NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTEECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 17. Woensdag 29 Februari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. Per S maanden 1.Franco per post door hot gebeele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels U,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De ongesteldheid van den Koning duuit nu reeds bijna 14 dagen. Bij de gewone verschijnselen van nieruaiidoe- ning openbaarde zich een zware koude, die 's Konings gestel in die mate onder mijnde, dat iiij sinds Vrijdag vödr aebt dagen het bed niet vei liet. Het stemde den Koning, die gedurende zijn langdurig lijden steeds goeden moed heeft gehouden, tot moedeloosheid, maar gelukkig heeft de ziekte geen ernstig ka rakter aangenomen en kan zij als bijna geweken worden beschouwd. Ten bewijze dat er nog overvloed van onderwijzers en onderwijzeressen is, kan de nrededeeling dienen, dat voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Velsen, op een traktement van f 625, zich 43 sollicitanten hebben aangemeld. Mej. Peereboorn te Kolhorn, was de gelukkige die benoemd werd. Omtrent het onderhoud, dat namens de werkstakers te Almrloo Zateidag door negen hunner met de heertn Schollen is gevoerd, meldt de Zw. Ct. dat de werklieden handhaafden den eisch, dat de oude loonen weder ingevoerd zonden worden. Die eisch het was te verwach ten, is niet ingewilligd. Die personen hehben eenige conferen- tiën gehad met den heer J. C. van Mar ken, van Delft, die reeds een paar dagen te Almeloo vertoeft en ook een onder houd had met de heeren Schollen. Deze laatsten blijven overleg rechtstreeks met hunne arbeiders alleen noodig beschouwen. Uit de Staten, die door het Depar tement van Oorlog naar de verschillende militaire autoriteiten zijn gezonden, blijkt o. a. dat 278 personen, die tot de zee of landmacht hebben behoord, niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aan genomen, terwijl er bovendien aan 1005 voor een bepaalden tijd het recht is ont zegd om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. De ledpn van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen legen Maandag 12 Maart a.s., des avonds om 8 uur, in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Dezer dagen werden in de wijken te 's-Hage, bewoond door de meer ge goeden der residentie, huis aan huis bil jetten afgegeven, waarbij de dienstboden, met name van het vrouwelijk geslacht, uitgenuoiligd werden eene vergallet ing in Walhalla bij te wonen, waarin het «juk der dienstbaarheid" zou worden hespro- ken, Eene poging dus waarschijnlijk, oin de dienstboden op te ruien. Op Maandag 5 Maart a. s. zal door de Nedei laridsche Spoorwegen eene voorloopige bespreking worden gehouden omtrent de aanstaande zomeidipnstrege- ling. De veredeling zal plaats hebben in de bureaux der Nederl. Rijnspoorweg- Maatschappij alhier. Aan de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is door den h»er D. Toepoel, adj. gemeerde-architect te Deventer, tot onderzoek aangeboden een veiliglieidssigriaal voor spoorwegen, hetwelk den in volle vaart zijriden trein in onmiddellijke genieenschap stelt met het station, waar hij voorbij rijdt. In bet belang van het reizend publiek is liet te hopen, dat dit veiliglreidssignaal aan bovenomschreven bestemming vol doet. Het hoofdgebouw der nationale tentoonstelling van kunstnijverheid te 's llage zal weldra geheel met zink en glas bedekt zijn. Aan den gevel wordt krachtig voortgewerkt. De parkaanleg is reeds ver gevorderd. De redactie van den catalogus is opge dragen aan den lieer P. A. Haaxman Jr., terwijl de fiima W. J. van Hoogstraten te 's Gravenhage met de uitgaaf daar van is belast. Alleen voor inzendingen van grooten omvang moeten degoederen vóór 15 Maart op het terrein aanwezig zijn. Voor die van geringer omvang wordt de termijn van inzending eerst later vastgesteld. Voor den wedstiijd voor een ontwerp- eerediploma zijn van 1 Maart program ma's verkrijgbaar aan het buieau der tentoonstelling, Kapelsbrug no. 1 zij worden ook op franco aanvrage aan belanghebbenden toegezonden. Een huishouden te beginnen met een groot deel van het huisraad van een ander, doch zonder diens voorken nis gemakkelijker kan 't wel niet! De nachtportier van een der hotels te 's Gravenhage, had, tijdens hij dien post van vertrouwen waarnam, in tempo's een menigte borden, schalen, soepterri nes, slabakken, vorken, lepels, messen, glazen, enz. enz., mee naar huis geno men en benuttigde die voorwerpen in zijn pas aangevangen huishouding. Dal bekende hij volledig en schetste tevens de wijze, waarop hij die liótel-benoo- iligdl.eden vervoerde, nl. onder zijn jas. Zijn patroon getuigde heden, dat tiij ten opzichte vari bekl. te voien nimmer reden lot ontevredenheid had. Mr. Hulsbolï, de subst. officier van justitie, eisebte met 't oog op 't ernstige van het feit, 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Te Hilversum werden Vrijdag van wege den vooizitter van de vergadering van Stad en Lande van Gooiland de rails vei broken, die toegang geven tot de zanderij der H. IJ. Spoorwegmaat- sciiappij onuet nnversurn, len einue ure maatschappij te beletten meer zand af te graven. Het schijnt dus tot eene procedure te zullen komen, wat reeds verwacht was, De zaak, waaiover liet geschil loopt, is deze IJet contract der Holl. IJz Spoorw. maatsch., welke vioeger van de vergadering van Stad en Lande van Gooiland het recht gekocht had om op de gronden tusschen Hilversum en Bus surn zand te graven, liep in het jaar van 1887 ten einde. Inmiddels had de diiectie der Holl. IJz. Spoorw. maat schappij zich wederom tol Stad eri Lande van Gooiland gewend om verlenging vari het contract. Üver de voorwaarden werd men het niet eens. Daarop wendde voormeldde directie zich tot het gemeentebestuur van Hil versum, ter verkrjiging van vergunning om zand te graven, de gemeente Hilver sum bestuurt de inar kegi ouden der Erf- gooiers, voor zoover die onder Hilversum gelegen zijn, en heeft liet reclit die gron den te ver beteren. Die gemeente, rneenende, dat de af- zaïiiling eene verbetering was, vei leende aan de Holl. IJz. spoorwegmaatschappij het recht oin de heide af te graven en tot zoodanig peil te brengen, dat de gronden voor het aanmaken van weilan den geschikt weiden. De vergadering van stad en lande van Gooiland was met de handelingen van het gemeentebestuur van Hilversum niet tevreden. Inmiddels werden er ondei han delingen met de spoorwegmaatschappij aangeknoopt, ten einde het geschil op te lossen. Eene schikking werd echter niet ge troffen, zoodat alsnu de voormelde ver- gadeiing handelend is opgetreden. Het kan eene zeer gewichtige proce dure worden, vooral met liet oog op de vraag, of de gemeenten ir. Gooiland rechten op de markegronden hebben. Moge echter het gevolg dezer zaak zijn, dat de Erfgooiers tot eene verdeeling der markegronden overgaan! «Flinke pogingen worden te Ymui- den in 't werk gesteld, om den behoef- tigen iri dezen barren winter ter hulp te komen Terwijl eenige ingezetenen met een inteekenlijst rondgaan, gat een baron van Velsen reeds 100 K. G. steenkolen i— reo." Naar men verneemt, is binnenkort een groote promotie te verwachten bij het wapen der cavalerie Aan het einde van den stofFigen, maar 's zomers bekoorlijken en schaduw rijken binnenweg van Deventer' naar Twelloo, staat een lindeboom, die wel licht meer dan een eeuw oud is. Eens, zoo verttlt de geschiedenis, in den kozak- kentijd, werd hem op een verjaardag, terwijl het geschut bulderde, door een kanonskogel de kiuin ontnomen, De boom welke thans drie menschen nauwlijks met linri armen kunnen omspannen, kw ijn- de door dat ongeluk, docln fleurde weer op door trouwe zorg en is het pronkstuk van het doip, dat terecht trotsch op hem is, zoozeer zelfs, dal voor eenige jaren het gemeentebestuur een zwaie ketting om zijne takken heeft doen leggen, om die bijeen te houden. Ue hoogleeiaar J. T. Buys schrijft aan de N. if. C. o. a. «Het grootste gevaar, dat de liberale par lij bij de aanstaande vei kiezingen bedreigt, is niet liet nauw err innig vei bond van al hare tegenstanders, ook niet het groote talent, waarvan die tegenstanders bij de keuze van candida- terr blijk geven, maar hare eigen jam merlijke verdeeldheid. En al ware die verdeeldheid op zich zelve nog niet ge noeg, zoo moet men nu ook ervaren, dat zelfs leden van de Kamer hunne medeleden van dezelfde partij komen bestoken in de districten, waar die medeleden te huis behooren. Inderdaad, waar zelfs mannen, die men onder de hoofden van de liberale partij pleegt te rangschikken zóó handelen, daar kan men veilig zeggen, dat die partij zich zelve oordeelt vóór nog de stembus van 6 Maart dit doen zal." Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat de hoogleeraar hier vooral het oog heeft op de houding van den heer Lery tegenover de heeren Farncombe Sanders en v. d. Kaay Die houding is dan ook, op zijn zachtst genomen, niet mooi. Men seint ons den navolgenden uitslag der Internationale hardrijderij op schaatsen, gisteren te Amsterdam ge houden ie pi ijs r isn omari van vvelney, En geland, in 6 min. 56sec., 2e piijs G. See, eveneens van Welney in 6 min. 591s sec.; 3e prijs Merk Kingrna van Grouw in 7 min. 11 sec.; 4e prijs Aiie van den Berg van Benthuizen in 7 min. 16Vs sec. Het weder was uitstekend, ofschoon tie scherpe wind de rijders nog al be moeilijkte. Het publiek was zeer talrijk opgekomen. Door den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van staats spoorwegen is bij dagorder zijne bijzon dere tevredenheid betuigd aan de eerst aanwezende en andere ambtenaren, die bij het spoorwegongeluk te Ruiriervvold zich door ijver en het nemen van ge paste maatregelen hebben onderscheiden, en zijn daarbij tevens aan sommigen bij zondere geldelijke gratificatiën toegekend. In de verschillende veenstreken in bet zuidoosten van Drenthe zijn op het bovenveen in de laatste jaren vele kleine buurtschappen gevoimd. Vooral na 1870 nam de bevolking aldaar, ten gevolge van eene verhuizing van arbeidersgezin nen uit Hannover, zeer toe. Eene der voornaamste redenen, die hen tot vesti ging aldaar aanspoorden, was de in Duilschland bestaande algemeene dienst- Javaansche Roman. DOOR MARIA BOGOR. 14) Zij vervolgden hun toertje en er werd verder niet gesproken. Toen zij. na een tijdlang in de schaduw der ko- kosboomen langs de rivier te hebben ge reden, door de Arabieren-wijk kwamen, hield Margaretha haar paard stil bij hel groote grasperk, waar ongeveer een vijf tig kinderen aan het spelen waren. Toen zij de vier ruiters zagen aankomen, zet ten de kir.deren groote oogen op, en een paar Arabische jongens, die wat meer durfden dan de overigen, kwamen zelfs dicht bij de paarden staan. De oudste van de twee was een zeer schoone knaap, «Ik zou wel een portret willen maken van dien jongen," zeide Beatrix die tot nog toe hel stilzwijgen had be waard. »Wel, ik denk dat dit zoo veel moei te niet zal kosten," anlwoorde Margaretha op dien goedhartige toon, waaruit men kon bemerken dat zij de belee.liging van straks reeds geheel vergeten had; «we zullen inaina verzoeken' oin hem op het paleis te laten komen en ik denk niet, dat zij er iets tegen zal hehben." Zij verzocht daarop den kolonel om de kinderen een gulden te geven. Eeri der jongens nam het geldstuk aan, groette vr iendelijk, door liet leggen van zijn hand tegen zijn voor hoofd, zooals dit bij de Arabieren ge bruikelijk is en een oogenblik later leverde de groote, zware boom, waaron der maleische kooplieden vruchten, rijst- koek en kokosolie verkochten, een aller liefst tafareeltje op, want rechts en links zag men de kleine handjes der kinderen in de verschillende manden grabbelen, waaruit ieder iets naar zijn eigen smaak wilde hebben. Toen zij weder voor het bordes waren aangekomen, wierp Beatiix een der be dienden de teugels van haar paard toe en sprong vlug op den grond. Vervolgens nam zij haar kleed over den linkerarm, ging de trappen op, terwijl zij met haar karwats tegen haar rok sloeg en ging zonder te spieken het paleis binnen. De kolonel keek haar met een trot- schen blik na, en men kon hel aan de trilling zijner lippen zien dat hij moeite had om zijn verontwaardiging te bedwingen. „Dank u zeer, kolonel." zeide thans Margaretha, die met behulp van den beer Holl van het paaid gestegen was, op baar gewonen, vr iendelijken toon; „dank u zeer, en neenr ons locli alsjeblieft niet kwalijk, dat wij u vari morgen zoo lang hebben laten wachten. Ik hoop, dat wij een volgenden keer heter op tijd zullen kunnen zijn." De adjudant maakte een buiging, maar zeide niets, en vei wijderrte zich in de richting der voor de hofhouding bestemde gebouwen. X Margaretha begaf zich naar de hut van Nanni. «Goeden dag, lieve baboe," zeide zij en naderde de oude vrouw, die op haar legerstede lag en de hand van Kousouma, die naast haar op den grond nedeige- buikt zat, tusschen de hare hield. Een blijde lach verspreidde zich over haar bleek gelaat. rrUag, i.onna Margaretha!" antwoordde zij en keek haai jonge meesteies met leedere blikken aan. «Hoe gaal hel. beste baboe?" «O, goddank een beetje beter en nu Nauni u weder eens nrag aanschouwen, voelt zij bijna in 't geheel geen pijn meer. «Maar zeg mij toch eens wat er aan scheelt, Nanni? Wilt ge den dokter niet eens hebben? Dan zal ik je hem dade lijk sturen." »Och neen; de dokter kan voor Nanni toch niets doen; Nanni is zwak, want Nanni is oud. en Nanni heeft pijn, omdat Nanni verdriet heeft." «Verdriet?En waarom? Nanni wierp een treurigen blik op Kousouma en antwoordde niets. «Maar wat is er dan gebeurd?" Och, nietsof ten minste zoo goed als niets!" Maar veitel het mij dan toch eer.s?" «Wel, gisteren toen zij van het rijst veld terugkwam, waar zij met nog eenige andere kinderen uit den kampong mee was helpen oogsten, had Kousouma aan den rand van de bergkloof, naast de roode brug, een van die mooie blauwe bloemen geplukt, waarvan ge zooveel houdt. Zij was er mede naar het paleis gegaan, om ze u te brengen en wachtte u onder de warande op. tegen den ti|d waarop ge met uwe lessen gedaan hebt. In plaats van u kwam nonna Beatrix. Zij wilde de bloein hebben, maar toen Kousouma haar vertelde dut ze voor u bestemd was, rukte zij ze haar uit de handen en plukte haar in stukken. De arme bloem viel voor hare voeten neder, en Kousouma kwam schreiende thuis." «Ik dank je wel zeer, Kousouma," zeide Margaretha en ging naar de jonge Indische toe, »ik dank je zeer voor die vriendelijke bedoeling. Morgen komt ge mij zeker een andere bloem brengen, niet waar? Dan zal ik maken dat ik er ben." «Jawel, nonna Margaretha!" Dit zeg gende, keek Kousouma, met hare mooie, vriendelijke en toch schichtige oogen, de dochter van den Onderkoning aan. «Waarom ziet ge er zoo gedrukt uit, Kousouma?" «Omdat ik pijn heb." »Waar?" Hier!" en Kousouma drukte haar hand tegen haar hart. Maar wat scheelt er dan aan, Kou souma?" «Ik houd veel van u, nonna Marga retha, en ik weet dat ge niet gelukkig zijt." Magaretha verbleekte en antwoordde niet. «Ja," vervolgde het jonge Indische meisje, «en ik haat dat gioote meisje, met haar koper kleur ig tiaar en met die zwarte oogen, die iemand aantrekken maar te gelijk harig nraken, met dien mond met roode lippen, die woorden uitspreken,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1