Een net Advertentiën. •x Gerrit van der Flier Arnolda van Schendele BUITENLAND. Provinciale berichten. Ingezonden. Plaatselijke berichten. Hulpbank te Amersfoort. 50-jarige Eektvereeitigiag Er biedt zich aan DIENSTBODE Er worden gevraagd Wed. H. VAN LOO. pu- de van of Staatsblad no. 210 bavat een blicatie van den 15. Nov. betreffende plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Zij luidt aldus: «Wij Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog Luxemburg, enz enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien hooren lezen, salut! Gedurende den loop Onzer Regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen ten einde de bij de Grondwet van 4848 gehuldigde beginselen leven en werking te geven. Intusschen is bij de Grondwet zei voorzien, dat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden Na een nauwgezet onderzoek tot d< overtuiging gekomen zijnde, dat eenige barer bepalingen voor de wetgeving en den gang der regeering belemmerend waren, hebben Wij niet geaarzeld eene nadere herziening der hoogste Staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der Staten-Generaal, zijr thans elf wetten tot herziening der Grond wet op de door haar voorgeschreven wijze tot stand gekomen, welke in di nummers 183 tot 193 van het Staats blad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren, dat de in die wetten vastgestelde bepalingen met de onveran derd gebleven hoofdstukken en artikelen der Grondwet voortaan en wel van het oogenblik barer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden zullen uitmaken: En hebben Wij goedgevonden en ver staan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887 (Staatsblad no. 183 tot 193) op den 30stcn November '1881 des middags te twaalf ure, in eene plechtige open bare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van ieder der gerechts hoven en der arrondissements-rechtban ken door den griffier zullen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaakt; alsmede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de deur van het huis der gemeente. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst Gegeven op hel Loo, den 15. Novem ber 1887 WILLEM." Het stuk is door alle ministers gecon trasigneerd. Naar aanleiding der jongste mail berichten over de gebeurtenissen in het landschap Padang, ter Oostkust van Sumatra, is ons mededeeling gedaan van een particulier telegram, gedagteekend Tebing-Tinggi G November, waaruit blijkt, dat een tocht tegen de rajahs met goed gevolg bekroond is. Hier en daar begint eene enkele gemeente vruchtboomen langs den open baren weg te plaatsen. Zoo bv. te Gas selternijveen (Drente) en ook te Finster wold in het Groninger Oldambt. Het is zoo goed als zeker, dat deze maatregel op den duur niet zal nalaten groot voor deel voor die gemeenten af te werpen en daar de geldvraag en de aanvragen om geld niet weinige, ook kleine ge meenten in ons land bezighoudt, is het misschien niet ondienstig dienaangaande eene berekening te maken op het voet spoor van Payne's familiekalender. zich over en diukte er hare roode lippen op. ïNelly" zeide hij zacht «vergeef mij. Uw spel heeft mij voor het laatst hier beneden weder vrede geschonken, ik heb verder niets meer te wenschen. Gij zult al wat ik bezit erven, vervul slechts deze eene wensch: Speel elk jaar eenmaal op mijn graf liet lied van den blinde!" Zij was aan zijne zijde neergezonken en drukte hem zwijgend de hand. Spreken kon zij niet, daar de tranen hare stem verstikten. De zieke legde zachtkens den arm om hare hals, trok haar tot zich en kustle haar vluchtig op het blanke voorhoofd. Nu eerst vond zij woorden: O schenk mij niet enkel uwe bezittin gen en rijkdom, behoud deze liever of geef ze aan anderen, maar verhoor deze bede: wees niet langer boos op Filip!" Slechts een oogenblik verduisterde zich weder het gelaat van den graaf, dadelijk verhelderde het weder en rustig klonk het: «God zeeene u beiden! Breng hem mijne groeten over." Nogmaals boog zich het frissche blozende gelaat met de blonde lokken over de slappe witte hand en kuste haar. Het was hunne laatste samenkomst. Veertien dagen later stierf graaf Willy. Aan zijne groeve stond een schoon doch ernstig menschenpaar, Eene liefelijke vrouwengestalte, legde, terwijl tranen uit lraie blauwe oogen als dauw daarop neder druppeldeneen schoone iminor tellen- krans op het graf van den laalsten spruit uit het grafelijke huis Saldern. EINDE. Stel, eene gemeente heeft 10,QOO meter weg te planten aan beide zijden, dus 20,000 meter. Als tot onderlinge afstand 10 M. genomen wordt, kan men dus 2000 boomen plaatsen. Kosten a f 1 per boom f2000. Het planten met stokken, palen enz. a f0 50 f 1000. Onderhoud eerste 10 jaar f2800. Voor naplanten wegens doodgaan f200, totaal f6000 Alzoo gerekend, dat de eerste lOjaar geen vrucht wordt geoogst. De gemeente sluit f9000 leening a 4 pet., zoodat met de resteerende f3000 de rente over be doelde 10 jaren wordt gedekt. Alsdan berekent Payne de productie van eiken vruchtboom (de soorten worden aange wezen) op f2.50 dus f5000 per jaar. Trekt men daar af f360 rente en f 1000 aflossing, dan behoudt de gemeente f3640, welk bedrag jaarlijks door de f1000 afbetaling met f40 vermeerderd wordt. Dusdanig is 19 jaar na den aanleg de schuld gekweten en de ge meente in het bezit van eene inkomst van pl. m f5000 'sjaars. Aangenomen dat die cijfers en dus deze berekening overdreven is, zal het toch wel zijn nut hebben deze wijze van financieel beleid in het oog te houden. N, R. Ct. Het 3e regiment huzaren ('s-Hage, Amsterdam en Leiden) zal met het 2e regiment (Venlo, Den Bosch en Haar lemj van garnizoen verwisselen. Uit Zevenaar wordt aan de >N. R Ct." gemeld «Een fatsoenlijk gekleed man met net voorkomen, kwam Zaterdag alhier, naar hij mededeelde van Duiven, waar hij als medewerker van een der groote bladen was werkzaam geweest, ter gelegenheid van de feestelijke inhaling van den nieuwen burgemeester. Thans was hij in de buurt van zijn vriend R., te 's-Heerenberg, en dien wilde hij gaarne bezoeken. Het noodige geld ontbrak hem echter. Het gelukte hem hier en daar wat los te maken, met belofte het dade lijk, als hij geld uit Amsterdam ontving, terug te geven. De geldschieters wachten nog steeds, en heden vernamen zij, dat onze verslaggever een oplichter was, die zich in de richting naar Deutichem uit de voeten had gemaakt. »De man is flink van gestalte, heeft een grijzen baard, kaal hoofd en is zeer goed ter taal." Dinsdagavond liepen eenige socia listen in de Gouvernementstraat te Rot terdam te zingen. Spoedig kregen zij een troepje jongens achter zich, dat steeds aangroeide. Uit dien hoop jongens weid met steenen en vuil naar de socialisten geworpen, terwijl voortdurend de kreten: «Oranje bovenl" en «Weg de socialen!" werden aangeheven De socialisten ver weerden zich niet, maar zochten zoo spoe dig mogelijk eene wijkplaats. Een hunner had een steen in het aangezicht gekregen en bloedde dientengevolge hevig. Voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand te Elzinge (Groningen) veischeen jl. Donderdag een paar, ten einde in het huwelijk* te worden ver bonden. Hier bleek meer dan ooit dat oude liefde niet roest. Immers het paar had vóór ruim eene halve eeuw bij den- zelfden landbouwer als knecht en meid gediend, toen kennis met elkaar ge maakt, maar verzuimd die aan te hou den. Nu op den leeftijd van 73 en 72 jaar stappen de nog krasse oudjes het huwelijksbootje in, zeker denkende dat men nog altijd vroeg genoeg komt! Eenige invloedrijke ingezetenen te Wageningen hebben voorbereidende maat- regelen genomen voor de oprichting van een onderling veefonds, waaraan voor velen groote behoefte bestaat. De statuten zijn gereed, een bestuur is benoemd, terwijl verschillende personen zich reeds bereid hebben verklaard deel te nemen n het waarborgkapitaal (rentelooze aan- deelen.) Tot directeur-boekhouder is be noemd: de heer S. G. van Weideren baron Rengers. Alle bestuursleden nemen hunne functiën gratis waar. Het bestuur van de Spaarbank te Darneveld heeft aan de gegageerden. die van deze inrichting di iemaandelijksch voorschot op hun gagement ontvingen, de navolgende kennisgeving gericht «Daar door onze Spaarbank, naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 8 Septem ber 1887, no 24, met Januari a. s. aan U geen verder voorschot kan worden verleend, zoo wordt U kennis gegeven, dat Uw gagement omstreeks den 15 Januari a. s. betaalbaar is bij den be taalmeester te Zutphen onder mede deeling, dat wanneer betaalbaarstelling bij een anderen betaalmeester wordt verlangd, hiervan aan het Departement van Koloniën opgave behoort te geschie den vóór den 20. November a. s." De betrokkenen zullen dus van 1 tot om streeks 15. Januari a. s. zonder geld middelen zijn, tenzij zij tegen nog hooger rente dan vroeger bij particulieren leenen, om hoogstwaarschijnlijk aan 't leenen te blijven. Wij geven den gegageerden nog in overweging, zich te dezer zake ten raad- uize van de plaats hunner inwoning te vervoegen, om de gevorderde kennis geving kosteloos te doen geschieden, in plaats van aan zoogenaamde zaakwaar nemers deze gemakkelijke taak op te dragen, die daaruit dubbeltjes zullen trachten te slaan. De nReichsanzeiger" bevat aan het hoofd zijner mededeelingen een keizerlijk rescript, waarin de Duitsehe keizer zijn wat msten darrk uitspreekt voor de naar aanleiding der ziekte van den kroonprins aan den dag gelegde blijken van innige deelneming. De zware beproeving, welke den kroonprins en het keizerlijke huis is opgelegd, heeft in alle deelen van Duitschland en van het buitenland aan leiding gegeven tot de ondubbelzinnigste betuigingen van gehechtheid en mede gevoel. De keizer is diep getroffen door deze algemeene teekenen van liefde voor zijn zoon en heeft bevolen dit ter alge meene kennis te brengen. Hij een onderhoud dat dr. Mackenzie, die Dinsdag te Londen terugkeerde, met een correspondent van de «Central News" had, verklaarde deze, dat de vergroeiing in de laatste dagen niet ontwikkeld is. De dokter verzekert, dat een operatie steeds gevaarlijk is en steeds een on- gunstigen invloed uitoefent op het gestel der zieken. Te San Remo zegt men, dat Bismarck den Kroonprins zal bezoeken. Omtrent het bezoek van den Czaar heerseht te Berlijn een koele onverschil ligheid. Iedereen begrijpt, dat in zijne gesprekken met den Keizer, of eventueel met prins Bismarck, de politiek niet on aangeroerd kan blijven, maar niemand verwacht, dat dit in de tegenwoordige lauwe betrekkingen met Rusland veran dering zal te weeg brengen. IndeFransche hoofdstad heerseht nog altijd veel opgewondenheid en met moei 't al voor een geluk houden, dat het niet tot meer of minder ernstige onge regeldheden kwam. President Giévy blijft, steeds van meening, dat zijn schoonzoon uit politieken hartstocht wordt vervolgd, ja dat de anti-Wilson-beweging zelfs voot een goed deel tegen hem zelf gericht is om een Presidents-vacalure te verkrijgen. Grévy maakt door zijn idée-fixe op dat punt de zaak ingewikkelder: men kan begrijpen dat hij daaitoe gekomen is, maar het blijkt daarbij tevens, dat hij weinig doorzicht verraadt en dienten gevolge zichzelf betrekt in een beweging, die aanvankelijk geheel buiten hem stond. Grévy maalt door zijn houding koren op den molen van de «Lantaren"-mannen die aandringen, dat iemand, die zoo suf is, als President zal worden verwijderd En de vereerders van Boulanger, en de mannen van de rechterzijde liggen in dezelfde spanning op de loer, om hun slag te slaan, wanneer de Presidentszetel leeg is. De bezoekers der Beurs te Londen hebben een inzameling gehouden ten vooideele der politie. Den eersten dag werd reeds voor 400 p. st. geteekend. De gelden zullen gestort worden in het weduwenfonds. De Belgische Kamer heeft den minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd over den toestand der visschets te Ostende. Hij meende dat de toestand der visschers niet slecht genoemd mocht worden en lat er geen rede is om de conventie van 's-Gravenhage over de visscherijen in de Noordzee op te zeggen. Het onderzoek wordt niettemin voortgezet wat betreft de voorgekomen wanordelijkheden te Ostende. Spanje heefl het eiland Pereji! ten noordoosten van Ceuta bezet. Een deta chement Spaansche troepen plantte er de Spaansche vlag. Dadelijk zond de Sultan een Moorsche chef met een deta chement, die er de Marokkaansche vaan plantte. De Sultan heeft geprotesteerd tegen deze bezetting door Spanje. De «Imparcial" zegt, dat Marokko en Enge land in 1848 Spanje's recht op het eiland Perejil erkenden. Te Tanger heefl de bezetting een diepen indruk gemaakt. Volgens een telegram uit New-York, heeft de Rpgeering van Chili besloten aan de Engelsche Regeering 100,000 dollars te betalen, ten voordeele der En- gelschen, die leden bij den ooi log tegen Peru. Utrecht. Door de politie alhier is de hand gelegd, op eene jeugdige dienstbode te dezer stede woonachtig, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van kleedingstukken en lijfsiera den ten nadeele van hare meesteres. Bij hare aanhouding bleek zij nog in het bezit te zijn van een dames-regenmantel, een gouden dames-horloge en een aantal kleinigheden, welke voorwerpen alle dooi de bestolene werden heikend, en daarom in beslag werden genomen. Tegen de ontrouwe dienstbode is eene vervolging ingesteld, zoodat zij weldra voor de Rechtbank ter verantwoording zal worden geroepen. Van het leger des Heils bezochten jl. Donderdag weder een paar soldaten deze gemeente, kennelijk met het doel, om door het verspreiden van boekjes en andere schrifturen propaganda te maken en zoo mogelijk soldaten voor het leger te werven. Na een paar uren alhier te hebben vertoeft zijn zij echter weder vertrokken. Baaru. Voor de weduwe van den verongelukten werkman Cosijnse is alhier ruim f 1 100 bijeen gebracht, zoodat voor haar en hare kinderen gedurende langen tijd in de dagelijksche behoeften kan worden voorzien. Bnnackoteu, 17 Nov. Ds. H. B. Gcuchies, predikant alhier, herdacht Don derdag onder vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij voor 40 jaar de evangeliebediening in de chr. geref. kerk aanvaardde. JVijkerk. De ongeregeldheden alhier in Sept. jl., die reeds meermalen tot een onderzoek voor de Zwolsche rechtbank aanleiding gaven, waren oorzaak dat een jongrnerisch, zekere L. B. oud 17 jaren, zich Donderdag ochtend voor de recht bank rnoest verantwoorden. Hem weid ten laste gelegd, dat hij in den avond van 19 Sept. jl., terwijl een woelige troep volk te Nijkerk langs het Singel trok, moedwillig in de woning van F. J. Beu kers een groote glasruit zou hebben ver brijzeld. Naar zijn eigen verklaring te oordeelen was hij het slachtoffer van een vergissing. Het O. M. achtte uit de getuigenissen het den beklaagde ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen en vroeg daarom zijn vrijspraak. De Onderofficiers-tooneelvereeni- ging tUnitas", niet op eigen voordeel bedacht, maar er steeds op uil om min der bedeelde natuurgenooten te helpen, zal op 14 December a. s. eene uitvoering geven ten voordeele der algemeene ar men in onze gemeente. Wat ten tooneele zal worden gebracht is nog niet bekend, maar zeker is het, dat ook ditmaal even als na vorige uitvoeringen niemand zich een bezoek zal beklagen. Ook om het goede doel wenschen wij der vereeniging een goed gevulde zaal en een nog beter gevulde lijst, die dezer dagen den inge zetenen ter teekening zal worden aan geboden, opdat als batig saldo een flinke som den I urgemeester kan worden ter hand gesteld. Tot regent van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis is benoemd de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht, in plaats van Jhr. Mi. Sandberg, die voor zijne benoeming had bedankt. De Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, opgericht in den jare 1845 door de Maatschappij Arti el Ami- citiaeheeft gedurende haar 42-jarig be staan niet zonder vrucht gewerkt tot hel doel, bij hare oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 ver schillende kunstenaars, ongeveer 1200 Schilderijen, ruim 360 Aquarellen achter lijst en glas, benevens verscheidene an dere kunstwerken aankoopen, terwijl zij 40 Staalgravuren deed vervaardigen de meesten op eene grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al deze kunstwerken werden vervaar digd door- en rechtstreeks aangekocht van Nederlandsche kunstenaars op open bare Tentoonstellingen. De Vereeniging heeft dus recht te zeg gen, dat zij een belangrijken steun aan de verspreiding van beeldende kunst en van aanmoediging aan hare beoefenaars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelang- rijkesom gestort ir, hel weldadig Weduwen- en Weezenfonds der Maatschappij «Art et Amicitiae", door de korting van 5 die de kunstenaars van hunrie aankoop prijzen tot dat doel zich laten welge vallen. Al deze vruchten werden verkregen door de medewerking van de Leden der Vereeniging, die daarvoor eene jaarlijk- sclie Contributie van f5.- betalen. Zij ontvangen daarvoor een lot in de jaar- lijksche vei loling van kunstwerken en een exemplaar van de gravuie als premie plaat. Mochten velen van hen, die belang stellen in den bloei der Nationale Beel dende kunst, tot het doel der Vereeni ging toetreden, door zich als Lid te doen inschrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die den 29 December a.s. op de groote kunstzaal der Maatschappij «Arti et Amicitiae" zal gehouden, worden. Die inschrijving kan geschieden aan het Bureel der Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam of bij den on- dei geteekende R. CRUIJFF, Correspondent, Hof F. no. 316. Twgel en Aleida Huijskes. Hendrika Johanna, d. van Hondrikus van 't Hof en Sijlnigje Siderius. 14- Nov. Lamberdina Cornelia d. van Erris Gaaseubeek en Hen- drika van Otterloo. Johanna, d. van Jacoba van Korlaar. 16 Nov. Theresia Carolina, d. van Jacobus Stork en Johanna Cecilia van Son. Maria, d. van Johannes van Doorn en Grietje van de Logt. 17 Nov. Ario, z. van Johannes van Loenen en Margrietha Quint. Angeniet, d. van Reijer Beek en Meena Oostman. Gehuwd 1 6 Nor. Petrus Cornelis Grobben en Johanna van der Linden. Hendrikus, Johannes Hoi en Anna Maria Kraanen. Petrus Johannes de Bruin en Francisca van Doorn. Johannes Sukel en Sophia van der Steen. Overleden: 11 Nov. Johanna Wolfers 60 j., echtg. van Jan But-elaar. Albertus >an IJken 17 m. 12 Nov. Everardus Johannes Boorssen IS d. - Catrina Kok 4 j., 13 Nov. Arnoldus Snijders 86 j., wedr. van Evertje Korles. 14 Nov. Bartjo van der Veen 25 j., ougeh. Hoogland. Geboren: 14 Nov. Hendrika Johanna d. ran Willem van de Loodijk en Grietje Geurtse. Gehuwd: 16 Nuv. Jan den Ouden met Johanna Smink. Overleden 13 Nov. Elisabeth van Drie 71 j wed, van Hendrikus Pasker. 15 Oct. Te Utrecht overleden Aalt Blotenburg 61 j. wedr. van Gerritje Beukhof. Lensden. Geboren: 17 Nov. Maria, d. van Nicolaas Sehoonderbeek en van Cornelia van Wee. Gehuwd: 17 Nov. Evert Kamerbeek met Johanna Blom. Overleden: 17 Nov. Gerrije van Don kelaar 30 j., echtg. van Peter van Broek huizen. Stoutenbiirg. Gehuwd17 Nov. Wilhelmus Steenkamp met Stijntje Kleinvcld. Woudenberg. Geboren: 10 Nov. Johanna Philippina, d. van Gerard van Doorn en Johanna Philippina de Rhoter. Gehuwd 17 Nov. Elbert van Asselt, viedr. van Maatje Bijksen, 3S j. en Evertje van de Zandsteeg. 35 j. Albertus van Essen, 26 j. en Geertje van de Krauts, 24 j. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG den 21. NOV. aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT. Amersfoort, 18 Nov. Tarwe f 00.0a f 0.00 Rogge f 4,90 a 15,40. Boekweit f5,50 a f5,70. Appels 2,50 a f 4.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen 1 1.60af 1.80 de HL. Hoendereieren 17.00 a f8.50 de 100 stuks. Boter f 1,30 a f 1,45 per Kilo. Kaas f 0,— a f0, - Biggen f5.00 a f9.50. Schram men f 11.a f 15.00. Den 32sten November hopen x en hunne te herdenken. ENKEL VOOR AMERSFOORT eene fatgoeulijke van de P. G. en van goede getuigen voorzien als Keukenmeid ot Meid alleen. Franco brieven onder letter B. aan het Bureau dezer Courant. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 10 Nov. Hendrik, z. van Geurt van Beek en Geertruida Johanna Hendrika Fltek. 11 Nov. Jacobus Johannes, z. van Gijsbertus Kaspers en Aartje Bonsel. Aart, z. van Gerrit van Niekerk en Dorothea Elbertse. 12 Nov. Cornelis, z. van Jan van Barreveld en Elisabeth van Ekeleu. 13 Nov. Petronella, d. van Peel van den gevraagd, niet beneden 16 jaar, kun nende NAAIEN en MAZEN. Zich aan te melden na 8 uur des avonds. Langestraat B. 17. eene MEID eu eene WASCH- VKODW, om in de bleekerij te werken, bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2