Advertentiën. Offlcieele Publioatiën. Tentoonstelling Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Brie IsraeLictisckc Kieiers. VERROOPEN: orn zich voor den rechter te veraritwoor den. De overigen liet men loopen. Op dit oogenblik ondergaan reeds zeven Iersche Parlementsleden wegens vergrijpen tegen de Dwangwet gevange- nisstraf. De Russische bladen laten zich over het algemeen gunstig uit over de keuze van Sadi Carnot. De Nouveau Temps zegt dat Carnot den eerbied geniet van alle partijen. Hij heeft een onbevlekte naam en al heeft hij geen groot politiek talent, dat is ook niet noodzakelijk voor de betrekking waartoe hij geroepen is. De Swiet vraagt: »zal de Regeering gelukkiger zijn onder Carnot dan onder Grévy?" De Berlijnsche bladen laten zich niet onwelwillend, maar zeer voorzichtig over de verkiezing van Carnot uit. De Nord- deutsehe Allg. Zlg. merkt op, «dat de nieuwe President in zijne toespraak geene overdreven beloften gedaan heeft, en dat men hopen mag dat hij die zal vervul len." De officieuse Polit. Nachrichten noemen Carnot, voor zooveel de buiter. landsche staatkunde aangaat, „een nog onbeschreven blad", doch wenschen hem ten slotte vriendschappelijk een langdurig presidentschap toe De Kreuzzeitung twijfelt niet aan Carnot's goeden wil. maar wel aan zijne kracht orn nieuwe, gevaarlijke crisissen langen tijd te ver hinderen. Laatstgenoemd blad bericht tevens ten stelligste van de Piuisisch-Russische gren zen, dat voortdurend Russische infanterie, sappeurs en pontonniers de grenzen naderen. In den Rijksdag zeide, bij de beraad slaging over een wetsontwerp tot onder steuning van militaire beambten, de minister van oorlog, dat misschien een oorlog uit zou breken vóór de eerstvol gende vredes-krijgsoefeningen. De sociaal democraat Singer keurde het scherp af, dat op deze wijze wuder nieuwe onge rustheid in het land gewekt wordt. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad zijn van de 682 kiezers 529 opgekomen. Tien biljetten waren van ontwaarde, zoodat het aantal geldig uitgebrachte stemmen 519 bedraagt Hiervan ver kregen de heer H. IV, A. van den Wall Hake 314, de heer Dr. C. M. A. Hafkenscheid 2(15 stemmen, zoodat eerst genoemde heer is verkozen. Maandag avond a. s. vergadert de Amersfoortsche Hoofdkiesdistrictvereeni- ging, ter bespreking van een voorstel van het bestuur tot ontbinding dier ver- eeniging en het oprichte eener nieuwe. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente alhier, des voorm. half tien en des nam. vijf uur, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Bij de aanbesteding der levering van vleesch en vet voor het militair hospitaal en de troepen-menages gedu rende het jaar 1888 was minste inschrij ver de heer D. van Gelder, alhier, a 56 cent per kilo, aan wien de leverantie, onder gewoon voorbehoud, is gegund. Zondag had in de kerk van de O. K. gemeente op het Zand alhier een groote plechtigheid plaats. De pastoor der gemeente, de ZeerEerwaarde en Wijdlufte Heer Th. v. Vlooten vierde zijn veertigjarig priesterschap. Geadsis- teerd door de heeren: J. J. v. Thiel, president en professor in de theologie aan het Seminarie alhier, en den Eer waarden Heer F. Kenninck, verrichtte de jubilaris den H. Dienst. Gedurende de mis werd door het koor de eerste kleine tweestemmige mis van J. Concone gezongen. Deze mis werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Vooral ver dient het gezang van mej. E. A. de Vos uit Schoonhoven een woord van hulde en waardeering, daar zij, door zich wel willend beschikbaar te stellen, de muziek- mis boven verwachting deed slagen. deed er weder het dorp bestormde. De schok was zoo hevig, dat de afgematte jager-bataillons teruggeworpen werden. Langzaam, schrede voor schrede, met ko gels, kolven en yatagans strijdend, trok ken zij terug, tot er versterking kwam, die den voorwaarts rukkenden vijand met een levendig vuur ontving. Nu bestormde de gelieele infanterie Balan, wierp den vijand met hoerakreten uit het dorp tot in de vesting Sédan en behield ten laatste deze voor het insluiten van het vijandelijk leger zoo gewichtige positie. Bij dezen laatsten storm- en zegemarsch was 't, dat Frans plotseling wankelde en ineenzonk. Frei zag een oogenblik naar den, van zijne zijde verdwenen kameraad om, en toen hij op zijn, van den helm ontbloot voorhoofd een breeden, bloedige houw zag, wist hij wat er gebeurd was; woedend draaide hij zijn geweer om en sloeg met den kolf op den vluchtenden vijand in. Verder kon hij zich niet om den gevallene bekommeren, hij kon hem slechts weken, en deed het eerlijk. Onweerstaanbaar voorwaarts geschoven door de achteraan dringende massa's be reikten de jagers weder Balan en namen hanne oude stellingen in. Wopdt vervolgd). De solo's door haar in de mis gezon gen, deden het helder en schoon geluid harer slem ten volle uitkomen. Na den H. Dienst werd door de geloovigen een toepasselijk danklied gezongen en ten slotte werd door het koor de benedictie, gecomponeerd door den heer J. Kerkhoff, ten gehoore gebracht. Door den genoem den Eerwaarden heer v. Thiel werd de feestrede gehouden, waarvan de korte inhoud luidt als volgt. Na eenige inleidende woorden wenschte de spreker den jubilaris geluk met dezen dag, waarop de gemeente door haai trouwe opkomst blijken gaf van hare toegenegenheid, en wees er op dat zij op dezen dag niet had kunnen maar ook niet had mogen nalaten blijken van be langstelling te geven, voorts wenschte hij te spreken over de woorden van Paulus (II Korinth. I vs. 17.) Veel was er over deze woorden te zeggen, maar hij wilde zich bepalen, te spreken, over de genadegiften aan den priester als herder van eene ge meente verleend, en ten tweede wilde bij wijzen op de plichten, die de ge meenteleden jegens hun' herder te ver- Tullen hadden. Hem (spreker) stond nog duidelijk het ideaal van den geestelijke, voor weinige weken bij gelegenheid van zijn feest, geschilderd, voor den geest. De herder der gemeente was vooreerst een verkondiger van Gods Woord in het openbaar om de geloovigen van den kansel de waarheden van het evangelie te verklaren en dat hij als opleider der jeugd, hunne kinderen de Goddelijke waarheden op de lippen legde, maar ook ten tweede een verkondiger van Gods woord in het bijzonder door, van huis tot huis gaande, gevallenen op te heflen, struikelenden op het rechte pad te brengen, en dus in staat te zijn met veel vrucht te werken. Ook als bedienaar- der H.H Sacramenten was hij met zijne geloovigen nauw vereend. Van hunne geboorte af, bij hun trouwen, tot hun dood toe bleef hij hen bijstaan en met Gods genademiddelen troosten. Vervol gens wende spreker zich weer tot den jubilaris, wenschte hem uit naam zijner gemeente geluk en hoopte dat hij "nog lang door God gespaard mocht worden om hier werkzaam te zijn. Spreker richtte zich toen tot de gemeente, wees haar op hare plichten jegens haren herder, vooral opgesloten in de laatste woorden van den tekst: «opdat ook door velen dankzeggingen geschieden." Voor de Vespers zong het koor de benedictie van Viotta en werd ook nog door de gemeente op het einde der Vespers een schoon en toepasselijk dank lied gezongen. Vele zijn de bewijzen van belangstellingen door den jubilaris op dezen dag ondervonden. Dank zij de ijverige pogingen van het correspondeerend lid der Vereeniging van gepensionneerde Onderofficieren en minderen van het Nederl. Leger, den administrateur van het Militair hospitaal, I. Busquet, is alhier eene afdeeling tot stand gekomen onder het Eere-voorzit- terschap van den Majoor commandant der d.d. schutterij A. M. Tromp van Holst, (Beschermer der vereeniging). Als voorzitter zal optreden de heer .1. Busquet, als secretaris de heer J. Riegen, gepens. adj.-onderofficier en als penning meester de heer J. N. L. Joosten gepens. wachtm. rijdende artillerie. 326ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 5 ert 6 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f400. No. 7306. Prijs van flOO. No. 3170. Prijzen van f30. 120, 121, 135, 171. 173, 200, 2194, 2201, 2217, 3005, 3006, 3012, 3030, 3077, 3159, 3166, 4660, 4673, 4674, 4684 4688, 4689, 6935, 6964, 6978. 6996, 6999, 7310, 7324, 7343, 7345, 7347, 7396, 10631. 10649, 10685, 10722, 10727, 10728, 10752, 10788, 10807, 10828, 10838, 10902, 12133, 12138, 12193, 12199, 12357, 16506, 16539, 16541, 16542 en 16586. Te zamen 57 prijzen. kennis, en anderen, die veel kennis en weinig geld hebben, en dat die twee soorten elkander dikwijls niet verstaan. P. Dan meen je zeker, dat er menschen zijn, die als zij wat meer geld hebben dan een ander, zich ook voor beter hou den dan dien ander. J. Ja, en nu wou ik wel eens een middel bedenken om hen te doen inzien dat personen, die den moeilijksten en nuttigsten arbeid in de maatschappij ver richten, maar juist niet dik in 't geld zitten, toch niet beschouwd en behan deld behoeven te worden, alsof zij van minder allooi zijn. P. Begin dan maar gauw, want ik vrees, dat zoo'n bedenksel, zal het wat helpen, heel wat jaren zal kosten «m gereed te komen. Jan. Hel is toch maar een mooi ding als geld en kennis eendrachtig samen gaan. Piet. Wel mag je dat zeggen. Wij hebben daaraan stoomvaartlijnen, spoor wegen, telegrafen, telefonen, gas- en electrische verlichting en wat niet al te danken. J. Jammer maar, dat zij niet altijd zoo nuttig samengaan. P. Je bedoelt zeker, dat er ook men schen zijn, die maar oppotten, en hun geld niet aan de kennis toevertrouwen? J. Eigenlijk niet. Ik wou zeggen, dat er raenscher. zijn, die veel geld en weinig Ulrecbt. De tweede openbare ver gadering der Afdeeling Utrecht van der: Sociaal-democratische bond, jl. Zondag avond alhier gehouden, was reeds veel minder bezocht dan de eerste. Als spre ker trad op de heer F. W. Geding van Rotterdam, die eene bespreking hield over den toestand der werklieden in 't algemeen en aantoonde hoe daarin z. i. verbetering konde worden gebracht, door vaststelling van een normale arbeidsdag, de verdeeling der voortbrengselen, Alge meen stemrecht enz. Nadat van de ge legenheid tot debat geen gebruik werd gemaakt, wekte hij de aanwezigen op, orn ook hunne vrouwen ter vergadering te brengen, opdat ook dezen het doel en streven van den bond konden leeren kennen. Ten 6)4 ure aangevangen, ging de vergadering reeds ten 8 ure uiteen. Alles liep rustig at. Op de Oudegracht alhier geraak ten jlMaandagavond twee opgeschoten jongens handgemeen en sloegen er dapper op los, totdat op eens een hun ner, zekere O. onverwachts zijn mes trok en daarmede zijn tegenpartij een steek in den rug toebracht, waardoor deze vrij ernstig verwond werd en onmiddelijk onder geneeskundige behan deling moest worden gesteld. De dader kort daarna aangehouden werd in ver zekerde bewaring gebracht. Uit het zuid-oosten van Utreclit wordt gemeld: De uitgestrekte dennen- bosschen verdwijnen allengs rneer en meer in deze streken. Thans wederom is het bosch «de Kamp", tusschen Eist bij Rhenen en Venendaal gelegen, toebehoo- rende aan graaf Aldenburgh Bentinck, ambachtsheer van Arnerongen, verkocht, terwijl het hout naar België zal worden vervoerd om in de mijnen dienst te doen. Met het vellen is reeds een aanvang ge maakt. Voor een groot aantal arbeiders, die met vreeze den winter ingingen, ver schaft dit thans een goed daggeld. Harderwijk, 6 Dec. Zaterdag had hier een droevig ongeval plaats. Terwijl zekeren M. een spoorwagon wilde aan haken, schoot een der buflers uit en sloeg den man tegen de borst. Zwaar inwendig gekneusd werd hij opgenomen en per vigelante naar zijne woning ver voerd. De reeds ontboden geneesheer nam hem terstond in behandeling. De man zal nog langen tijd ongeschikt zijn voor zijn werk. Lensden. In de vorige week hebben een twaalftal militairen hun garnizoen te Amersfoort zonder verlof verlaten. Den Vrijdag brachten zij in deze gemeente door. Naar hun zeggen hadden zij in geen twee dagen gegeten en vraagden daarom op drie, vier plaatsen om brood. Wat hun aangeboden werd, gebruikten zij met zichtbaar genot. Overigens deden zij niemand overlast aan. Aan eene uit gezonden patrouille mocht het niet ge lukken de weggeloopenen in deze ge meente op te sporen, 's Avonds zijn zij in de gemeente Stouteriburg aangeland, waar zij zich aanstelden op eene iwijze, die deed vermoeden, dat zij sterken drank hadden gebruikt. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op een verzoek van eenige inge zetenen der gemeente, om de door mr. W. H. de Beaufort onlangs afgesloten wegen ir, eigendom en onderhoud van dezen over te nemen. In de afgesloten communicatie zal de raad trachten te voorzien door het aanleggen van een weg over den Leusderberg, eene poging die gewis nimmer doel zal treffen zonder groote opofferingen van de gemeente te vorderen: opofferingen die men zich in die mate niet te getroosten zou hebben gehad, wanneer het verzoek ware inge willigd geworden. En bovendien, de ge projecteerde weg zal altijd blijken een slechte verbinding te zijn, die door hen, welke er gebruik van moeten maken, nu reeds veroordeeld is. NIJkerk, 5 Dec. Heden morgen heerschte er aan het station alhier eene ongewone drukte, wijl degenen, die bij de jongste onlusten zich zoozeer hadden te builen gegaan, naar de cel werden overgebracht. Honderden nieuwsgierigen deden hen uitgeleide, deels uit nieuws gierigheid, deels uit medelijden. Dat men juist dezen dag voor de gevangenneming uitkoos, is waarschijnlijk een voorzorgs maatregel tegen mogelijke oploopen op een dag als deze. De VOORZITTER van den GEMEENTE RAAD van AMERSFOORT, Gelet op art. 7 der wet, regelende liet kiesrecht, gewijzigd bij de addi- tioneele artikelen der grondwet; Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der ge meente, om, zoo zij in eene andere ge meente over het laatstverloopen dienst jaar 18861887 in de personeele belas ting, naar eene hoogere huurwaarde, dan dié welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 Apiil 1843 Staats blad No. 15) aanspraak geeft op vermin dering tot een derde of twee derde ge deelten der belasting naar de drie eerste grondslagen; of in de grondbelasting, dienst 1887, in eene andere gemeente of in meer gemeenten t'e zarnen tot een be dragvan ten minste TIEN GULDEN zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbil jetten vóór den 21. December 1881 te doen bljjken. Deze aanslagbiljetten wor den na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Aanslagen in grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aan slag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der ge meente, die op grond van het bepaalde hij art. 1, sub c, luidende: «hetzij, hoofden van gezinnen of alleen wonende «personen zijnde, van den inwonenden «eigenaar of eersten huurder van een «woonhuis of afgezonderd gedeelte van «een woonhuis, waarvan de huurwaarde «voor de personeele belasting ten minste «op het dubbele (£76) gesteld is van het «laagste in de gemeente voor den vollen «aanslag vereischte bedrag, gedurende «negen maanden, van den 21. Maart «1887 tot den 21. December 1887, een «gedeelte in huur hebben gehad en be- «woond, waarvoor geen afzonderlijke «aanslag in de personeele belasting ge- «schiedt, maar waarvan de jaarlijksche «huurwaarde, ongestoffeerd, in verhou- «ding tot de belastbare huurwaarde van «het woonhuis of afgezonderd gedeelte «van het woonhuis geschat, het sub a «bedoelde bedrag van den vollen aanslag «bereikt"of «krachtens aanslagen in «de grondbelasting wegens onverdeelde «onroerendegoederen", aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te wor den op de kiezerslijsten, daarvan vóór 21 December e. k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en B zijn kosteloos ter secretarie der gemeente verkrijgbasr. De bewijsstukken, bij zoodanige aan gifte overgelegd, waartoe, in geval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van hel aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het ge meenschappelijk bezit worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Het bedrag der jaarlijksche huurwaarde van de gedeelten van woonhuizen, waarvoor geen afzon derlijke aanslag in de personeele belas ting geschiedt, ongesiofTeerd, in verhou ding tot de belastbare huurwaarde van hel woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, wordt bepaald door eene schatting van drie beëedigde schat ters. Kan het bedrag der schatting niet bij meerdtrheid der schatters worden bepaald, dan geldt de schatting die noch de hooeste noch de laagste is. Amersfoort, den 5. Dec. 1887. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkie zing van een lid voor den Gemeentel aad in afschrift aan het Raadhuis zijn aan geplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 7. Dec. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. loco Burg De Secretaris, W. L. SCHELTUS. GEVONDEN OP DEN OPENBAREN WEG Een collier van glazen kraaltjes. Een bank van leeningbriefje. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. Bevallen van een doodgeboren ZOON: A. D. BLOEMINK—Thomas. Amersfoort, 4 Dec. 1887. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een langdurig en smartelijk doch geduldig ge dragen lijden, en tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruirn 74 jaren, onze dierbare Moeder, Behuwd- en Stiefmoeder Vrouwe MARIA JANSEN, eer der weduwe van den WelEdelen Heer Petrus Velot, laatstelijk van den WelEdelen ZeerGel. Heer Doc tor J. M. Richelle. Dr. L. G. VELDT, C. VELDTBreekland. Mr. J. M. RICHELLE. CATIIARINA M. A. RICHELLE. MARIA A. H. RICHELLE. LOUISE M. C. VAN EWIJK— Richelle. G. C. RICHELLE. Mr. L. VAN EWIJK. Dr. O. A. J. RICHELLE. Dr. J. L. J. RICHELLE, B. M. F. RICHELLE— Nieuwerkerk. Dr. J. J. M. RICHELLE, J. C. RICHELLE-van Bakel. Amersfoort, 4 Dec. 18»7. Op den 4den December jl. overleed te Naarden, onze ge liefde zuster en behuwd-zuster, MejufTrouw GEERTRUIDA HENDRIK A SLAAP, Eehtgenoote van E. J. Juriëns, in den ouderdom van 49 jaren. Uit aller naam, W. BOT. Amersfoort, 6 Dec. 1887. B Aan allen, die ter gelegenheid mijner feestviering, mij van hunne be langstelling hebben doen blijken, breng ik bij deze mijn hartelijken dank. Amersfoort, 5 Dec. 1887. T. VAN VLOOTEN. DIRECTRICES der Pro. testanlsclie Armcn-Io- terij alhier, geven aan hare welwillende stadgenooten te kennen, dat de der voorwerpen zal gehouden worden, Dinadat; en Woensdag IS en 14 December, van 104 uur in het Gasthuis op den Singel. Zij houden zich aanbevolen tot het ontvangen van prijzen. Uit aller naam, Mej. M. DE LOUTER. Het grootste gedeelte der Israëlietische Kiezers die, in zake de gemeenteraadsverkiezing, dezer dagen eene circulaire, uitsluitend aan hen gericht, ontvingen, betreurt het ten zeer ste, dat rnen, ten einde dezen te doen zegevieren, niet alleen zijn candidaat heeft aanbevolen, maar gemeend heeft tevens een of meer zeer leelijke insinua ties te moeten uitslingeren, ten opzichte van den candidaat der tegenpartij. De Israëlietische Kiezers stellen vóór alles eerlijkheid en verdraagzaamheid op prijs en kunnen het niet goedkeuren, dat men om zijn doel te bereiken mid delen gebruikt, welke men bij zijne te- genpailij steeds zoude afkeuren. Namens een groot aantal, Amersfoort, 5 Dec. 1887. De Notarissen A. II. DRIJFHOUT TAN HO OF F en Mr. J. DE LOUTER te Amersfoort, zullen op Woensdag 14 December 1887, des voormiddags ten 9 ure ten sterf- huize van den Heer J. A. L. HAARS, in leven bierbottelaar. in de Langestraat viijk B, no. 34 te Amersfoort, om con tant geld, in het openbaar eenige eene partij KURKEN 18 ledige FUSTEN, 2 FUSTEN met BIER, SPOELKUIPEN, TOONBANK, WINKELOPSTAND, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2