Rusland agenten zijn overgekomen. Zondag 4 Sept. a.s. zal de Gods dienstoefening der Vrije Gereformeerde gemeente des voormiddags half tien en des namiddags viif uur geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Heden middag te 2 uur wordt in de Muurhuizen nabij de Bloemendalsehe- straat de eerste steen gelegd van het gebouw «Volksheil" te stichten door de vereeniging: «De Blijmaar in Woord en Werk." In eene door weinig leden der kiesvereeniging «Amersfoort" gisteravond bezochte vergadering, daartoe uitsluitend bijeengeroepen, is op voorstel van het bestuur bij meerderheid van stemmen besloten tot ontbinding van die ver eeniging. Maandag werd door Burg. en Weth. in het openbaar verpacht, bij enkele inschrijving, het jachtrecht over 3 seizoenen op 873 hectaren gronds aan den Leusderberg. Ingeschreven werd door de heeren M. van Marwijk Kooij te de Bilt voor f227 en door Jhr. C. Janssens alhier voor f200.per jaar. Het recht werd aan der. hoogsten inschrijver gegund. De 1. luitenant W. F. Pop, van het 1. regiment vestingartillerie, werk zaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, wordt, te rekenen van 1 October a. s., gedetacheerd bij het 1. regiment veldartillerie. Tot leden der commissie voor de keu ring van fourages gedurende de maanden de hebzucht van den ander te prikkelen en zich alles ten nutte te maken, toch had zij haar doel niet geheel en al be reikt en er bestond groot gevaar, dat de vrede zoude gesloten worden. Zij was nu hier gekomen om met Wrangel te beraadslagen wat verder haar plannen kon dienen; want zij waren het daar omtrent in hoofdzaak eens, dat de oorlog moest worden voortgezet. Geen der Zweedsche generaals was hel zóó met haar eens als Wrangel, die den vrede vervloekte. Er bestond echter nog eene oorzaak, die haar tot hem trok. Zij had zijnen zoon gezien en zij, die in zoovele liefde avonturen zegepraalde, gevoelde eene vurige liefde voor den schoonen en dap peren jonkman. Hare liefde vond slechts koele beantwoording; toen ontwaakte, met het vooruitzicht op eene vorstelijke bezitting, de hoop bij haar, dat hare hand met zulk eene huwlijksgift, niet langer zoude versmaad worden. Dit samenzijn met den jongen Wrangel en ook diens plotseling ontwaakte hartstocht voor Pia Montfoit, deed haar inzien op welk een onzekere grond hare berekening was gebouwd. Zijne koelheid was zelfs in eene kwetsende onverschilligheid jegens haar, in een aan minachting gren zend gedrag veranderd. Toch gaf zij haar September en October a. s. zijn benoemd de ritmeester Blaauw, de 1 luit. der nrdonnancen Mathon en de paardenarts 1. kl. Moubis, en tol plaatsvervangende leden de kapitein jhr. Barnaart, de 1. luit. Eek en de paardenarts 2. kl. Frederikse. Maandagmorgen vertrokken van hier diie detachementen van het escadron ordonnancen, sterk 2 officieren, 22 onder officieren en minderen, met bestemming naar hoog-Keppel, Terborg en Didam. Hedenochtend vertrokken 4 detachemen ten van hetzelfde wapen, sterk 1 officier, 30 onderofficieren en minderen, naar Dalfsen, Dedemsvaart, Hoogeveen en Wierden. Morgen vertrekken nog de staf der II Afdeeling van het le regiment Veld artillerie en de 5e batteiij sterk 7 offi cieren, 84 onderofficieren en minderen, 82 paarden en 9 voertuigen, naar Ommen en Vilsteren en de Ce batterij, sterk 3 officieren, 77 onderofficieren en minderen, 70 paarden en 8 voertuigen, naar den Ham. De verschillende afdeelingen werden per extra-treinen van de Centraal-spoor, respectievelijk te 7 uur 15 min. en te 8 uur 30 min. vervoerd. De begrooting van plaatselijke in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1888, lieden den gemeenteraad aangebo den, wijst aan ontvangsten en uitgaven een gelijk cijfer van 175.796.70 aan. Zaterdag is door de politie alhier een persoon aangehouden en naar de strafgevangenis te Utrecht overgebracht, wegens het plegen van ontuchtige han delingen met een meisje van 9 jaar in het plantsoen alhier. Zondagavond ten omstreeks 9 uur is eeri tijdelijk wachter aan den Bloemen- dalsche overweg alhier door de van Zutphen komende trein aangereden en onmiddelijk gedood. Het lijk is naar de begraafplaats overgebracht, en wordt op kosten der gemeente begraven. De weduwe die onder Nijkerk woont blijft met 8 kinderen achter. Bij den Uitgever C. L. Brinkman te Amsterdam verscheen van de hand des heeren K. Bes, leeraar in liet teeke nen M. O. een geheel nieuwe inleiding tot het teekenen naar de natuur. De titel «Perspectivisch leeren zien" geeft genoeg aan wat met deze serie van 3 boekjes wordt beoogd en dat dit doel bij het gebruik dezer Keurig uitgevoerde Cahiers zal worden bereikt, waarborgt ons de naam van den auteur. Piet. 't Is toch een lastig volkje, dat altijd gebreken bij anderen zoekt, en steeds in de weer is om tekortkomingen breed uit te meten Jan. Hoe zou het toch kornen, dat die lui zoo blind zijn voor hetgeen aan hen zelve hapert? P. Wel, omdat ze altijd naar buiten en nooit naar binnen zien. J. Dat laatste kunnen zij zeker niet. Jan. Er is niet veel aansluiting onder de ingezetenen van Stellendijk. Piet. Neen, dat komt omdat er onder zijn, die zich wat veel op hun geld laten voorstaan. Zij verkiezen Nr. één te zijn en menschen, die meer talent dan fortuin bezitten onder hun toezicht het werk te laten doen, waartoe zij zelve niet in staat zijn. J. En dan verbeelden zij zich misschien nog wel in verstandelijke en zedelijke ontwikkeling boven een ieder uit te blinken. P. Daar heb j' et. zaak niet op. «Freule Montfort, zoo trooste zij zich, is katholiek, dat is een onoverwinnelijk beletsel zij zal hem nimmer liefhebben. Zijn eerste ontmoe ting met haar was te brutaal en daarbij zij is weg en hij zal haar vergeten. Moedgehouden dus Marfisa. Het zal spoe dig vrede worden, zegt mennu dan komt er misschien ook vrede in dit on stuimige hartof de vrede des doods." Deze liefde was eene vreemde, door haar nog niet gekende macht, die haar doordrong, eene reinheid van gevoelens, die haar met zoeten wellust doortintelde, waarvan zij tot nu toe geen besef had gehad. Zij had alles, zelfs haar leven voor den geliefde kunnen geven, zij ver gaf hem elk beleedigend woord, zij ver langde er zelfs naar hem toornig tezien. Zij meende zich verjongd en onschuldig als zij hern zag, zij had zich zelve en haar vroeger leven vergeten. Het was haar of dat alles vernietigd was door de reinigende vlammen dezer zaligmakende genegenheid. Zij kon dat verleden vergeten en ver geten meenenmaar niet ongebeurd maken. Generaal Wrangel kwam met zijn staf op het slot Hofen. Er werd oogenblikke- lijk besloten om krijgsraad te houden. Ulreclit. In de Notenboomenlaan alhier, ontstond jl. Zaterdagavond twist tusschen eene aldaar wonende reeds be jaarde vrouw en een geniesoldaat, die sedert eenigen tijd met hare dochter verkeering heeft, waarbij de eerste het al heel spoedig kwaad te verantwoorden had en er ongetwijfeld niet zonder k lap ken zonde zijn afgekomen, indien niet een ander geniesoldaat tusschen beiden ware gekomen en zulks had belet. Onge lukkig kwam deze er echler minder goed af, doordien hij voor zijne bemoeiin gen zulk een duchtig pak slagen ontving, dat hij eene bloedspuwing kreeg en eerst geruimen tijd later zijn weg konde vervolgen. De dader Imd zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Bij een familietwist in de Enge Waterstraat alhier, waar het blijkbaar nog al warm toeging, heeft een der huisgenooten door het stukslaan van een tafelbord, zich zoo ernstig aan de hand verwond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en men aanvankelijk het ergste vreesde. Na de verwijdering der ingedrongen scherf moet echter alle vrees voor gevaar zijn ge- geweken. Door de Politie alhier werd j.l. Maandagavond een jeugdige Duitscher aangehouden, die hoewel eerst sedert kort als bediende bij een winkelier in naaimachines enz. te dezer stede in be trekking, verdacht wordt ten nadeele zijns meesters een vrij aanzienlijk bedrag aan diverse gereedschappen en onder- deelen van naaimachines te hebben ontvreemd. Daar de meeste der ont vreemde voorwerpen nog in zijn bezit werden bevonden, zal hij zeer zeker zijn welverdiende straf niet ontgaan. Baarn. Door de milde bijdragen van vele ingezetenen dezer gemeente, zullen heden van 1 tot 5 uur een 600. tal kinderen der verschillende scholen alhier in de gelegenheid gesteld worden den verjaardag van het Prinsesje recht feestelijk te vieren. Op de Brink n.l. zullen ten genoege der jeugd volksspelen plaats hebben, zooals mastklimmen, boegsprietloopen, broodjeshappen, zak- loopen, enz., terwijl een draaimolen een poffertjeskraam en de oudvaderlandsche poppekast de feestvreugde niet weinig zullen verhoogen. Men heeft gegronde hoop, dat H. K. H. met H. M. het terrein met een bezoek zullen vereeren. Moge de Oranjezon dien dag helder op de feestvierende kleinen neerstralen. Uit Burnereld meldt men ons, dat het vooruitzicht voor de jagers gun stig is; het jachtveld is ruim voorzien van hazen en patrijzen. Vooral hazen ziet men buitengewoon veel en ook faisanten zijn er aanmerkelijk meer dan vorige jaren. Koi hoenders zijn op de Veluwe zeld zaam geworden. Gebrek aan bewijs. In de studeer kamer van een advocaat vraagt zijne vrouw: «Kent ge den man, die zooeven bij je was?" «Ja", zegt de rechtsgeleerde. «Hij was beschuldigd van diefstal, maar ik heb hem gelukkig vrijgepleit door gebrek aan bewijs." Vrouw: «Nu, ik mis mijne nieuwe zijden parapluie, die zooeven nog in den standaard stond." Advocaat: «O, dan heeft de schurk mij nu het bewijs willen leveren. Historisch. Lord Doneraille, die door een jongen vos was gebeten, is, hoewel hij onder Falkenburg had de gravinnen een eind- weegs vergezeld en was weder terugge keerd. Hij werd door Marfisa schertsen derwijs geplaagd omdat hij deze taak die een ander gelukkig zoude hebben ge maakt, zoo weinig wist te waardeeren, want hij berichtte slechts met korte woorden, dat hij de hem toevertrouwde dames ter bestemder plaatse had gebracht. Volgens de wijze waarop hij zich het lot der Montforts had aangetrokken, had men van hem meer dankbaarheid ver wacht. Falkenburg begreep de bedoeling dezer woorden en zeide «Als ge mij een geluk had toegedacht, dan zou het heel iets anders moeten zijn, want, ge verstaat maar al te goed de kunst om iemand gelukkig en ramp zalig te maken. Gij hadt uwe opdracht aan Wrangel moeten geven, want aan hem schenkt ge toch al uwe gunstbewij zen. De koelheid, die ge thans, jegens mij aan den dag legt, bewijst maai al te duidelijk, wie de door u bevoorrechte en wie de veronachtzaamde is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2