buitenland. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berictiten Provinciale berichten. De Duitsche rijksdag behandelt thans de socialistenwet. De toelichting bij de artikelen van verbanning zeggen, dat onder de fingeerende wet de verbannen socialisten gewoon zijn hun werk voort te zetten in de streek waarheen zij ge bracht werden, zoodat vaak het socia lisme werd overgebracht naar streeken waar nog geen propaganda was gemaakt, en dat verder degenen, die bet bestaan vari den Staat loochenen, ook geen recht hebben tot den Staat te behooren. In 't vervolg moet dan ook niet de wet van verbanning worden toegepast, zon der den raad der rechters te hebben in gewonnen. De Keizer is weer volkomen hersteid ten bewijze daarvan, vertoonde hij zich Zaterdag weer aan het classieke raam, door rle vele nienwsgierigen uitbundig toegejuicht. Te Parijs is de instructie in de zaak- Rattazzi-Ribaudeau-Wilson door den rech ter Atthalin hervat. Mad. Rnttazzi heeft een verzoek ingediend, om voorloopig in vrijheid te worden gesteld. Zij noemt het onbillijk, dat rnen haar, de aanklaag ster van Wilson, gevangen houdt, terwijl deze vrij blijft ronrlloopen. Een medewerker van Freemans Journal heeft Parnell gevraagd, wat deze dacht van den binnenlandschen toestand in Engeland. De leider der Iersche partij antwoordde, dat er reden bestaat groote verdeeldheid te duchten lusschen het kabinet en de liberaal dissidenten, naar aanleiding van de xlocal government bill"; hij meent, dat die crisis elk oogenblik zal kunnen uitbarsten. Parnell heeft zijnen vrienden geraden te stemmen vóór zaken van algemeen belang, omdat men de partij niet zal kunnen beschuldigen dat zij alles tegenwerkt Die houding is te meer noo- dig, omdat Parnell meent dat de Iersche zaak moet zegevieren, door de verdeeld heid welke bestaat tusschen conservatie ven en liberaal-dissidenten. Men zegt dat de Italiaansche minister Crispi aan de gezanten bij vreemde hoven een circulaire heeft gezonden, die zij naar de verschillende kabinetten moeten zenden en waarin gemeld wordt dat de orde gedurende het pauselijk jubileum werd bewaard, niettegenstaande de tal rijke pelgrims, die vijandig zijn tegeri de eenheid van Italië. De minister voegt er bij, dat dit de laatste viijheid is, die de Rejecting aan de Keik kan toestaan. Hel Vaticaan zal door het zenden eener nota aan de nuntiussen anwoorden. Blijkens een nailer bericht uit Zweden omtrent het voorgenomen huwelijk tus schen prinsOscar, tweeden zoon des konings, en de hofdame freule Munck, heeft de prins verklaard, ten behoeve van dit huwelijk met eene dame van nietvorstelijken rang, voor zich zelf en zijne nakomelingen afstand te doen van alle eventuëele rechten op den troon en ook van alle overige vorstelijke privilegiën, dus ook van het hem onlangs toegekende staats-apanage. Ihj blijft alleen Zweedsch marine-officier. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Blijkens de nieuw vastgestelde lijsten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-generaal 769, voor de Provinciale Staten 764 en voor den gemeenteraad mede 764. Onder de voormalige kieswet telde onze ge meente 451 kiezers voor de Tweede Kamer, 434 voor de Provinciale Staten en 682 voor den gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering der afdeeling Amersfoort weet wel dicht bij dien hollen weg, groeien." «Nanni," vervolgde het kind, maar ditmaal op wat zachter toon, waart ge er bij toen zij gestorven is?" vJa," antwoordde de Indische, ven tóen zij dood was, zag zij net zoo bleek als die zilverwitte sterren, die 's avor.ds aan den hemel staan. Ik heb haar zelf in de kist gelegd, en iederen dag gaat Nanni de verdolde bladeren en de ver welkte bloemen op het giaf weghalen." xGoede Nanni I" iZij en mijn Ama hebben bijna tege lijkertijd de groote reis aanvaard." »Ama was mijn min, niet waar?" xJa, en dat was mijn dochter, de moeder van Kousouma." xEn waar is toch de vader van Kousouma?" xKousouma heeft geen vader; haar vader was een Arabier en die is, nadat mijn arme Anna gestorven was, weer naar zijn land gegaan. Kousouma is nu de dochter van de oude Nanni. Later wordt ze bij u baboe, niet waar? Zij zal uwe kinderen zien groot worden, evenals ik u heb zien opgroeien." i Margaretha antwoordde niet meer. De slaap, waartegen zij geruimen tijd gevoch ten had, had eindelijk hare oogleden doen dicht vallen. Voorzichtig stopte de van het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde is de rekening over het jaar 1887, na onderzocht te zijn door eene commissie, onder dankbetui ging aan den penningmeester voor zijn beheer, goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd een voorstel van het be stuur aangenomen, om in April 1888 eene keuring van hengsten en stieren te houden. Vooraf ging eenige discussie over de bepaling van het maximum van het voor de eigenaren van bekroonde hengsten en stieren te heffen dekgehl, de regeling van welke aangelegenheid ten slotte aan de prudentie van het bestuur werd overgelaten. De keuring zal gehouden worden op het terrein achter xde Arend", buiten de voormalige Slijkpoort. Er werd voorts mededeeling, gedaan dat het bestuur der afdeeling door het gemeentebestuur en de Kamer van koophandel aangezocht was, een lid af te vaardigen, teneinde deel uit te maken van eene commissie, die plannen zal beramen voor eene verlevendiging der veemarkten alhier. Dit heeft tenge volge gehad, dat de heer J. E. baron van Hardenbroek van Lockhorst als zoodanig is aangewezen, en is aanleiding geweest tot het doen van een voorstel, om in de kosten eene subsidie uit de kas der afdeeling te verleenen. Want, hoezeer het bekend is, dat vroegere pogingen in dien geest schipbreuk hebben geleden, meende het bestuur, dat de medewerking der landbouwafdeeling aan hernieuwde pogingen niet mocht worden onthouden. De vergadering bepaalde daarna de subsidie op 50 pet. van het bedrag, dat voor de gemeente Amers foort zal worden beschikbaar gesteld, tot een maximum van f300.Eindelijk werd nog mededeeling gedaan, dat op eene in dit voorjaar te houden vergade ring of keuring onder de alsdan aan wezige leden eene verloting van land- bouw-werktuigen enz. zal worden ge houden. Vrijdagavond werd in het 'locaal «de Arend." onder presidium van den eere-voorzitter, den heer A. M. Tromp van Holst, door de Vereeniging tot be vordering van 's lands weerbaarheid hare jaarlijksche vergadering gehouden. De rekening van den penningmeester over 1887, aantoonende een batig slot van f 10, werd, onder dankbetuiging goedge keurd. Van den heer G. J. Schoterinan Sr. was eene missive ingekomen, de mededeeling behelzende, dat hij. uithoofde van zijn hoogen leeftijd, de betrekking van president der vereeniging niet bij hernieuwing wenschte te aanvaarden, eene mededeeling die met onverdeeld leedwezen werd gehoord en voor notifi catie aangenomen. Ook de heer G. van Ede, ter vergadering aanwezig, gaf te kennen, de functie van secretaris neder te leggen. Tot bestuursleden werden daarna benoemd de heeren J. A. Scho terman, 11. van Gelder, D. P. Bonk, G. van Ede, J. M. Boode en W. Muys. Behalve door den heer Muys, die niet tegenwoordig was, en de heeren v. Ede en Boode, die zich hierover wenschten te beraden, werd de benoeming door al de gekozenen aangenomen. Donderdagavond trad in de bijeen komst met Dames van 't Nutsdepai te- ment te Amersfoort in Amicitia vooreen talrijk gehoor als spreker op Dr. H. A. van der Meuten te Haastrecht, die door het geven van een tal van leerzame schetsen op boeiende wijze voorgedragen, de belangrijke vraag beantwoordde »hoe men niet met kinderen moet omgaan." Benoemd tot ondet wijzer aan eene Diaconie-school te Amsterdam de Heer D Limpers alhier. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 19 Jan. 1888, des namiddags ten l/,ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-adres nopens de niet-rerpach- ting van den tol no 4 onder Amersfoort oude Nanni het blanke handje harer jeugdige meesteres onder het luchtige laken, trok de gordijnen van het ledekanl dicht, ging op de teenen de kamer uit, ten einde haar niet wakker te maken en, nadat zij aan een maleische, die in het portaal had staan wachten, een teeken had gegeven, verwijderde zij zich niet, dan nadat zij deze zich voor de deur der slaapkamer van het kind had zien nedervlijen, om er gedurende den nacht de wacht te houden. Eerst toen ging Nanni naar haar eigen hut. Zij vond er Kousouma zooals wij haar straks vei laten hebben, nog altijd in diepe rust. De oude vrouw stak een pitje aan, dat in een met kokos-olie gevuld glaasje dreef. Bij het flauwe schijnsel van dit bevend lichtje at zij een weinig rijst, dien zij tusschen hare vingers van een boomblad nam, dat haar tot bord diende, en vervolgens een paar versche bananen. Daarna ging zij naast het kind op de mat liggen en hield daarbij haar adem in, om het niet wakker te tnaken. Nadat zij behoedzaam het bruine handje tusschen hare magere, knokkelige vingers genomen had, legde zij dit op haar hart en viel aldus van lieverleJe zelf in slaap, nadat zij nog herhaaldelijk gemompeld had xKousouma! Kousouma!" en de overname van het tolhuis en tuin. '2. Voorstel van Burg. en Wetli. betrek kelijk aankoop van grond tot verbree ding van de Beekstraat en tot verkoop van booinen. 3. 3e aanvullings-Kohier van den hoofde- lijken omslag, dienst 1887. Lijst der onbekende brieven ver zonden van Amersfooi t en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Decem ber 1887. 1C. Gevers, Amsterdam. 2. Wagenaar, Haag. 3. H. .1. Rensing, Lichtenvoorde. 4. Mej. W. de Lange, Rotterdam. 5. G. Doddema, Wildervank. van Woudenberg. 6. Hogenbirk, Amsterdam. Briefkaarten. 1. Mej. D. Züger, Amsterdam. 2. Mej. N. Reuman, Utrecht. Brieven. Verzonden geweest naar België, van het Hulpk. Leusden. I. Mej. J, Tris, Brussel. Rechthebbenden vervoegen zich ten Postkantore. 326ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 16 en 17 Jan. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfooi t zijn. aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van TIOOO. No. 10794. Prijs van ÏOO. No. 6989. Prijzen van f70. 112, 2198, 3032, 3034, 3038, 3132, 4667, 6916, 7337, 7397, 10601, 10613, 10622, 10635, 10664, 10701, 10754, 10797, 10847, 10968, 10992, 12125. 12177, 12307, 12346, 12395, 16575, 16583 en 16595. Te zamen 31 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 102, 109 2220, 3010, 3041, 3098, 3107, 3111, 3113, 3114, 3125, 3189, 3198, 4671, 4677, 4682, 4696, 4699, 6936, 6940, 6947 6957, 6982, 6994, 7315 10617, 10669, 10671, 10707, 10723, 10725, 10730, 10740, 10765, 10789, 10829, 10831, 10952, 10960, 10961, 10970, 12104, 12124, 12153, 12196, 12330, 12352, 12367, 12377, 12391, 16543 en 16549. Volgende trekkingen hebben plaats: 18, 19, 24—27, 31 Jan., 1—3 en 7—11 Febr. Loten zijn nog verkrijgbaar. P. Of als hij zich zoo gedraagt, dat men geen vat op hem kan krijgen, en men toch graag boven hem zou staan, J. Ja, ja, de ntenschen doen al zoo wat om zich in eigen oogen boven an deren te verheffen. Kijkjes in de Itr. Rechtzaal. Men heeft zgo die menschen, welke et- geen been in zien wanneet zij zonder werk zijn, om alsdan zoo goedkoop moge lijk aan de kost te komen en wel door zonder patent, of acte zich toe te leggen op het edele vak van stroopen. Aldus met Jan Jonker een 35-jarige Amersfoorder. Toen 'de president hein opmerkzaam maakte, dat stroopen verboden was, zeide hij leukweg Ja meneer ik deed het liever niet, maar ik mot wel. Den 16 Dec. was hij weer aan den gang geweest, en wat eveneens strafbaar was liep hij met zijn geweer geladen en wel, in de kom der gemeente. De rijksveldwachter Otten die dit be merkte wilde het hem afnemen, doch bekl. verhinderde hem hierin. Daar O. nu bevreesd was voor ongelukken, liet hij den man het geweer, doch maakte proces-verbaal op. Maandag 16 dezer, stond bekl. zich te verantwoorden. Niets had hij aan te voeren en volledig bekende hij zijn schuld. Het O. M. waargenomen door Mr. N. de Ridder vorderde volgens art. 184 een geldboete van f8.subs. 6 dagen, en nog een van f 15.subs. 8 dagen ge vangenisstraf. Maandag 23 Jan. zullen wij de uit spraak vernemen. Jan. Wat zijn er toch een boel licht- geloovige menschen Piet En wat een boel soorten van lichtgeloovigheid mag j' er wel bijvoe gen. J. Zeker. Er is een onnoozele lichtge- loovigheid, die voortkomt uit goed ver trouwen. Maar er zijn ook soorten van lichtgeloovigheid, die uit haat, ijverzucht, ijdelheid en zulke leelijkheden meer ontspruiten. P. Die bedoelde ik ook. Men gelooft zoo licht hel kwaad, dat van iemand verteld wordt, als men een hekel aan hem heeft. J. Of als men een gevaarlijken con current in hem ziet. P. of a's men vreest, dat hij wat boven anderen zal uitblinken. J. Of als het hem bizonder meeloopt in dé wereld. Utrecht. Op de jl. Maandag alhier gehouden paardenmarkt, waren aan de lijn en in de stallen 452 paaiden en veulens; voor de paarden werd besteed van f50.tot f700.voor de veulens van f 100.tot f200. Hoewel er weinig vreemde kooplieden aanwezig waren, was de handel toch tamelijk levendig.' De kwartjesvinders hebben jl. Zaterdagmiddag alhier weder eens een buitenman te pakken gehad en wel voor niet minder dan f300. Een landbouwer te Zeist woonachtig, werd namelijk door een hunner eene tappeiij binnen gelokt en daarna door een paar andere, daar toevallig aanwezig zijnde personen, uit- genoodigd een spelletje kaart mede te spelen, waaraan hij toegaf en in een oogenblik f10 had gewonnen. Weldra echter keerde de kans en was hij in weinige minuten f300 armer geworden. Voorzeker een harde les, die echter beter zal onthouden worden, dan de waarschuwingen die herhaaldelijk in de Dagbladen tegen de praktijken van der gelijke lieden worden gedaan. Baaru. Op 1 Januari 1887 was de bevolking dezer gemeente aldus: 2195 mannen en 2393 vrouwen samen 4588 zielen. Vermeerdering in 1887 had plaats: door geboorte 78 M. en Tl V. samen 155 door vestiging 237 M. en 370 V. 607 II De eerste stralen der zon wierpen hun gouden schijnsel op den krater van den Salak. In het park heerschte nog een diepe stilte, eii alleen hel op en neder loopen der schildwachten stoorde nu en dan het geheimzinnig ontwaken van den dageraad. Weldra echter zag men eenige schim men naar en door de warandes sluipen en de zonneblinden open zetten, teneinde de frissche morgenlucht naar binnen te laten. Een poosje later zag men ook Nanni en Kousouma uil de buurt der bedien denhutten komen en het bordes opgaan, om Margaretha voor het bed af te halen. Het duurde dan ook niet lang of zij kwam in haar bontkleurigen sarong 2) en geborduurde kabaai naar buiten de haren hingen haar/ nog los over den rug en hare bloote vpetjes staken in een paat met zilver gestikte muiltjes. Zij gingen met haar drieën op weg, terwijl Nanni de noodige voorwerpen, die haar jeugdige meesteres bij het baden noodig De Salak is eeid uitgebrande vulkaan op de grenzen van Dunenzotg en de Preanger Regentschappen. (XöoT van den vertaler). ',i s) Sarong en kabaai inlandsche klee- dmgstukken. Totaal 315 M. en 447 V. 762 Vermindering door sterfte 29 M. en 28 V. samen 57 doorvertrek 198 M. en 288 V. x 486 Totaal 227 M. en 316 V. x 543 Alzoo bedroeg de bevolking op31 Dec.87: 2283 mannen en 2524 vrouwen, samen 4807 zielen, dus 88 mannen en 131 vrouwen, sameu 219 zielen meer dan op 1 Jan. '87. Er werden in 1887 29 huwelijken ge sloten. Maandagavond gaf de Heer Bam berg in de groote zaal van x't Hotel Velaars" zijne aangekondigde jubileum voorstelling nDe Voddenraper van Parijs". Ieder, die den ouden maar nog opge had, op den arm droeg, en Kousouma een van die kolossaal groote vergulde parasols boven haar hoofd hield, die op Java een onderscheidingsteeken van hoo gen rang zijn, en die door gewone ster velingen, al zijn zij ook nog zoo tijk. nooit gebruikt mogen worden. Onder het gaan liet Margaretha met een kinderlijken glimlach op het gelaat, maar toch met iels ernstigs en ontroerds in de uitdrukking, hare blikken weiden over het prachtig tafereel, dat zich aan hare oogen voordeed. Wel is waar aan schouwde zij het dag aan dog, maar zij werd nimmer moede ont het te bewon deren. Het park op Buitenzorg is dan ook werkelijk een van de wonderen van Java. Alle mogelijke tropische gewassen groeien er, dragen er bloemen en vruch ten en sterven er; zij bekoren het oog door hare schitterende kleuren en ver spreiden hare welriekende geuren, die op den adem van den zoelen bergwind worden medegevoerd lot zelfs in de bamboezen hutten, die de Indiër voor zich en zijn gezin bouwt aan de oevers van het bevallige riviertje de Batoe- Toelis, aldus genoemd naar de witte keisteentjes, waarnver zijn water langs kokosbosschen heen stroomt. Hier vindt de geleerde kruidkundige de meest zeld- wekten kunstenaar reeds meermalen heeft zien spelen, zal begrijpen, dat ook thans zijn behaald succes groot was. Nu de wintervorst zijn kouden adem zoo streng doet gevoelen, ontVvaaki ook allei wegen de bekende weldadig heidszin onzer gegoede landgenooten. Zoo heeft de vorige week de Hoogwelgeb. Heer H. A. Insinger van Pijnenburg, eene flinke uitdeeling onder de armen van de Vuursche gehouden. Ds. M. van Minnen, predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Utrecht heeft voor het beroep naar dezelfde gemeente alhier bedankt. De metselaar K., die de vorige week zulk een gevaarlijken val deed, gaat in beterschap toch vooruit. Men heeft zoo doende alle hoop, dat hij eerlang zijnen arbeid zal kunnen hervatten. Harderwijk. Alhier is een sprekend bewijs geleverd, dat God zich niet laat bespotten. Zatei dagavond stonden eenige mannen op straat te praten en onwille keurig kwam het gesprek op den gods dienst. Een der mannen had de verme telheid te veggenAls er een God is; mag hij mij terstond straffen. En zie, pas had hij deze woorden geuit of hij werd lam en kon geen woord meer spre ken: Hij was tevens stom geworden. Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Eemnes-buiten. Nijkerk. Door tusschenkomst van den notaris Colenbrander alhier, is door een onbekenden gever aan de Nederl. Herv. gemeente voor de armen geschonken ƒ1600, aan het Israëlitisch Armbestuur 500 en aan het R.-K. Armbestuui f 500. Een pseudo-prins van Oranje. De Parijsche correspondent van een onzer groote bladen schiijft: Met een enkel woord heb ik u reeds geseind, dat hier een landgenoot is aan gehouden, die van eenige lieden geld heeft weten te leenen, door zich uit te geven voor piins van Oranje. K. is een Hollander van gegoeden bur gerhuize, die vroeger in zijn vaderland eene kaarsenfabriek heeft gehad en zijne vrouw en bloedverwanten reeds heel wat leed moet hebben berokkend. Naar Parijs gekomen, gaf hij zich uit voor den wezen lijken kroonprins van Nederland, zoon van den Koning en van de koningin Sophie, ongelukkig slachtoffer van prins Bismarck, die voor zijne annexatieplan nen een prinsesje verkoos boven een vol wassen, mannelijken erfgenaam van den troon. Eenige hier vertoevende landgenooten, grootendeels personen, wier beroep het is hunne neuzen in allerlei zaken en zaakjes te steken, leenden K. geld. Dat zou hij terugbetalen, zoodra de Grond wetsherziening er door was, want zoo zeide hij dan zou Bismapck zich niet meer tegen de handhaving zijner rechten duiven verzetten. Toen nu echter de Grondwet werd afgekondigd, zonder dat men tevens het opstaan van een ver loren gewaanden troonopvolger vernam, begonnen de geldschieters van Z. K. tl. ongeduldig te worden. K. werd zoo her haaldelijk aangemaand, althans de ge leende sommetjes terug te betalen over de beloofde rente zou men 't later eens worden dat hij zich tot nieuwe goedgeloovigen moest wenden om zijn zeer bescheiden bestaan te kunnen voort zetten. Onder deze personen is een Fransch koopman uit de rue Vivienne geweest die K. gisteren heeft doen arresteeren Waarschijnlijk zal hij evenmin als de eerste vrienden veel van zijn geld terug zien al de vorderingen samen be- zame orchideën uit de geheele schepping. Laat hij zich eens wat verder voorover buigen naar dat onbeweeglijke, nietige voorwerp, dat hem een dood blad toe schijnt, en laat hij het eens met den vinger aanraken! Onmiddellijk zal er leven komen in dat blad, het zal begin nen te loopen en het onbeweeglijke, nietige voorwerp zal een levend wezen worden. Dit zijn de wandelende bladeren, bloemen en takjes. Iets verder vindt men meren, waarop zwarte zwanen rondzwemmen en die als het ware omringd zijn door een guir lande van reusachtige waterplanten, waarvan één enkel blad voldoende zou zijn, om een nieuwen xPaul en Virginie" tegen den regen te beschermen. Ginds bieden sombere, geheimzinnige lanen schaduw en frischheid, wanneer de zon hare gloeiende stralen op het aardrijk nederschiet. Dichtbij vindt rnen eenige graven, die te midden van een bamboes- boschje verscholen liggen en met rozen bedekt zijn. Een soort van insecten, behoorende tot de orde der rechtvleugeligen, van tiet geslacht Phasma, aldus genoemd, omdat zij in vorm en kleuren veel overeenkomst hebben met blade ren, bloemen en takjes. (Noot van den vertaler). Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2