K Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Haan, te Sappemeer, geraakte zekere J. K. bekneld tusschen den takelketting. Hij werd legen wil en dank naar boven gevoerd, waar bij, behalve een verwon ding aan de rechterhand, behouden op eenige korenzakken terecht kwam. Het is voor onze teleurgestelde Friesche schaatsenrijders zeker hard te vernemen, dat men in deze dagen in Beneden Oostenrijk eene ijsbaan bezit, die haar gelijke in Europa niet heeft. Voor eenigen tijd overstroomde namelijk de Donau, tengevolge van een plotselin- gen dooi, eene oppervlakte land van meer dan twee vierkante Duitsche mijlen, dat thans door de vorst, die daar eene week geleden weer inviel, in een prach tig ijskleed is veranderd. Commandanten van schutterijcorp sen hebben zich tot de regeering ge wend, met verzoek om te voorzien in de dringende behoefte om regeling der ver houding van het leger tot de schutterijen, voor zoover betreft het brengen van het saluut en de 'eerbewijzen aan vaandels van schutterijen. Tusschen de departe menten van binnenl, zaken en van oor log is hieromtrent in overleg getreden. In den Duitschen Rijksdag is Bismarck bij de eerste lezing van het wetsontwerp voor de landweeileening opgetreden met het uitspreken eener rede, die op het publiek een geruststellende indruk heeft gemaakt. Hij begon te zeggen dat van de zijde van Frankrijk geen oorlog te vreezen is en ook Rusland werkelijk vre delievende bedoelingen koestert, wal ook de pers zeggen moge. Hij hecht niet aan de uitingen der pers, wel aan die van Keizer Alexander. De samentrekking der Russische troepen verklaarde hij in dien geest.dat Rusland daardoor kracht meende bij te zetten aan een mogelijken omme keer in den stand der Oosteische quaestie, doch zekere oorlogzuchtige neigingen dwingen Duitschland maatregelen tot verdediging te nemen. De openbaarma king van het verdrag was geen bedrei ging, ook geen ultimatum. De voorge dragen wetten kunnen Duitschland één rnillioen goede soldaten aan de oostelijke grenzen leveren. «Het bewustzijn onzer kracht," aldus besloot de Rijkskanselier, «zal ons niet weerhouden, onze pogingen tot behoud van den vrede voort te zetten. Wij trach ten de oude betrekkingen met Rusland te herkrijgen, doch loopen niemand na. Wat Bulgarije betreft, Rusland moet de oprechtheid van Duitschland's houding erkennen. Indien Rusland zulks vraagt, zullen wij zijne door het Congres ge wettigde aanspraken bij den Sultan on dersteunen." Op voorstel van den heer Franken stein, gesteund door de heeren Helldorl, Benningsen en Belir, besloot men de wet «en bloc" zonder stemming aan te nemen, waarop het ontwerp naar een budget commissie werd gezonden en bij tweede lezing aangenomen. Prins Bismarck betuigde zijn dank voor het in de Regeering gestelde vertrouwen en werd bij liet verlaten van den Rijks dag door het publiek vol entliusiasme begroet. De laatste berichten uit San Remo luiden weer gunstig de hoofdpijn is over en men wil zelfs weten dat de genees- heeren zeer gunstig denken over het ver loop der keelziekte, zoo zelfs dat tra cheotomie, als het zoo voortgaat, niet eens noodig zal zijn. Eerst in het vorige jaar heeft de Rus sische Regeering den persoonlijken dienst plicht ook voor den Kaukasus ingevoerd en onlangs is aldaar de tweede lichting onder de wapenen geroepen. Aanvanke lijk werd de toepassing van den dienst plicht niet zonder bezorgdhaid tegemoet gezien, want nog slechts weinige jaren geleden hadden de wilde bergbewoners verschil in rang voor het vervolg een onoverkomelijken scheidsmuur tusschen haar en de kleine Indische plaatste. »Hoe oud zijt ge reeds, mijn kind?" vroeg hij ten laatste. «Acht jaar, papa; maar waarom vraagt u mij dat!" «Wacht nog eens even, en antwoord mij eerst nog eens op een andere vraag: windt ge niet, dat het hoog tijd wordt om eens met ernst aan je opvoeding te denken? Gevoelt ge geen lust om te gaan werken met de meesters en mees teressen, die ik voor je zal laten komen, en weet mijn kleine Margareiha nog niet, dat zij dagelijks meer den leeftijd nadert, waarop zij, die nu nog kind is, een jong meisje zal zijn geworden?" »Jawel, papa." «Welnu, Margaretha, aan die lessen, die een groot gedeelte van je tijd in beslag zullen nemen, kan Kousouma geen deel nemendaarentegen zal men haar al datgene onderwijzen, wat haar later te pas kan komen, en uw beider leven, waarin tot heden nog maar wei nig onderscheid was, zal voor ieder uwer een geheel verschillende richting nemen; zonder dat zou Kousouma ook niet gelukkig zijn." «Niet gelukkig?" Wordt vervolgd). letterlijk een onverwinnelijken afkeer ge toond van eene gedwongen inlijving bij het leger. Reeds de eerste lichting even wel in het vorig jaar bewees, dat die afkeer grootendeels verdwenen was, en de tweede lichting heeft zulke bevredigende resultaten opgeleverd, dat de gouverneur- generaal, prins Dondukofl-Korsakoff, een uiterst gunstig telegraphisch rapport daarover aan den minister van oorlog, ter mededeeling aan den Keizer, heeft kunnen zenden. Al de opgeroepen be woners der bergstreken verschenen ter plaatse, en velen wilden zich zelfs niet aan de loting onderwerpen, maar ver langden onvoorwaardelijk ingelijfd te worden De Russische bladen nemen de open baarmaking van het Duitsch-Oostenrijksch traclaat betrekkelijk kalin op. De Nov. Vremja twijfelt niet aan de oprechtheid van de verklaring der Reichs Anz. Rus land kan kalm blijven tegenover het tractaat, daar het niemand wil aan vallen. De Times meldt uit Sofia, dat de Bul- gaarsche Regeering met de Weener firma Elias gecontracteerd heeft wegens de aan munting van nickelgeld. Sedert het opstootje te Bourgas slroo- men Montenegrijnsclie en Russische agen ten naar Adrianopel, om deel te nemen aan het vormen van benden aldaar, be stemd om Oost-Roemelië binnen te vallen, Uit Massowah wordt gemeld, dat be richten uit Asmara bevestigen, dat Koning Ménélik van Choa tegen den Negus is opgestaan. Men zegt, dat de Negus zeer geschokt is door het gedrag van Koning Ménélik, de bedreigingen der derwischen en de moeilijkheid die hij ondervindt, om zijn troepen bijeen te houden in een woest land. Omtrent het oproer in de kopermijnen te Rio Tinto wordt nader gemeld dat de gouverneur er heen ging met twee com- pagniën soldaten. De opstandelingen ont vingen lien met steenworpen, de troepen deden de gebruikelijke sommaties en gaven toen vuur waarbij vijf der mijnwerkers werden gedood en verscheidene gewond. Een aantal wapens en 60 dynamietpa- tronen werden in beslag genomen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Zondag 1.1. werd het nieuwe kerk gebouw van de Nederduitsche gereffor- meerde gemeente (doleerende) alhier, plechtig ingewijd. Ds. M. J. Bouman sprak naar aanleiding van 1 Kon. 8 vers 2830. eene indrukwekkende rede uit. Het ruime en nette kerkgebouw, hetwelk in betrekkelijk korten tijd is gebouwd, was geheel bezet. Gisterenmorgen had op het stadhuis eene kleine binnenbrand plaats, veroor zaakt door het vlam vatten eener niet voldoende gereinigde schoorsteen van het belendende perceel. Door spoedig en doelmatig aangebrachte hulp was de brand betrekkelijk spoedig gebluscht. Was de brand des avonds of des nachts uilgebroken dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Wij vernemen dat spoedig een aan vang zal worden gemaakt met den bouw van eene nieuwe kazerne voor de infan terie alhier. Bij Koninklijk besluit van 5 Febr. 1888 is aan den heer C. J. Voortman ontslag verleend als 2e luitenant bij de d.d. schutterij alhier, terwijl als zoodanig door Z. M. werden benoemd de heeren D. P. Bonk, C. M. M. Vermolen en W. Croockewit, allen thans sergeant-titulair. Tot 2e luit. a la suite werd benoemd Jhr. J. A. Sandberg, mede thans sergeant- titulair. Maandagavond vierde de Christelijke jongedochtersvereeniging alhier haar der tiende jaarfeest. Tal van genoodigden woonden dit feest bij. Na door den eere voorzitter Ds. de Visser te zijn geopend met gebed en psalmgezang werd verslag uitgebracht door de secretaresse en de penningmeesteresse, waaruit bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar niet had stilgezeten, maar veel goeds had tot stand gebracht. Verder werden er vele voordrachten gehouden, sommige van ernstige aard, terwijl andere zeer de lachspieren prikkelden. Te 10 ure werd de vergadering door Ds. de Visser ge sloten en keerde ieder blijkbaar hoogst voldaan huiswaarts, Het door de begrafenis-vereeniging aan den gemeenteraad ingediend adres is van den navolgenden inhoud: De Commissie van toezicht der Amers- foortsche begrafenis-vereeniging, bij ko ninklijk besluit van den 16. Juli 1876, no. 16, als rechtspersoon erkend, kwijt zich van eene opdracht, haar gedaan bij het besluit der algemeene vergadering van den 30. Januari II. genomen, door U bij dezen in kennis te stellen met de her haaldelijk bij haar ingekomen gegronde klachten over den toestand der bestrating van de Hellingstraat in haar geheel en meer in het bijzonder van het gedeelte- in de onmiddellijke nabijheid van de algemeene begraafplaats gelegen. Bestond er een andere weg waarlangs die be graafplaats kon bereikt worden, voorze ker zou daarvan gebruik worden gemaakt, alware een grootere afstand eraan ver bonden, want in dusdanig geval zouden degenen die, in rijtuigen gezeten, hun dierbare betrekkingen naar de laatste rustplaats vergezellen, niet zelve, evenals het stoffelijk overschot, in eene sterk schommelende beweging gebracht worden, tooral hinderlijk in oogenblikken waarop men in eene droevige gemoedsstemming verkeert. Het is daarom dat wij met voegzarnen eerbied het verzoek tot uwe vergadering richten de Hellingstraat óf met platte keien te beleggen, óf op andere wijze over hare geheele lengte, of althans het hiervoren aangegeven deel dier straat, eene zoozeer gewenschte, ja noodwendige verbetering te doen ondergaan. 't geen doet: De Commissie van toezicht voornoemd, A. M. Kollewijn Nz., Voorzitter. Dn. K. II. J. Koker. G. Prins. A. J. Hendriks. J. C. Leinwerer, Secretaris. Amersfoort, 31 Jan. 1S88. De kolonel S. J. von Huguenin, directeur van de regiments-en hoefsmid- school te Amersfoort, zal eerstdaags den militairen dienst met pensioen verlaten. In afwachting hiervan wordt reeds het bevel over die inrichting waargenomen door den majoor F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het le regiment huzaren. N. R. Ct. 326ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde week. Trekking van 7 Febr. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan IOO. No. 3028 en 16573. Prijzen van f70. 186, 2203, 2209, 3084, 3148, 3178, 4663, 6925, 6995, 7322, 10681, 10698, 10792, 10815, 10911, 10933, 12184, 12356 en 16558. Te zamen 21 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 177, 189, 2190, 2193, 2223, 3002, 3029, 3042, 3059, 3115, 3116, 3122, 3124, 3188. 4686, 4693, 6902, 6927, 6956, 69G2, 6972, 7346, 7393, 10607, 10639, 10679, 10710, 10767, 10785, 10795, 10801, 10835, 10840, 10841, 10989, 12139, 12154. 12167, 12172, 12342, 12344, 12379, 12380, 16515, 16519 en 16596. Volgende trekkingen hebben plaats: 8—11 Febr. Jan. Wat zeg je wel van de pas op gerichte kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Utrecht? Piet. Dat het een mooi streven is om in een land als het onze, dat steeds door kerkelijke partijschappen is gekweld, als het 't voorrecht van een langdurigen vre de met het buitenland genoot, de twisten over kerkelijke leerstellingen buiten de staatkunde te houden. J. Mooi zeker. 'tJs maar jammer, dat velen het niet kunnen, en andere het niet willen. P. En toch weet ieder, dat men door geboorte bij een kerk behoort, en zich door vrije keuze bij een staatkundige partij aansluit. J. In ons land schijnt het beginsel van verdeeling van den arbeid waarop de he- dendaagsche maatschappij berust, maar niet in alles te kunnen uoordringen. P. Daar heb je't. Mij dunkt, dat de staatkunde erbij zou winnen, als de ker ken zich niet met haar bezighielden en al haar tijd besteedden aan de veredeling van het godsdienstig leven en de vorming van het gemoed barer leden. J. En de godloochenaars dan? P. Geloof jij, dat die zoo talrijk zijn? Ik niet. Het Nederlandsche volk met zijn vele kerken is vrij wat godsdienstiger dan menig volk, dat tot eenzelfde kerk be hoort. Kijkjes in de Ctr. Rechtzaal. Zitting van Maandag. De pas ontslapen Leo-feesten zijn zekerlijk bij velen nog niet uit de ge dachten en ook de beide beklaagden Corn. Nieuwenhuijs en Herm. Hendriks beiden te Amersfoort woonachtig, zullen zij nog lang in het geheugen blijven Stelt u voor beide mannen wilden ter eere van «Pius" zooals een hunner, zeide maar ik verbeter ter eere van «Leo" de vlag uitsteken. Om dat te kunnen doen zijn vooreerst noodig een dun doek en een vlaggenstok. Helaas! de doek was er, maar de stok mankeerde. Wat nu gedaan in 't nachl'lijk uur?' Wel! doodbedaard gingen zij de nacht van drie- op vierentwintig December naar het Lockhorsterbosch, dat toebehoort aan Mevr. van Hardenbroek en gelegen is onder Leusden, en zaagden drie sparreboomen af. Eén voor ieder hunner en een voor een familielid dat ook al vlagstok loos was. Die nare politie was op zoo iets tegen. De Brigade-commandant »Otten", die tot mijn spijt thans te Amersfoort sur veilleert, omdat ik hem gaarne hier had gehouden zag beide Leo-gezinden met de aanstaande vlaggestokken op den nek stadwaarts gaan, en daar zij niet al te flink van antwoord waren, en het ver volgens op een loopen zet'ten maakte O. verbaal op, om hen zoodoende de ver diende straf te doen toekomen. Ook Mr. N. de Ridder de subst-offi. van Justitie was er op tegen met een ander mans' stok de vlag uit te hangen en daarom vorderde ZEdAchlb. tegen ieder hunner 3 weken gevangenisstraf. Welk een droevige napret! Hoogland. 6. Febr. Heden avond was de buurtschap de Ham voor 't eerst met petroleum-lantaarns verlicht; door de lantaarns op de krommingen van den weg te plaatsen is de geheele straat vol doende verlicht en voldoet de verlichting aldus ten volle aan een reeds lang ge- koesterden wensch. Hoevelaken. Onze predikant de heer F. Kijftenbelt heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Hervormde Ge meente te de Bilt (bij Utrecht). Nijkerk. Jl. Vrijdag had alhier eene wedstrijd plaats in het schoonrijden op schaatsen, uitgeschreven door de Nijkerksche IJsclub en opgeluisterd door het spelen der Marburger-kapel uit Utrecht. De Jury bestond uit de heeren Bertling, A. van Dijkhuizen Az., H. J. Blokhuis, G. Prins Czn.en A. Bas Backer. Uit de wedstrijd tusschen leden onderling traden als overwinnaars de heeren le H. Tjasink, (diploma) en 2e R. Jnrling. (diploma) uit, dien tusschen niet-leden le G. Bokkers, 2e C. Hofman en 3e A. Lozeman. Voor deze laatsten was de le prijs een klok, 2e prijs een paar schaatsen en de 3e prijs twee olio- graphiën in vergulde lijsten. De Jury kende den len prijs fdiploma) toe aan Mej A. Piins en den heer Tjasink en den 2en prijs (dinloma) aan Mej. Ringers en de heer J. Kunst. 's Middags om 3 uur deelde de heer Burgemeester, Eere-Voorzitter der club, met een toepasselijk woord de prijzen ten gemeentehuize uit. Hierbij werd hulde aan de dames gebracht, die door hare tegenwoordigheid en medewerking zooveel tot het slagen van het feest hadden bijgedragen het Bestuur bedankt, door welks krachtig initiatief en tactvolle leiding het feest in een onmogelijk kor ten tijd kon worden gegeven en het juiste oordeel en den kritischen blik der Jury geprezen. De heer S. van Ramshorst bedankte den Burgemeester voor zijn hulp en toe wijding der club steeds beloond en de aanwezigen voor hunne tegenwoordig heid. Sclierpenzeel, De rederijkers kamer «de Génestet" alhier is voor nemens, haar vijfentwintigjai ig bestaan in den loop dezer maand feestelijk te vieren. Zeer waarschijnlijk zal het zanggezel schap «Excelsior" haar daarbij ter zijde staan. Bij publieke aanbesteding is het bou wen eener kerk voor de chr. ger, ge meente alhier aangenomen voor een som van f3500, door den heer H. Overeem, te dezer plaatse woonachtig. Soest. Evenals vorige jaren laat het gemeentebestuur duizenden sparreboomp- jes op de Soeslerheide aanplanten. Een belangrijk deel der woeste gronden, waarvan deze gemeente eene belangrijke uitgestrektheid bezit, wordt dus mettei- tijd rentegevend. Sommige bosschen zijn reeds zoover, dat zij de opbrengst der houtverkoopingen belangrijk doen stijgen. Niet ten onrechte woi den die aan- plantingen dan ook een «spaarpot" voor de gemeente genoemd. Als men den straatweg afwandelt, die van hel station Soest naar den gemeentetoren leidt, heeft men aan weerszijden de oudste dennenbosschen. Die straatweg is er ook bij weigevaren. Kon er voorheen een voet zand leggen, dat van de heide kwam stuiven, thans is zij ten allen tijde be gaanbaar, en in den zomer eenigzins beschaduwd bovendien. Het is te begrij pen, dat doordien arbeid in de «duinen", zoo noemt men hier de heide, heel wat mannen gedurende de wintermaanden aan het werk gehouden worden. de internationale dievenbond. Den 2 dezer verschenen voor het poliliege- recht te Mailybone (Londen) vijf uitge- kleede schurken, beschuldigd zich 30,000 pd. st. in obligatiën Ganada-spoorwegen te hebben toegeëigend. Die heeren maken deel uit van een grooten dievenbond, over alle landen van Europa verspreid en handelende op groote schaal. Een der heeren bewoonde zelfs te Parijs het Grand Hotel, onder den naam van Lord Fairfax. Pastoor II. Waller te Londen, een oud persoonlijk vriend van generaal Gor don, die in 1885 te Khartoem viel, heeft in de St Paulskerk ter zijner nagedach tenis een rede gehouden. Hierin deelde hij mede wat een van Gordon's sergeant's over den moord van den generaal ver haald had. Toen Gordon hoorde, dat de oproerlingen in de stad waren, riep hij: «Alles is uit, dit zal mijn laatste dag zijn Daarna ging hij de trap af naar beneden. Zijne vier sergeants volgden hem met hunne geweren. Daarna nam Gordon plaats op een stoel, rechts van de deur van het paleis, terwijl de vier sergeants aan zijne linkeihand stonden. Plotseling kwam er een sheik met eenige Bagari- Aiabieren aan galoppeeren. De sergeants wilden reeds vuur geven, toen Gordon een der geweren bij den loop greep met de woorden «Heden zijn er geen ge weren noodig, van daag nog zal ik wor den gedood." De sheik zeide daarop tot Gordon, dat hij bevel had van den Mahdi, om den Engelschen generaal levend aan hern over te leveren. Gordon weigerde het bevel op te volgen. Hij zeide, dat hij op de plaats zelve wilde sterven, maar dat den vier sergeants geen leed zou ge schieden daar zij niet gevuurd hadden. Driemaal herhaalde de sheik zijn bevel, dat Gordon moest opstaan en hein moest volgen, maar telkens gaf deze hetzelfde antwoord. Daarop trok de Arabier zijn zwaard en gaf Gordon een houw over den linker schouder. Gordon zag hem strak aan en bood geen tegenstand. Het hoofd werd hem nu afgeslagen en dit naar den Mahdi gezonden. Het lijk werd begraven naast den poort van het paleis en er werd een grafsteen op die plaats gelegd. Tegen woordig is de beeldhouwer Onslow- Ford bezig aan een standbeeld van gene raal Gordon, dat te Chatham zal worden geplaatst. Het stelt den held van Khar toem voor, op een kameel zittend en toept daardoor de herinnering aan zijn laatsten beroemden rit door de woestijn naar Soedan, weer levendig. Uit Peru wordt aan een Londensch blad het volgende boevenstukje medege deeld. Vonr eenigen tijd, toen de manie voor «oude meesters" haar toppunt had bereikt en er groote sommen werden betaald voor zeer twijfelachtige schilde rijen, kwam er een heer in den winkel van een kunsthandelaar te Lima en ver zocht hem, een schilderij, die oogen- schijnIijk niets meer dan wat beklad duek was, ten toon te stellen. De eige naar verlangde voor het kunstwerk 5000 soles (ongeveer 12000 gulden). De kunst handelaar, die weinig verstand van schil- deiijen had, willigde het verzoek in, maar was toch wel wat verrast, toen er eenige liefhebbers voor het schilderstuk kwa men opdagen; de een bood 3000, een ander 4000, eeri derde zelfs 4500 soles. Na eenige dagen kwam de eigenaar terug en zeide, dat hij zijne schilderij tot een te lagen prijs had ten toon gesteld hij verlangde nu 7000 soles. Spoedig daarna kwam er een kunstkenner, die 6000 soles bood. De handelaar dacht, dat de eigenaar zich ongetwijfeld wel met den oorspionkelijken prijs van 500 zou tevre den stellen en hoopte, 1000 soles voor zich zelf uit het zaakje te slaanhij nam dus het aanbod aan en de kooper betaalde vooruit een som van 1000 soles en liet de schilderij nog voorloopig in den winkel staan. De kunstkooper begaf zich onmiddellijk naar den eigenaar, vertelde hem, dat er 5000 soles waren geboden en vroeg, of hij liet aanbod aannam. Met schijnbaren tegenzin gaf deze eindelijk toe en liet zich de 5000 soles dadelijk uitbetalen. De handelaar begaf zich, uitermate in zijn schik over zijn goed gelukte list, naar linis, waar hij nog altijd op den kooper van het kunstwerk zit te wachten. De kapitein van het schip Frances, te Dover aangekomen, meld dat hij Maandag in het Engelsch Kanaal een walviseh ge zien heeft, die door het scheepsvolk eerst werd aangezien voor den romp van een vergaan schip. Het dier weid geschat op 80 a 100 voet lengte. In het Kanaal is een dergelijk dier zeldzaam. Een gevaarlijke tocht. Reeds dagen lang was door affiches te Livorno bekend gemaakt, dat de acrobaat-luchtreiziger Meringhi zou opstijgen en bij die opstij ging aan de trapéze aan den ballon be vestigd, acrobatische toeren zou uitvoeren. Alles ging goed en de acrobaat maakte toeren en salto mortales onder het op stijgen, die weinig collega's hem op den vasten grond zouden hebben nagedaan. Het was een vreeselijk schouwspel toen de ballon eensklaps in een windstroom

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2