Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. >il toestemmend beantwoord. Met ffjzing naar de artt. 75 en 76 B. W. 'dl als grond daartoe aangevoerd, dat rFe persoon zich niet vrijwillig naar r_ioom heeft verplaatst, met hel voor nemen om aldaar zijn hoofdverblijf te vestigen. (IV. R. Ct.) Het 41e landhuishondkundig con gres zal van 25 tot 28 Juni 1888 te rsen worden gehouden. De voorstellen en vraagpunten, die men in de afdeelin- gen of op het congres behandeld wenscht te zien, moeten vóór 15 Februari e.k. bij het bestuur worden ingediend. Het Indische ieger zal in 1888 orden aangevuld met: 115 onderofT. lo korp. en 4slafhoornbl. der infanterie; wachtmeesters, 6 korp. en 72 soldaten (er cavalerie; 3 onderolf. vuurwerkers, serg., 6 korp. en 229 soldaten der Artillerie (van deze laatste de eene heifl Ivesting- en de andere helft bereden- iirtillerie); 5 korp. en 27 soldaten der j.t-nie; 30 soldaten schrijvers der admi- istratie. Het geheele contingent met inbegrip An het bovenstaande is 2000 man. Naar W.-Indië zullen worden uitge- jnden naar Cur asao 47 en naar Sur i- pame 85 man. In 1887 zijn naar O.-Indië uitgezonden 1840 militairen nl. 1448 Nederlanders, L45 Duitschers, 56 Belgen, 38 Luxem burgers, 33 Zwitsers, 9 Oostenrijkers, (Franschen, 2 Russen, 1 Noor, I Deen bovendien 3 apothekers-bedienden, laar W.-Indië vertrokken 42 man. Te^-.Holterbroek (Eibergen) schoot op oudejaarsavond een strooper bij on geluk zijn kameraad dood, waardoor hij zoodanig ontstelde, dat hij krankzinnig erd. Beide personen waren zeer be vriend met elkander. Uit Engeland wordt bericht dat de erkzaarnheden aan den kanaaltunnel dert eenige dagen zijn hervat, maar t men dagelijks slechts eenige voeten rde'r komt. Ook Gladstone liet zich or zijn vertrek naar het vasteland nstig over den tunnel uit. Een petitie van 1,132,000 Engelsche luwen, om den verkoop van sterken i nk des Zondags te verbieden, zal aan (Koningin worden voorgelegd. (lehr men zegt, heeft de Engelsche ■g ering besloten de Nationale Liga te jbieden in de graafschappen Dublin en I rath, alsmede het uitvoerend centrale estrfur, dat te Dublin is gevestigd, e Keizer van Duitschland heeft bij Nieuwjaarsreceptie in geen enkel icht op den politieken toestand gezin- leid. e Nordd. Allg. Zcit. zegt, dat door penbaarmaking der vervalschte stuk- blijkt, dat de bedoelingen van den 1 vredelievend zijn. de openbaarmaking dier stukken den Duitschen Reichs-Anzeiger en laarbij gevoegde opmerkingen van blad, ziet de Nowoje Wremja een [iïleeken van herstel der vriendschap- jlijke en eerlijke betrekkingen van buurschap en een verblijdend gevolg Ir au liëntie van Bismarck hij den Czaar. Zoowel in diplomatieke als in frnan- ele kringen te Berlijn laat men zich opvolier over het bewaard blijven van fn vrede uit. Het is bekend, dat er in jongste weken geene verdere troepen wegingen op groote schaal hebben tats gehad; en verder is het authentiek, at de Russische gezant Lobjrnoff te Weenen op den Sylvesterdags i,, het departement van buitenlandsche '<flj^n, Jjt/I is waar slechts in niet olficiëele ge- ekken, maat' toch zeer beslist, nieuwe agëfi omtrent de vredelievende I^djoelingen van Rusland gegeven heeft J 1 Op Nieuwjaarsdag kwam de Hongaar- T Ie daar toch, oompje?" vroeg ik hem. ij keert zich om en begint te weenen. fjn oogen stonden wijd open en fonkel- >n als katteuoogen. »Wat wilt ge! let ge dan niet dat ik mijn baard nijd?" En zijn stem was heescher, jjn haren rezen te berge ik werd nog. Misschien was de duivel bij hem I deze duisternis! antwoordde ik en jjrjjne knieën begonnen te beven. »Kom," ile hij, »ga heen!" Ik ging. En hij diet de voddenkamer en sloot de deur Jgvuldig. Daarop keerden wij naar onze otiing terug en ik had geen vrees leer. ïWat deedt ge toch in de Iddenkamer, oompje?" zeide ik. Een ling greep hem aan. «Zwijg," zeide irwees stil." En hij legde zich op de hel. Goed, dacht ik, 't is 't beste let met hem te praten. Misschien ongesteld. Nu legde ik mij ook op .ïÜachel. Een licht brandde in den ■k. Toen ik zoo lag, viel ik in ip.... Plotseling hoor ik de deur zacht lerpen en een weinig opengaan. Mijn n lag met den r ug naar de deur ge- jrd, en zooals ge u herinneren zult, hij ejenigszins hardhoorend; maar Fep richtte hij zich haastig op. »Wie pt xriijWie wil mij hebben, inij WKerr? En hij ging blootshoofds naar de '5 Vinenplaats.»Wat gebeurt er toch?" sche liberale partij aan dan heer Tisza haar gehechtheid toonen. In zijn antwoord verklaard: «re premier dat de Hongaren den oorlog niet wen- schen, doch als de eer van het land dien eischt zij voor geen opolTering zullen terugdeinzen. Hij behoort niet tot 'degenen die den oorlog onvermijdelijk achten, hij hoopt zelfs dat het gevaar nog zal zijn af te wenden. De berichten omtrent den Duitschen Kroonprins zijn steeds gunstig. Een lichte catarhale aandoening der keel, een gevolg van het koude weer, ging voorbij en ook verder ziet men in de keel geen verontrustende verschijnselen. Ofschoon een oorlog tusschen Italië en Abyssinië als onvermijdelijk wordt beschouwd, gelooft men niet dat de vijandelijkheden dadelijk zullen uitbarsten, daar het Italiaansche leger geen beesten genoeg heeft tot vervoer van ammunitie en levensmiddelen. De Negus rukt niet temin rnet een groot leger tegen Massowah op en zal bij Gara zijn leger met dat van Ras Alula vereenigen. Aan de Times wordt uit Durban, Zuid-Afrika, 30 December jl. gemeld: .(Gister avond legde sir Donald Currie op een feestmaal eene belangrijke ver klaring af aangaande de Delagoa spoor weg-concessies, waarover, zeide hij, in Holland gehandeld werd op eene wijze, vijandig gezind jegens de Britsche kolo niën. Hij besprak president Krüger's wensch tot hel aankweeken van betere verhoudingen met de koloniën, en zeide dat de mogelijkheid bestond, dat de Transvaal vertegenwoordigd zou worden op de conferentie." Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente alhier, des voorm. half tien en des nam. vijf uur, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Het 50-jarig priesterfeest van Z. H. paus Leo XIII is alhier door de katho lieke bevolking gevierd door het uitste ken van de Nederlandsche driekleur met pauselijken wimpel. Zaterdag had eene uitdeeling van levensbehoeften en brand- stofTen op ruime schaal aan de r.-k. armen plaats, en Zondag werd het heuglijk feit in de kerken der beide parochiën her dacht, bij welke gelegenheid de kerk van O. L. V. Hemelvaart luisterrijk was ver sierd, terwijl in die van den H. Francis- cus Xaverius het altaar prachtvol was getooid. Nog zal a.s. Vrijdag en Zondagavond voor deze gelegenheid van wege de St. Gregorius-vereeniging eene zanguit voering gegeven worden in het Sl. Agatha-klooster waarbij alleen toegang zullen hebben H.H. leden en donateurs dier vereeniging met hunne huisgezinnen. In 1887 stelde de stedelijke politie alhier de navolgende strafrechtelijke ver volgingen in 114 wegens misdrijven van verschil lenden aard. waarbij 16 wegens diefstal, 1 wegens brandstichting en I wegens misdrijf tegen de zeden 311 wegens openbare dronkenschap; 190 politie-overlreding en 13 jacht- of visscherij-over- ovci treding. Aan 783 personen werd op hun ver zoek nachtverblijf verstrekt, terwijl 173 passanten van een reiskaart werden voor zien. Zeven vreemdelingen weiden als zijnde zonder gpld of middel van bestaan over de grenzen geleid. In den afgeloopen week, sloot een onzer geachtste en rijkbegaafste mede burger een tijdperk in zijn leven af. Na zich ongeveer 25 jaren aan het onder wijs te hebben gewijd, besloot de lieer II. Ileijne, meer bekend onder zijn pseu doniem Dubois, ontslag uit zijn betrek king als leeraar aan de H. B. school te dacht ik, en viel helaas, weder in slaap. Ik ontwaakte des morgens vroeg. Lukawitsch was er niet. Ik verlaat de kamer, roep, zoek, hij was nergens. Hebt ge mijn oom niet gezien? vroeg ik den wachter. »Neen," zeide hij. nik heb hem niet gezien." Wij waren beiden zeer ontsteld. irKom, Fedorowitsch," zeide ik, slaat ons zien of hij soms in 't huis is." »Ja, Bassili Timofectich," zeide hij, sdoen wij dat," en hij werd wit als de muur. Wij gaan het huis binnen, ik kom aan de voddenkamer, het hangslot was openik stoot tegen de deur, maar zij was binnen vastge maakt. Fedorowitsch loopt buiten om en kijkt door het venster naar binnen. Bassili Timofectich I" roept hij mij toe, sde voeten hangen, de voeten.Ik ga ook naar het venster. De voeten waren van Lukawitsch, die zich midden in de kamer opgehangen had. Men haalde het gerecht. Men maakte het touw los, liet had twaalf knoopen." sEn wat deed het gerecht?" sJa, wat deed het? Niels. Men dacht er lang over waarom hij dat gedaan kon hebben, maar niemand kon 't begrijpen. Toen, zeide men, dat hij niet goed bij zijn verstand moest zijn geweest. In den laalslen tijd had hij veel hoofdpijn gehad." 's Hertogenbosch te vragen doordien zijn gehoor in den laalsten lijd steeds zwak ker was geworden. Nog in de kracht des levens zijnde, mogen wij van dezen kundigen werk- zarnen man nog veel verwachten, dat aan beoefenaars van de Fraiisrhe taal ten goede zal komen; overigens wenschen wij, die den humanen man in zijn leven en werken kennen, hem een welgemeende rust toe. Het lijk bedoeld in de Amersf. courant van 2 Jan. is onder Roest gevonden, niet onder Hoogland. Dronkenschap is wederom de oorzaak van den dood. De Raad der gemeente Elburg heeft besloten de weekmarkt aldaar in plaats van Donderdags, des Dinsdags te doen houden en de jaarmarkten in plaats van op den tweeden, derden en vierden Don derdag der maand October te houden op den tweeden, derden en vierden Dinsdag dierzelfde maand. Deze bepalingen zullen in werking treden binnen ééne maand nadat daarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal zijn verkregen. 326ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 2 en 3 Jan. (10 00 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen vnn f 65. 106, 110, 163, 2192, 2210, 2222, 3014, 3054, 3064, 3071, 3081, 3108, 3142, 3158, 3190, 4687, 6934, 6939, 6993. 7000, 7328, 7332, 7333, 7351, 7367. 7378, 7382. 7400, 10621, 10636,10648, 10676, 10691, 10694, 10703, 10713, 19756, 10774, 10912, 10920, 10941, 10983, 12110, 12158, 12175, 12319, 12329, 12366, 12389, 16504, 16514, 16521, 16529, 16533, 16538 en 16599. Te zamen 56 prijzen. Jan. Wat worden er tegenwoordig een menigte standbeelden opgericht. Piet. Dat kan zijn nut hebben. J. Ja, voor de kunst, ef die mag in het land van Rembrand ^tegenwoordig nog wel wat aangemoedigd worden. P. En ook omdat er de aandacht door gevestigd wordt^op onze "groote mannen van het verleden. J. Och kom! Duizenden loopen zoo'n standbeeld voorbij, zonder te weten of zelfs te vragen wat de persoon, die het voorstelt, heeft gedaan. P. Dat is zoo. Maar enkelen willen toch onderzoeken. J. Heb je dat ooit gemerkt? P. Zeker. Verleden stond ik voor het standbeeld van Hugo de Groot, en toen hoorde ik een paar heeren, die het ook bekeken, over zijne leus spreken: Bur gerlijke ecnigheid en kerkelijke vrijheid. J. Dan is '1 wel jammer, dat we hier ook geert standbeeld van der. groolen Huigen hebben, want terwijl de burgers aaneensluiting en onderlinge welwillend heid zoeken te bevorderen, is er een hoopje schreeuwers, dat steeds verdeeld heid aanblaast. P. De beginseltjes, de beginseltjes 1 Utrecht. Zekere A. de R. arbeider bij de N. R. Spoor alhier had j.l. Zondag, terwijl hij in de nabijheid van het station behulpzaam was bij het rangeeren van eenige goederenwagens, het ongeluk met den rechterarm tusschen de buffers be- Ik praatte ongeveer nog een half uur met den jongeling en ging toen peinzend heer,. Ik beken, dat ik dit vervallen huis niet meer zonder bijgeloovige vrees kon aanschouwen. Een maand later ver liet ik rnijn landelijk verblijf en vergat allengs mijne ontmoeting en mijn vrees. II. Drie jaren waren verstreken. Ik |had een gioot deel van dien tijd in Frankrijk doorgebracht, en wanneer ik mijne land goederen bezocht, was ik niet een enkele maal weder naar Glinnoë of naar Michaelowskoe gegaan. Ik had nergens mijne onbekende gezien, evenmin haar evenbeeld. Tegen het einde van het derde jaar gebeurde het, dat ik te Moskou in een avondgezelschap mevrouw von Chlikof en hare zuster Pelagia Badiuf ontmoette, dezelfde Pelagia, die ik mij steeds als een denkbeeldig wezen voorgesteld had. Deze twee dames waren niet meer in haar eerste jeugd, maar bezaten toch een aangenanm voorkomen, haar onderhoud was geestig en vroolijk zij hadden veel gereisd, en met vrucht gereisd, doch er was stellig niets gemeen tusschen haar en mijne onbekende. Ik werd haar voorgesteld. Ik praatte mej klemd te raken, waardoor dat.lichaams deel ernstig werd gekneusd, en de man onmiddelijk onder geneeskundige behan deling moest worden gesteld. Op oudejaarsavond heeft de politie alhier zekere de N. aangehouden, als verdacht dien avond na eene voorafgegane twist, in eene tapperij op de Varken markt, den tapper met een mes over de hand, en een der bezoekers over den pols te hebben gesneden. Beiden werden aan het nabijgelegen politie-bureau ver honden, terwijl tegen den dader eene vervolging werd ingesteld. In eene tapperij in de Loefballen- makersslraat alhier, kregen jl. Zondag avond eenige hezoekers twist met den tapper, en eindigden met dezen met hunne schaatsen op het hoofd en andere lichaamsdeelen te slaan, zoodat hij ver wond werd en met een bebloed gelaat de hulp der politie inriep. Nauwelijks waren echter een drietal agenten de tapperij binnengetreden, of er volgde een vrij hevig verzet, zoodat de agenten genoodzaakt waren om van hunne sabels gebruik te maken en er eerst in slaagden de belhamels te arres teeren, toen er meerdere politieagenten bij waren gekomen. Behalve de tapper werden nog 2 burgers en 3 agenten verwond, die allen aan het politiebureau werden verbonden. Barnevcld. #De schors van het af geloopen jaar wordt beneden inkoopsprijs omgezet. Men verwacht, dat zulks van grooten invloed zal zijn op de eerstdaags te houden groote houtveilingen. Het witte bosjeshout werd dezer dagen ver handeld tegen f3.25 per vim (104 bosj." Bunschoten. De heer Jansen van Rijssen, hoofdonderwijzer der Christelijke School te Spakenburg, heeft voor de hem aangeboden betrekking als zoodanig te Zaandam, bedankt. Harderwijk. Het z. g. spier ingklop- pen heeft weder aan een vijftal menschen het leven gekost. Een Elburger visscher ging met zijne 4 zoons uit om wat spie ring te bemachtigen. Niet ver van Har derwijk werd door een ongelukkig toeval het ijs gespleten en het geheele gezin verdween in de diepte. Nijkerk. Inons vorig nummer maakten wij reeds kortelijk melding, dat de algemeen geachte en beminde burgemeester dezer gemeente, de heer J. H. Krudop, zwich tende voor aandrang van hooger hand en den algemeen uitgesproken wensch der burgerij, was teruggekomen op zijn besluit, eervol ontslag aan Z. M. den Koning aan te vragen. Toen dit l.l. Dinsdag alhier bekerid werd wapperde aanstonds de vlag van bijna alle huizen en bewoog zich eene opgewonden menigte door de anders zoó stille straten, en bracht menige warme ovatie aan den burgemeester. Donderdag werd hel feest meer officieel gevierd. Aan het slot der raadsvergadering deelde de burgemeester de redenen mede waarom hij zijn aanvraag om ont slag had teruggenomen. De oudste wethouder nam hierop het woord. Met groot genoegen, zeide Spr. had hij 's burgemeesters veranderd be sluit vernomen; hij wenschte bovenal de gemeente geluk, dat de heer K. met het gezag blijft bekleed, hetwelk hij vel jaren zoo uitstekend had gehandhaafd, tot bloei en voorspoed der gemeente en sprak den wensch uit dat de heer K. nog geririmen tijd, het voorzitterschap in den raad zou mogen bekleeden. Ten 2 ure begaf zich een deputatie uit de burgerij, voorafgegaan door muziek, ge volgd door een groote schare belang stellenden, in optocht door de feestelijk versierde straten naar de woning van den burgemeester. Ook hier werd menig hartelijk woord gesproken, dat den heer Krudop ware het noodig de over tuiging moest schenken, hoezeer hij zich de achting en genegenheid van alle de weduwe, terwijl hare zuster met een vreemden heer een geleerd gesprek voerde. Ik zeide haar dat ik het genoe gen had in het distrikt X haar buur te zijn. Ha ja, ik heb ginder bij Glinnoë een klein landgoed." •Ja," hernam ik, nik ken uw Michae lowskoe. Gaat ge somwijlen daarheen?" Zelden." ïWaart ge er niet driejaren geleden?' Wacht! Ja, ik was daar inderdaad." Met uwe zuster, of alleen?" Zij zag mij aan. Met mijne zuster. Wij brachten er een week door wegens zaken. Overigens zagen wij niemand." Mij dunkt, er zijn weinig buren?" „Ja, zeer weinig." »'t Was toch bij u, niet waar, dat het ongeluk gebeurde met Lukawitsch?" De oogen der dame vulden zich met tranen. Hebt ge hem gekend?" vroeg zij levendig. »Welk een ongeluk! 't Was zulk een goed oud man. En zonder eenige reden •Ja, ja," herhaalde ik, »welk een ongeluk De zuster van mevrouw Chlikof naderde ons. •Pelagia, mijnheer heeft Lukowitsch weidenkenden heeft verworven, hoezeer zijn heengaan zou zijn betreurd. De muziek gaf ondertusschen eenige welgeslaagde nummers ten beste. Den gehcelen dag verkeerde een ieder in de meest opgewekte stemming en werd de burgemeester telkens luide toegejuicht wanneer hij zich in het publiek ver toonde. Het jaar 1887 heeft zich door niet minder dan elf schouwburgbranden ge kenmerkt. Den lOen Januari vernielden de vlammen het Sladsthéater te Góttin- gen en 's daags daaina den schouwburg der dramatische veieeniging Irelia te Londen. Den 12en Februari volgde de brand van het Opera-gebouw te Northamp ton, den 17on dier inaafld van den schouwburg te Laibach en den 26en Mei van de Opéra Comiquc te Parijs. Te Odessa werd den 2on Juni het stedelijk théater in den asch gelegd en den 27n het Theatre Lafayette te Rodaan den 9en Juli volgde de Alcazar- Variety schouw burg te Hurley, in Noord-Amerika den 25en Augustus de volksopera te Stock- port den 6eo September de vreeselijke brand van den nieuwen schouwburg te Exeter, terwijl nog in de laatste week des jaurs het Islington-théater te Londen, gelukkig na alloop van de zeer druk be zochte eerste voorstelling van üick Whit- tington en zijne kal, eene prooi der vlam men is geworden. In het geheel zijn bij deze branden in schouwburgen en uitspanningslokalen 295 menschen om het leven gekomen. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der IUst van de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, ter benoeming van Leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesregt, enz., zooals die wet gewijzigd is bij art. VII der Addi tionele artikelen van de Grondwet; Gelet op art. VIII, 3e lid, der Addi tionele artikelen van de Grondwet; Noodigen de inwoners van dit gewest uil, om, bijaldien zij elders dan in deze provincie in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 18. Januarij 1888 te doen blijken, door overlegging aan Ons Collegie van billet- ten of uiltreksels uit de kohieren van de grondbelasting over 1888 en van de personele belasting en het palentregt over 18871888. En zal deze op de gewone wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 29. December 1887. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, H. ROIJAARDS, loco-voorzitter. DE KOCK, griffier. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. J. VAN OS, in het perceel aan het St. Janskei khof, wijk C No. 163. Amersfoort, den 2. Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN VVUCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. gekend." „Waarlijk! De arme oude man I" In die dagen ging ik dikwerf in de omstreken van Michaelowskoe ter jacht, 't Is nu drie jaren geleden, dat gij er waart?" Ik!" zei Pelagia met eenige verwon dering. „Zekerlijk I" riep hare zuster haastig. Herinnert ge 't u niet meer?" Zij wierp haar een blik toe. Ha, ja't is waar ook," ant woordde deze nu plotseling. Zoo," dacht ik, »'t schijnt teedere duive, dat ge daar niet geweest zijt!" Wilt ge niet zingen, Pelagia Fedo- rowna?" zei daarop een jonkman met blonden haarkuif en flauwe oogen. Wat zou ik zingen," antwoordde de dame. Zing!" riep ik, haastig van mijn plaats opspringend, tik bid u zing iets Nogmaals, wat zou ik zingen?" Kent ge niet soms een Italiaansche romance," zei ik onverschillig en onge dwongen. »Zij begint zoo: Passa que'i colli." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2