NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. USE FLEURON Voor Bregenz. N. 78. Woensdag 28 September 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Georges Ohnet, BINNENLAND. Feuilleton. FOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Abonné's op onze courant in het bezit van eene bon op bet preiuie- werk door kunnen tegen inlevering daar van bovengenoemd werk aan ons bureau afhalen. [let heeft Z. M. den Koning be haagd Hd. adjudant in luitengevvonen dienst J. C. J. Smits, generaal-comman- dant van het Koloniaal Militair Invaliden huis, bij eigenhandig geteekend telegram dd. 24 dezer onder de meest vleiende bewoordingen te benoemen tot Ridder 1e kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, als een bewijs voor Hd. uitste kende tevredenheid voor de diensten gedurende vijf en twintig jaren in die betrekking bewezen. De insignes dezer Orde zijn den daar- opvolgenden dag door Zr. Ms. ritmeester ordonnance-oiïicier Jonkh. Van de Poll, op officieele en plechtstatige wijze aan genoemden commandant ter hand gesteld. Bij Kon. besl. is Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de gep. Iuit.- ger.. van het leger in Ned.-Indië K. van der Heyden, met '19 Febr. 1888. benoemd tot commandant van het Kol. Militair Invalidenhuis te Bronbeek. H. M. de Koningin liet verleden week bij haar bezoek aan het Kinder ziekenhuis op het Prins Hendrikplein te 's-Hage aan elk der jeugdige verpleegden een prentenboek uitreiken. Het Kamerlid de heer Goeman Borgesius is buiten bezwaar van 's lands schatkist benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandscbe regeering op het congres voor volksgezondheid te Weenen. Naar het Vad. verneemt, zijn tegen de begrooting van marine, gelijk die voor den dienst 1888 bij den Raad van State is ingediend, in dat college ernstige bezwaren gerezen, wegens de vermeerdering van het eindcijfer. Prinses Albert van Saksen-Alten burg (vroeger Prinses Hendrik der Neder landen,) die dezer dagen te Berlijn ten bezoeke van baar moeder, prinses Friedrich Karl, werd verwacht, is in haar reisplan verhinderd door een keel aandoening. Van Mei tot October 1888 zal te 's Hage eene nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunst-nijvei heid gehouden worden. Het waai boigfonds groot f70,000 is door 1100 deelnemers ruim volteekend. De gemeente 's Hage schonk eene subsidie groot f5000,be nevens liet vrije gebruik van het terrein de Koekamp. Daar ook onder de ingezetenen dezer gemeente vele industrieelen en fabrikan ten zijn, die met succes kunnen mede dingen, laten wij hieronder eene opgave volgen der verschillende groepen, waarin deze tentoonstelling is verdeeld. Groep 1. Kunst toegepast op de ver siering van gebouwen, bevattende, wer ken in Steen, Kunststeen, Marmer, Terra cotta, Cement, Pleister, enz. Groep 2. Kunst toegepast op de Stof feering van gebouwen, bevattende werken in Hout, machinaal Timmer- en Meubel werk, Meubelen, Kunstdraaiwerk, Spiegel en Schilderijlijsten in hout, Carton-pieire en aanverwante grondstoffen, decoratief Schilderwerk, Glasschildering, Behangsel papier, enz. Groep 3. Kunst toegepast op de be- weiking der onedele metalen, bevattende werken in gegoten en gesmeed Ijzerwerk, Koper, Lood, Zink, Brons, Tin, enz.; Ciseleer- en Emailleerwerk op Wapens, Haarden en kleine huishoudelijke voor werpen, enz. Groep 4. Kunst toegepast op de be werking der edele metalen en gesteenten, bevattende werken in Goud en zilver Emailleerwei k, Bijouteriën, gevatte Ju- weelen, enz. Groep 5. Kunst toegepast op Glas- en Aardewerk, bevattende voorwerpen in Aardewerk, Porcelein, Glas, Glasgravure, Email, enz. Groep 6. Kunst toegepast op stoffen voor Kleeding en Huishoudelijk gebruik, als Tapijten, voortbrengselen in Wol, Linnen, enz. Borduurwerk in Zijde en Goud, vrouwelijke Handwerken, enz. Groep 7. Kunst toegepast op vervoer middelen, als: Rijtuigen, Sleden, Tui gen enz. Groep 8. Kunst toegepast op voorwer- I pen van allerlei aard Ivoor, Perle d'amour, j Schelpen enz. I Groep 9. Kunst toegepast op de grafische kunsten. Hout-, Steen- en Metaal-gravure, Letteivonnen en stempels, Calligrafie, Boek- en Wapenversiering, Photografie, Oleo- en Chromolithografie, enz. i Groep 10. Kunst toegepast op Leder werk, Boekbinderswerk, lederen Galan- teiiën, Behangsels, enz. Gioep 11. Middelen ter verspreiding van Kunstzin en goeden smaak als Gips afgietsels, Onderwijsmethoden en Leer middelen. De kosten aan het tentoonstellen ver bonden, die dooi den inzender moeten worden gedragen, zijn als volgt f 25.per vierkante Meter of minder vrije ruimte in de middengalerij voor voorwerpen die van alle zijden moeien bezichtigd worden. flO.per vierkante Meter salon ruimte. f 15.per vierkante Meter of minder tafelruimte of grondvlak met één Meter diepte, bij drie Meter hoogte of, zoo moge lijk, meer. f3.50 per vierkante Meter of minder wandvlakte. f3,per vierkante Meter of minder in de open lucht op hel Tentoonstellings terrein. Nadere inlichtingen worden gaarne door het Comité verstrekt. De blieven en stukken moeten daartoe geadresseerd worden aan het Centraal-bureel van het Comité Kapelsburg, 1 te 's Hage. Te Huisen (Gelderland) kwam Vrijdag de heer Kovisky, afgevaardigde der Rus sische regeering, belast inet eene studie over de Nederlandsche tabaks-cultuur. Na verschillende tabaksplantages bezocht te hebben, nam hij de koninklijke sigaren fabriek iilnsulinde" in oogenscbouw en onderzocht de fabricage in al hare bij zonderheden. De vN. Zutph. Ct." brengt hulde aan den rusteloozen arbeid en de vaak met levensgevaar ondernomen nasporin gen der geneeskundigen, waardoor de algemeene gezondheidstoestand is verbe terd. Maar toch gaat de gezondheidstoe stand des volks achteruit. Niettegen staande wij tegenwoordig onder zooveel voordeeliger omstandigheden leven, gaat de weikelijke, krachtige, forsche gezond heid achteruit. En daar is reden voor. Een stedelijke bevolking moet onder nadeelige omstandigheden leven: voor een samengeperst leven van duizenden in een bepeikte hoeveelheid lucht is het menschelijk organisme niet bestemd. Daar nu in deze eeuw, om verschillende rede nen, eene voortdurende verhuizing van het platteland naar de steden en vooral naar de groote steden wordt waargenomen, volgt hier reeds uit, dat de krachtige gezondheid des volks moet afnemen. Deze factor werkt meer direct op den stand der handwerkslieden. De met ruimere middelen gezegende burgers zijn daardoor in slaat, zich ook in eene stad de levensvoorwaarden te verschaffen, welke noodig zijn, en gaan dus althans minder gebukt onder de nadeelen, al laten die zich ook voor hen voelen. Maar die meervermogenden lijden op hunne beurt weder ontzaglijk veel onder de tweede kwaal: de geestelijke over spanning. Kan een gezonde geest alleen huizen in een gezond lichaam, dan moet er dus evenwicht zijn, doch dit evenwicht wordt vaak verbroken door de liooge eischen, aan den geest gestelden wederkeerig kan men dan tot deze slotsom komen een lichaam, waarin een ongezonde geest woont, kan niet gezond blijven. Middelen daartegen aan te wijzen, het valt buiten ieders bereiktenzij middelen die niet kunnen worden toege past. Zooals de maatschappij thans is en leeft, kan men de kwaal Hoogstens matigen, doch hare oorzaken zijn niet weg te nemen. Toch is er veel te doen voor die matiging, en veel dat verzuimd wordt. Een groot geneesheer zeide eens: »De drie grootste doctoren zijn water, bewe ging en matigheid." Voegen wij daarbij: rust, dan liggen in die vier woorden aanwijzingen te over voor hetgeen ten nutte der volksgezondheid nog kan ge daan worden en maar al te veel verzuimd wordt. Het N. v. d. D. bevat de volgende advertentie: uNedeilanders Helpt me in mijn strijd tegen overmacht en onrecht I (Zie Open Brief in het Vaderland dd. heden.) W. E. WILLINK KETJEN. Den Haag, 24 Sept. 1887. Op valsche bescheiden en in strijd met de wet eervol ontslagen en van zijn eigendom beroofd kapitein der inf. O.-I, L." Een nieuw tooneelspel in 5 bedrij ven van Justus van Maurik Jr. zal r.og dit jaar door «Het Nederlandsch Tooneel" worden opgevoerd. Naar het vD. v. N." verneemt, heeft Berend de pseudoniem is voor velen doorzichtig een tooneelstuk voltooid, getiteld »De Zilvermijn", dat door den schrijver zelve in het Duitsch is vertaald en aan Possart opgedragen. Munten de eerste bedrijven uit door levendigheid j van handeling en lossen dialoog, het i derde bedrijf bevat een vol gloed geschre- I ven dramatische scène. De verwikkeling gaat geleidelijk en de ontwikkeling is logisch en natuurlijk. Het onderwerp, ontleend aan de moderne bankierswei eld, is scherp waargenomen. De politie te Hilversum heeft proces-verbaal opgemaakt tegen drie jongens, wegens dierenmishandeling. Zij hadden een hond aan een touw opge hangen. Twee vermaakten zich daarna met het dier te mishandelen, en de derde bracht het met een mes eene snede toe in den uitgestrekten hals. De Minister van oorlog heeft be velen gegeven om den voorraad verduur zaamde levensmiddelen, die door het ver bruik bij de gehouden manoeuvres zeer verminderd is, aan te vullen. De inten danten in de afdeelingen zullen daartoe op 30 dezer eene aanbesteding houden. Op de Indische begrooting komt onder de afdeeling Oorlog een post voor van f 100,0O0 voor gratificaties bij het verlaten van den dienst van gegageerde militairen, nl. van f60 tot f 120 per hoofd, naarmate van den rang aan Europeanen die den dienst verlaten met recht op, of in het genot tredende van gagement, wanneer zij wegens ziekte het leger moeten verlaten, vóór dat zij hun eerste Een verhaal uit den Dertigjarigen Oorlog. naar HERMANN LINGG. 12) Jaren van kommer en zorg en de pokken, die door den oorlog in het land gebracht waren, hadden het gelaat van den oude verminkt; de kleedij als slot voogd droeg het hare bij om hem voor den zoon onkenbaar te makenmaar toch was er in dezen iets ontwaakt, wat hij niet van zich kon werpen. In de wijze waarop de oude man tegenover hem stond, in den toornigen toon zijner stem, lag iets wat het wapen van den jongen krijgsman, misschien in 't laatste oogenblik zou hebben weerhouden, als zulks niet door Marfisa was geschied. »Hoe vreeselijk als ik hem in mijn drift geslagen had" dacht Falkenburg niemand had mij er een verwijt van kunnen maken, en toch, waarom moest juist Marfisa mij daarvan afhouden? En hij vraagde haar: nWat hebt gij met hem gehad?" »Hij verzocht mij iets, wat ik hem weigerde. Deze man heeft eene bijzon dere affectie voor u, eene bijkans vader lijke genegenheid." Falkenburg lachtte luide. Marfisa nam weder het woord en zeideWilt ge mij een verzoek toestaan »Ge hebt mij nimmer te vergeefs iets gevraagd" was het antwoord. Juist keek Flanquin om den hoek der deur. Marfisa zeide: iDe aanval op de stad Bregenz vordert als gewichtig feit de bestorming van de vesting. Ge weet dat, en zult, ik twijfel er niet aan, de inbezitneming van dit veelbeteekenend punt voor u vorderen." dAIs daaromtrent reeds niet anders beslisd ware." »Het is echter mijn verlangen, dat ge het kommando voor u vraagt, wie er ook tegen moge zijn." ïGeloof mij, Marfisa" jzeide Falken burg ernstig, ik zal uw verlangen ver vullen." ilk had niet anders verwacht. Nie mand zal ons de eer van den dag ont- rooven." «Zij wierp hem een veelbeteekenende blik toe en ging naar binnen. Thans naderde Flanquin den peinzende Falken burg. ïBravol" riep hij. »Bravo!" ik wensch je geluk. Weet je wel dat ik aan je biographie bezig ben? nKijk nu eens aan, als gij een verheven heldendood steift wat zal dat dan een geluk voor mij zijn!" sik gun het je gaarne," zeide Falken- i burg. sTwijfel er niet aan, dat ik je dapper heid behoorlijk in het licht zal stellen, maar een ding zou ik wel willen weten, over een donker punt van je leven zou ik gaarne helderheid hebben, een nauw gezet historiograph verlangt zulks. Zeg mij eens, is niet hier ergens in den omtrek je geboorteplaats?" »Och, spreek mij daar niet over" zeide Falkenburg baisch. Maar Flanquin ging voort: sik heb het reeds uitgevischt, daar ginds bij het woud lag je vaderlijk huis. Owees maar niet bezorgd, dat je afkomst van eerzame boeren bekend zal worden. Alles is door het vuur vernietigd en je famielje is dood. Ik zal dat in je biographie met een geheimzinnige sluier weten te omkleeden." sJa," zeide Falkenburg, szij zijn dood." Verdriet over mij heeft hen naar het graf gebracht. Zij zijn dood, maar mijne schuld leeft I De raven fladderen om de plaats, waar het huis stond, en de vloek sluipt mij na. Marfisa, gij hebt welge daan, om van mij te verlangen, dat ik het bevel voor mij zou vorderen. Gij hebt gekozen, gij wenkt, ik volg ui De versterking was aangekomen, de bezetting van het slot Hofen rustte zich uit voor den aanval op de vesting. De ruiters zadelden hunne rossen, de muske tiers brachten hunne geweren in orde; hier beproefde men de scherpte van een sabel, daar de sterkte van een ijzeren helmkap of harnas. De middag was ver streken, de zon was weder achter nevelen verborgen; een gids door het woud ten einde de vesting om te trekken scheen noodzakelijk; en deze gids was gevonden. Wiltnur Heltmann stond voor generaal Wrangel. »Wat is je bezwaar?" vroeg de Zweed. De slotvoogd boog en zeide»Een uwer lieden heeft een krusifix gestolen." Wrangel lachte. sHet was er zeker een van hout." sHet was zilver" antwoordde Heltmann. »Die vervloekte berenhuiden! Dat had je zeker bewaard, net als je andere kostbaarheden! Ben je van het oude of nieuwe geloof?" sWij hebben het oude geloof weder aangenomen." sDat wil zeggen, men heeft je daartoe gedwongen?" sZeker men dwong ons de mis te gaan hooren. Zij in de stad deden het niet, maar het landvolk schikte er zich in." sSchikte er zich in, zoo"! stoof Wran gel op, sen onderging geduldig dwang en vervolging." sGeduld is het erfdeel van het volk" zeide Heltmann. »En toch houdt het den strijd met ons vol. Die berg is immers door je lundgenooten bezet, dat weet ge!" sJa, Heer! van alle bergen kwamen de mannen met hoopen bijeen; allen gewapend om het land te verdedigen. En zij zullen het ook doen, want zij verdedigen hun erf en goed." sDat landvolk kan erf en goed krygen. Je moet hun dat zeggen, ik geef hun mijn woord daarop." Heltmann schudde het hoofd: sZij zullen het niet gelooven." De generaal liep het vertrek op en neer, ging toen vlak voor Heltmann staan en zeide: stiet is mij alleen om Bregenz te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1