Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. kleine bende van 7 Atjehers van de duisternis gebruik te maken om beaumont- geweren en ammunitie machtig te wor den. Sluipend en kruipend naderden zij het verhoogde schilderhuis achter Olehleh, waarin twee Europeesche soldaten zich op wacht bevonden. Een Atjeher klom behendig naar boven en begon dadelijk te steken en te houwen, maar hij werd duchtig onthaald op kolfslagen en bajo netsteken. Hij rolde ten laatste het schilderhuis af; zijn makkers beneden, in den waan verkeerende dat de soldaten tuimelden, ontvingen den vallende op de punten hunner klewangs. Te laat ontwaarden zij hun vergissing; in de daardoor ontstane paniek sloegen zij in den blinde op elkaar, terwijl de soldaten hen van uit het schilderhuis beschoten. Kort daarop verscheen een sterk piket soldaten uit de ber.ting, waarop de Atjehers de vlucht namen. Een der sol daten kreeg bij die gelegenheid twee wonden, nl. een steekwond in den bovenarm en een klewanghouw in den schouder, die echter bleken niet gevaar lijk te zijn en dan ook spoedig genezen zullen zijn. Den volgenden morgen werd het omliggende terrein onderzocht. Een gekerm in een leegstaand huis aan den rand der kampong Daja tengah trok de aandacht. Daarin werd een Atjeher gevonden met een steekwond in het hoofd en een gapende wonde in de borst. Bij ondervraging bekende hij vrijmoedig den aanslag op het schilder huis, met nog zes andeien. te hebben gepleegd. De wond in het hoofd had hij van een der soldaten gekregen en de wond in de borst van zijn eigen gezellen. Twee dagen werd de gewonde in het hospitaal verpleegd, eigenlijk om meer inlichtingen van hem te kunnen inwinnen. Wat men van hern te weten is gekomen, kwam ik niet te weten, toch nog wel dat overtuigend is gebleken, dat deze persoon een werkdadig aandeel heeft gehad in den overval der patrouille Stemfoort in der tijd. Den derden dag daarna kon men hem tusschen een peloton soldaten naar het strand zien rnarcheeren, om te worden gefusileerd. Deze strafoefening was in eenige minuten afgeloopen." De jury der te Parijs gehouden Tentoonstelling van voorwerpen betref fende spoorwegen heeft de hoogste be looning, «Diplome d'honneur" toegekend aan den heer J. W. Post, ingenieur der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, wegens door dezen geëxpo seerde dwarsliggers met verbindings- deelen. Een kostbaar terrein, de tuin van den heer Van Eeghen bij de Hoogesluis te Amsterdam, is verkocht aan dr. Mendes de Leon, tot oprichting van een gebouw voor vrouwenkliniek. Het Vaderland deelt mede, dat het gerechtshof te 'sGravenhage in hoogei beroep rechtsingang heeft verleend tegen Methöfer, den schrijver van het artikel «Jeane Lorette en Dornela Nieiiwenhuis in den kerker." De instructie is aange vangen. Zaterdag overleed te Amsterdam, op 59-jarigen leeftijd, de heer C. Zwaar demaker, sinds d871 daar ter stede ge vestigd als redacteur-administrateur van het Nieuivsblad voor den Boekhandel. Met groote zorg en ijver heeft hij zich steeds van die taak gekweten. «Voorden degelijken inhoud was zijn beproefde kennis borg", zegt A. C. Kruseman van hem in zijne onlangs verschenen «Bouw stoffen voor de geschiedenis van den Ned. Boekhandel". Eene ziekte van eenige maanden maakte een einde aan zijn werkzaam leven. Aan een particulier schrijven uit Den Haag ontleent het »B. Nbl." het navolgende «Het heeft de aandacht getrokken, dat sedert de heer Van Rees tiouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië is, zoo in het oog loopend weinig decoratiën zijn ten deel gevallen aan Indische civiele en militaire autoriteiten. Men schrijft dit toe aan de omstandigheid dat hij zelf slechts met één decoratie is versierd, n.l. met het commandeurskruis van den Nederlandschen Leeuw, waardoor hem zelfs het genoegen wordt ontzegd het breede ordelint van het Grootkruis te dragen. Men zegt, dat onlangs door den Minister van Koloniën de aandacht van den Koning moet gevestigd zijn op de beschikbare plaatsruimte voor decoratiën, welke de borst van den Gouverneur- Generaal nog opleverde, waarna Z. M. op niet zeer vriendelijken toon zou ge antwoord hebben: «Bestond er een Tjiomasorde, ik maakte er den heer Van Ilees Grootkruis van." Zóó vertelt men in Den Haag. Het hoofdbestuur der Geldersch- Overijselsche maatschappij van landbouw zal in zijne vergadering op 11 dezer be spreken lo. Een advies over hetrapport der commissie voor de consulaire examens omtrent de organisatie van den' Neder landschen consulairen dienst2o. Welke gewoonten bestaan er onder dp landbouwers van Gelderland en Overijsel, waardoor afgeweken wordt van de bij de wet vastgestelde regelen betredende het erfrecht, met het oog op de belangen van den landbouw gewenscht 3o. De wenschelijkheid en mogelijkheid der oprichting van een vak-zuivelschool van wege de Maatschappij 4o. Verzoek der commissie tot het doen van proefne mingen betreffende inenting tegen het houtvuur, 5o. De varkensfokkerij in verband met de export-varkensslachte rijen. D. v. Z.-H. De in de plaats van mgr. Spolverini benoemde vertegenwoordiger van den pauselijken stoel bij het Ned. hof, monseigneur Rinaldi, is Donderdag avond, na eenigen tijd te Brussel vertoefd te hebben, te 's Hage aangekomen. De secretaris van de pauselijke legatie, de abt A. Baroncini. was den heer Rinaldini tot Rotterdam tegemoet ge reisd. Stuurman A. Koster, van de Per- nisser sloep Bastiana Huibertina die de eerste levende schelvisch aan de nieuwe vischmarkl te IJmuiden bracht, ontving ter herinnering daaraan van het bestuur over die markt een fraai gouden remontoir-horloge. Wij lezen in het N. v. d. D., dat plannen aanhangig zijn om de gemeente Jutphaas met Utrecht te vereenigen. Daaromtrent kunnen wij met zeker heid mededeelen, dat van zulke plannen hier niets bekend is. De berichtgever heeft wellicht iets vernomen van het vroeger besproken plan lot wijziging van de grenzen der gemeente, in verband met het nieuwe Merwede kanaal. Utr. Crt. Men schrijft aan de Amst. Ct. Bin de omstreken Van Velsen is in de laatste dagen het weder vrij on stuimig geweest. Een paar maal heeft het gesneeuwd, wel tienmaal geregend en gehageld. Toch was het vochtige weder bijzonder gunstig voor den gras- groei. Thans ziet men de velden weer met de groene graskleur prijken, al is 't maar tijdelijk. Zelfs in de duinen be ginnen de grassprietjes nog wat te tieren. Den landbouwer komt zulk weertje, al is 't wel wat laat in het najaar, nog eenig voordeel aanbrengen. Hij zal zijn vee nog weer eenigen tijd laten weiden, want hooi is schaarsch en wordt steeds duurder. Niet onmogelijk dat een voer hooi, gelijk aan 10U0 K,G., in de maand Februari hier f30 zal kosten." Men schrijft aan de Midd. Ct. «Naar men verneemt, staat het thans vast, dat alle postpaketten van Engeland naar Nederland voortaan niet meer te Viissingen ingeklaard en door de douanen gevisiteerd zullen worden, maar te Roo- zendaal. Deze maatregel moet binnen kort ten uitvoer gebracht worden. Het publiek te Viissingen en Middelburg zal dus de Engelsche postpakketten veel later dan nu krijgenen waarom Hoogst waarschijnlijk wijl men op het postkan toor te Viissingen het bezuinigingstelsel beter wil toepassen." Een 150-tal Russische Israëlieten passeerde eergisteren het grensstation Zevenaar, op reis naar Amerika, waar zjj eene betere woonplaats hopen te vinden. Te 's-Gravenhage zijn aangehouden drie vreemdelingen, twee als heeren zich voordoende personen en eene in hun ge zelschap verkeerende vrouw, die aldaar eenige weken verblijf hielden ondei namen, die zoo goed als zeker verdicht zijn, en die onder eenen geheel anderen naam, namelijk van C. Maréchal, in de Hartogstraat no. 9 een kantoor hadden gehuurd. Zij deden zich voor als handel- drijvenden in caoutchouc-gutta, raphia et cuirs-peaux op Madagascar, waar zij te Tamatava hun hoofdkantoor zouden hebben. Zij hebben waarschijnlijk in on derscheidene builenlandsche bladen, doch zeker in de «Etoile Beige", gedurende de de laatste weken advertenties geplaatst, waarin voor het Haagsch* filiaal van een huis in de koloniën een jonkman wordt verlangd om met eene taak van vertrou wen belast te worden, zonder dat bij zondere bekwaamheid vereischt wordt. Daarbij wordt een hoog honorarium in het vooruitzicht gesteld, maar cautie ver langd voor belangryke sommen, die ge deponeerd zullen moeten worden. Bedoelde personen worden vermoedt oplichters van de ergste soort te zijn, en zoo niet dezelfde, dan toch behoorende tot dezelfde bende, die ten vorigen jare te Rotterdam onder de valsche namen van Charles Pell en Francis Bonnet zich aan dergelijke bedriegerijen te hebben schuldig gemaakt, door de cautiegelden te bemachtigen. Bij de aangehoudenen zijn ook gevonden kanten klaargemaakte engesloten aangeteekende brieven, waarin zich voor duizenden waarde heet te be vinden, en welke natuurlijk zouden moeten dienen om op het gegeven oogenblik verruild te worden met de echte aange teekende brieven, die de slachtoffers |in hunne tegenwoordigheid zouden zenden aan de door hen aangegeven Bank. De aangehouden personen spreken Fransch en Engelsch. Daar zij zeer ver moedelijk onder deze of andere namen in andere plaatsen van binnen- of buiten land soortgelijke bedriegerijen onderne men, zijn de justitie en politie te 's Gra- venhage, die met ijver de zaak instruëeren, zeer belangstellend inlichtingen te ont vangen van allen, die daartoe in staat zijn. De Czaar zal nu toch de Duitsche Keizer gaan begroeten. Het bezoek is thans officiëel aangekondigd. Alexander III zal Kopenhagen, heden of Maandag, tegelijk met de koningin van Denemar den, die naar Weenen gaat, verlaten. Prins Wilhelm zal den keizer bij de ceremoniëen vervangen. Gisteren is de trein voor den Czaar Eydtkuhnen gepas seerd. Hij bestaat uit acht wagens, waaronder een leeskamer, restaurant, slaapkamer en muziekkamer. De trein wordt door Russische gendarmen ver gezeld. De monarch schijnt niet erg wel te zijn, hij heeft zich te veel vermoeid bij het oppassen zijner kinderen, ofschoon sommigen het een politieken koorts noemen, ten doel hebbende, een bezoek aan Berlijn te kunnen vermijden. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden is door den heer Ribot het rapport over het conversie-ontwerp voor gelezen. De minister Rouvier vroeg de aanneming van het ontwerp. Na een onstuimig debat, waarbij enkele leden zich tegen het ontwerp verzetten, daar zij er niets anders in zagen dan een verborgen leening, werd het met 276 teger. 161 stemmen aangenomen. Toen werd met 314 tegen 233 stem men de onmiddellijke voorlezing gelast van het rapport des heeren Salis, over de enquête. Zijne conclusie strekt tot het benoemen eener commissie van 23 leden, welke met het onderzoek in de zaak-Wilson zal bplast worden. De beraadslaging daarover is op heden bepaald. Een medeplichtige van generaal D'Andlau, zekere Buy, gewezen zaak waarnemer, heeft zich op het oogenblik dat hij in hechtenis genomen werd van het leven beroofd. In een gezonden stuk aan r>the Daily News" schrijft de nog al exentiieke matigheidsapostel Sir Wilfrid Lawson dat de zwendelarij in onderscheidingen («trafic in honours") in Engeland nog veel erger is dan in Frankrijk. »In Frankrijk", zegt hij, wordt het roode lintje gegeven en daarmee is het uit; in Engeland wordt een avonturier, een millionair, een brouwer of een omkooper in den pairsstand verheven en mag dan in de wetgeving des lands zooveel kwaad stichten als hij wil." O'Brien, het gevangen gezette parle mentslid, is, naar men bericht, uit de gevangenis te Cork naar het station gebracht, van waar hij met een extra- trein is vertrokken. De plaats van be stemming weid geheim gehouden. Te Cork heeft deze gebeurtenis heel wat sensatie gemaakt. Uit Massowah wordt aan de tTribuna" geseind, dat de Engelsche gezanten, zelfs tegenover den Italiaanschen bevel hebber, het diepste stilzwijgen bewaren, omtrent hun instructiën aan den Negus van Abyssynië. Vier pakketbooten, aan boord hebbende eene brigade en 6500 ton voedingsmid delen, zijn van Napels naar Massowah vertrokken. De correspondent van de Times" te Konstantinopel weet uit goede broa te zeggen dat Mouchtar Pacha in een overgelegd rapport zich zeer verzet tegen de tusschen Engeland en Frankrijk gesloten conventie betreffende het Suez- kanaal. Hij zegt daarin, dat die conven tie strijdt tegen de waardigheid van den staat, en dat Engeland alleen Frankrijk heeft willen voldoen om vrij spel in Egypte te hebben. De ziekte van den Sultan van Marokko heeft tengevolge gehad, dat meer dan 30 vrouwen van den harem onder de officieren van zijn garde werden verdeeld. De Marokkanen, zoo wordt uit Tanger geschreven, bereiden zich voor op den strijd, maar de bewapening der rebellen zou wel eens sterker kunnen zijn dan die van de Keizerlijke troepen. De aan de grenzen liggende stammen schaffen zich een groot aantal achterlaad-karabij- nen aan, waarvoor zij 60 frs. betalen. Hun buskruit is goed. De patronen kosten frs. 3.75 a 4 fr. de honderd en worden uit Engeland ingevoerd. In geval van conflict zouden de onder Fiankiijks bescherming staande stammen het onder spit moeten delven. De minister van waterstaat en de directeur voor de staatsspoorwegen heb ben zich in den laatsten tijd herhaaldelijk begeven naar het punt voor de kruising van den Centraalspoorweg te Amersfoort, ten einde een onderzoek in loco in te stellen. Bij de aanbesteding der leverantie ten dienste van de menage der alhier garnizoen houdende troepen, waren min ste inschrijvers J W. Koer te Deventer, spek, a 559/i» ct. per kilogram M. Kool alhier, zout, a 12 ct. per kilo; voor brandstoffen J. v. d. Brng en K. Lover, beide alhier, tot gelijke bedragen, als 45 ct. per 100 st. turf en 69 ct. ^ter 100 kilo steenkolen. Eerstgenoemde, reeds leverancier van brandstoffen tot 1 Jan. a. s., is tot levering voorgedragen. Onder gewoon voorbehoud werden de leveringen gegund. Een bericht, voorkomende in het Handelsblad, waarin wordt medegedeeld, dat alhier een man door een afgewaaiden dakpan doodelijk werd getroffen, is ge heel en al uit de lucht gegrepen en on waar. De rechtbank te Utrecht deed Maandag o. a. uitspraak in de navolgende zaken B. H. wonende te Amersfoort, bekl. van opzettelijk en wederrechtelijk glas ruiten en een raam te hebben vernield in de woning en ten nadeele van O., aldaar gepleegd, veroordeeld tot 3 we ken gevangenisstraf. J. H., wonende te Amersfooit, bekl. van mishandeling van een beambte in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning, aldaar gepleegd, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf. E. v. E., huisvr. van P. K. en C. R., huisvr. v. A. A. beiden wonende te Amersfoort, bekl. van strooperij van gras door twee vereenigde personen uit een weilund en ten nadeele van J. K., aldaar gepleegd, ieder veroordeeld tot f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. H. C., wonende te Amersfoort, bekl. van beleediging van H. A. d. V., aldaar gepleegd, veroordeeld tot f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Donderdagmorgen kreeg een oud vrouwtje op de groenmarkt een dakpan op 't hoofd en werd onder heelkundige behandeling gesteld, waarbij bleek dat de verwonding niet ernstig was en zij te voet huiswaarts kon gaan. Een paard gespannen voor een boerenwagen ging Donderdagmorgen in de Krommestraat op hol, doch werd spoe dig door zekeren J. H. op de Langestraat tot staan gebracht, zonder persoonlijke ongelukken te hebben veroorzaakt, De keurmeester van het slachtvee alhier heeft gisteren in de stal van G. v. D. een uit nood geslachte vaars voor de consumptie ongeschikt bevonden. Het vleesch is onder politietoezicht geheel onbruikbaar gemaakt en begraven. Heden morgen werd door de politie in een slaapstede alhier een persoon aangetroffen die nog iets met de Justitie had te verantwoorden. Hij werd naar het huis van bewaring overgebracht. De heer S. H. van Gelder heeft de gemeente-boekerij verrijkt met de vol gende werken: A. 11. J. Lambrechts. Specimen e\egetico-theo- logicum quo e sermonrs narrationisque diver- sitate, Marcum inter et Lucain etc. Leiden 1863. D. 49. Mr. J. M. Koog. Over Bodemerij. Rot terdam 1862. D. 50. Mr. K. Ferf. Over de rechten van Ambte naren. Leiden 1864. D. 51. Mr. Js. Vcrweij. De taak van den advo caat, voornamelijk ambtshalve in strafzaken. Utrecht 1865. D. 52. Mr. J. van Heukeloni. De leer van het periculum bij verbintenissen. Leiden 1864. D. 53. Mr. H. E. Kann. Nederl. hedendaagsche wetgeving in zake van laster, hoon en be leediging 's-Gravenhage 1866. D. 5i. Mr. II. Hartogh Hegs van Zouteveen. Statistiek van Drente. Delft. 1864. E. 14. Mr C. W. Opzoomcr. De wijsbegeerte, den mensch met zich zeiven verzoenende. Leiden. 1846. E. 15. Mr. C. W. Opzoomer. De orthodoxie aan het staatsroer. Amsterdam. 1863. F. 34. I. de Kanter. Altoosdurende almanak. Zierikzee. 1793. F. 35. Jlf. Snellen. Over de optische eigen schappen der metalen. Leiden. 1865. F. 36. Dr. I. M. Weyl. Disquisitio chemico- medica Leiden. 1798. F. 37. Dr. IV7. de Loos. Bepaling van potentialen en van aantrekkingen. Leiden. 1864. I. 30. Dr. S. II. Rinkes. De oratione prima in Gatilinam a Cicerone abiundicanda Leiden. 1856. J. 31. Dr. T. T. Kroon. Specimen litterarium exhibens quaestiones Catullianas. Leiden 1864. J. 32. Dr. J. I. Cornelissen. De judicio, quod de C. Julius Caesaris fide histotica tulit C. Asi- nius Pollio. Leiden 1864. J. 33. Dr. A. (I. Kok. Quaestiones Plutarcheas. Leiden 1863. J. 34. J. M. Weijl. De spernendis studiorum molestiis. 1794. Handschrift. Utrecht. De Nieuwe Kerk der Ned. Ger. (doleerende) Gemeente in de Malie baan alhier, waaraan vooral in den laai sten tijd hard wordt gewerkt, nadert hare voltooiing en zal, daar de benoo- digde gelden voor een orgel ook reeds inkwamen, vermoedelijk al in het begin van het volgende jaar in gebruik kunnen worden genomen. Daarna zal waarschijnlijk tot den bouw eener tweede Kerk worden overgegaan waar deze echter zal verrijzen is nog niet met zekerheid bekend. In den laatsten tijd komen hier weder meerdere gevallen van roodvonk voor. Onder de 58 gevallen van besmet telijke ziekten, waarvan gedurende de afgeloopen maand aangifte werd gedaan, waren niet minder dan 51 gevallen van Roodvonk, verder 5 diphtheritis en 2 mazelen. Door de politie alhier is de hand gelegd op zekere J. W. als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van diverse kleedingstukken ten nadeele van de tapster L. in de Boterstraat te dezer slede, bij wie zij eenigeq tijd als dienstbode in betrekking is geweest. Dezer dagen door vrouw L. op staande voet ontslagen, schijnt zij zich hierover te hebben willen wreken, door eenige aan deze toebehoorende kleedingstukken te ontvreemden. Baarn. Het onlangs ingediende voor stel van B. en W. om de jaarwedden van burgemeester, wethouders, secretaris, gemeente-ontvanger en bibliothecaris te verhoogen, is door den gemeenteraad aangenomen. Aan het postkantoor alhier werd uit Duitschland een biief, onder het vol gende 3dres, ontvangen: Och, Bode, ik kom u even vragen, Ik kan niet loopen, wil mij dragen, Neem mij maar met uw hand gevat, En stuur mij verder uit uw stad Tot over de grenzen naar Holland, Naar Baarn, bij de Utrechtsche stad, En daar dan ook naar mijn begeer, Aan W. Roes Jz., den WelEd. Heer. Van dieven geleerd. De beroemde geneesheer professor Billroth, te Weenen, hield dezer dagen een voorlezing over gastrotoinie of opensnijding van de maag, die plaats vindt als men ingeslikte voor werpen uit het menschelijk lichaam wil verwijderen. «Dergelijke operatie", dus vertelde de geleerde heer, «moest ik eens een knaap doen ondergaan, die een gewichtje had ingeslikt, en ik maakte mij reeds gereed om aan den arbeid te gaan, toen ik tot eene andere gedachte kwam, die ik te dan ken had aan de Engelsche zakkenrollers. Die heeren hebben namelijk de ge woonte om, als zij op heeteidaad worden betrapt, ontfutselde voorwerpen zooals ringen, juweelen en andere zaken inte- slikken, opdat bij 't fouilleeien niets zul worden gevonden. De Engelsche politie is heel goed op de hoogte van 't kunstje maar 't gaat natuurlijk volstrekt niet aan om iemand, als hij verdacht wordt, de maag open te snijden ten einde hem van diefstal te kunnen overtuigen. Het gestolen voorwerp blijft dus rustig en wel in de maag van den dief, die, zoodra hij weder in vrijheid is, een heel eenvoudig middeltje aanwendt om van het gestolene te kunnen genieten. Hij begint een zoogenaamde «aardappel-kuur", verslindt verscheidene dagen achtereen groote hoeveelheden aardappelen, en de gevolgen daarvan blijven niet uit. In plaats nu van de maag van mijn kleinen patiënt open te snijden, deed ik hem die kuur ondergaan die uitmuntend slaagde. Ik heb van onderscheidene menschen wat geleerd," dus eindigde de professor zijn betoog, «maar dat ik van zakkenrollers nog iets zou leeren, dat had ik nooit in mijn leven kunnen denken." Een herbergier, tevens bakker, op een onzer dorpen, was onlangs bezig naast de bakkerij, tijdens hij een baksel in den oven had, bier af te tappen. Reeds was de helft in kruiken overge tapt, toen de heer des huizes een brand lucht gewaar werd. Hij plaatste een kruik onder de kraan, die half toegedraaid werd, en snelde toen naar de bakkerij om het brood dat begon aan te branden, uit den oven te halen, 't Hield lang aan voor hij daarmede gereed was. In zijn ijver dacht hij niet meer aan het bier. Toen hij eindelijk weer in de belendende kamer kwam, vond hij 't vaatje leeggeloopen en de rest van 't bier over den vloer gestroomd. Spoedig haalde hij een emmer met een dweil, liet den doek voltrekken met bier en v.'rong hem dan in den emmer uit. Ten slotte had hij op z'n hoogst een paar kruiken bier verloren, 't Opgedweilde vocht werd door neteldoek geklaard en daarna in kruiken gebotteld. De dorpsbierdrinkers weten er immers niets van, en wat niet weet deert nietl «Non piü tesipo che Berta filava." (Het zijn de tijden niet meer toen Bertha spon), luidt een Italiaansch spreekwoord. Het ontstaan hiervan wordt als volgt be schreven: «Bertha, een jonge boerendeern uit Montagnana, in haar dorp als een vlijtige spinster bekend, bracht eens haar fijn gesponnen garen naar Padua, om het daar op de markt te verkoopen. Toen niemand haar een billijken prijs bood, was zij zoo driest het garen aan de gemalin van Keizer Hendrik IV, die zich toen ook te Padua bevond, ten ver koop te bieden. Dat fijne garen beviel de keizerin zóózeer, dat zij haar gemaal vroeg het meisje keizerlijk te beloonen. Hij gaf haar zooveel land als een draad garen, waarvan zij het eene einde aan haar huis mocht binden en het andere einde aan het verblijf des Keizers, om spannen kon. Dus werd Bertha rijk en haar nakomelingen waren de edelen van Montagnana. Na deze gebeurtenis stroom den uit alle streken van Italië spinsters naar de KeizeriD, doch deze merkte op dat niet zij allen zoo konden beloond

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2