Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. den Minister van Koloniën. Het voor eenigen tijd aangevangen onderzoek heeft nog geenerlei gevolg gehad, allerminst eene dagvaarding tegen een bepaalden datum. Bij voortdurend gebrek aan ruimte in de gestichten Veenhuizen zal ook een gedeelte van het gesticht te Ommerschans als Rijkswerkinrichting in gebruik ge nomen worden. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad te Kampen zijn uitgebracht: op de hoeren A. A. J. Hoo- gerkamp 240, W. Molenkamp 180, J. H. Mooren 213 en G. Ph. Zalsman 168 stemmen. Herstemming moet plaats heb ben tusschen beide eerste en ook tusschen de beide laatsten. Ter gelegenheid dezer verkiezing werd dezer dagen het volgende verkiezings biljet in Kamper dialect verspreid: Burger Kiezers! «Wee mutten margen (dinsdag) een paor raodslieden gaon kiezen en nou hef Hammink (een logementhouder te Kam pen) t ons bin de Kamper Krante anne- raoden urn op t geele briefien J. H. Moo ren te zetten, dat is best want ie euren halgeinijn, dat et en klaore kerel is. die van de geineentezaoken meer af weit dan de mijnsten. Wee raoden honsgelie- ken dan ook hem te stemmen met ons hallen op J. II. Mooren en vult ein op 't geele pampiertien hin daor zullen wei later wis en zeker geen spiet van ebben. T is bons krek et zelfde wie of uluu op 't witte stembriefien zetten dat mag je zelf rnaor weiten. Jan, Piet en Klaas. Omtrent den stand der werkstaking te Almeloo wordt het volgende aan de Zutph. Ct. gemeld »De werklieden willen, naar ons uit goede bron bevestigd werd, verantwoor ding van de gelden, door hen gestort voor een Ziekenhuis, de patroons bewe ren, daar niet toe verplicht te zijn: en het moet gezegd worden, er is nog al verschil in de wijzen, waarop zulke ziekenbussen beheerd worden. He firma's Scholten heffen van eiken wever 5 cents per »loom" voor het ziekenfonds: zij betalen bij ziekte, die minstens een volle week moet duren f 1.80 aan de wevers, f 1.20 aan de knechten, zoomede dokters- en apothekersrekeningdoch bij de andere firma's, met name op de «Alme- loosche Katoenspinnerij" wordt aan de wevers van 4 „looms" bij ziekte f 3.75, van 2 slooms" f2.50 aan de knechts fl,25, uitbetaald en hebben zij ook vrij dokter en apotheker en bij behoefte vrij wijn. Een andere grief der arbeiders, niet weg te redeneeten, naar het ons toe schijnt, is de quaestie van de winkelver- eeniging, indien, wat ons uit goede bron werd medegedeeld, alweder juist is. Elk weikman legt, om uitkeering te kunnen krijgen, f50 in. Nooit wordt echter over dit vrij groot fonds rekening en verant woording gedaan of licht verspreid. Deze aartsvaderlijke manier van doen is geen systeem meer voor onzen tijd het is dan ook alweer niet te verwonderen, dat in een der Almeloosche bladen de volgende advertentie werd geplaatst: «Vraag? Als het waar is, dat 800 deelge- rechtigden in den nieuwen winkel vijftig gulden per boekje hebben moeten laten staan, wat ieders eigendom is, waarom weigeren de eigenaars van dien winkel. Gebr. Scholten Co., dan Je uitkeering van die gelden aan die houders van boekjes, die, door de tegenwoordige behoeften gedrongen, daarom hebben gevraagd b/40,000 zou toch een aardige tege moetkoming zijn in de tegenwoordige behoefte voor velen!" De houding van de werkstakende arbeiders is kalm, maar vastberaden in den aanvang ontvingen zij steun van meerdere ingezetenen uit Almeloo; nu ontvangen zij brood uit den Haag en geld uit Amsterdam. Twee welbekende personen zijn duidelijk de middelaars tusschen de werklieden en de socialis tische partij. De Vereeniging tot bevordering van tuin- en landbouw in Limburg zal in acht gemeenten dier provincie leercur sussen doen geven over ooft- en woud boomteelt door den leeraar Hennus, te Tongeren, en over groententeelt dooi den heer Bui venich, leei aar te Gent. Deze lessen kunnen kosteloos worden bijge woond door de leden der Vereeniging en hunne miners, alsmede door onderwijzers en jongelieden, die zich in het vak van tuinbouw wenschen te bekwamen. Blijkens mededeeling van den Nederl. gezant te Brussel, zal op 15 Apiil e. k. te Gent eene internationale tentoonstelling van tuinbouw worden ge houden. Naar wij vernemen, heeft zich te 's Hage een comité gevormd, hetwelk beoogt het in 't leven roepen van eene stichting, waarin Bdakloozen" een nacht verblijf kunnen vinden. Tot hiertoe werd aan zulke beklagenswaardigen door de politie, zoo mogelijk, ligging verschaft, doch uit den aard der zaak kon de«e niet zeer uitlokkend genoemd worden. Reeds zijn twee huizen aan de Nieuwe lluven tot hel oinschreven doel aange kocht. Dv. Z.-H.) De St.-Ct. bevat de eischen, gesteld voor het in de maanden Juni en Juli af te leggen examen voor hen, die als kadet aan de Kon. Mil. Academie wenschen te worden geplaatst. Het navolgende aantsl plaatsen wordt dit j rar opengesteld voor den dienst hier te lande infanterie 25, cavalerie 6, artillerie 10, genie 3. te zamen 44; voor den dienst in Oost-Indie infanterie 25, cavalerie 4, artillerie 2, genie 4, te zamen 35. De BNederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" heeft eene prijsvraag uitgeschreven en vraagt daartoe Een Handboek voor Oo/tboom- teelkunde in Nederland. Voor een, naar het oordeel eener hier voor te benoemen commissie, voldoend antwoord, 't zij dit door één of meer hiertoe vereenigde mededingers wordt ingezonden, looft de Maatschappij uit hare gouden medaille en twee honderd gulden. De antwoorden moeten worden inge zonden in de Nederlandsclre taal. Zij mogen niet eigenhandig door de mede dingers geschreven zijn. Het schr ift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij worden verwacht bij den algemee- nen secretaris-penningmeester voor of op den Isten September 1889 en moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, hetwelk voorzien is van hetzelfde motto als hetgeen op de antwoorden voor komt, en de namen, beroepen en woonplaatsen der inzenders bevat. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van 1890 zal het briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelde, geo pend worden en zullen de overige, bij de onbekroond geblevene behoorend, onge opend vernietigd worden. Terwijl de bekroonde en de onbekroon de antwoorden hierna ter beschikking der inzenders blijven, verbindt zich de inzen der van het bekroonde, om, wanneer dit uitgegeven mocht worden hiervan 30 exemplaren kosteloos aan de Maatschap pij af te staan. Woensdag vierde de Duitsche Kroon prins zijn 30jarig huwelijksfeest te San Rerno. Niet slechts van de daar ver wijlende Duilschers, die zich aan een banket vereenigden en uit het Vaderland, maar van heinde en ver ontving het liooge echtpaar geluk wenschen en vooral vernieuwde blijken van de algemeene hoop op 's Pr insen spoedig en volkomen herstel. Op het meer, tegenover Villa Zirio, werd 's avonds een prachtig vuur werk ontstoken. Uit Berlijn wordt aan de Standard ge meld, dat liet huwelijk van prins Henri, tweeden zoon van den Kroonprins, met prinses Helena van Hessen Darmstadt, in den loop der maand Mei te Potsdam zal worden voltrokken. In de commissie voor het ontwerp tot uitbreiding van den dienstplicht in Duitsch- land heeft de minister van oorlog mede gedeeld, dat de uitgaven, welke de uit voering der wet vereischen zal, een totaal bedrag van omstreeks 280 millioen zullen bedragen. Het zullen echter uit gaven zijn voor ééns, welke in het alge meen niet tot telkens weerkeerende uit gaven zullen leiden, met uitzondering van de rente der bestede som, de verster king van den bureaudienst en de onderhouds kosten der nieuw aan te schaften benoo- digdheden. Het nieuw te vormen leger zou in vredestijd slechts op het papier bestaan, maar bij oorlog vleesch en bloed krijgen. Eene verklaring, dat dit nu de laatste militaire eisch zal wezen, kan de minister niet geven, nadat hij tot zijn leedwezen met eene soortgelijke verkla ring, in het voorjaar van 1887 afgelegd, zoo weinig geluk gehad heeft. Wegens redenen van militair belang moest de minister weigeren, verdere bijzonderheden mede te deelen. Op het oogenblik staan er, volgens vertrouwbare berichten, aldus schrijft men uit Weenen, 316,000 man, met 700 kanonnen langs de Duitsche en Oosten- rijksche grenzen, en desniettegenstaande gaan de Nord en de overige Russische bladen voort te verzekeren, dat Rusland den vrede wil, terwijl eigenlijk Oosten rijk de stokebrand is I Louise Michel heefi een blief geschre ven aan de vrouw van Lucas, den man die den bekenden moordaanslag op haar deed, ten einde haar gerust te stellen omtrent het lot van haar man, wien, zegt zij, de daad niet toerekenbaar is. bNocIi mijne vrienden, noch de genees- lieeren, noch de Parijsche pers en even min die van Havre-', verklaart zij, Bzullen ophouden op zijne invrijheidstelling aan te dringen. En als men er te lang mee draalde, zou ik naar Havre terugkeeren en een conférence houden met geen ander doel, dan dien maatregel der rechtvaar digheid te verkrijgen. De geheele stad zou er komen." Dr. Lubbé heeft de wonden, Louise Michel te Havre toegebracht, ondeizocht, en hoewel hij die niet gevaarlijk heeft bevonden, haar niettemin geraden zich, de eerste veertien dagen althans, hoogst kalm te houden. De heer Berger, commissaris-generaal der wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, heeft bij den minister een rapport ingediend, waarin hij vergunning vraagt tot liet houden eener loterij, waarvan een vierde deel zal strekken tot goed making der reis- en verblijfkosten van werklieden-gemachtigden de helft tot aankoop van tentoongestelde voorwerpen, en een vierde tot stichting van een re servefonds, om te voorzien in zekere buitengewone uitgaven, de kosten der loterij daaronder begrepen. De heer Berger meent, dat de loterij van 1889. indien tijdig daartoe besloten wordt, 20 millioen zal kunnen opbrengen. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en Italic over het handelsverdrag zijn afgebroken; de Fransche gezant heeft minister Crispi gevraagd, hoe de zaken in dezen stonden, waarop de minister antwoordde, dat de conferentie op 27 Januari zou worden hervat. Prins Ferdinand ontving adressen uit alle steden en van de vertegenwoordigers der Grieksche kerk in Oost-Roemelië, waarin men den Prins dank betuigde voor zijn bezoek waaruit blijkt, dat overal orde heerscht. Tevens wordt in deze adressen gewezen op de gehechtheid der bevolking aan den troon en de verzeke ring gegeven, dat de Prins steeds op het volk kan rekenen, ten einde de vrijheid en de onafhankelijkheid des lands te handhaven. Op een banket te Lemberg, bij gelegenheid van de herdenking van den opstand der Polen in 1864. bracht een Bulgaarsch student een toast uit, waarin hij sprak van de eenheid van Boelgaren en Polen. De bladen te Warschau en St.-Peters burg melden, dat in de laatste dagen verscheidene personen zijn gearresteerd, die in Polen wapens en amunitie onder de boeren verdeelden, die zij opstookten tegen het Russische gouvernement. Te Brussel vreest men dat Stanley met zijn expeditie in het Mabodi-land door gebrek is omgekomen. Er heerschle daar in Juli hongersnood en Tippo Tipp of Bartelot zouden Stanley voorraad nazenden. Zij deden dat niet en Tippo Tipp is zelfs zoek. - In de Woensdag gehouden vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van hesluur, is o, a. behandeld het beioep van mr. H. J. H. baron v. Boetzelaer van Oosterhout, te Amersfoort, en van Teunis van Ruiten beek, te Leusden, tegen een besluit van B. en W. van Amersfoort, waarbij aan A. M. Tromp van Holst vergunning is verleend tot het oprichten van eene schietbaan aan de itoi resteinsche steeg. Rapp.-staatsraad mr. van Vladeracken. Als belanghebbenden waren ter ver gadering aanwezig de heeren Tromp van Holst, majoor-commandant der dienst doende schutterij te Amersfoort, en de burgemeester van die gemeente. De Kamer van Koophandel en fa- biieksn alhier, hield eergisteren eene vergadering. Daarin werd de rekening en verantwoording van den thesaurier over 1887, in ontvangst f200 en in uit gaaf f187 bedragende, nagezien en goed gekeurd. Met betrekking tot een inge komen brief van 's Konings commissaris in de provincie Utrecht, om de meening der Kamer te vernemen, nopens eene voorgenomen herziening van het bij K. besluit dd. 5 Febr. 1879 fStbl. No. 30) vastgestelde algemeen reglement van po litie voor de rijkskanalen werd besloten te kennen te geven, dat dezerzijds geene voorstellen tot wijziging konden worden gedaan. Een verzoek van het bestuur der vereeniging van handels- en kantoorbe dienden «Vooruit" om ondersteuning bij de hooge regeering van het adres om vrijstelling van patentrecht, werd voor notificatie aangenomen. De commissie, die pogingen zal aanwenden om de veemarkten te doen herleven, is thans samengesteld en be staat uit de hh. W. A. Croockewit, wet houder, voorzitter, C. Th. van Beek, J. E. baron van Ilardenbroek van Look horst, A. Overbosch allen te Amersfoort, G. Hilhorst te Soest, J. de Lange te Woudenberg en A Lagemaat te Leusden. Als secretaris der Commissie is aange wezen de heer A. van Santbrink, ambte naar ter gemeente-secretarie. Woensdagmorgen te 10 uren had in het hotel Muller eene vergadering plaats van Anti revolutionaire kiezers uit Amersfoort, Zeist, Baarn, Bunschoten, enz., zie ons vorig nummer, daartoe bij advertentie opgeroepen. Was men reeds vroeger een paar ma len saarngekornen, naar aanleiding der veranderde indeeling van kiesdistricten, nu zou men het toen voorbereide werk gaan voltooien, waartoe vier punten aan de orde gesteld waren, die, onder de uitmuntende leidir.g van den heer P. Roodhuijzen te Veenendaal, achtereen volgens werden afgedaan, althans drie: a. Vaststelling van een Reglement; b. Verkiezing van een Bestuur; c. Stellen van Candidalen voor 't lid maatschap der Tweede Kamer; d. Bespreking van 't Program van Actie. Na het doen van een gebed door den Voorzitter kwam punt a. allereerst aan de orde, dat geen bezwaar opleverde, waarom het, hij enkele kleine wijzigin gen en bloc wen! aangenomen. Ook het verkiezen van een Bestuur liep vlug van stapel en had tot uitslag, dat tot Voorzitter der Amersfoorlsche Anti-revolulionaire Kiesvereeniging he- noemd werd de heer de Waal Malefijt te Zeist. Vervolgens werden nog lot Bestuursleden gekozen de heeren Muusse te Zeist, van Holthe te Amersfoort, Dr. van Goor te Bunschoten, Horstman te Baarn, van Hall te Eemnes en Beuker te Bunschoten. De lieer Muusse werd Secretaris en de heer van Holthe Pen ningmeester. Later wordt dit Bestuur met nog een zestal aangevuld. Tot afgevaardigde naar de Deputaten- vergaderirg werd met meerderheid van stemmen benoemd Dr. van Goor te Bun schoten. Heden avond zal er eene totale maans verduistering plaats hebben; zooals men weet is deze een gevolg daarvan, dat de maan in de schaduwkegel treedt die de Aarde, tengevolge van het Zonlicht, in de ruimte werpt. De aarde onderschept dan het licht dat de maan van de zon ontvangt. De verduistering van heden avond zal be ginnen te 9u.50m., en eindigen te 1 u 29m. na middernacht. Het midden is te llu 40m. Het verduisterde deel der maan, bij het begin en aan het einde dei- maans verduistering, is altijd cirkelvormig bp- grensd, 't geen een der bewijzen is voor den bolvorm der Aarde. Zons- en maansverduisteringen werden in vroegere eeuwen bij de meeste volken beschouwd als voorboden van naderende onheilen, orndat men dacht dat er sto ring was in loop den der hemellichten. De astronomen Ho en Hi van het Hemel- sche Rijk werden in het jaar 2159 voor Chr. ter dood gebracht, omdat zij niet in tijds kennis hadden gegeven van een zonsverduistering. Het was namelijk ge bruikelijk om bij elke verduistering een oorverdoovend leven te maken met trom men, bekkens enz., ten einde de Hemel- sche draak te verjagen die het hemel licht wilde verslinden, zooals men meende. Columbus was in Februari .van het jaar 1504 in Jamaica en leed met zijn leger groot gebrek, daar de inboorlingen weigerden levensmiddelen te leveren. Daar hij berekend had dat er op den len Maarteen maansverduistering moest plaats hebben, dreigde hij de inboorlin gen, dat hij hun het licht der maan zou ontnemen, indien zij geen levensbehoef ten brachten. Nauwelijks trad de maans verduistering in of zij werden zoo ont steld over de groote macht van Colum bus, dat zij zich haastten aan zijn ver langen te voldoen. Heden verlaat juffrouw F. v. d. Woerd de meisjesschool alhier, alwaar zij ge- ruimen tijd les gat in den zang. De meisjes zien haar met leedwezen vertrekken" omdat zij in haar eene lieve goede onderwijzeres missen, die zich op uitnemende wijze van hare taak wist te kwijten. Een eenvoudig souvenir werd haar door de leerlingen aangeboden. De heer Worffel, onderwijzer aan de openbare school te Hoogland, is be noemd tot onderwijzer aan de 3e open bare lager school te Amsterdam. De zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst is uitgereikt aan den heer H. J. A. Toebosch, adjudanl-onderofficier- pikeur bij het le regiment huzaren. 326ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 26 en 27 Jan. ('1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van 400. No. 6917. Prijs van f 200. No. 3001. Prijs van flOO. No. 7317. Prijzen van f70. 149, 190, 193, 2191, 3051, 3126, 3136, 3167, 3192, 6909, 6924, 6987, 7303, 7320, 7326. 10627, 10634, 10642, 10644, 10809, 10834, 10904, 10907, 10959, 10980, 10994, 12114, 12303, 12315, 12322, 12361, 12364, 12374, 16548 en 16594. Te zamen 38 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 127, 157, 160, 166, 197, 2181, 2199, 2219, 3008, 3016, 3020, 3049, 3063, 3074. 3118, 3140, 3184, 3185, 3194, 6914, 6918, 6967, 6991, 7340, 7365, 7374, 7384, 7388. 7390, 7394, 7398 10603, 10632, 10675, 10737, 10746, 10749, 10751. 10760, 10770, 10810, 10827, 10837, 10921, 10927. 10935, 10940, 10948, 10972, 10973, 10985. 10993, 12105, 12136, 12150, 12169. 12171, 12188, 12306. 12317, 12326, 12337, 12338, 12339, 12360, 12371, 12373, 12381, 12398, 16524 16530, 16532, 16551, 16557, 16559, 16576 en 16591. Volgende trekkingen hebben plaats: 31 Jan., 1—3 en 7—11 Febr. Behalve de prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30 000 en f3000, ingebleven de hoofdprijzen van f15,000, f 10,000, f5,000, 3 van f1500 en 36 van f 1000. Utrecht. Ter voorziening in de vaca ture, ontslaan door het aan den heer Mr. C. Get lings op diens verzoek ver leend eervol ontslag als Gemeente-ont vanger, heeft de gemeenteraad alhier jl. Donderdag als zoodanig benoemd, den heer I. I. Veeren, thans op het kantoor van voornoemden ontvanger werkzaam. Aan den wachtmeester H. de Hoogh van het le Regiment Veld-artillerie,alhier in garnizoen, werd jl. Donderdag voor het front van het corps, de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De stucadoor A. E., werkzaam zijnde aan het plafond der Nicolaïkerk alhier, had jl. Donderdagmiddag het ongeluk, door het breken van het anker waar tegen hij zijn ladder had geplaatst, van eene vrij aanzienlijke hoogte naar bene den te stoiten en daarbij met het hoofd op de sleenen te rechtgekomen. Ernstig verwond werd de man opgenomen en na voorloopig geneeskundig te zijn behandeld, naar het ziekenhuis vervoerd. Derwaatls werd ook overgebracht, de arbeider J. H. die even te voren, bij het vervoeien van een met steenen beladen wagen, het ongeluk had te struikelen en daarbij het rechter dijbeen te breken. Lensden. Volgens de vastgestelde kiezerslijsten zijn er alhier 137 kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov, Staten en den Gemeenteraad. Tot heden waren er 56 kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten en 103 voor den Gemeenteraad. Naar wij vernemen is tusschen het gemeentebestuur en den Heer Mr. W. H. de Beaufort eene overeenkomst getroffen omtrent het gebruik en het onderhoud van den Treekeiweg. Een trouwlustig heer te Frankfort aan den Main, zocht door middel van een advertentie, in een groot dagblad eene levensgezellin. Door een abuis van den zetter werd de ouderdom van den candidaat in plaats van 37 op 87 jaar aangegeven. Toch kwamen niet minder dan 147 antwoorden uit alle deelen van Duitsch- land en uit Oostenrijk en Engeland. De meeste dames beloofden plechtig dat zij de laatste levensjaren van den ouden heer zoo gelukkig mogelijk zouden ma ken. De jongste dame was zeventien en een half en de oudste 65 jaar. Slechts zeer enkele dames deelden mede dat zij eenig vermogen bezaten. HONDENBELASTING. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen der verordeningen tot heffing en invordering van HONDENBELASTING. Voor de heffing dezer belasting wordt als eigenaar of bezitter, en mitsdien als belastingschuldige gehouden, het hoofd van het huisgezin waarin de hond ge houden wordt, onverschillig of die hond meer bijzonder aan een der leden van het huisgezin mocht behooren. Personen op zichzelven bij anderen inwonende zijn persoonlijk de belasting verschuldigd. De jaarlijksche belasting bedraagt voor eiken hond drie gulden. Verwisseling van honden gedurende den loop van het dienstjaar, bij denzelf den belastingschuldige, heeft geene ver meerdering van belasting tengevolge. Het bedrag der belasting wordt op de helft verminderd voor honden, uit sluitend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven. De belasting is niet verschuldigd voor: 1°. honden beneden den leeftijd van twee maanden; 2". honden, gehouden op vaartuigen door daarop wonende schippers, niet wonende doch slechts lijdelijk in de gemeente verblijvende, mits de hon den het vaaituig niet verlaten; 3°. honden, toebehoorende aan personen builen de gemeente wonende, ver gezeld van hunne meesters of gelei ders en niet langer dan drie dagen binnen de gemeente verblijvende. Bij langer verblijf binnen de ge meente is daarvoor de belasting verschuldigd, die echter wordt teruggegeven, overeenkomstig de bepaling van art. 10 der verorde ning op de invordering dezer belas ting, indien de honden niet langer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2