Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Omtrent 's Konings gezondheidstoe stand werd aan den residentiebriefschrij ver van liet Z. O. medegedeeld, dat die, over 't algemeen genomen, gunstig kan genoemd worden. Aan zijn uiterlijk zou men niet zeggen dat Z. M. aan eenig lijden onderhevig is. Toch doet vooral het reizen hem aan; dat kost hem dan een dag meerdere gevoeligheid. Daar de Koning zich niet veel vermoeien mag, blijven de gewone hoffeesten uit. Naar aanleiding van den eersten kerk gang van prinses Wilhelmina op Nieuw jaarsdag naar de Kloosterkerk te 's Gra- venhage deelt deze corr. mede, dat de prinses op het Loo nog aan geen gods dienstige samenkomst heeft deelgenomen. De Koningin wilde, dal hare dochter, voor de eerste maal de kerk bezoekende, dat zou doen in den Haag en in de Hollandsche kerk. De groote meerderheid der credi teuren van de Dorrepaalsche Bank heeft het door curatoren in dit faillissement aangeboden accoord aangenomen. Bij de regeering is bericht ont vangen, dat de Nederlandsche spoorweg maatschappijen zich bereid verklaard hebben, de kunstvoorwerpen, welke door Nederlandsche kunstschilders op de in 1888 te Munches te houden internatio nale kunst-tentoonstelling zullen zijn tentoongesteld, kosteloos terug te zenden, mits het vervoer dan langs dezelfde lijnen plaats heeft als bij de heenreis, en uit eene verklaring van het comité van genoemde tentoonstelling blijkt, dat die voorwerpen onverkocht of onverloot zijn gebleven. Meestal in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, neemt H. K. H. Prinses Wilhelmina thans dagelijks in de manége der koninklijke stallen les in de rijkunst. Een der H. K. H. inder tijd geschonken poneys doet daartoe dienst. Weldra wordt in de residentie verwacht het thans te Brussel vertoevend gezantschap van den koning van Siam, bestaande uit den markies De Montre, buitengewoon gezant, gr3af Ditakar, eerste secretaris, en de heeren Loftus en Nai-chan, attachés. In het bericht over de vergrooting van de koffiekamer van het gebouw der Tweede Kamer is o. a. gezegd, »dat de koffiekamer in een rook- en leeskamer zal worden verdeeld." Dit is volgens het D. t>. Z.-H. niet geheel juist. Van de 3 naast elkander gelegen vertrekken, door boogopeningen met elkander verbonden is er één, dat vergroot wordt door aan trekking van de grootste der twee voormalige stenografenkamers. Dit ver trek, aldus vergroot, zal van de aan grenzende leeskamer worden afgeschei den door glazen betimmeringen met deuren in de voormelde boogopeningen, en zal uitsluitend dienen tot restauratie kamer met buffet. In dat vertrek zal niet 'gerookt mogen worden Het verbod om in de leeskamer te rooken is niet waarschijnlijk, want dan zou het rooken in geen enkele ka mer meer zijn toegestaan. De bedoelde vertimmering geschiedt onder leiding van den rijksbouwmeester jhr. J. E. P. Hoeufft. De ontwerpers van een Sanato rium te Wiesbaden, onder leiding van dr. Mezger, hebben zich door de in den vorigen zomer ontvangen afwijzende be slissing niet laten ontmoedigen, maar v integendeel aan hun plan steeds groot- scher en ook bekoorlijker gedaante ge geven. De voornemens betiekkelijk de stichting waren uit een geneeskundig oogpunt zoo verlokkend, dat inderdaad dr. Mezger ten slotte eenigen tijd in tweestrijd verkeerd heeft of hij zijne praktijk op den ouden voet mocht blij ven voortzetten. Het N. v. d. D. ver neemt echter van een zijner patiënten, binnen, vlijde zich op een mat neder en viel spoedig in een diepen slaap. Terwijl Kousouma sliep en aan hare half geopende lippen nu en dan een onbestemd geluid ontsnapte, dat veel overeenkomst had met de laatste tonen van de melodie, die zij zooeven geneu ried had, zat Margaretha voor haar spiegel in een ruime slaapkamer, die met kwistige hand van allerlei vooi wer pen, die de oosterweelde oplevert, voor zien was. De oude Nanni was bezig om de krullen van het meisje in orde te brengen, terwijl Margaretha in een op snee verguld boek met prachtige platen zat te bladeren. ïBen je klaar, Nanni?" zeide zij en boog het hoofd een weinig achterover. »Ja, nonna," antwoordde de Maleische en stak nog even een hemelsblauw lint in het haar van het meisje vast. »Het is zeven uur en u moet naar Toewan- Bazaar, (1) die zoo aanstonds aan tafel gaat." Margaretha liep op een drafje weg en een oogenblik later klopte zij aan de deur van het kabinet van zijn Excellentie. fl) Toewan-Bazaar de groote Heer; een titel, dien de inlanders aan den Gouverneur- Generaal geven. Wordt vervolgd). dat de aarzeling opgehouden heeft eo de uitoefening van de praktijk te Amsterdam die toch ook gelukkig niet zonder goede uitkomsten blijft gehandhaafd wordt. Gister morgen is de onherroepelijk afwijzende beslissing naar Wiesbaden afgezonden. In eene te Leiden gehouden bij eenkomst van afgevaardigden van onder scheiden zendingsvereenigingen is beslo ten, jaarlijks in de maand Juni te Amsterdam eene algemeene conferentie, een Nederlandsche zendingsdag, te houden. Daar nu en dan door kantonrech ters machtiging is geweigerd tot opne ming van krankzinnigen in gestichten, omdat niet met redenen omkleede en niet geregistreerde verklaringen, als in art. 16 der wet bedoeld, hun werden overgelegd, en dientengevolge noodeloos de opneming van krankzinnigen in ge stichten is vertraagd, zgn de burgemees ters uitgenoodigd zoo dikwijls niet met redenen omkleede verklaiingen, als in art. 16 bedoeld, hun ter legalisatie wor den aangeboden, op het bovenbedoelde de aandacht van geneeskundigen en be langhebbenden te vestigen. Naar da Opmerker verneemt wor den namens een in het buitenland ver toevend, vermogend Nederlander onder handelingen gevoerd, om zoo mogelijk het kasteel IJselstein alsnog voor onder gang te behoeden. Met het sloopingswerk is nog niet aangevangen. Voornamelijk met het oog op de ge schiedkundige belangrijkheid van het ge bouw is het te hopen, dat deze onder handelingen tot een gewenscht resultaat mogen leiden de kunstwaarde van het omvangrijke bouwwerk is, met uitzonde ring van den merkwaardigen traptoren, luttel. Uit alles blijkt, dat er in den loop der eeuwen, en wel het meest in onze eeuw, steeds aan verbouwd en ge moderniseerd is. De indeeling echter is, in tegenstelling met andere dergelijke gebouwen, ruim en grootsch, zoodat eene algeheele restau ratie, bijv. in den stijl van den traptoren. het gebouw in een vorstelijk verblijf zou kunnen herscheppen. Dat hiervoor echter ruime middelen vereischt worden, behoeft wel geen betoog. Voor een nieuwen eigenaar ware het wellicht een schoone taak om het ge bouw als historisch gedenkteeken van .een gewissen ondergang te redden en het te herscheppen in een bouwkundig monument, hetwelk een tijdperk onzer architectuur zou vertegenwoordigen, waar van de voorbeelden steeds zeldzamer worden. Hopen wij, dat dit het lot van het kasteel IJselstein moge zijn. Voor de twee bataljons infanterie welke te Assen weldra in garnizoen zullen komen, zal een geheel nieuwe kazerne worden gebouwd. Met eigenaars van gronden onderhandelt men reeds over aankoop van het terrein. De Tweede Kamer zal in de helft van Februari weer bijeenkomen. Als een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting wordt het volgende gemeld De baan- en wisselwachter van post No. 1, op den spoorweg van Nijmegen naar Kleef, genaamd N. P. Derks, wonen de te St. Anna, begaf zich II. Woensdag des namiddags omstreeks 3 uren naar zijn post, gelegen op ongeveer 15 minuten gaans van zijn woning. Het pad bereikt hebbende, dat langs het talud naar de spoorbaan voert, viel hij daarop door de gladheid en brak in dien val twee ribben. Niettegenstaande dat wist de brave dienaar zijn plaats bij den wissel te bereiken, bleef daar on danks hevige pijnen, zijn dienst verrich ten tot 8 uren in den avond, keerde daarna nog naar zijn woning terug, om die weder, gesteund door een van zijn kinderen, te 9 uren te verlaten, ten einde op zijn post het teeken veilig of onveilig aan den laatsten trein van Kleef te kun nen geven. Overbodig te zeggen dat, na dien laat sten plicht van den dag vervuld te hebben, hij het bewustzijn verloren had. Worden nalatigheden bij spoorweg maatschappijen dikwerf ernstig bestraft, dan twijfelen wij er niet aan, of de be trokken maatschappij zal voorzeker den onder geneeskundige behandeling in zorg- vollen toestand verkeerenden beambte, die sedert 23 jaren zijn betrekking zoo trouw vervulde, niet onbeloond laten. Uit de bactereologische onderzoe kingen van professor dr. C. A. Pekelha ring en dr. C. Winkler naar den oorsprong de verspreiding en de middelen ter bestrijding der beri-beri in Atjeh is gebleken dat alle drinkwater aldaar, zelfs dat uit den artesischen put, der mate met micro-organismen is bezwan gerd, dat het gebruik zonder eene voorafgaande volkomen zuivering, als gevaarlijk voor de gezondheid moet worden beschouwd. Onder de maatregelen die genomen zijn zoowel ter verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand als ter voorkoming van andere epide mieën, behoort de zuivering van dat drinkwater door filters, die in staat zijn alle pathogenische bacteriën met volko men zekerheid uit het water terug te houden. Aangezien in de aanvraag van het legerbestuur in Indië tot uitzending dezer toestellen geen bepaald systeem was vermeld, werd die aanvraag om advies in handen gesteld van prof. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar te Utrecht, wiens uitspraak was, dat voor dit doel het Filter Cliamberland, systeem Pasteur, uitsluitend in aanmerking kan komen. Naar aanleiding daarvan heeft het Departement van Koloniën thans eene overeenkomst gesloten tot levering binnen zeer korten tijd van een groot aantal dezer toestellen, zoowel vaste ten dienste van kazernes, hospitalen, kan tines enz., als vervoerbare filters ten dienste van het leger te velde, in Atjeh. De rijtuigen van den stoomtram weg HaagScheveningen van den Rijn spoorweg zullen thans door middel van kacheltjes worden verwarmd. Het »Leger des Heils" zet te Hattem zijne oefeningen, behalve des Zondags, geregeld nog 3 maal 's weeks voort. De samenkomsten worden door een talrijk publiek, in de beste orde. bijgewoond. Den 13den dezer mocht Andiies Lasonder het voorrecht genieten, den dag te herdenken, waarop hij bij de firma S. W. N. van Nooten te Schoon hoven in dienst trud en aldaar gedu rende 25 jaar, eerst als letterzetter en daarna als meesterknecht in de snelpers drukkerij dier firma is werkzaam geweest. Onder een hartelijke toespraak werd den jubilaris door zijn patroon de heer W. N. van Nooten een prachtige pendule met coupes en door het gezamenlijk perso neel een sierlijke vouwstoel als blijk van achting en waardeering aangeboden. Aan gelukwenschen zoo van hier als elders heeft het den jubilaris niet ont broken. De Minister van Marinebrengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Zr. Ms. besluit van den 7den dezer in het reglement voor het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord de navolgende wijzigingen zijn gebrachtDe tweede alinea van art. 11 wordt gelezen als volgt: Zij, die examen wenschen te doen voor de marine (zeedienst), moeten op 1 Jan. van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaren reeds, en op 1 Mei van dat jaar dien van 17 jaren nog niet hebben bereikt." Voor het jaar 1888 komen alzoo udspiran- ten in aanmeiking, die geboren zijn tus- schen 1 Mei 1871 en 1 Januari 1875. De bijdrage voor de vierjarige opleiding, bedoeld in art. 14, wordt verhoogd met f 4ü0, waardoor zij voor de adelborsten voor de marine wordt gebracht op f1600 en voor die voor de mariniers op f1200. Gemeld besluit treedt in werking met 1 Sept. a. s., doch blijft buiten toepassing op de thans reeds bij voorschreven in stituut geplaatste adelborsten. Aan den minister van waterstaat is een adres uit Drenthe ingediend met verzoek om versterking van personeel van de halte-stations op de Staatsspoor wegen, waar tot dusver alleen één halte-chef is. Men zou meenen dat Amerika, bij eigen overvloed van dit genre, niet door Nederland van kwakzalvers behoefde voorzien te worden, maar toch heeft ons klein landje onlangs het getal Charlatans in Amerika met een vermeerd. In het te Chicago verschijdende blad De Neder lander lezen wij de volgende ADVERTENTIE! Dezer dagen arriveerde alhier een zoon van Nicolaas Ursum van Nibbincxwoud, Noord-Holland, Nederland, wereldberoemd door zijne duizende genezingen van been eters uit ieder land van Europa en zelfs vele uit Amerika, daar die ziekte hier ook menigmaal voorkomt, waarvan anders geene genezing te wachten is. Ieder zal wel doen ioformatiën te nemen bij LAURUS URSUM, Box 157 Washington Heigts, Cook, Co., Illinois. Bovendien vinden wij onder het Stad- nieuws in hetzelfde blad nog de vol gende aanbeveling van de redactie »De aandacht van allen die aan de vreeselijke kwaal van beeneters hebben te lijden, vestigen wij op de advertentie van Laurus Ursum, Washington Heights. Gelijk zijn vader een naam heelt gemaakt door geheel Nederland, als zijnde in staat om van die ziekte te genezen, zoo is ook hij in het bezit van dezelfde geneesmid delen, waarmede hij de lijdende mensch- heid hier te hulp wil komen. Schrijft gerust aar, hem. Zijn Box is 157 Washington Heights." Zou men niet meenen dat men hier te doen had, zoo niet met een beroemd geneesheer, dan toch met een middel dat eenige waarde had? Nochtans is hetgeen waarvan hier sprake is, niets anders dan het vuile mengsel dat in ons land onder den naam »De Fistelpot van Klaas Ursem" verkocht wordt, dal wij reeds meer dan eens hebben besproken en waarover wij ook nu weer op de laatste bladzijde, in de rubriek vHerhaalde Waarschuwingen", de onwaarde aanwijzen. Mdbl Men schrijft aan de Standaard. ïDat het uitzenden naar Indië van Nederlandsche troepenafdeelingen in haar geheel, nu en dan wel eens voorgesteld, op ernstige bezwaren zou stuiten, kan men afleiden uit het feit, dat zeer vele in dienst zijnde jonge militairen door de geneeskundige autoriteiten voor een over gaan bij de koloniale troepen ongeschikt worden bevonden. Meermalen komt het voor, dat plaatsvervangers der lichting 1887, die toch vóór hunne indeeling aan een strenge keuring zijn onderworpen geweest, voor Indië werden afgekeurd. Wij meenen niet te overdrijven als wij beweren, dat 50 pCt. van hen, die zich aanbieden voor eene Indische verbintenis daartoe ongeschikt blijken." Omtrent waarschuwingen tegen oplichters doet iemand aan de Haagsche Courant mededeeling van eene Duitsche methode. »In Duitschland zegt hij houden de Rijksbank en al hare filialen en agenturen een register van alle soliede firma's. Komt nu iemand informeeren naar een verdachte firma, dan wordt niet gezegd dat deze niet solied is, maar alleen geantwoord, dat zij op het regis ter niet voorkomt." Na eene scherpe ^surveillance van eenige dagen, is het aan de politie te Dordrecht mogen gelukken, de hand te leggen op een heer en eene dame, die aldaar kamers hadden gehuurd en ver dacht worden zich in Duitschland te hebben schuldig gemaakt aan ontvreem ding of diefstal van eenige duizenden marken. De correspondent der Times te Berlijn meldt, dat de mogendheden het eens zijn geworden de Porte uit te noodigen het initiatief te nemen van een reglement in de Boelgaarsche quaestie, en prins Fer dinand te verzoeken Boelgarije te verla ten; de Porte zou dit verzoek hebben aangenomen. Tevens meldt genoemd blad uit Sofia, dat aldaar een krijgsraad is gehouden, waaraan allehoofdofficieren deelnamen. Men heeft de maatregelen besproken, die, ingeval van oorlog, dienen te worden genomen, en besloot het land te verde digen tegen iederen inval, van welke zijde ook. 20 leden der bende van Na- bokoff, die op Turksch gebied gevlucht waren, zouden gearresteerd zijn, terwijl op NabokofTs lijk belangrijke brieven werden gevonden, o.a. een van Hitrovo, Russisch gezant te Boecharest. In een hoofdartikel zegt de Tityies, dat de Sultan wel bezwaar zal hebben tegen het voorstel der mogendheden, om prins Ferdinand Boelgarije te doen verlaten. Naar de Daily Netcs uit Konstantino- pel verneemt, melden de Oost-Roemeli- sche depêches, dat er verscheidene Rus sische officieren gearresteerd zijn, die bezig waren onder de boeren geld uitte deelen en hen op te hitsen tegen de Boelgaarsche regeering. Te Roetschoek heeft eene groote ma nifestatie plaats gehad tegen prins Fer dinand, bij gelegenheid van het Grieksche kerstfeest. Uit de meeste huizen werden vlaggen gestoken, op welke stond te lezen: Weg met den Coburger". Er zijn vele personen in hechtenis genomen. De politie maakte charges, waarop het volk met geweerschoten antwoordde. Verscheidene lieden werden gekwetst of gedood. De Pester Lloyd houdt eene vreedzame oplossing niet voor mogelijk als de Bul garen niet uit eigen beweging hunnen vorst wegzenden, en het hoofd weder buigen onder de Russische dictatuur. Een gedwongen executie zou Oostenrijk, om van andere mogendheden niet te spreken, niet toelaten. Men zegt, dat drie regimenten kozak ken aan de Roemeensche grenzen zijn gekomen en is van oordeel, dat Rusland ernstige maatregelen tot verdediging neemt; ook Oostenrijk zal zich aan die grenzen tot tegenweer gereed maken. In de gemeenteraadszitting te Berlijn is een brief van den Kroonprins voorge lezen, welke als volgt eindigt: aMijn tegenwoordige toestand geeft mij het weldadige gevoel van berustende hoop, en het zou mij gelukkig maken, te vernemen dat eene dergelijke stem ming ook de bevolking van Berlijn be zielt." Men heeft tegenover den Kroonprins te San Remo een groote laagheid begaan door al zijn lievelingshonden te vergifti gen. Het bpkende sociaal-democratische Rijksdaglid Hasenclever, die in een krank zinnigengesticht verpleegd wordt, is thans, daar de geneesheeren wanhopen aan zijn genezing, onder curateele gesteld. Er zal nu een nieuwe verkiezing in het betrokken district te Berlijn moeten plaats hebben. Dokter Schweinfurth, de bekende Duitsche reiziger, die thans in Egypte vertoeft heeft, aan zijn vrienden te Ber lijn gemeld, dat te Cairo op 22 Decem ber het bericht kwam dat Stanley Emin Pacha bereikt had. Het is te hopen, dat dit bericht bevestigd worden zal, ofschoon het tot heden mag betwijfeld worden. De rechtbank te Utrecht deed j I. Donderdag uitspraak in de navolgende zaken B. K wonende alhier, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, bekl. van diefstal van pluimgedierte door twee vereenigde personen bij nacht door inklimming op het besloten er f van A. V., waarop diens woning staal, en ten diens nadeele alhier gepleegd, veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf, met bepaling, dat de reeds in voorloopige verzekerde be waring doorgebrachte tijd in mindering van straf zal worden gerekend. H. v. B., wonende te Amersfoort bekl. van stroopeiij van riet en lies, met behulp van een wagen, alhier gepleegd, veroordeeld tot f5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. In het jaar 1887 werden aan het telegraafkantoor alhier verzonden 8832, ontvangen 8851, overgenomen en verder geseind 929 telegrammen, tegen 19200 in het voorafgaande jaar. De afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kr uidkunde, heeft den heer J. E. baron van Hardenbroek van Lockhorst aange wezen als lid van de samen te stellen commissie welke zal trachten de vee markten te Amersfoort te verlevendigen. Utreclit. Bljjkens alhier met kwis tige hand verspreide strooibiljetten, zal er aanstaande Zondagavond, in het lokaal der Afdeeling Utrecht van den sociaal-democratischen bond, op de Kromme Rijn, van wege den Nederland- schen Timmerliedenbond, eene openbare vergadering worden gehouden. Als spre ker zal optreden zekere G. van Duiven- bode, door wien den belangstellenden, doel en strekking van dien bond, zal worden kenbaar gemaakt. Daar zich in deze gemeente een geval van hondsdolheid heeft voorge daan, is door den Burgemeester, in ver band met de daaromtrent bestaande bepalingen, bevolen dat alle honden, te rekenen van af den 13 dezer, niet anders dan voorzien van een muilkorf, op de openbare wegen enz. zullen mogen verschijnen. Bunschoten. Gedurende 1887 wer den in onze gemeente geboren 39 jongens en 34 meisjes. Levenloos aangegeven werden 3 kinderen van 't mannel. en 3 van 't vrouwel. geslacht. 18 personen vai. elders kwamen naar hier, terwijl 27 ingezetenen van woonplaats veranderden. Het aantal sterfgevallen bedroeg 33 (19 man. en 14 vr.) Het fotaal der be volking bedroeg op 31 Dec. '87 2267, waarvan 1158 mann. en 1109 vr. inge zetenen, legen 2236 op 31 Dec. '86. Op het telefoonkantoor alhier werden van 21 Maart tot Ulto December 1887 behandeld 995 telegrammen (572 werden verzonden en 423 ontvangen) waaronder 68 buitenlandsche. Harderwijk. De jeugdige dieven bende, waarvan wij onlangs melding maakten, heeft heden weer veel van zich doen hooren, In den galanteriewin kel van den heer van Dijk zijn door eenige meisjes ontvreemd een wollen deken, een ketel en eenige glaasjes, terwijl de heer Kok een paar vaasjes vermiste. De les, welke deze meisjes ge had hebben, schijnt dus nog niet genoeg geholpen te hebben. Renswoude. Zondagavond stond bij het sluiten van de herberg van H. V. op de straat een hevige twist. De veld wachter, die zich niet alleen onder de twistenden durfde te begeven verwijderde zich, om de hulp van een onbezoldigd rijksveldwachter interoepen; bij zijne terugkomst vond hij alles in rust. Scherpenzecl. De Christelijk Gere formeerden te dezer plaatse zullen alhier een Kerk doen bouwen. Reeds is daar voor een terrein aangekocht. Veenendanl. De bakkers hebben alhier het roggebrood met 4 cent per 10 pond verhoogd, zoodat die hoeveelheid thans 33 cent kost. In de commissie voor de broodzetting zijn in een gehou den bakkersvergadering gekozen de hee ren E. Bos, de erven K. Bos, A. J. van Dolder, H. Hiensch en A. van de Veer. Woudenberg. Het getal der kiezers alhier volgens de nieuwe regeling voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeen teraad bedraagt 181tegen 81 voor Tweede Kamer en Prov. Staten en 136 voor den gemeenteraad op de vroegere lijsten. Een aarts-milionair, de Engelsman Fay, te Guanajaro (Mexico), zal zich een eigenaardige weelde veroorloven. Hij zal zich een prachtig paleis laten bouwen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2