Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. 1 I dienstverband van 6 jaar hebben uitge diend. Gaat de man, aan het einde van het eerste dienstverband een nieuwe ver bintenis aan, dan wenscht men hem, als hij later de gelederen verlaat, hetzelfde bedrag te verzekeren, maar bovendien zou hij, wanneer hij den dienst verlaat met recht op, of in het genot van gage- ment, een gratificatie moeten verwerven van 150 voor elk dienstjaar, door hem als gereëngageerde zonder dienstinter- ruptie in Indië voibracht, onverschillig of hij als soldaat dan wel als gegradu eerde diende. Deze maatregelen verdienen zeer zeker toejuiching. Bij herhaling wezen wij er op, hoe ellendig de terugkeerende mili tairen in het moederland, soms zonder één cent op zak, stonden te kijken, daar door zich overgaven aan minder goede practijken en dikwijls genoodzaakt waren, tegen hooge rente, leeningen op hun pensioen aan te gaan, om in hun eerste onderhoud te voorzien. Hieraan wordt, door dezen maatregel een einde ge maakt. Niet minder juichen wij de volgende bepaling toe «Voorts zal de repatrierende militair in de gelegenheid worden gesteld om uit de haven van aankomst terstond naar •de zijnen terug te keeren, en niet via Harderwijk. Er zal daarom te Amsterdam en Rot terdam een commissariaat van afmonste ring worden gevestigd, waarvan het personeel zal gekozen wor den u t de ge- pensionneerden en gegageerden van het Indische leger." Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan de »AT. R. Ct." Zooals reeds is medegedeeld, had de sociaal-democratische sigaren makersver- eeniging «Nemesis" te 's Hage het voor nemen te kennen gegeven om een be zoek te brengen aan de oude Hertogstad. Al kon men ook geen lokaal verkiijgen voor het houden van vergaderingen, geen nood, men zou dan optochten hou den door de stad en redevoeringen in de open lucht. Dat men met dit laatste in strijd kwam met de wet, scheen geen bezwaar te zijn. Een uur voor den bepaalden tijd ("hel uur van aankomst was 12.57) bewoog zich eene groole menigte in de richting van het spoorwegstation, en uit hetgeen men zag en hoorde was duidelijk op te nraken, dat de ontvangst niet vriendelijk zou zijn. Het perion van den spoorweg werd tijdig afgezet; rijks- en gemeentepolitie was in groot getal aanwezig, en een gedeelte der troepen was in de kazerne geconsigneerd. De treinbracht echter geen en kelen sociaal-democraat aan. Slechts eenige doodkalme reizigers stapten uit, die vreemd opkeken van al het lawaai, dat bij hunne aankomst gemaakt werd. Een groot gedeelte van het publiek was blijkbaar teleurgesteld en trok on tevreden af. De rustlievende burgerij echter ver heugt zich, dat onze stad voor een op- Slootje gespaard bleef. Op de Fransch-Duitsche grens heeft een incident plaats gehad, dat tot ernstige verwikkelingen kan aanleiding geven. Een Fransch officier, te Luneville in garnizoen, is op de jacht ernstig gewond en zijn bediende gedood, door geweer schoten van een Duitsch jachtopziener. De gevoeligheid is aan Fransche zijde groot, en bij de tegenwoordige verhou ding tusschen Frankrijk en Duitschland kan licht iets gebeuren, dat den oorlog doet uitbarsten. Gelukkig zijn de Duit- schers wat bedaarder, en wanneer het blijkt, dat een Duitsch jachtopziener de schuldige is, zullen zij zonder twijfel be- doen, en om de sloten. Die willen wij onder oorlogschatting stellen." Ileltmann lachte: «Gij zult niet verder komen dan tot de vesting; dan kunt ge wel weer omkeeren." «O, hol" riep Wrangel uit, «wij zullen over de vesting heen stormen." «Don kunt ge met het hoofd tegen den muur loopen, en bebloed terugdein zen. Er over heen komt ge niet." „Ge zult wel anders praten, slotvoogd, als ge maar eerst onze veldslangen hebt hooren zingen." Heltmann boognik heb u maar willen waarschuwen." «Waarschuwen, zoo! Maar zeg mij eens, men kan de vesting toch omtrek ken loopt er niet een weg door het bosch over den berg?" «Zeker, maar eerst naar boven en dan aan den anderen kant naar beneden, dat is een heele onderneming. Daar staan behalve de gewapenden, ook nog torenhooge, steile rotsen, en uw 'krijgs volk kent de streek niet." «Wrangels gelaat werd dreigend." «Als ge mij in dit uur geen man brengt, die ons den weg kan wijzen, dan steek ik het slot van je meesteres aan de vier hoeken in brand, en laat het tot aan den grond verbranden en jou er bijl" reid zijn een billijke voldoening te geven. Te Berlijn zoekt men den oorlog niet. Volgens officieel bericht hebber; tot de boschwacht gecommandeerde soldaten hunne vuurwapenen gelost, dewijl zij stroopers voor zich meenden te hebben, die wegens de jacht op grof wild in die slieek het talrijkst zijn en tegen de hout vesters eene zeer hiutale en niets ont ziende houding gewoon zijn aan te nemen. In Engeland is het ook nog verre van rustig. Zaterdagavond had er te Fernoy, graafschap Cork, eene ernstige botsing plaats tusschen de politie en eenen volks hoop, die luisterde naar eene toespraak van den afgevaardigde Tanner. De politie dreef de menigte uiteen, waarbij 40 per sonen gekwetst werden, terwijl ook ver scheidene agenten door steenworpen wer den gewond. Over en weer geeft men elkander de schuld van aanvalleriderwijze te hebben gehandeld. Drie priesters, invloedrijke leden van de Iersche Liga, zullen worden vervolgd, omdat zij te Woodfort een meeting wil den bijwonen. De Loridensche correspondent van de «Liverpool Daily Post" verneemt uit goe den bron, dat de Iersche regeering het vaste besluit heeft genomen om elke vereeniging, onder welke naam of onder welk voorwendsel ook optredende, doch waarvan het doel blijkbaar is de wei k- zaamheid van de Nationale League voort te zetten, onmiddellijk te ohderdiukken. De eerste secretaris Balfour heeft meer dan eens aan vertrouwde vrienden ver klaard, dat hij den eerbied voor en de gehoorzaamheid aan de wetten in Ierland herstellen zal, al moest het ook zijn ten koste van een burgeroorlog. Het rapport der commissie van onder zoek ter zake van Zondagsrust in Duitsch land is gereed en zal wel bij den Bonds raad en den Rijksdag worden ingediend doch naar het schijnt alleen ter kennis making. Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, beschouwt de Regeering daar mede hare taak als afgedaan. Zij had beloofd een onderzoek in te stellen en den uitslag daarvan mede te deelen, doch meer niet, terwijl zij thans zooveel te minder aanleiding vindt om de zaak op nieuw tot een punt van parlementaire overweging te maken, doordien zij het rapport slechts beschouwt als een nader bewijs, dat er in de zaak der Zondags rust geen verdere wettelijke maatregelen vereiseht woiden. Men verwacht nu dat de rechterzijde en het Centrum in den Rijksdag er wel op terug zullen komen, doch zonder gevolg, doordien de Bonds- regeering de thans geldende bepalin gen voldoende acht. Donderdag wordt te Pesth, in tegen woordigheid van den Keizer van Oosten rijk en van den Kroonprins, bij gelegen heid van de opening van het HongaarsclU Lagerhuis, het monument voor Franjf Deak onthuld, den patriot die in 1867 aan Oostenrijk de autonomie van Hon garije wist af te dwingen. De berichten uit Boelgarije blijven schaarsch. Te Weenen uit Sofia aange komen Duitsche ambtenaren deelden mede dat de onveiligheid toeneemt; te Petroschar werden hun de koffers en 5000 francs ontstolen met behulp van den heibergier, waar zij verblijf hielden; deze had hun knecht een slaapdrank in gegeven. Aan de «Daily News" wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche overheid op de Carolina-eilanden allerlei willekeurige maatregelen neemt tegen de proteslant- sche zendelingen. De gouverneur-generaal van Manilla tracht die te vergoelijken door te verklaren, dat de houding der inboorlingen hem genoopt heeft de krijgs wet af te kondigen in den Archipel der Carolinen. Vijftien protestantsche scholen en verscheidene kerken zijn gesloten. De Amerikaansche zendelingen zijn boven dien, gelijk ook de inlandsche predikers, met boete gestraft en gevangen genomen. Heltmann bezon zich niet lang: «Ik weet een man, wien de oorlog huis en hof heeft gekost; die zou u geleiden als hij weder bij de zijnen kon teiug keeren." «Wie is die man?" «Ik zal hern u noemen onder voor waarde, dal niemand zijn naam zal ver nemen." «Wij verlangen zijn dienst, niet zijn naam 1" riep Wrangel ongeduldig. «En de helft van het geld verlangt hij vooruit." «Toegestaan! wie is die man?" »lk" zeide Heltmann kalm. «Gij; een dienaar der Montforts?" Bij den minsten argwaan wordt ge opge hangen." Heltmann lachte: «En daarna, zal de waan wel zoo goed zijn u met haar lantaarn voor te lichten." «Hoe lang hebben we noodig om den weg afteleggen?" vraagde Wiangel. «Als ge niet in drie uur van hier aan het doel zijt dan moogt ge met mij doen wat ge gezegd hebt. De Bregenzers zullen raar op hun neus kijken, als ze zoo eensklaps Zweden voor zich zien." «Onze koop is gesloten" zeide Wran gel. Heltmann stak de and op en zeide: «als hij daarboven er niets tegen heeft." Zondag 25 Sept. a.s. zal de Gods dienstoefening der Vrije Gereformeerde gemeente des voormiddags half tien en des namiddags vijf uur geleid worden door den Heer Groeneweg van Rotterdam. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de school 3e soort in de Koningstraat bestaat uit de dames: J. van Goor, te Ede C. A Blok. te Oust- Grafdijk; J. L. L. Koorevaar, te Breda, en B. van Itallie, te Maastricht. Maandag 1.1. is door Burg. en Wet'n. van Amersfoort in het openbaar aanbe steed het maken van Waalklinkerbestra- tingen, waaivoor is ingeschreven door de heeren Th. W. Bonte f 1974,75, W. van de Kooy f 2060, E. Scheepbouwer te Utrecht" f 2085, A. Maters f 2137, P. Boks f 4148. J. H. Boks f 2188 ei. H. Zwep f 2440. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Zondag 1 I. werd door de Wielrij- ders-vereeniging: de Postduif alhier eene wegwedstrijd gehouden. De weg van Hoe velaken over Voorthuizen naar Milligen en terug bedraagt een afstand van 50 Kilo meter en werd afgelegd door den heer Hagedoorn in 2 uur 17 min., den heer Stheen.an in 2 u. 27 min., de heer Huls hof in 2 u. 48 min., den heer J. v. d. Roemer in 3 u. 20 min. De heer D. H. G. Kleber kon door een ongeval aan zijn rijwiel niet aan den wedstrijd deelnemen. Bij de alhier in garnizoen zijnde 2 afd. van het 1. regiment veldartillerie zal eene proef worden genomen om de manschappen, in stede van uit huri menage ketels het eten te doen gebruiken, dit op de kamer van steenen borden te laten nuttigen. In het vervolg zal het toebereide voedsel bij hoeveelheden voor 10 a 14 man in daarvoor expresselijk vervaardigde spijshouders naar de chambrée worden gebracht en onder toezicht van de kor poraals worden verdeeld. De ritmeester Blaauw van het escadron ordonnancen, heeft 't ongeluk gehad van zijn paard te vallen en een paar wonden aan het hoofd bekomen. Hij is ter verpleging opgenomen in het militair hospitaal. Hij bevindt zich thans wel. De Comissaris des Konings in deze provincie, zal Vrijdag a. s. bij zijne rond reis onze gemeente bezoeken. Zondagmorgen maakte Ds. M. J. Bou- man aan de doleerende gemeente bekend, dat de collecte, den vorigen zondag voor den bouw der kerk gehouden, had opge bracht de aanzienlijke som van 217,37 gulden. In de vorige week is men be- \gonnen met het afbreken van het arse naal. Het werk is opgedragen aan de heeren van Hemert en van Zwol. Tevens werd bekend gemaakt, dat de heer G. v. d. Kamp tot diaken was verkozen en die betrekking door hem was aangenomen. Door de rustelooze bemoeiingen van den ijverigen commandant derschut terij alhier, majoor Tromp van Holst, heeft zich wederom eene vereeniging gevormd, strekkende om de weerbaarheid onzer echt Hollandsche jongens te ver- hoogen. Een 40tal jongêlui, die de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium alhier bezoeken, zullen onder de leiding van den lieer J. Busquet, adjudant-instruc teur der d.d. schutterij, bijgestaan door eenige leden van het kader, in de behan deling van het geweer worden geoefend. Vergadering van den Raad der ge meente AMERSFOORT op Donderdag, den 29 September 1887, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling 1. Aangehouden voorstel betiekkelijk eene klinkerbestrating van de voetpaden langs de Utrechtsche en Naardeistraat- wegen. «Dat neem ik op mij" antwoordde Wrangel en voegde er op schelpen toon bij«Als gij u maar niet in den weg vergist." «Zeker niet. Heer, maar toch zou ik u nog een verzoek willen doen?" «Laat hooren?" «De maikiezin von Zarden wilde mij in den toren laten sluiten." «Waarom «Ik heb haar wat onzacht aangepakt, omdat zij een schrijven vei scheurde, dat aan u gericht was, heer generaal." «Wat stond er in dat schrijven?" vraagde de Zweed toornig. «Ik weet alleen, dat er van vrede en wapenstilstand in gesproken werd. «En dat schrijven verscheurde de dame?" «Vraag het maar aan kapitein Falken- burg." Wrangel knikteGa nu, zeg aan niemand iets van hetgeen wij hebben afgesproken, en vraag Falkenburg bij mij te komen. Generaal Wrangel herhaalde bij zich zeiven het zooeven gehouden gesprek en oordeelde, dat hij tevreden kon zijn. Die slotvoogd scheen hem de rechte man, om zijn plan te bevorderen, een oud dienaar die zich nu betalen liet voor jaren lange onderworpenheid. Had 2. Voorstel tot wijziging der voorwaarden van verkoop van grond aan G. Wassink. 3. Voorstel tot wijziging van den termijn voor de aflossing der geldleening van •1875. 4. Ie Aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag, dienst '1887. 5. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school 3e soort (Koningstraat.) 325ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 26 en 27 Sept. (1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan flOOO. No. 15824. Prijs van f 404). No. 12446. Prijz van f ÏOO. No. 2240. Prijzen Tan f70. 22. 39, 80, 4621, 4629, 4652, 4660, 9413, 9419. 9425, 9476, 9701, 9717. 9835, 12430, 12460, 12470, 12550, 14572, 14844, 15807, 15849, 15863, 15873, 15884, 17514 en 17531. Te zamen 30 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1. 44, 76. 85, 1906, 1922, 1929, 1949. 1950, 1974, 1988, 1991. 1995, 2205, 2208, 2239, 2242, 2244, 2250, 4672. 4690, 9402, 9414, 9426. 9432, 9445, 9*50, 9456, 9468, 9716. 9724, 9770 9776, 9815, 9820, 9840, 9850, 9862, 9874. 9880 9897. 12403, 12423, 12451, 12456, 12474. 12502, 12514. 12516. 12526, 12553, 12562, 12587, 12600 14557, 14851, 14854, 14865, 15830, 15834, 15861, 15891, 17501, 17502, 17516, 17538, 17541, 17551, 17555, 17556, 17558, 17566, 17584, 19467, 19477, 19482, 19484, 19489, 19491, 19652 19662 en 19691. Volgende trekkingen geschieden 29, 30 Sept., 4-7,11 15 Oct. De catalogus der Gemeente-Boe kerij, verkrijgbaar bij de firma Slothou wer en Zoon voor 12/, ct, is aan te vullen met de navolgende werken A. '10 Dr ff. Jolowicz. Die Himmelfahrt und Vision des Propheten Jesaia. Leipzig, Fr. Fleischer. 1854. B. 155 .1. Thiers. Het Weener Congres, liet de volledige tractaten van 1815. Amsterdam, Wed. van Kesteren Zoon. '1804. D. 43. Mr. M. I. De Witt Hamer. De Arbei dersverenigingen. Leiden, Hazenberg. '1866. D. 44. Mr. L. Dc Hartog. Dissertatio histo- rioo-juridica ad regulam: Nemo sibi passessionis causam nustare potest. Leiden, Hazenberg 4859. D. 45. Mr. I. Duyvis. Over den invloed van de verandering van de waarde van bet geld op geldschulden. Leiden, Engels. '1861. D. 46. Mr. ff. E. Van Raalte. De Handelsrei ziger. Leiden, Doesburg. 1864. D 47. Forme van procederen, die men voor taan zal houden voor den Gerechte der stad Amersfoort. Amersfoort, I. Clerk. 1739. E. "10. Mr. C. IV'. Opzoomer. liet wezen der kennis. Amsterdam, Gebhard. 1863. E. 11. Dr. A. Pierson. De oorsprong der moderne richting. Haarlem, ICruseman. 186'2. E. 12 Dr. A. Pierson. Rigting en Leven. 2 dln. Haarlem, Kruseman. 1863. E. 13 Dr. .4. Pierson. Overdraagzaamlieid. Haarlem, Kruseman. 1864. Jan. Wat is de beste manier om ar men te helpen? Piet. Hen te helpen, zich zelve te hel pen. Jan. Heel wat menschen schieten te kort als het op menschlievendheid aan komt Piet. Dat mag je wel zeggen. De een doet er te weinig, en de ander doet er onverstandig aan. J. Nu, een beetje overdrijving zal zoo veel niet schaden. P. Meen je dat? Vele jaren geleden hij niet zijn geloof moeten veranderen uit gehooi zaamheid aan zijne meesters en verzekerde de zegepraal der Zweden hem geen straffeloosheid? Ook over het bericht, dat hij van Marfisa had gegeven, was Wrangel verheugd. Nu was er een bepaald voorwendsel om die dame te verwijderen. Hij zag sinds lang met wrevel haar amazoneachtig gedrag. Het hinderde hem en maakte hem en zijne troepen voor hemzelf bespottelijk als hij eene vrouw in de slagorden zag. Ook waren hem hare neiging voor en hare aanspraken op zijn zoon niet ontgaan, en 'evenmin dat zij tusschen hem en Falkenburg koket en berekend hare gunstbewijzen verdeelde. Vooral hinderde het hem als zij zoude hooren hoeveel buit de inneming van Vorarlberg Kern zoude geven. Wilde hij niet dat zulks ruchtbaar werd, dan moest hij dien met haar deelen en dat kon zijne geldzucht niet goed verdragen. Zijn besluit om haar weg te zenden stond vast toen Falkenburg binnen trad. Hij ontving hem met de woorden: «Nu hoe bevalt het de Markiezin von Zarden in hare vertrekken? zijn haar de kamers ruim en hoog, en de bedden zacht genoeg?" «Ik geloof dat zij zich daaromtrent minder bekommert," zeide Falkenburg, was er in de slaat Nieuw-York een straatkind, Margaret genoemd. Zij deugde niet veel, maar weid toch dooi liefdadig heid onderhouden want, zie je, de mensch is toch een redelijk wezen, en in 1874 telde men onder hare nakome lingen, behalve een groot aantal dronk aards, zedelooze vrouwen, idioten en krankzinnigen, een paar honderd misda digers. J. Wat zeg je? P. Dat een knap en rechtschapen man onlangs vroeg, of het menschlievendheid of wreedheid was, zulke lieden gedurende veischeidene geslachten door het verlee- nen van onderstand in staat te stellen om zich te vermenigvuldigen en een vloek te zijn voor de maatschappij? J. Het is de moeite waard daar eens over te denken. ftreelit. Bij bet Utrechtse!) studen tencorps werden jl. Maandag 60 nieuwe studenten ingeschreven, hiervan zullen studeeren In de rechten 26, medicijnen '24, theologie 4, letteren 3 en wis- en natuurk., waaronder 2 pharmaceuten, 3. Dezer dagen vervoegde zich bij een winkelier in schoenen en laarzen te dezer stede, een als heer gekleed persoon om een paar bottines te koopen, doch daar hij geen keus konde vinden vertrok hij weder, echter niet zooals hij gekomen was, want na zijn vertrek bemerkte de winkelier, dat de onbekende 3 paar schoenen had medegenomen. Uit een daarop door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de sciioenen door den dader, om vertrouwen te winnen, bij een ander winkelier, waar hij eene harmonica op zicht had gehaald, waren achtergelaten, doch niet terug gehaald, terwijl ook van de harmonica niets meer werd vernomen. Het is intusschen aan de nasporingen der Pol,tie mogen gelukken den dader, zekeren R. een oude bekende der Justitie, die inmiddels te Hilversum, waar hij ook diefstal moet hebben gepleegd, werd aan gehouden, te ontdekken, zoodat hij zijn straf wel niet zal ontgaan en ongetwij feld geruimen tijd onschadelijk zal wor den gemaakt. Een meester in 't oplichten. De Rot- terdamsche politie vestigt de aandacht op een persoon, zich genoemd hebbende J. Hendrikse, zeggende te zijn 2e hof meester aan boord van het stoomschip Walslandvan de Maatschappij «Red Star Line", die dezer dagen, voorgevende door den eersten hofmeester van dat stoomschip daartoe gemachtigd te zijn, te Rotterdam jongelingen aangenomen heeft om in verschillende betrekkingen aan boord werkzaam te zijn. Aan eenige van die jongelieden heeft hij bewijzen afgegeven dat hunne ouders maandelijks, op aanwijzing van den heer Van Heerde, te Rotterdam, een gedeelte van het be dongen loon konden ontvangen. Die jongelieden zijn' op een bepaald uur in den morgen van den 13 Sept. jl., door hem bescheiden aan de stoom boot Telegraaf, om daarmede met hem van Rotterdam naar Antwerpen te ver trekken, maar Hendrikse was daar niet aanwezig, zoodat bedrog vermoed wordt, vooral daar hij sedert niets van zich heeft doen hooren en de heer Van Heerde, generaal-agent, uitsluitend voor passagiers voor de Maatschappij «Red Star Line", verklaarde dat hij zich nimmer belast met het uitbetalen van gelden aan ouders of vrouwen van varensgezellen, in dienst van de gemelde maatschappij, terwijl de schepelingen uitsluitend te Antwerpen worden aangenomen en gemonsterd en dit nimmer door een hofmeester ge schiedt. Door de ouders van sommige der door «dan hoe haar paarden gesteld zijn; zij zal aan den strijd willen deelnemen." «Ik heb het haar afgeraden en ver boden!" riep Wrangel, en wil zij het nu toch doen? Wie mijne bevelen niet gehoorzaamt is strafbaar I" „Geef het haar toe!" zeide Falkenburg. «De dapperheid dezer wonderbare vrouw bezielt de strijders." «Dat is niet noodig!" riep Wrangel spottend. «Hoor eens, gij en mijn zoon, zijt, geloof ik, mededingers otn hare gunst. Hare verlangens gaan hoog en met zulke hoogvliegende vooruitzichten betooveit zij u beiden ook Het is tijd dat zij heengaat I" «Denk aan haren invloed bij Frankrijk!" «Juist daarom des te meer. Ik wil eiken vreemden invloed van mij afschud den. Het voordeel dat zij ons kon aan brengen, is gebeurdnu kan zij gaan Beiden zwegen; toen vraagde Wrangel zijn officier «Is het waar, dat zij een schrijven verscheurde, dat aan mij gericht was?" «Ik zag het verscheurd aan haar voe ten liggen," zeide Falkenburg. Van den inhoud weet ik niets. Ik kwam juist in tijds om de dame uit de handen van den kwaadaardigen slotvoogd te bevrijden, die haar zeer ruw beleedigde." (Wordt vervolgd) l

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2